Dolomity

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Dolomity

Příspěvekod brian » ned srp 2, 2009 16:14

Ahoj, mám na Vás dotaz. Chci vyrazit do Dolomitů na ferraty, ale s ferratama jsem začátečník a tak se chci zeptat, zda byste mi mohli někdo doporučit město, kam jet a kde jsou případně nějaké jendodušší. Případně zda se dá někde koupit mapa nebo je to lepší až tam a dá se podle ní vybrat třeba trasa tam. Jisté zkušenosti už mám, nejsem úplně začátečník a vybavení taky. Díky za odpověď
brian
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned srp 2, 2009 15:53

Re: Dolomity

Příspěvekod aniko » ned srp 2, 2009 17:48

Ahoj, jestli jsi opravdu začátečník, tak zkus v Dolomitech z Pasa di S.Pellegrina (na trase Falcade - Moena) na Rif. di Selle a pak jednoduchou feratu přes vrcholky Costabellu (via ferrata Bepi/Zac) zpět do Pellegrina, jsou tam i další nenáročné feraty.... pak jsou lehčí feraty i v okolí Missuriny u Cortiny d'Ampezzo.... Mapy jdou koupit i na místě, cenově je to srovnatelné.
aniko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv kvě 28, 2009 6:37
Bydliště: ČR

Re: Dolomity

Příspěvekod Tomáš T. » ned srp 2, 2009 18:50

Cortina d Ampezzo. V blízkém dosahu autem máš Kleiner Lagazuoi, Via Barbara, Via Ivano Dibona, Via Innerkofler (trošku těžší je blízko i Toblinger Knoten), Via Averau, Via Giovanni Lipella (těžší závěr v kuloáru nemusíš lézt), Via Albino Michelli Strobel a Via Ettore Bovero (ty už jsou trošku těžší, ale žádná hrůza) a v pohodě máš i Via Mario Bianchi.
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: Dolomity

Příspěvekod agentw4c » ned srp 2, 2009 19:45

koukni sem http://www.klettersteig.de, je to sice v nemcine, ale snad ti to pomuze
agentw4c
účastník
účastník
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř úno 7, 2007 14:09

Re: Dolomity

Příspěvekod Mařena » ned srp 2, 2009 19:58

Kup si průvodce a mapu a pak můžeš v klidu plánovat sám. Nechápu, proč se tolik lidí dobrovolně ochuzuje o tuhle fázi výletu.... :-k *
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Re: Dolomity

Příspěvekod GeorgeS » ned srp 2, 2009 20:09

Ahoj, souhlasím s Tomášem, jeď ke Cortině, postav stan v kempu nebo spíše na tábořišti u jezera v Misurině a pak máš v okolí plno ferat (spíše těch lehčích ale moc pěkných)
Doporučuji Ivano Dibona, Giovani Lipella (závěrečný úsek od rozcestí u Tre Dita dle vlastního uvážení, ale není to zas tak těžké).
Nebo můžeš přímo u kempu v Misurině nastoupit na autobus k chatě Auronzo u Tre Cime za cca 2,- Eur, od chaty Auronzo dojít k chatě Drei Zinnen a hned za chatou vystoupit po žebřících na Toblinger Knoten. Po sestupu k chatě feratou Innerkofler na Paternkopfel. Zabere to celý den, není to přehnaně náročné a je to moc pěkné.
A nebo feraty v okolí Marmolády - farata na Marmoládu západním hřebenem, kousek od Marmolády ferata Eterna a nebo naproti Trincee. Spát můžeš v pěkném kempu kousek pod Marmoladou, teď mi vypadl název té vesnice,ale je to hned pod jezerem.
Taky není špatné zajít do obchodu, kde prodávají průvodce a nějaký si koupit. Je jich docela dost. Doporučuji moc pěkného průvodce Dolomity - nejkrásnější feraty viz třeba recenze na Horydoly http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=3276
Jirka
Uživatelský avatar
GeorgeS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: ned čer 28, 2009 19:46
Bydliště: Olomouc

Re: Dolomity

Příspěvekod brian » ned srp 2, 2009 20:20

díky moc za informace,hlavně Díky moc GeorgeS,to jsem přesně potřeboval. A mimochodem, tu knížku na kterou jsi poslal odkaz, tu máme doma a podle té se řídíme. Případně kdyby měl někdo ještě další námět, určitě uvítáme, jinak plánujeme jet teda do té Cortiny. Díky moc
brian
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned srp 2, 2009 15:53

