Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod Ekstrom » čtv kvě 10, 2018 11:00

Ahoj, chtěl bych vás poprosit o menší informace, rady, postřehy, zkušenosti a možná i rady ohledně výstupu na Allainhorn. Není to o tom, že bych si informace nemohl najít sám, ale spíše bych potřeboval i názor někoho jiného. Jenom tak na úvod abych shrnul své zkušenosti s vysokohorskou turistikou. Mám prochozené skoro celé italské a rakouské Alpy. Za sebou několik desítek třítisícových vrcholů, pár čtyřtisícových samozřejmě i se zkušeností s lezením po ledovci atd. a mám za sebou i několik kurzů první pomoci se zaměřením na vysokohorskou turistiku. Fyzičku solidní skoro každý den jezdím cca 20 km do práce a z práce na kole a do toho běhám.
Abych se dostal k jádru dotazu, pro mě samotného by nebyl problém s kámošem, který má podobné zkušenosti se dostat nahoru, protože se říká, že je to jedna z nejlehčích 4000. Ale věc se má tak, že mě kamarádka požádala, zda bych jí někdy nevzal taky takto, řekněme do vyšších hor. Co se jejich zkušeností ale týče, tak fyzičku má skvělou, pravidelně běhá, jezdí na kole a občas i nějaká ta turistika atd. Ale co se Alp týče, tak tam nikdy nebyla. Nejvýše co byla tak v Tatrách (Rysy, Chopok apod.), proto nemá ani zkušenosti s pohybem po ledovci, mačkami, navazovaním se na lano apod. Proto se chci zeptat jestli je dobrý nápad jí vzít nahoru. Vím, že to není zrovna Mont Blanc nebo něco podobně náročnějšího, ale osobně jsem chtěl slyšet i názor někoho jiného. Byl by to výstup takto ve dvou, samozřejmě, že bych jí do té doby musel všechno naučit a musel by na sobě ještě máknout.
Osobně jsem přemýšlel ten vrchol zkombinovat i s výstupem na Alphubel, proto si rád poslechnu každý názor protože osobně bych nerad něco podcenil. :)

Děkuji za každou radu, odpověď cokoliv.
Ekstrom
Ekstrom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv kvě 10, 2018 10:43

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod progym » čtv kvě 10, 2018 20:36

Výstup na Allalin není nic složitého a pro malé převýšení z Mittelallalinu je super pro aklimatizaci.
Při hezké počasí není kde zabloudit a "dálnice" je jasně vyšlapaná.
Dobrá fyzička je fajn, ale pokud jste nikdo nebyli 4000+ tak uvidíte co s vámi bude dělat výška.
Předpokládám, že nebudete mít žádnou aklimatizaci. Takže uvidíš a spíše půjdete mačka na mačku...
U kamarádky by nebylo úplně špatné trochu ji naučit před samotným výstupem naučit trochu chodit na mačkách, zkusit si brždění piklem a ideálně i zkusit si nějaký nácvik pádu do trhliny abyste věděli co dělat. Na Felskinu (přestup na Metroalpin) je dost příležitostí si nějaký nácvik udělat.
Pokud nebude aklimatizovaní, kámoška je bez zkušeností......tak se obávám, že Allalin+ Alphubel nedáte. Ono to vypadá hodně blízko, ale trochu to klame. Na Allalinpass odbočíte vpravo, ale budete mít v cestě skalky (pokud se dobře pamatuju, tak cca dvojkové lezení).
Ono se to nezdá, ale ta výška Vás spolehlivě utaví.
Zajímavý výstup na Allalin je přes Hohlaubgratt, ale pouze za 100% počasí neboť tzv. není cesty zpět jen na vrchol. V metru si domluvíš zastávku uprostřed tunelu a boční chodbou se vyleze na Hohlaubgletscher. Chodí to minimum lidí a podvrcholové lezení je taková třešnička :D
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod apuka » ned kvě 13, 2018 9:59

