Rakousko - Venediger

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » ned srp 27, 2017 21:14

@slezacekm: proc ne? Co chces slyset? Je to jako normalni spani na snehu, akorat si dobre vyber misto a nespi nad trhlinou ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod slezacekm » ned srp 27, 2017 21:24

@mike: doufal jsem, ze neuslysim: nespi tam voe, jsou tam trhliny, akorat ted nasnezilo a nejsou videt. krome toho se to tam sype z boku, tudiz te to semele.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Rakousko - Venedig

Příspěvekod mike » ned srp 27, 2017 21:31

Jo tak. Spat pod svahem, ze ktereho padaji sutry, taky neni dobry napad. Idelani je nejake ploche sedlo, kolem ktereho nejsou strme svahy. Kam obvykle padaji kameny uvidis, jsou tam napadane a jsou po nich stopy. Proste to chce vybrat misto rozumne, tve konkretni neznam, takze ti k nemu nic nereknu.

Taky ber v uvahu, ze po ledu litaji kameny dal a rychleji, nez po snehu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod slezacekm » pon srp 28, 2017 6:39

@mike: presne o tohle mi slo. diky moc. ploche sedlo tam myslim neni, ale neco se najde
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » pon srp 28, 2017 21:45

Zas je blbe, ze v sedlech obvykle fouka... idealni je proste nejaka plosina nebo hodne mirny svah, kde nehrozi, ze na tebe neco spadne a kde nejsou trhliny. Zitra mozna najdu fotku, kde jsem takhle jednou bivakoval, misto nemelo chybu.

Za dobreho pocasi by nemel byt problem poznat, jestli ti neco hrozi nebo ne. Urcite mas zdravy pud sebezachovy (kdyz chces sam na ledovec ;-)) a zvladnes to.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod apuka » úte srp 29, 2017 6:53

mike píše:Urcite mas zdravy pud sebezachovy (kdyz chces sam na ledovec ;-))
To jakoze davas sam sebe jako priklad cloveka se zdravym pudem sebezachovy? :wink:
No, potes koste... :lol:

@selezacekm: bacha, nevybirej si moc prolakniny, prohlubne na ledovci. Docela casto je na jejich dne jezero a obcas se tam ledovec "trochu" propadne. Pravda, neni ten propad tak casty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod slezacekm » úte srp 29, 2017 12:25

@mike: špatně jsem to napsal, chceme jít 3 :D nicméně i tak věřím, že pud sebezáchovy mám. samotné místo mi přišlo jako celkem ideální, dobře kryté, dostatečně velké tak, aby na nás zboku nic nesjelo.

@apuka: díky za tip, myslím, že tam nijaká proláklina moc nebyla.

P. S.: celá akce byla koncipovaná jako rozlučka se svobodou pro jednoho člena (striptérky a dort měly dorazit vrtulí :finga: ) jenže po tom, co se stala ta blbá nehoda hned na druhé straně kopce to pravděpodobně rušíme. chápu, že vám to bude připadat jako zbytečné hrocení a blbost, ale jeho nastávající by nás asi zabila.
Mimochodem z Plauener Hütte mám info, že o víkendu šel guide s klientem na Reichenspitzi a otočili to kvůli podmínkám (že prý nebylo nahoře už tolik vysněžíno). Nevím kde přesně to otočili. Byl jsem tam dva dny před nima, kdy to bylo zasněžené celé a celou dobu jsem si říkal, že bych radši ten sníh neměl.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » úte srp 29, 2017 12:45

Furt byste meli sanci se zabit driv, nez by to stihla ona :twisted: Mne to pripada jako rozumny pristup, kdyz se na neco necitim nebo z toho mam spatny pocit, tak tam nelezu a svatbu by zkazila i mensi nehoda.

slezacekm píše: Byl jsem tam dva dny před nima, kdy to bylo zasněžené celé a celou dobu jsem si říkal, že bych radši ten sníh neměl.

Njn, takove veci si clovek rika a pak se mu to splni a zjisti, ze je to jeste horsi :twisted: Snih obcas neni nic moc, ale led je horsi a sut muze byt nekdy jeste horsi, nez led. Podle situace...

