Počasí na ledovci v létě

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Počasí na ledovci v létě

Příspěvekod ElCheco » stř čer 14, 2023 10:52

Ahoj, jedu s jednou skupinou na konci měsíce na ledovec (Zuckerhüte) . Nechci ve skupině vyvolat pochybnosti svými začátečnickými dotazy a tak se jdu ztrapnit sem :-s

Jaké je počasí v létě na ledovci? Vůbec si to nedokážu představit a nevím jak hodně zimní výbavu mám tahat sebou . Jestli je tam třeba mínus 10 , nebo naopak teplo a jen zima od spodu :(( Je to na termoprádlo, péřovku a čepici ? Nerad bych tahal moc kil zbytečně navíc.

Zkoušel jsem hledat zde "ledovec počasí", ale asi ještě nikdo tak hloupý dotaz neměl :D
ElCheco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 24, 2023 4:49

Re: Počasí na ledovci v létě

Příspěvekod apuka » stř čer 14, 2023 12:30

Zkusim odpovedet na Zuckerhutl, ale je to v podobnych vyskach v Alpach obecne platne.

Pocasi tam v lete za cely den muze byt tak od +15 (v extremu i +20) a prazici (a bacha - hodne silne spalujici) slunce odpoledne az po -10, -15 nadranem a cokoliv mezi. Do Stubaiu, vedlejsiho Otztalu i k Hildesheimer a Siegerland hutte "pod" Zuckerhutl chodim uz cca 25 let a uz jsem v tech oblastech na ledovcich videl jak potici se lidi v kratasech a hornim dilu bikin, resp. (muzi) nahore bez ale i zimou tresoucich se v perovych bundach, zimnich cepicich a perovych rukavicich. Proste zavisi to od konkretni situace.

Kdyby ses ale ptal na konec tohoto mesice, tak (zatim) by nemelo byt ani extra horko ani extra chladno (ale muze se to zmenit), takze pro prumerneho cloveka - a pouze na ten jeden vystup na Zuckerhutl!!! - by melo stacit mit SS kalhoty, nahore jak bezne chodis na hory na podzim, na jare, hlavne neco, co nepropousti vitr, sebou mit perovku nebo zateplenou bundu, to termopradlo si taky klidne vem, hlavne kdybyste vyrazeli rano z nektere vysoko polozene chaty, taky poslouzi jako "zelezna rezerva", pripadne jako suche obleceni. Taky si pribal membranovku - prset tam muze hodne rychle a nebude se kde schovat. Cepici urcite - dost tam i fouka, stejne tak vem i stredni rukavice, k tomu idealne jeste tenci, nejlepe nepromokave (budete nejspise chodit v mokrem, roztapejicim se snehu/ledu, navic drzet kovovy cepin holou rukou teda neni nic moc...). Nezapomen hlavne na silne slunecni bryle, ktere kryji dobre i z boku a dobry opalovaci krem. No a dobre si osetri boty, minimalne cestou dolu mate sanci na ten roztapejici se snih.

Edit:
Pokud byste meli jit od lanovky od Schaufeljochu, tak me docela zajima, jestli Vas vezmou az na Zuckerhutl nebo jen na vedlejsi Apere Pfaff nebo Pfaffenschneid. Posledne dva roky v lete mistni gajdi nechteli vodit na ZH - ta horni cast ledovce byla hodne nebezpecna. Ten led se hodne rozpadava (nejenom tam). Dej potom vedet.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Počasí na ledovci v létě

Příspěvekod mike » stř čer 14, 2023 15:48

To neni hloupy dotaz, ovsem informace o vybave by ti mel poskytnout organizator akce.

Pocasi na ledovci je vysokohorske tj. i v lete tam muze slusne mrznout nebo se naopak budes varit na slunci. Predpokladam, ze budete vyrazet brzo rano, to obvykle mrzne a pri odpolednim navratu je za pekneho pocasi naopak horko. Takze to chce mit odpovidajici vybavu na cely rozsah teplot. Da se to prezit s dvema funkcnima trickama (lehke s kratkym a silnejsi s dlouhym) a bundou, ale parkrat jsem se takhle po ranu nez vyslo slunce proklinal a velmi bych ocenil zateplenou bundu. Urcite to chce membranove obleceni proti desti, ale to do hor obecne.

Specificke pro ledovce je UV zareni, ktere odraz od snehu zesiluje a smeruje do neobvyklych mist. Chce to dobre sedici ledovcove bryle kategorie 3 - 4. Zasadni jsou bocnice a aby tam nikde nebyla mezera, staci mala klidne zespoda a bude to velmi neprijemne. Slzy z oci a zanet spojivek. Pak dobry krem proti slunci, aspon 25 - 30 a dukladne se namazat i v mistech, ktera jinak vynechas. Protoze odrazy od snehu opaluji ze vsech smeru. Treba nos zespoda, tam jsem jednou nedomaznul a pekne si ho spalil a udelal se mi tam opar. To je pomerne caste i u lidi, kteri na ne jinak netrpi. Krem musi vydrzet celou turu a nesplachnout se potem, moje volba je Daylong, ale treba funguje i neco jineho. Je potreba mit dobre namazane rty, na to je mozna lepsi nejaka tycinka s faktorem 50.

Pak to chce rukavice a to i kdyz je horko. Nemusi byt teple, ale mely by neco vydrzet. Budes v nich drzet cepin za kovovou hlavu a kdyz spadnes, tak s nim budes brzdit a ruka pojede po ostrem firnu. Bez rukavic prijdes o kuzi, mozna cepin bolesti neudrzis a zabijes se.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Počasí na ledovci v létě

Příspěvekod ElCheco » stř čer 14, 2023 17:53

Apuka, Mike,

děkuji pánové. Vaše odpovědi mi dali jasnou představu. :D
Všechny ty doplňující informace také využiju a budu se jimi řídit. Určitě hodím info o tom, jak to proběhlo, vypadalo a kam až jsme se dostali.
Ještě jednou díky. [-o<
ElCheco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 24, 2023 4:49


Zpět na Alpské státy