Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod ntz » ned črc 2, 2023 17:43

Nenasel jsem zadne prihodne tema existujici ...

Jsou nejake verejne dostupne turisticke mapy pro rakouske a italske alpy ? mapy.cz vypadaji snad i lip nez placene mapy od garmina ... google maps jsou nepouzitelne .. openhiking a opentopo maps jsou pro alpy docela dobre ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod Bruca » ned črc 2, 2023 18:00

Na Locusmaps jsi nekoukal?
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 453
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod ntz » ned črc 2, 2023 21:06

@Bruca - ne, doted jsem je neznal .. koukam na ne a ty mapy vychazej z naprosto identickeho zakladu jako mapy.cz :) .. takze jsou uplne stejny .. resp. mapy.cz vypadaj trosku lip diky te jejich uprave

https://infophagia.com/ntz/paste/mapyxx.jpg
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod mike » pon črc 3, 2023 0:52

ntz píše:mapy.cz vypadaji snad i lip nez placene mapy od garmina

Cokoliv vypada lip, nez vektorove mapy od Garminu, ty jsou otresne.

Chodit v Alpach podle nejakych free map se muze sakra nevyplatit, ale to uz jsem psal jinde vickrat a nebavi mne hazet hrach na stenu. Locus je fajn aplikace do mobilu, u nas mi jejich mapy v pohode staci, ale v Alpach je to vylozena nouzovka. Jednou jsem to pouzil, kdyz jsem neplanovane prepadnul pres okraj papirove mapy. Prezil jsem a zpatky do civilizace jsem se dostal, ale nebylo to nic moc.

ntz píše:openhiking a opentopo maps jsou pro alpy docela dobre ..

Ne, nejsou. Nektere stezky jsou na nich uplne mimo, vyzkouseno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod ntz » pon črc 3, 2023 8:27

@mike .. ok, a jake teda pouzivas ?
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod apuka » pon črc 3, 2023 15:38

ntz píše:ok, a jake teda pouzivas ?
Papirove :-)
Pro Tebe je to spatne polozeba otazka... Neexistuji "nejlepsi mapy" od jednoho vydavatele pro cele Alpy - at uz papirove nebo elektronicke. Proste musis specifikovat, do jake oblasti chces (a nestaci ani jen "rakouske Alpy", protoze OEAV nema pokryti tam, kde stezky spravuje OETK, atd.), jakym zpusobem se chces pohybovat (znacky/mimo znacek). S predpokladem, ze se bude jednat vyhradne o "letni" obdobi (tj. mimo snih).
Takto se uz muze neco specifikovat.

Napr. u mne:
Rakousko a stezky - papirove Kompass (i kdyz mike urcite bude mit namitky, na znacky jsou nejlepsi a existujici (ale placena :twisted:) online verze i nejlip aktualizovana); na toto AV jsou mapy zbytecne slozite, je tam prilis moc informaci, navic stav znacek je vetsinou horsi nez u Kompassu. Freytag&Bernd - nejsou taky spatne, ale jejich barevne vyvedeni, alespon na nektere oblasti je priserne, spatne se v nich orientuje
Rakousko mimo stezky - kde jsou, tak papirove AV mapy. Existuje i rakouska topo mapa (predtim to byl online A-map ale uz nefunguje). Je k dispozici i online, ale jen placene - bud si zakoupis cele a nainstalujes si (nevim, jestli jde do mobilu) nebo pres aplikaci Alpenvereinactive, mam dojem, ze jen v Pro verzi (na 30 dnu si to muzes zdarma zkusit), tam si muzes vybrat nekolik map. Ta jejich zakladni, kterou mas v aplikaci jen za registraci je taky pouzitelna na znacene stezky.
Kde nejsou AV mapy, tak se daji (vetsinou) sehnat podobne od OETK.
Ty Kompass ani F&B na toto moc vhodne nejsou a nektere neznacene stezky tam bud nejsou nebo jsou uplne jinak.

