Českosaské Švýcarsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » stř srp 10, 2022 21:16

He? Co je to za strasny blabol? Vyse jsem navrhoval, ze by nemecka sprava parku mohla prevzit i tu ceskou. Protoze evidentne vedi, co delaji a jejich cast parku funguje a vypada podstatne lip. Zadna poust tam neni, presne naopak. Proti NP vubec nic nemam, naopak, ale vadi mi, jak k tomu pristupuji cesti ochranari. Dogmaticky, nesmyslne a hlavne proti lidem. Turistum i mistnim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » pon srp 15, 2022 10:43

mike píše:He? Co je to za strasny blabol?
Zadny blabol. Druha cast je jen shrnuty vysledny dojem z Tvych nekolikaletych prispevku v ruznych vlaknech a ta prvni cast je o tom, co jsem psal.
Ze nic nevis, spolehas se pouze na to, co vidis nebo co Ti nejaka pani rika a pod. Vubec netusis (nebo mozna tusis, ale nepripada Ti to dulezite) o pozadi veci, o tom, jak co v prirode funguje, atd. Napriklad:
mike píše:Taky je to krasne videt v nemecke casti, tam je les lepsi a neni tam tolik smrkovych monokultur, jako bylo u nas. Byl tam krasne videt zeleny listnaty les a v nem uschle smrky. Borovice a modriny to prezily. Ale urcite to bylo sucho, ze
Nejak zapominas na uplne okrajovou zalezitost, ze v Nemecku se snazi zmenit skladbu lesa vyrazne delsi dobu nez u nas. A ani nikdy to nebylo az tak spatne jako u nas. Proste vychozi podminky nebyly srovnatelne. Toto se neda udelat jednym rozhodnutim typu "Franto bez a nahrad 3/4 smrku bukem!", je to beh na hodne desetileti. Vsak jsem Ti dal link, kde sis mohl precist, ze jakou cast CS Scycarska uz sprava NP upravila ve prospech listnacu. Proste delaji taky, co lze delat - a zase k tomu jeste pripocti zakonne podminky (no, vim, ze Tobe to nic nerika), ze je to NP a jsou tam prisne bezzasahove zony, kde to musi nechat na prirodu. Stejne jako v Sasku.

Nevim, co zase musis vytahovat sucho - nikdo nerozporuje, ze listnace lip a hlavne dele snasi sucho, oni dokazou vytahnout vodu z vetsi hloubky nez smrk. To same ale plati i pro borovice a modriny. Navic borovice je zrovna strom vhodny do sucheho podnebi.

BTW, pokud to maji Nemci o tolik lepsi lesy a starostlivost, jak je mozne, ze u nich jeste stale hori a u nas je uz uhaseno? Pricemz oni meli problem na vyrazne mensi plose, v - podle Tebe - lepsi a odolnejsim lese, zasahovalo/-uje u nich srovnatelne mnozstvi hasicu a haseni probiha podobnym zpusobem jako u nas.

BTW2, v sobotu jsem byl na Slovensku a mel jsem to "stesti" ze jsem sel kolem nekolika ohorelych stromecku, smrku na malem ohnem postizenem uzemi. Nebylo jich moc, ale bylo pekne videt neco - kurovcem napadene davno totalne uschle stromy, resp. ty jejich nekolik metru vysoke stojici kmeny bez kury i spadla cas na zemi byly povrchne ohorele, ale ohen se do nich nedokazal zakousnout. Zato par smrku, viditelne nevyschlych, jeste i se zelenymi vetvami byly prehorele - bud skrz (a vrsek spadl) nebo do cca pulky, proste shorela kura i drevo. Coz evidentne znamena, ze to "zdrave" drevo horelo vyrazne vice a tem vysusenym zbytkum kurovcoveho dreva se nic extra nestalo, tj. ohen urcite nerozsirily. TO je asi nahoda, ze?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » úte srp 16, 2022 0:28

apuka píše:Zadny blabol. Druha cast je jen shrnuty vysledny dojem z Tvych nekolikaletych prispevku v ruznych vlaknech a ta prvni cast je o tom, co jsem psal.

Njn, neschopnost chapat vyznam psaneho textu, podle sebe soudim tebe plus nejake uplne nesmyslne predstavy... smutne.

apuka píše:Nejak zapominas na uplne okrajovou zalezitost, ze v Nemecku se snazi zmenit skladbu lesa vyrazne delsi dobu nez u nas. A ani nikdy to nebylo az tak spatne jako u nas. Proste vychozi podminky nebyly srovnatelne.

