Piz Bernina

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Piz Bernina

Příspěvekod Pierre111 » úte srp 22, 2017 10:31

Ahoj byl jste někdo nedávno na Piz Bernina ? Máme v plánu jít přes Biancograd. Kdyby někdo znal aktuálnější podmínky, tak by to bylo super.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Piz Bernina

Příspěvekod Pierre111 » pon srp 28, 2017 8:59

Tak Piz Bernina byla nakonec nad naše síly. Cesta do sedla nám trvala 4 hodiny a jelikož jsme nevyrazili dostatečně brzo, tak jsme neměli moc času na lezení a museli to po vylezení pár délek otočit. Lézt ve třech na jednom laně je opravdu velmi pomalé. Holt poučení pro příště.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Piz Bernina

Příspěvekod Pierre111 » stř srp 8, 2018 8:15

Tak po roce návrat na Piz Bernina, tentokrát jen ve dvou a úspěšně :). Výstup přes Biancograd a sestup na chatu Marco e Rosa. Výstup je poctivé AD, lezení místy za III - IV a jeden strmý ledový svah na Biancograd měl v nejprudším místě podle mě sklon minimálně 45°. Poté sestup na chatu z vrcholu je asi za 2-2:30h. Sestup z Chaty Marco e Rosa hřebenem Fortezza také není úplně zadarmo a celkem dlouhý. Kdyby měl někdo dotazy, tak se ptejte.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Piz Bernina

Příspěvekod remy77 » stř srp 8, 2018 8:22

pekne =D>
mam par otazok.
Topo na bergsteigen sedi ? https://www.bergsteigen.com/fileadmin/u ... topo_0.jpg
Ako je to s istenim? ide mi hlavne o skalne useky. Ci treba priistovat a pod.
Staci 30 m lano?
Noclahy na chatach?
Masovka by to nemala byt...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Piz Bernina

Příspěvekod apuka » stř srp 8, 2018 8:47

remy77 píše:Staci 30 m lano?
Nejsem horolezec, ale kdyz se podivas do linkovaneho topa, tak cestou na Marco e Rosa tam mas par slanovacich useku delky 25m. Pokud to udelas s 30m lanem :wink: , tak na slanovani Ti staci, jinak musis mit delsi.
O pripadnem pouziti lana na jisteni at Ti poradi, kdo tam byli.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Piz Bernina

Příspěvekod Pierre111 » stř srp 8, 2018 8:59

Řekl bych že sedí, jen pár postřehů.
Najít "ferratu" nemusí být úplně lehký, musíš jít až úplně na konec ledovce ke skále, kde překonáš lehkou odtrhovku spíš při pravé straně údolíčka a potom vylezeš hned na plošinu, kde jsou kovové stupy po kterých pokračuješ na levou stranu a lezeš nahoru do sedla.
Orientačně těžší na lezení je jen začátek ze sedla. Tam musíš vylézt na plotnu kde cvakneš presku a pokračuješ po plotně doprava k takovému malému " komínu", je tam zase jištění, komínem nahoru, opět jištění a pak pokračuješ mírně vlevo a hlavně pořád strmě nahoru mezi dva šutry, který jsou do V. Zase je tam někde jištění. Musíš vylézt až nahoru na věž. Pěkně vyfocené to je na goat.cz. Já minulý rok lezl z toho komínu doprava a spíš jsem traverzoval a to bylo špatně, spousta volných kamenů a lézt potom kuloárem nahoru se zdá jednodušší ale není to pravda.


Na některých úsecích jištění je ale přejištěné to není ani náhodou. Já přehazoval lanem kameny a o občas využíval i ploché smyčky, vklíněnec by jsi asi taky využil ale není to třeba. 30m lano na lezení myslím v pohodě, na slanění to bude sem tam na hranici, hlavně myslím slanění na Bincograd bylo trochu delší a pak z vrcholu na chatu je taky pár slaňáků. My měli 60m. Já měl dva cepíny a na Bincogradu jsem za ně byl rád :D. Vzal bych i šrouby pro jistotu, v tom prudkém svahu se dají pěkně zavrtat. Podle mě je to nejnebezpečnější místo. Uklouzneš a nemáš šanci to zastavit a s velkou pravděpodobností budeš KO. Žádné problémy jsem tam ale neviděl a vylezla to většina s jedním cepínem.


Noclehy jen na chatách a měl jsem to s jídlem. První chata byla polopenze za 64,f Marco e Rosa stála s rádlerem 70e.


Marco e Rosa má kapacitu cca 50 lidí, takže víc lidí to nepůjde. Odhaduju, že mohlo jít tak kolem 30 lidí. Zácpy nebyly. Ikdyž jsem myslím dost zdatný a někteří lidi moc nevypadali, tak jsem tam byl skoro největší lama :D. Na chatu jsme přišli asi poslední, pár lidí to ale vzdalo myslím. Oni se na hřebeni skoro nejistí a prostě jdou.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Piz Bernina

Příspěvekod Pierre111 » stř srp 8, 2018 9:02

Tak slanuješ samozřejmě na polovičním laně aby jsi ho mohl stáhnout, to je ti ale jasné :D. Nikdy jsme nevyužili celou délku lana, jen jednou cca 50m ale to šlo rozdělit na dva úseky. Potom jsme se právě bavili, že by stačila nějaká tenčí 40m i s rezervou. Manipulace se 60m je taková neohrabaná, hodně se to motá.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Piz Bernina

Příspěvekod remy77 » stř srp 8, 2018 11:29

Apuka
Na niektorych usekoch su na topo dlzky zlanenia, ale v reali tam mozu byt dalsie nity (akurat som to pisal vedla k Domu), pretoze guidovia tiez nebudu vlacit dlhe lano, ked nemusia a radsej dorobia zlanak naviac.

Pierre111
Dufam, ze sa mi Biancograt podari este tohto roku (alebo Hintergrat na Ortler). Skrutky do ladu nejake nosim, ale islo mi hlavne ci treba vklinence alebo frendy.

Lano mam 30, 60 a 70 :-k
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Piz Bernina

Příspěvekod Pierre111 » stř srp 8, 2018 12:31

Vklíněnce a friendy jsme sebou neměli. Kdybych je měl, tak bych je sem tam asi použil, ale jde to v pohodě bez toho.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Piz Bernina

Příspěvekod apuka » stř srp 8, 2018 13:43

@Pierre111: Jeste kdybys mu napsal, jestli to 30m lano by stacilo. Z Tvych prispevku neni jasno, jak velka mela byt rezerva u 40m lana...

@oba: pokud by to bylo, jak jsi psal u Domu, tak jo, mozna by to bylo OK, ja jsem vychazel pouze z Topa.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Piz Bernina

Příspěvekod Pierre111 » stř srp 8, 2018 14:21

Měli jsme 60m lano a tam byla rezerva cca 10m při jednom slanění, zbytek neodhadnu. To dlouhé slanění šlo rozdělit na dvě. Já ty výšky neměřil, tak přesně nevím. Kdyby jsi měl 40m tak to stačit bude, takhle by bylo někde možná lepší delší. Nicméně ty slaňáky půjdou i slézat, ale bude to těžší než slanit.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56


Zpět na Alpské státy