Nízké Taury

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nízké Taury

Příspěvekod mike » úte srp 4, 2015 17:48

Zdéňa píše:2) Někde byla třeba v umývárnách nebo na chodbě zásuvka, ktrá fungovala. Nebral bych to ale jako pravidlo na všech chatách

Myslim, ze treba na Preintallerhutte neni elektrina vubec. Mivali tam i plynove osvetleni, ale mozna uz to neplati. Tj. nekde se dobit da, ale nepocital bych s tim. Taky se muze stat, ze na jedinou zasuvku v umyvarnach bude fronta.

Zdéňa píše:3) Stačí vložka. na páteční a sobotní večer bych si nechal zavolat z předcházející chaty rezervaci.

Urcite, zvlast kdyby to mela byt Gollinghutte. Je celkem mala a chodi tam nejvic lidi.

Zdéňa píše:4) Neměli by. Vždy by vás někde měli ubytovat.

Tohle bohuzel neni jiste. Kdyz je moznost sejit za par hodin do udoli (a to tam skoro vsude je) a je preplneno, tak ubytovat nemusi. Oni se sice snazi, ale kde nic neni... v takovem pripade ale nebyva problem prespat venku u chaty.

Teoreticky ma prednost clovek s AV kartickou, ale v praxi jsem to nikdy nevyzkousel.

Zdéňa píše:5) Určitě, i kvůli bouřkách. Ale rozhodně nebudete vycházet mezi prvními. Rakušáci jsou zvyklý chodit mezi 6 a 7 hodinou.

Jj, ja jako nocni tvor vetsinou vychazim z chaty posledni a cely den pak predchazim umirajici ranni ptacata :twisted: Ano, kdo driv prijde, ten se driv ubytuje, ale urcite je lepsi si nechat udelat rezervaci. Chaty mezi sebou spojeni maji.

Zdéňa píše:Ke zkratce k trase: ten třetí den dáte buť Hochwildstelle nebo Höchstein, obojí se moc stihnout nedá.

Predpokladam, ze to tak i myslel, ale Hochstein z Preintallerhutte neni dobry napad. Je to docela daleko a jde se stejnou trasou tam i zpatky. Mnohem vyhodnejsi je vzit ho pri ceste na chatu ze Schladmingu (Hauser Kaibling -> sedlo pod Hochsteinem a ze sedla je to myslim jen 100 hm na vrchol). Hochwildstelle je dobra volba, dalsi moznost je Wallhorn, ale tam uz je horsi (min pouzivana) stezka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nízké Taury

Příspěvekod mike » úte srp 4, 2015 17:57

jenam píše:První den: příjezd vlakem do Schladmingu 14:09, pomalu se vymotáme z města a v klidu vylezeme nahoru. Na mapě jsou naznačeny dvě chaty bez obsluhy / bivaky – jeden SV od Schladminger Hütte, jmenuje se asi Burgstallhütte a druhý, Kaiblingalmhütte jižně od Haus Kaiblingu. Nedokázal jsem je dohledat, víte o nich někdo bližší info? Jestli jsou otevřené a co asi čekat? Jinak bychom přespali někde bokem venku, příp. to jistí Schladminger Hütte.

Ty bivaky neznam a trochu pochybuju o tom, ze budou pouzitelne. Schladminger Hutte nevypada, ze by mela i ubytovani, mam pocit, ze je to jen restaurace.

Co takhle prijet vlakem, ubytovat se ve Schladmingu a druhy den rano vyjet lanovkou na Planai nebo Hauser Kaibling? Usetrite si dlouhe a nudne stoupani (lesem po cestach) a vyrazite rovnou do hor.

jenam píše:Druhý den: dojít na Preintaler Hütte.

Kudy? Z Planai? Druha moznost je pres Hauser Kaibling a Hochstein, jak jsem psal vys. Jestli jste ale poprve v Alpach, tak by to mozna mohlo byt narocnejsi. Uz je to davno, co jsem tam byl, ale mam pocit, ze do sedla jsou misty ocelova lana a sestup na druhou stranu byl trochu strmejsi. Pocitejte s tim, ze obe varianty budou docela dlouhe (sel jsem pres Hochstein a mam pocit, ze jsem na chate byl az za tmy, ale asi jsem vyrazel pozde).

jenam píše:1) Spaní venku na okraji hor bez stanu by neměl být problém, je to tak?

Jak pise Zdena, je to NP, ale kdyz nekam zalezete, tak by to jit melo. Spis bych se bal pocasi, takova nocni bourka jen ve spacaku muze byt zabavna ;-)

Plan jinak vypada pouzitelne, chce to jen slusne pocasi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nízké Taury

Příspěvekod Zdéňa » úte srp 4, 2015 18:16

mike píše:Myslim, ze treba na Preintallerhutte neni elektrina vubec. Mivali tam i plynove osvetleni, ale mozna uz to neplati. Tj. nekde se dobit da, ale nepocital bych s tim. Taky se muze stat, ze na jedinou zasuvku v umyvarnach bude fronta.