Jasne, je to stejny NP jen rozdeleny statni hranici a podminky nebyly srovnatelne :roll: Nikdy jsi tam nebyl a mluvis z cesty. Nemecka cast je vesti a pomerne ruznoroda. Smrkove monokultury tam byly taky. Akorat je Nemci na rozdil od nas po zniceni kurovcem aspon zcasti uklidili.

Tohle nema smysl, nehodlam diskutovat s nekym, kdo tam nikdy nebyl, akorat si precetl nejake clanky, ktere jako obvykle nepochopil, ale zato se mu udelal nazor. Ztrata casu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » úte srp 16, 2022 12:51

mike píše:je to stejny NP jen rozdeleny statni hranici a podminky nebyly srovnatelne :roll: Nikdy jsi tam nebyl a mluvis z cesty.
Holt no, Ty asi nechapes nektere rozdily... Vid to zvyraznene - to "jen" byl nejvetsim duvodem vsech rozdilu.

Byl jsem tam vicekrat, dokonce pravdepodobne o dost drive nez Ty prvnikrat. Napr. v prubehu tritydenni brigady v Decine jsem to tam docela prolezli, teda, kam jsme se dostali. Ja jsem psal jen, ze jsem za posledni desetilety tam nebyl.
Uz tehdy ale byl na nemecke strane pomerne smiseny a ruznorody les, skoro na celem uzemi. Taky na podzim bylo z vlaku do Drazdan videt hezky zlatohnedo-zeleny les. Smrkove monokultury byly na nesrovnatelne mensich plochach nez prakticky cely soucasny NP CS Svycarsko.

To je to, o cem ja mluvim. Kdyby to Nemci zmenili pouze po kurovcove kalamite, tak by tam zadny rozumny smiseny les jeste nebyl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » úte srp 16, 2022 20:46

apuka píše:Smrkove monokultury byly na nesrovnatelne mensich plochach nez prakticky cely soucasny NP CS Svycarsko.

Vazne? Tys to meril? Ja bych naopak rekl, ze to vyslo priblizne nastejno. Nemecka cast ma vetsi plochu, takze relativne jich bylo min, ale absolutne to bylo srovnatelne. Ono to bylo videt hlavne ted na jare, jelikoz ty smrky byly uschle. V Nemecku vznikly pomerne rozlehle paseky, jak to tam uklidili, raz nekterych casti se uplne zmenil.

Na rozdil od tebe jsem to tam prochodil opravdu dukladne, obe strany. Je tam jen malo mist, kde jsem nebyl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod Lipon » ned lis 13, 2022 11:16

Měli byste někdo nějaké tipy na courací trasy v Saském Švýcarsku? Chystáme se tam na prodloužený víkend.

Zatím mám na příjezdový den Bastei (dojet autem a projít si to tam) a Königstein (nechat auto ve vsi a okruhem to vzít přes hrad).
Bydlení máme v Lichtenheinu, u hranice národního parku.
Z Lichtenheinu od ubytka by šel udělat okruh na Frienstein příp. Kleiner WInterberg.
Jeden den měl napadlo dát nějaký okruh ze Schmilky nebo Bad Schandau, případně se přiblížit tramvají údolím z Bad Schandau, ale nevím úplně kam.
Teď koukám, že i kolem Hohnsteinu je kromě hradu co pochodit, třeba Malerweg.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod Lipon » stř pro 14, 2022 10:49

Kdyby se to někomu hodilo - Bastei jsme trefili téměř bez lidí (kombinace pracovního dne a hnusného počasí zafungovala dobře), Königstein taky tak.
Výlet ze Schmilky na Grosser Winterberg, courání kolem skal, spousta cest, které se dají nakombinovat.
Výlet z Lichtenhainu na Kuhstall, pod Kleiner WInterberg a podél skal k Neumannmühle. Bufet u Kuhstall funguje, stejně tak hospoda u Neumannmühle a u Lichtenhainer Wasserfall.
Výlet z Bad Schandau na vyhlídku na Schrammstein (žebříky a schody), zase spousta cest, různě kombinovatelné.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » pát led 6, 2023 21:22

Pokud to nekoho zajima...
Kdo zavinil oheň v Českém Švýcarsku? Vědci uťali kritiku starostů.
Nebo primo "original" zpravy na MZP:
Vědci zmapovali požár v Českém Švýcarsku. Majitelé lesů se z něj musí ponaučit. Pro přírodu ale znamená probíhající obnova velkou šanci
Da se odtud stahnout i cela studie - teda pokud zrovna server nestavkuje. Je to pekna ukazka informatiky :wink:.

