Rieserferner

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Rieserferner

Příspěvekod mike » stř srp 9, 2023 1:13

Koukali jsme v Alpach na Hochgall a rekli jsme si, ze uz na nej koukame roky a ze bychom tam mohli konecne vylezt. Jelikoz je to celkem daleko, chtelo by tam zajet aspon na 5 dni, idealne 7 - 8. Coz uz vyzaduje nejake planovani, a tak bych se rad zeptal, jestli ma nekdo s touhle oblasti zkusenosti a mohl by se pripadne podelit o tipy. Zkusim shrnout, co jsem zatim nasel a budu rad za komentare, opravy a doporuceni.

Mapa: Tabacco 035 1:25000
Zakladna: Riva di Tures (Rein in Taufers)
Doprava: Praha - Linz - Lienz - Brunico vlakem a pak busem.
Ubytovani: apartman nebo penzion/hotel na miste (za doporuceni budu rad)
Jidlo: obchod v miste (jen 8 - 12), za doporuceni restauraci budu rad
Pruvodce: ???
Cile: Hochgall normalkou pres Kasseler Hutte, Lenkstein, Fernerkopfl, Dreieckspitze?, Grosser Moosstock?, Schneebiger Nock?

Pripadne doporucte dalsi a nemusi to byt jen vrcholy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod ketrin » stř srp 9, 2023 7:07

tvl, napsala jsem dlouhatánskou odpověď a ono mě to mezitím odhlásilo a všecko to zmizelo. :shock:
Nezkusíš to útrobách těch internetů vydolovat ?
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Rieserferner

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 9, 2023 8:09

Pokud jsi to neuložila do konceptů nebo nekopírovala do schránky, tak je to ztracený. Nevím, jak by to mohl Mike zachránit. Mně uz se to taky párkrát stalo a dost mě to vždy naštvalo. Proto už delší příspěvky průběžně ukládám do konceptů nebo kopíruju do schránky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Rieserferner

Příspěvekod ketrin » stř srp 9, 2023 9:55

Tak znova, když tak se doptávej.
Byli jsme tam 2x, přímo v Rein in Taufers. Krásné místo na konci údolí, silnice tam končí, klid a okolí nádherné. Nešli jsme žádné vícedenní přechody, ale bydleli jsme v penzionu (protože s kamarády, kteří chtějí pohodlí a zas tak moc toho neujdou). Takže jsme chodili jednodenní túry, limitované navíc časem, protože polopenze:

 Weisse Wand – celkem krátká túra, prodloužit lze okruhem po 1B a od Knuttelalm pak dolů po pohodlné cestě zpět.
 Moc pěkný okruh Hartdegen-Weg z Reinu 8A, návrat přes Kasseler Hütte a zpět buď okolo slavného vodopádu (1A) – stojí za to vidět hlavně po dešti- nebo kratším strmějším sestupem lesem (8).
 K jezerům Kofler Seen po 9A, pak různé možnosti – kratší nebo delší (přes Bärenluegscharte) okruh, popř. ještě vystoupat na Dreieckspitze
 Po trase č.3 (start u parkoviště cca 1 km po silnici zpět z Reinu) na chatu Rieserfernerhütte
 K jezeru Grosser Malersee přes Kasseler Hütte
 Po vyhlídkové trase 1A ke Knuttelalm a dále okolo jezera do sedla Klammljoch – hranice s Rakouskem. Zpět buď stejně nebo od Knuttelalm zase po pohodlné cestě dolů, která je ale trochu nudná a jezdí tam cyklisti.
Tohle je asi vše, co jsme tam šli kromě nějakých kratších vycházek, jinak jsme popojížděli do vedlejšího Ahrntalu a chodili tam.
Bydleli jsme v rodinném penzionu Pichlerhof – dobré jídlo, krytý bazén, sauna, příjemné. . Jinak penzionů a hotelů je tam spousta. Já jsem vybírala podle ceny a podle toho, že to je úplně na konci vesnice nahoře. Na kopci nad penzionem mají sjezdovku a větrnou elektrárnu, což je fajn protože pokud je chladněji a prší/sněží, což za našeho pobytu bylo, tak se v penzionu topí a věci a boty krásně uschnou. V tom obchůdku u kostela jsme byli jen jednou, je to malinký koloniál se základním sortimentem. (Williamsku měli.)
Na Hochgall pokud vím se chodí tak, že se spí na Kasseler Hütte a vyráží ráno odtud, přece jen je to poměrně náročné. Lanovka na Kasseler H. je jen nákladní, čili tou si to nezkrátíte.
Shrnuto Rein doporučuji, je tam opravdu krásně. a pokud bychom nebyli limitovaní parťáky, určitě bychom šli na Grosser Moosstock, Tristennöckl, Lenkstein, Dreieckspitze, Graues Nöckl… na Hochgall bych si asi netroufla. Ale vy jste zřejmě zdatnější.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Rieserferner

Příspěvekod apuka » stř srp 9, 2023 11:24

Miku, o Hochgallu jsem chvili debatovali tady, jak tam byla manzelka a syn. Mozna stale tam najdes neco pro sebe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » stř srp 9, 2023 15:01

@ketrin: diky moc :)

Nejdriv k tomuhle:
ketrin píše:tvl, napsala jsem dlouhatánskou odpověď a ono mě to mezitím odhlásilo a všecko to zmizelo. :shock:
Nezkusíš to útrobách těch internetů vydolovat ?

