Dolomity -- Alta Via 5

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod Lucc » stř úno 7, 2018 14:52

oodoow píše:A vedle Pelma máš hned Civettu, pěkná dlouhá a celkem lehká ferrata nahoru a pak se dá udělat okruh a dolů jít taky kousek po ferratě.

Taky o ní uvažuji. Šlo mi o pokoření svého výškového rekordu (Lenkstein AKA Sasso Lungo), což Civetta není, ale Antelao už ano.

oodoow píše:Jinak v Dolomitech je spousta pěkných vrcholů třeba všechny tři Tofany nad Cortinou.

Máme za sebou. Rozes 2x. Teda Tofanu di Dentro ne, ale tam je z Mezza co by kamenem dohodil, to už není tak hodnotné.
Naposledy upravil Lucc dne pon úno 12, 2018 13:42, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Lucc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob bře 21, 2009 16:27

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod Lucc » stř úno 7, 2018 15:07

mike píše:Tohle mi neprijde jako dobry pohled. Jde o jiny druh rizika, nez je normalne v horach. Nejde o to, ze vystup bude tezsi a lezeni obtiznejsi (coz asi bude), ale o riziko dalsich sesuvu a padu kameni. Cele je to tam narusene a rozbite a muze ujet dalsi kus. Nemuzes to nijak ovlivnit a neni kam utect. Lezeni po nedavno rozbite skale taky nic moc, muze se s tebou neco urvat.


Rozdíl mezi Antelaem a jinými lokalitami je, že tady o problému víš a je většího rozsahu. Jinde je třeba taky a nevíš o něm. V horách se může stát milion pět věcí. Na ferratě Margreid okolo mě proletěl šutr velkej jako hrouda hlíny rychlostí útočícího sokola. Helma? K smíchu. Cvaklej v úvazku? K smíchu. Když jsme se vraceli po kroupách z Tofany di Rozes, tak jsme potkali staršího chlápka, Čecha, a vykládal nám, jak těsně po kroupách ze stěny lidi volali Hilfe, hilfe! Nám taky při kroupách nebylo na Lipelle do ejchuchu. Loni jsme na Sci Club 18 pomáhali po kroupách mladé Talošce, která se nebyla sto dostat přes jedno místo a táhli ji pak skoro půl ferraty nahoru za víceméně bezmocného přihlížení jejího strýce. Každou chvíli opět hrozily kroupy. Bez nás by nedošli ani nahoru a na cestě dolu by skoro určitě někde spadli, snad aspoň uvázaní.
Riziko je. Podceňovat je nedobré, ale zaleknout se předem je skoro ještě horší. Můj názor.
Uživatelský avatar
Lucc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob bře 21, 2009 16:27

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod mike » stř úno 7, 2018 17:42

Zas mi jednou chybi smajlik bezmocne rukama rozhazujici... Rozdil je v tom, ze problem je jiny. Doslo k velkemu sesuvu, skala je narusena a hrozi dalsi sesuvy. Navic je vystup celkem specificky a jdes dlouho dobu po plotnach, ktere jsou padem kameni ohrozeny a nemas kam utect ani se schovat. Riziko je IMO vetsi radove, nez jinde. Do takoveho jsem ochoten jit jen kratkodobe, kdyz se treba potrebuju dostat pres snehovy nebo ledovy pas, po kterem obcas jezdi kameny shora. Jenze tam jde obvykle o minuty, tady o hodiny.

Na Antelau bylo riziko padu kameni po plotnach vzdycky, ale driv celkem male, protoze nemelo moc co padat. Ted ma. Taky dost zalezi, jak vypada ten vrsek a jak se zmenila trasa. Jestli se leze po skalach, kde se to urvalo, tak to muze byt jako lezeni v lomu.

No nic, kazdy sveho stesti strujcem. Byt tebou, tak se nejdriv zeptam na chate a u tech horskych vudcu, jak to vidi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod booze » stř úno 7, 2018 19:28

mike píše:Doslo k velkemu sesuvu, skala je narusena a hrozi dalsi sesuvy.

A hlavne to neni poradne vycistene, aby se zabranilo padajicimu kameni.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod Lucc » pon úno 12, 2018 13:39

Mike + booze: Díky za vaše postřehy a podněty. Rozhodně nebudu nic podceňovat a na chatě se určitě poptáme. Obrátit se před velmi rizikovým místem taky není žádná hanba. Nezkusit to by ale trochu hanba byla.