Nekterym se asi vysledky moc libit nebudou, protoze v dost vyrazne mire potvrzuji, co jsem o sireni psal ja (a co rikali i nektery ochranari, resp. znalci problematiky a co primo potvrzovaly zkusenosti z Ameriky).
Preventivní úklid kůrovcového dříví by situaci nezvrátil. „Hoření by na holinách probíhalo s podstatně vyšší rychlostí a intenzitou a je otázkou, nakolik by se podařilo takový požár vůbec dostat pod kontrolu. Požár by se pravděpodobně i rozšířil na větší plochu, než tomu skutečně bylo. Pravděpodobně by ale trval kratší dobu,“ napsali vědci.
Samozrejme, jako obvykle je to ponekud slozitejsi, ale modely ukazuji, ze problem opravdu nebyl v nevytezenem suchem dreve a ze jeho vytezeni by pravdepodobne situaci, hlavne rychlost sireni a celkovy rozsah jen zhorsilo a to vubec ne zanedbatelne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » pát led 6, 2023 22:48

apuka píše:Nekterym se asi vysledky moc libit nebudou, protoze v dost vyrazne mire potvrzuji, co jsem o sireni psal ja

Vyrazna mira leda v apukavesmiru :twisted: Cetls tu puvodni studii nebo jen prezvykane casti v clanku? Ve studii zadna vyrazna jistota neni:

Model byl využit i pro odhad charakteru šíření požáru při odstranění souší tedy v terénu pokryté spíše travinou a křovinou vegetací, byť takový zásah do charakteru území by byl v rozporu s platnou legislativou. Výsledky modelu jasně ukazují, že v takovém případě by charakter požáru mohl být z určitého pohledu ještě nebezpečnější.

A tady je nezkracena a nezkreslena citace vysledku zmineneho modelu:

Z výsledků simulací je zřejmé, že požár by se v takovém scénáři rozšířil za hranice svého reálného rozsahu. Současně je zřejmé, že by hoření v holinách probíhalo s podstatně vyšší rychlostí a intenzitou, a je otázkou nakolik by se podařilo takový požár dostat pod kontrolu. Současně je ale zřejmé, že by s ohledem na nižší zásobu paliva netrval požár v ohraničeném perimetru tak dlouhou dobu.

Podstatna je posledni veta, kterou novinari ponekud prekroutili a oslabili jeji vyzneni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » sob led 7, 2023 17:50

mike píše:Vyrazna mira leda v apukavesmiru :twisted: Cetls tu puvodni studii nebo jen prezvykane casti v clanku? Ve studii zadna vyrazna jistota neni
Aha, v "mikovesmiru" je asi "s podstatně vyšší rychlostí a intenzitou" nedostacujici na "dost vyraznou miru" :-).

Ale hlavne Ty zase silne relativizujes, protoze se Ti to hodi a nasel jsi neco, co muzes otocit na "co kdyby to mohlo byt jinak". Muzes ted zase napsat, co chces, ze toto neni relativizace a ze Ty nerelativizujes - ale je a delas to, ta zvyraznena cast vety je presne ono. Hlavne, kdyz ja jsem o nebezpecnosti holin nikdy nic nepsal.

Ja jsem psal predtim, ze ty souse nezpusobily rychlesi sireni pozaru - a to tam primo pisou, ze by pri jejich odstraneni se pozar siril "s podstatně vyšší rychlostí a intenzitou" a zabral by vetsi plochu (samozrejme, vsechno je s dodatkem "pravdepodobne", protoze je to vzdy jen model). Takze je to, myslim, prime potvrzeni toho, co jsem napsal. Ja jsem taky o zadne "vyrazne jistote" o nicem nepsal.