To mne mrzi. Vydolovat to nemuzu, ono se to na internety takhle vubec nedostane. Ve chvili, kdy se to stane, by se to jeste mohlo resp. melo dat vydolovat z tveho pocitace/tabletu/mobilu. Hlavne je potreba nezpanikarit, rozmyslet si, co udelas a zkusit to. Obvykle by melo zafungovat Zpet/Back ve tvem browseru. Pokud se povede, zkopirovat text do schranky, klidne i ulozit do nejakeho souboru na disk, pak se znovu prihlasit, otevrit novou odpoved, zpopirovat to tam a odeslat.

Tohle je asi dobre si zkusit predem tj. situaci nasimulovat na nejakem pokusnem textu. Nejvic zalezi na tom, co mas za browser, v tech rozumnych se to najde. Driv jsem na to mival ve Firefoxu extension, ktera si obsah textovych poli pamatovala, ted uz neni potreba, browser to zvlada sam a to i po (vynucenem) restartu.

Co delat, aby k takove situaci vubec nedoslo:
- zapnout si trvale prihlaseni
- pred odeslanim text zkopirovat do schranky
- psat delsi texty v externim editoru a do browseru zkopirovat az vysledek
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » stř srp 9, 2023 16:25

ketrin píše:Bydleli jsme v rodinném penzionu Pichlerhof – dobré jídlo, krytý bazén, sauna, příjemné. . Jinak penzionů a hotelů je tam spousta.

Kde jsi je hledala? Nasel jsem tohle: https://www.taufererahrntal.net/ferieno ... erkuenfte/ a tam jich zas tak moc neni a Pichlerhof chybi. Ten se mi docela libi, ale vypada to, ze maji jen polopenzi, coz nam uplne nevyhovuje prave kvuli casu, jak pises.

Maji tam ted docela plno, vypada to, ze Taliani maji 15.8. nejaky statni svatek a cely ten tyden vyuzivaji k dovolene, takze je tam uplne plno. V kterem obdobi jste tam byli? Puvodne jsme chteli jet v druhe polovine srpna, ale mam trochu rozbitou nohu a bude asi lepsi, kdyz si jeste chvili odpocine. Takze mozna az v prvni polovine zari.

ketrin píše:V tom obchůdku u kostela jsme byli jen jednou, je to malinký koloniál se základním sortimentem. (Williamsku měli.)

Na webu pisou supermarket :D Maji tam cerstve pecivo, hlavne chleba? Nejradej bychom meli apartman bez snidane, protoze je to casove nejflexibilnejsi, ale pak je nutne mit kde koupit neco na snidane. Chleba, maslo, syr, uzeniny. A idealne i nejake sladke pecivo na chozeni pres den, ale bez toho se da prezit. Staci na tohle ten kram?

(co je to Williamska?)

ketrin píše:Na Hochgall pokud vím se chodí tak, že se spí na Kasseler Hütte a vyráží ráno odtud, přece jen je to poměrně náročné.

Prijde mi, ze za dobreho pocasi to zvladneme i z udoli, ale to se uvidi na miste. Z chaty chodivaji ranni ptacata, ktera chteji byt na vrcholu dopoledne, za mne je 14 v pohode, do 16 se da a 18 uz je trochu na hrane ;-)

ketrin píše:Shrnuto Rein doporučuji, je tam opravdu krásně. a pokud bychom nebyli limitovaní parťáky, určitě bychom šli na Grosser Moosstock, Tristennöckl, Lenkstein, Dreieckspitze, Graues Nöckl… na Hochgall bych si asi netroufla. Ale vy jste zřejmě zdatnější.

To se uvidi 8-[ Diky, jeste to proberu s mapou. Pruvodce jste nejakeho meli? Nasel jsem akorat velmi stary (40 let?) od AV, od ktereho zrejme existuje jen prvni vydani a uz se neda koupit.

Jeste nejake otazky:

Co mistni doprava? Predpokladam, ze jste tam byli autem, ale nevyuzili jste i mistni busy? Pripadne nejake taxiky nebo kyvadlovou dopravu na dopravu na zacatek tury?

Jak moc tam byva lidi?

Jak se tam vlastne mluvi? Nemecky? Budeme se chytat s anglictinou?

Jake je jidlo? Spis rakouske nebo italske?

Restaurace jste asi nezkouseli, kdyz jste byli s polopenzi, ze?

Kdy jste tam byli? Byl jsem ted pod Venedigerem po 6 letech a docela jsem ziral, jak se to tam zmenilo. K horsimu. Ptali jsme se na infocentru, co se stalo a pry covid. Spousta ubytovani zavrela, restaurace taky, u zbylych je problem s personalem, jelikoz mladi si mezitim nasli stalou praci jinde. Na druhou stranu, ceny sly hodne nahoru, klidne o 40 - 50 % pri stejne nebo horsi kvalite.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2023 0:29

apuka píše:Miku, o Hochgallu jsem chvili debatovali tady, jak tam byla manzelka a syn. Mozna stale tam najdes neco pro sebe.

