Rychlebské hory

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Rychlebské hory

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 5, 2019 9:00

dik :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Rychlebské hory

Příspěvekod apuka » ned kvě 10, 2020 9:54

Protoze kvuli Covidu furt chodime do Beskyd, resp. vice-mene na Lysou mimo znacek, jsem se vybrali v patek na Kralicak z D. Moravy.
Po zlute nahoru, obcas nekdo pesi, obcas cykliste az do odboceni turznacky z cyklostezky. Pote uz skoro nikdo az po rozbocku nad chatou HS. Ale odtud pres Kralicak az nekam k sedlu mezi Malym a Kralickym Sneznikem davy. U slona, u pramene Moravy, na Kralicaku, vsude stovk lidi...
Od spomenuteho sedla po ceske znacce az na Klepac a parkoviste zase skoro nikdo
Mimochodem, celou cestou "v prirode", jak se vyslo z H. Moravy, hadejte, kolik lidi z tech mnoho stovek, co jsme je stretli, si nasadilo rousku, kdyz jsme se setkali nebo kdyz slapali nebo lezeli v trave v davu? Odpoved: jeden jediny Polak... My jsme zpocatku to delali, ale potom nas nasrali, ze je to kazdemu suma fuk, tak jsme radeji obchazeli bez rousky co nejdal, kdyz se dalo. 2m odstupy neresil nikdo.

Kdyz se dudy stezuje na davy noclezniku na Jizere, tak tady jsme minuli nebo videli lezet/sedet s velkym ruksakem(60+), karimatkou a/nebo stanem zvenku urcite o hodne vice nez stovku lidi, mozna az ke dvema stovkam. Skoro bez vyjimky Cechu, snad zadny Polak to nemel (nebo ti slapali po polske strane a znacce).

Vylet pekny, ale velka skoda uz spustene lanovky...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rychlebské hory

Příspěvekod apuka » pon kvě 10, 2021 8:21

Tak, i kdyz nas to napadalo az na konci, presne za rok jsme to zopakovali. V prvni rade dva postrehy a rady (nastesti se nas to moc netykalo):
1) Nikdy never a nezarizuje se podle toho, co vidis na webovych kamerach.
2) Nikdy never tomu, co vidis zespodu.

Na vysvetleni - na webcamech z rana vypadalo, ze tam uz nikde skoro zadny snih neni ani na jedne strane kolem udoli Dolni Moravy. Z parkoviste na konci D. Moravy uplne stejne, sem tam flicek snehu, ale jinak v pohode. Ale jak se nabirala vyska, "cerne" lesy s obcasnymi bylimi flicky ve strani od Kralicaku smerem k lanovce se stavaly stale vice belejsi, az nakonec z Kralicaku bylo videt, ze tam vsude lezi jeste spousta snehu. I ta asfaltka co vede kousek pod hrebenem musela byt pekne pod snehem. Odhadem tak do 800m tam toho byt dost. Druha strana na tom byla na phled trochu lip, ale mozna jen tim, ze tam bylo hur videt "dovnitr" lesa.

Kupodivu, na parkovisti jen par aut. Sli jsme po zlute nahoru, po snehu se slapalo kousek od lavinove drahy az nahoru, jen kolem slona bylo vsechno vytopene a dal n vrchol to byly stridave snehove pole, potucky a bahno nebo nic. Az po krizovatku s cervenou jsme se setkali proti nam s jedinou rodinkou, chlap a dve holcicky a u chaty HS se slunili dva lide. Potom uz to bylo celkem plne, i kdyz proti lonsku byl uzasny klidek - lanovka nefungovala :-). Vyrazili jsme ale az v cca 11:30 ( :twisted: - museli jsme se stavit v OL v Globusu, v sobotu bylo vse zavrene.)

Z Kralicaku jsme se smerem k Malemu Snezniku omylem vybrali polskou cestou, ta byla pekne plna. Tak jsme za chvili presli na ceskou hranicni stezku - a tam nebyl nikdo. Jen po case se par lidi sunulo nahoru, az na kusove vyjimky Polaci, co presli z jejich stezky. Stezky az po odbocku ceske znacky na traverz nejdrive beze snehu, ve spodnejsich castech obcas mensi snehove pole, uplne dole pri odboceni uz souvisly snih.