Ve Svycarsku existuje online topo mapa, ale musis si to najit - je to min. na urovni AV map. Papirovou ale je nejlepsi si vybrat na miste z nabidky, kterou najdes. Bohuzel, ne vsude vsechno sezenes.

Italii Ti spise poradi mike, to je jeho "domovska oblast". Francii neznam vubec.

Mapy.cz, ale i zakladni Locus mapy muzes pouzit max na hrubou orientaci. Rozhodne ale nepocitej s kilometrazi, prevysenim a hlavne casovym rozvrhem na mapach.cz. Byva to nekdy hodne mimo.
Jedine mapy.cz maji - kupodivu - obcas docela dobre podklady stezek na nekterych rakouskych mistech, napr. na Raxu.
Do Locusu zase muzes dokoupit i jine mapy nez jejich zakladni.

Jeste poznamka - mapy.cz i Locus sice vychazeji z OSM, to je zakladni "podklad", ale kazdy si tam pridava svoje dalsi vrstvy, napr. stezky, vrstevnice, znacky a pod. Takze nejsou vubec cca stejne. AV zakladni mapy taky vychazeji ze stejneho OSM zakladu, prece maji lepsi znacene stezky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod Bruca » pon črc 3, 2023 17:22

Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 453
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod ntz » pon črc 3, 2023 17:50

@Bruca - to vypada dobre ... podobne jako (pro UK nenahraditelne OS maps)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod apuka » pon črc 3, 2023 18:25

To je to same, co jsem doporucoval - Alpenvereinactive. Nevim, kdo to zacal delat a kdo to prevzal, ale je to spolecne. Nakonec i holka Lollokova to pise na Brucovem linku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod ntz » pon črc 3, 2023 20:47

porad to beru tak, ze mam placeny mapy od Garmina, ktery (navzdory tomu, ze je @mike nema rad) jsou porad mapy, jez svoji podrobnosti dalece predci vsechno tistene .. akorat me na tom neskutecne stve, ze se na to clovek musi koukat pres ten debilni basecamp ... coz teda ja osobne skoro vubec nedelam .. pripada mi v pohode klidne pouzit ty mapy.cz ... nemam v alpach zadne zasadni zkusenosti (byl jsem tam parkrat), takze budu chodit po znacenejch stezkach, na ktery mapy.cz/garmin bohate staci .. pricemz garmina mam ssebou jako backup do terenu, abych nesesel z cesty .. podle me celkem neprustrelna kombinace ..

ty placeny mapy co navrhoval @Bruca vypadaj skvele a klidne si je kdyz budu potrebovat za 5 ojro predplatim (stejne jako to selam s OS maps kdyz jedu do UK)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod mike » pon črc 3, 2023 22:04

ntz píše:@mike .. ok, a jake teda pouzivas ?

V Rakousku Alpenverein, pripadne Freytag&Berndt. V Italii IGC a Tabacco. Kdyz je 1:25000, tak ma rozhodne presnost, jinak 1:50000. Samozrejme papirove. S tim, ze je nejak dostanu i do Locusu v mobilu a ten pouziju v nouzi nejvyssi, kdyz se nekde ztratim v mlze (coz se mi zatim stalo jednou).

ntz píše:mam placeny mapy od Garmina, ktery (navzdory tomu, ze je @mike nema rad) jsou porad mapy, jez svoji podrobnosti dalece predci vsechno tistene

Nemas nejmensi tuseni, o cem mluvis. Proti AV a IGC 1:25000 jsou naprosto tragicke, kdysi jsem tu delal porovnani, ale hledat to nebudu.

ntz píše: podle me celkem neprustrelna kombinace ..

Urcite si porid AV pojisteni, jinak se nedoplatis :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod ntz » pon črc 3, 2023 22:26

@mike .. sak jsem psal

ntz píše:nemam v alpach zadne zasadni zkusenosti (byl jsem tam parkrat), takze budu chodit po znacenejch stezkach, na ktery mapy.cz/garmin bohate staci .. pricemz garmina mam ssebou jako backup do terenu, abych nesesel z cesty .. podle me celkem neprustrelna kombinace ..


bylo by to fer uvest cele ;) .. nicmene pojistenej jsem ... doma by me bez pojisteni nikam nepustili ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod apuka » úte črc 4, 2023 19:05

@ntz: Pokud Garmin za poslednich par let neudelal obrovske zmeny v mapach, tak ty jsou teda snad jeste mene pouzitelne nez mapy.cz, mozna snad krome vwtsi aktualnosti tras - ale to taky jen hadam.

No a mapy.cz? Zrovna dnes jsem chtel zjistit neco na trase, co jsem presel. Je to spojeni dvou hodne chodenych kratsich tras od lanovky. Mapy.cz my na jednu cast nabidly tri trasy (jako "turisticke"), z nichz jedna asi hodne davno neexistuje uz nevidet po ni ani stopy, druha se obcas chodi mirne extremistami, ale znacka tam neni ani nahodou, je to technicky pomerne slozita a nebezpecna trasa. Tak bezna, znacena byla az jako treti.
Na druhou cast mi taky nabidl jako prvni stezku, ktera taky musela uz davno zaniknout - pokud vubec nekdy existovala, cast mela vest primo nahoru asi 45+ stupnovym travnatym svahem... Tato cast me tury se bezne chodi s deckama, duchodcama jako pohodova a bezpecna tura.

Je to v Kleinwalsertalu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod ntz » stř črc 5, 2023 0:03

@apuka - jj, tohle vsechno se budu muset naucit sam bojem .. v alpach jsem byl chodit na turu as 4x za celej zivot (a cca 10x lizt), takze obecne me zkusenosti s horskym (a velehorskym) prostredim jsou velmi male .. co bych chtel navic v nasledujicich letech dokazat je ziskat i nejake zkusenosti v jarnich/podzimnich horach ... tady jsem fakt na nule .. cepin jsem mel v ruce pouze jednou na stene na Brumlovce (resp. 2x - jeste jednou na stene v Ruzyni ;) - pucenej od Mary Holecka), kdy jsem tam na sucho lezl po umely stene ...

doufam ze na to neni pozde ... :P cloveku je ale tolik, na kolik se cejti ... je mi teprva 43 .. musim se vratit do formy abych mohl zhruba za 5 let jezdit s detma lizt .. moje rodice se mnou jezdili lizt (na pisek v 80tkach a 90kach), ja se musim sebrat a musim jezdit se svejma detma, az na to prijde ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Mapy pro Rakouske/Italske Alpy ..

Příspěvekod apuka » stř črc 5, 2023 20:14

Jo, nektere veci si kazdy musi "zazit" sam :-).

S jarnimi horami hodne opatrne! To je obdobi, kdy je tam jeste snih a ten ve vyssich horach znamena hlavne moznost lavin. Vsimni si, ze na OF je malo lidi, kteri jezdi "pesky" do Alp v brzkem jaru, resp. v case, kdy je jeste radnejsi snehova pokryvka. Asi vime, proc.

Neni to jen o "cepinu" - musis se hodne naucit o snehu, o lavinach, o vyhodnoceni situace na miste, atd. Navic nejenom o miste, kde chodis, ale vedet i to, co je o dost vyse nad Tebou. Coz casto neni jednoduche. Kazdopadne je dobre vedet, ze nejhorsi pohyb po snehu z hlediska lavin je pesak - ten suverenne nejvice zatezuje snehovou vrstvu a nejjednoduseji spusti lavinu.
Jo - cela tato problematika neni o lavinove predpovedi, jak mnozi Cesi (ale nejenom oni) premysleji. Je vyhlasena lavinova dvojka - to neni zadne nebezpeci, je trojka - to je dobre, to se nic nestane...

Ten cepin a hlavne brzdeni nim je spise o pouziti na snehovych/firnovych polich v "lete" nebo v rel. bezpecnejsich zimnich cestach typu znacky v MF nebo Tatrach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Alpské státy