Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod Brik » čtv srp 20, 2015 15:58

Ahoj

Mam netradicni dotaz ohledem hledani vhodneho treku. Na zaklade nekolika pozadavku uz mnoho hodin sedim u google a zatim nic. Tak bych se rad obratil na mistni znalce zda neco co by splnovalo pozadavky neznaji.

1. Trek by mel byt na 2 - 3 dny
2. Za den cca 12h chudze a 2000 - 3000 nastoupanych metru
3. Za den 1 nebo 2 vrcholy (co najvyssi v okoli, minimalne 2000m; 3000m a vic je lepsi)
4. Narocnost libovolna, muze obsahovat feraty, lezeni etc...
5. Idealne spat mimo chaty (aby se dal nejlepe vyuzit cas - kdyz clovek prijde k chate 2 h pred tmou, tak ztraci zbytecne 2h sezenim misto pokracovani) - vim ze v nekterych oblastech je to problem jinde ne, ale kompletni informaci sem nenasel; v nejhorsim i chata
6. Navrat do vychoziho bodu (kde se da zaparkovat auto)
7. Idealne alpy, nebo cokoliv v Evrope

Vsechno co google nasel je bud vicedenni, ale pak trasa vede udolimi a maximum je nejake sedlo. Nebo vystup na vrchol ale pouze na 3h vyjmecne az k 6h. Kdyz to poskladam z ruznych tras tak nikde nedokazu najit casy mezi jednotlivymi body a nemam vubec tuseni zda se to da takhle absolvovat nebo ne (casove).

Mate nejake vlastni overene trasy?

Diky vsem
Brik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv srp 20, 2015 15:42

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » čtv srp 20, 2015 16:24

To si docela fandis. Co ledovce?

Nemelo by byt tezke neco najit, staci pospojovat etapy. 2 - 3 do jednoho dne, protoze normalni planovani je tak 6 - 7 hodin chuze a do 1500 metru prevyseni.

Namatkou mne napada: Mallnitz - Sauleck (3086) - Detmolder grat - Hochalmspitze (3360) - Osnabrucker Hutte (prespat, budes rad, kdyz tam budes do do 22) - po ledovci na Ankogel (3250) - Hannoverhaus - pokracovat smer Hagener Hutte a pripadne az na Feldsee Scharte. Od Hannoverhausu je po ceste nekolik moznych sestupu do Mallnitz. V sedle Feldsee Scharte je nevybaveny bivak, kde se da prespat a jeste den pokracovat smer Sonnblick, sestoupit do Heiligenblutt, odkud se da do Mallnitz dostat busem.

Obtiznost: lezeni do II, Detmolder grat je castecne zajisten a znacen jako ferata C (da se bez jisteni). Prechod dvou ledovcu. Je potreba dobra predpoved a aby na ledovcich nebyl cerstvy snih kvuli trhlinam.

Prevyseni prvni etapy mam asi 2600 m (spal jsem na A.v.Schmid Hausu), druhe na Ankogel 1350, ale sel jsem rovnou dolu do Mallnitz, pokracovani nejspis jeste 1000 metru da.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod Brik » čtv srp 20, 2015 17:34

Ahoj

Diky za typ vypada to zajimave, nejake casy dohledane z netu (dost se lisi podle zdroje, jaka je tvoje zkusenost) a par dotazu, jestli muzu?

Dotazy:
- Jak je to prosim s tim usekem Sauleck (3086) - Hochalmspitze (3360), uvadi se 6h nebo az 10h (ta sama trasa, ruzne zdroje)
- Hochalmspitze - Osnabrucker Hutte - Tahle trasa vede pres Preimlscharte nebo pres Karlspitz? V mape co mam/nasel to neni zakresleno
- Cast od Hannoverhaus dale se mi zda 'prazdnejsi' sel nekdo nekdy prechod od Hannoverhaus dolu do udoli pak na Maresenspitz (uzasne foto vyhledu na netu) a dolu do Mallnitz?
- Hannoverhaus sam o sobe se mi zas tak moc nelibi, vede tam/pobliz lanovka, tak to bude jako na vaclavaku :-)

Casy z netu:
DEN 1 (13h)
Mallnitz - Sauleck (3086) = 4h (?)
Sauleck (3086) - Detmolder grat - Hochalmspitze (3360) = 6h
Hochalmspitze (3360) - Osnabrucker Hutte (prespat, budes rad, kdyz tam budes do do 22) = 3h

DEN 2 (13h)
Osnabrucker Hutte - po ledovci na Ankogel (3250) = 4h
Ankogel (3250) - Hannoverhaus = 2-3h (?)
Hannoverhaus - Hagener Hutte = 7h

