Rakousko - Venediger

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » ned zář 3, 2017 16:24

Lanovem moste? :-k Jednou se budu muset do Schobergruppe podivat, jezdim okolo roky a jeste jsem tam nebyl :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod Petrs » ned zář 3, 2017 17:16

@mike: Jeste jednou diky.

Jinak ta cesta na Glödis je dobre popsana v knize Ferraty vychodnich Alp od Marka Zahela, ktery tam preferuje ferraty, ktere nejsou cilem, ale prostredkem nebo doplnkem k logicke horske ture.
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » ned zář 3, 2017 17:46

NZ.

Uz jsem to nasel, popis na Netu asi bude stacit, vypada to fakt celkem jednoduse (A/B az na ten most, co se da obejit).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » ned zář 3, 2017 18:04

Jeste jsem si vzpomnel na tohle:
oodoow píše:O teniskách a rozříznutých pohorkách se už dohadovat nebudu...

Neni co k dohadovani, to se doopravdy stalo. Viz tady: viewtopic.php?p=430819#p430819. Jak by dopadla noha v nizkych botach si muzes domyslet.

Letos jsem tam boty nerozriznul a pozdej sem hodim fotku terenu. Pro jistotu: neni to znacena stezka ale volny teren obtiznosti asi tak I. A nikdo soudny by tam v teniskach nelezl (nejspis by tam ani nedosel) ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » ned zář 3, 2017 19:44

Ilustrace k ustupu ledovcu. Podle (AV) mapy jsem na posledni trase prosel tri. Blbe je, ze jsem ani neslapl na snih a macky a cepin tahnul zbytecne...
ledovce.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod apuka » ned zář 3, 2017 19:54

Ehm, spominas si, jak jsem uz pred lety psal, ze je u AV mapach blbe prave to, ze ukazuji stav ledovcu klidne zpred 12-15-ti let a to Ti v soucasnosti casto nepomuze, resp. muze byt hodne zavadejici? Uz tehdy a odvtedy se moc novych upravenych vydani AV map nevydalo. Tentokrat jsi alespon mohl zkusit "na vlastni nohy", ze to opravdu tak je.

A aby ses zase nezacal navazovat do neceho, o cem nepisu - timto ani v nejmensim nerikam, ze AV mapy by byly nepouzitelne nebo spatne. Uvedene je problem veskerych dostupnych map, nejenom AV a to i online map. Jen AV jsou vetsinou nejmene aktualni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » ned zář 3, 2017 20:02

Jj, koukam na to a pisou Gletscherstand: 1991 (mam 10 let starou verzi sw). Na druhou stranu, ja si jeste tyhle ledovce pamatuju, pres ten vlevo jsem parkrat sel a na ten vpravo se koukal shora z vrcholu (obou) Hexenkopfu. Podle zaznamu naposled pred 7 lety (2010). Proto jsem tahnul vybavu, myslel jsem, ze minimalne dolu bez macek nesejdu. A ono uplne v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod oodoow » ned zář 3, 2017 20:36

Petrs píše:preferuje ferraty, ktere nejsou cilem, ale prostredkem nebo doplnkem k logicke horske ture.

Taky preferuji takové ferraty místo těch sportovních, kde je ferrata jenom pro ferratu a je to spíš o vyblbnutí se než se někam dostat.

mike píše:Jak by dopadla noha v nizkych botach si muzes domyslet.

Můžu, určitě by nebyla v neohrabaných pohorkách a tak by se nic nerozřízlo. :twisted:

mike píše:Uz jsem to nasel, popis na Netu asi bude stacit, vypada to fakt celkem jednoduse (A/B az na ten most, co se da obejit).

Jo, je to celkem jednoduché, ten most není ani moc dlouhý, ale je to takový nepříjemný pocit to jít bez jištění a kdyby to třeba bylo mokré a bylo tam víc sněhu než jsme měli my, tak bych si na to ferraťák radši vzal.

mike píše:Kdyby ustoupily ledovce, tak po nich zbude akorat nepruchodny teren.

mike píše:Ilustrace k ustupu ledovcu. Podle (AV) mapy jsem na posledni trase prosel tri. Blbe je, ze jsem ani neslapl na snih a macky a cepin tahnul zbytecne...