Hele, ja jsem se taky letos nedostal nijak vysoko prave kvuli mizernym podminkach na ledovcich. Kdyz jsem videl zdalky, jak vypadaji a pak si po jednom trochu prosel, tak uz jsem se tam nijak nehrnul. Nestalo mi to za to. Vzdal jsem Dreiherrenspitze, na kterou jsem fyzicky mel a bylo i pocasi, ale zacatek vysvihu se mi nelibil tak moc, ze mi to nestalo za risk. Mozna je to i vekem a zkusenostma s nehodama, ale uz vim, ze neni dobre lamat veci pres koleno a snazit se vylezt na kopec za kazdou cenu. On si ji totiz clovek opravdu uvedomi az pote, co dojde na placeni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod apuka » úte srp 29, 2017 12:46

slezacekm píše: jeho nastávající by nás asi zabila
Hlavne, kdybyste se tam prizabili, ze jo? :wink:

O te nehode psali policejni a zachranarske slozky, ze je tak ledovec v hrozne spatnem stavu, neco ve stylu, ze je hodne zaledneny, klouze a je tezko schudny. Kdyz jedes, za moment uz nemas sanci, hrozne to zrychluje. Jedna skupina nedaleko te spadnuvsi to kvuli podminkam a velkemu nebezpeci vzdala a sla zpatky, kdyz se to stalo. V te nestastne skupince pry taky nektery to chteli otocit, ze je to prilis nebezpecne, tak se zastavili a domluvili, ze to otoci. A pry prave kdyz se dohadovali o otoceni, dva z nich nekde uprostred uklouzli a strhli vedlejsi sebou. Dva clenove chteli zastavit pad cepinem jeste pred svym strnutim, ale na tom ledu to jednoduse neslo, takze tam zahuceli vsichni.

To jenom o zprostredkovanem popisu stavu ledovce. Takze si myslim, ze to od Vas vubec nebylo spatne rozhodnuti, mozna na miste byste to otocili velice rychle a kdyby ne, tak by ste se bud zabili sami nebo by Vas to cekalo doma od nastavajici...

Ono se ted hrozne rychle meni stav ledovcu se snehem. Ve Stubai v 3000-3200 m za dva dny (mozna i drive, ja jsem mel takovy rozestup navstev stejneho mista) z min. pulmetroveho firmu na vetsine ledovcu nezustaly ani stopy, jen cisty a roztapejici a rozpadavajici se led. Potom zase zacalo snezit...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » úte srp 29, 2017 12:47

BTW, co nejake fotky z vystupu na Reichenspitze? At mame predstavu, jak to vypadalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » úte srp 29, 2017 12:56

@apuka: pry uklouzl jen jeden a strhnul ostatni. Tohle je zname, ze na prudkem svahu a zvlast ledovem nema skupina na lane sanci zastavit. Jedinec jo, na strmem ledu sice neni moc velka, ale kdyz se bude snazit, tak aspon zpomali a prezije. Nakonec, sam jsem si to vyzkousel, kdyz jsem si zlomil nohu. Zastavit se sice nedalo, ale porad jsem dokazal udrzovat zrychleni na rozumne urovni a nakonec i zastavit. Sice jsem mel pocit, ze mam z brzdeni urvane rameno (prve bolelo vic, nez zlomeny kotnik), ale kdybych nebrzdil, tak mne dole posbirali do krabicky od sardinek.

Co jsem cetl, tak spadli na 40 stupnovem ledu a to uz je docela magorina jit ve skupine navazany. Ledaze by prubezne budovali standy a jistili, ale to je zas moc pomale. Holt se meli odvazat, ale lidi maji pocit, ze jsou na lane bezpecnejsi. Dost casto nejsou.