Jedine, co primo studie nepotvrdila a o cem jsem psal ja je, ze jsem psal o rychlem sireni pozaru pres koruny "nekurovcovych" smrku. O tom je ve studiu pripominka, ze toto sireni pozaru moc nezkoumali hlavne z duvodu nedostatku casu a ze by se toto melo taky dukladneji prozkoumat. Takze nepotvrdila - ale ani nevyvratila.
mike píše:Podstatna je posledni veta, kterou novinari ponekud prekroutili a oslabili jeji vyzneni.
Ja jsem asi slepy, ale ani v jednom z tech dvou linkovanych clanku nevidim, ze by nekde nekdo tu "posledni vetu" "prekroutil a oslabil vyzneni". Mohl bys ukazat, kde a kdo to v tech dvou clancich udelal?

Ja ale mam dojem, ze toto je zase dusledek Tveho divneho zpusobu chapani kontextu a vyznamu psaneho textu. To, ze by pozar netrval tak dlouhou dobu nic nerika o tom, ze by nenapachal stejnou nebo i vetsi skodu. Horelo by rychleji, horelo by na vetsi plose - takze v konecnem dusledku by to same, co shorelo ted (kdyz odmyslis ty souse na zemi, protoze ty Te nezajimaji - ale toto zpusobilo delsi dobu horeni) by shorelo uz napr. o 2-3 dni drive.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » sob led 7, 2023 23:00

Ted se objevil jeste clanek, rozhovor s vedoucim tymu, ktery delal to zkoumani.

Jake to prekvapeni - rika o tom, co pisu ja a vubec nic o tom, co je tak "dulezite" podle mika.

Miku, proste si musis sam sobe priznat, zes byl a stale jsi dost mimo svym myslenim o pricinach sireni pozaru.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 4:56

apuka píše:Ale hlavne Ty zase silne relativizujes

Kolikrat ti mam psat, abys nepouzival slova, jejichz vyznamu vubec nerozumis? #-o

apuka píše:Ja jsem taky o zadne "vyrazne jistote" o nicem nepsal.

Reagoval jsem na tvou dost vyraznou miru tim, ze ve studii zadna vyrazna jistota neni. Takze z ni neplyne dost vyrazna mira. Proste jsou to jen modely, pravdepodobnosti a ruzne faktory, jako rychlost sireni proti delce trvani pozaru.

apuka píše:Ja jsem asi slepy, ale ani v jednom z tech dvou linkovanych clanku nevidim, ze by nekde nekdo tu "posledni vetu" "prekroutil a oslabil vyzneni". Mohl bys ukazat, kde a kdo to v tech dvou clancich udelal?

Clanek: Pravděpodobně by ale trval kratší dobu,“ napsali vědci.

Studie: Současně je ale zřejmé, že by s ohledem na nižší zásobu paliva netrval požár v ohraničeném perimetru tak dlouhou dobu.

Tohle tvrzeni ma ve studii stejnou silu, jako tvrzeni o rychlejim sireni pozaru. Z clanku ale stejne nevyznelo, to druhe spis jako poznamka na okraj. Pricemz tohle by to melo byt jasne uz z meho predchoziho prispevku, kde jsem dal plnou citaci ze studie. Tohle mne nebavi, to je jako rozhovor s retardovanym, kteremu se musi vysvetlovat kazda veta.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » ned led 8, 2023 12:27

Miku, ze Ti fakt neni hanba... Chovas se jako male decko, kteremu nekdo rozdupal babovecky.
mike píše:Kolikrat ti mam psat, abys nepouzival slova, jejichz vyznamu vubec nerozumis?
No... mam dojem, ze by sis mel oprasit sve vedomosti, co to slovo znamena, protoze jsi ve svem prispevku jsi udelal skvelou ukazku :wink:
mike píše:Reagoval jsem na tvou dost vyraznou miru tim, ze ve studii zadna vyrazna jistota neni. Takze z ni neplyne dost vyrazna mira.
Mne by na toto jeden nejmenovany moderator hned napsal, ze je to nesmyslny blabol :-D. Ono je to ale o Tvem odlisnem zpusobu (ne)chapani vyznamu napsaneho textu a kontextu u tech, co Tebe nepotvrzuji, nedejboze oponuji a tech, co Te potvrzuji.