Jestli si dobře pamatuji, tak tam je už elektřina a zásuvka byla v umývárně, ale nepotřeboval jsem ji. Jak píši, nespoléhal bych na to, může to být jen příjemný benefit. Malinkou nabíječku tahám vždycky. Na Gollinghutte byla i v noclehárně.

Jinak Gollinghutte mírně zvětšili a přistavěli část, kde je dole jídelna a nahoře noclehárna.

Na Preintallerhutte jsme byli před dvěma týdnama ze soboty na neděli a byla poloprázdná..
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Nízké Taury

Příspěvekod mike » úte srp 4, 2015 18:26

Fajn, dobre vedet. Jinak Preintallerhutte je hodne velka, taky byla poloprazdna vzdycky, kdyz jsem tam byl. Vetsina lidi chodi na Gollinghutte, protoze chteji na Hochgolling, ktery je nejvyssi :roll: To je jako v Tatrach na Gerlach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nízké Taury

Příspěvekod booze » úte srp 4, 2015 18:49

mike píše:Schladminger Hutte nevypada, ze by mela i ubytovani, mam pocit, ze je to jen restaurace.

Da se:
Sommersaison 2015
4. Juni bis Mitte Oktober
Im Sommer besteht die Möglichkeit bei uns
auf der Hütte zu übernachten!
Wir bitten UNBEDINGT um Voranmeldung!!!
( max. 6 Schlafplätze )
Telefon +43 3687 / 22639 Handy + 43 664 / 1340468
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nízké Taury

Příspěvekod jenam » úte srp 4, 2015 20:24

Díky za reakce. Poupravím to na cestu z Planai. Höchstein vynecháme a zkusíme Hochwildestelle. Nemáte tip na spaní ve Schladmingu nebo někde po cestě na Planai?
jenam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř srp 27, 2014 14:17

Re: Nízké Taury

Příspěvekod mike » úte srp 4, 2015 20:36

Ve Schladmingu je urcite infocentrum (znaceno bilym i na zelenem podkladu). Staci tam zajit a oni ti nejake ubytovani najdou. Jestli neprijedete v nedeli, tak by meli mit otevreno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nízké Taury

Příspěvekod jenam » úte srp 4, 2015 20:44

O tom vím, ale nechám si ho jako poslední možnost. Napsal jsem mail na Schladminger Hütte, uvidím, co odpoví.
jenam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř srp 27, 2014 14:17

Re: Nízké Taury

Příspěvekod booze » úte srp 4, 2015 21:23

jenam píše: Nemáte tip na spaní ve Schladmingu nebo někde po cestě na Planai?

Südwandblick
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nízké Taury

Příspěvekod mike » úte srp 4, 2015 21:36

Nebud zlomyslny ;-) Jednak je to docela vysoko a jinym smerem a jednak na Rakousko docela drahe. Mozna sezenou primo ve Schladmingu za polovinu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nízké Taury

Příspěvekod obda » stř srp 5, 2015 0:52

Zdéňa píše:Jestli si dobře pamatuji, tak tam je už elektřina a zásuvka byla v umývárně, ale nepotřeboval jsem ji.

JJ, loni tam elektřina byla.
Zdéňa píše:Na Preintallerhutte jsme byli před dvěma týdnama ze soboty na neděli a byla poloprázdná..

Taky mohu potvrdit, tam místo není problém. Navíc příjemná obsluha a tak. Zato na Gollinghütte byli takoví dost úseční - jídlo večer v šest, ráno do osmi všichni vypadnout z chaty ...
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Nízké Taury

Příspěvekod mike » stř srp 5, 2015 1:20

Schvalne jsem se kouknul, kdy jsem tam byl. Pred 9 lety a na obou chatach to bylo stejne. Preintallerhutte skvela a prijemna, Gollinghutte nic moc, jedina, kde se mi nelibilo. Takze za tech 9 let akorat zavedli na Preintallerhutte elektrinu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nízké Taury

Příspěvekod kropt » úte čer 20, 2017 15:03

Ahoj,

První týden v Červenci razíme do Schladmingu a snažím se teď vymyslet nějaký program. Máme sebou osmiletého syna - s dobrou kondičkou, a moji maličkost - po této zimě a jaru s nulovou kondičkou. Vymyslel jsem si určitý plán a rád bych slyšel od někoho kdo tam byl, jestli je s naší partou reálný.

Den číslo 1:

První lanovkou na Hochwurzen a přes Höhenweg ke Giglach jezerům.

Den číslo 2:

Přes některou Kalkspitze, Oberhütte a sedlo Brotrinnl na autobus z Ursprunalm.