Na YT už borec odpověděl a zásadní je myslím info, že po cestě neviděli žádný zákaz. Že je lezení těžké tak nějak tuším.

Yes i think its new
There was a sign with an advice that the "bivacco" is not usable but there was no sign that this track is closed
I think im pretty good at climbing but i think this was hard especially the last part is very hard
I dont reccomend it to you if you are not an expert
Its at your own risk,

Uživatelský avatar
Lucc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob bře 21, 2009 16:27

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2018 17:16

Neni. Je to v Italii. V Italii se fakt nemuzes ridit tim, jestli je nekde cedule nebo neni. Zazil jsem oboji, cedule, ktera uz par let nemela smysl (ze neni most, ktery byl uz davno opraven) a zadna cedule tam, kde to bylo nepruchodne (cestu zrusili, odrezali jisteni, ale ceduli se dat nenamahali, az ted po letech). V Rakousku by se na to spolehnout celkem dalo, v Italii ne.

Lucc píše:Obrátit se před velmi rizikovým místem taky není žádná hanba. Nezkusit to by ale trochu hanba byla.

Tohle je nesmysl. Navic je v tomhle pripade rizikovy cely vystup po velke plotne (tj. stovky vyskovych metru), protoze kdyz se nahore rozjede sutr, tak poleti az dolu. Nemas sanci to zespoda nijak odhadnout.

Ta jeho odpoved je divna. Co vim, tak to spadlo primo nad bivakem, coz neni posledni cast. Pak tam byl jeste takovy hrebinek a vrcholovy vysvih s kusem lana. Ten by snad postizeny byt nemel, ale jestli jo, tak to muze byt fakt narocne, protoze to bylo rozumne lezitelne prave jen pres to jedno zajistene misto.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod Lucc » pon úno 12, 2018 17:24

mike píše:Tohle je nesmysl. Navic je v tomhle pripade rizikovy cely vystup po velke plotne (tj. stovky vyskovych metru), protoze kdyz se nahore rozjede sutr, tak poleti az dolu. Nemas sanci to zespoda nijak odhadnout.

Špatně napsáno. Měl jsem napsat ...nezkusit se dostat aspoň tam...
Ale to na tvé odpovědi asi nic nezmění, že? :wink:

mike píše:Ta jeho odpoved je divna. Co vim, tak to spadlo primo nad bivakem, coz neni posledni cast. Pak tam byl jeste takovy hrebinek a vrcholovy vysvih s kusem lana. Ten by snad postizeny byt nemel, ale jestli jo, tak to muze byt fakt narocne, protoze to bylo rozumne lezitelne prave jen pres to jedno zajistene misto.

Ptám se ve vlákně na další podrobnosti, tak uvidím, třeba z něj ještě něco užitečného vypadne. Vzhledem k tomu, že točil z ruky na foťák nebo mobil, tak je jasné, že nejtěžší místa netočil. V tom by bylo super GoPro na helmě (kterou ani neměli :-), ale co už, nemůžu mít všechno.
Uživatelský avatar
Lucc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob bře 21, 2009 16:27

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2018 17:33

Nezmeni. Hele, ja jsem tam vylezl na snehu bez vybavy. Mel jsem jen nesmeky a chatar na chate pres udoli rikal, ze to bez macek a cepinu nejde. Slo, bylo to misty docela na hrane a ten cepin jsem fakt postradal, ale dal jsem to. Ted bych tam nevlezl. Rozdil je v tom, ze tenkrat zalezelo to ciste na mne, nesmel jsem udelat chybu. Ted by ale zalezelo na necem, co nemuzu nijak ovlivnit. A myslim, ze riziko je vyrazne vetsi, nez bylo tenkrat, prestoze jsem nemel spravnou vybavu.

Kdyby to misto videa nafotil udelal by lip :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod Lucc » pon úno 26, 2018 16:01

Na YT mi odpověděl:
Lucc Bizon i made a free climb
But i recomend use a rope or an expert for help
If you go up and its to difficult you can go down again, i saw many peapole do this
At 2:39 you see the point where all the mountain crashed
At 2:41 you see the way up, the part after this was the hardest for sure. I did not record because i was very scared.