Haha, takže je to jak jsem psal, projít se to dá a cepín a mačky táhneš zbytečně.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » ned zář 3, 2017 22:43

oodoow píše:Můžu, určitě by nebyla v neohrabaných pohorkách a tak by se nic nerozřízlo. :twisted:

:D pravda, nejspis by sis stihnul driv rozriznout podrazku zespoda, obcas to je jako chozeni po britvach ;-) Cetls, co jsem k tomu psal? Nevim, jak se to stalo. Nikde mi nesjela noha, nic jsem necitil, az nahore jsem si vsimnul diry skrz. Letos jsem tam rozriznul kalhoty, coz jsem citil resp. slysel. Kamen jak ziletka, lehke otreni se a bylo to.

oodoow píše:Haha, takže je to jak jsem psal, projít se to dá a cepín a mačky táhneš zbytečně.

:roll: minimalne nahoru by se mi po snehu slo vyrazne lip. Po mokre suti a plotnach to bylo obcas docela na hrane, celkem jsem si oddechnul, kdyz jsem se vydrapal na hreben. Balancovani na hranach podrazek a spickach prstu.

Moje sedlo ale bylo driv snadne, tohle je lepsi priklad:
eichamscharte.jpg

Nejnizsi sedlo uprostred. Driv bylo normalne pruchodne, jelikoz snih byl az nahoru. Byl jsem v nem pred 10 lety z druhe strany (ta ma do 40 stupnu, ale taky da zabrat) a jeste jsem si rikal, ze by to mozna nejak slo, snih koncil tak 50 m pode mnou. Ted bych si ani nestoupnul pod nej. Bal bych se, ze mi neco spadne na hlavu a navic bych se tam nemel sanci vyskrabat ani v mackach. Je to ted velmi strme (pres 50 stupnu), vsechno se tam sype a lame, sahnes na skalu a zustane ti v ruce. No a neni to 50 vyskovych metru, ale tak 200.

Vsimni se vepredu, ze pod suti je zbytek ledovce, o tom jsme taky psali. Jdes po suti, nic netusis a najednou skoncis v trhline.

Jinymi slovy sorry, ale tady fakt nevis, o cem mluvis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » ned zář 3, 2017 22:58

Chtel jsem prihodit fotku toho boty rezajiciho terenu, ale mam same nevystizne, v tezsich usesich jsem mel jine starosti, nez fotit... Tak aspon tuhle:
sutry.jpg

Prisel jsem vodorove pres ledovec vzadu (je tam trochu videt stopa) a sutry vepredu. Da se i zprava zespoda, tudy jsem sel vloni. Vidis tu hranu na sutru vepredu uprostred? Tak na takove tam slapes porad, tenisto ;-)

BTW, vzadu vlevo je Dreiherrnspitze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod oodoow » ned zář 3, 2017 23:16

mike píše:Jinymi slovy sorry, ale tady fakt nevis, o cem mluvis.

Psal jsi akorát neprůchodný terén, pak píšeš, že jsi prošel, takže podle mě je to jasné. Jestli je to lehčí nebo těžší je už jiná věc. Že někde bude úplně neprůchodný terén a nějaký ten příklad hned vytáhneš je taky jasné, ale prostě použít tam slovo "akorát" je úplně mimo a sám sis to pak vyvrátil, když jsi napsal, že jsi prošel. :wink:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » ned zář 3, 2017 23:59

:roll: ze ty jenom tak trollujes? Ano, prosel jsem, ale bylo to tezsi, nez driv.