Neco na doplneni progyma.
Allalin - ano, je to lehka a kratka tura, to je pravda.
Ale:
- Aktualni podminky. Kdybyste tam jeli na konci horkeho leta, bude to dost narocne. Ale mistni guidy se staraji, aby tam mohli vyvest klienty, takze pruchodne to bude. Jen mohou byt trhliny i tam, kde normalne nebyvaji.
- Vyska. Muze udelat s clovekem docela dobrou paseku. A na fyzicke kondici to absolutne nezalezi. A nejhorsi na vsem je, ze se na nastup dostavas ze Saas Fee rychle do skoro 3500 na Mittelallalin. Posledni usek, Metro Alpin vyveze lidi za par minut (pisou 3,2) skoro 500 metru. Tento rychly vystup je pro telo hodne spatne zvladnutelne a pocitej s tim, ze pri rychlem startu od lanovky (cim pozdeji nastoupis, zpatky jsou tim horsi podminky) na Allalin se kvuli tomu bude vyska projevovat jako by tam bylo min. o 500m vys! Jak se to projevi se neda vubec predvidat, dokonce ani kdyz mas zvladnute kratce predtim v Alpach 3000+. Rozhodne ale vubec nezavisi na fyzicke kondici. Vliv vysky je ta vec, kterou zde nejvice lidi (a z Cech obzvlaste) podcenuje.
Priklad: Byly jsme tam pred dvema lety a syn s manzelkou i vloni. Prvnikrat na aklimatizaci pouze dovolena v Saastaalu, paty den jsme slapali na Allalin, predtim nizsi 3000+ v okoli. Syn i manzelka OK, ja jsem vysku citil, ale jen mirnou bolesti hlavy. Druhykrat v lete byl tyden ve Stubai, po dvou tydnech 10 dnu kolem Lienzu, po tydnu tyden v Otztalu (vsude byly 3000+ vystupy, takze aklimatizace) a odtud primo do Saastaalu. Tam byl Allalin hned druhy den, hned po rozchozeni na Jazzilucke. Synovi bylo nahore mirne blbe, manzelka OK. Pricemz manzelce obcas dela problem v Alpach hranice 2900 m. Dalsi dny nemel syn zadne problemy na dalsich dvou 4000+ kopcich.
Kazdopadne, bez aklimatizace je to dost o hubu. A kdybyste chteli vyrazit jen an dlouhy vikend primo z Cech, na to radeji zapomente. Krome carky do zapisniku byte z vystupu nemuseli mit krome blbeho pocitu nic.

Alphubel - to je uz jiny level nez Allalin. Nebyl jsem tam, ale pri vystupu na Allalin i jinam jsem dalekohledem zkoumali "klicove misto", to dvojkove lezeni i celou cestu a je to opravdu mnohem narocnejsi nez Allalin. Ne ze by to bylo extra narocne, ale uz to chce neco vic. Taky je to uz nebezpecnejsi vystup a zahucelo tam rozhodne vice lidi nez na Allalin. Moc jsem necetl, ze by nekdo oba vrcholy delal jeden den. Jeste doporucuji si precist report cesty napriklad na konci tady - abyste vedeli, co by Vas tam mohlo cekat.

Jo - jeste pocitejte s tim, ze budete muset vydat penizky za Metro. Pesi cesta z Felskinu je vetsinou uzavrena :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod Tkuh » ned kvě 13, 2018 19:55

Zajímavé, jak se tu tak intenzivně varuje před výškou, a přitom Ekstrom psal, že byl i na čtyřtisícovkách #-o

Jinak, podle mě je asi nejdůležitější, aby kamarádka důvěřovala tvému úsudku a respektovala tvé případné rozhodnutí o návratu, stejně jako se nebála ti sdělit jakékoliv své potíže
Tkuh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned čer 16, 2013 14:12

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod Ekstrom » ned kvě 13, 2018 21:46

Děkuji všem za připomínky moc si toho cením. :) Jak píše Tkuh zkušeností s touto výškou mám a jsem si vědom těch rizik a popravdě i s tím, že jsem to jednou přehnal a bylo mi hodně blbě, proto jsem musel dolů a po pár dnech, kdy jsem se aklimatizoval tak jsem to zopakoval a už to vše bylo v pohodě :) Samozřejmě vím, že fyzičkou tohle nelze ovlivnit, jenom jsem tím chtěl dát najevo, že nejsem ten typ co doma sedí a nijak se nehýbe a potom si přečte že se dá "lehce" dostat do 4000 m a rozhodne se tam jít bez přípravy. (takovéto ve stylu nikde jsem nebyl a chtěl bych na Mont Blanc :D ) Osobně, si ale myslím že to jakou má člověk fyzičku alespoň částečně ovlivňuje případný průběh nebo výskyt AHN, přece jenom když je někdo nahoře totálně vyčerpaný, tak to tělu moc nepřidá a může se mu to vše rozjet, ale je pravda, že taky nemusí...

