Triglav-Slovinsko

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Triglav-Slovinsko

Příspěvekod sobb » sob črc 29, 2023 22:25

mike píše: kdy jsme celovku vubec nemeli
Proč jste neměli aspoň baterku? :shock: Jinak story se svíčkou dobrá, si asi o zaostalích Češích museli myslet svoje :mrgreen:

mike píše:vystup na vrchol nalehko a dole jsem mel byt jeste odpoledne.
Tak i nalehko na kopec je asi jasný, že si člověk čelovku přibalí. Já měla na mysli takovéty velmi krátké odpolední výlety od auta/stanu/srubu, které se občas neplánovaně protáhnou protože "Ještě se zajdem/zajedem podívat na támhleten horizont" anebo "Tamten kopeček vypadá taky ještě docela zajímavě" :D Teď v zimě jsme se například neplánovaně zdrželi na kopci, kde bylo nejenže polní letiště, kam jsme se chtěli kouknout. Ale on tam byl k našemu údivu zároveň i malý srub a knihovna ... tomu jsme prostě nějaký čas věnovat museli. Kilometry okolo (v zimě) nikde ani živáčka a knihovna na kopci :D A cestou zpět jsme závodili se zapadajícím slunkem.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Triglav-Slovinsko

Příspěvekod mike » ned črc 30, 2023 1:15

sobb píše:Proč jste neměli aspoň baterku?

Protoze jsme byli mladi a blbi ;-) Proste nas vubec nenapadlo, ze nekde zatmime.

sobb píše:Jinak story se svíčkou dobrá, si asi o zaostalích Češích museli myslet svoje

Ona to teda byla chata v udoli, odtud uz se slo jen asi 2 km po lesni ceste a pak byla silnice. Davali jsme si tam veceri jako posledni hoste, protoze jinak bychom chcipli hlady, ono se to fakt neplanovane protahlo :)

sobb píše:Tak i nalehko na kopec je asi jasný, že si člověk čelovku přibalí.

Kazdy asi ne, zvlast kdyz pocita, ze bude zpatky "za chvili". Proto je lepsi, kdyz je celovka porad v batohu spolu s dalsima zakladnima vecma (mne tam letos pribyly bryle na cteni...).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Triglav-Slovinsko

Příspěvekod Lipon » ned črc 30, 2023 10:05

Hlavně na to myslet, když člověk balí narychlo do jiného batohu, než obvykle.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Triglav-Slovinsko

Příspěvekod sobb » ned črc 30, 2023 22:22

mike píše:Protoze jsme byli mladi a blbi ;-)
To asi dost. Baterku jsem měla už i na pionýrském táboře :twisted:

mike píše:Kazdy asi ne, zvlast kdyz pocita, ze bude zpatky "za chvili". Proto je lepsi, kdyz je celovka porad v batohu spolu s dalsima zakladnima vecma
Každý možná ne, ale většina asi ano. Když se jde na kopec, tak si skoro každý dovede představit pár scénářů, ve kterých zatmí, a čelovku proto přibalí. Já žádný batoh se základníma věcma nevedu, a proto si na každý výlet nalehko balím komplet vše. Teda možná kus toaleťáku je v každým batohu natrvalo :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Triglav-Slovinsko

Příspěvekod mike » ned črc 30, 2023 23:44

sobb píše:Baterku jsem měla už i na pionýrském táboře

To ja taky. Ale do Alp mne to zpocatku proste nenapadlo. A pouzitelne celovky jeste nebyly.

sobb píše:Já žádný batoh se základníma věcma nevedu, a proto si na každý výlet nalehko balím komplet vše.

Mam ty zakladni veci v nekolika ziplocich a proste je to batohu prihodim. Neco mam ve viku natrvalo, aktualne bryle a nuz. Na tohle by tam mohla byt nejaka miniaturni svitilna, treba tahle: https://www.kronium.cz/baterka-fenix-e0 ... _2303.html.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Triglav-Slovinsko

Příspěvekod apuka » pon črc 31, 2023 10:03

sobb píše:Baterku jsem měla už i na pionýrském táboře
Jenze tos asi mela, protoze byla napsana v "povinnem vybaveni" ditete na tabor. Nahradni baterie tam ale uvedena nebyla :wink:

Na kazdem pionyrskem tabore jsme meli "zazitkovy nocni pochod" nekde kolem tabora. Netrval dlouho - ale vzdy dostatecne dlouho na to, aby kazdemu se stihla vybit v baterce baterie. Teda az na tu vetsinu decak, ktera prisla hned na zacatku pochodu na to, ze se baterie za ty roky, co doma baterku nikdo nepouzival uz byla davno vybita.

