Hochschwab se psem?

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Hochschwab se psem?

Příspěvekod Frank1e » pon kvě 20, 2019 13:08

Ahoj Miku a samozřejmě i ostatní :-), chtěli bychom letos vzít do hor poprvé psa (3letou australskou ovčandu) a říkal jsem si, že by mohla začít Hochschwabem. Pohledem do mapy nepředpokládám, že by tam byly nějaké úseky, které bychom s ní nedali, ale protože jsme tam sami nikdy nebyli, budu rád i za názor někoho, kdo to tam má prochozené.

Rádi bychom vyrazili z Präbichl Passhöhe a natáhli to až do Neuberg an der Mürz viz. trasa níže.

https://mapy.cz/s/3suFg

Díky moc. F.
Frank1e
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 7, 2018 11:27

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod apuka » pon kvě 20, 2019 14:02

Protoze jsem z toho prosel jenom kousek, k vhodnosti/obtiznosti trasy se psem TI nic nereknu, ale zeptam se trocha z jineho uhlu.

Hochswab je oblasti s (pry) nejvetsim vyskytem kamziku (a asi i kozorohu?) v Rakousku, pokud ne v celych Alpach. Myslis, ze zvladnete psa, kdyz se pred nim najednou a necekane objevi stado horokoz a zacne prchat? Ptam se proto, ze je to ovcacky pes, ma v genech honeni ovci (a jinych domacich zvirat) a sam mam zkusenosti, ze se s ovcakama lehce stane, ze instinktivne budou chtit "rozletajici se" stado "dat dokopy" a privest nekam spolu. S cimz, samozrejme, kamzici a kozorozi souhlasit asi nebudou, co psa zase primeje k jeste vetsi snaze. Takze je potom otazne, nakolik dokazete psa ovladnout, kdyz jej zacnou ovladat instinkty.
Tento problem ma dva aspekty:
1) jak kamzici, tak kozorozi se na skalach vedi pohybovat o rad lip a bezpecneji nez pes. Takze instinkt je bude vest utect do co nejobtiznejsiho terenu - a tem mohou sebou strhnout psa, ktery tam s velkou pravdepodobnosti nebude davat takovy pozor a raz-dva prijde k vazne uhone.
2) pokud naopak, pes vyrusi necekane zver v tezkem terenu, ta muze propadnout panice a prchat bezhlave tak, ze nakonec se nekteremu z nich neco muze stat. Potom bude otazne, jak sami snesete zraneni nebo i umrti kamzika nebo kozorohu svym psem - i kdyz ten jim nic udelat nechtel.

Potom nevim, jak je tam s ovcemi - i kdyz predpokladam, ze ty jsou spise v nizsich partiich, kdyz vys je mnoho horokoz. Alpske ovce moc nejsou zvykle na psa a mohou taky hodne zpanikarit. Ten nas pes par stekmi (byl na kratkem voditku, protoze jsem o ovcich vedeli!) tak vyplasil nekolik set hlave stado ovci, ze se rozbehly hlava-nehlavaa zastavily se az na protilehlem upati udoli - asi 2,5km daleko, kam prebehly po uboci. Tam hrozi zraneni jeste mnohem vice.

Oblast je jinak velice krasna, ale zkus fakt zvazit i tyto aspekty - opravdu zde moc zalezi na tom, jak podobne situace zvlada pes a jak Vy.

Edit: Jeste jsem zapomel, ze pokud tam budete i nocovat primo v horach, tak musite promyslet, jak zabezpecit psa (kvuli uvedenym instinktum), kdyz Vy budete spat.
Jo - a od mika doporuceni na tury se psem necekej, toho zacnes spise strasit, ze jeste i na horach se bude muset vyporadat s coklem :D
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod Frank1e » pon kvě 20, 2019 14:57

Ahoj Apuko, děkuju i za reakci která není přímo k trase. Taky jsem na tyhle věci myslel, i když když to takhle píšeš, tak se nad tím určitě znovu zamyslíme. Naštěstí náš pes, troufám si říct, má nadprůměrné přivolání, a i v lese, když chytne stopu a včas se přivolá, tak je spoleh, že se vrátí. Ale podobně jako u většiny psů 100% to není a na nepřehledných úsecích bychom ji dali na vodítko.

Zkoušel jsem něco hledat ohledně omezení psů na netu, ale ofiko jsem zatím nic nenašel a z toho mála, co jsme zatím v Rakousku prochodili, tak jsem zaznamenal zatím jen spíš takové ty informativní tabulky, aby lidi se psy mysleli na ostatní zvířata.