BTW, v Praegratenu to celkem resili, protoze je to vlastne kousek odtamtud...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod slezacekm » úte srp 29, 2017 14:13

zpětně si vlastně říkám, jestli jsem tam vůbec lézt měl. v tu chvíli jsem ale naši situaci a podmínky odhadl tak, že na to v tom terénu máme (což se naštěstí potvrdilo).
FullSizeRender-3.jpg

tady je vidět nástup pod vrcholovou pyramidu Reichenspitze.
FullSizeRender-1.jpg

zde se muselo vlézt do trhliny a přes cca 1,5 metru hranu tradá nahoru. tipoval bych sklon cca 30-40 stupňů. nahoře jsem pak dobral sestru a pokračovali jsme dál. při sestupu jsem ji spustil.
FullSizeRender-2.jpg

traverz suťoviska a následně naznačená cesta za předvrcholovou pyramidku.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod slezacekm » úte srp 29, 2017 14:20

IMG_0093.PNG

takhle nějak vypadala cesta nahoru, kameny moc nedrží, osazené jištění nula.
IMG_0094.PNG

přechod nějakého sedélka pod vrcholem, před námi chvílemi vidět starší stopa, někde buď zapadla nebo jsme šli mimo ni.

jak je vidět, jsme na 30 metrů laně, nejtěžší tři místa jsem udělal štandy a sestru odjistil, zbytek jsem ji jen přes záda dobíral. stejně tak dolů. náš postup byl brutálně pomalý, což zapřičinilo, že jsme nestihli další dva vrcholy, které jsem na ten den měl naplánované (vlastně možná dobře).

celou cestu na ledovci jsme byli navázaní, bylo tam jediné cca 10 metrů dlouhé místo, kde jsem věděl, že bychom se navzájem nechytili (dole kamení, suť), přesto jsem zůstal navázaný. Ani nevím jak bych sestře vysvětlil...hele odvážem se, aby to kdyžtak odnesl jen jeden....hodně jsem napl lano a řekl jí, že dolů je to mnohem lehčí než nahoru :-#
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod apuka » úte srp 29, 2017 14:26

slezacekm píše:a řekl jí, že dolů je to mnohem lehčí než nahoru
Vsak jsi ji rikal pravdu, dole to (na podobnych mistech) vzdycky jde, nekde opravdu znacne rychleji nez nahoru :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » úte srp 29, 2017 16:56

@slezacekm: diky :smt023 Skala a sut vypada v pohode (v mackach), ale otazka, nakolik fotky zkresluji (sklon). Ohavna je ta trhlina, to nevim, jestli bych se solo odvazil... Mel jsi jen jeden cepin?

No a pocasi, tohle by si zaslouzilo lepsi, ale holt nebylo moc k vyberu.

slezacekm píše:Ani nevím jak bych sestře vysvětlil...hele odvážem se, aby to kdyžtak odnesl jen jeden....hodně jsem napl lano a řekl jí, že dolů je to mnohem lehčí než nahoru

:D doufej, ze to tady necte ;-) Ono je to tak mozna lepsi, kdyz se clovek neboji a nevi, co mu hrozi, tak to projde snaz nez kdyz je ztuhly hruzou. Mohl jsi ale zastandovat, kdyz jsi mel material, ne?

Nahodou ma sestra skvely servis, skoro ji zavidim, taky by se mi obcas hodil nekdo, kdo mne odjisti ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod slezacekm » úte srp 29, 2017 18:49

@apuka: chvilku jsem se bál, že to bude chtít vysvětlit :D ona ale prostě šlapala dolů...tak jsem to nechal být :t:t

@mike: v mačkách jsem dolezl jenom přes ledovec do míst kde mám napsáno štand (fotka s ohavnou trhlinou), tam jsme mačky nechali, protože to bylo docela kus vyloženě po skále, a pak mi přišlo, že sníh je měkký nespojený se skálou, tudíž to ani moc neklouzalo. Tu trhlinu jsem přelezl jen na jednom cepínu, ale když jsem tam s ním sekal do ledu, koketoval jsem s myšlenkou, že sestře jeden seberu a taky s tím, že by se mi hodil nějaký kratší, možná dokonce trochu zahnutý a hlavně ostrý.
Sestra je vycepovaná tak, že když řekneš jdi, jde do té doby, než řekneš stůj. A hlavně opravdu neví, co se může stát. Kdyby to dolů nešlo, samozřejmě bych udělal štand a dolů bych ji jistil vyloženě od štandu ke štandu, na to ale naštěstí ten terén fakt nebyl. Říkal jsem si, jak pěkné by to bylo, kdyby byl co 10 metrů nýt nebo něco. Asi počítají s tím, že člověk umí jistit...

