Totes Gebirge

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Totes Gebirge

Příspěvekod Pavla Q » čtv srp 27, 2009 8:00

dobrý den,
jsem zde poprvé a sháním informace od turistů znalých Totes Gebirge.
Chceme vyjít na nějaký vrchol z Hinterstoderu.
Potřebovala by jsem vědět jestli je reálné pro nezkušené, ale trénované vyjít a sejít za jeden den Spitzmauer, eventuelně Hirscheck nebo Schrocken. Pokud jste opravdu zkušení, ráda si nechám poradit co je z Hinterstoderu nejreálnější a stojí to za to. Děkuji
Pavla Q
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv srp 27, 2009 7:44

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod Ježo » čtv srp 27, 2009 8:09

Dá se to. Ale je to dálka a skoro 2km převýšení. Mnohem lepší je přenocovat na Prielschutzhaus. Z Hinterstoderu se dá vyjít třeba i na Kl. Priel, to je myslím "jen" něco kolem 1500m převýšení.
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod amigo » čtv srp 27, 2009 8:13

ahoj a vítej na forum.
dřív než založíš nové téma zkus trochu hledat (funkce hledat ti pomůže :wink: ), většinou se zde podobné věci už řešily dříve, tady. pokud odpověď na svoji otázku nenajdeš, můžeš svůj dotaz vepsat do starého vlákna s podobným tématem, odpovědi se jistě dočkáš :wink:

a k věci: za jeden den z hinterstoderu na spitzmauer a zpět je reálný celodenní výlet i pro průměrně zdatné turisty
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod kakos » čtv srp 27, 2009 8:16

Pavla Q píše:..... pro nezkušené, ale trénované vyjít a sejít za jeden den Spitzmauer, .....

je :D
brzo rano vyjit z posledniho neplac.parkoviste, ale pocitej s prevysenim cca 1800m, coz da noham pekne zabrat, a vracet se zase feratou (30 min), pac normalka je tak o hodku az hodku a pul delsi(ale zas je tam na co koukat :D )
"Hora nemůže být dobyta, jelikož to není nepřítel, může nám posloužit jen k tomu, abychom překonali sami sebe...."
A nejhorší smrt je z vyděšení - takže to berte s humorem, stejně z tohodle života nevyváznete živí.
Nová galérka
Starší výcvaky
kakos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 642
Registrován: stř říj 3, 2007 19:47
Bydliště: 49°42'5"N, 17°4'32"E

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod honzi » čtv srp 27, 2009 8:25

Aby to nevypadalo jako reklama máš SZ.Koukni na to.
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Totes Gebirge

Příspěvekod Robin Ševčík » pon srp 6, 2012 14:48

Zdravím,

máte prosím vás někde zkušenosti s těmihle horami? Plánujeme s kamarádky výlet do Alp, které jsou relativně blízko za hranicí a nebude tam takový nátřesk lidí a tyhle hory, co se mi povedlo načíst zdály poměrně v pohodě. Chtěli bychom tady udělat nějaký 4-5 denní trek se spánkem ve stanu (samozřejmě na drzáka, ale dá se to?). Jednalo by se spíš o pohodovější trek a o žádné ferátky, či sníh. Spíš si jen užít ten čas strávený někde v horách a pěkně se projít. Díky za info týkající se přístupnosti hor a nátuře rakušáku, co se týče chování se v nich.. sám jsem takhle se stanem v Rakousku netrekoval a právě že nevím, jak to chodí. (v Dolomitech jsme neměli problém) a abych nezapomněl, jak to tam je samozřejmě s vodou :)

Robin
Robin Ševčík
nováček
nováček
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř úno 3, 2010 21:47
Bydliště: Zlín

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod zbuddy » pon srp 6, 2012 15:01

Stokrát nic umořilo osla :twisted: aneb opakování je matka paměti/moudrosti:

amigo výše píše:ahoj a vítej na forum.
dřív než založíš nové téma zkus trochu hledat (funkce hledat ti pomůže :wink: ), většinou se zde podobné věci už řešily dříve, tady. pokud odpověď na svoji otázku nenajdeš, můžeš svůj dotaz vepsat do starého vlákna s podobným tématem, odpovědi se jistě dočkáš :wink:

a k věci: za jeden den z hinterstoderu na spitzmauer a zpět je reálný celodenní výlet i pro průměrně zdatné turisty