Konkrétně by mě zajímalo u etapy číslo 1 jestli si to můžu dovolit s osmiročkem - někdo to popisuje jako lehkou tůru (5 hodin) a někdo jako těžkou 7-8 hodin (což by už asi pro nás bylo moc), dokáže to někdo odhadnout? Nerad bych, aby mě mladej v půlce někde odpadl, a já ho musel táhnout na zádech kdoví jak daleko (to bych už fakt nedal)

U etapy číslo dva zas často čtu, že je potřebná zvýšená opatrnost přes sedlo Brotrinnl - přitom z mapy a ani z fotek se mě to nezdá nějak moc náročné ani exponované. Byl tam někdo? Lano na mladého neberu, a nerad bych, aby někde zahučel ( o mé maličkosti ani nemluvě).
To je pořád řečí o škodlivosti alkoholu, ale když je někde nějaká epidemie, tak je to z vody!!!
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Re: Nízké Taury

Příspěvekod migraceable » ned čer 25, 2017 22:03

Ahoj všem,

ráda bych Vás poprosila o radu. O prázdninách chceme s přítelem vyrazit do Nízkých Taur s nízkým rozpočtem. Bohužel se nám nikde nepodařilo najít aktuální informace o tom, zda se tam dá spát jen tak v horách pod stanem, nebo jestli budeme muset spát v chatách. Víte někdo?

Moc děkuju za všechny informace.
Uživatelský avatar
migraceable
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned čer 25, 2017 21:53

Re: Nízké Taury

Příspěvekod mike » pon čer 26, 2017 1:32

Kam konkretne? Nizke Taury jsou docela velke a jednotlive casti se dost lisi. Na vychode to bez stanu ani moc nejde, protoze je tam malo chat a jsou hluboko pod hrebenem. Na zapade (Schladmingske a Radstadtske Taury) je chat dost a jsou tam NP. Stanovat by se tam asi nemelo a nekteri chatari to nevidi radi.

Konkretni pravidla neznam, ale kdyz se budete chovat rozumne tj. nedelat bordel, nic po sobe nenechat, zalezt nekam, kde nechodi moc lidi a neni videt z chaty, tak by nemusel byt problem. Sam jsem vychodni cast prosel se zdarakem a zapadni spal na chatach.

Co pojisteni? Nejake levne jen na tuhle akci pokryje jen chuzi po znacenych stezkach, takze se stanem nikam nezalezete. Na volny teren je potreba Alpenverein a s nim jsou vyznamne slevy (obvykle 50 %) na ubytovani na chatach. Pak uz neni uytovani nijak drahe a nemusite se tahat se stanem. V zapadni casti je celkem standard chodit nalehko stylem od chaty k chate.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nízké Taury

Příspěvekod migraceable » pon čer 26, 2017 12:08

Ahoj Miku, moc díky za rychlou odpověď.

Kam konkrétně ještě vymyšlené nemáme. Představovali bychom si trek tak na 4-5 dní. Mohl bys nám něco doporučit? Od toho se tedy asi bude odvíjet i to spaní...

Děkuju, Míša.
Uživatelský avatar
migraceable
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned čer 25, 2017 21:53

Re: Nízké Taury

Příspěvekod mike » pon čer 26, 2017 19:41

Zalezi na tom, co od toho cekate. Jestli jedete do Alp poprve, tak jako obvykle doporucuju Schladmingske Taury. Jsou velmi pekne, jsou to uz vysoke hory a zarove nejsou nijak zvlast obtizne, v dobrem pocasi je zvladne i zacatecnik. Prechod od vodopadu Riesachfalle (bus, parkoviste), pripadne lanovky na Planai nebo Hauser Kaibling, je akorat na tech 4 - 5 dni (konec v Obertauern, bus). Podrobnosti tu urcite najdes, psal jsem o tom uz hodnekrat a nejen ja. Minus je, ze tam v lete byva celkem dost lid, sice zadne davy, jako treba v Tatrach, ale vic, nez jinde v Nizkych Taurach. Taky je tam dost chat a je to NP, takze by bylo lepsi jit nalehko a spat na chatach, ubytovani zas tak drahe neni ani bez AV slevy. Asi by se dalo i se stanem, ale nebude lehke najit rozumne misto. Nejake tam jsou, ale kdyz tam prijdes, tak muzes zjistit, ze se tam pasou kravy nebo kone.

Vychodni cast neni tak vysokohorska a pripomina spis Malou Fatru, ale na steroidech. Vyssi, s vetsima prevysenima a vzdalenostma. Chat je tam malo, lidi diky tomu taky, mista na spani se najdou v pohode. V lete bych se mozna bal bourek, jde se prevazne po hrebeni, ze ktereho nemusi byt vzdycky snadne utect. Pekne to je taky, jen jinym stylem. Sel jsem to prevazne na podzim, da se dokud nenapadne snih, takze podle roku do konce rijna nebo i pulky listopadu. To uz v zapadni casti obvykle snih je a pro mene zkusene je nepruchodna.