Každopádně ještě jsem to celé nějak nepromýšlel, jelikož jsem si chtěl nejprve poslechnout něčí názor, ale osobně jsem si to alespoň představoval to udělat na otočku v začátku nebo půlce července ve stylu v pátek ráno tam přijet udělat nějaký menší výstup v sobotu nějaký aklimatizační výše ať se alespoň rozkouká apod. a v neděli zkusit na Allalinhorn a v pondělí zpět.

S tím respektováním a sdílením pocitů, to je samozřejmost, když mě o to požádala, tak jsem jí vysvětlil jak to celé může dopadnout a co nás tam vše může potkat. Né bych jí chtěl strašit, ale prostě sám vím jaká je realita a věřím že máme mezi sebou takový vztah, že by mé rozhodnutí byla schopna respektovat a tak stejně mi říct kdyby nebylo něco v pořádku.

Každopádně ještě jednou děkuji všem za názor moc si toho cením, ještě si to vše nastuduji, protože kdo je připraven není překvapen a kdybych měl nějaký dotaz tak sem ještě napíšu :)
Ekstrom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv kvě 10, 2018 10:43

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod apuka » pon kvě 14, 2018 7:46

Tkuh píše:Zajímavé, jak se tu tak intenzivně varuje před výškou, a přitom Ekstrom psal, že byl i na čtyřtisícovkách
Vsak mozna prave i proto... On tam byl, nejake zkusenosti (i ty spatne) s tim ma - kamoska ale nebyla ani v Alpach. A nakonec vidis, ze puvodne chtel delat "klasickou ceskou cestu": otocit to pres delsi vikend :wink:, coz muze byt (ale nemusi) pro cloveka, ktery byl nanejvys ve Vysokych Tatrach hodne velky problem.
S vyskou je problem ten, ze s moznosti negativnych ucinku musis pocitat, i kdybys tam byl nekolikrat rocne. Staci mala zmena v organizmu, kterou sam ani nezbadas a uz to zvladas uplne jinak. A jak jsem psal, pokud na Allalin, resp. na MittelAllalin pujdou ze Saas Fee (tj. lanovkou+metrem, za <30 min skoro 2000m) a ne z Britanniahutte pesky, tak ten rychly presun te vysky virtualne docela dost prida. S tim malokdo pocita.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod Pierre111 » stř srp 8, 2018 7:55

Trochu starší téma ale myslím, že moje zkušenosti by mohli být cenné. Allalin a Alphubel v jeden den z Metro Alpin jde dát velmi těžko. Jel jsme myslím první lanovkou a prvním metrem a přesto jsme z této strany na Alphubel kvůli času nevystoupili (chtěli jsme stihnout zase lanovku dolů). Je tam jednoduché lezení přes hřeben a potom výstup přes strmý ledovec. Nic extra těžkého pro člověka, který má trochu zkušeností. Pokud budete chtít dát oba vrcholy najednou z Metro Alpin, tak se budete podle mě vracet dost pozdě k večeru a už po svých (lanovky jezdí tak do 17:00). Na Alphubel bych vystupoval spíš z druhé strany z chaty Tasch, takhle to asi chodí většina lidí (hodně jsme jich takto viděli od lanovky).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod apuka » stř srp 8, 2018 8:40

Jeste se chodi i tak, ze se stanuje v sedle, jak se cesty na Allalin a Alphubel rozdeluji.
Jinak si taky myslim, ze za jeden den (s lanovkou) to dat je pro normalniho cloveka (tj. ne typu oodoow :-)) trochu mimo. I kdyby se slo dolu pesky - je to primo cca 2500 vyskovych metru slapani, z velke casti po ledovci plus nejake stovky metru navic pres den.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod ktx » úte zář 4, 2018 11:07

apuka píše:cloveka typu oodoow

co/kto je to? wiki-definicia??


Allalinhorn (severnou stenkou) + Feechopf i Alphubel (vychodnym chrbatom) idealne v zime s lyzami z Britanniahuette, pre drsnakov s lahou vybavou to ide i zo Saas Fee; avsak v lete je to grilovacka
Naposledy upravil ktx dne úte zář 4, 2018 11:24, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ktx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: pon kvě 12, 2008 16:21

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod GreyMouse » úte zář 4, 2018 11:23

ktx píše:
apuka píše:cloveka typu oodoow
co/kto je to? wiki-definicia??

Místní uživatel. "Člověk", který si zaběhne 100 km a přemýšlí, jestli si příště nedá spíš 200 :D.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1997
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod ktx » úte zář 4, 2018 11:26

ookkk, whatever 8)
poznam iba par, co si davaju tieto 4k z udolia, ale ziadnych stovkarov...
Uživatelský avatar
ktx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: pon kvě 12, 2008 16:21

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod karsoucek » ned dub 26, 2020 13:27

Ekstrom píše:Ahoj, chtěl bych vás poprosit o menší informace, rady, postřehy, zkušenosti a možná i rady ohledně výstupu na Allainhorn.

Ahoj, nevím, jestli je to ještě aktuální, ale podrobný popis výstupu na Alphubel je najdete zde https://www.natreku.cz/ledovcovy-vystup-alphubel-walliske-alpy/ - z osobní zkušenosti můžu říct, že to je pouze pro zkušené horaly, zejména ten sklon na sněhu / ledu pod vrcholem.
K.
Naposledy upravil mike dne ned dub 26, 2020 19:21, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena extremne a nesmyslne dlouha citace
karsoucek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned dub 26, 2020 13:18

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod mike » ned dub 26, 2020 19:22

Hele, Karle, jestli tady hodlas propagovat svuj web timhle zpusobem, tak prosim aspon trochu kulturne. A ne ze budes delat nesmyslne dlouhe citace a nekroposting. Jinak to vyhodnotime jako spam a smazeme ti to vsechno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49658
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod apuka » stř srp 18, 2021 20:42

Pierre111 píše:Allalin a Alphubel v jeden den z Metro Alpin jde dát velmi těžko.
Jsem si na toto spomenul a predavam zprostredkovane zkusenosti.

Dnes pri dobre kondicce a dobre zvladnute vysce by se to asi i dalo (ale nedoporucoval bych to). Momentalne jsou tam velice dobre podminky na ledovci i na lezeni na Feechopfu.
Manzelka se synem nejeli uplne prvni lanovkou, navic se dvakrat zdrzeli. Nejdrive na manzelku v Metru spadly spatne ulozene lyze nekoho, docela ji pobouchaly, tak nahore se nejakou dobu kontrolovala a vydychala. Potom za necelou hodinu byly v sedle, odtud se za chvili dostali pod Feechopf. Jenze tam se synovi z vysky spustila krev z nosa (pro pochybovacneho mika - taky se mu nikdy nic takoveho jeste nestalo, na samovolne krvaceni z nosa netrpi, navic je to 11. den, co jsou ve Wallisu, kazdy den nad 3000 a i po 4000-ce), povedlo se to zastavit po vice nez 20-ti minutach. Feechopf se dal pekne a v pohode prelezt. Potom se jeste zdrzeli, kdyz v useku se strmym ledem se proti nim najednou vybrali dva, co uz sli dolu. Coz znamenalo, ze se tam horko-tezko syn a manzelka ustopili, kde se trochu dalo bokem, kde ti dva se podekovali, ze je pusti (tech par minut, co by museli pockat na vhodne misto by je nezabilo), az z velkeho vdeku jeden z nich pichl manzelce hrot cepina do lytka (nastesti nijak vazne, nedostalo se to pres kalhoty - diky Scholleru na Mammutovych kalhotech).
No a na vrcholu Alphubelu narazili na skupinu asi osmi Cechu - klientu znameho ceskeho horskeho vudce, vcetne jeho. Samozrejme na pozdrav (jo, nebylo to cesky) neodpovedel nikdo z nich ](*,).

Tam se dlouho kochali vyhledem, bo byla krasna inverze cca od 3500 bez jedineho mracku na nebi, jen bilo pod nima. A cestou dolu zbehli na druhou lanovku na Langfluh, coz je pres ledovec, ktery se jednoduchym nazvat neda, trhlin je tam dost a je hodne zradny. U lanovky se jeste trochu zdrzeli a dolu se odvezli hodinu pred posledni jizdou.
Takze nebyt vice nez pulhodinoveho zbytecneho zdrzeni by se ze sedla pod Allalinem dalo jeste na zactku stihnout i na Allalin. Nevim, jak by to bylo, kdyby se vraceli na Mittelallalin, ale rekl bych, ze kdyby zkratili pobyt na Alphubeli a/nebo vyjeli uz prvnim Metrem, v pohode stihnou i tam, mozna i bez zkraceni. Myslim ted is s rannym (nebo naopak odpolednym) vystupem na Allalin.

Ale pro pripadne zajemce jindy znovu musim zduraznit, ze ted jsou tam mimoradne dobre podminky na ledovcich i na lezeni (nejsou namrzle skaly ani "se nerozsypava hora pod nohama"), jake jsou v lete opravdu malokdy. Za beznych okolnosti cesta trva znatelne dele minimalne kvuli zmekcujicimu se ledovci, nepocitaje pravdepodobne problemy na Feechopfu.

Jeste k tomu ceskemu guidu s jeho typickym ceskym pristupem - protoze on nesmi brat vice nez 3 lidi (na vystup na Alphubel max. 2) na ledovcovy vystup, tak on se vyhlasil za "ne.guida", ale "manazera lanove skupiny". Tj. ze on je nevede, on s nima jenom jde jako clen skupiny. Pripomenu, ze to jsou klienti, co se uci chuzi na ledovci a zaklady lezeni na horach :twisted: :axe: :vom: Predtim se s nima uz setkali i pri vystupe na Allalin, v uplne stejne "slozeni".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod mike » stř srp 18, 2021 21:15

apuka píše:Jenze tam se synovi z vysky spustila krev z nosa (pro pochybovacneho mika - taky se mu nikdy nic takoveho jeste nestalo, na samovolne krvaceni z nosa netrpi, navic je to 11. den, co jsou ve Wallisu, kazdy den nad 3000 a i po 4000-ce)

Coz vylucuje, ze by to bylo vyskou, protoze po te dobe uz musi byt skvele aklimatizovany. Souvislost s horama byt muze, treba vysusena sliznice z vetru. Podle toho, co pises, bych ale spis tipnul, ze se s nekym porval a dostal do nosu :twisted:

apuka píše:skupinu asi osmi Cechu - klientu znameho ceskeho horskeho vudce, vcetne jeho

Jmeno! Nebud slusny, napis jmeno :twisted:

apuka píše:Samozrejme na pozdrav (jo, nebylo to cesky) neodpovedel nikdo z nich

Zajimave. To se mi na vrcholu ani v mimo turisticke dalnice v zivote nestalo a to ani kdyz to byli Cesi. Zdravim nemecky nebo anglicky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49658
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod apuka » čtv srp 19, 2021 7:17

mike píše:To se mi na vrcholu ani v mimo turisticke dalnice v zivote nestalo a to ani kdyz to byli Cesi
Vsak taky to byli jedini lide, co jim na horach v okoli za tech 10+ dnu se bud sami nezdravili jako prvni nebo odpovedeli na pozdrav.
mike píše:Jmeno! Nebud slusny, napis jmeno
Ne, ted jeste urcite. Stale ma s nim nejake "nevyrizene ucty" a spor je v procesu.


Pokračování diskuze na téma horských vůdců je zde
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod apuka » čtv srp 19, 2021 13:11

mike píše:Coz vylucuje, ze by to bylo vyskou, protoze po te dobe uz musi byt skvele aklimatizovany.
Coz zase dava dalsi stripek do mozaiky Tvych (ne)znalosti problematiky vyskove nemoci :twisted:.

Ze jsi aklimatizovany na nejakych 3500 a jednou jsi na kratko vystoupil mirne nad 4000m jeste vubec neznamena, ze kratce na to nebudes mit zadny problem s vyskou, klidne i mirne pod 4000 jako syn. Vliv vysky na organizmus stale ucinkuje stejne a hranice reakci organizmu na to je hodne tenka. Staci male zmeny podminek a projevy "se spusti". Navic hraje silnou roli i doba, za kterou je clovek ucinkum vystaveny.

Vsak proc asi umiraji horolezci ve vysokych vyskach (7-8000+m), kdyz rel. v pohode zvladaji vystup ale musi tam nekolikrat prenocovat? Nebo proc nemaji nekteri problem vystoupit na Aconcaguu, ale mohou "klidne" umrit, kdyz je tam na nekolik dnu uvezni Viento Blanco. Vzdyt jsou dobre aklimatizovani...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod mike » čtv srp 19, 2021 16:58

apuka píše:Vsak proc asi umiraji horolezci ve vysokych vyskach (7-8000+m), kdyz rel. v pohode zvladaji vystup ale musi tam nekolikrat prenocovat? Nebo proc nemaji nekteri problem vystoupit na Aconcaguu, ale mohou "klidne" umrit, kdyz je tam na nekolik dnu uvezni Viento Blanco. Vzdyt jsou dobre aklimatizovani...

Protoze na vysky nad 5500 m se aklimatizovat neda, da se tam jen prezivat a telo chatra. S vyskou se to dale zhorsuje a nekde nad 7000 m zacina zona smrti, kde se da prezit jen relativne kratky cas. Zato ve 4000 m je v nekterych castech sveta trvale osidleni. Coz zase dava dalsi stripek do mozaiky Tvych (ne)znalosti problematiky vyskove nemoci :twisted:

Jestli se pripravujes na mistrovstvi ve strelbe do vlastni nohy, mohl bys to trenovat s nekym jinym? Mne to nejak nebavi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49658
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod apuka » pát srp 20, 2021 12:33

@mike ohledne vyskove nemoci/tezko zastavitelneho krvaceni z nosu:

Pri Tve inteligenci a logickych schopnosti se teda hodne divim, ze nedokazes dat dokopy 1+1+1 (jo, jsou to alespon tri veci)... Premyslej trochu, proc se asi spusti krev z nosa bez "primeho vnejsiho podnetu", jaky je nejvetsi zmena vetsi a vetsi nadmorskou vyskou na lidsky organizmus a jak se teto zmene organizmus brani/jak se s tim snazi vyrovnat. Dej to dokopy do souvislosti a musi Ti samemu prijit, ze mluvis z cesty...

Ano, psal jsem priklady v extremnich podminkach, ale jen proto, ze tam je zrejmy ten nemiznouci ucine, i kdyz kratkodobe je to OK.
Ale taky by sis mohl vsimnout, ze jsem psal, ze staci mirne zmeny podminek a Tvuj organizmus se bude chovat jinak, i v nizsich vyskach nez jsi predtim byl v pohode. O te oblasti, o Allalinu netusis absolutne nic, v zivote jsi tam nebyl. Vis, co znamena pro organizmus, i kdyz treba aklimatizovany, ze za nejakych 10-15 minut se dostane z 1800 m nad morem do sokor 3500 m? Za dalsi hodinu do skoro 3900 m a to po ledovci zryhlenym presunem (min. o pulku rychleji nez normalne), tj. s mnohem vetsi namahou nez normalne. Si furt myslis, ze je to pro organizmus to same, jako Tvoje bezne tury v podobnych vyskach? Proc asi gajdi vodi sve klienty na ledovcich ve vyskach uz kolem 3500 m (i nize) pomalym, velice klidnym tempem (no, neplati to pro mnoho ceskych a slovenskych gajdu, ale pro ty, co ziji v oblasti ledovcu a vysek)?
Premyslej nad temito otazkami predtim nez priste zase napises nejakou hovadinu.

Jeste mala poznamka, ja jsem u syna nepsal primo o akutni horske nemoci ale o vlivu vysky a jeho projevu. To by mohlo nasledovat pozdeji, kdyby se prave nedbalo i na tyto projevy.

BTW1, vis snad, ze zakladni teze horske mediciny je, ze vsechno, co se stane ve vysce (a neni to jen od nejakych napr. 7000 m) se povazuje za dusledek vyskove nemoci az kym se nedokaze jiny duvod. At je to cokoliv, i zdanlive s nicim nesouvisejici. Jen taky plati, ze vyskova nemoc neni jen

BTW2, nesmirne me fascinuje, jak u tebe funguje ta "proporcionalita", co jinym (napr. mne) vycitas, ze nechapou... Co se tyka mne, je nesmirne dulezite a nejlepe se tomu vsichni venujte, kdyz se to tyka nekoho jineho a mne se to nestava, tak je to jen vymysl a neni tomu treba venovat ani spetku pozornosti. Typicky Tvoje naproste prehaneni nebezpecnosti klosu, kde sice dokazes citovat studie, ale o necem uplne jinem nez o skutecnem ohrozeni podleozenem cislami skutecne nebezpecne a/nebo tezko poskozenych lidi. To jenom odhadujes podle sebe, nicim nepodlozene. A delas to stejnym zpusobem jako par minut/hodin predtim zkritizujes nekoho jineho v jine oblasti, ze linkuje clanek jen s odhady, zadna konkretni cisla. A to za udalosti, kde o duvodech jednoduse presne cisla nemohou byt, presne se odmerit nedaji ani pri sebelepsi praci. Zato Ty nepodlozene odhadujes veci, ktere by se daly pomerne jednoduse laboratorne/medicinsky presne prokazat, vycislit.
Stejne si myslim, ze kdyby se Ti jednou nekde stalo, ze se Ti ve velke vysce spusti "bezduvodne" krvaceni z nosu tak, ze bys to nebyl schopny hodinu a vice zastavit, konecne by ses nastudoval, ze je to opravdu mozny dusledek pobytu ve vysce a hned potom bys spustil velky povyk, aby si nikdo nemohl nevsimnout, jak je to dulezita vec. Proste stejne jako u klose.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod mike » pát srp 20, 2021 17:12

apuka píše:Dej to dokopy do souvislosti a musi Ti samemu prijit, ze mluvis z cesty...

Snad se shodneme aspon na tom, ze jeden z nas mluvi z cesty :twisted:

Korelace neni kauzalita. Krvaceni z nosu ma spoustu pricin, ale ty se vyberes jednu a trvas na ni. Podle mne je docela pravdepodobne, ze to s pobytem v horach souviselo, ale ne nutne s vyskou. Najdi si priciny, proc v nose praskne zilka. Jedna z nich je suchy vzduch tj. vysusena sliznice, coz v horach byva a psal jsem to. Dalsi muze byt nadstandardni namaha, coz tady taky plati, zvlast po te dobe, co tam jsou, to uz je slusny zaber. Nepouzivaji treba neco na povzbuzeni? To muze byt taky pricina, staci kofein. Dalsi moznost je nejaka infekce, ktere si clovek ani nemusi vsimnout, protoze se zastavi na sliznici, ale tak je prekrvena, coz je dalsi z pricin krvaceni. Treba se potkal s covidem, ten to muze udelat (u mne to byl jediny priznak, nez to vypuklo, po probuzeni jsem vyskmrkal krev, nekolik dni za sebou). Zmena krevniho tlaku na zacatku tury, zvlast jestli sli rychle. Atd, atd. Jizda lanovkou tomu urcite muze prispet taky, ale tos puvodne myslim nepsal a neni to vyska jako takova, ale jeji rychla zmena.

apuka píše:Ano, psal jsem priklady v extremnich podminkach, ale jen proto, ze tam je zrejmy ten nemiznouci ucine, i kdyz kratkodobe je to OK.

Dals nesmyslne priklady. Ten "nemiznouci" ucinek ma svoji hranici, ktere nikde v Evrope nedosahnes. Naopak, na 4000 m se da aklimatizovat trvale.

apuka píše:BTW2, nesmirne me fascinuje, jak u tebe funguje ta "proporcionalita", co jinym (napr. mne) vycitas, ze nechapou... Co se tyka mne, je nesmirne dulezite a nejlepe se tomu vsichni venujte, kdyz se to tyka nekoho jineho a mne se to nestava, tak je to jen vymysl a neni tomu treba venovat ani spetku pozornosti.

Fascinuje mne tve naprosto zdeformovane vnimani reality. Nic takoveho jsem nepsal, nepisu a jeslti to tak vnimas, tak je to prave tvym chybejicim smyslem pro proporce.

Mne to uz to fakt nebavi. Jsi jak zenska, chces se akorat hadat a kdyz se dostavas do uzkych, tak zacnes vytahovat naprosto nesouvisejici veci, zvelicujes prkotiny, vycitas nesmysly... Najdi si na to nekoho jineho. Mame evidentne jiny duvod k diskusi, mne jde o fakta a snazim se neceho rozumneho dobrat. Zajima mne, jak se veci maji, k cemuz se da diskusi dojit, ale jen s nekym, kdo ma stejny cil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49658
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod apuka » ned srp 22, 2021 16:42

mike píše:Korelace neni kauzalita. Krvaceni z nosu ma spoustu pricin, ale ty se vyberes jednu a trvas na ni.
Znovu }a snad naposled] opakuji - absolutne nejzakladnejsi pravidlo vyskove mediciny je, ze jakykoliv nezvykly zdravotni projev ve vysokych nadmorskych vyskach se AUTOMATICKY povazuje za projev "vyskove nemoci", resp. za vliv nadmorske vysky kym se nedokaze opak! (Tady davam "vyskovou nemoc" do uvozovek, protoze to jeste nemusi byt akutni AVN, ale taky muze byt jen naznak pristiho problemu.)

No a jak jsem psal, tady to neni korelace, tady je mnohem pravdepodobnejsi kauzalita - min kysliku ve vzduchu -> min kylsiku "ve krvi" -> zvyseni frekvence dychani -> zrychleni tepove frekvence i "objemu srdce" -> zvyseni tlaku krve i kapilarniho tlaku -> zvyseni tlaku na steny kapilar. Coz prave muze vest k prasknuti pomerne citlivych zilek i v nose. K tomu musis pripocitat zvysenou namahu, tj. dalsi zvyseni tepu i tlaku, teoreticky i Tvuj sussi vzduch (i kdyz na zasnezenem ledovci, na ktery prazi slunce dochazi k pomerne velkemu vyparovani, tj. rel. vlhkost vzduchu je pomerne vysoka, zato absolutni je nizsi nez dole). Jenze toto vsechno JE vliv vysky (i ta zvysena namaha, protoze jeji projev je jiny v 3500-4000m nez v 1500m). Proste jsou to vsechno spojene nadoby, ktere "synergicky pracuji" spolecne.

Zrovna prasknuti zil v nose by mel zvysit ostrazitost, protoze si uvedom, ze stejne ucinky organizmus ma i na jine cevy/zilky - v sitnici (tam je prasknuti bezny projev ve vetsich vyskach) a plicich (vykaslavani krve je taky pomerne casty priznak uz AVN a taky u plicniho edemu muze mit svuj podil).

No a kdyz neveris mne, tak to muzes najit i jinde, jak tento mechanizmus ucinku, tak i to, ze krvaceni z nosu muze byt projevem vyssi nadmorske vysky (napr. tady, tam je to napsano srozumitelne).
BTW, neberou nic na povzbuzeni, krome ranniho zeleneho caje, ale i to je tak jeden bezny sacek (rekneme 2g) tak na litr vody, tak hodinu a pul pred nastupem na turu. Coz na nejaky vyznamny vliv kofeinu nestaci. Nepouzivaji ani zadne leky ani energeticke napoje/tycinky/gely, nic.
mike píše:en "nemiznouci" ucinek ma svoji hranici, ktere nikde v Evrope nedosahnes.
Ten "nemiznouci ucinek" je mysleno, ze nezmizne "pres noc". Najdi si, za jakou dobu se jak vyviji vyskova nemoc. Najdes to na mnoha mistech, vetsinou se zduraznuje 4. den.
mike píše:Jizda lanovkou tomu urcite muze prispet taky, ale tos puvodne myslim nepsal a neni to vyska jako takova, ale jeji rychla zmena.
To jsem nepsal - a taky proto jsem psal, ze o te oblasti netusis nic. Kdo tam kdy byl, vi, ze se normalkou na Alallin (stejnou cesto se jede az na sedlo na hrebeni na Alphubel) z Mittelallalinu (skoro 3500m) se prakticky na nastup dostat jinak nez lanovkou a tim Metrem ze Saas Fee (cca 1750m) neda. Na mapach.cz je sice znacena stezka, ale ta uz je vice-mene rozumne nepruchodna a nikdo se o ni ani nepokousi, navic potom tam uz prijdes v case, kdy uz budes mit ledovec tezko pruchodny, rozmekly. Nemela to byt poznamka "pro Tebe", spise vysvetleni, ktere jsi nemohl tusit.
Allalin je jedna z relativne lehkych 4000+ vrcholu (ale zdaleka ne "absolutne bezproblemova"), zato ma svoje specifika a jedno z nich je prave tento zrychleni presun rano mininmalne o tech 1700 m za par minut.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod mike » ned srp 22, 2021 18:44

apuka píše:No a kdyz neveris mne, tak to muzes najit i jinde, jak tento mechanizmus ucinku, tak i to, ze krvaceni z nosu muze byt projevem vyssi nadmorske vysky (napr. tady, tam je to napsano srozumitelne).

Ne vysky, ale vyskove nemoci, jak pisou v tvem odkazu. Vyskova nemoc se objevi pri spatne aklimatizaci. Aklimatizace na 4000 m trva 3 - 6 dni tys psal, ze tam byli 11. den. Coz znamena, ze uz museli byt skvele aklimatizovani a tudiz o vyskovou nemoc jit nemohlo.

Tvuj problem je v tom, ze nedokazas chapat veci v souvislostech, vytrhujes jednotlivosti a zanedbavas dalsi podminky k tomu nutne. Dal uz se tim nehodlam zabyvat, ztrata casu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49658
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod apuka » ned srp 22, 2021 20:05

mike píše:Ne vysky, ale vyskove nemoci, jak pisou v tvem odkazu. Vyskova nemoc se objevi pri spatne aklimatizaci. ... uz museli byt skvele aklimatizovani a tudiz o vyskovou nemoc jit nemohlo.
Jezisi Kriste, Ty jsi fakt totalne jelito ](*,) ](*,) Prosim, prosim, precti si tu hovadinu, cos napsal a aplikuj na sebe taky, cos napsal
mike píše:Tvuj problem je v tom, ze nedokazas chapat veci v souvislostech, vytrhujes jednotlivosti a zanedbavas dalsi podminky k tomu nutne.
:twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Alpské státy