OK, tak rekneme, ze 65 % bude uplne nepruchodnych, 25 % vyrazne hur, 5 % hur a 5 % stejne nebo lehci. Strilim od oka, ale tak nejak bych to videl. Firn a ledovce jsou proste na chozeni vetsinou lepsi, nez co zbude po nich. Pointa puvodniho textu byla v tom, ze se fakt neni na co tesit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » pon zář 4, 2017 0:13

Abys nerekl, tak tady mas fotky terenu po ledovcich, po kterem se jde dobre. Akorat ze ustoupily asi tak nekdy po skonceni ledovych dob, coz je ten cas, ktery je potreba, aby se to usadilo. Pochybuju, ze se toho nekdo z nas dozije ;-)
plotny.jpg

Fotka bohuzel taky neni idealni, v realu je to peknejsi, plotny jsou kulatejsi a barevnejsi, ale holt jsem to necvaknul. Za sucha se po tom leze velice prijemne a dalo by se i v teniskach. Tentokrat to byla vylozene radost. Je to neco jako bludiste, hledas cestu tak, aby ses nemusel vracet, protoze ne vsude se da projit, obcas je neco moc strme nebo tam tece voda.

A jeste jedna, to je z nizsiho patra, kde je jeste znacena stezka. Retezy jsou za sucha zbytecne, za mokra se na sestupu dost hodi (uz jsem si to jednou vyzkousel :)).
plotny2.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod Petrs » pon zář 4, 2017 11:17

mike píše:Firn a ledovce jsou proste na chozeni vetsinou lepsi, nez co zbude po nich. Pointa puvodniho textu byla v tom, ze se fakt neni na co tesit.


Souhlas. Část výstupových cest se asi postupně přesune na hřebeny s přidaným železem, ale často rozumná alternativa prostě nebude.
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » pon zář 4, 2017 20:11

Kdyz on oodoow zatim bere hory jako telocvicnu. Tyden pobiha v okruhu 100 km jako motorova mys, takze mu samozrejme ledovce vadi, protoze potrebuji extra vybavu, ktera ho brzdi v pobihani. Neuvedomuje si, jak by hory bez ledovcu vypadaly smutne, v podstate poust, je to trochu videt na me fotce s nepruchodnym sedlem vyse, tam to driv bylo o dost hezci. Snih a ledovce dodavaji horam na krase a zajimavosti a tury po nich jsou uplne o necem jinem, nez behani po znacenych stezkach.

Ono mu to ale casem dojde, doufam, ze driv, nez se stihne timhle stylem zabit ;-) I tak je to vyvoj lepsimu. Driv psal, ze teren a krajinu v podstate nevnima, ted uz si aspon vybira pekne vrcholky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod oodoow » pon zář 4, 2017 20:29

Nojo, ale vy tu obtížnost berete pro člověka s mačkama a cepínem, pak je lehčí jít po ledovci než tím co po něm zbude.
Ale pokud člověk nemá mačky, cepín a pohorky, tak si myslím, že je to jinak. Na ledovec nemůže skoro na žádný (i ten směrem na Hochgall ze sedla nechutně klouzal a to nebyl ani moc nakloněný) a kdyby roztály, tak by se dostal apsoň někam.
mike píše: Driv psal, ze teren a krajinu v podstate nevnima, ted uz si aspon vybira pekne vrcholky.

To si vybrali ostatní, já o těch vrcholcích nemám vůbec páru, jen jsem se chtěl aspoň trochu socializovat a pokecat tak jsem musel jít s ostatními.
Kdyby bylo po mým, tak se běhá sjezdovka u Matrei pěkně nahoru a dolů, ale ostatní nesouhlasili. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » pon zář 4, 2017 20:32

:D :smt023 holt si musis vybrat lepsi partu lidi ;-) Kolikrat bys tu sjezdovku za den dal? Kolik ma, 1000 m prevyseni?

Jasne, alpinismus znamena macky a cepin ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod oodoow » pon zář 4, 2017 21:20

mike píše:Kolikrat bys tu sjezdovku za den dal? Kolik ma, 1000 m prevyseni?