"Dost vyrazna mira" a "vyrazna jistota" jsou uplne jine veci, i ve Tvem prenesenem vyznamu. Ve skutecnosti zadna "vyrazna jistota" nemuze existovat, protoze jistota je jistota, nemuze byt mensi nebo vetsi. Presneji receno, "jistota" je ekvivalent "pravdepodobnosti 1" (nebo 100%, pokud se Ti to tak vice libi).
V clanku je, o cem jsem psal uvedene, ze je to pravdepodobne, coz se prenesene pouziva jako ekvivalent vysoke pravdepodobnosti (bo "pravdepodobne" je vsechno, at uz to ma jakoukoliv pravdepodobnost, i nulovou, i 1). No a - podle mne - vysoka pravdepodobnost je docela ekvivalentni "dost vyrazne mire".
mike píše:Proste jsou to jen modely, pravdepodobnosti a ruzne faktory, jako rychlost sireni proti delce trvani pozaru.
Ano, jsou to "jen" modely a pravdepodobnosti ruznych faktoru - jinak to ani nejde delat, to bys jako skvely dlouholety informatik mel dobre vedet. Tvoje interpretace faktoru "jako rychlost sireni proti delce trvani" je ale docekla zarazejici - ve studiu ani v zadnem clanku nikdo tyto dva faktory nikdy takto proti sebe nepostavil, to jen Tys to udelal. Nehlede na to, ze faktory v te studii nebyly ani rychlost sireni pozaru ani delka trvani, ale uplne jine veci. Tyto dve veci byly dusledkem, resp. vystupem aplikace tech pravdepodobnostnich modelu na ruzne hodnoty pouzivanych faktoru.

Ani bych nemel spomenout, ze i ve studii a hlavne v rozhovoru s vedoucim tymu, co delal modelovani se primo a jasne uvedlo, ze na existujicich holinach (tj. ve skutecnosti, ne v modelu) se ohen siril prekvapive rychle, rychleji nez "mezi spadlymi stromy" a taky, ze i v oblastech s ponechanim drivim se pozar siril hlavne hrabankou, ne tim suchym drevem. Tyto skutecnosti silne podkopavaji Tvoje pochybnosti.
mike píše:Tohle tvrzeni ma ve studii stejnou silu, jako tvrzeni o rychlejim sireni pozaru. Z clanku ale stejne nevyznelo, to druhe spis jako poznamka na okraj.
Na Tve strane je to prani otcem myslenky. Pokud jsi v te studii Ty nasel, ze to pro Tebe dulezite pravdepodobnostni tvrzeni o delce pozaru "ma stejnou silu jako tvrzeni o rychlejsim sireni pozaru", tak je fakt nejaky problem na strane Tveho chapani textu.
Nebo asi najpresneji se to da vyjadreni rcenim "tonouci se i stebla chyta"...

Prakticky vzdy kazdy se ohledne pozaru venoval rychlosti sireni a rozsahu pozaru, jeho trvani skoro nikdo. Z cela jasneho duvodu - z hlediska napachanych skod je nejdulezitejsi rozsah zasahnuteho uzemi a prave rychlost sireni. Jak uz jsem psal, kdyby pozar trval napr. o dva-tri dny kratsi dobu, skody by byly minimalne stejne, spise vetsi, protoze kvuli rychlesjimu sireni by se nestihly udelat nektera ochranna opatreni a je docela mozne ze ani hasici se na nektera mista nedostali vcas, resp. by je ten ohen ohrozil vice.
Znova zopakuji, co jsem napsal:
apuka píše:To, ze by pozar netrval tak dlouhou dobu nic nerika o tom, ze by nenapachal stejnou nebo i vetsi skodu. Horelo by rychleji, horelo by na vetsi plose - takze v konecnem dusledku by to same, co shorelo ted (kdyz odmyslis ty souse na zemi, protoze ty Te nezajimaji - ale toto zpusobilo delsi dobu horeni) by shorelo uz napr. o 2-3 dni drive.

Opravdu mne hodne prekvapuje, ze pri Tve inteligenci a (Tebou) vychvalovaneho logickeho mysleni Ti nedochazeji jasne souvislosti. Ze radeji se budes chytat nesmyslnych a nepodstatnych slovicek, aby ses pokusil odvest pozornost od dulezitych veci, ktere jasne potvrzuji, zes mel nespravny usudek. To je fakt tak tezke si priznat, ze nove poznatky ukazuji, ze jsem se mylil???
mike píše:Tohle mne nebavi, to je jako rozhovor s retardovanym, kteremu se musi vysvetlovat kazda veta.
No a timto to skonci vzdy, kdyz uz absolutne se nemas ceho chytit, tak alespon zkusim shodit "oponenta"... Asi by z Tebe byl uspesny politik typu AB, MZ a pod. :twisted:
Jak ale vidis vyse, kazda veta se musi vysvetlovat spise Tobe...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 21:22

apuka píše:Chovas se jako male decko

:lol: cekal jsem, kdy to prijde. Kdyz ti neco napisu, tak to proste musis casem zopakovat, aby ses revansoval. Co na tom, ze to nedava smysl a je to podobne stupidni a trapne jako kdyz to delaji rusaci :twisted:

apuka píše:Tvoje interpretace faktoru "jako rychlost sireni proti delce trvani" je ale docekla zarazejici - ve studiu ani v zadnem clanku nikdo tyto dva faktory nikdy takto proti sebe nepostavil, to jen Tys to udelal.