Kazdopadne doporucuju trasu predem nastudovat. Dobry material je pruvodce Tauern Hohenweg od Rotheru (koukam, ze ma nove vydani, kde protahli cestu pres Venedigergruppe).

No a pak vybrat pocasi. Jsou to vsechno vysoke hory a pri spatnem pocasi muzou byt nebezpecne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nízké Taury

Příspěvekod apuka » úte čer 27, 2017 7:52

migraceable píše:Bohužel se nám nikde nepodařilo najít aktuální informace o tom, zda se tam dá spát jen tak v horách pod stanem
To se Ti teda divim, ne tak davno jsme o tom psali i tady na OF a najdes to rozepsane na vice strankach na webu, i cesky, staci hledat na googlu "stanovani v Alpach" nebo "prenocovani v prirode v alpach". Vseobecne se da rict, ze jen v maloktere spolkove krajine je povolene volne stanovani nad pasmem lesa, v pasmu lesa je to zakonem zakazane v celem Rakousku. Vyjimkou je vsude "nouzovy bivak", ale bere se to opravdu jako nouzovy, v pripade neocekavanych nesnazi, nesmi byt nijak planovany a asi to neprojde se stanem.

Jina vec je ale tolerovani, resp. pokutovani. Pokud budete dodrzovat, co pise mike, asi nebudete mit problem, i kdyz zakony porusovat budete.

S pojistenim taky radim pocitat. Pokud neplanujete spat na chatach, ani vicekrat jit letos do Alp, tak je pro Vas na 4-5 dnu Alpenverein zbytecne drahy, staci si vybrat vhodne cestovni pojisteni, kdyz chcete obcas jit i mimo znacku, na ledovec nebo feratu, tak s takovym pojistenim rizikovych sportu, ktere tytoveci zahrnuje. Osobne doporucuji si nevybrat nejake nezname levne pojisteni, ale radeji par korun priplatit a hledat moznosti slev u renomovanych a znamych velkych pojistoven (napr. AXA pres stranky Prazske Plynarenske, letos 50% slevy a uvedene +- zahrnuje). Neni totiz nic prijemneho v pripade problemu zacit resit v nemocnici nebo se zachranari, co to je za pojistovnu a jak to zaplati, atd. a nakonec skoncit na prime uhrade s tim, ze doma Vam to proplati pojistovna...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nízké Taury

Příspěvekod Scifoun » úte dub 24, 2018 22:13

Zdravím, minulý rok jsem tu dostal dobré rady ohledně Vysokých Tater, letos v srpnu mám v plánu Nízké Taury.
Mám na to 13 dní, tedy 11 dní bez dne příjezdu a dne odjezdu. Raději spím venku (zvlášť když je hezky), ale chatám se nebráním (zvlášť když je hnusně), mám v plánu to kombinovat, stan si brát nebudu, jen pytel na mrtvoly.

Ježděním prstem po mapě jsem si vymyslel cestu z Radstadtu přes Lackenkogel, Steinfeldspitze a Pleisslingkeil do Obertauernu a dále do Sankt Nikolai im Sölktail a odjezd z Stein an der Enns, případně ještě přes Gumpeneck a odjezd z Öblarnu (ale to asi nestihnu).
Průvodce o Tauern Hohenweg mám, ale je německy, tak ho čtu hóóódně pomalu. Mé trasy se týkají kapitoly 10 až 18, pokud je více variant, tak by se mi více líbila horštější třeba 18B, a nějaké odbočky třeba na Grosser Knallstein, a také mě to více zaujalo v směrem na východ, tedy opačně než v průvodci.

Nejsem žádný horolezec, lano, feratový set atd. nemám a brát si nechci, a trochu se bojím výšek (ale není to tak hrozné), tak by mě zajímala problémová místa. Zatím jsem narazil na Hochwildstelle kam jsem rozhodnutý nejít. Na zmínky o zajištěných usecích jsem narazil i u Steinfeldspitze, Zehnerkarspitz, Hochgollingu a Schimpelbachu, ale ty mě tolik nevyděsily a mám v plánu tam jít.
Pro představu:
Přiečne sedlo je pro mě OK směrem od Teryho chaty ke Zbojnické, v protisměru bych to určitě jít nechtěl. Trošku těžší mi přišel ten kolmý začátek sestupu z Prielomu do Zamrznutého kotle (opačně by mi to asi nevadilo). Jinde ve Vysokých (východních) Tatrách jsem problém neměl - kromě Sedielka a Kriváně jsem navštívil všechny legálně dostupné vyšší cíle na slovenské straně, v Polsku jsem moc nebyl.
Rozsutce jsou OK oba dva.
Byl jsem na Triglavu směrem od Domu Planika, to už je těžší než bych si teď představoval (velký batoh a tak).
Hřebenovku Roháčů jsem dosud nenavštívil, ta by asi napověděla hodně, ale bohužel.