Ja vim, koukal jsem na to. Kdybys mel nejaky update, treba GPX nebo fotky, tak budu rad.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod ketrin » čtv srp 10, 2023 6:27

@mike

Pokud si vzpomínám, tak jsem to tenkrát (poprvé jsme tam byli v druhé půlce července 2021, podruhé teď začátkem VII. Jak jsou ty státní svátky) hledala tak, že jsem na mapách.cz v Reinu klikala na ty symboly postýlek a prohlížela si webovky hotelů a penzionů. Pichlerhof se mi líbil, byl trochu levnější než ostatní a opravdu to byla trefa.
Jo, v srpnu obecně je tam asi nejvíc lidí, Italové mají dovolené. A nabízejí pobyt i pouze se snídaní, ne jen polopenzi – jenže to je IMHO nepraktické, i když moc dobře chápu ten opruz s nutností být tam večer na čas (v tomto případě 18,30), ale zase jak tam pak chceš to jídlo řešit, je tam akorát jedna pizzerie a jinak hotelové restaurace, kde těžko říct jak to funguje pro nebydlící hosty, to jsem nezjišťovala, ale určitě to vyjde dráž než se stravovat v rámci polopenze. Ale myslím, protože penzion je opravdu rodinný, že by se dal domluvit i pozdější příchod na tu véču. Případně je řešení se ubytovat v nějakým tom statku/aparmánu, kde je možnost jak vlastního stravování, tak restaurace a nějak to kombinovat. Třeba tady je to hezký, ale jen jsme chodili okolo, nebyli jsme tam.
https://www.booking.com/hotel/it/jausen ... ge.cs.html
Na webu pisou supermarket Každá vesnická pidi sámoška je tam supermarket, to je terminus technicus (nevím teda jak říkají těm opravdu velkým). Ale to co píšeš se tam v pohodě pořídí. Williamska je výborná hruškovice, prodává se i u nás, ale my ji máme tak nějak spojenou s Alpama.

Průvodce jsme neměli, jen dost starou mapu Tabacco a mapy v mobilech. Ale muj manžel má výborný orientační smysl a vždycky si dopředu celou oblast nakouká na Google maps, takže pak přesně ví, jak to bude vypadat za dalšími třemi horizonty :mrgreen:
Místní dopravu nevyužíváme, jezdíme autem, bus tam jezdil ale o kyvadlové dopravě nebo taxi na nástupní místa nevím. Rein je trochu konec světa, žádná Cortina dˇAmpezzo :wink: Lidí na túrách jsme potkávali málo nebo nikoho. Všichni jdou k vodopádu / na Kasseler Hütte / po cestě Klammlweg na Knuttenalm, a to je tak všecko. Jinde je to o jednotlivcích. Okruh Hartdegen Weg jsme šli dvakrát a nepotkali nikoho, přitom je to asi to nejhezčí. Ale myslím že v srpnu lidí přibyde a v září už bude zase spíš klídek, hlavně důchodci.

Mluví se tam německy, italsky. Já používám němčinu, angl. jsem tedy nezkoušela, ale myslím, že s mladšími lidmi v pohodě. U starších dost pochybuju. Ve službách člověk dost často narazí na krajany Slovany, konkrétně v tomto Pichlerhofu je pokojská Slovenka a u jídla obsluhuje Chorvat, který umí dost řečí a je děsně ukecanej. Jídlo je výborné a řekla bych takovej mix, ale spíš víc k té Itálii. Večeře: salátový bar, polívka, předkrm, hlavní chod, dezert. No a je to samozřejmě drahé. Za tu polopenzi jsme letos platili 74 €/osobu/den. Pokoj bez balkónu je o pár éček levnější. Ale zase ten výhled na Hochgall! 8)
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Rieserferner

Příspěvekod apuka » čtv srp 10, 2023 8:07

mike píše:uvodne jsme chteli jet v druhe polovine srpna, ale mam trochu rozbitou nohu a bude asi lepsi, kdyz si jeste chvili odpocine. Takze mozna az v prvni polovine zari.
No, nejblizsi tyden a neco bych tam asi nesel, predpoved pocasi prozatim neni uplne prizniva.

Ono to vubec je posledni dobou s tim pocasim ve vyssich Alpach trochu blbe. Kolem tech 3000 i pod tim na mnoha mistech nasnezilo a ne vzdy jen poprasek - a to se muze stale opakovat dokola, coz muze vest k mokremu snehu a brecce na skalach a plotnach, taky nic duch povznasejiciho. Skoro vsechny modely zatim ukazuji, ze by nejblizsich 14 dnu melo prset, resp. uz po poledni zacit bourky - a na ne zrovna cesta na Hochgall urcite neni nejvhodnejsi. Je pravda, ze ocekavana "pravdivost" soucasnych predpovedi je 15-45%, ale zatim neni nic, co by davalo naznak zlepseni.
Ten zacatek/pulka zari by uz snad mohlo byt lepsi.

Jinak to ubytovani od ketrin je na i na bookingu. Taky muzes zkusit neco najit na "ubytovacich" strankach Jizniho Tyrolska. Spojeni taky na jejich specializovany strankach, maji na to i aplikaci a funguje to fakt dobre.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rieserferner

Příspěvekod apuka » čtv srp 10, 2023 12:10

Jeste tady mas (castecne) pekne video, jak chlapek se vybral z druheho udoli (Anterselva) a pres ponekud delsi "hrebenovku" pres tri kopce dosel pod Hochgall, tam prebivakoval, rano na Hochgall a potom dole a nahoru na Lenkstein a odtud pres Barmer Hutte zpet do Anterselvy. cca 40 km a 4500m prevyseni. Proste neco pro terminatory, i kdyz ti by to dali za den.
Ale ma tam celkem dost zaberu, bohuzel vetsinou z GoPro a i z dronu tam ma asi to same a na prilis sirokouhle nastaveni. Muzes vsak ziskat alespon trochu prehled, jak tam vypadaji ty hrebeny. I od Kasseler Hutte budes mit trochu podobne useky.
Tady a tady zase mas par fotek z vystupu od Kasseler hutte. Co je videt tady i na tom videu je, ze je na nekolika mistech zabezpeceni fixnim ocelovym lanem, ktere pry opravili a prodlouzili vloni. Bohuzel GPS se neda stahnout ani u jednoho. Ale ten zase najdes tady (Donwloads und Optionen --- GPS-Route herunterladen). Tam mas dokonce i seznam nejakych pruvodcu.