Re: Dolomity

Příspěvekod GeorgeS » ned srp 2, 2009 20:58

Není zač, užij si to tam, já tam už byl 4x a pořád se do Dolomitů rád vracím.
Když už teda budeš u Cortiny, docela pěkná ferata je na okraji Cortiny od Toblachu kousek od kepmu Olympia (docela luxusní a dražší kemp) na vrchol Col Rosa - info určitě najdeš někde na netu, docela dost lidí ji chodí, je ale trochu "vzdušnější":-)
Jinak dle mých zkušeností nejlepší a nejpřesnější předpovéd počasí je na
http://www.arpa.veneto.it/bollettini/ht ... teo_en.asp
kdyby jsi se chtěl ještě na něco zeptat, klidně pošli SZ
Jirka
Uživatelský avatar
GeorgeS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: ned čer 28, 2009 19:46
Bydliště: Olomouc

Re: Dolomity

Příspěvekod Tomáš T. » pon srp 3, 2009 7:50

GeorgeS píše:Když už teda budeš u Cortiny, docela pěkná ferata je na okraji Cortiny od Toblachu kousek od kepmu Olympia (docela luxusní a dražší kemp) na vrchol Col Rosa - info určitě najdeš někde na netu, docela dost lidí ji chodí, je ale trochu "vzdušnější":-)

Jmenuje se Via Ettore Bovero.
A nebo feraty v okolí Marmolády - farata na Marmoládu západním hřebenem, kousek od Marmolády ferata Eterna a nebo naproti Trincee. Spát můžeš v pěkném kempu kousek pod Marmoladou, teď mi vypadl název té vesnice,ale je to hned pod jezerem.

Na ferraty pro okolí Marmolady a Selly je hodně dobrý kemp Malga Ciapella. Spal jsem tam 2x. Jinak zrovna tu Eternu bych začátečníkovi moc nedoporučoval a Trincee... Když tam udělá nástup, proč ne. Ale tyhle ferraty jsou od Cortiny (kemp Olympia) nebo od kempu v Misurině daleko.
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: Dolomity

Příspěvekod brian » sob srp 8, 2009 7:56

Který kemp v okolí Cortiny byste doporučovali? Byl tam na mapě nějaký kemp Rochetta, Olimpia, Dolomiti a Cortina. Nemusí to být právě ten nejdražší, máte někdo zkušenost i s ostatníma než s kempem Olympia?
brian
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned srp 2, 2009 15:53

Re: Dolomity

Příspěvekod GeorgeS » sob srp 8, 2009 11:03

Pokud nejsi nějak přehnaně náročný, tak já bych kempoval v Misurině. Sice je to spíše tábořiště než kemp, ale sociálky v pohodě a ve sprchách taky nikdy nebyl problém s teplou vodou. CEna dobrá. Navíc pokud by jsi chtěl jet k Tre Cime a dát třeba Toblinger Knoten či feratu na Paternkofel, je to ideální místo, zastávka autobusu přímo u kempu. A do Cortiny je to cca 15 min autem.
Letos jsem se byl jen podívat v kempu Olympia (potřeboval jsem pitnou vodu) a ten je opravdu pěkný. taky tomu odpovídala cena. Ostatní neznám.
Jirka
Uživatelský avatar
GeorgeS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: ned čer 28, 2009 19:46
Bydliště: Olomouc

Re: Dolomity

Příspěvekod Eric » stř srp 12, 2009 10:33

Minuly rok sme spali v Olympii a je to naoazj kemp so vsetkym co treba. Parada. A boli sme tam v hlavnej sezone a na konci nam teta na recepcii dala 50 % zlavu na cele ubytovanie. Asi preto ze dost prsalo, hehe... :)
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Dolomity

Příspěvekod Waclav » stř srp 12, 2009 14:23

brian píše: kemp Rochetta, Olimpia, Dolomiti a Cortina. Nemusí to být právě ten nejdražší, máte někdo zkušenost i s ostatníma než s kempem Olympia?