Dále by mě zajímala náročnost ve smyslu denní dávky kilometrů a výškových metrú v porovnání třeba s Vysokými Tatrami. Vychází mi, že ve vodorovném směru ujdu za den asi stejně, jako jsem ušel v Tatrách, ale převýšení bude o něco větší, tak zda budu stíhat.
Byl jsem na Schneebergu a tam mi to odsýpalo docela slušně a plán (dělaný podle zkušeností ze slovenských hor) jsem překročil, ale nevím čím to bylo. Zda jsou tam prostě lepší chodníky a dá se jít rychleji, nebo mapy.cz v Rakousku špatně měří (nadsazují) převýšení a nastoupaných metrů ve skutečnosti tolik nebylo? Třeba v Polsku měří určitě hůř než na Slovensku.

Kdybyste měli poznámku i k čemukoli jinému, co jsme napsal, neváhejte (proto jsem toho napsal tolik).
Scifoun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř led 6, 2016 18:41

Re: Nízké Taury

Příspěvekod mike » stř dub 25, 2018 2:17

Scifoun píše:také mě to více zaujalo v směrem na východ, tedy opačně než v průvodci.

Zajimave. Mne pripada prirozenejsi jit na zapad, za sluncem, kdyz to jde, tak trasu planuju takhle, aniz bych o tom nejak premyslel. Tady to ma jeste jeden duvod. Smerem na zapad roste jak vyska hor, tak obtizost terenu. Smer pruvodce je tedy logicky, postupne si zvykas. U tve casti ale nejde celkem o nic zasadniho.

Scifoun píše:Ježděním prstem po mapě jsem si vymyslel cestu z Radstadtu přes Lackenkogel, Steinfeldspitze a Pleisslingkeil do Obertauernu

Tohle jeste zvaz. Obertauern je zimni lyzarske stredisko, to je fajn, ale v lete je to mesto duchu a okoli neni nijak vabne. Sama lanovka a na terenu je videt, jak je upravovany. Podobne to asi bude na trase z Radstadtu, vede kolem Flachau a Zauchensee, coz je podobne. Pekne je to bud na vychod nebo zapad od Obertauern, ale tam jsem mel vzdycky pocit, ze chci co nejrychleji pryc. Takze bych spis doporucil dojet z Radstadtu do Obertauern busem (nebo stopem) a vydat se rovnou na vychod. Za par hodin jsi na hrebeni na kraji kotle a v opravdovych horach.

Dalsi moznost je zacit jeste zapadneji. Vypada to, ze jedes vlakem, takze bud Bad Gastein nebo Mallnitz. Tam uz jsi ale ve Vysokych Taurach a zacatek by byl trochu narocnejsi, tam se projevi prave to, co jsem psal.

Scifoun píše:Nejsem žádný horolezec, lano, feratový set atd. nemám a brát si nechci, a trochu se bojím výšek (ale není to tak hrozné), tak by mě zajímala problémová místa. Zatím jsem narazil na Hochwildstelle kam jsem rozhodnutý nejít.

Hochwildstelle mi prisla v pohode, lehci, nez jak je popsana a to jsem tam byl na podzim, kdyz uz bylo trochu snehu a namrzlo. Lehci, nez Priecne sedlo. Jinak jsem tam na zadna vylozene problemova mista nenarazil, obcas jsou nejaka lana, retezy, mozna kramle, ale za sucha je to v pohode. Za mokra muze byt samozrejme vsechno jinak i na normalni stezce. Jestli pujdes na Hochgolling (doporucuju), tak to mozna vem po lehci ceste, hrebenovka je za II a mozna trochu psychicky narocna (vede nad 1200 m vysokou stenou).

Zacatkem leta muzou byt nekde problem snehova pole. Po ranu muzou byt zmrzla, takze to chce aspon nesmeky a kdyz tak par hodin pockat. Zrovna pod Hochgollingem byva jedno, na zapad od sedla.

Scifoun píše:Dále by mě zajímala náročnost ve smyslu denní dávky kilometrů a výškových metrú v porovnání třeba s Vysokými Tatrami. Vychází mi, že ve vodorovném směru ujdu za den asi stejně, jako jsem ušel v Tatrách, ale převýšení bude o něco větší, tak zda budu stíhat.
Byl jsem na Schneebergu a tam mi to odsýpalo docela slušně a plán (dělaný podle zkušeností ze slovenských hor) jsem překročil, ale nevím čím to bylo. Zda jsou tam prostě lepší chodníky a dá se jít rychleji, nebo mapy.cz v Rakousku špatně měří (nadsazují) převýšení a nastoupaných metrů ve skutečnosti tolik nebylo?