GPS od manzelky stale nemam, ji se z aplikace nechce exportovat a prenaset na PC a ja se ji hrabat v mobilu nechci, ani se v te aplikaci Suunto nevyznam. No a fotky jsou na druhem PC, ale obavam se, ze jsou spise na pohledy, jako dokumentacni vystupu asi vhodne nejsou - taky na te trase neni uplne vhodne se zastavovat, vytahnout fotak z ruksaku, odfotit, zase odlozit, nahodit ruksak a jit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rieserferner

Příspěvekod ketrin » čtv srp 10, 2023 13:10

@ apuka - díky, pěkné video, dobrej týpek a zajímavý nápad jít to z druhé strany přes Rieserfernerhütte a všechny ty vrcholy hřebenovkou nad ledovcem. Okolo 18. minuty jsou záběry z té Hartdegen Weg, jak přechází dřevěný mostík, kousek po ní jde a pak se odpojuje nahoru na Lenkstein.
Paráda!
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2023 16:34

ketrin píše:A nabízejí pobyt i pouze se snídaní, ne jen polopenzi – jenže to je IMHO nepraktické, i když moc dobře chápu ten opruz s nutností být tam večer na čas (v tomto případě 18,30), ale zase jak tam pak chceš to jídlo řešit, je tam akorát jedna pizzerie a jinak hotelové restaurace, kde těžko říct jak to funguje pro nebydlící hosty, to jsem nezjišťovala, ale určitě to vyjde dráž než se stravovat v rámci polopenze.

To mne prave zajimalo, jak je to s restauracema :) 18:30 je na nas strasne brzo, v Praegratenu letos zaviraly hospody kuchyne ve 20 a meli jsme problem to stihat. Jak je to tam se snidani tj. jake casove rozmezi? Co se ceny tyce, asi jo, to je holt dan za flexibilitu.

A jak to vlastne bylo s tou veceri? 18:30 presne? Normalne byva rozmezi, treba 18 - 19.

ketrin píše:Ale myslím, protože penzion je opravdu rodinný, že by se dal domluvit i pozdější příchod na tu véču.

Ze svych zkusenosti z Italie o tom trochu pochybuju, maji tam vicechodova menu, jak pises, a ono by to moc nefungovalo. Ale zeptat se samozrejme da.

ketrin píše:Případně je řešení se ubytovat v nějakým tom statku/aparmánu, kde je možnost jak vlastního stravování, tak restaurace a nějak to kombinovat. Třeba tady je to hezký, ale jen jsme chodili okolo, nebyli jsme tam.
https://www.booking.com/hotel/it/jausen ... ge.cs.html

Jj, na to jsem uz koukal, jedna z moznosti.

ketrin píše:Každá vesnická pidi sámoška je tam supermarket, to je terminus technicus (nevím teda jak říkají těm opravdu velkým). Ale to co píšeš se tam v pohodě pořídí.

V Pragratenu zrusili Spar a ted je tam M-Preis stejne velikosti, urcite vyrazne vetsi, nez tohle. S pecivem problem byl. Teoreticky tam bylo, prakticky moc ne, lidi tu trochu vykoupili uz brzo rano... a sladke, ktere jsem ve Sparu kupoval driv, ani nahodou.

ketrin píše:Ale muj manžel má výborný orientační smysl a vždycky si dopředu celou oblast nakouká na Google maps, takže pak přesně ví, jak to bude vypadat za dalšími třemi horizonty

To ja v zasade taky ;-) Jde mi ale o popis vystupu ve volnem terenu, na to mapa nepomuze. Potrebuju neco jako v AV pruvodcich: u muzika zahnete doleva, nasleduje stenka obtiznosti II... :twisted: Ale takhle napoprve se bez toho asi obejdu a vystacime si prevazne se znacenyma stezkama.

ketrin píše:Rein je trochu konec světa, žádná Cortina dˇAmpezzo

To doufam :D Cortina je silena snobarna plna mastnaku a doufam, ze se tam nikdy muset ubytovat nebudu, uplne staci, kdyz tam presedam z busu na bus.

ketrin píše:No a je to samozřejmě drahé. Za tu polopenzi jsme letos platili 74 €/osobu/den. Pokoj bez balkónu je o pár éček levnější. Ale zase ten výhled na Hochgall! 8)

Jednak a jednak se na balkone da susit smradlave obleceni a boty ;-) Co se ceny tyce, tohle na Italii jeste jde. Nam letos nabizeli neco obdobneho v Rakousku za 100 Euro na osobu a den, jenze my nepotrebujeme wellness a bio poniky, v zasade se tam chceme jen osprchovat, vyspat a najist. Takze jsme nakonec byli v apartmanu bez jidla za 32 Euro na osobu a den, s jidlem to dalo neco pres 60.