Absolutně si nedovedu představit, že bych to šel solo. Na ledovci jedna pěkná trhlina, kterou jsme překračovali, potom ta ohavnost pod vrcholem...samotné lezení by mi solo asi tak nevadilo. Další věc je ta zrádná jistota s lanem. Prostě jak tam mám lano a parťáka, mám lepší pocit (i když vím, že pro mě bylo lano k ničemu).
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » úte srp 29, 2017 20:04

Ja bych to asi sel v mackach, protoze jsem jednou nahodou prisel na to, ze i v takovem snehu se v nich jde a leze vyrazne lip. Tady, druha fotka. Mozna by to ale nestacilo, videlo by se podle situace.

Solochozeni je vec psychiky a zvyku. Mne ledovce celkem nevadi, ale zalezi dost na aktualnim stavu. Jestli jsou videt trhliny a jestli poznam, kde muzou byt. Ted se mi to pod Dreiherrnspitze dost nelibilo, jelikoz jsem musel prekracovat trhlinove pole, co tam driv nebylo, takze tak 100 m v predklonu a kazdy krok sondovat cepinem, ale jindy si v pohode jdu. Letos to ale bylo fakt spatne, takze jsem ani nesel na ledovce pod Venedigerem, ac jsem mel puvodne v planu projit korunu zespoda. Priste.

S lanem ti rozumim, vidim to na feratach. Zase psychika. Kdyz si dam lehkou (B, max B/C) feratu, kterou s feratakem projdu uplne v pohode, bez jisteni, tak je to uplne jine a mnohem narocnejsi. Pritom spadnout nesmim ani v jednom pripade a vim o tom, ale to (po)vedomi, ze jsem jisteny, pocit uplne zmeni. Mozna kdybych do toho ferataku opravdu spadnul, tak uz bych to videl jinak ;-)

slezacekm píše:Říkal jsem si, jak pěkné by to bylo, kdyby byl co 10 metrů nýt nebo něco. Asi počítají s tím, že člověk umí jistit...

Spis to nemaji ve zvyku a pocitaji s tim, ze tam jdou lidi, co na to maji. Nebo s bergfuhrerem, co je odjisti. Nyty resp. borhaky jsem v Alpach videl jen na par dost exponovanych mistech (tady treba pod vrcholem Hoher Eichamu). Kdyz je znacena stezka, tak byva lano, bez znaceni je to na tobe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod slezacekm » úte srp 29, 2017 20:56

To by asi mohlo fungovat, minimálně to příště zkusím. Mačky hlavně musím pořídit nějaké plastovým předkem a zadkem, mám klasické řemínkáče a v těžším terénu je jejich obouvání neverending story. Je pravda, že třeba nedávno jsem na Ortleru lezl takový cca 10 metrový výšvih na skále taky v mačkách. Před námi šel guide s klienty a šel to taky tak.

Předpokládám, že tvůj solo postup po ledovci je pomalejší než navázané skupiny, ale zase asi dáváš mnohem víc bacha na to co se může stát. Myslím, že "viditelné" riziko odhalíš spíš.
Proč vlastně chodíš sám?
Na letošní zimu nadávali na Planauer Hütte poměrně dost a docela i zrazovali od výstupů (prý to ale dělají běžně každý rok).

Ono vůbec ty ferraty jsou trochu "přeceněné bezpečí" díky ferraťáku. Když si představím, že bych v některých místech spadl, tak mi ani set nepomůže.

Je fakt, že mít tam jištění, jsou tam asi kvanta lidí...bylo mi divné, že jsme za celý den nikoho nepotkali.
Jinak jaká je Dreiherrenspitze? Napíšeš o ní někam?
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » stř srp 30, 2017 0:43

slezacekm píše:Mačky hlavně musím pořídit nějaké plastovým předkem a zadkem, mám klasické řemínkáče a v těžším terénu je jejich obouvání neverending story.

Urcite. Grivel New Classic se zapina celkem pohodlne a rychle. Nebo, jestli mas na to boty, poloautomaty, to je jeste rychlejsi.

slezacekm píše:Předpokládám, že tvůj solo postup po ledovci je pomalejší než navázané skupiny, ale zase asi dáváš mnohem víc bacha na to co se může stát. Myslím, že "viditelné" riziko odhalíš spíš.