3 roky po sobe jsem byl v kempu Dolomiti, dole pod Cortinou. Ty kempy tam jsou myslim 3, hned vedle sebe. S nicim tam nebyl problem, tepla voda, socialky velky, celkove dobre vybaveny, stin pod stromy, lavicky u placu, bufet.. Nebyl duvod zkouset jiny. Na ceny bych musel dost vzpominat;)
"Chytrému napověz, hloupého.."
Waclav
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte bře 25, 2008 13:22

Re: Dolomity

Příspěvekod Tomáš T. » stř srp 12, 2009 15:05

Spal jsem v kempu Misurina a kempu Olympia.
Misurina je dost vysoko, takže je tam trochu zima a když zase svítí, tak moc vedro. Jinak je to po stránce vybavení slabší kemp. Je pravdou, že na ferraty v okolí Tre Cime je to nejblíž.
Olympia je velký kemp a dobře vybaven, ale v sezóně dost plný, takže to potom může být k záchodům a sprchám dost daleko. Výhodou je, že Via Albino Michelli Strobel a Via Ettore Bovero jsou dosažitelné pěšky. Taktéž je to odtud blíže na ferraty v okolí Tofan a sedla Falzarego.
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: Dolomity

Příspěvekod si9 » pát kvě 7, 2010 15:18

Ahoj. Chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s chatami a lezením v Dolomitech. Vypadá to, že nám bouchly Tatry, tak hledám nějakou alternativu...

Zajímá mě hlavně okolí Brenty, ale skvělým tipem na jinou polezenici rozhodně nepohrdnu.
Našel jsem třeba dolomitibrenta.it, ale člověk se tam toho moc nedozví... Dá se tam jet na blind, nebo budu rozhodně projít očistcem konverzace s italy?

Taky jsem se dočetl, že když se někde v okolí chaty postaví stan, tak se nikomu nic nestane a nikoho to nepobouří. Ale to je eventualita spíš na pár nocí pro dva lidi, ne na týden pro partu lidí. Ne?

Dík moc!
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Re: Dolomity

Příspěvekod Kuba Turek » úte čer 29, 2010 18:32

Není zvykem spát mimo chaty ve stanu. Jestli někde zalezeš večer se stanem hodně bokem a ráno vypadneš, tak je to každému jedno, ale stavět stan poblíž chaty je dost blbé. Navíc když to není jeden stan, ale větší skupina...

Z osobní zkušenosti můžu na Brentě doporučit chaty v okolí feráty Bocchette http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=9868

O víkendech bývá plno, ale ve všední dni i o prázdninách místo bývá. Dostaneš postel, dvě deky a polštář. Potřebuješ vlastní vložku do spacáku nebo slaboučký spacák, abys postel neušpinil. Se slevou na OEAV platíš 6-10 E/noc, nejlevnější hlavní jídlo cca 6-8 E, pitná voda na záchodech zdarma.

Tuckett + Sella: malé romantické chatičky, lezení v okolí moc není, ale feráty jsou pěkné, dají se udělat asi čtyři okruhy. Hodně lidí přes poledne.

Valesinella - větší chata v údolí, parkoviště zdarma, ubytování a jídlo. Vhodné spíš pro pěší turistiku než ferátění či lezení

Dei Brentei - může být plná, je na křižovatce několika frekventovaných cest. Horolezecká i ferátistická klasika. Pokud není místo, do 2 hodin jsi na chatě Alimonta nebo Pedrotti

Alimonta - horolezecká chata, dost velká, u ledovce, volno bývá v podstatě vždy

Pedrotti - když není místo na hlavní chatě, je dalších 40 míst ve staré chatě vzdálené cca 200 m. Ideální výchozí místo pro horolezecké túry, pro ferátisty je dobře umístěná na hlavním hřebenu. Je to k ní ale strašně daleko z údolí z obou stran.

Na všech chatách se dobře domluvíš německy. Většinou i anglicky.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Dolomity

Příspěvekod si9 » úte čer 29, 2010 18:45

Paráda. Supr info. Dík moc!
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Dolomity

Příspěvekod l.thom » čtv črc 1, 2010 13:29

Ahoj. Jak je to , prosím, s přespáváním v Dolomitech ve volné přírodě? Nevíte někdo, jak často tam jsou tábořiště, kde se dá legálně stanovat? A jak se tak pohybují ceny za 1 noc na horských chatách?

Přesunuto z Balkánu do Alpských zemí.
vK
l.thom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv črc 1, 2010 13:24

Re: Dolomity

Příspěvekod vonkreuz » čtv črc 1, 2010 13:37

Jsi si jistý, že chceš do Dolomitů? :-k Dolomity jsou ve Spaghetilandu, ne na Balkáně *
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Dolomity

Příspěvekod Kuba Turek » čtv črc 1, 2010 14:41

Ceny v chatách viz moje předchozí odpověď.

Kempy - jen v údolích.

Zadarmo se dá spát v bivacích - plechových nebo dřevěných boudách pro 4-10 lidí (jak kde) s postelemi a dekami. Požírači těstovin jim říkají bivacco, milovníci buřtů bivak.