BTW, v jakem stavu byly postele a matrace? Moje zada uz davno nejsou, co byvala, a na mekke matraci trpi. Zvlast kdyz je k tomu mekky rost, jsem si musel hodit matraci na zem #-o

apuka píše:Jinak to ubytovani od ketrin je na i na bookingu. Taky muzes zkusit neco najit na "ubytovacich" strankach Jizniho Tyrolska. Spojeni taky na jejich specializovany strankach, maji na to i aplikaci a funguje to fakt dobre.

Na ty weby uz jsem koukal driv. Prvni je temer nepouzitelny, druhy castecne. Aplikaci nevim, tu bych si mozna nainstalovat mohl, ale uprimne, na to asi staci stahnout jedno PDFko s jizdnim radem, jezdi tam jen jeden bus :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod apuka » čtv srp 10, 2023 17:16

mike píše:Aplikaci nevim, tu bych si mozna nainstalovat mohl, ale uprimne, na to asi staci stahnout jedno PDFko s jizdnim radem, jezdi tam jen jeden bus
Kdyz jsi prakticky jen kolem jednoho udoli, tak mozna ano. Problem zacina (a aplikace pomaha), az se nejakym "nedopatrenim" skoncis ve vedlejsim udoli :-). Jen tak pro zajimavost kvuli tomu videu jsem se podival na spojeni z Anterselvy sem - to je nekonecne, jde to az dolu do Brunecku a tam se prestupuje (- docela ocekavatelne).

Co se jeste tyce pruvodcu, zkus na books.google.com zadat "Hochgall" (a hledat pouze 21. stoleti, ono ty pruvodci z 19. stol. Ti moc nepomohou :-). Najdes tam alespon nejake pruvodce, co existuji. Napr. tento pruvodce mne na nekolikaty pokus zobrazil popis vystupu. Protoze nejdrive mi psalo, ze mi to nezobrazi, tak Ti to radeji davam sem jako screenshoty, dovolil jsem posledni stranku zkratit o nicnerikajici fotku plesa.
Hm, nejdrive se s tim musim trochu pohrat... :-D
2023-08-10 18_13_56-Clipboard.jpg
2023-08-10 18_13_56-Clipboard.jpg (10.24 KiB) Zobrazeno 978 krát
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rieserferner

Příspěvekod apuka » čtv srp 10, 2023 17:18

Takze...
Hochgall-1.jpg

Hochgall-2.jpg

Hochgall-3.jpg
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2023 17:33

apuka píše:Kdyz jsi prakticky jen kolem jednoho udoli, tak mozna ano. Problem zacina (a aplikace pomaha), az se nejakym "nedopatrenim" skoncis ve vedlejsim udoli

To asi jo, ale to je nepravdepodobna a nouzova situace a takove se holt nejak poresi na miste.

apuka píše: Napr. tento pruvodce mne na nekolikaty pokus zobrazil popis vystupu.

Diky! Toho jsem neznal a na prvni pohled se mi libi. Mozna ho objednam, bude se hodit i jinde.

Diky za obrazky, mne to ukazat odmitlo. Chvili mi teda trvalo, nez jsem vylustil ty casy, ale uz chapu. Na chatu nam to urcite nebude trvat 2:30, to bych spis tipoval 1:30, ale se 4 hodinama od chaty na vrchol jsem tak nejak pocital. Hreben je docela dlouhy a v tomhle terenu bude pomaly. Holt to bude chtit vrcholovy den (tj. krasne od rana do vecera).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » pát srp 11, 2023 1:30

apuka píše:Jeste tady mas (castecne) pekne video

Kousnul jsem se a na video se vyjimecke kouknul. Je spis odrazujici, ale to je asi tim, jak ta kamera silene zkresluje. Snad to v realu bude min hrozne... A ty nejtezsi useky tam vubec nejsou, coz chapu, mel jine starosti.

apuka píše:jak chlapek se vybral z druheho udoli (Anterselva) a pres ponekud delsi "hrebenovku" pres tri kopce dosel pod Hochgall, tam prebivakoval, rano na Hochgall a potom dole a nahoru na Lenkstein a odtud pres Barmer Hutte zpet do Anterselvy. cca 40 km a 4500m prevyseni. Proste neco pro terminatory, i kdyz ti by to dali za den.

Pochybuju. Prevyseni a vzdalenost ano, ale ne v tomhle terenu. Tohle byla terminatoska trasa. Vypada to, ze ac je to byvale Rakousko, tak i znacene cesty jsou spis italske tj. narocnejsi a min udrzovane. Jinak jo, moc pekny prechod, ale do toho bych nesel, zvlast sestup z Magersteinu vypada docela vyzivne, to by mohlo byt to D+.

apuka píše:Ale ten zase najdes tady (Donwloads und Optionen --- GPS-Route herunterladen). Tam mas dokonce i seznam nejakych pruvodcu.

Nikde to tam nevidim, spatny link?

apuka píše:taky na te trase neni uplne vhodne se zastavovat, vytahnout fotak z ruksaku, odfotit, zase odlozit, nahodit ruksak a jit.

Proto nosim fotak v kapse, vytahnu, cvaknu, dam zpatky a jdu dal :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod ketrin » pát srp 11, 2023 6:45

mike píše:ak je to tam se snidani tj. jake casove rozmezi? A jak to vlastne bylo s tou veceri? 18:30 presne? Normalne byva rozmezi, treba 18 - 19.