Nevím, to byl spíš vtip, ani já bych nechodil sjezdovku nahoru a dolů, když jsou kolem jiné kopce.
To kolem moc nevnímám při závodě a to ještě hlavně u těch u nás. Když jsem byl v Andoře, tak jsem se i párkrát rozhlídl. Což ale vlastně mohlo být tím, že v těch pyrenejských kopcích mě nějaká chuť závodit rychle přešla a hlavní cíl byl to dojít v limitu. :-)
Ale dejmu tomu, že kdyby měla sjezdovka 1000m+ a mělo by to být za třeba 12 hodin světla, tak myslím, že tak pětkrát až šestkrát bych ji minimálně dal (až shodím nějaká kila, bude to lepší :twisted: ).
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod apuka » pon zář 4, 2017 21:35

oodoow píše:Nojo, ale vy tu obtížnost berete pro člověka s mačkama a cepínem, pak je lehčí jít po ledovci než tím co po něm zbude.
Ale pokud člověk nemá mačky, cepín a pohorky, tak si myslím, že je to jinak. Na ledovec nemůže skoro na žádný (i ten směrem na Hochgall ze sedla nechutně klouzal a to nebyl ani moc nakloněný) a kdyby roztály, tak by se dostal apsoň někam.
Jo, dostal...

Bych te (ne)chtel videt, jak vyresis soustredeny jenom na beh nasledujici situaci (uz jsem ji popisoval):
Glockturm, znacena cesticka na vrchol, cast v cervenem kolecku, resp. jsem kolecko nakreslil kousicek posunute vpravo a nahore, takto je dulezita cast na kraji
Glockturm1.JPG

Jak se tam dere nahoru po ctyrech ten chlapek (uz po te udalosti), kousek za nim a nad nim ta stredni (nebo vrchni) hola skala (ve skutecnosti s dost vetsim sklonem jako videt na fotce) byla pokryta vice nez pulmetrovou vrstvou hrube suti, vcetne vetsich skal, velkych i cca metr krat pul metru, vypadalo to jako sut kdekoliv jinde na fotce. Kdyz jsem na tu nejvetsi skalu stoupl, najednou se sesunula, vcetne cele okolite suti - cele najednou, podobne jako vrsek laviny.
Glockturm5.JPG

Mel jsem stesti, ze jsem tam stoupl delsim krokem a dostal jsem se az skoro na kraj skaly a automaticky jsem pri prvnim zachvevu doslova skocil jak Bolt par kroku dopredu na pevnou skalu. Za mnou se cela ta sut sesunula velice rychle dolu, nejenom tam, co videt na fotce ale jeste o dalsich 200, mozna i 300 mn niz po ledovci. A muzu Te ujistit, ze sesuv to byl hodne rychly, kdybych s tim skokem otalel o ctvrt vteriny, uz bych to asi nemel sanci radne ustat. A to vem, ze toto byl jenom malilinky sesuvicek, klidne by se to same mohlo stat s pulkou svahu. A ze toto nebyl jediny podobny svah, co jsem posledni roky sel nebo i radeji obchazel nebo se na to vykaslal. Jen tak mimochodem, jeste par let predtim tam byl ledovec...
Docela predpokladam, ze nejakou dobu (desitky, stovky let) i cas tech skal, co sem dal fotky mike byly podobne pokryte suti a jenom casem se sesuvy ocistily do soucasneho stavu. A vem si, ze kdyz budes bezet, pri doslapu pusobis vetsi silou na skalu/sut nez pri normalni chuzi, tj. je vetsi pravdepodobnost, ze sut privedes do pohybu.
A jen pro predstavu, tady jsem nakreslil, jak cca vedla cesta pred (zluta) a jak se to obchazelo potom (oranzova)- ta hola skala po sesuvu byla hodne strma, nedalo se niceho chytit a zustala na ni jemnejsi nedrzici sut, takze se musela obejit zespod a pote i dalsi skala, coz nebyla taky zadna sranda, taky jemna sut a piskohlina, ujizdelo to a nemelo se to kde zastavit. Tam bych rozhodne nechtel ani bezet ani postradat moznost zaseknuti hrany porazky do suti...
Glockturm4.JPG
Glockturm4.JPG (179.73 KiB) Zobrazeno 8927 krát

Zase ted nerikam, ze v pohorkach bys mel lehci situaci smerem nahoru, dolu ale jo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » pon zář 4, 2017 21:56

oodoow píše:Nevím, to byl spíš vtip, ani já bych nechodil sjezdovku nahoru a dolů, když jsou kolem jiné kopce.

