Allgäuer Alpen

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Allgäuer Alpen

Příspěvekod fps » pát srp 18, 2017 18:52

nemáte někdo přehled jak to vypadá z obtížností turistických stezek na Allgäuer Alpen? hlavně okolo Großer Krottenkopf, jde mi hlavně o turistické stezky 433 a 432 které asi budou nejobtížnější, viz. fotky příloha, na mapách nevidím nic co by mělo být extra obtížné?
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Allgäuer Alpen

Příspěvekod apuka » pát srp 18, 2017 21:15

Primo tam jsem nikdy nebyl, jen vedle v casti Lechtalek. Ale vsude pisou alespon Rauheck a Kreuzeck jako lehkou turu.
Osobne si myslim, ze v Allgauskych Alpach budes mit relativne slusne cesticky - jen nesmis na hrebenech a pripadnych traverzech uklouznout a na nektera mista radeji zapomen, pokud bude prset. Ty strme travnate svahy jsou horsi nez firnova pole, tam se nemas sanci zastavit. A toto neni zadne moje kecani, o tech horach je toto vseobecne zname, vsak se tam taky zrodil zvlastni druh horolezeni - travni lezeni, s cepinem, casto i s mackami, samozrejme beze snehu a ledu...
Ale nechci Te strasit, pravdepodobne uvazovane cesticky takove nebudou, max. v nekterych castech hrebene. Zkus pohledat nejake popisy tur, i kdyz budou vetsinou v nemcine, alespon najdes obrazky stezky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Allgäuer Alpen

Příspěvekod fps » ned srp 20, 2017 14:38

jojo, asi tam bude dost traverzového chození hlavně okolo Großer Krottenkopf
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Allgäuer Alpen

Příspěvekod fps » úte zář 12, 2017 19:21

tak jsem toho kuli špatnému počasí nahoře moc nenachodil, tak od cca 1800 m n. m. slušně nasněžilo, ale od cca 4.9. je to už zase pryč, chytil jsem tam nejhorší počasí z mích šestnácti návštěv Alp, cca 30h lilo, a cca 20h sněžilo, tak snad někdy příště
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Allgäuer Alpen

Příspěvekod Tonto » pon zář 18, 2017 14:49

Ahoj, od 28.9. se chystáme s přítelkyní do Allgauských Alp. Jsme začátečníci, bez vybavení, jsou tam vyloženě nějaká nebezpečná místa kolem Grosser Krottenkopf, kterým bychom se měli vyhnout? A co je tam zase pro začátečníka ideální?

A jak je to s kempama v Oberstdorfu? Našel jsem jeden, kde se nedá rezevovat místo pro stan, resp. bych musel platit taxu jako karavan. Má cenu si připlatit, nebo si myslíte, že tam bude dost prázdno?
Tonto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř zář 4, 2013 15:13

Re: Allgäuer Alpen

Příspěvekod fps » pon zář 18, 2017 18:30

tady je jen menší ukázka jak to vypadalo se sněhem 2.9.2017 na Eissee 1850 m n. m.
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Allgäuer Alpen

Příspěvekod mike » pon zář 18, 2017 20:26

Sis vybral zrovna nejhorsi pocasi, kdyz prisel maly monzun :) Kolikrat uz jsem tu psal, ze na prelomu srpna a zari v Alpach byva a snezeni je bezne?

Ted uz to muze byt vsechno pryc nebo mohlo pripadnout dalsi. Chce se to kouknout na webkamery.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Allgäuer Alpen

Příspěvekod fps » pon zář 18, 2017 20:54

- jojo, tenhle termín mi moc nevyšel, a nejenom co do počasí, nejdříve byla výluka do Lince, takže jsem to objížděl o hodinu déle přes Mnichov, a ještě k tomu když jsme jel tam, tak mezi Ingolštaten a Mnichovem bylo cca 1h zpoždění
- vždy koukám na webkamery, ale jak se teďka dají koupit v časné jízdenky jen přesně na daný den, tak se s terminem nedá vůbec hýbat, takže se nedá ani podle předpovědi počasí hýbat s termínem kdy vyrazit, a tentokrát jím předpověď počasí vyšla jak na potvoru úplně přesně
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Allgäuer Alpen

Příspěvekod GreyMouse » úte zář 19, 2017 14:35

Tonto píše:A jak je to s kempama v Oberstdorfu? Našel jsem jeden, kde se nedá rezevovat místo pro stan, resp. bych musel platit taxu jako karavan. Má cenu si připlatit, nebo si myslíte, že tam bude dost prázdno?

Není to přímo odpověď na tvoji otázku, ale zkušenost z minikempu v Rakousku. Začátkem července relativně dost lidí, i když ne úplně plno, koncem srpna pár lidí, koncem září (taky jsme využili svátek 28.9.) skoro nikdo. V tom červenci tam bylo dost seniorů s karavany a obytňáky. Pokud jsou v důchodu, mohli by jet kdykoli během roku, ale stejně asi preferují léto, aby jim nebyla zima, když sedí před obytňákem a pozorují okolní kopce.
Takže bych koncem září velký nával nečekala. Léto je pryč, důchodci někde v teple a na lyžaře je brzo. Pochybuju, že by vás se stanem vyhodili, kdyby byla loučka pro stany plná, ale většina míst pro karavany prázdná.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Allgäuer Alpen

Příspěvekod apuka » úte zář 19, 2017 16:58

Jen mala technicka poznamka. 3.10. (utery) je v celem Nemecku statni svatek, 2.10. (pondeli) v mnoha firmach je tzv. Bridge Day, tj. volno. Takze i kdyz maji radeji teploucko, muze se stat, ze nakonec bude ten vikend v proflaklych oblastech Nemecka (a ze okoli Obersdorfu mezi ne patri je jasne) docela dost lidi, jak na horach, tak i v kempech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Allgäuer Alpen

Příspěvekod apuka » stř črc 12, 2023 15:52

Byl jsem na dovolene na cca 10 dnu v Oberstdorfu, vlastne prvnikrat osobne v Allgau. Prostredi a hory uzasne, neco mezi Vysokymi Tatrami, ruznymi castmi Alp (spise vapencovych) ale taky travnatych hrebenu typu Mala Fatra - jen casto s hodne ostrym hrebenem a svahy az 60+ stupnu, nekdy nahore stezka siroka pul metru, max. metr a takto strme (nekde odhadem i 70 stupnu :shock: ) to pada dolu i nekolik set metru. Proste uklouznout nebo zakoupnout je na techto mistech vetsinou fatalni.

Jsou tam cesticky mene narocne, stredni, ale nejvice narocne az hooodne narocne. Plus par ferat.

Ja jsem si 3-4 dny pred odjezdem nejak pochroumal kycel nebo co - umyval jsem manzelce pohorky v umyvadle a pritom asi 10 minut jsem byl v predklonu. Bohuzel se to nijak nezlepsilo, doted to citim. Chodit se s tim dalo, ale bylo nutne hodne davat bacha, jaky krok delam a abych neuklouzl...
Hned prvni den jsem to trochu prehnal - z Mittelbergu na Kemptner Kopf a Mindelheimer Klettersteig pres vsechny tri Schafalpenkopfy na Fidelepasshutte a dole zpet do Mittelbergu. Ferata psana nasim smerem na 4 hod + nastupu 3 hod + sestup 3 hod. Mne s tou bolavou nohou, navic od prostredku uz trochu dalsi problemy (kolena, svaly a hlavne hlava od horka a slunka), takze celkove to trvalo cca 11:15 hod., cca 1650 m prevyseni.
Ferata je to moc pekna, ani ne moc technicky narocna. Jen mi trochu vzalo energii, ze je tam nekolik nezabezpecenych pasazi, nastesti kratkych po velice uzkych hrebincich nad propastmi na obe strany (az jsem nekde musel skoro po ctyrech - bo uvarena hlava nechtela pracovat). Nastup "nasim" smerem ke konci je uz vlastne pekny vyslap doslova ve skalni stene, obcas da zabrat a sesup dolu z chaty je docela hnusny strmy usek, sice po serpentinach, ale v uchazejici suti, proste kolena "skacou radosti" :twisted:

Na dalsi den "jen" vyslap na Hohes Ifen (uzasny kopec), posledne dva useky nahoru, pomerne dlouhy neprijemny vyslap po sikmych "zavodnenych" plotnach s asi 2cm vysokym nabitym zelezem jako stupy (ehm, ja jsem se tam necitil moc dobre a bezpecne v pohorkach, ale ty lidi smerem dolu v nizkych botach, i kdyz feratovych - napr. LS TX4 - vesmes tam "slapali" ve drepu drzic se lana, ti co meli silnicni bezecke boty, tak byli z toho mirne "pokakani", no a par lidi v LS Ultra Raptorech melo taky docela velke problemy se pres to dostat. Potom na travnate nahorni plosine az ke krizi by bylo vhodnejsi psat po nekoncici nahorni sikmine nahoru. Smerem dolu na druhou stranu sikminou dolu, slezt ze skaly (dobre zabezpecena stezka) - a nakonec nejakych 520 vyskovych metru po suti dolu na stredni stanici lanovky (nebo jeste dalsich 300 na parkoviste/bus) uz nohy dorazi uplne. Mimochodem v lete funguje z lanovky jenom spodni stupen, tech 300 metru - a chteji za to 18,50 EUR jednym smerem nebo 24 EUR obema ](*,) ](*,) ](*,).

Moje nohy byly z techto dvou vyletu uplne odepsane, dalsi dny jsem uz slapal jenom jednodussi tury z lanovek, resp. k chate pod Aggensteinem. Manzelka si jeste uzila vyrazne slozitejsi tury, dve feraty, Hildesheimer Hohenweg, Hohes Licht, kdyz melo prset, tak ten Aggenstein az na vrchol. Spolu jsme jeste vyslapali na Grunten (jen ja jednoduchou cestou, manzelka skalnatou hrebnenovkou), kde jsme nastesti chytli bourku a lijak pri odbocce na chatu asi 250 m od nas. Tak jsme "oslavili" nase vyroci svatby, pockali vice nez 2 hod, kym prejdou bourky, lijaky a dokoncili vystup.

Krome prvnich a poslednich dvou dnu bylo kazdy den hodne nestabilni pocasi - michalo se slunecno, bourky, dest, ... Ani na miste se nedalo ani pul hodinu dopredu odhadnout, jestli ty bourkove/destove mraky budou za pul hodiny nad nama nebo o dve-tri udoli dal.

Priznam se, ze nejvetsi vyhoda cele dovolene byla, ze jsem se prvnikrat setkal s cestinou predposledni den v Oberstdorfu a v den odchodu jsme narazili na jedno auto s ceskou SPZ. Stejne tam nebyli Polaci, Madari, Rusove, ortodoxni Zide (ty jsou posledni roky vsude - osobne nemam proti nim nic, ale maji penize a podle toho se taky casto chovaji a davaji najevo, ze penize jsou na jejich strane, obcas je to dost neprijemne dokonce i pro mistni).
I v aute bylo silne citit, ze uvedeni tam nejezdi. Az blizic se ceskym hranicim, jak pribudly ceske a polske SPZ (plus rumunske a bulharske, prevazejici auta na privesech z Francie), tak se stejnym tempem zvysoval pocet bezohlednych manevru ridicu... :twisted:

Jeste jedne poznatek - i mnozi Nemci dokazou byt na kole hodne protivni vuci autum (nejenom nasemu, i autobusu). Klidne 20 minut budou neohrozene jezdit vedle sebe, a to jeste metr a pul od kraje) na silnici, kde se evidentne neda predjizdet (uzka, hodne aut v protismeru, hodne neprehlednych zatacek) a ani nahodou se nezaradi za sebe (t by se obcas dali predjet) a uz vubec ne, ze by zajeli do nejakych delsich odstavnych nebo zastavkovych pruhu na kraj, kdyz tam jsou a nekolik aut by je mohlo predjet. Navyse slapou do kopce, tj. jde jim to max. 15 km/h, casto i mene. Nebyl to zdaleka jediny pripad, podobnych jsme zazili skoro kazdou jizdu autem ](*,).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Alpské státy