Seznam najdeš například na www.cai.it
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Dolomity

Příspěvekod Lukas » pát črc 9, 2010 12:29

Nevíte jak to je s kempem v Misurině? Funguje? Jaké jsou ceny?

Hledal jsem na netu nějaké informace a jediné co jsem našel byla emailová adresa, kde mě nikdo neodpovídá.

A ještě jedna otázka k Dolomitům, případně Julským alpám - jak moc bývají ke konci července obsazené bivaky? resp. jak velká je pravděpodobnost, že se tam ve 4 lidech už nevejdeme. Je mi jasné, že volný bivak mi nikdo nezaručí, ale přece jenom dorazit večer do plného bivaku by bylo nemilé :(( tak mě zajimá jaké jsou vaše zkušenosti.

Díky.
Lukas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: stř lis 14, 2007 15:32

Re: Dolomity

Příspěvekod mmmmichal » pát črc 9, 2010 16:39

tak ty stranky si projdu..musim najit nejake pekne misto na stanovani u tofany a marmolady:-)
Hore háj, dolů háj!
Valašsko moje, zdrávo buď!
Uživatelský avatar
mmmmichal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: pát úno 2, 2007 16:41
Bydliště: hanácké atény / štatl

Re: Dolomity

Příspěvekod Tomáš T. » pon črc 12, 2010 8:09

http://www.pakete.suedtirol-hotels.com/ ... allabaita/
Jinak ten kemp na italské poměry opravdu nic moc není.

Lukas píše:Nevíte jak to je s kempem v Misurině? Funguje? Jaké jsou ceny?

Hledal jsem na netu nějaké informace a jediné co jsem našel byla emailová adresa, kde mě nikdo neodpovídá.

Díky.
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: Dolomity

Příspěvekod Mařena » pon črc 12, 2010 8:22

l.thom píše:Ahoj. Jak je to , prosím, s přespáváním v Dolomitech ve volné přírodě?

Tak jako v celé Itálii platí, že na horách ve výšce od 2000 m se může volně stanovat, ovšem s výjimkou národních parků.
l.thom píše:Nevíte někdo, jak často tam jsou tábořiště, kde se dá legálně stanovat?
Kup si mapu, tam jsou kempy vyznačený....
l.thom píše:A jak se tak pohybují ceny za 1 noc na horských chatách?

Ceny v matrazenlageru jsou cca 8-10eur za noc (pro členy AV)
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Re: Dolomity

Příspěvekod gepard75 » pon dub 25, 2011 17:28

GeorgeS píše:...Nebo můžeš přímo u kempu v Misurině nastoupit na autobus k chatě Auronzo u Tre Cime za cca 2,- Eur ...

Ahoj,
nepamatuješ si, jak často jezdí ten bus ? Případně v kolik jede poslední bus zpět dolů do Misurini ?
"Kdo vystoupí na vysoké hory,směje se všem tragickým gestům." - F. Nietzsche
Uživatelský avatar
gepard75
účastník
účastník
 
Příspěvky: 414
Registrován: pon čer 20, 2005 11:23
Bydliště: Ostrava

Re: Dolomity

Příspěvekod Eric » úte kvě 3, 2011 12:58

Jazdieval kazdu hodinu, posledny neviem kedy chodil dole. Ale zatial je cesta k chate zatvorena, je nan nej meter snehu :)
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Dolomity

Příspěvekod Zdéňa » stř črc 27, 2011 17:42

Měl bych dotaz, najdu někde na netu on-line turistické mapy Dolomit? Něco jako bergfex v Rakousku. Díky
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Dolomity

Příspěvekod Zdéňa » čtv črc 28, 2011 17:36

Žádné online turistické mapy Dolomit neexistují? :ú
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Dolomity

Příspěvekod Eric » stř srp 10, 2011 7:31

online bohuzial nie. Da sa niekde najst na uloz.to alebo podobnych serveroch elektronicky sprievodca po Dolomitoch, ale to je skor pre horolezcov.
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Dolomity

Příspěvekod Zdéňa » stř srp 10, 2011 7:35

Diky diky, ve finale jsem si koupil par klasickych map a turistickeho pruvodce, coz si myslim, ze staci. On-line pouzivam na planovani pred tim, nez vim presne kam jedu..

Kdyz uz sem pisi.. co byste mi doporucili turistickeho v Dolomitech? Mam prectenyho pruvodce a forum taky, ale pokud mate nejaky rychly typ tak sem s nim..
Podotykam, ze zatim nechodim po ledovci :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Další

Zpět na Alpské státy