Mně to stačí, dál se ho už vyptávat nebudu. Ještě bych mu mohl nahnat strach po půlroce znovu. Kluci chcou stejně na Marmeládu. Másla. :?
Uživatelský avatar
Lucc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob bře 21, 2009 16:27

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod mike » pon úno 26, 2018 16:29

Lucc píše:At 2:39 you see the point where all the mountain crashed
At 2:41 you see the way up, the part after this was the hardest for sure. I did not record because i was very scared.

To je nejaka blbost. Spadlo to nad (byvalym) bivakem a tady je k nemu jeste hodne daleko. Mozna jsou to balvany, co dojely shora, ale misto, kde se to urvalo, na 100 % ne. Spis to vypada, ze je to na zacatku te nejvetsi plotny, bivak byl az nad ni. Takze se nedivim, ze tam sutry dojely, jsem to i psal, ze kdyz tam neco spadne, tak z plotny nemas kam utect. A taky bych rekl, ze sli blbe, na tu plotnu se lezlo (par metru za II) z boku, ne takhle. Coz muze byt tim, ze sesuv smetl kamenne muziky, co tam byly (jestli si spravne vzpominam).

Lucc píše:Kluci chcou stejně na Marmeládu. Másla. :?

Na rozdil od tebe maji rozum :twisted:

Na Marmelade jsem nebyl a ani mne to tam nelaka (lanovka, turisti :vom:), ale rozhodne stoji za vystup Sorapis a Pelmo (mam teprve v planu).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod mike » pát črc 20, 2018 1:59

Prisel mi update ohledne aktualniho stavu cesty na Antelao:
As said I was in Forcella Piccola and all the path signs leading to Anteleao summit are now in place without warnings, so the path to the summit is open.

Bivacco Cosi is still unusable, I don't know when/if they will fix it. Anyhow, the summit is very doable in a few hours from Forcella Piccola (in the proximity of which, Rifugio Galassi lies).

One thing I however noticed is that there is still a lot of snow in Antelao!

(osobne bych vyvod ohledne znaceni bral s rezervou a radej se ujistil na chate)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod Lucc » pon črc 23, 2018 13:07

mike píše:Prisel mi update ohledne aktualniho stavu cesty na Antelao...


Díky! Letos z toho už nic nebude, protože Savojky, ale možná za rok...
Uživatelský avatar
Lucc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob bře 21, 2009 16:27

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod nezmar3107 » ned zář 16, 2018 13:23

Ahojte, jsem poprvé na takovém fóru, sháním aktuální info o výstupu na Antealo. Chystáme se příští týden. Prosím má někdo? Díky
nezmar3107
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned zář 16, 2018 13:14

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod mike » ned zář 16, 2018 22:08

Koukal ses na prispevky o kousek vys?

Jestli vyjde predpoved, tak pristi tyden (od 24.9.) bude nahore cerstvy snih a v tom pripade vystup silne nedoporucuju.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod nezmar3107 » pon zář 17, 2018 5:02

Příspěvky jsem samozřejmě četl, chceme to zkusit ještě do konce týdne, tedy do 23.9. pokud bude počasí
Viděl jsem i tento z roku 2017: https://www.youtube.com/watch?v=B1i1pkslkKc&t=155s
nezmar3107
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned zář 16, 2018 13:14

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod mike » pon zář 17, 2018 22:21

Fajn, moc to nevypada, ale treba se tam na jihu zadari. Dej pak kdyz tak vedet, urcite to bude pro par lidi zajimave.

Kdybys to chtel dokumentovat, tak fotky budou mnohem lepsi, nez video ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod karitapepe » stř zář 19, 2018 8:59

Byl jsem 5.9. na Tofaně de Rozes a nad 3000 m bylo tak 15 cm sněhu.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod nezmar3107 » čtv říj 11, 2018 22:27

Antelao jsme nakonec nešli, z časového hlediska jsme se rozhodli pro jistější Monte Pelmo,25.9., kdybychom měli 1 den navíc, tak se pokusíme, Antelao bylo bez sněhu a jistota azura a klidný vítr. Krásný pohled z Pelma...
Přílohy
DSC_0803zm.JPG
nezmar3107
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned zář 16, 2018 13:14

Re: Dolomity -- Alta Via 5

Příspěvekod mike » pát říj 12, 2018 0:15

:smt023 to je to spravne dolomitske pocasi.

Pelmo mam taky v planu. Jak vypada vystup? Zajima mne hlavne spodni cast, traverz. Je to dobre odjistene nebo jsou tam nejaka nebezpecnejsi mista? V jakem je jisteni stavu?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Alpské státy