A ano, brali bychom stan. Nepídil jsem se po podrobnostech na chatách, ale beru to, co je psáno v řádu, že zvířata neberou. V tomhle případě plánuju uzavřenou variantu stanu (ne tarp).

6.8 Braní domácích zvířat s sebou
Ve všech prostorách pro spaní jsou domácí zvířata zakázána. Kromě prostoru, který je určen pro přenocování
záchranářských psů a psů pro slepé (apod.) - zvířat zvláštního významu. Ubytování zvířat musí být ale v každém
případě vyjasněno se správci chat předem.
Frank1e
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 7, 2018 11:27

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod Hafi » pon kvě 20, 2019 18:19

šli jsme teď přes velikonoce cca úsek mezi tvými body 5 a 6. Nic pro psa nepřekonatelného tam nebylo, kamzíků hódně. Na chatě v tvém bodě 5 jsme spali ve winterraumu a uvědomuji si tam čísi zápis z léta, že je ubytovali tam, neb měli psa.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod mike » pon kvě 20, 2019 20:23

Co ja? Hochschwab jsem nesel, moje teritorium zacina na zapad od tveho startu :twisted:

Jinak ma pravdu apuka, cokly v horach potkavat nechci, uplne staci tady vsude [-( Naopak, v Rakousku se mi libi, ze je jich tam malo. A oni je tam zacnou tahat Cesi #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod dudy » úte kvě 21, 2019 5:30

Frank1e píše:...Naštěstí náš pes, troufám si říct, má nadprůměrné přivolání, a i v lese, když chytne stopu a včas se přivolá, tak je spoleh, že se vrátí. Ale podobně jako u většiny psů 100% to není...



Při vší úctě, to považuješ za "nadprůmerné přivolání"?
To je snad standard, ne-li podprůměr, když to není na 100%.
Já vyřvu čokla ne ze stopy, ale z živýho zajíce, nebo z feny či z výzvy ke rvačce.
Když zvíře zblejsknu včas, tak mu dám "k noze" a on si nedovolí ani vyrazit a jde na volno u nohy a to si nemyslím, že by byl nějak extra poslušnej.
Koneckonců je to nevycvičitelný berňák a ne komisař Rex.
Nadprůměr je pes, který jde standardně u nohy, vzdálí se jen na pokyn, stopu nebo chyť, jede pouze na povel a vrací se na gesto...

A co se hor týče, viz. výše mike...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod Frank1e » úte kvě 21, 2019 9:29

Hafi píše:šli jsme teď přes velikonoce cca úsek mezi tvými body 5 a 6. Nic pro psa nepřekonatelného tam nebylo, kamzíků hódně. Na chatě v tvém bodě 5 jsme spali ve winterraumu a uvědomuji si tam čísi zápis z léta, že je ubytovali tam, neb měli psa.



Děkuju za info! :-) F.
Frank1e
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 7, 2018 11:27

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod Frank1e » úte kvě 21, 2019 9:31

mike píše:Co ja? Hochschwab jsem nesel, moje teritorium zacina na zapad od tveho startu :twisted:

Jinak ma pravdu apuka, cokly v horach potkavat nechci, uplne staci tady vsude [-( Naopak, v Rakousku se mi libi, ze je jich tam malo. A oni je tam zacnou tahat Cesi #-o



:-) … nas je milej, hodnej, vhodnej do bytu i na zahradku :-D … Budeme se drzet mimo tve teritorium, slibuju ;-)
Frank1e
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 7, 2018 11:27

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod daweking » pon čer 13, 2022 20:15

Frank1e píše::-) … nas je milej, hodnej, vhodnej do bytu i na zahradku :-D … Budeme se drzet mimo tve teritorium, slibuju ;-)


Tak jak to dopadlo? Chystám se zas do Rakouska na nějakej ten přechod se psem (spaní pod stanem).
Minulej rok jsem byl Seckauské alpy, před měsícem Raxalpe a teď přemýšlím o Hochschwabu.

Co jsem tak zjišťoval, tak to nevypadá na nějaký častý exponovaný úseky, spíš taková normální turistka. I když naše psisko nějakej ten žebřík nebo lano zvládne, hlavně když se to dá oběhnout.

Tady ale někdo píše, že prý jsou potřeba pohory.
Terén vyžaduje pořádné pohorky, často se jde po ostrých vápencových skalkách
Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sv ... -sveta_hig

To bude asi trochu přehnaný že? Jsem zvyklej chodit vht se suťoviskem i ferratama v nízkých trekovách nebo v běžeckých trailových. Kožený pohory jsem si poprvé koupil až před rokem a to jen tak na listopad-březen.