Zalezi na situaci. Kdyz snehu verim a nebojim se, tak jdu rychleji. Protoze nemusim blbnout s lanem, nemusim sledovat, aby bylo napnute a muzu volit optimalni trasu. Na sestupu zas muzu jet. Naopak, kdyz terenu neverim, tak jdu pomalu. "Rekord" mam myslim kilometr asi za hodinu, jelikoz jsem blbe nalezl na ledovec, kde v noci predtim trochu nasnezilo a vitr vsechno hezky zarovnal, takze nebyly videt ani nekolikametrove trhliny. Kazdy krok jsem musel sondovat cepinem, mensi horor. Ale prosel jsem; myslim, ze skupina na lane by se parkrat propadla. Protoze by az tak opatrna nebyla, ja holt musim. Tech trhlin jsem vysondoval asi 20.

Vloni v sedle mezi Venedigerem a Rainerhornem, jsem potkal tri Madary na lane. Normalne je tam bezpecno, ale uz loni bylo snehu min, a tak tam byly trhliny, skoro neviditelne, byly videt az z vrcholu. Madari sli z Rainerhornu a postupne vsichni zahuceli do trhlin. Byli totalne vyklepani a varovali mne, at tam nelezu. Jenze ja jsem na vrchol chtel, a tak jsem si daval poradne bacha a prosel to v podstate bez problemu, jen to nebylo moc rychle. Z vrcholu jsem si pak prohledl cestu a nasel bezpecnou, takze sestup uz v pohode. Oni sli na lane, citili se bezpecne a vzali to rovne pres tu nejhorsi oblast. Pritom z vrcholu byla dobre videt, jenze nedavali pozor, protoze jsou prece jisteni.

Takze to jde, ale na druhou stranu, riziko je nenulove a i pri nejlepsi snaze se solista propadnout muze. Obcas mivam neprijemny pocit "walking in the air" a kdyz se pak kouknu na mapu, tak vidim, ze opravnene... jenze ono to nekdy jinak, nez pres zapadle trhliny, nejde.

slezacekm píše:Proč vlastně chodíš sám?

Protoze jsem asocial ;-) Vyhovuje mi to tak, nemusim se nikomu prizpusobovat a nikdo se nemusi prizpusobovat mne. Ne ze by to neslo, obcas to udelam, ale vzdycky to znamena nejake kompromisy. Obvykle se snazim cekat na dobre pocasi a pri "kvalite" dnesnich predpovedi to znamena se rozhodovat v podstate okamzite. No a malokdo si to dovede v praci (a doma) zaridit tak, ze muze vecer rict, ze zitra jede na hory a vrati se za tyden. Nejedu na hory, protoze je vikend, ale proto, ze jsou zrovna dobre podminky. Taky se mi v horach samota libi, kdyz tyden nikoho nepotkam, tak je to skvele. Ve vice lidech je to jine, chybi tam neco jako souzneni s horama a nefunguje tak dobre intuice, kterou tam dost pouzivam.

slezacekm píše:Ono vůbec ty ferraty jsou trochu "přeceněné bezpečí" díky ferraťáku. Když si představím, že bych v některých místech spadl, tak mi ani set nepomůže.

Jo. Lepsi nepredstavovat. Ale zas, kdyz se nebojis, tak ti to jde lip :)

slezacekm píše:Jinak jaká je Dreiherrenspitze? Napíšeš o ní někam?

Az proberu fotky, tak sem neco hodim a neco k tomu napisu. Je nekolik moznosti, jak tam vylezt, jsou popsane v AV pruvodci Venedigergrouppe. Akorat to chce fakt dobre pocasi, jelikoz je primo na rozhrani, o ktere narazi spatne pocasi ze zapadu (tj. z Zillertalu). Takze pri zapadnim vetru, ktery je tam obvykly, je v tom koute hor obvykle nejhorsi pocasi v oblasti a kdyz je jedine misto, kde prsi, tak tam. Tentokrat ale foukalo z jihu a bylo to naopak. Mel jsem cely den krasne a jen kousek na vychod zacinala oblacna deka, ktera sedela skoro nad celym vychodnim Tyrolskem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod Petrs » pát zář 1, 2017 15:59