Takže slučuji do nejvhodnějšího tématu...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod Robin Ševčík » pon srp 6, 2012 15:06

Omlouvám se a díky :D , až teď jsem si uvědomil, že to info bude sháním info a prošel si to 8)
Robin Ševčík
nováček
nováček
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř úno 3, 2010 21:47
Bydliště: Zlín

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod pavproch » pon srp 6, 2012 15:28

@zbbdd: nějaký dobře vyspaný, co?! :mrgreen: :twisted:

byls rychlejší, já to chtěl přendat do vlákna o sněhu v Tot. Geb.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod axi12 » sob pro 29, 2012 17:29

Jak to bude zítra vypadat v Totes? Půjde jít z chaty na Priel nebo Spitzmauera bez macek? Diky
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod kakos » sob pro 29, 2012 17:57

:shock: tyy jo, tak tys me dnes rozesmal, uz to nehul :weedman:
ne vazne, je 29. prosince, regulerni zima, bez macek a piklu to muze byt o drztku, aniz bych neco zjistoval, minimalne ty dve veci bys v baglu v tomto obdobi mel mit, nerkuli ze sou to skoro trojky takze snih tam uz asi bude :wink:
a matne si pamatuju z kterehosi leta, ze na spic i priel normalkou ostrejsi svahy sou, na priel bylo snehovy pole i v lete
"Hora nemůže být dobyta, jelikož to není nepřítel, může nám posloužit jen k tomu, abychom překonali sami sebe...."
A nejhorší smrt je z vyděšení - takže to berte s humorem, stejně z tohodle života nevyváznete živí.
Nová galérka
Starší výcvaky
kakos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 642
Registrován: stř říj 3, 2007 19:47
Bydliště: 49°42'5"N, 17°4'32"E

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod Tkuh » pon črc 8, 2013 13:49

přátelé, nevíte někdo jak je to tam se sněhem teďka? plánuju, že bych tam vyrazil koncem srpna/začátkem září, chtěl bych na Groß Priel nebo Spitzmauer
na Triglavu bylo sněhu hodně moc a místy to byl až nepříjemný adrenalin
Tkuh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned čer 16, 2013 14:12

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod Vachon » pon črc 8, 2013 14:41

V tu dobu tam budou maximálně sněhová pole, nic co by mělo narušit harmonický charakter vycházky. A davy turistů.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod mike » pon črc 8, 2013 19:44

No, koncem srpna a zacatkem zari prichazi do Alp maly monzun (ochlazeni a dest). Nekdy muze i nasnezit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod Vachon » pon črc 8, 2013 20:02

Nepíšu, že bude hezky. Ale závěje bych nečekal.
Teda jak máme v posledních letech to globální oteplování, co proti němu bojujeme, až se ochlazuje, tak bych se ani tomu nedivil...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod mike » pon črc 8, 2013 20:25

To ja taky ne, ale vyloucit se to neda ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod vonkreuz » pon črc 8, 2013 23:38

Ohledne stavu snehu a situace v okolí Prielschutzhause si normalne napis na jejich e-mail.
Mne odpovedeli do dvou dnu, pokazde kdyz jsem se tam (2x) chystal.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod Tkuh » úte črc 9, 2013 13:20

Díky moc, mě se zdá, že je letos všude víc sněhu a nerad bych na to zase naletěl.
Tkuh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned čer 16, 2013 14:12

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod jarous » čtv črc 11, 2013 7:07

Včera jsem se z Totesek vrátil. Od Almtaler hütte po Welser hütte v pohodě, dál mahoru do sedla několik větších sněhových polí. Ze sedla na Gr. Priel v pohodě, na druhou stranu směrem na Pühringer hütte sněhu šest půlek, cca polovina trasy pod sněhem, ale dá se v pohodě, zvláště po ránu. Orientace slušná, s těmi davy to není tak zlé. Od Pühr. hütte na Elmgrube v pohodě, odtud na Grieskarscharte v podstatě taky, pouze nahoře pár menších sněhových polí. Sestup dolů k Almsee - těsně pod sedlem rozsáhlé sněhové pole, díky velkému sklonu je to mírně o hubu, ale s opatrností se dá i bez maček. Jinak od Püh. hütte ani noha, sněhu je celkově znatelně víc než loni touhle dobou.
Jarouš
jarous
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv kvě 10, 2012 19:25

