Rakousko - Hochgolling - 2 června

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod ZanerZula » pát kvě 26, 2017 14:00

Zdravím
Potřeboval bych poradit od zkušenějších.
Naplánovali jsme od 2 do 10 června schladmingské taury, trasa schladming zleva na hochgolling a zprava zpět do schladmingu. cca 60km bez odboček.
Spíme ve stanech.
A ted průser. Je tam ještě dost sněhu. Sháním rady někoho zkušeného s čím tam jít.
Psali jsme na horskou službu že jdem v pěti a odepsali, že je tam nad 1800m sníh a máme si vzít lano a alespoň dva cepíny.
S VHT zkušenosti máme, se zimou taky, s jištěním nic.

Máme se toho bát?
Co by jste v tom termínu příští týden doporučili si vzít? (cepín mačky lano atd)
Jaké máme očekávat teploty?
V alpách jsme ještě nebyli.

Dík za veškeré info a ochotu.
ZanerZula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob srp 22, 2015 19:16

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod pickard » pát kvě 26, 2017 14:22

Eh... no to je takové ošemetné.

"V alpách jsme ještě nebyli." Pokládám za důležité sdělení, které naznačuje, že to není ideální první výlet. V kombinaci s "s jištěním nic" bych to asi nezvolil.

Pokud byste přecejen šli... Počítejte, že v pěti lidech vám všecko technické bude velmi dlouho trvat. Pokud je tam sníh, který hrozí uklouznutím na nebezpečném místě, měl by mít pikl každej. Systém "pikl jenom někdo" neshledávám jakkoli užitečným. Představa, že borec s piklem ubrzdí na laně zavšenýho borce bez piklu, je naprosto nesmyslná.
Šlo by samozřejmě uvažovat o tom, že soudruh s piklem nejdřív přeleze blbý místo, pak zřídí štand, a pak dobere ostatní nešťastníky, ale to je v pěti tak pomalý, že to nedává vůbec smysl.

Lano na pět lidí... no záleží, co sním budete dělat. Ale tak s 50m asi vyjdete, asi by stačila půlka, nic nepolezete.

Nemá cenu mít lano, nemám-li sedák. Takže sedáky. K tomu každej aspoň dve karabiny s pojistkou zámku, jednu z toho HMS, jistítko nebo spolehlivé užití půlloďáku. do skupiny 4 - 6 expresek, pět 60cm a dvě až tři 120cm smyce + 5-8m smyčkový metráže na kreativitu....

...

No nevim, čím víc to píšu, tím víc mi připadá, že to není dobrý nápad, pokud je tam lano a cepíny potřeba.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod pickard » pát kvě 26, 2017 14:23

Jinými slovy pokud mají pánove z horské služby pravdu ohledně podmínek a nutného vybavení, nemyslím, že to je výlet pro vás, pokud máte ty zkušenosti, co píšeš.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod pickard » pát kvě 26, 2017 14:28

Jsem na tom Hochgollingu nebyl, líp asi poradí znalci tamních poměrů (Mike?), ale teď čumím na fotky a ten závěrečnej hřeben nevypadá jako něco, co bude na sněhu a ledu brnkačka. Spíš to vypadá, že se to může klidně celý jistit.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod ZanerZula » pát kvě 26, 2017 14:31

A sakra tak teď jsi mě dostal, mysleli jsme, že si vezmeme maximálně cepín a lano, popřípadě nesmeky.
Myslíš že je to nevhodný tam jet takhle v červnu?, nebo je to tam tak furt.
Je předpoklad, že půjdem furt ve sněhu?
ZanerZula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob srp 22, 2015 19:16

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod pickard » pát kvě 26, 2017 14:38

Co se týče podmínek v místě - viz horská služba ev. zdejší znalci oblasti. Já jsem tyrolák, tady to vídeňský předměstí neznám.

Ale co se týče vybavení, pak je to podle mě docela jednoduchý. Neumím si moc představit scénář v horách, kdy to, co ve skupině potřebuju, je "lano a pikl".
Tak buď se potřebuju na blbejch místech dojišťovat - a pak potřebuju sedáky, pár karabin a aspoň pár smyc, protože jak jinak to lano přivážu k lidem na jedný straně a ke skále na druhý...
A nebo se nepotřebuju na blbejch místech dojišťovat, a pak neberu to lano, že.