Díky za informace ke Kristallwandu od Badener hutte. Po sněhu a ledu ani památky (i když dneska už to asi neplatí), navíc jsme trefili 3 dny ideálního počasí, takže nebýt krásných výhledů na okolní leovce, tak bych si připadal jako na horách o tisíc metrů nižších. Trochu nás zaskočil jen přístup na Badener Hutte z Matrei Tauernhausu přes Wildenkogelscharte, trvalo to déle než jsem čekal, hlavně cesta za sedlem. Dolů jsme šli přes Lobbentorl a to je určitě příjemnější a i hezčí cesta.
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » pát zář 1, 2017 16:06

Sel mel zeptat :) Cesta je to zajimava, hlavne nahoru, ale sestup na chatu je fakt docela umorny. Vidis ji snad uz od sedla, ale vubec se nepriblizuje a trva hodiny, nez se k ni dostanes.

Jinak gratuluju, na pocasi jste meli stesti. Koukam na webkamery a skvele vypada utery a streda. Ja jsem odjizdel v pondeli, to moc pekne nebylo a stejne uz jsem mel dost.

Dneska to vypada, ze prisel klasicky maly monzun a nahore bude snih.

edit: koukam, jak jsme to sli kdysi s pritelkyni (takze pomaleji). Ze sedla na chatu pres 2.5 hodiny ciste chuze a pak jeste 4 hodiny dolu do Matrei. Tenkrat by mne asi zabila, kdyby na to jeste mela silu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod Petrs » pát zář 1, 2017 17:12

Takhle pěkný počasí ani nepamatuju a to vždycky jezdíme operativně podle předpovědi. Teď to nemělo chybu - jasno, výborná viditelnost, bezvětří a i nahoře teplo. Úterý a středa celý den, ve čtvrtek jen pomalu přicházela oblačnost.

Chata ze sedla vypadá co by kamenem dohodil, bohužel přes údolí :(( . Navíc se nám v suťovisku povedlo brzy ztratit značenou cestu, naštěstí jsem měl nastudováno kam směřovat a asi po 2 km jsme se zase napojili, ani jsme si to moc neprodloužili.

Já jsem skupinu Venedigeru dosud z neznámého důvodu opomíjel, ale vidím, že to byla chyba. Údolí a ledovce jsou tam moc pěkný, budu se tam muset zase vypravit, ale možná radši začátkem léta, kdy jsou ledovce ještě vysněžený.
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » pát zář 1, 2017 17:27

Ja tohle pocasi beru jako standard, obvykle ho mivam aspon tyden, ale letos to bylo horsi.

Myslim, ze jsme se tam tenkrat taky trochu ztratili :) Pri dobre viditelnosti je to ale fuk, celkem neni kam sejit a proste jdes, dokud nenarazis na stezku, co vede pres Lobbentorl.

Rozhodne, ale mnohem lepsi pristup, nez z tehle strany je konec udoli Virgental. Praegraten, Hinterbichl a Stroeden jako idealni vychozi misto na tury. Tady jste byli jen na okraji a to nejlepsi ani nevideli.

Jezdim tam uz asi 20 let a stav ledovcu byl letos nejhorsi. Kvuli slabe zime, to uz jsme resili vyse. Normalne jsou ledovce v pohode jeste v pulce srpna a nekdy az do zari. Obvykle tam jezdim v srpnu a vsechny jsem je prosel, vetsinu solo. Letos jen jeden maly a celkem jsem se bal, bylo to fakt spatne. Zacatkem leta se asi nic nezkazi, jen mozna bude snih i mimo ledovce v mistech, kde bys ted normalne prosel.

Jinak Kristallwand je celkem prekvapiva, ze? Vylezes na ni a zjistis, ze je to jen takovy maly kopecek nad ledovcema ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod Petrs » pát zář 1, 2017 22:30

Můžeš mi dát od jihu nějaké tipy na hezké tůry na kratší pobyty (cca 3 dny) s přespáním na chatách a nějakým vrcholem? Jenom prosím ne moc fyzicky náročné, moje žena už není žádný horský běžec, denní převýšení raději do 1200m, méně nevadí. Skála a expozice není problém, ledovce raději bezpečnější, k těm mám respekt a ve dvojici se tam většinou necítím moc dobře.