Nahodou to byly krasne a poucne zazitky - napriklad jako sedmilete decka (z prakticky odlesnenych mist podunajske niziny) v lesich bez stezek v Ziarske doline (tehdy jeste hustych, nekacenych). Zasli jsme (jak jsme si mysleli) tak 100 m od cesty, nez te jedine jakz-takz funkcni baterce ve skupince cca 5-ti stejne "starych" deti doslo. A museli jsme se snazit dostat ve tme "nekam", az po nejake te hodince a pul jsme zazrakem vysli z lesa u chaty Zavodu 1. maje (ted chata Baranec). Skupina vedoucich hledajici nas (s funkcnimi baterkama) prisla az pul hodinu po nas. Meli - i s chatarem - docela nahnano. Kvuli moznym zranenim - a hlavne kvuli medvedum. Uz tehdy nas neustale upozornovali, ze nemame chodit do housti ani pres den a ani pobliz chaty, ze je tam hodne medvedu, upozornovali na ne chatar, mistni kucharky i kluci z Horske Sluzby, kdyz byly nam delat prednasku o cinnosti. Bylo to v roce 1972... (ale to by patrilo do jineho vlakna)

Ale alespon jsme se zdokonalovali v orientaci nocnim lesem pri svitu mesice a Mlecne drahy (pravda ani mesic ani hvezdicky jsem teda moc nevideli pres koruny stromu). Popravde receno od te doby vim, ze neni dobre v podobnych situacich propadat panice, ze ta cloveku nepomuze. A taky, ze je dobre mit nahradni baterii k baterce, resp. uz prenesene si hlidat nabiti baterie. Jo - taky je to duvod, proc si myslim, ze je z hlediska bezpecnosti lepsi mit pomalu se vybijejici, ale stale, sice slabeji svitici celovku nez s konstatnim svicenim, ktere dojde ze chvilky na chvilku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Triglav-Slovinsko

Příspěvekod karaya1 » pon črc 31, 2023 12:01

Abychom se vrátili k tématu :wink: před pár týdny jsem ve Staré Fužině dlel několik nocí i s rodinou, a zrovna bylo nádherně, tři dny vymetená obloha a 27-29 stupňů, ukázal jsem dětem trochu hory ("u moře to bylo dobrý, ale tady bych chtěla bydlet!" :D ) a až pak mě napadlo, že bych to mohl hecnout a vyběhnout si na Triglav, na který jsem z ubytování hleděl - což nakonec nevyšlo, nebyl jsem na to vůbec připraven (neměl jsem horské jídlo, hůlky ani čelovku, musel bych ve 4 ráno vyrazit, zatímco děti chodily spát v 11 apod.) a odpískal to ve prospěch dalšího horského výletu s dětmi, z Pokljuky zpátky do Fužiny. Nicméně příští rok, pokud zase pojedem k Bohinjskému jezeru, bych třeba už připraven být mohl...

Dal to tu někdo za den nahoru a dolů? Byl jsem se podívat u Mostnice a ztama byl ukazatel 7h na Triglav a tuším 3h na Vodníka. Vzdálenost i převýšení jsou brutální, ale vyloženě nalehko, za stálého dobrého počasí... Poslední tekoucí voda k nabrání je Vodník a pak už jen na chatě petka (anebo na vrcholu plechovka), že?

(Já tam byl už r. 2007, takže docela přesně vím, co to obnáší, ale tehdy jsme to šli blbci natěžko dva dny.)
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Triglav-Slovinsko

Příspěvekod sobb » pon črc 31, 2023 22:25

mike píše:Mam ty zakladni veci v nekolika ziplocich a proste je to batohu prihodim.
Věci nemám v pytlících, protože je používám. Takže před výletem prostě balím dle potřeby.
Zásobu pidisvítilen do každého batuhu si fakt pořizovat nebudu. Navíc na lyžích by to sice bylo lepší, než drátem do oka, ale stále oproti čelovce velmi nepraktické. Lepší je před odchodem vymyslet všechny možné varianty, a i při té nejkratší tu čelovku do batohu stejně přihodit :D A stejně je jistý, že si ji při procházce či projíďce "jen k támhletomu jezeru" stejně zas jednou nevezmu. Tak to prostě asi musí být aby na to člověk nezapomněl v situaci, kdy je to důležitý, takový tréning :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Předchozí

Zpět na Alpské státy