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod fps » pát srp 30, 2013 20:43

Chystám se v záři na pět dní do Mrtvých, hor obrázek první, a mam pár dotazů
- z jaké strany bych měl začít, od Hinterstoderu, a nebo z druhé strany od Ackergrabenu?
- jezdí lanovka na Welser Hütte a nebo na Prielschutzhaus? a nebo je to vlek? jaká je cena?
- Totes Gebirge - Mrtvé hory nejsou národní park?
- asi nahoře nebude moc vody? našel jsem jenom jedno místo nad Welser Hütte (Teicheln), obrázek třetí, bude tam určitě voda? a nebo bude někde jinde v okolí Grosser Priel nebo Temlberg voda?
- zajímá mě obtížnost Heindlbodensteig (430), obrázek druhý, co to vlastně značí bílý žebřík
- pak mě zajímá obtížnost výšlapu na Totes Gebirge (260 a 262), obrázek třetí, co to vlastně značí červený žebřík
- v půlce června když jsem byl v Rottenmannských Taurech, tak byla výluka vlaku mezi Micheldorf a Selzthal, nevíte jestli tam je stále výluka? a nebo poraďte stránky Rakouských železnic kde informují o výlukách vlaku
Přílohy
1.jpg
3.jpg
2.jpg
Naposledy upravil fps dne sob srp 31, 2013 4:42, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod Vachon » pát srp 30, 2013 20:46

To jsou nákladní lanovky, těma se nesvezeš.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod chufu » pát srp 30, 2013 20:47

Myslím, že na Tvé otázky snadnou najdeš odpovědi na internetu.

býlí :smt082
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod mike » pát srp 30, 2013 20:56

fps píše:- v půlce června když jsem byl v Rottenmannských Taurech, tak byla výluka vlaku mezi Micheldorf a Selzthal, nevíte jestli tam je stále výluka? a nebo poraďte stránky Rakouských železnic kde informují o výlukách vlaku

http://www.oebb.at Najdes si spojeni a melo by tam byt i info o vylukach. Nejspis tam jeste vyluka je (taky mne s tim obcas pekne stvou):
REX 3900 (Klaus - Wartberg/Krems)
Aufgrund von Bauarbeiten wird dieser Zug zwischen Klaus und Wartberg/Krems im Schienenersatzverkehr mit Autobussen geführt.
Keine Fahrradbeförderung möglich.
Zum INFO-Plakat bzw. Baustellenfahrplan
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod vonkreuz » pát srp 30, 2013 20:57

Na PrielSchutzhaus je nákladní lanovka, cena před 1,5 rokem byla myslím 6€ nahoru a 6€ dolu. Když tam nikdo nebyl, tak se tam myslím batožina nechávala a u ní třeba lísteček "please take my rucksak up to the hutte". Voda se dala nabrat na Prielschutzhausu na sociálkách. Šlo pohodlně nabrat i do Nalgene flašky. Nad chatou je takový travnatý žlab (v zimě super na blbnutí jako na široké U-rampě) a nd žlebem je konec hřebínku a pak je padák do údolíčka. Tam by šlo stanovat. Ale po pravdě - chata je to luxusní. Když bude chladné období, zkus si domluvit matracenlager nad kuchyní - vede tam komín, je tam teplo a je super výhled na Spitzmauer i G.Priel.

Kontakt na chatárku se dá sehnat na netu, odpisují většinou do druhého dne. Našel jsem dva e-maily, psal jsem na oba, odpovědeli jen z jednoho.