Na tohle neni lehke odpovedet. V Nizkych Taurach se urcite chodi lip, nez v Tatrach. Stezky nejsou zdaleka tak kamenite, vetsinou jsou pekne a dobre se po nich slape. Dalsi nizke hory jako ten Schneeberg jsou na tom podobne. Takze ano, stejnou vzdalenost a prevyseni ujdes obvykle rychleji.

Zasadni je prevyseni, ne vzdalenost. Na mapy.cz bych v tomhle urcite nespolehal, v horach lezou z podobnych map casto nesmysly, protoze pouzivaji model terenu a realita je jinde. Mas dobreho pruvodce, kde prevyseni jsou, rid se jim. Nemusis to vubec cist, proste se koukej na ty grafy, co tam jsou a jestli chces jit trochu jinak, spocitej si vlastni cestu podle nich.

S casem je to podobne. V pruvodci mas nejake odhady a potrebujes si najit koeficient, kterym je prepocitas na sebe. Problem je akorat v tom, ze chces jit opacne, pak to vychazet nemusi. Osobne se ridim hlavne prevysenim. Mam vyzkouseno, kolik je rozumne za den jit a planuju trasu tak, aby to nebylo o moc vic nebo min. Etapy v pruvodci jsou vetsinou kratke, az na par vyjimek, kde je to ale napsano. Realne se da ujit vic, nekdy i dve etapy za den. Chce si to projit, zamyslet se, naplanovat, kde asi budes spat a ono to nejak vyjde. Koukej se taky na obtiznost etap, odpovida realite a obtizny teren muze znamenat velke zpomaleni. Jak velke poznas prave z casu v pruvodci proti jinym etapam.

Ze zkusenostma, co uz mas, by to melo byt relativne v pohode. Akorat to chce vybrat dobre pocasi :) A taky dobu, pocitej s tim, ze v lete bude zvlast ve Schladmingskych Taurach hodne lidi. Ale furt podstatne min, nez v Tatrach.

No a jinak si to tady trochu procti. Mam pocit, ze jsem tu (nejen v tomhle vlakne) prubezne napsal relativne dost informaci na tohle tema a nebyl jsem sam. Jestli te zajima neco konkretniho, tak se ptej.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nízké Taury

Příspěvekod Scifoun » pát kvě 25, 2018 15:11

Zajimave. Mne pripada prirozenejsi jit na zapad, za sluncem

Ohledně směru spíš intuitivně častěji chodím směrem domů (do Brna), takže Nízké Tatry jsem šel směrem na západ, Šumavu na východ, Jeseníky na jih a Schneeberg na sever. Jinak se snažím začínat v místě, kam je komplikovanější doprava (třeba s přestupem na autobus), a končit tam, odkud to půjde snadno a rychle, ale v tomto případě je to jedno, všechny uvažované stanice jsou na stejné trati.
Jinak kdybych šel celou cestu, jak je v průvodci, až do Vysokých Taur, také bych šel směrem na západ.

Tohle jeste zvaz.

Provedl a poslechl :) Posunu to trošku na východ, začnu v Obertauern a skončím v Öblarn.

Zacatkem leta muzou byt nekde problem snehova pole

Budu tam od 7. do 19. srpna.

Jestli te zajima neco konkretniho, tak se ptej.

Snad ještě k té obtížnosti Hochwildstelle zda "lehčí než PS" platí i při cestě z vrcholu směrem na jih. Odbočil bych tam při cestě přes Trattenscharte. Tedy bych tam šel od jihu a vracel se stejnou cestou zpět. Někde jsem četl, že je to oficiálně jednosměrka a mělo by se pokračovat na sever.
(Průvodce teď bohužel nemám u sebe, co tam píšou zkontroluji později.)
To Priecne sedlo mi nevadi smerem nahoru, ale vracet se zpět na Teryho chatu by mi vadilo.

Jasně, když půjdu nahoru na Hochwildstelle, budu vidět kudy jdu a jak to tam vypadá a rozhodnu se, zda si troufnu tudy i dolů, nebo to otočím hned. Tak se dopředu ptát nepotřebuju, ale stejně mě to zajímá.
Scifoun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř led 6, 2016 18:41

Re: Nízké Taury

Příspěvekod mike » pát kvě 25, 2018 15:48

Scifoun píše:Ohledně směru spíš intuitivně častěji chodím směrem domů (do Brna)

Cekal bych, ze intuitivne pujdes presne opacne, od Brna pryc, ale proti gustu... :twisted:

Scifoun píše:Posunu to trošku na východ, začnu v Obertauern a skončím v Öblarn.

:smt023 akorat teda nepocitej s tim, ze v Obertauern neco pred startem dokoupis. Kdyz tak dole v Radstadtu.

Scifoun píše:Snad ještě k té obtížnosti Hochwildstelle zda "lehčí než PS" platí i při cestě z vrcholu směrem na jih. Odbočil bych tam při cestě přes Trattenscharte. Tedy bych tam šel od jihu a vracel se stejnou cestou zpět. Někde jsem četl, že je to oficiálně jednosměrka a mělo by se pokračovat na sever.

