Rezervace na chatách AV

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Rezervace na chatách AV

Příspěvekod Jary » úte kvě 24, 2022 12:40

Chaty vlastněné Rakouským AV teď ubytovávají jen po předchozí rezervaci, dokonce mají možnost rezervovat po Netu. Nechci falešně procházet asi šesti rezervačními kroky a bohužel jsem se nikde v úvodu nedočetl:
a) je rezervace spojená s nutností platby nějaké záloha a jak platit?
b) jaké jsou případné storno podmínky?
Víte někdo, máte praktickou zkušenost?
ad b), je vtipné, že rezervační formulář lze přepnout do AJ, ale nějaké podmínky jsou jen jako pdf v Němčině, tudíž nelze nacpat ani to překladače a je to hustě popsaná A4).
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Rezervace na chatách AV

Příspěvekod apuka » úte kvě 24, 2022 13:55

Tady mas FAQ k te rezervaci. Nemecky, ale muzes si to zkopirovat do prekladace.

Obecne plati - a je na to i jeden primy zodpovezeny dotaz -, ze neexistuji centralni stornopodminky, ty si kazda chata urcuje sama a Ty bys to mel videt na rezervacni strance predtim, nez potvrdis rezervaci (a ty podminky). Kazda chata muze mit ruzne podminky a terminy na zmeny rezervace i zruseni "bezplatne". Je dobre na to byt registrovany uzivatel, to by melo jit jednoduseji.

Pocitej ale s tim, ze vetsinou nepujde zrusit v den rezervovaneho spani, casto ani den predtim a nektere chaty maji stornopoplatek ve vysi cca jedne noci. Nedokazu rict pocty.

Syn s manzelkou uz tu rezervaci pouzili, slo to v pohode - ale nemeli zadne storno.

Ano, je nutna platba za rezervovane noci - neni mozna pouze "nezavazna" (tj. neplacena) rezervace. Teda alespon tak to bylo jeste lonske leto a nemyslim si, ze se to zmenilo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rezervace na chatách AV

Příspěvekod Jary » úte kvě 24, 2022 14:55

Diky za reakci. Řeším Hesshutte, při rezervaci mají pdf formulář v DE, chabě rozumím, že storno poplatek při zrušení méně než 5 dnů je 10 Eur (vtipné je, že noc v lageru pro juniora je 6,50, tedy 100% a více než by stál nocleh mi snad nenaučtují.) Bohužel 5 dní předem je předpověď počasí spolehlivá asi jako jsou přesné vlaky ČD.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Rezervace na chatách AV

Příspěvekod apuka » úte kvě 24, 2022 17:01

No, prave tech 10 EUR byval ten stornopoplatek, o kterem jsem psal, ze je cca ve vysi jedne noci - ale bezneho ubytovani pro clena AV, ne slevnene. To Te tak zkasiruji. Zase pochop, oni Ti drzi misto, mozna jej odmitnou jinemu a Ty jim to zrusis kousek pred. Pokud to neni vykricena chata v hojne navstevovane oblasti, tak uz to - hlavne ted - jen tak neobsadi. Tak se snazi, aby k niom lide chodili nebo alespo neco malo vydaju pokryli.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rezervace na chatách AV

Příspěvekod sobb » úte kvě 24, 2022 20:41

apuka píše:oni Ti drzi misto, mozna jej odmitnou jinemu a Ty jim to zrusis kousek pred
Tady je zkušenost chataře:

Markus Jankowitsch z chaty Tilisuna může jen zdůraznit: "Stalo se nepříjemným zvykem, že při dobré předpovědi počasí přijmeme mnoho rezervací ubytování, které se pak zase ruší, často na poslední chvíli. Jakmile se na obloze objeví mráček, strhne se velká vlna storen," stěžuje si majitel chaty. Jen na chatě Tilisuna se během minulé letní sezóny odhlásilo asi 400 lidí, kteří se odhlásili příliš pozdě nebo se nedostavili vůbec. "To jsou čtyři celé dny, které jsme ztratili, takže storno poplatek je jen kapkou v moři."