Jak takový ostřejší vápencový skály vypadají si asi dokážu představit. Nebo jak můžou být děravý, viz. fotka z výstupu na Elm v Totes Gebirge kde si s tím pes překvapivě neměl žádnej problém. I když v takovým úseku je lepší ho pustit na volno, aby si sám vybral cestu a já mu nerozhodil balanc když narazí na konec vodítka když bude zrovna něco přeskakovat.
Je to na tom Hochschwabu fakt tak častý? Než riskovat, že si pes první den poraní nohu, tak bych jel radši jinam kde je to míň kamenitý.

Díky.
David.


Obrázek
daweking
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv led 17, 2013 21:42

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod apuka » pon čer 13, 2022 20:32

Ja bych k tomu jen tolik, ze neni stezka na Hochswabu jako stezka na Hochswabu. Takze pokud nevis, kde a kudy pujdete, tezko Ti nekdo rekne neco konkretniho.
Ja jsem tam moc nechodil, ale uz z toho, co jsem bych rekl, ze nektere stezky date se psem v pohode, z nekterych moc nadseny ale nebude a nektere mohou byt pro nej docela nebezpecne (a on pro lidi pripadne taky - to neber spatne, ale nekdo se ho muze leknout a na nekterych stezkach tam "je kam padat".
daweking píše:I když v takovým úseku je lepší ho pustit na volno, aby si sám vybral cestu a já mu nerozhodil balanc když narazí na konec vodítka když bude zrovna něco přeskakovat.
S napsanym souvisi i toto - myslim si, ze pokud je ten pes alespon stredni velikosti nebo hodne dynamicky, tak uplne stejne on muze rozhodit Tvuj balanc a mozna Ty bys mohl skocit hur nez on.
Na druhe strane pokud je na voditku, uklouzne a zacne padat, jeste ho mas moznost zachytit (nebo ho alespon neopustit pri padu :wink:). Sice se to da i na volno (tchan to prede mnou nechtic vyskousel pri prechodu Trech kop v Rohacich s kolii, kdy uklouzla z kolme steny dolu, tak ji stihl chytit za obojek - a udrzely se kupodivu oba. Ale neni to vec, kterou by normalni pejskar chtel dennodenne delat...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod daweking » úte čer 14, 2022 20:02

Jo, s tím balancem máš pravdu, funguje to oboustranně. Já už ho znám, takže rizika si v různých situacích uvědomuju. Pokud je na horách víc lidí, tak je na vodítku a tahá s postrojem, já mám sedák. Bohužel tahá i z kopce a musím mu často připomínat, když se tahání zrovna fakt nehodí nebo ho přepnout na obojek a nedovolit tahání.
Tam kde je minumum lidí a mám přehled tak ho s náhubkem pustím, po zvěři nejde, je to kříženec border kolie.

Dík za sdílení tvé zkušenosti, to že není úplně konkrétní vůbec nevadí. Už jsem si něco tak trochu naplánoval v Hoschwabu [1], případně ještě něco v Totes Gebirge u Hinterstoderu, nebo Rottenmannské Taury. Potom se klidně podělím o zkušenost jak to dopadlo. Když to nebude Hochschwab tak můžu udělat novej thread, ať tu nedělám off-topic.

Asi dám spíš něco lehčího, nemusím už přece jen šlapat celou dobu po skalnatým hřebenu. Stejně tam není voda, není kde postavit stan, takže vlastně co z toho že... :D
Stačí mi vylézt si na nějakou lehčí horu a pak klidně okolo hřebenu, radši spíš okolo potoka nebo jezer. Můžu tak doplňovat vodu průběžně a netahat ji všechnu s sebou a jako bonus ledová koupel.

[1] https://mapy.cz/s/kuvokenuge, https://mapy.cz/s/jaholasazu
daweking
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv led 17, 2013 21:42

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod oodoow » úte čer 14, 2022 20:53

@daweking: Před 3 lety jsem šel cca toto https://en.mapy.cz/s/gahevunebe a bylo to úplně v pohodě i v teniskách. Voda tam ale na hřebení fakt moc není, až na chatě pod Hochschwabem. Cestou zpátky údolím už to bylo mnohem lepší (další chaty a myslím že i nějakej potok).
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod mike » úte čer 14, 2022 21:59

daweking píše:nebo Rottenmannské Taury.