My jsme se vybrali zkratkou na Maly Sneznik, resp. k nemu a potom dal po polske strane az na sedlo Puchaca - cela cesta v souvislem snehu, minimalne pul metru, spise i vice, nebyt par stop, tak podle znacek by se nedalo -, dal na Hledsebe a Klepac, tato cast uz nejdrive stridave snih a beze snehu, pozdeji uz jen zvysky snehu. Az po sedlo Puchaca tam nebyl krome nas nikdo, ale alespon jeden clovek ten den tam podle stop uz sel. Dal uz par lidi naproti, celkem ale mozna tak 7-8, na Klepaci ale nejaky sroz cyklystu, pohodenych asi 20 kol, vcetne "osazenstva". Potom se vybrali dolu, krome dvo lidi vsichni kola na ramenou :-).

NTB, vypada, ze polaci vzali stavbu vyhlidkove veze na Kralicaku vazne, uz je to tam ohradene, trochu zacaly s upravami a je tam navezeny i nejaky ten material ](*,). Dal uz prakticky beze snehu, jen primo pod Klepacem roztopeny snih nadelal "raselinova jezyrka", ktere se hur obchazely.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rychlebské hory

Příspěvekod milarepa » pon kvě 10, 2021 9:04

díky za informace, na Králický Sněžník se chystám příští víkend, z něj pak chci jít po hranici na Smrk a pak dolů do Žulové

teď o víkendu jsem šel hřebenovku Rychlebských hor, vyšel jsem z Ramzové na Smrk, tam od 1000 m /m začal sníh a led, na vrcholu ještě nějaký roztřesený zmrzlík stanoval, mokřady a rašeliniště na Smrku tak nebyl problém solidně přejít, po sestupu níže jsem už dále sníh nikde neregistroval, což byla příjemná změna...

šel jsem to celé podél hraničních kamenů až na Borůvkovou horu, kde jsem pod rozhlednou na zemi přespal a ráno sešel do Javorníku na bus, noc byla docela chladná, spadlo to někam k nule a zvedl se ostrý vítr

počasí bylo celou cestu podivné, hodně fučelo, a teploty lítaly nahoru dolů, občas jsem si musel nasadit i rukavice, bylo otravné se furt rozepínat a zapínat, případně obléct a sevléct flísku....ale co už, v neděli při sestupu zase bylo horko a v softshellových kalhotách jsem se brutálně vařil

nad Koníčkem jsem sešel dolů k prameni a lesnímu baru, tam jsem si dal ledovou kávu a oplatek a vystoupal zase k hranici, u Trávné jsem překvapil 2 polské pohraničnice, co tam hlídaly cestu do Polska, když jsem se před nima náhle zjevil, zasmáli jsme se, popřály mi štastnou cestu a valil s jsem dále stezkou kolem hraničních patníků

fajný výletek přes hodně pěkné hory
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Rychlebské hory

Příspěvekod apuka » pon kvě 10, 2021 10:43

milarepa píše:počasí bylo celou cestu podivné, hodně fučelo, a teploty lítaly nahoru dolů
Jo, dokonce kolem Kralicaku i v nedeli to bylo stridave "vselijake". Sice slunce svitilo, ale dost foukalo. A potom kombinace otevrenejsi misto, husty les, snih, beze snehu, zavetrna/navetrna strana, na slunci/ve stinu zpusobilo, ze taky jsme se nekolikrat museli oblikat/svlikat. Pocitova teplota podle mne skakala mozna i 20 stupnu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rychlebské hory

Příspěvekod milarepa » ned kvě 16, 2021 18:30

týden se sešel s týdnem a mám za sebou trek po Králickém Sněžníku s přesahem do Rychlebských hor .-)

https://mapy.cz/s/nobopatega

vyšel jsem pátek navečer z Vysokých Zibřidovic, trasa po červené se po asfaltovém úseku mění v krásně divokou stezku skalními kaňony, ze skal se všude vali potoky, krajina dost připomíná scenérie z Pána Prstenů .-), jedním brodem přes horský potok jsem musel na boso, po kolena do 5 stupńové ledovky po ostrých kamenech na dně, nohy byly fajně červené :-).