Jo, je tam rozmezí, večeře OD 18,30 ... nevím do kolika, snad 19,30
Snídaně od 7,30 asi do devíti, ale to Tě jistě nezajímá, i těch 7,30 je hrozně pozdě.
Mně třeba tenhle koncept - bydlet na jednom místě s PP - nevyhovuje vůbec a normálně po 17. hod. už nejím. Takže pro mě je večeře i v 18,30 šíleně pozdě.... Ale co by člověk nevytrpěl pro přátele. 8)
V té sámošce jsme , jak říkám , byli jen jednou, ale viděla jsem pečivo, šunky, salámy, sýry i zeleninu a ovoce jogurty, všecko.
Matraci jsem si pochvalovala, taky nesnáším měkkou. Což ovšem nezaručuje, že mají takové v každém pokoji, ale šance tu je :wink:
Mně se to video líbí - jasně že některé záběry jsou šíleně zkreslený, ale týpek dobrej :mrgreen:
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Rieserferner

Příspěvekod sobb » pát srp 11, 2023 15:19

ketrin píše:Williamsku měli.
Pívo taky ... takže všechny základní potraviny :lol:

Když jste šli do Knuttental - nevšimla sis náhodou, jak vypadá to parkoviště na jeho začátku? Zajímalo by mě, zda tam nepřibyly parkovací hodiny anebo cedule se zákazem nočního stání. Už je to dost dlouho, co jsme tam byli a to parkoviště bylo skvělou základnou na výlety. Tak uvažujem, že bychom se tam zas někdy podívali. Tehdy nebylo moc dobré počasí, tak na Hochgall nebylo ani pomyšlení, i když nás taky lákal.

mike: Hlavně opatrně a vyberte si den s nějakým luxusním počasím. Viděli jsme tam celkem dost křížků. Jeden je i v sedle pod Barmer Spitze, chlapík umřel na Hochgallu. Šli jsme tama zrovna v den výročí. Chtěli jsme mu aspoň zapálit svíčku, ale po deštích bylo všechno děsně mokrý :(
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » pát srp 11, 2023 15:39

ketrin píše:Jo, je tam rozmezí, večeře OD 18,30 ... nevím do kolika, snad 19,30
Snídaně od 7,30 asi do devíti, ale to Tě jistě nezajímá, i těch 7,30 je hrozně pozdě.

To uz se da, nejsem zadne ranni ptace. V Rakousku bezne byva az od 8. Na posledni akci jsme vychazeli na turu v 8 ve dvou pripadech ze sesti, jinak az po devate.

Jake tam vlastne byly snidane? Vecere byvaji v Italii vesmes dobre az skvele, ale snidane se velmi lisi. Taliani jsou schopni si dat maly croissant a kavu, my se potrebujeme poradne najist. Ale zas Pichlerhof moc italsky nezni :D

ketrin píše:Mně třeba tenhle koncept - bydlet na jednom místě s PP - nevyhovuje vůbec

Mne taky ne, hlavne kvuli navratum. Snidane jsem mel az doted vzdycky, ale apartman s lednici mi prisel docela prakticky a casove vyhodnejsi. Kdyz je teda kde nakupovat.

ketrin píše:Matraci jsem si pochvalovala, taky nesnáším měkkou. Což ovšem nezaručuje, že mají takové v každém pokoji, ale šance tu je

Jj, asi slusna, diky :)

ketrin píše:Mně se to video líbí - jasně že některé záběry jsou šíleně zkreslený, ale týpek dobrej

Nic proti nemu, ale ja nemam rad video jako takove, nizka informacni hustota ;-) Plus to silene zkresleni a roztrepane zabery. Ale to je vec vkusu.

sobb píše:Hlavně opatrně a vyberte si den s nějakým luxusním počasím.

Samozrejme, jak jsem psal, musi to byt vrcholovy den. V tomhle pripade jsem to ochoten vzdat, kdyby to vypadalo blbe, fakt nevim, jestli na to mame. Delsi pauza se u mne projevila mensim navratem neprijemneho pocitu z vysek a pritelkyni zas chybi zkusenosti s (polo)lezeckymi tereny.

Kdys jste tam byli? Nevzpominam si, ze by ses pochlubila. Muzes kdyz tak neco dodat k memu puvodnimu dotazu?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » pát srp 11, 2023 20:11

Pruvodce je doma a dost se mi libi. Diky apukovi za tip.

Akorat... vsechny tury z nej, co jsem kdy sel, jsou modre, tedy nejlehci. Jelikoz modra je az po PD+ a tam koncim. To cloveku trochu srazi sebevedomi 8-[ :twisted:

Mapu Tabacco 035 uz mam taky a musim rict, ze rozdil proti mapy.cz je docela zasadni. Nejen v kvalite, ale hlavne to vypada uplne jinak, nez na monitoru, dava to mnohem lepsi perspektivu a predstavu o terenu. Dela to hlavne velikost, libovolny monitor je na to maly, o minidispleji na mobilu ani nemluve.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod sobb » pát srp 11, 2023 21:55

mike píše:Samozrejme, jak jsem psal, musi to byt vrcholovy den. V tomhle pripade jsem to ochoten vzdat, kdyby to vypadalo blbe, fakt nevim, jestli na to mame. Delsi pauza se u mne projevila mensim navratem neprijemneho pocitu z vysek a pritelkyni zas chybi zkusenosti s (polo)lezeckymi tereny.
To jo, ale opravdu výběrový :)
Hm, to není úplně dobrý, nechcete si jít někam zalízt? Nemyslím umělku, ale třeba stěnku, kde jde dát vrchní jištění, abys to nemusel vyvádět. A lízt pak nejen nahoru, ale i dolu (!), klidně něco úplně lehkého. Mohlo by to pomoct. Tobě vrátit ztracenou jistotu a přítelkyni osahat si skálu s expozicí.