Musel jsem se kouknout na mapu :) Jo, takhle jsem to myslel, kdyz jsem tam byl, tak to byla jedina oficialni cesta. Ja jsem teda na sever sestoupil, ale prislo mi to obtiznejsi, nez z jihu. Coz mohlo byt castecne tim, ze tam bylo trochu snehu, ale urcite bych te tam neposlal. Sestup byl misty dost strmy.

Scifoun píše:Jasně, když půjdu nahoru na Hochwildstelle, budu vidět kudy jdu a jak to tam vypadá a rozhodnu se, zda si troufnu tudy i dolů, nebo to otočím hned.

Asi tak. Byl jsem tam pred 11 lety, takze uz si to az tak nepamatuju, ale myslim, ze je to chodak az po vrcholovou cast, kde jsou trochu skaly. Mam pocit, ze jsem si rikal, ze je to podstatne lehci, nez jsem cekal a kde ze ma byt ta pasaz za II :) Rozhodne jsem nemel pocit, ze bych se bal jit dolu zpatky, na sever jsem sel proto, ze jsem se tam chtel kouknout a udelat okruh.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nízké Taury

Příspěvekod Frank1e » stř kvě 30, 2018 12:42

Ahoj Miku (a ostatní), mohl bych poprosit, na "stará" kolena bychom s přítelkyní rádi o ty červencové svátky (5.-8.7. 2018) konečně taky někam do Rakous do Alp. Prolezl jsem tu pár vláken, hojně doporučované Schladminské alpy i jiná místa, ale asi nejvíc mě tu zaujalo tvoje popisování východní části NT s ohledem na naše představy, které jsou:

- rádi bychom se vyhnuli davům, předpokládám, že v tento termín bude mít podobné plány hodně lidí
- na nadmořské výšce a zdolaných vrcholech nám nějak zvlášť nezáleží, do těch 2500m je to asi ok s ohledem na zbytky sněhu, klidně něco "obyčejnějšího", kde nebude moc lidí, v přírodě je všude hezky (i když někde hezčeji :-) )
- chceme jet jako "za mlada" vlakem a nestarat se taky jednou o auto
- netrváme na chatách, když bude nějaká v dohledu na závěr dne OK, když ne, nějak zohledníme mapu (průvodce, zkušenosti jiných...) s malým místem na přespání
- dostupnost vody ideálně alespoň jednou za den (chata, přefiltrování z přírody)

Pojedeme z Prahy, původně jsem okukoval možnosti podél trati z Vídně do Brucku (což je pro nás asi z Prahy nejjednodušší spojení přímým vlakem) a zbytek dojet ÖBB nebo případně dostopovat.

Zvažoval jsem např. Hochschwab, nebo např. Gleialpe dle tohoto návodu na idnesu:

1. den Knittelfeld – Steinplan: asi 5 hodin, převýšení 1100 metrů 2. den Steinplan – Gleinalm Schutzhaus: 6 hodin, 600 metrů 3. den Gleinalm Schutzhaus – Hochalm: 9 hodin, 1500 metrů 4. den Hochalm – Leoben: 6 hodin, 400 metrů , Zdroj: https://cestovani.idnes.cz/prechod-rako ... -sveta_hig

Bylo by ještě něco k doporučení?

@ Scifoun: Jak se, sím, chystáte jet vlakem do Radstadu? Spojení Praha - Linz ve všední den (středa odpoledne) je OK, ale dál mi to s ÖBB nevychází bůhví jak.

Díky moc! F.
Frank1e
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 7, 2018 11:27

Re: Nízké Taury

Příspěvekod mike » stř kvě 30, 2018 16:25

Seckauer Alpen a pak dal na po hrebeni na zapad, jak se ti bude chtit. To, co hledas, pokracuje minimalne na konec Rottenmann Tauern nad Planneralm, dal jsem zatim nesel. Kup si toho pruvodce od Rotheru, co tady porad doporucuju a tam najdes vsechno potrebne. Plus muzes pohledat, co jsem tady na tema Seckauer Alpen psal, uz je to tak dlouho, ze uz si to ani moc nepamatuju. Ono uz je to 11 let #-o Treba tady jsem neco nasel: viewtopic.php?p=178279#p178279

Sel jsem od vlaku ze Sankt Lorenzen bei Knittelfeld, ale asi by se dalo nejak dojet (bus, stop) do Seckau a tam to bude do hor kousek bliz. Ale i tak jsem (podle zaznamu) byl v 1000 m za 2:20 od nadrazi.

Vlaky jsou v Rakousku v pohode. Idealni je jet rano v 6 z Prahy, po 10 jsi v Linci a odtud uz se dostanes kamkoliv. Smer Knittelfeld ale asi bude lepsi pres Viden.