Kdybys neměl mapy, tak v Hinterstoderu v Intersportu se daly koupit - kupovali jsme tam i my.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod Vachon » pát srp 30, 2013 21:09

K těm žebříkům:
# bílý v červeném čtverečku je feráta (zpravidla tam máš název, tak si popis včetně obtížnosti vygoogli, podle toho se rozhodni, jestli ji chceš jít, nejlépe s vybavením)
# červený v bílém čtverečku je zajištěný úsek cesty, to je spíš o opatrnosti, rizicích v horších povětrnostních podmínkách apod., něco jako řetězy v Tatrách
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod mike » pát srp 30, 2013 21:12

A feratam tam rikaji klettersteig (jak mas na mape napsano).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod fps » sob srp 31, 2013 18:42

- s těmi barvami žebříků jsem si to myslel, ale nabyl jsem si jist, takže se těm bílým žebříkům v červeném čtverečku vyhnu, ferraty nejsou nic pro mě
- Heindlbodensteig (430) vypadá celkem v pohodě? aspoň podle těchto fotek http://www.alpenverein.at/linz-leonding ... odensteig/, to je jediné co jsem o Heindlbodensteig (430) našel, jestli jste to někdo šel? tak napište jestli je to tak jednoduché jak to z fotek vypadá
- tak to vypadá že je výluka z Hinterstoderu do Liezenu http://fahrplan.oebb.at/bin/traininfo.e ... ckLink=tp&, to mam tedy štěstí, protože pojedu do Hinterstoderu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod jarous » pon zář 2, 2013 14:45

Zdar,

nad Welser hütte je jen mokřina, kousek od ní je prameniště, odkud mají svedenou vodu na chatu. Je to ale mimo cestu, nešel jsem tam a nevím, jak to tam vypadá. Vodu lze nabrat přímo na chatě. O jiné vodě než z tajícího sněhu v okolí Gr. Prielu nebo Temlberg nevím. Cesty 260 a 262 - šel jsem to z Fleischbanksettel na Gr. Priel a je to v podstatě chodecký terén. 260 z Prielschutzhaus na hřebínek by v podstatě měla být něco podobného, je považována za normálku na rozdíl od východněji vedených ferrat - ty jsou tuším D.
jarous
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv kvě 10, 2012 19:25

Re: Totes Gebirge

Příspěvekod fps » stř zář 25, 2013 9:41

tak jsem se v pondělí vrátil z pětidenního výletu na těžko (na lehko, základ 8,5 kg bez jídla a vody) a mam tu pár postřehů
- od cca 1800 m n. m. začíná poprašek sněhu, ale ani ve vyšších polohách ho není nikterak moc
- díky předchozímu sněžení a dešti je všude plno pitné vody, za pět dní jsem ani jednou nepoužil vodní filtr, co mě hodně překvapilo, tak to jaké je v Mrtvých Horách velké množství vodopádu, které jsou dlouhé několik stovek metrů, a to hlavně v údolích Hetzau / 215, In der Röll / 214, Heindlbodensteig / 430
- co jsem doposavad taky na vlastní oči neviděl bylo velké množství potoků a řek z kamenné sutě
- jak jsem se ptal na turistickou stezku Heindlbodensteig / 430, tak není od cca prostředka průchozí, je to dost úzké údolí se strmými skálami, ve kterém teče dost prudký a hluboký horský potok, cca uprostřed se má přejít z jednoho břehu na druhý, ale lávku strhla voda, takže bez šance tudy projít
- se značením obtížnosti je to rozdílné, některé části označené červeným žebříkem v bílém čtverečku nebylo pro mě problém projít, ale třeba stejně označená část jako je Sepp Huber Steig / 214 jsem musel obejít, obzvlášť když bylo ještě mokro
- podle mě jsou turistických trasy Totes Gebirge o třídu obtížnější než jsou třeba v Rottenmanner Taurech, a povrch turistických stezek je samá kamenná suť
- v tomto ročním období bylo v Mrtvých Horách jenom málo turistů, takže jsem byl moc spokojen že jsem za pět dni potkal jenom pár lidí
- zastrčených míst na postavení stanu je všude plno
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Totes Gebirge - Schermberg

Příspěvekod Kubanec » úte dub 1, 2014 16:30

Zdravím,
rád bych se zeptal, jestli někdo nevíte jak je to s aktuální situací sněhu v Toteskách.
O víkendu 18.4. - 20.4. bychom chtěli do Totesek vyrazit a dát si tam nějakou ferratu, buď Schermberg, nebo něco v okolí. Ideálně asi s přespáním na Welser Hutte ve winterraumu, a nebo ve žďárácích někde venku. Ještě jsem někde našel že by tam měl být někde bivak. Nevíte o něm někdo něco? zzzz
Kubanec
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte dub 1, 2014 15:55

Další

Zpět na Alpské státy