(Pomiňme, že nouzově se lze na lano navázat nebezpečně přímo, že jistit lze také třením o tělo nebo o šutr apod. To je hezké, ale je dobré to umět a ne to cvičit ve třech tisících.)

Když jsu bez lana, protože mi stačí pikl, tak ho samozřejmě musí mít každý. Je také dobré ho umět používat.

Tedy za mě "lano a cepín" není výbava, která by k čemukoli byla.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod Zdéňa » pát kvě 26, 2017 14:55

Pár let zpět byl na konci června sníh od 2200 výš a bylo ho tam kvanta. Regulérní zimní podmínky. Tenkrát jsme ani nepřešli z Prientaler hutte na Golling hutte.
Plus je tam národní park, kde je zakázáno stanovat.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod apuka » pát kvě 26, 2017 15:00

ZanerZula píše:mysleli jsme, že si vezmeme maximálně cepín a lano, popřípadě nesmeky.
ZanerZula píše:Je předpoklad, že půjdem furt ve sněhu?
Promin, ze do toho kecam, ale uplne staci, pokud pujdete jen maly kousek ve snehu, nedejboze nekde v ledu a ten usek bude dost obtizny (kdyz se maji brat cepiny), tak Vam asi nesmeky budou vice-mene na prd. Budete potrebovat macky. A pruser je prave to, ze mozna 20 hodin nebudete potrebovat nic, potom bude kousek snih, ktery smerem nahoru do nejake vzdalenostoi projdete v nesmecich nebo bez nich a potom zjistite, ze v nesmecich se dal nedostanete (a k tomu muzete docela lehce dospet), budete se muset otocit, jenze ejhle, v nesmecih to nepujde ani dolu! V mackach docela v pohode nahoru i dolu, ale v nesmecich to jit nemusi a muze byt zivotu nebezpecne. A co ted???
Umite cepinem dobre brzdit, muze se kazdy z Vas spolehnout na to, ze pokud uklouzne, sam to ubrzdi???

Lan bez sedaku opravdu jak pise pickard - tak max. abyste mohli spustit dolu navazany ruksak. Nebo se v pripade vrcholniho zoufalstvi se na to ob..., pardon :twisted: V lete manzelka se synem takto cekali skoro hodinu, aby se mohli dostat z Mitterkaru, protoze nejaky horsky vodce tam spoustel sve klienty ve zlebu po lane a nechtel je (manz. a syna) pustit kolem sebe, aby oni neohrozovali jeho klienty ](*,). Ty se tam doslova valili, po snehu klidne hlavou dopredu (cepiny nemeli, macky uz meli z nohou dole). Ja jsem videl jenom par fotek, ale myslim, ze to by bylo dobre instruktazni video na odrazeni od podobnych silenosti bez vybaveni.

Takze - bud tam nejit a vybrat si jine misto, resp. jinou, bezpecnejsi trasu, nebo s vybavou, kazdy sedak, macky, cepin plus lano a "prislusenstvi" a naucit se jeste jisteni (a ty spravne modlitby).

Toto ber jako vseobecnou radu - taky jsem spise Tyrolak a kolem Hochgollingu jsem nebyl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » pát kvě 26, 2017 18:12

Na Hochgollingu jsem byl naposled pres 11 lety, takze uz si nemusim pamatovat vsechno presne, ale jsem si jisty, ze na snehu bych na vrchol bez macek a cepinu nelezl. A i to bych si docela rozmyslel podle aktualniho stavu snehu a stopy. Na zacatku cesticka traverzuje nekolik strmych zlebu, coz neni moc prijemne ani za sucha. S vybavou by to asi nebyl problem, kdyby tam byla vyslapana stopa, bez ni nevim, jestli bych se do toho pustil, snad se dvema lezeckymi cepiny. Tady ale mozna vzpominky klamou a co se mi zdalo tenkrat nebezpecne by mi dnes mohlo prijit v pohode. Dal se pak stoupa celkem strmym ubocim (serpentiny), opet za sucha v pohode a na snehu ne. Pak se cesticka deli na pokracovani ubocim (I) a mensi lezeni po hrebinku (II) a potkaji se pred vrcholem. Prvni jak jsem psal, druhou si nejsem na snehu jisty, muze byt lepsi, ale taky pokus o sebevrazdu, je misty celkem vzdusna a dolu je to 1200 vyskovych metru. Krome toho, jestli tam stopa vyslapana nebude, tak netrefite spravnou cestu a nalezete do nebezpecneho terenu, ze ktereho nemusi byt navratu. Suma sumarum: vzhedem k vasim zkusenostem a aktualnim podminkam o Hochgollingu ani neuvazuj.

Mozna by se to dalo pojmout jako trek bez vrcholu. Jestli je ale snih od 1800, tak bych to moc nedoporucoval. A rozhodne ne bez macek a cepinu. Za sucha je trasa bez problemu, takze si bohuzel nevybavim, jestli jsou tam nejake useky, ktere by na snehu mohly byt nebezpecne. Klidne bych si ale vsadil, ze ano. Za sedlem Gollingscharte bylo vetsi snehove pole jeste v cervenci, neni nijak zvlast strme a stejne s nim nekteri maji problemy. Videl jsem tam lidi bezmocne se klouzajici po zadech, prestoze byl snih uz zmekly a pohodovy. Z druhe strany je vystup rozhodne strmejsi a bude ve stinu.

Co se tyce vybavy uz napsal pickard, za mne rozhodne macky a cepin, lano by mohlo byt spis na skodu, kdyz s nim neumite spravne zachazet. Trhliny jako na ledovci tam nejsou a pri chuzi ve svahu ma vetsi sanci zastavit nenavazany jedinec, nez skupina, ktera se bude navzajem strhavat. Zvlast kdyz brzdeni nemate nacvicene. V tom pripade nema moc sanci ani ten jedinec, na tvrdem firnu neni pri padu cas na premysleni nebo pokusy, musi zafungovat reflexy a musi zafungovat spravne. Sance na zastaveni bez nasledku je na zacatku, pak uz byt nemusi a akcelerace je neuveritelna (kdo nezazil, neuveri, ale nedoporucuju ;-)).

Celkove mi to neprijde jako dobry napad. Tato oblast je na prvni vylet do Alp idealni, ale bez snehu. Snih od nejakych 2000 jsem tam zazil na podzim, nebylo ho moc a nebyl jeste zfirnovately, ale i tak to byl uplne jiny level, nez za sucha v lete. Mj. i proto, ze pod snehem nejsou videt znacky a kdyz neni proslapnuta cesticka, tak nevis, kudy jit a zalezt do spatne schudneho terenu je snadne (stalo se mi a dost jsem se opotil).

Muze se stat, ze tam bude vyslapana cesticka, bude svitit slunce, snih bude zmekly a vsechno bude v pohode. Nebo taky ne a pak muze jit o zivot. Odlozte to na cervenec nebo srpen.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod remy77 » pát kvě 26, 2017 18:30

Vikend 6-7.5. sme isli hreben Seckauerskych Taurov. Miestami to bolo bez snehu, miestami velke preveje. Medzi Geierhauptom a Grieskogelom to bolo nepriechodne. Niekde mal snezny prevej na hrebeni tak 1m sirku a otacali sme to zhruba v polovici, kde je na hrebeni zub. Dopredu bol tak 10-15 m skok a po stranach tak 60-70 stupnove zrazy konciace v hmle. Ziadne znamky pokracovania chodnika. Jedna moznost bola zlanit, druha otocit. Vercajg sme nemali, tak sme sa vracali spat. A to bol turisticky chodik.

Na to, kolko snehu je este hore, kludne sa vam to moze stat.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » pát kvě 26, 2017 18:51

Uz je to taky 10 let, co jsem tam sel, ale nejak si nevybavuju, ze by tady bylo nejake obtiznejsi misto... Coz je prave dobry priklad toho, ze na snehu muze byt vsechno jinak. Na zub si nevzpominam, ale myslim, ze cesticka nevede celou dobu po hrebeni, ale obcas traverzuje ubocim, mozna ho obchazi. To je pak v lete v pohode a na snehu to nejde. Nemas fotku?

Za mne jsou teda Seckauer Alpen vyrazne jednodussi, nez Schladmingske Taury. To jen aby mel puvodni tazatel perspektivu. Je to teda trochu jiny typ terenu, podobny hrebinek snad na vybrane trase neni, ale zas jsou tam strmejsi vystupy a sestupy ze sedel. S dobre umistenou preveji muze byt takove sedlo leda na slanovani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mitau » pát kvě 26, 2017 18:57

Byl jsem předloni na treku ve Schladmingských Taurách asi na začátku října, kdy napadl první sníh. V údolích nic nebylo, v sedlech tak půl metru a nějaká sedla, která podle chtařů byla zasněžená více, jsme vynechali a obcházeli po turistických cestách údolími/traverzem mezi nimi. I tak to byl pěkný výlet, který bych doporučil i bez největších vrcholků. Můj pocit byl, že s tím prvním sněhem to bylo celkem zajímavé, v létě by to šlo skoro brát běžecky.

Konkrétně Hochgoling - šli jsme přes sedlo a odbočovat na vrchol nás ani nenapadlo (vás by taky nemělo). I sestup ze sedla byl celkem zasněžený a nepříjemný. Zvlášť z celkem strmém traverzu v tajícím sněhu jsme neměli dobrý pocit.

Chce to určitě nějak zjistit podmínky, ideálně pro každého vzít cepín a na místě se podle aktuálních podmínek od chatařů rozhodovat, kdy to jde vzít sedlem a kdy se to musí obcházet. věřím, že jde naplánovat slušná trasa i přes nižší nadmořskou výšku. Určitě s sebou berte GPS - stačí poprašek a není vidět značení. Jestli to i s obcházením půjde namapovat jako cesta tam a zpět po různých zajímavých cestách nevím, my jsme to šli jen v jednom směru.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » pát kvě 26, 2017 19:08

Nektere useky se daji obejit z jihu a tam by mohlo byt i min snehu. Akorat je to dost dlouhe. Potkal jsem tam jednu ceskou skupinu, ktera takhle obchazela Gollingscharte, protoze se bala toho snehoveho pole (v cervenci). Obesli, ale z nekolikahodinove trasy je pak cely den.

Z Gollingascharte bych na snehu nesel tim traverzem, ale primo dolu smerem na Landawirseehutte. A pak zas nahoru do sedla (zrovna tam by mohla byt pekna prevej). Stoji to nejakou vysku, ale je to bezpecnejsi. BTW, ten traverz tam jeste je? Myslel jsem, ze ho zavreli, snad kvuli nejakym sesuvum.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod remy77 » pát kvě 26, 2017 19:59

Mike:
Fotku nemam, dohladnost bola tak 30-50 m, podla toho ako to rozfukovalo. Aby som bol presny, najprv bol dolu schod, ten mal tych 10-15 m (v tom pocasi sa to zle odhadovalo) a tak bol ten zub. A znacka este bola hpreore na hrebeni mozno 10-20 m od toho schodu. Najviac to pustalo na lavu stranu hrebena - na zapad, ale ak tam su v lete nejake police, tak teraz este boli komplet zasnezene.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » pát kvě 26, 2017 20:10

Jo aha, vy jste to sli opacne, shora dolu. Ja jsem sel z vychodu na zapad (jdi na zapad, mlady muzi ;-)). Mam takove nejasne tuseni, ze asi vim. Myslim, ze cesticka jde zapadni stranou pod tim zubem a pak se vysplha na hreben, par ostrych zatacek nahoru svahem. Ve snehu asi tezko pruchodne, zvlast kdyz nevis, kudy mas jit. Zas muzes brat jako plus, ze kdybyste to prosli, tak budete asi chtit pokracovat pres Hirschkarlgrat a tam by to bylo jeste horsi ;-)

Pointa pro OP: pri vystupu na Hochgolling je takovych mist nekolik, pri "dobrych" podminkach i vetsi cast stoupani ubocim. Myslim neviditelnou cesticku a traverz nebo serpentiny prudkym svahem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod remy77 » pát kvě 26, 2017 21:52

mike píše:Zas muzes brat jako plus, ze kdybyste to prosli, tak budete asi chtit pokracovat pres Hirschkarlgrat a tam by to bylo jeste horsi ;-).


Nebolo pocasie na pokracovanie. Zla viditelnost, silny vietor (wawrikovym anemometrom namerane 90 km/h v narazoch.) Chceli sme to dat uz dolu, no tak sme sa museli vracat spat po hrebeni na zapad
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod ZanerZula » sob kvě 27, 2017 4:44

Děkuji všem za rady.
Takže předpokládám že jakékoliv taury bude lepší vynechat.
Budem to muset přehodnotit a asi pojedeme na Karavanky (Stol 2225m), tam to snad bude v pohodě bez lezecké výbavy.
Nebo máte nějakej jinej typ v alpách se spaním ve stanech?
ZanerZula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob srp 22, 2015 19:16

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod vlastimilwunsch » sob kvě 27, 2017 7:47

Jsem tvrďák, takovéto treky chodím ve svých botech znacky lotto na tenis, s igelitkou v ruce a hůlkou po dědovi.
vlastimilwunsch
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob kvě 27, 2017 7:44

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » sob kvě 27, 2017 22:47

@ZanerZula: :smt023 Karavanky by snad mohly byt OK, ale stejne bych se byt tebou kouknul na nejake webkamery. Jine tipy by se nasly, ale s letosnim snehem si na to fakt netroufnu. Treba jizni Dolomity by na zacatku cervna normalne mely jit, ale letos to muze byt jinak.

@vlastimilwunsch: je hezke, ze sis na OF zalozil konto, jen abys nam mohl sdelit tohle ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod fps » pon kvě 29, 2017 13:22

ZanerZula píše:Naplánovali jsme od 2 do 10 června schladmingské taury, trasa schladming zleva na hochgolling a zprava zpět do schladmingu. cca 60km bez odboček.
Spíme ve stanech.
A ted průser. Je tam ještě dost sněhu. Sháním rady někoho zkušeného s čím tam jít.
Psali jsme na horskou službu že jdem v pěti a odepsali, že je tam nad 1800m sníh a máme si vzít lano a alespoň dva cepíny.
S VHT zkušenosti máme, se zimou taky, s jištěním nic.

Máme se toho bát?
Co by jste v tom termínu příští týden doporučili si vzít? (cepín mačky lano atd)
Jaké máme očekávat teploty?
V alpách jsme ještě nebyli.

já chci jít na těžko od 9.6. do 13.6. cca trasu Schladming - Gollinghütte - Gollingscharte - Rotmandlspitze - Ignaz-Mattis-Hütte - Schladming, do Alp jedu na těžko po třinácté, jsem VHT, ne horolezec, a Hochgolling je na mě moc obtížný, tedy podle toho co jsem vyděl na videích, taky bude na severní části Hochgollingu asi ještě dost sněhu, jinak by trasa mohla jít v pohodě projí bez zimní výbavy, když ne, tak to otočím, ale to nepředpokládám, do 9.6. toho ještě dost odtaje, předpověď počasí na Rottor 2363 m n. m. který je pod Hochgollingem 2862m n. m. (máš tam i webkamery z okolí) je na celkem vysoké teploty, takže bude sníh hodně tát
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod fps » pon kvě 29, 2017 14:05

- chtěl jsem založit nové téma Schladminger Tauern jelikož na OF žádné takové samostatné není, což se tedy divím, ale nakonec použiji toto téma, když tak můžete tohle téma přejmenovat na Schladminger Tauern
- zase mám dotaz k obtížnosti trasy, tentokrát Gollingscharte - Rotmandlspitze - Ignaz-Mattis-Hütte, jde mi hlavně o turistickou stezku 702 viz screen příloha, jak moc je 702 obtížná? na mapách nic obtížného nevidím?
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod ZanerZula » pon kvě 29, 2017 17:28

To je přesně trasa co jsme chtěli jít, ale zatím jsme to odpískali a vypadá to na karavanky.
ZanerZula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob srp 22, 2015 19:16

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod fps » pon kvě 29, 2017 17:51

- tě moc vystrašili, kdyby jste vynechali Hochgolling, tak by to neměl být problém
- byl jsem ve dvanácti částech Alp, a všude je pěkně, na Schladminger Tauern můžete jet jindy
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mitau » pon kvě 29, 2017 19:59

Myslím, že jsme tehdy prošli tu 702 a bylo to terénem v pohodě, bez sněhu to bude bez problému. Část trasy byla tehdy čistě po sněhu a byla vyšlapaná, tak přesně povrch nevím, ale maximálně to bude pěšinka kamenitým polem. Obecně to tam ale na mě působilo jako nejpopulárnější cesta v oblasti, tak to bude i slušně udržované. Žádné problematické místo si neuvědomuji.

Jinak po cestě doporučuju se podívat mezi bodem 4 a 5 na mapách.cz na Riesachsee. Je to stoupání roklinkou podel potoka, kde je pár lávek nebo žebříčků, ale žádná ferata, takže je to nenáročné ale pěkné. Dolu třeba po té značce, která je na mapách.cz a která to trošku obchází. Akorát má takové malé kolečko nějakou tu stovku metrů převýšení, ale to snad tolik nevadí. Rakouské rodinky tam jezdí, aby udělali akorát tohle malé kolečko.

Tehdy jsme chtěli z Gollinghutte na Preintalerhutte horem přes Greifenberg, ale kvůli sněhu jsme to právě obcházeli spodem a nakonec kvůli tomu doporučovanému údolíčku jsme toho ani tolik nelitovali.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » pon kvě 29, 2017 21:16

702 je soucast dalkove trasy 02 z Vidne az na Svycarske hranice. Obvykle je to nejlepsi dostupna stezka. Teda, je na ni i par useku za II a dokonce i III, ale ty jsou zajistene a nejsou v tehle oblasti, to az dal na zapad. Tady je to bez snehu pohodova stezka a v lete po ni chodi davy turistu. Dala by se i v nizkych botach a to prosim rikam ja, co jde v pohorkach i na Milesovku ;-)

Snih ale dost meni situaci a rozhodne bych ho nepodceloval. Urcite bude na zapadni strane Gollingscharte, tam byva i v cervenci. Neni to nijak zvlast strme, mely by stacit dobre boty s ostrym podpatkem, pripadne nesmeky. Mohl by byt problem s orientaci, ale cil je videt, zatacka na siroke ceste k Landawirseehutte. Problematictejsi muze byt sestup na sever z dalsiho sedla, tam je to celkem strme a mohla by tam byt prevej. Relativne strmy je i sestup k jezerum Giglachsee, normalne bez problemu serpentinama, ale kdyby tam byl snih a nebyla videt cesta, tak nevim, jestli bych to chtel jit bez macek a hlavne cepinu.

mitau píše:Tehdy jsme chtěli z Gollinghutte na Preintalerhutte horem přes Greifenberg, ale kvůli sněhu jsme to právě obcházeli spodem a nakonec kvůli tomu doporučovanému údolíčku jsme toho ani tolik nelitovali.

Klasicka cesta je prave kolem tech vodopadu a Risesachsee na Preintalerhutte a pak pres Klafferkessel na Gollinghutte. Klafferkessel je mistni atrakce, kvuli ktere se tam jezdi a je skoda ho vynechat. Jak to tam ale bude se snehem si netroufam odhadnout.

fps píše:tě moc vystrašili, kdyby jste vynechali Hochgolling, tak by to neměl být problém

Mozna bys mel zacit trochu brzdit, prehnane sebevedomi se ti nemusi vyplatit. Jako mne, v prosinci jsem se malem zabil na stezce, ktera je bez snehu jeste jednodussi, nez tohle. Jenze se snehem to byl uplne jiny level a jelikoz jsem mel jen nesmeky, tak jsem se pak opet proletel vrtulnikem a tentokrat to bolelo hodne dlouho, zebra citim obcas jeste ted. Chces si to taky zkusit?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » pon kvě 29, 2017 21:41

Jeste k te ceste. Sel jsem to kdysi poprve natezko v Alpach, mel jsem zbytecne tezky batoh a lezl jsem jak chrobak. Tenhle usek jsem sel dva dny, ale vylezl jsem pritom jeste na Hochgolling (nalehko, vetsinu veci jsem nechal v sedle) a Pietrach. I tak mi ty dva dny prisly celkem kratke a jednoduche. Bez obou vrcholu to mam podle zaznamu za 7:36 cisteho casu, takze jeden trochu narocnejsi den. Pravda, 1900 m prevyseni je natezko dost, ale na dva dny v jednoduchem terenu zas malo. Bez Hochgollingu to vychazi blbe, idealni spani je u horniho jezera Landawirsee, ale to je pak prvni den dost kratky. Jezera ale rozhodne doporucuju, jen bacha na teplotu vody, i v lete jsou studenejsi, nez se zda (jsem tam blbec v horku hupsnul a malem se utopil :)).

Od Ignaz-Mattis Hutte se da pokracovat po 02 az do Obertauern a odtud jezdi bus do Radstadtu. Tenhle usek je jeste lehci a az do posledniho sedla stale pekny. Doporucuju vylezt aspon na Lungauer Kalkspitze, ta je lehka (bez snehu), Steirische Kalkspitze je malicko tezsi, ale porad turisticka a v ramci treninku by bylo dobre vylezt i tam ;-)

fps píše:jsem VHT, ne horolezec, a Hochgolling je na mě moc obtížný

Hochgolling by mel kazdy VHT turista zvladnout. Samozrejme za dobreho pocasi a bez snehu. Nijak zvlast obtizne to neni, jen je potreba se na krizovatce vydat vpravo lehci cestou ubocim. Ta je za I a to se bere jako turisticky standard v Alpach, na ktery se ani moc neupozornuje. Muzes na nej narazit v podstate kdekoliv a jestli to nedavas, tak mas problem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod Zdéňa » pon kvě 29, 2017 21:56

mike píše:Klasicka cesta je prave kolem tech vodopadu a Risesachsee na Preintalerhutte a pak pres Klafferkessel na Gollinghutte. Klafferkessel je mistni atrakce, kvuli ktere se tam jezdi a je skoda ho vynechat. Jak to tam ale bude se snehem si netroufam odhadnout.


V druhé půlce června 2010 (nějak kolem 20.6. myslím) to byl s tehdejší přítelkyní náš první výlet do Alp. Na Prientalerhutte v pohodě, nahoru pak k Klafferscharte taky, ale Klafferkessel byl komplet pod sněhem. 30 - 50 cm žádný problém. Tehdy jsme uznali, že na to nemáme a vrátili se zpět. Jezera byly ještě komplet pod sněhem. Proto bych byl v tuhle dobu opatrný, zvlášť po tom sněhu. Kolem Gollingscharte to nebude žádná sranda..
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mitau » pon kvě 29, 2017 22:17

Smekám před mikovým detailním popisem, se kterým ve všem souhlasím (nejvíc sněhu za Golingscharte, ale budou tam beztak nějaké vyšlapané stopy; malá převěj v dalším sedle i závěrečný strmější sestup, tam jsme fakt absence cepínů trochu litovali). Vzhledem ke stopám i pár dní po prvním sněžení předpokládám, že na začátku června bude ta trasa už pár stopami vyšlapaná. Navigačně problematický může být akorát ten tvůj konec směrem na Hochwurzen. Tam už moc lidí nechodí a my to měli celé pod sněhem, takže jsme byli vděční za GPS.

Před Klafferkessel nás na Gollinghutte varovali, že tam za sněhu prošli jen jedni Češi, co zapadali po pás a ještě od té doby přisněžilo, tak ať tam nechodíme. Všude jinde to bylo celkem v pohodě (tj. žádné zapadání po pás). Na druhou stranu množství sněhu na začátku a na konci sezony se může lišit

fps: Jinak pozor na to, jak se těšíš na tající sníh. Ten by mohl být třeba v tom posledním klesání fakt nepříjemný. My byli rádi za čerstvý a když jsme se jednou dostali na tající sníh (východní svah z Gollingscharte na Golinhutte, kam se opíralo sluníčko), tak se rázem z pohodového traverzu stalo celkem kluzké a propadající se peklo. Ale při tvých zkušenostech je asi zbytečné psát něco tak zřejmého.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod remy77 » pon kvě 29, 2017 22:30

Tiez si myslim, ze je predcasne sa tesit ze sa to rychlo roztopi. Bol som cez vikend na Dachsteine a sneh je este vzdy zhruba od 1800 m, kotly a zlaby su na tom najhorsie, tam sa to da pocitat aj na metre.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » pon kvě 29, 2017 22:50

mitau píše:Před Klafferkessel nás na Gollinghutte varovali, že tam za sněhu prošli jen jedni Češi, co zapadali po pás a ještě od té doby přisněžilo, tak ať tam nechodíme.

Je fakt, ze je tam spousta malych jezirek a prohlubni, ktere muze snih zafoukat a udelat peknou vrstvu. Pak se pri trose stesti muze clovek propadnout i do jezirka :) Taky uz je to celkem vysoko a kotel je otoceny na vychod... tam to fakt muze byt nejhorsi.

mitau píše:fps: Jinak pozor na to, jak se těšíš na tající sníh. Ten by mohl být třeba v tom posledním klesání fakt nepříjemný.

Tam bych se mozna bal i laviny... odpoledne na to bude prazit slunce. Mohla by to byt paradni jizda v mokrem snehu, ale mozna i posledni ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Další

Zpět na Alpské státy