S lidma nevim jiste, Schladmingske Taury jsou oblibene, takze lidi dost, ale furt vyrazne min, nez treba v Tatrach. Svatky jsou ceske, v Rakousku je nemaji, takze aspon prvni dny by to nemuselo byt tak hrozne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nízké Taury

Příspěvekod apuka » stř kvě 30, 2018 18:42

Jeste mala poznamka k terminu: v Rakousku a Nemecku zacinaji prazdniny (vetsinou) az uprostred cervence, takze jeste ani lidi odtamtud jeste nebyva tolik jako o nejaky ten tyden pozdeji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nízké Taury

Příspěvekod Frank1e » čtv kvě 31, 2018 9:27

Dobré "ráno" a moc děkuju za reakce! To vlákno už jsem také před tím také proběhnul, ale teď když jsi mě, Miku, na to přímo navedl a letmým pohledem do mapy to vypadá ideálně! I do toho Seckau se dá podle všeho dojet z Brucku za hodinu a půl busem. A ano, vím, že Rakušani začínají s prázdninami o něco později (a neslaví naše svátky :-) ), jen trpím tou fobií, že to co "chci" já, chce určitě i další milion lidí, protože jim to stejně jako mě přijde jako zrovna ten nejlepší plán na světě :-) Ještě jednou díky! Pokud zůstane u této varianty, tak dám pak vědět, jak se to líbilo. F.
Frank1e
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 7, 2018 11:27

Re: Nízké Taury

Příspěvekod mike » čtv kvě 31, 2018 16:30

Fajn, neni zac :) Jestli se rozhodnes pro tohle, tak si fakt kup toho pruvodce. Je tam spousta potrebnych informaci. Kde je voda, v kterem sedle se da spat, mozne trasy, casy, prevyseni, varianty, vrcholy... a pouzitelny je i kdyz neumis nemecky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nízké Taury

Příspěvekod remy77 » čtv kvě 31, 2018 19:18

Frank1e
V Seckauerskych tauroch davaj pozor, hore na hrebeni je vody pomenej.
V Rottenmannskych je to lepsie, ale dost vysoko su pastviny, takze niekedy dost blby pocit, ked naberas vodu.

Este ma napada Eisenerz alpen. Z Eisenerz hore na Reichenstein a po hrebeni ma zapad po Johnsbach pripadne Admont. Zist dolu na juh sa da na viacerych miestach.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nízké Taury

Příspěvekod davvee » čtv kvě 31, 2018 19:35

Zdravím,

hledám možná něco podobného jako kolega pár příspěvků nahoře. Nízké Taury,nějaký okruh ideálně tak,at start a cíl je v blízkosti železnice. Rád bych šel na těžko na cca 4 dny a vyhnul se davům lidí, ale zároveň uvítám občas nějakou chatu či lidi,jelikož bych šel asi solo. Nějaké fajn místa,kde je pěkná příroda,výhledy a možnost si postavit stan. Ideálně třeba nějaký přechod po hřebenu.
Koukal jsem se zatím na Schladming, ale trasou uvedenou níže si nejsem jíst. Nevím jak je náročná a zda jsou možnosti kolem této trasy postavit stan. A zda vůbec je to reálná trasa na 4 dny. Případně vymyslím něco jiného třeba v Seckauských či Rottenmanských.

https://mapy.cz/s/2HrkL

Díky za info
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Nízké Taury

Příspěvekod mike » čtv kvě 31, 2018 21:15

To je dost ambiciozni trasa, ale s dobrou kondici by to snad jit mohlo. Jestli neni neco necekaneho na te hrebenovce od Giglachsee na sever, tam jsem nesel.

Doporucil bych vyjet na Planai lanovkou, jinak pujdes pod ni po sjezdovkach, kde neni nic k videni. Dal je to pak takovy hodne dlouhy a tahly (polo)traverz, ktery pry zabere hodne casu. Ne moc zazivny. Ja jsem to sel kdysi po vedlejsim hrebeni, z Hauser Kaiblingu pres Hochstein, to zajimave bylo. Taky jsem ale nahoru vyjel lanovkou.

Se stanovanim nic moc, jednak je to tusim NP a jednak jsou tam lidi. Zrovna tady se ale da spat pokazde na chate a naprosta vetsina lidi to chodi stylem od chaty k chate. Ne ze by to neslo i se stanem, ale budes muset trochu premyslet predem, kde spat a uklidit se do ustrani. Mozna i sejit kus mimo cesty.

O narocnosti uz jsme tu toho myslim napsali dost, zkus pohledat. Je to VHT, ale v podstate chodak, obcas se najdou nejaka lana a je lepsi nemit zavrate, ale za dobreho pocasi celkem bez problemu. Na Hochgolling je rozumne si vybehnout nalehko, nechat vetsinu veci v sedle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy

cron