Celý článek: Chaty Alpenvereinu zahajují letní sezónu 2022 plné nadějí
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rezervace na chatách AV

Příspěvekod apuka » stř kvě 25, 2022 16:09

:smt023 Diky, jsem nevedel, ze to prelozili do cestiny. Na toto se stezovali uz v predchozich letech a toto byl taky jeden z duvodu, proc nakonec spustili online rezervace. Chatareni neni zadna vysoce vydelecna cinnost, zato spousta prace - a tak velke vypadky jsou nekdy doslova znicujici.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rezervace na chatách AV

Příspěvekod jarous » úte črc 19, 2022 8:44

Mě spíš zaráží, že i po té, co pominula "pravidla" pro čínskou chřipku (Corona Regeln) je na některých AV chatách vyžadována rezervace a některé dokonce stále mají na netu info "bez rezervace žádné přenocování". Měl jsem za to, že chata AV musí člena ubytovat vždy a tak to i fungovalo, dokonce mi kdysi jeden chatař ukazoval standardní smlouvu s AV, kde byl závazek nájemce ponechat 10% kapacity pro neohlášené. Konkrétně čerstvý zážitek ze Schobergruppe - na dvou chatách naprosto bez problémů, na třetí chatařka po požadavku na ubytování vyvalila oči a "máme plno, bez rezervace to nejde, notlager nemáme, nemůžu vás ubytovat...." Až po po konkrétním dotazu z mé strany, zda nás jako členy AV (byli jsme 2) v 6 hodin večer neubytuje a pošle nás do údolí (cca 3 hodiny a 900 výškových metrů) to najednou šlo a dostali jsme místo v osmilůžkovém pokoji, kde spolu s námi byli jen další tři.... Nemáte někdo podobnou zkušenost? Nebo info, že už je to jinak než bývalo?
Díky
Jarouš
jarous
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv kvě 10, 2012 19:25

Re: Rezervace na chatách AV

Příspěvekod apuka » úte črc 19, 2022 9:09

jarous píše:Měl jsem za to, že chata AV musí člena ubytovat vždy a tak to i fungovalo
Zase technicka - toto je hodne sverazna interpretace :wink:. No... takova "ceska"...

Oni meli za povinnost ubytovat lidi, kteri se dostali k chate v nouzove situaci. Tj. dva lidi (je jedno jestli clen-neclen) v 6 vecer, do udoli 3 hod a 900 vyskovych metru v case kdy slunce zapadava kolem devate a pokud jste nevypadali uplne vyrizeni, to neni nouzova situace - hlavne pokud je sestup relativne snadny (nevim, neznam, jen pisu jako moznost). Bylo by to naprosto jine, kdybyste prisli napr. v 9 vecer nebo uz potme, uplne vysileni, kdy je jasne, ze nezvladnete dojit dolu. Ale to nezavisle na clenstvi.
Kazdopadne AV karticka NENI vstupenka na ubytovani do jakekoliv chaty kdykoliv.

Ted k aktualni situaci:
Momentalne neplati vseobecna povinnost rezervace pro chaty OEAV. Nevim, jak je to s chatami DAV a jinych provozovatelu (podminky nemusi byt stejne!). Otazkou taky je, jestli si nemohou chatari sami vyhlasit povinnost rezervace predem - na nekterych chatach to tak bylo i pred Coronou. Ale toto netusim.
Kazdopadne, jak jsem vyse psal, neni zadna povinnost ubytovani clena AV bez rezervace (a bez dalsich podminek).

Mozna neni uplne od veci se poinformovat (na webu, dotazem mailem nebo telefonicky) o aktualni situaci na konkretnich chatach. Uz vubec nevidim duvod (max. kvuli chybejici siti GSM) na chatu predem nezavolat, alespon v ten den, idealne rano, kdy se vyrazi, kdyz vis, kam chces dojit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rezervace na chatách AV

Příspěvekod Bruca » úte črc 19, 2022 9:46

A co jim zaplatit a pak zůstat ve stanu vedle chaty? To je přijatelné? Chceme na triglav, ale nevíme kdy, ani kam zvládneme za den dojít, tak nevím, kde dělat rezervace :)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Rezervace na chatách AV

Příspěvekod jarous » úte črc 19, 2022 11:11

Apuka - díky za upřesnění, ale faktem je, že před rokem 2020 se mi tohle nikdy nestalo, ani na chatách podstatně frekventovanějších. Jinak je to přesně, jak píše Bruca - zavolat ráno, pokud je signál, což je u mě tak půl na půl, není problém, problém je, že nevím kam - podle toho, jaká bude chuť, síla, terén. Naštěstí i dnes existují chaty, kde se Tě ve dvě hodiny odpoledne při příchodu zeptají, zda chceš spát nebo jen procházíš. A v tom vidím pokračování původní tradice horských chat (Schutzhütte).
Jarda
PS: A nešlo mi o přednostní ubytování, spíš o to, že se ten milý rozhovor s chatařkou odbýval cca při 60% obsazenosti.
Naposledy upravil jarous dne úte črc 19, 2022 11:24, celkově upraveno 1
jarous
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv kvě 10, 2012 19:25

Re: Rezervace na chatách AV

Příspěvekod apuka » úte črc 19, 2022 11:21

@Bruce: Hm, to je Slovinsko, predtim jsme se bavili o rakouskych chatach a podminky mohou byt uplne odlisne, je to jina krajina, jine zakony a k tomu jiny alpsky svaz. Situaci kolem Triglavu neznam, jen predpokladam, ze pres prazdniny tam bude dost prelidneno (i kdyz, pokud budou dole 40+ teploty, nahore na svetlych skalach to pocitove moc lepsi nebude, tak mozna hodne jich odpadne, nekteri mozna doslova).

Pokud tamejsi koce jsou ve vlastnictvi Slovinskeho AV, tak by ses mel zkusit zjistit, co oni maji za podminky.
Bruca píše:A co jim zaplatit a pak zůstat ve stanu vedle chaty?
Netusim, jestli to tak pujde... Co vim, tak v celem Slovinsku je taboreni/stanovani mimo kempu zakazano. Tady navic budes v oblasti narodniho parku Triglav, kde predpokladam spise prisnejsi predpisy, vetsi pokuty . a mozna i castejsi kontroly. Takze u chaty bych se stanovanim nepocital - pokud tam nemaji nejake oficialni moznosti toto udelat. Jinak bych zrovna tam - a jeste v okoli Triglavu - pocital s tim, ze me zkasiruje nekdo. No a taky muze odtud vykazat.

Muzes si zkusit ulozit si telefony chat, ktere prichazeji do uvahy a zeptat se, jak je to s "predbeznou telefonickou" rezervaci. Predtim to, alespon v Rakousku fungovalo i tak, ze ses telefonicky rezervoval, oni Ti drzeli misto do nejakeho casu, rekneme do 17-18 h (ale to bylo ruzne) nebo telefonickem potvrzeni pred vyprsenim tohoto casu, ze tam prijdes za kratkou dobu, ze jsi "na ceste". Jestli to ale takto pujde, netusim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rezervace na chatách AV

Příspěvekod ketrin » úte črc 19, 2022 11:26

Začátkem července jsme byli 2 týdny na treku v Alpách, dopředu jsem rezervovala jen asi 2 chaty, kde jsem tušila že by mohlo být plno. Pak jsme trasu na místě trochu pozměnili a šli částečně jinak, do jedné chaty nedorazili. Snažila jsem se rezervaci zrušit aspoň sms, ale nebyl vůbec signál. Po návratu jsem měla v mailu žádost o stornopoplatek 2x 10 €
:roll:
jinak dle mých zkušeností rezervace vyžadujou hlavně v Rakousku a taky je tam mnohem víc plno. Itálie je víc na pohodu, dá se improvizovat, většinou mnohem míň narváno, i bez rezervace se to vždycky nějak udělá.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Rezervace na chatách AV

Příspěvekod apuka » úte črc 19, 2022 11:29

@jarous: Tak nevim, opravdu frekventovane chaty (ale to jsou vetsinou ty v dostupne vzdalenosti od vesnice a jeste po slusne stezce) byvaly plne uz brzo odpoledne, takze bez rezervace meli vsichni smulu - krom popsanych nouzovych pripadu, ale tech bylo malo z duvodu mozneho dobreho sestupu. No a obcas ty nouzove pripady "ubytovali" v jidelne nebo na chodbe.

Obavam se, ze v soucasnosti je trend i v chatach podporovat hlavne "planovani" - tj. chodit na prechody od chaty k chate nebo alespon dopredu vedet svoji trasu a zabezpecit si ubytovani. Zase chatarum se fakt neni co divit - viz par prispevku vyse -, vetsina tech "jen tak prichozich" nema moc velky zajem na polopenzi, casto ani na snidani, tj. z nich moc nemaji. (Ted to neber na sebe, netusim, jak chaty pouzivas Ty.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Alpské státy