mike píše:Kdys jste tam byli? Nevzpominam si, ze by ses pochlubila. Muzes kdyz tak neco dodat k memu puvodnimu dotazu?
To už je dost dávno, myslím, že hned rok poté, co jsme byli společně na Simonyspitze. Takže to už bude přes deset let. Tehdy jsme trávili v Alpách celý léto - voda, lezení, hory a ještě k tomu exkurze po říčních revitalizacích, kde nás zčásti prováděli kolegové z vídeňské BOKU. Pecka to byla :)
Chlubit se není čím, na Hochgall jsme se tehdy kvůli počasí vydat nemohli, tak jsme jen poběhali různě okolo. Něco jsme šli z hraničního Staller Sattel, pak jsme pár dní byli v Rivě a pochodili po okolí, z vyšších kopců jsme se odtama dostali jen na nenáročný Dreieckspitze, to šlo i za ne moc dobrýho počasí. A jinak vodopády a podobně, co už Ti psala ketrin.
Byli jsme pak ještě na pár dní o kus severozápadněji v Pfitscher Tal (Val di Vizze) a po těch delších deštích tam byly dost drsný mury, sesuvy a v horách vymetený žleby. Celkem děsivý, prohnalo se to tam tehdy i vesnicí, vzalo to silnici. Takže bacha i na to, kdyby byly teď delší deště (něco zmiňoval apuka, já teď předpovědi nesleduju), tak si raděj ověř, jak to v oblasti vypadá. I když v Rivě a okolí to tehdy bylo v pohodě.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » pát srp 11, 2023 22:11

sobb píše:To jo, ale opravdu výběrový

Vrcholovy den je vzdycky vyberovy ;-) Idealne azuro od rana do vecera.

sobb píše:Hm, to není úplně dobrý, nechcete si jít někam zalízt? Nemyslím umělku, ale třeba stěnku, kde jde dát vrchní jištění, abys to nemusel vyvádět. A lízt pak nejen nahoru, ale i dolu (!), klidně něco úplně lehkého. Mohlo by to pomoct. Tobě vrátit ztracenou jistotu a přítelkyni osahat si skálu s expozicí.

V planu je umelka s navijaky ;-) Na stenku si netroufnu, nikdy jsem na zadne jen sam nebyl. Jinak uz mame za sebou nejake vystupy ve Venedigergruppe volnym terenem a nejake stiege v Saskem Svycarsku, takze to neni vylozene tragicke, ale byvalo to lepsi. Pritelkyne nema s expozici problem, zato ma zkracene slachy z behani :) S expozici mam problem ja, ale kdyz jsou tam lana a je ceho se drzet, tak by to melo jit.

sobb píše:Takže bacha i na to, kdyby byly teď delší deště (něco zmiňoval apuka, já teď předpovědi nesleduju), tak si raděj ověř, jak to v oblasti vypadá. I když v Rivě a okolí to tehdy bylo v pohodě.

Ono to stejne vypada az na zacatek zari, samozrejme kdyz bude pocasi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod sobb » pát srp 11, 2023 23:21

mike píše:Vrcholovy den je vzdycky vyberovy ;-) Idealne azuro od rana do vecera.
Přesně, hlavně jde o ten ideál, tohle bude dlouhej den, když to chcete jít na jeden zátah zespodu.

mike píše:V planu je umelka s navijaky ;-)
Snad to bude stačit, na mě je to moc umělé :D Nezapomeňte i to lezení dolů, jestli to s navijákama jde. Je to docela podstatná část. Ale opravdová skála by byla lepší, nemáte někoho, kdo by vám to třeba vyvedl a zkontroloval jištění?

mike píše:takze to neni vylozene tragicke, ale byvalo to lepsi.
Myslím, že si rychle zas zvykneš. Ale bude asi užitečný, když si tohle trochu víc nanečisto ověříte oba dva.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » sob srp 12, 2023 1:03

sobb píše:Přesně, hlavně jde o ten ideál, tohle bude dlouhej den, když to chcete jít na jeden zátah zespodu.

Jj, tam bych dokonce zvazoval odchod pred osmou ;-)

sobb píše:Snad to bude stačit, na mě je to moc umělé :D Nezapomeňte i to lezení dolů, jestli to s navijákama jde. Je to docela podstatná část.

Umele, ale ucinne ;-) Mne to sveho casu dost pomohlo. Tenkrat jeste bez navijaku. Lezeni dolu nejde, jak si odsednes, tak te to spusti dolu, aspon co jsem slysel, jeste jsem to nezkusil.

sobb píše:Ale opravdová skála by byla lepší, nemáte někoho, kdo by vám to třeba vyvedl a zkontroloval jištění?

Ne, pokud se nehlasis ;-)

sobb píše:Myslím, že si rychle zas zvykneš.

Tezko rict, tohle mam vrozene, postupne jsem to znicil resp. odsunul do pozadi, ale ono to zneuzilo vynucene pauzy a zase vylezlo. Zase to zrusim, jen nevim, jak dlouho to bude trvat. K tomu jeste pocit odpovednosti za pritelkyni, takze jsem holt opatrnejsi, nez driv. Coz asi neni uplne od veci ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod apuka » sob srp 12, 2023 19:12

sobb píše: Pfitscher Tal (Val di Vizze) a po těch delších deštích tam byly dost drsný mury, sesuvy a v horách vymetený žleby. Celkem děsivý, prohnalo se to tam tehdy i vesnicí, vzalo to silnici. Takže bacha i na to, kdyby byly teď delší deště (něco zmiňoval apuka, já teď předpovědi nesleduju), tak si raděj ověř, jak to v oblasti vypadá.
No, Pfitschertal (o jeho okoli) jena tyto veci asi hodne neprijemne.
Kdyz jsem tam 4-5 let nazad byl, tak jsem se i z busu divil, ze nektere hrebeny byly doslova protkane vymletymi zlebami a cele to tam vypadalo, ze je jennotazkou cau, kdy z celeho hrebene zustane hromada zeminy a kameni, teda toho, co neodnesla voda. Vubec, podobnych oblasti tam byla hodne. No a v Rakousku je v Alpach taky par pdobnych mist.
No a moc vody dela peknou neplechu i ve skalnatych castech - tam ten nabeh na posuvy neni tam zrejmy, ale kdyz to prijde, tak to muze mit i horsi nasledky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rieserferner

Příspěvekod sobb » sob srp 12, 2023 22:45

mike píše:Jj, tam bych dokonce zvazoval odchod pred osmou ;-)
:shock: ... :D

mike píše:Umele, ale ucinne ;-) Mne to sveho casu dost pomohlo.
Ale jo, asi jak na co. Na strach z výšek to pomáhá určitě. Na zvyknutí si na lezení po skalách je nejlepší ... no, asi lezení po skalách :D

mike píše:Lezeni dolu nejde, jak si odsednes, tak te to spusti dolu, aspon co jsem slysel, jeste jsem to nezkusil.
Tohle netuším, zkuste to. Čekala bych právě, že Tě to dolů pustí, pokud si přímo neodsedneš. Ale netuším, nikdy jsem s tím nelezla. Naposled jsem byla na umělce asi někdy za dob studií (a to už nějakých pár let bude :) ) Každopádně to slízání mi přijde jako celkem podstatná část tréninku. Ostatně nahoru to jde často skoro samo, ale pak se dostat dolů :)

mike píše:Ne, pokud se nehlasis ;-)
Pokud dojedete k nám, tak vás klidně do Krasu na dětskou skalku vezmem :wink: Výhoda je, že je to tak strašně lehký, že se tam dá lízt v rámci tréninku i v pohorách :)
Edit: Sakra - sorry vlastně nevezmem, mi nedošlo, že nemáme auto a do konce srpna nejspíš ani mít nebudem :? Ledaže byste si někde půjčili auto a dojeli. Akorát si už nepamatuju, jak to vlastně máte s tím řízením a řidičákama. Teda, u Tebe je mi to jasné, nevím, jak přítelkyně, zda jen nemá auto, či je také neřidič.

mke píše:Zase to zrusim, jen nevim, jak dlouho to bude trvat. K tomu jeste pocit odpovednosti za pritelkyni, takze jsem holt opatrnejsi, nez driv.
Tomu docela věřím, že to bude poměrně rychlé. S pocitem odpovědnosti je to ovšem horší, ale máš pravdu, že Ti to neuškodí :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » sob srp 12, 2023 23:53

sobb píše:Ale jo, asi jak na co. Na strach z výšek to pomáhá určitě. Na zvyknutí si na lezení po skalách je nejlepší ... no, asi lezení po skalách

Kupodivu presne naopak. Dalo mi to vyrazne vetsi jistotu na skalach, se strachem z vysek to neudelalo nic. Protoze stena je nizka, mne nedelaji dobre exponovane pasaze, kde mam pod sebou stovky metru hlubokou diru. Navic na stene jsem jisteny a to je uplne jiny pocit, nez na mnohem lehci skale bez jisteni. S jistenim mi vyska nic nedela, plati to i na feratach. Jak jsem cvaknuty na lane, tak muzu mit pod sebou kilometr a je mi to jedno. Holt psychika.

sobb píše:Teda, u Tebe je mi to jasné, nevím, jak přítelkyně, zda jen nemá auto, či je také neřidič.

Je na tom uplne stejne, jako ja :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod sobb » ned srp 13, 2023 20:48

mike píše:Dalo mi to vyrazne vetsi jistotu na skalach, se strachem z vysek to neudelalo nic.
Pravda, není strach z výšek, jako strach z výšek. Lezení na umělce pomůže lidem, kteří se bojí i na žebříku. Jinak pro jistotu na skalách je prostě nejlepší po těch skalkách lízt. Ale když není s kým, tak je umělka taky dobrá.

mike píše:Je na tom uplne stejne, jako ja :D
Hm, tak to je marný :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » pon srp 14, 2023 1:02

Neni, u mne asi neni strach z vysek spravny vyraz, protoze to strach neni, spis neco smerem k zavratim. Driv to bylo docela peklo, pak jsem se z toho vylecil sokem, akorat ted psychika zas zlenosila. Asi to bude chtit nejakou poradnou exponovanou turu ;-)

Vrana k vrane, znas to :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Další

Zpět na Alpské státy