vystoupal jsem pod Tetřeví horu, tam jsem přespal a druhý den šel na Králický Sněžník, až kousek pod ním jsem potkal vůbec první lidi na treku, nahoře se už ze všech směrů nashromáždili nějací turisti, tak jsem se tam moc nezdržoval a po zelené hraniční stezce valil směrem k Rychlebským horám, celé odpoledne chcalo, stezka vedla buď blátem, bažinou nebo potoky vody, minimum lidí v té slotě, takže fajná zábava to byla, přespal jsem na Smrku, noc byla hodně deštivá a větrná, zato dopoledne se udělalo krásně a mokré Rychlebské hory byly úplně pusté, za Kovadlinou jsem sešel doků k Nýzerovským vodopádům a pak už v poklidu na bus dodom.
Fajný mokrý výletek přes krásné, pusté a místy dost divoké hory. Až bude hezky a sucho, tak si to zopakuju nalehko, bez stanu.

P.S. objevil jsem v sobě zapadlý léčitelský gen, sportem dlouhodobě týrané koleno se na treku furt ozývalo, až jsem se něj nasral, opřel nohu o pohraniční patník a 15 minut si s ním hrál, vergloval s češkou nahoru dolu doprava doleva dopředu dozadu.....a výsledek je stav kolena jak někdy ve 20 létech, ortopedie je docela intuitivní obor :lol:
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Rychlebské hory

Příspěvekod milarepa » ned říj 30, 2022 7:20

tak jsem si zase po čase vyrazil na Králičkák a bylo to super, šel jsem na něj po mé oblíbené trase z Vysokých Žibřidovic přes kaskády Bystrého potoka, kde jsem dal i první bivak, druhý den to vzal přes Sušinu na Králičkák, rozhledna je už v provozu, tak jsem se na ni šel podívat a překvapilo mě, že vstup je bez poplatku, což bych u Poláků fakt nečekal :D , tak jsem si na ni tedy vylezl....a jo, výhledy dobré a daleké, ale stejně je to zbytečná stavba, když jsou z vrcholu krásné kruhové výhledy.....lidí nahoře celkem dost, tak jsem se moc nezdržoval, jen vysušil tarp a pokračoval po hraničních kamenech až na Smrk, pod ním u pramene Stříbrného potoka zabivakoval a další den se potahal po Rychlebkách, kombinoval jsem českou a polskou stranu a navečer sešel do Ramzové na vlak dodom......příjemný výlet ve fajn podzimním počasí, ta mlha má své kouzlo.....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Rychlebské hory

Příspěvekod Mawenzi » ned říj 30, 2022 7:34

kamos byl vcera nebo v patek a ma paradni fotky s inverzi, uplne sem mu to zavidela... i kdyz teda ta rozhledna me fakt pije krev. ja vetsinou chodim vic zezhora od javorniku a koncim ve starym meste, ale tu tvou trasu mozna pouziju pro kamarady, kteri tu oblast moc neznaji, protoze ja se tem asfaltovym usekum dost vyhybam, ale zas aspon uvidim jiny casti, kde to neznam... zrovna smrk - kladsky sedlo po hranici mam moc rada, tak diky za tip :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Rychlebské hory

Příspěvekod milarepa » ned říj 30, 2022 7:47

jo, je to tam celkově pěkné, jen za Kladským sedlem cestu dost zamarasili těžaři......jinak do té zapomenuté oblasti ještě ani inflace nedorazila, na Kladském sedle kofola normálně za 30 :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Rychlebské hory

Příspěvekod oodoow » ned říj 30, 2022 15:28

milarepa píše:kaskády Bystrého potoka

Jsou to Kaskády Prudkého potoka, asi nejhezčí část toho kraje.

Chodím to většinou nějak takto na pohodu https://en.mapy.cz/s/hososogome dá se zastavit na jídlo/pití v Hynčicích a na Návrší.
Ale když je dost sil dá se doběhnout po hřebeni nebo se zastávkou na Paprsku na vlak do Ramzové anebo pak až do Kout, kde to jezdí častěji.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Rychlebské hory

Příspěvekod milarepa » pon říj 31, 2022 19:45

dobře vymyšlené kolečko.........
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Předchozí

Zpět na Česká republika

cron