Jsem to tak i pochopil ;-)

oodoow píše:Ale dejmu tomu, že kdyby měla sjezdovka 1000m+ a mělo by to být za třeba 12 hodin světla, tak myslím, že tak pětkrát až šestkrát bych ji minimálně dal (až shodím nějaká kila, bude to lepší :twisted: ).

:shock: njn, to je ten rozdil. Ja bych ji dvakrat dal urcite, mozna i potreti, ale dolu uz bych chtel lanovkou a pak se tyden valet ;-) Coz potvrzuje, ze kdyz jdes cely den, tak jsi nekde na polovine vykonnosti a muzes tak bez problemu jit den za dnem. Ja jsem blizko horni hranice, a tak to dlouho nevydrzim. Tim chci rict, ze vase uvahy o tom, jak to funguje, jsou urcite spravne, ale pro vas, bezny turista by musel zacit nekde na polovine.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » pon zář 4, 2017 22:07

@apuka: jo, tohle je osklivy hnus. V principu neco podobneho, jak jsem psal tady, ale kvuli nestabilite terenu mozna jeste horsi. Ironicke je, ze nejlepsi zpusob, jak to projit, je vzit macky a cepin ;-) Coz jsem nakonec nekde nasel jako doporuceni u toho meho pripadu a souhlasim s tim. Sice jsem to po hranach pohorek prosel, ale bylo to fakt na hrane.

Podobny traverz jsem ted sel, akorat mel sutovy svah pod stezkou tak 10 - 20 m a nasledovala kolma skala. Jedno uklouznuti a game over, bez sance zastavit. Nad stezkou bylo asi tak 300 m oceloveho lana a dost mi chybel feratak. Nevim, jestli bych se rukama udrzel, nastesti jsem to nemusel zkusit. Byla to znacena stezka. Je pravda, ze na zacatku byla cedule s velkym varovanim, kteremu jsem nerozumel, ale asi neco jako Zanech vsech nadeji, ty, jenz vstupujes ;-) Navic byla stezka po desti mokra, dost psycho (ale souvisi to i s mym stavem po nehode, traverzy, kde se da ujet, mi fakt nedelaji dobre).

BTW, proc se to traverzuje takhle vysoko? Na prvni pohled mi prijde lepsi jit dole po snehu a pak to vylezt nahoru k mistu, kde stojis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod apuka » pon zář 4, 2017 23:03

mike píše:proc se to traverzuje takhle vysoko? Na prvni pohled mi prijde lepsi jit dole po snehu a pak to vylezt nahoru k mistu, kde stojis.
Uplne jisty si nejsem, ale pravdepodobne priciny jsou asi:
1) abys neztratil tech par 100m vysky
2) fotka je blbe odfocena a jeste splostuje, sklon toho ledovce (ne firnu!) je docela velky a konci o hodne nize
3) sklon svahu detto
4) ta sut je docela nestabilni, na ledovec padaji skaly a tam nahore je asi nejstabilnejsi; dost uz spadnutych skal je az niz na ledovci, co uz neni na fotce
5) musel bys po tom ledovci a predtim po firnu jit docela dlouho nahoru dolu a navic je tam par dost neprijemnych useku se skalou nebo strmym zlebem
6) ta stezka z teto strany se v nekterem sedle napojuje na jinou z druhe strany hrebene
7) stezku asi vymysleli kdyz zacal ustupovat ledovec a byl jeste o dost vys, aby se dalo vystoupit tam i bez ledovce.

Popravde receno, ja bych to tam lezt nahoru po svahu nechtel. I s tim, jak pode mnou ta sut ujela. Kdyby ujela nade mnou a spadla na mne, bylo by mnohem tezsi se z toho dostat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » úte zář 5, 2017 0:40

Jasne, fotka muze klamat. Vychazim jen z toho, ze radej polezu suti primo nahoru, nez abych ji traverzoval. Ze na mne samo od sebe neco spadne bych se az tak nebal, ledaze bys tam sel ty, to pak jo ;-)

Tipuju to na bod 7, historicke duvody. Stezka vedla tesne nad ledovcem nebo v jeho horni casti a pak se neco zmenilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod oodoow » úte zář 5, 2017 9:23

@apuka: :roll: Nějak nechápu, co jsi chtěl tím dlouhým příspěvkem říci? Že existují místa, která po odtání ledovce nejdou projít? Jo, existují, psal jsem snad že ne? Už jsi tu dával nějakej příklad z Otztalu a teď dáváš další, věřím že určitě ještě něco vyhrabeš. :)
Taky nechápu, co myslíš tím soustředěný na běh, si jako myslíš, že běžím nonstop? :D To mě sice těší, ale tak to opravdu nefunguje. Jednak na něco takového nemám fyzičku (a asi nikdo) a taky rychlost se přizpůsobuje stavu terénu. Někde se dá prostě jen opatrně jít a někde ani to ne.
A už vůbec nechápu proč by měly být pohorky vhodnější na sestup, to jako že jsou těžší a tak je spíš zasekneš hranou do sutě?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod apuka » úte zář 5, 2017 11:02

Davam to proto, ze Ty furt prohlasujes, ze se po odtani bude lip chodit. No a (nejenom) moje zkusenosti tomu docela silne protireci. Vubec nejde jen o ty priklady, ty jsou ty nejneprijemnejsi zazitky, ale dovoluji si tvrdit, ze velka cast, pokud ne vetsina plochy po odtatych ledovcich je ve stavu hodne podobnem tem prikladum, nebezpecne na chozeni/behani a hrozne nachylnych na neocekavane sesuvy. A je to tak nezavisle na tom, jestli Ty to tak vidis nebo vidis jenom oblibenou sut bez toho, co je pod tim. Ze zbytku plochy je taky pomerne velka cast jak psal mike - najednou misto pohodoveho ledovce pred Tebou "vyrustla" skala ve vysi nekolika (desitek) metru. Jen mala cast plochy je opravdu vhodnejsi na chuzi.
Je to tak vsude, kde jsem byl a kde ledovce byly, resp. jeste zbytky jsou. Jak v Rakousku tak i ve Svycarsku. A ver mi, ze to neni jenom muj (nebo mikuv) dojem. Precti si state tomu se venujicich odborniku, narky horskych vudcu na neschudnost nebo velke nebezpeci cest (s klienty), popisy opakovanych vystupu lidi na stejna mista, atd. A taky ja nezaviram oci ani nad tim, ze se nektere stezky (ktere byly i predtim mimo ledovec) po ustupu ledovcu zaviraji, protoze je podlozi natolik nestabilni, ze hrozi extremni nebezpeci sesuvu po zatizeni i jednym clovekem.

A pohorky ne proto ze jsou tezsi, ale ze jsou pevnejsi, hlavne v podrazce a ta ma pevnou hranu, kterou dokazes zaseknout a udelat si tam alespon maly zarez, ktery Te pri trose stesti chvili udrzi. V bezeckych botach nemas sebemensi sanci toto udelat a nemysli si, ze by Ti pomohla lepe drzici podrazka - na suti by se drzet mohla, nohuzel drzet nebude sut a ujede i s Tvoji podrazkou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod oodoow » úte zář 5, 2017 14:56

apuka píše:Ty furt prohlasujes, ze se po odtani bude lip chodit.

Přečti si to ještě jednou, ten příklad, který jsi tu dával, šel bys to bez cepínu, maček a pohorek radši po ledovci anebo bez něho? Vypadá to na celkem velký sklon, takže se mi nezdá, že by sis mít tenisky vybral jít variantu ledovec, asi by se na to šláplo a už by to jelo dolů. Já tu nerozporuju, že s výbavou na sníh se líp chodí po sněhu. (to by asi nemělo moc smysl, že)
Já tu píšu, že bez výbavy na sníh je lepší, když tam ten sníh není, protože pak tu výbavu nepotřebuješ. Však to psal i Mike, že přešel ledovce, které ještě na mapách AV byly, takže to je, jak jsi psal zas ty, 12-15 let zpátky a že mačky ani cepín nepotřeboval.