„Hoření by na holinách probíhalo s podstatně vyšší rychlostí a intenzitou ... Pravděpodobně by ale trval kratší dobu,“

apuka píše:Pokud jsi v te studii Ty nasel, ze to pro Tebe dulezite pravdepodobnostni tvrzeni o delce pozaru "ma stejnou silu jako tvrzeni o rychlejsim sireni pozaru", tak je fakt nejaky problem na strane Tveho chapani textu.


Současně je zřejmé, že by hoření v holinách probíhalo s podstatně vyšší rychlostí a intenzitou, a je otázkou nakolik by se podařilo takový požár dostat pod kontrolu. Současně je ale zřejmé, že by s ohledem na nižší zásobu paliva netrval požár v ohraničeném perimetru tak dlouhou dobu.

apuka píše:Horelo by rychleji, horelo by na vetsi plose - takze v konecnem dusledku by to same, co shorelo ted (kdyz odmyslis ty souse na zemi, protoze ty Te nezajimaji - ale toto zpusobilo delsi dobu horeni) by shorelo uz napr. o 2-3 dni drive.

Bingo. Delka horeni je dulezita jak z hlediska haseni tak z hlediska obnovy rostlinstva po pozaru. Po rychlem prubehu se obnovuji dobre, pri pomalem to prohori do hloubky.

No a to by asi tak stacilo. Mne tohle vazne nebavi, je to pro mne cista ztrata casu, ktery radej venuju prijemnejsim a/nebo uzitecnejsim vecem. Studie zajimava byla, ale tva neschopnost chapat vyznam i jednoduchych sdeleni je zoufala.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » čtv kvě 25, 2023 0:22

Byli jste nekdo v Ceskosaskem Svycarsku v posledni dobe? Zajima mne, jak to tam vypada a jak je to pruchodne. Hlavne nemecka strana. Ale i ceska, vecer se potrebujem dostat nejak na bus do Decina tj. na usek Mezni Louka - Hrensko.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod booze » čtv kvě 25, 2023 7:57

Neprůchozí zavřeno do odvolání.
Edit:Mezni Louka - Hrensko.
Naposledy upravil booze dne čtv kvě 25, 2023 9:35, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod Lipon » čtv kvě 25, 2023 8:16

Německo bylo průchodné už loni v listopadu, jen mezi Grosser a Kleiner Winterberg byl jeden palouk s ohořelýma pahýlama - i to bez omezení průchozí, jinak nikde nic

tur. cesty mezi Schmilkou a údolím říčky Kirnitzsch volně průchozí, cesty k a od vyhlídky Schrammstein taky

cípem, kde je Hickelhöhle (tj. nejblíž k hranici, kde to teoreticky mphlo bejt chycený) jsem nešli

zavřená byla cesta z Bastei do údolí Grünbachu, ale mám takový dojem, že ne kvůli ohni, ale stahování kůrovcového dřeva

EDIT:
tady máš aktuální uzavírky
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » čtv kvě 25, 2023 9:51

...a info o ceske strane zase tady
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » čtv kvě 25, 2023 14:26

Lipon píše:tady máš aktuální uzavírky

Diky. Vypada to, ze je nepruchodna moje oblibena Weberschluchte, ale asi spis kvuli kurovci a tezko pruchodna byla uz vloni pred pozarem. Do rokle napadaly spousty stromu.

Planuju to projit nejak takhle: https://mapy.cz/s/pejadelupe, je to zaznam z lonskeho roku (navrat do CR jsem uriznul, aby apuku nekleplo ;-)).

@booze, apuka: jj, o tom vim, je to i na mapy.cz. Docela by mne zajimalo, jak to vypada nahore nad tou uzavrenou stezkou tj. nad skalama. Tam, kde je statni hranice. Jestli to tam vyhorelo nebo ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Předchozí

Zpět na Česká republika