Kristallwand určitě není žádná dominantní hora, ale je z něj pěkný rozhled. Já si většinou takhle vždycky vyhlídnu nějaký další vrchol, který mě něčím zaujme.
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » sob zář 2, 2017 1:35

Vrcholy jsem pred nejakou dobou sepsal tady: viewtopic.php?p=340109#p340109

S prevysenim je to tezke, ted jsem mel prumer 1800 m na turu a i ta nejlehci odpocinkova mela pres 1300 :) Zas ale chodim z udoli a nalehko a zacatek k prvni chate se nastoupa pomerne snadno.

Z chat urcite doporucim Clarahutte, ta ma ted velmi prijemne polske osazenstvo (umi cesky), nedavno pristaveli novou moderni nocleharnu a nebyva moc plna. Essener-Rostocker hutte pry ted taky neni spatna (bavil jsem se s jednim trekarem, co tam spal), je celkem velka, ovsem lidi uz vic. Urcite bych se vyhnul Johannishutte, ta byva narvana, jelikoz je tam snadny pristup a lidi odtud chodi na Venediger. Podobne Defreggerhaus, mimo vikendy to ale mozna pujde. Eisseehutte taky neni spatna a da se odtud na Weissspitze (na Venediger je narocny sestup na ledovec i cesta pres nej). Na Bonn-Matreier Hutte je bohuzel taky celkem snadny pristup a kdyz jsem ted sel okolo, tak tam uz v 11 dopoledne rvala banda (asi mistnich) ozralcu, vsichni turisti prchali pryc. Byla ale nedele, treba je to v tydnu lepsi.

Jestli se citite na mensi lezeni, tak doporucim Rotspitze, ale lepsi bude prespat na Philipp-Reuter bivaku (plati se asi 6 Euro na Clarahutte). Odtud primo nahoru na hreben a po nem postupne na vrchol. Je to za II a jsou potreba macky a cepin, jelikoz hreben je castecne snehovy. Za dobreho pocasi moc pekna tura a vyhled. Popis je v AV pruvodci a da se najit na Netu i fotkou klicoveho mista, kde jsou zelezne pomucky. Vypada hur, nez v realu je.

Z Clarahutte je ted nove znacena stezka pres Hochkarscharte na Essener-Rostocker Hutte. Velmi pekny prechod a da se udelat i odbocka (neznacena) k jezerum Hohe Gruben, pripadne vylezt na Quirl (ale tam vas neposlu, je to za II ve velmi lamave skale a pod skalu je pomerne narocny sutovy vystup). Jednodussi a temer stejne vysoky je Steingrubenkogel, viz popis v odkazu. Zminena stezka primo od Clarahutte uz neexistuje resp. nenasli byste ji. I ja jsem s tim mel pred par lety problem, prestoze ji znam. Takze jedine naokolo pres Reggenbach.

Kdyz tak si projdi (AV!) mapu a muzes se ptat. Moznosti je tam spousta, jen to chce trochu fyzicku :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod oodoow » sob zář 2, 2017 19:45

Z chat se mi nejvíc líbilo na Barmer Hütte, teď to tam má pronajaté příjemná rodinka a je tam útulná atmosféra. Při odchodu nám ještě dali i panáka gratis.
Přijemní byli i na Sajathütte a tam by se určitě na pár dní daly vymyslet okruhy, stejně tak Wangenitzseehütte.
Oproti tomu na Johannishutte se mi nelíbilo, tam už je moc velký provoz a nemá atmosféru.
Z kopců mi přišel nejhezčí Glödis, není extra vysoký, ale svým pravidelným tvarem připomíná Matterhorn a určitě stojí za návštěvu. Nahoru vede celkem lehká a pěkná ferrata po hraně kopce.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod Petrs » sob zář 2, 2017 20:27

Díky za tipy, vzal jsem si k tomu mapu a je tam opravdu hodně možností pro každého. Rotspitze mě oslovila, na fotkách ten hřeben vypadá moc pěkně a lézt jsme ještě nezapomněli :) . A spaní v bivakové budce je taky příjemná změna - třeba v Otto-Umlauf biwaku jsem zažil jednu z nejhezčích nocí v horách. Předpokládám, že návrat z vrcholu je nejrozumější stejnou cestou?