Jinak s tou sutí to moc nechápu, první v tom chceš dělat zářezy a pak píšeš že to celé ujíždí, vysvětli prosím.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » úte zář 5, 2017 19:30

oodoow píše:Však to psal i Mike, že přešel ledovce, které ještě na mapách AV byly, takže to je, jak jsi psal zas ty, 12-15 let zpátky a že mačky ani cepín nepotřeboval.

No, nepotreboval... mit ten sutovy svah o neco vetsi sklon, tak si je mozna vezmu. Rozhodne jsem ale potreboval pohorky, v teniskach bych to nedal. A hlavne, kdyby tam byl snih, tak v pohode prejdu sedlo v mackach. Takhle jsem se drapal sutovym svahem, coz bylo podstatne namahavejsi, nebezpecnejsi a trvalo o dost dyl. Vzal jsem to bokem pres hreben, jelikoz do sedla byla jemna sut (skoro pisek), ve ktere se stoupa velmi namahave (nastoupas metr a 70 cm ujedes...) a taky tam tekla voda z ledovce, takze "idealni" kombinace, jemna mokra sut.

oodoow píše:Jinak s tou sutí to moc nechápu, první v tom chceš dělat zářezy a pak píšeš že to celé ujíždí, vysvětli prosím.

Do nektere suti si potrebujes delat stupy. Pak jsou dve moznosti. Bud se stup kousne a drzi nebo to nestaci a porad ujizdi. Pak zaseknes hranu podrazky do podkladu, ktery jsi odhrnul. Nemusi drzet celou tvou vahu, staci cast a pak uz to neujede. Je to takove balancovani na hranach. V teniskach to neudelas a treni opravdu nefunguje, ujedes i se suti.

oodoow píše:Vypadá to na celkem velký sklon, takže se mi nezdá, že by sis mít tenisky vybral jít variantu ledovec, asi by se na to šláplo a už by to jelo dolů.

Jde o to, ze tohle proste na tenisky neni. V pohorkach projdes snehovy svah do jisteho sklonu i bez macek, v teniskach ne. Osobne davam prednost snehu pred ujizdejici suti i bez macek, stopka je bud led nebo tvrdy firn, do ktereho neudelam stup. V lete, kdyz je snih zmekly, to ale obvykle jde v pohode a zvlast sestupy po snehovych polich jsou docela fajn. Zasekavas podpatky, ktere na teniskach nemas.

Sorry, ale k VTH patri pohorky a k alpinismu macky a cepin. Letos bylo velmi malo snehu, takze jsi po stezkach mohl v teniskach docela vysoko. Jine roky a/nebo driv v lete ale nad 3000 narazis na snehova pole i na stezkach. V pohorkach v pohode prejdes a v teniskach vis sam, jake to je.

A to nemluvim o tom, ze v suti a ve snehu ti oboji napada do tenisek vrchem :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod apuka » úte zář 5, 2017 20:40

oodoow píše:Jinak s tou sutí to moc nechápu, první v tom chceš dělat zářezy a pak píšeš že to celé ujíždí, vysvětli prosím.
Uz Ti to mike zcasti vysvetlil, ja Ti dam jine vysvetleni/prirovnani. Neni to uplne to same ale hodne srovnatelny zpusob.
Mas docela strmou sjezdovku se zledovatelym svahem a na nohou lyze (rekneme, ze radeji necarvingove, klasicke rovne). Ty maji ostre hrany. Kdyz chces vyslapat po sjezdovce, nejlip Ti to pujde bokem, zarazenim hrany lyzi do toho ledu/snehu. Anebo chces traverzovat, tak pujdes tak, ze prakticky pojedes na hranach blizsich ke svahu a delas kazdym krokem zarez a v tom se drzis.
V obou pripadech staci relativne maly zarez aby Te lyze udrzely. Ale jakmile by ses postavil na celou plochu lyzi, tak okamzite ujedes, i kdybys mel na nich vyrezany "vibramovy" vzor, ne to jeste plytky "teniskovy". A muzes mit na te zledovatele kruste napr. 1-2 cm cerstveho zmrzleho a rozsypavajiciho se prasanu - to jako tu tenkou vrstvu jemne suti/skoropisku.