DEN 3 (13h + bus?)
Hagener Hutte - Feldsee Scharte 1h
Feldsee Scharte - Hoher Sonnblick - Heiligenblutt 12h

Diky
Brik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv srp 20, 2015 15:42

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » čtv srp 20, 2015 18:06

Brik píše:- Jak je to prosim s tim usekem Sauleck (3086) - Hochalmspitze (3360), uvadi se 6h nebo az 10h (ta sama trasa, ruzne zdroje)

Podle meho zaznamu asi 5:30 cisteho (!) casu. Zalezi dost na podminkach, ty jsem mel dobre, pocasi taky. Nejvic mne zdrzel ledovcovy usek tesne pred zacatkem feraty na vrchol, kratky traverz, ale cisty tvrdy led asi 40 stupnu, na ktery jsem nebyl pripraveny. Clovek, co sel opacne, rikal, ze tam stravil asi dve hodiny sekanim stupu. Jindy tam ale byva firn, ktery se normalne prejde.

Brik píše:- Hochalmspitze - Osnabrucker Hutte - Tahle trasa vede pres Preimlscharte nebo pres Karlspitz? V mape co mam/nasel to neni zakresleno

Pres Preimlschrate, normalka z Osnabruckerhutte. Ze sedla na chatu po 522, po ledovci podel skalniho hrebene. Podle stavu snehu a trhlin. Muzu sem hodit vyrez mapy se zaznamem, chce to AV mapu. Byl jsem na koncem zari a tenhle ledovec byl v pohode (nebo to bylo tim, ze uz se stmivalo ;-)). Cestou na Ankogel bylo trhlin vic.

Brik píše:- Cast od Hannoverhaus dale se mi zda 'prazdnejsi' sel nekdo nekdy prechod od Hannoverhaus dolu do udoli pak na Maresenspitz (uzasne foto vyhledu na netu) a dolu do Mallnitz?

Pokud vim, tak na Maresenspitz vede jedina cesta primo z Mallnitz. Vyhled bude lepsi z Ankogelu. Usek od Hannoverhaus dal jsem sice jeste nesel, ale podle popisu neni uplne jednoduchy (skalni zebra).

Brik píše:- Hannoverhaus sam o sobe se mi zas tak moc nelibi, vede tam/pobliz lanovka, tak to bude jako na vaclavaku :-)

Jen o vikendu a vsichni pujdou na Ankogel, to jen sebehnes.

Brik píše:Casy z netu:

OK, doplnim sve ciste casy:
DEN 1 (13h)
Mallnitz - Sauleck (3086) = 4h (?) -- 5:30 (sel jsem to nadvakrat, na chatu z vlaku, nevyspaly, unaveny a po tme, takze pomaleji)
Sauleck (3086) - Detmolder grat - Hochalmspitze (3360) = 6h -- 5:30
Hochalmspitze (3360) - Osnabrucker Hutte (prespat, budes rad, kdyz tam budes do do 22) = 3h -- 4:15 (vetsi cast za tmy, takze asi pomaleji)

DEN 2 (13h)
Osnabrucker Hutte - po ledovci na Ankogel (3250) = 4h -- 4:00
Ankogel (3250) - Hannoverhaus = 2-3h (?) -- 2:00
Hannoverhaus - Hagener Hutte = 7h -- nemam

DEN 3 (13h + bus?) -- bus vecer asi nepojede, koukni na postbus.at
Hagener Hutte - Feldsee Scharte 1h -- nemam
Feldsee Scharte - Hoher Sonnblick - Heiligenblutt 12h -- 11:30
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » čtv srp 20, 2015 18:23

Vzpomnel jsem si, ze ten vyrez mapy jsem sem uz daval: viewtopic.php?t=19074&p=425351#p425351. Neni az do sedla, ale pokracuje stejnym smerem paralelne s hrebenem. Stejne se to musi jit podle momentalnich podminek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod fps » čtv srp 20, 2015 18:27

Brik píše:2. Za den cca 12h chudze a 2000 - 3000 nastoupanych metru

jojo, hodně si věříš, já nastoupám na těžko v Alpách za den cca 1000 m, jednou jsem nastoupal něco přes 1500 m, ale už nikdy více bych se takhle nehonil

Brik píše:Kdyz to poskladam z ruznych tras tak nikde nedokazu najit casy mezi jednotlivymi body a nemam vubec tuseni zda se to da takhle absolvovat nebo ne (casove).

když to tak čtu, tak toho asi nemáš v alpách moc nachozeno? tady si můžeš udělat trasu jakou chceš http://alpregio.outdooractive.com/ar-ho ... plannerTab
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod Vachon » čtv srp 20, 2015 18:30