Ještě jsem se chtěl zeptat na Symonispitze od Essener-Rostocker Hutte. Stojí to za to a jaký je charakter (skála, sníh , led)? A druhý dotaz - je nějaká rozumná cesta na Reinehorn, která by nebyla přelidněná?
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » sob zář 2, 2017 23:44

Jo, radej stejnou cestou. Driv se chodilo i primo nahoru z Clarahutte a dalo se tam i sestoupit, ale jak mizi snih, tak je to nebezpecne kvuli padajicimu kameni. Mozna na zacatku leta. Z bivaku primo nahoru na hreben a hned je tam prvni lezecke misto (II). Kdybyste chteli lezt cely hreben, tak se da dojit (znacene) na Vorderes Umbaltorl a lezt odtud, ale to uz je za III a neprijde mi to jako dobry napad (zdrzeni). Dulezitost dobreho pocasi chapes, tady je to obzvlast, hreben je dlouhy a bourku bys tam zazit nechtel. V nouzi se da utect do Italie, dolu po ledovci, kde se napojuje trasa z Lenkjochhutte.

Jinak toho lezeni neni moc, dve kratsi mista za II, klicove misto se zeleznymi koliky a dolez na vrchol, ktery ma byt II, ale mne prijde spis jako I+. Sel jsem to dvakrat solo a celkem bez problemu a to nejsem zadny lezec. Jsou ale lidi, co tam tahaji lano. Od bivaku zas tak moc necekej, pred tydnem jsem sel okolo, kouknul se dovnitr a bylo tam pekne zatuchlo :)

Ostlicher Simonyspitze urcite jo, ale chce to, aby byl na na vysvihu jeste firn a ne led, uprostred to ma ke 40 stupnum. Je to znacena stezka az na Dellacher Keesflecke (asi 2900), pak firn, skalni bariera (pry II, ale mne to prislo snadne, tak I-) a pak firnovy vrchol. Westlicher je o neco vyssi a narocnejsi. Da se na ni prejit z vychodni, ale hrebinek je velmi vzdusny a ostry a uprostred se preleza vezicka za III (ani mne nenapadlo to zkouset). Sli jsme tam z druhe strany pres ledovec Umbalkees a bylo to docela dlouhe a ten ledovec bych solo nesel (letos ani ve vice lidech). Dalo by se i z E-R hutte pres Reggentorl, pak podejit (dlouhy) hreben zleva a nakonec pres sedlo na vrchol. Ledovec je ale plny trhlin i tam. Vychodni tedy doporucuju, zapadni spis jako variantu pro narocne. Koukni se jeste na Grosser Geiger, to je taky pekny mixovy vystup a slusne vyhledy.

Reinehorn? Myslis Rainerhorn? Standardne je vetsina cesty stejna jako na Venediger, tedy lidi. Da se to vzit pres Hoher Zaun a Schwarzewand, tam byva lidi min, ale jsou tam trhliny a vystup na vrchol je zcasti traverz docela strmym firnovym (v lepsim pripade) svahem. S lidma to neni az tak strasne, byl jsem na Venedigeru aspon 3x a vzdycky se to dalo nejak prezit. A to lidi zrovna moc nemusim. Na Rainerhorn jsem si posledne odskocil na sestupu a sedel jsem tam sam. Zalezi i na case, idealne mimo vikend se skvelou predpovedi a relativne pozde, takze vsechna ranni ptacata uz budou chcipla dole a pak tam nebude skoro nikdo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » ned zář 3, 2017 0:29

oodoow píše:Z kopců mi přišel nejhezčí Glödis, není extra vysoký, ale svým pravidelným tvarem připomíná Matterhorn a určitě stojí za návštěvu. Nahoru vede celkem lehká a pěkná ferrata po hraně kopce.

Je tam potreba feratak? Resp. mel jsi ho? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod oodoow » ned zář 3, 2017 10:21

@mike: Není a neměl, jediný blbý pocit jsem měl na lanovém mostě, který se dá ale obejít, když se na to člověk necítí.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy