Rieserferner

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Rieserferner

Příspěvekod apuka » pon srp 14, 2023 7:11

Mel jsi vzit pritelkyni na Grosser Zunig. Mozna by Tvuj strach z vysek zase umrel strachem :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » pon srp 14, 2023 14:29

Myslim, ze Zunig by mi dneska nic neudelal. Byli jsme v exponovanejsich terenech.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod oodoow » stř srp 16, 2023 17:34

Tady je to sice trochu OT, ale můžu potvrdit, že trénink na stěně nebo na boulderu moc v exponovaném terénu nepomůže.
Na to pomůže opravdu jenom do toho terénu často chodit.
Pomůže to ale s jistotou úchopu, že člověk ví, že ho prsty na té skále udrží, což je super zjištění. :)
Ale pořád je tam ta psychologická bariéra, že jedna chyba znamená konec. Na stěně se nemůže nic stát, ale když je člověk nejištěný, je to najednou úplně jiná hra.

Vidím to na přítelkyni, která se exponovaného terénu dost bojí, ale postupně to zvládá lépe a lépe. I ten Gerlach teď dala v pohodě, že se už nikde nezasekla.

A na sobě to vidím na ferratách - na začátku sezóny, jak je to nezvyk v těch výškách, tak se pořád cvakám. Oproti tomu ke konci sezóny už na to celkem kašlu, protože je to pak rychlejší a stojí mě to méně sil a cvakám se jenom v obtížných místech, kde by mi mohly ty síly dojít.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » stř srp 16, 2023 17:38

Moje zkusenost je jina. Stena mi fakt dala hodne, ziskal jsem tim jistotu na skale a exponovany teren mi prestal vadit. Samozrejme do jiste obtiznosti, ale jde o tu expozici, tam to byl zasadni rozdil. Samozrejme to muze mit kazdy jinak. Taky to muze byt tim, ze mne expozice vadi vic, takze jsem se mel kam posunovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod oodoow » stř srp 16, 2023 17:55

Mám kamarádku, co leze na stěně i na skále roky a je mnohem lepší než já, ale když jde se mnou na boulder, tak se bojí vylézt víc jak metr a půl vysoko. Je to prostě fakt rozdíl jistěný vs nejištěný pohyb.
Každopádně praxe dělá mistra, ten co nás vzal na Gerlach leze v Tatrách už x let a pohyboval se tam se samozřejmostí kamzíka. Stihl si vylézt i nějaké věže kolem, co mu ještě chyběly do sbírky.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » stř srp 16, 2023 18:27

oodoow píše:Je to prostě fakt rozdíl jistěný vs nejištěný pohyb.

To samozrejme je a je i klidne mozne, ze kdyz je nekdo moc zvykly na jisteni, tak je to bez nej problem.

Bez jisteni lezes teren o nekolik stupnu nizsi obtiznosti, nez na stene. Coz mi prave dalo tu jistotu. Pricemz na skale (bez ferat) lezu II, maximalne kratke III. Tedy PD.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod apuka » pát srp 18, 2023 17:55

mike píše:
apuka píše:Ale ten zase najdes tady (Donwloads und Optionen --- GPS-Route herunterladen). Tam mas dokonce i seznam nejakych pruvodcu.
Nikde to tam nevidim, spatny link?
Jo, mas pravdu. Zase mi ten clipboard-manager udelal neplechu...

Tak mas to tady, snad uz to bude dobre
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » pát srp 18, 2023 19:13

Diky, to uz je spravne. Akorat to nevypada jako zaznam trasy, ale jako neco, co si nekdo naklikal na mape :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rieserferner

Příspěvekod apuka » pát srp 18, 2023 19:28

Tak to uz nevim, ja jsem to sice stahnul ale az ted to nahral do map.cz. Pokud to klikal na mape, tak se mu bud trese ruka a to obcas dost nebo ma mapy/trasu na ni dost mimo :-).
Lepsim Ti momentalne neposlouzim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rieserferner

Příspěvekod mike » pát srp 18, 2023 19:32

Mne to teda dost presne kopiruje trasu na mapy.cz. Porad muzes stahnout ten zaznam od manzelky ;-) Potreba to ale neni, tohle snad trefime sami.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Alpské státy