Bivakování/spaní pod širákem v okolí Salzburgu

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Bivakování/spaní pod širákem v okolí Salzburgu

Příspěvekod martanek09 » stř kvě 31, 2023 9:12

Zdravím všechny,

mám v plánu se vydat tenhle víkend do Salzburgu, s tím, že budu moji cestu směřovat primárně do nedalekých hor/lesů (okolí někde Schellenberger Forst v Německu) První noc bych přespal někde v okolí Salzburgu, druhou bych chtěl někde vysoko v horách. Jedu sám a jediný "outdoor", který jsem v životě zažil bylo spaní ve stanu doma, na zahradě :)

Vzhledem k mým (ne)zkušenostem bych se chtěl zeptat, jestli někdo zde na podobných místech už nepřenocoval. Primární z čeho mám teda menší obavy jsou zvířata typu medvědi,vlci, hadi, apod. Vím, že tam jsou, ale zajímalo by mě, jestli je nějaká větší pravděpodobnost, že na vás během spánku mohou zaútočit. Tušíte?:) Z legislativního hledisko by to mělo být v pohodě, když budu pokaždý spát jinde.

Předem vám děkuju za jakékoliv info
martanek09
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř kvě 31, 2023 8:44

Re: Bivakování/spaní pod širákem v okolí Salzburgu

Příspěvekod apuka » stř kvě 31, 2023 9:57

martanek09 píše:Z legislativního hledisko by to mělo být v pohodě, když budu pokaždý spát jinde.
No... z legislativniho hlediska (pro Tvoji predpokladanou prvni noc) je v celem Rakousku prisny zakaz prenocovani v lese bez souhlasu majitele lesa - koho nejspise resit nebudes. Prespat legalne (v Salcbursku) smis jen nad pasmem lesa (coz je tam pomerne vysoko), kdyz nijak neponicis prirodu. Jeste poznamka - legislativa nijak neresi, jestli spise "kazdy den jinde", ta, pokud neco resi, tak nouzovy bivak, coz je v prvni rade neplanovany. Jo, a pouzivani otevreneho ohne (tj. i varice) je povolene vice-mene jenom na vyhrazenych mistech. Tolik o legislative (nedavno jsem dal tady na OF aktualni odkaz na rakouske oficialni vladni stranky o kempovani/prespavani, kde maji i odkazy na pravidla v jednotlivych spolkovych zemich.

Druhou veci je, co si predstavujes "vysoko v horach". Zkusenosti nemas - ale na mnoha mistech i v (na mistni pomery relativne) nizsich "vyskach" je jeste snih a nekde je ho jeste opravdu dost. Takze spise cekej, ze Te prekvapi mistni aktualni podminky - hlavne ze predpoved na vikend az moc dobre pocasi neslibuje. Proste abys nedopadl jako pred par dny cesti zajezd v Tennegebirge, co je ze snehu musela svazet mistni horska sluzba. A to Tennegebirge jsou rel. nizke hory a v bezne hodne teple oblasti. Je to jenom kousek od Salzburgu - jako "inspiraci". Takove podminky nejsou pro nezkuseneho moc vhodne na prvni "zimni" prenocovani... Z tech podminek bys mel mit vyrazne vetsi strach nez ze zvirat.

Takze podle Tvych zkusenosti bych spise doporucoval v prvni rade poradne predem zjistit aktualni podminky na mistech, ktere Te zajimaji a potom radeji misto spani pod sirakem si zkus najit nejakou chatu nebo alm, kde maji otevreno a prespi tam.

S nocovanim v prirode bys mel zacit spise nekde v CR, aby sis na to zvykl, zjistil, co to obnasi a az s nejakymi zkusenostmi jit do "velkych" hor, kde Te mohou potkat vyrazne vetsi problemy nez v CR. Jako uplny zacatecnik si s nima nemusis vedet poradit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Bivakování/spaní pod širákem v okolí Salzburgu

Příspěvekod mike » stř kvě 31, 2023 16:10

Legislativu resit nebudu, ale jinak souhlasim s apukou, ze by bylo dobre si spani venku nejdriv vyzkouset nekde u nas a ze "někde vysoko v horách" muze byt jednak slusna kosa a jednak jeste snih. Oboji chce jednak vybavu a jednak zkusenosti. Zver je nejspis to posledni, ceho by ses mel bat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Alpské státy