Tam taky neni na hrebeni voda. Teda, obcas male jezirko, ale z toho bych nepil. V sezone tam nejspis budou kravy, ploty jsou nekde az primo na hrebeni (byl jsem tam koncem rijna a byly tam uz jen kravince).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod daweking » stř čer 15, 2022 13:41

Jo, tak na hřebeni holt většinou není. Ale vypadá to tam s vodou líp než na Hochschwabu, teda aspoň podle map kde vidím jak jsou ty hory protkaný potůčkama. S kravincema mám stejnou zkušenosti právě z Seckauských Taur. Tam jsem byl taky loni v říjnu, šel jsem kus hřebene přes vrchol Gierhaupt, docházela mi voda pro mě i pro psa, tak jsem se tešil na sestup k jezírku Schaunitzsee kde měl být i pramen. Všude okolo jezírka byly kravince a pramen jsem přesně nemohl najít. Nezbylo nic jinýho než nabrat vodu aspoň co nejvíc u místa kde asi vyvěrala. Přefiltroval jsem ji a bylo to v pohodě.

V těch Rottenmannských bych to asi udělal podobně. Namyslel jsem si dvě možný trasy:
https://mapy.cz/s/pohagelema, https://mapy.cz/s/furutecone

Nebo ještě přemýšlím o Totes Gebirge: https://mapy.cz/s/bekataleto
Tauplitzalm a ty jezera znám, ale přechod se stanem jsem podblíž ještě nezkoušel.

Tak teď mám dilema. Buď Rotennmaský kde bude větší divočina, žádný lanovky a chaty, a navíc poslední část Nízkých Taur kde jsem ještě nebyl.
Nebo ten Hinterstoder a kousek Totes gebirge. Tam to asi taky přelidněný nebude, možná jen víc lidí u těch jezer. Ale aspoň bych si mohl dát na chatě jídlo a pivko.
Ten Hochschwab mě nějak odradil. Takový víc vyprahlý, navíc v létě a bez vody...radši to nechám na nějakej podzim nebo konec jara.

Budu asi muset tento rok vyrazit víckrát a dát všechno :D
daweking
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv led 17, 2013 21:42

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod mike » stř čer 15, 2022 15:42

Ta prvni trasa jsou spis Wolzer Tauern, tam uz jsem nedosel, z Breitekoppe jsem pokracoval po 02. Pry je to divocejsi. U druhe zvaz smer. Opravdu chces jit Hochswchung dolu se psem? Trochu bych se bal i nahoru, tady jsem daval fotku: viewtopic.php?p=342447#p342447. Zas je pravda, ze kdyz na vrcholu zjistis, ze tohle ne, tak se da vratit kousek do sedla a sejit to normalne po znacce. Akorat teda strma cast zacina az kus pod vrcholem a nejstrmejsi je myslim az spodni polovina nebo tretina.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod daweking » stř čer 15, 2022 16:54

mike píše:U druhe zvaz smer. Opravdu chces jit Hochswchung dolu se psem?

Aha, to jsem si neuvědomil. Přiznávám, tu druhou jsem klikal tak jak mě napadlo abych měl i jinou variantu v těch Rottenmann / Wolzer Tauern, a zároveň zas něco poblíž jezer. Používám mapy.cz + leteckou + 3D model abych měl aspoň trochu přehled jak vypadá terén, ale u této trasy už jsem dál ani nic negooligl.
Dík za link na fotku, na ní už ten kopec tak přívětivě nevypadá. Bez psa by to šlo, ale když můžu, tak už se podobnýmu terénu se psem radši vyhýbám.

Ta první trasa se mi stejně líbí víc, protože je tam víc jezer a fotky k ní jsem našel na webu natreku.cz, odkud jsem bral inspiraci.

Případně ještě to Totes Gebirge (třetí link v mém předchozím postu). Tam jste náhodou někdo nebyl?
Tam mi trochu dělá starost úsek u sedla Salzsteigjoch (https://mapy.cz/s/bacamevutu - Salzsteigweg09A).
Prý je to taky celkem prudký, tak přemýšlím jestli to nejít radši hned ze startu nahoru (i když s těžším báglem). Nebo poslední den dolů. Bez jídla a vody to bude lehčí a psa nějak zmáknu.
daweking
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv led 17, 2013 21:42

Re: Hochschwab se psem?

Příspěvekod VeronikaH » pon srp 8, 2022 22:51

daweking píše:
V těch Rottenmannských bych to asi udělal podobně. Namyslel jsem si dvě možný trasy:
https://mapy.cz/s/pohagelema, https://mapy.cz/s/furutecone
D


Ahoj, ta druhá trasa mne velice zaujala, hledám trasu na 2,5 dne se psem. Prosím tě, šel jsi tu druhou variantu? Ta se mi moc líbí, v plánu tam máš jezezo Gr. Reitersee. Pokud jsi to šel, stojí jezero za návštěvu? Bylo možné jít až k němu, doplnit vodu atd.? :)

MOC děkuju! :)
VeronikaH
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon srp 8, 2022 22:46


Zpět na Alpské státy