Brik: Nevím, jaké máš zkušenosti, ale plánovat třídenní výlet, aby vyšlo denně "12h chudze a 2000 - 3000 nastoupanych metru", bez jakékoliv rezervy, si koleduje o malér. Ne že by tak výlet nakonec nemohl dopadnout, a fajn, ale stanovovat si to už jako (implicitně minimální, aby člověk někde náhodou dvě hodiny neseděl ještě za světla) plán, myslím, dobré není, z různých důvodů.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod Vachon » čtv srp 20, 2015 18:35

Fps: Nebo jinými slovy tak...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » čtv srp 20, 2015 18:40

Jj, je to extrem, ale treba na to ma. Z te trasy, co jsem mu psal, se da na nekolika mistech utect, kdyz clovek nestiha, takze to snad tak nebezpecne neni. Mimochodem, dorazil jsem na Osnabruckerhutte po 11 vecer a chatar se netvaril moc nadsene. Nastesti asi pul hodiny po mne prisli dalsi Cesi, co jsem je potkal v Preimlscharte, a tak jsem nebyl za nejhorsiho ;-) A to jsem nesel z udoli, ale z chaty o 1000 m a tri hodiny vys.

@fsp: hrozne zalezi na terenu. Z udoli nastoupas 1500 v pohode, nahore muze byt i 1000 hodne. Mam rekord 2700, ale nalehko. Natezko okolo 2000, ale to byla technicky lehka hrebenovka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod Vachon » čtv srp 20, 2015 18:46

To je jasný, když je na lageru v 10 večerka :)
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » čtv srp 20, 2015 18:48

On tam nikdo krome nas nebyl :) Asi chtel sam spat, ale videl nase celovky v dalce, a tak pockal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod apuka » čtv srp 20, 2015 19:33

fps píše:tady si můžeš udělat trasu jakou chceš http://alpregio.outdooractive.com/ar-ho ... plannerTab
Pokud je tam klasicky planovac tras outdooractivu, tak bacha na to, ze to (vetsinou) docela striktne pocita casy podle delky trasy a vyskovych metru, coz na mnoha slozitejsich mistech je naprosto ujete. Ted v Otztalu mi to spocitalo (nastesti az dodatecne, kdyz jsem to zkousel, vedel jsem, kolik to trva) nekolikrat ani ne polovinu casu jak to nakonec trvalo a melo trvat podle smerovek. Staci trocha lezeni, zabezpeceny usek, ujizdejici sut, co ja vim co a je to.
Tim jen chci rict, ze neni dobre se na to slepe spolehnout, slouzi jen na orientaci.

Jinak v Alpach tech 12 hod chuze natezko, 2-3 km prevyseni, pripadne s feratami, ledovcem nebo lezenim (tj. ocekava se slozitejsi teren) bez radneho oddechu (soudim podle "zbytecne ztraty" 2 hod pred tmou "sezenim misto pokracovani") fakt pripada - teda pokud toto nemas natrenovane, ale ne v ceskych kopcich a lesich ale vo VHT terenu 2500-3000m nad morem - jako zadost o maler. Pokud k tomu pripoctes ten (predpokladany) prechod z CR na misto prvniho noclehu za necely den mozna i o 3000 m vys a mozny spanek nekde tam nahore, tak duplem.
Jo, jsi-li castym navstevnikem podobnych vysek a terenu, mas to vyzkousene a natrenovane - OK. Pokud nejsi na to zvykly, tak se trochu skrot - a hlavne si uzavri rychle Alpenverein a k tomu jeste pojisteni lecebnych vyloh i na rizikove sporty, jinak Te to muze zruinovat nejenom po fyzicke strance ale i na penezich.

edit: a jeste pripocti (co predpokladam, ze mate v planu), ze po navratu dolu jeste Vas ceka prima cesta autem do CR, co bude po tom treku pro ridice hodne narocne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod remy77 » čtv srp 20, 2015 19:52

Mike:
z A.V.S. Hausu cez Sauleck a Hochalmspitze cez Detmolder grat po Osnabruck Hutte jeden den a dalsi den cez Ankogel do Mallnitz do vychadza casovo a vyskovo ako?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » čtv srp 20, 2015 20:31

Prvni den 12 hodin cisteho casu, 1500/1750 m prevyseni (vystup/sestup).
Druhy den 9 hodin, 1350/2100 m prevyseni.

Moje casy pred 6 lety (dneska by to bylo pomalejsi) a ne uplne natezko, spacak jsem myslim mel, vareni asi ne, uz si nevzpominam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » čtv srp 20, 2015 20:42

apuka píše:Pokud je tam klasicky planovac tras outdooractivu, tak bacha na to, ze to (vetsinou) docela striktne pocita casy podle delky trasy a vyskovych metru, coz na mnoha slozitejsich mistech je naprosto ujete.

Jj, schvalne jsem si tam hodil tu svou trasu. Prvni den (co mi vysel 15:15) by zvladnul za 10 hodin, fakt borec. A Detmolder grat za 1:48, u toho bych chtel byt :twisted: Ueli Steck by to mozna dal.

@fps: jestli tohle pouzivas k planovani, tak bacha, jak videt, muze byt uplne mimo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod fps » pát srp 21, 2015 4:57

používám, a problém jsem ještě neměl, já ale koukám hlavně na nastoupené metry, a k času si dávám rezervu několik hodin, stejně to dělám i v mapy.cz, cykloserver.cz, turistické trasy, takže to pro mě není problém, nic lepšího na to si udělat aspoň ňákou představu jsem ještě nenašel, co používáš ty?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod apuka » pát srp 21, 2015 6:44

Mozna to bude i tim, ze fps se vyhyba slozitejsim usekum, ktere maji nejvetsi ulet casu, mike je zase asi s oblibou chodi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod Brik » pát srp 21, 2015 9:26

Diky za vsechny prispevky, nazory.

Jen par poznamek k tomu co bylo zmineno:
- Ano normalni to neni :-) i proto sem se zeptal protoze potrebuju skutecne casy. Bezne planuju k casum ostatnich +30-50% protoze taham 10kg fotovybavy kterou behem cesty pouzivam :-D (tohle bude 'rychlovka' a bez foto)
- Diky za mapky a za skutencne casy, cesta zacina byt konkretnejsi
- Maresenspitz asi nebude nakonec, jeste kouknu na nejake dalsi moznosti
- Bus vecer nepojede ale v nejhorsim se prespi, nebo taxi? Ale nejspis tam ani nepudem, porad se mi ta cast z Hannoverhausu dal "nezda" ;-)

Diky moc vsem.
Brik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv srp 20, 2015 15:42

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod apuka » pát srp 21, 2015 12:04

Nechtel bys se podeli, jake mas vlastne zkusenosti?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » pát srp 21, 2015 15:46

Mne by to taky zajimalo... Vychazel jsem z toho, ze kondici mas hodne dobrou, kdyz mas takove pozadavky, ale to nestaci. Na takovy prechod jsou potreba zkusenosti a zatim to pusobi, mozna spatne, ze s Alpama moc nemas. Znamena to mj. umet odhadnout, jestli je rozumne pokracovat nebo z hrebene utect (kvuli casu, podminkam, unave...). V tomhle pripade bude zasadni rozhodnuti v sedle Lassacher Winklscharte, odkud se da v pohode sejit na Giessener Hutte. Na vrcholu uz moc moznosti neni, cesta pres Preimlscharte je asi nejjednodussi, ale i tak je potreba byt v sedle do tmy (u sedla se da v nouzi zabivakovat, na ledovci).

Brik píše:i proto sem se zeptal protoze potrebuju skutecne casy.

Ber to ale tak, ze mas casy nekoho, koho neznas, v podminkach, ktere se mohou od tvych lisit. A samozrejme bez prestavek. Osobne si myslim, ze realne to je, ale naprosto bez rezervy. Proto je dobre si udelat predem casovy plan a ustupove varianty, kdyz nebudes stihat. Dny se krati a okno se zuzuje, z Mallnitz by to chtelo vyjit co nejdriv, jeste za tmy (az na chatu se da v pohode s celovkou).

Brik píše:- Bus vecer nepojede ale v nejhorsim se prespi, nebo taxi? Ale nejspis tam ani nepudem, porad se mi ta cast z Hannoverhausu dal "nezda" ;-)

Spis prespat. Lepsi se po necem kouknout predem, dorazili jsme tam po devate vecer a horko tezko neco shaneli. Teda, 4* hotel by nebyl problem, ale samozrejme za odpovidajici cenu.

Jinak bys samozrejme mohl z Ankogelu sebehnout rovnou do Mallnitz a vylezt na Feldsee Scharte odtud. Technicky jednoduche, klidne za tmy, a prevyseni ti pekne naroste ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » pát srp 21, 2015 16:03

fps píše:používám, a problém jsem ještě neměl, já ale koukám hlavně na nastoupené metry, a k času si dávám rezervu několik hodin, stejně to dělám i v mapy.cz, cykloserver.cz, turistické trasy, takže to pro mě není problém, nic lepšího na to si udělat aspoň ňákou představu jsem ještě nenašel, co používáš ty?

Literaturu ;-) Pruvodce, idealne AV, ty jsou nejlepsi. Treba tenhle, tady je seznam vsech. Kdyz jedu nekam do neznama, tak se snazim sehnat co nejvic informaci z ruznych zdroju vcetne Netu, ale tam jsou nejmin spolehlive. Kdyz uz to tam znam, tak si dokazu udelat odhad sam prave na zaklade vyskovych metru a predpokladane obtiznosti.

U nas taky zadny planovac nepouzivam, staci mi delka a priblizne prevyseni. Kouknu a vidim ;-)

apuka píše:Mozna to bude i tim, ze fps se vyhyba slozitejsim usekum, ktere maji nejvetsi ulet casu, mike je zase asi s oblibou chodi.

Jo, na jednoduchych turistickych stezkach to fungovat muze, ale tam to zas nepotrebujes, protoze si stejny odhad udelas sam na zaklade prevyseni. Proste mi prijde rozumnejsi si na mape projit celou trasu a spocitat casy sam, nez to nechat na nejakem softwaru, ktery dela bobvico. Mas taky lepsi sanci si vsimnout problematickych useku. Jako treba ze jedes na podzim a trasa kousek traverzuje severnim svahem => potencialni problem, muze tam byt strmy firn, kde by se hodily macky (zazil jsem).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod apuka » pát srp 21, 2015 17:41

Prave ja mam obavy z toho, aby to nebyl typicky (nejenom) cesky frajersky kousek nadupanych chlapu (/zenskych), kteri maji natrenovano v posilovne a pobehane v CR, polezene na stene, atd. co si mysli, my mame natrenovano, my to zvladame. Pokud to tak neni, tak se omlouvam, jen se podle skoupych informaci tak zda.

Krome ruznych jinych moznych problemu zase upozornuji, ze pokud se vyjede vecer autem z Prahy (libovolne z CR), prijde pod kopec, vybehne se do vysky a.... a ted muze zacit problem. Prekonat (nemyslim ted slapat, ale se dostat jakkoliv) kolem 3000m prevyseni za den fakt neni zadna sranda a cloveka, ktery nema zkusenosti, jak jeho telo na toto reaguje, muze hodne ohrozit, extremne i na zivote. A spat prvni noc v podobnych vyskach je jeste narocnejsi. Muze se lehce stat, ze nekoho prepadne vyskova nemoc - pokud s tim nikdo nema zkusenosti, jak se to projevuje a nezjisti, ze se jedna o toto a povlecou ho dal, tak to je opravdu na dobre pojisteni...

Muj priklad neni zrovna typicky, ale varovny - letos na prvni ture kolem 2700 mnm mi jednoducho prestalo slapat, nemohl jse poradne dychat, musel jsem se oddelit od zbytku a udelat turu o 200 vyskovych metru nize. Jo, mohl bych to vuli na chvili prekonat, ale nevim, kam by me to dovedlo, nejspis k odpadnuti nebo v nejlepsim pripade alespon k neschopnosti dalsi den-dva nekam jit. A to ja tam chodim uz hodne let, kazde leto dva tydny v tech vyskach, zatim bez problemu - pravda, mel jsem po predchozim roku a pul ruznych infekci a blbych nemoci, takze se tomu nedivim.

A ted otazka: mate prichystany plan, co s takovym clovekem, koho to chytne? Co kdyz ho to chytne uprostred 9-tihodinove tury bez unikove cesty (konkretne ty popisovane neznam, ale znam takove)? Nechat ho tam, aby si zavolal vrtulnik a Vy pujdete dal nebo pockate s nim a potom pojedete za hluboke tmy neznamym terenem? Nebo nejak jinak? A kdyz si k tomu predstavim relativne "jednoduchy" teren - uzka stezka na 60+ stupnovem travnatem svahu, kde krok vedle 15-ti cetimetrove stezky znamena uklouznout a zastavit se az kilometr nize pod skalou, nedej boze kdyz je trava vlhka... Toto vse je treba zvazit, v tech vysokych horach neni prostor pro frajeriny a machrovani...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » pát srp 21, 2015 18:58

No, zivot ohrozujici vyskove nemoci bych se lehce pres 3000 jeste nebal, ale nejaka bolest hlavy a hlavne necekana unava se objevit muze. V tom ma ta moje trasa vyhodu, ze az na Sauleck (3086) je technicky lehka a navrat snadny. Vyskova nemoc by se mela projevit uz tam a kdyby ne, tak po prvni pulce hrebene urcite a tam se da bezpecne sestoupit. To same se zpomalenim, proto jsem psal, ze v sedle se bude muset rozhodnout, jestli pokracovat.

Odhadnout se to predem neda. Ja jsem tam s vyskou zadny problem nemel a to jsem dojel vlakem z Prahy, vylezl na chatu, prespal ve 2200 a rano sel nahoru. Jenze jsem predtim v lete chodil mezi 3 - 4 tisicema a telo si to asi jeste pamatovalo. Treba letos to bylo horsi. Priletel jsem z Prahy a sel nahoru do 2900, kde jsem prespal. Dalsi den pres sedlo ve 3300, silene jsem se potil a vubec mi to neslapalo. Musel jsem zkratit trasu, prespat na dalsim bivaku neco pod 2900. Vecer jsem mel vleze pres 90 tepu za minutu, normalne okolo 60. Pak jsem se vyspal a dalsi den uz to bylo dobre. Telo si holt odvyklo, predtim jsem byl pres 3k naposled na podzim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod apuka » pát srp 21, 2015 21:10

Proto jsem psal v "extremnim pripade". Jakmile vsak nekdo ma nejaky skryty problem se srdcem a par jinych nemoci, o kterych nemusi mit tuseni, tak se riziko rapidne zvysuje. Hlave by meli vedet, ze se to nevyresi pomoc dotycneho vytahnout o par set metru vys na misto spanku, ze to po spanku prejde ale je nutne sejit niz.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod fps » sob srp 22, 2015 14:08

mike píše:
fps píše:používám, a problém jsem ještě neměl, já ale koukám hlavně na nastoupené metry, a k času si dávám rezervu několik hodin, stejně to dělám i v mapy.cz, cykloserver.cz, turistické trasy, takže to pro mě není problém, nic lepšího na to si udělat aspoň ňákou představu jsem ještě nenašel, co používáš ty?

Literaturu ;-) Pruvodce, idealne AV, ty jsou nejlepsi. Treba tenhle, tady je seznam vsech. Kdyz jedu nekam do neznama, tak se snazim sehnat co nejvic informaci z ruznych zdroju vcetne Netu, ale tam jsou nejmin spolehlive. Kdyz uz to tam znam, tak si dokazu udelat odhad sam prave na zaklade vyskovych metru a predpokladane obtiznosti.

tak jak to děláš ty, tak to já takhle dělat nemůžu, jak si děláš gpx trasy?
- neumím cizí jazyky
- chodím trasy které nikdo jiný nešel, a ňáké části co někdo šel, mi jsou na nic, já potřebuji znát celou trasu, aspoň převýšení, a orientační čas
- chodím trasy které jsem nikdy před tím nešel, mě by nebavilo chotí stejné trasy
mike píše:Jo, na jednoduchych turistickych stezkach to fungovat muze, ale tam to zas nepotrebujes, protoze si stejny odhad udelas sam na zaklade prevyseni. Proste mi prijde rozumnejsi si na mape projit celou trasu a spocitat casy sam, nez to nechat na nejakem softwaru, ktery dela bobvico.

jak si sám spočítáš na mapě převýšení? máš na to ňáký fígl? nedovedu si představy že bych měl počítat všechny vrstevnice co na trase projdu, to bych se z toho zbláznil
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod apuka » sob srp 22, 2015 16:13

Problemem je, ze se obcas stane, ze Ti to spocte, rekneme tomu (vlastni, dodatecne pocitany asi nejextreemnejsi pripad z nejakeho predchoziho roku) 2,5 hod casu (+vypocte nejake prevyseni) na znacenou trasu. Neni tam zadny ledovec nebo firn, zadne lezeni, zadne velice tezke useky a prece normalne se to chodi 7-8 hod (v pruvodcich je psano). Je to dane napr. chuzi do kopce ve velice pohyblive, nicim nespevnene suti, ve ktere se nepohybujes standardni rychlosti ale jsi rad, ze dosahnes 0,5 -1km/h a to nejakych 5-6 kilaku. Nebezpecne to neni, nespadnes nikam, max. sklouznes par metru na skaly, ale furt sklouzavas zpatky a urychlit to nemas jak a jedina bezne schudna cesta vede pres tu sut, skoro stale do kopce. stezka vystoupa (podle znacky a mapy) nahoru rekneme tomu 400 vyskovych metru, ale ve skutecnosti jich s opakovanym sklouzavanin o pul metru-metr nize nastoupis mozna i 1000m. Nebo je tam uzka stezka, dobre zajistena, jenze neustale musis premyslet, jak tam precpat batoh i sebe a to vsechno hrozne spomaluje.
Proste jsou pripady, kdy ani pridani nejakeho casu az tak moc neresi. spoctene vyskove metry neodpovidaji (ted jsi nejsem uplne jisty jak funguje na webu Outdooractivu, ale mam dojem, ze v aplikaci AV je taky jejich planovac a ten pocita jen absolutni prevyseni, coz je uplne na houby). Je pravda, ze v uvedenem, ponekud externim pripade nepomuze ani mapa (ani AV), protoze kvalitu podlozi tam nevidis.

Ale pokud jsem dobre pochopil a Ty pouzivas ten planovac na vygenerovani GPX souboru a chodis podle nej pomoci navigace, tak bacha taky na to, ze ty generovane GPX jsou obcas taky znacne nepresne. A to predpokladam, ze je pouzivas pouze v pripade existence tur. trasy na mapy, ne na neznacene stezky.

IMHO, k tem pruvodcum nepotrebujes zadne znalosti cizich jazyku... Na Google books je vetsinou najdes i s ukazkami (tj. tak pulku knizky naskenovanou azpristupneneou na preskacku) a muzes zkusit. Potrebujes jen vedet nazev kopcu a mist, kam chces a par zakladnich slovicek typu svetove strany, lehke/stredni/tezke, lezeni, skala, sut, travnaty svah, atd. V tom Ti pomuze translator nebo slovnik a tech 20-30 slov si za chvili zapamatujes. Ja nemecky taky houby vim (jo, oficialne mam za sebou jeden rok vyuky na ZS v roce 1977, ale chodil jsem tam jen prvni pulrok, takze vis, co asi mam v hlave) a tak z 95% zakladnich popisu (smer, cas, metry, odkud, kam) bez problemu chapu. Trocha problem je s "podrobnym" popisem vystupu.

IMHO 2) "Chodim trasy, ktere nikdo jiny nesel" je podle mne hodne silne tvrzeni. To bys mel na konte spoustu prvovystupu, resp. prvoprechodu...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod fps » sob srp 22, 2015 19:13

apuka píše:Ale pokud jsem dobre pochopil a Ty pouzivas ten planovac na vygenerovani GPX souboru a chodis podle nej pomoci navigace, tak bacha taky na to, ze ty generovane GPX jsou obcas taky znacne nepresne. A to predpokladam, ze je pouzivas pouze v pripade existence tur. trasy na mapy, ne na neznacene stezky.

gpx používám cca 7 let, 3x až 6x do měsíce, a ještě jsem nezažil žádný problém, je tedy fakt, že spíš používám gpx body kudy mam projít, kde naberu vodu, kam mam za den dojít, kde budu nocovat, než to že bych šel celou trasu podle gpx
apuka píše: k tem pruvodcum nepotrebujes zadne znalosti cizich jazyku

na různé cizojazyčné průvodce jsem samozřejmě koukal, ale buďto jsem je vůbec nepochopil, a nebo v nich byly jenom části kudy chci jít, nikdy jsem v nich nenašel celou trasu kudy chci jít, na chození mimo turistických tras, nejsou žádný průvodci
apuka píše:"Chodim trasy, ktere nikdo jiny nesel" je podle mne hodne silne tvrzeni. To bys mel na konte spoustu prvovystupu, resp. prvoprechodu..

ty mě máš snad za blbce, to snad ví úplně každý, tedy i já, že všude už někdo někdy byl, tedy v Evropě, už jsem to tady psal mnohokrát, u nás chodím většinu trasy mimo oficiální turistické cesty, v Alpách nebo Tatrách to samozřejmě zálež podle obtížnosti terénu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » sob srp 22, 2015 23:01

fps píše:na chození mimo turistických tras, nejsou žádný průvodci

Tak se koukni znovu a poradne. AV pruvodci jsou prevazne na chozeni mimo turisticke trasy. Proto je taky pouzivam. Treba Glocknergruppe ma pres 2400 popisu. Cast jsou vrcholy, chaty a bivaky (kazdy popis ma cislo, aby se na nej dalo odkazovat), ale vetsina jsou trasy, kterych bude aspon 2000. U kazde je cas, prevyseni i obtiznost. Vetsi cast jsou vystupy na vrcholy ruznymi zpusoby, ale jsou tam i vsechny pristupove cesty a trasy pres sedla. Samozrejme tam obvykle nenajdes primo svoji trasu vcelku, ale najdes tam vsechny kusy, ze kterych ji poskladas. To co tam neni je obvykle bud neschudne nebo to nedava smysl. Nic lepsiho neni a maji je obvykle i na chatach prave aby se turisti mohli kouknout. Akorat vetsinou starsi vydani. Stav se v Kiwi a nejaky si prolistuj. Pripadne mas u odkazu vyse PDF ukazku (koukej na 1002, normalka na Grossglockner).

fps píše:tak jak to děláš ty, tak to já takhle dělat nemůžu, jak si děláš gpx trasy?

GPX trasy si nedelam, nemam k tomu duvod. Kdyz se jednou za rok potrebuju zorientovat podle GPS, mam v mobilu OziExporer s naskenovanou mapou, potrebuju akorat vedet, kde presne jsem.

fps píše:neumím cizí jazyky

Neni problem. Nemecky umim par slov, italsky jeste min a francouzsky ani tuk. Presto pouzivam info ve vsech tech jazycich. Na zakladni info v nemcine toho moc potreba neni, na podrobnejsi popisy staci Google Translate. Ty AV pruvodce mi staci jak jsou, vyjimecne si od nekoho nebo od Googlu necham prelozit nejaky slozitejsi vystup.

fps píše:chodím trasy které nikdo jiný nešel, a ňáké části co někdo šel, mi jsou na nic, já potřebuji znát celou trasu, aspoň převýšení, a orientační čas

Viz vyse, nechodis a poskladas si to po kusech.

fps píše:chodím trasy které jsem nikdy před tím nešel, mě by nebavilo chotí stejné trasy

Malokdo chodi stejne trasy, myslel jsem tim, ze kdyz uz znas oblast, tak dokazes odhadnout obtiznost i u trasy, kterou jsi jeste nesel. Na zaklade mapy a dalsich informaci.

fps píše:jak si sám spočítáš na mapě převýšení? máš na to ňáký fígl? nedovedu si představy že bych měl počítat všechny vrstevnice co na trase projdu, to bych se z toho zbláznil

Vsechny vrstevnice urcite ne, staci vyznacne body. Sedla, vrcholy, udoli. Neni to presne, ale obvykle neni chyba velka a stejne potrebujes jen hruby odhad a k nemu dalsi informace.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » sob srp 22, 2015 23:20

Jinak mne obecne zacina desit, jak moc lidi spolehaji na ruzne technicke hracky a aplikace v mobilu. U kterych vubec netusi, jak funguji a jakou chybu muzou mit. Ja to jako programator tusim a proto mam tendenci vystupum spis neverit, zvlast kdyz vim, ze mobilni aplikace muze dneska delat kazde pako a taky dela a podle toho nektere vypadaji.

Technicke hracky jsou dobry sluha, ale zly pan. Vzdycky by mel byt na prvnim miste zdravy rozum a predstava o tom, co je realne a co neni. Viz vyse realny priklad s Detmolder gratem. Rozumny planovac by mel mit chybu proti pruvodci do 10 - 15%, 25% je akceptovatelne. Tady je chyba 233%, coz je silenstvi a jasne ukazuje, ze takovy planovac je bez overeni nebezpecny. A to je prosim hreben znacena cesta a planovac ji jako takovou vidi. V terenu mimo stezky je to jeste horsi.

GPS taky neni samospasitelna, uz jsem tu nekde psal, jak jsem hodinu v mlze hledal bivak a GPS mi nepomohla, protoze na mape byl bivak kousek vedle a ac jsem stal primo na miste, kde mel byt, mel jsem smulu. Nakonec jsem vydedukoval, kde by asi mel byt a nasel jsem ho. Tim chci rict, ze nejdulezitejsi je schopnost orientace podle terenu a mapy, GPS je jen pomucka. Kdyz na ni clovek spoleha a zvykne si, tak na to driv nebo pozdeji dojede. Jako ti pitomci, co se o nich obcas pise v novinach, kteri veri navigaci vic, nez svym ocim a pak treba skonci s kamionem na polni ceste.

Konkretne ten planovac se jako pomucka pouzit da. Na ziskani profilu trasy a tedy hrube informaci o prevyseni. Plus prvni nastrel casu, ale ten je nutne overit z jinych zdroju, protoze software tupe prepocita delku a vyskove metry na cas a zrejme nepouzije k upresneni zadne informace o obtiznosti. Takze jako odhad na lehkych turistickych stezkach v poradku, cokoliv narocnejsiho uz je potreba overit. Tedy T, E, modre a cervene stezky ano, EE a cerne s rezervou, EEA a volny teren ani nahodou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod apuka » sob srp 22, 2015 23:48

@fps: podivej se napriklad na tomto odkazu mas cast pruvodce Venedigergruppe na Googlebooks. Sam muzes zjistit, kolik toho potrebujes vedet z nemciny. Nebo na stejnem miste pruvodce po Tauern Hohenweg.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Další

Zpět na Alpské státy