Snad je to ted uz srozumitlenejsi.

Jinak ja bych si to i s mackami a cepinem, hlavne nenavazany hooodne dobre rozmyslel vstoupit na ledovec. Musel by byt opravdu bezpecny, bez trhlin a prakticky rovny. Ja nejsem mike, necitim se na to. Na dobrem firnu by to bylo jine, ale pokud by pod nim byl ledovec trochu jiny nez v predchozi vete, tak ne, nesel bych tam.
A klidne priznam, ted uz bych se poradne podival i na sutove pole - a v pripade, ze bych jej uznal na prilis nebezpecne, bych se na nej nevydal, radeji bych se i otocil a vzdal. A taky priznavam, ze pred par lety bych to jeste tak "lehce" nevzdal. Holt, zkusenostmi (a mozna i vekem) clovek zmoudri (alespon v nekterych oblastech).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » úte zář 5, 2017 20:58

To nejsou zkusenosti, proste se vic bojis :twisted: (ja taky...)

apuka píše:Musel by byt opravdu bezpecny, bez trhlin a prakticky rovny. ... Na dobrem firnu by to bylo jine, ale pokud by pod nim byl ledovec trochu jiny nez v predchozi vete, tak ne, nesel bych tam.

Bojim se, ze nic takoveho neexistuje. Ledovec muze vypadat, jak pises, ale co je pod firnem nevis. Kdyz jsem letos videl, kolik trhlin bylo v mistech, kde jsem (jsme) driv chodili uplne bez problemu a vypadalo to naprosto bezpecne... Ono mozna i bylo, vrstva firnu byla silna a ty trhliny asi byly plne snehu.

Viz Rainertorl. Tam bylo driv vzdycky "bezpecno", ploche firnove sedlo, posledni trhliny nejakych 200 hm pod nim. No a ted firn roztal a je tam pekna sit trhlin v ledu. Na prvni pohled by mne vubec nenapadlo, jak se tam muzou udelat, ale kdyz to clovek vidi shora (z vrcholu Rainerhornu), tak je videt, ze ledovec tece na obe strany a v sedle se trha.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod apuka » úte zář 5, 2017 21:41

mike píše:Bojim se, ze nic takoveho neexistuje.
Ale jo. Male kousky. Co si dobre spominam, tak napr. v Otztalskych Alpach z Obergurglu na Zwickauerhutte za sedlem, tesne pred chatou. Je tam takovy kotel, nejakych 300-400m v prumeru, je to skoro rovne, ledovec a na nem firn, musis na to sejit nejakych 1é-15 m ze sedla. Nema to zadny odtok, takze se ledovec nehybe a nemaji na nem proc byt trhliny. Navic toho firnu je taky poradna vrstva. Chodi se to bez navazani, bez macek, bez pouziti cepinu. Zato na druhe strane sedla je to jine kafe a jak jsem se letos z dalky dival, co jsme tam pred dvema lety sli s guidem (ehm, zdarma s Otztal kartou, vcetne pujceni macek, i kdyz jsme si my vzali vlastni), tak uprostred ledovcovy prechod pres skalu spojujici dva jine ledovce je pryc, je tam hola, rel. strma skala. Taky nas nastup uz nebyl pod ledem, je tam ta "poledovcova" sut, led pod ni a na ledovci na konci udoli bylo "ponekud" vice trhlin. Predtim se chodilo pres jedinou - psal jsem o tom. A jak pred dvema lety byla z dalky videt vyslapana siroka stopa, letos nic - jednak nebyl tam snih, ale nastup musel byt uplne jiny, radove slozitejsi a nebezpecnejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy