Via Engiadina - průchod treku se spaním v přírodě?

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Via Engiadina - průchod treku se spaním v přírodě?

Příspěvekod StopemSvjetem » stř srp 2, 2023 23:40

Zdravím vás všechny, rád bych do Švýcarska pod stan. Různě jsem hledal a četl, že Švýcarsko je ke spaní v přírodě tolerantní. Stan prý lze rozložit v podstatě všude, kde není soukromý pozemek nebo národní park a pokud se místo nachází nad úrovní stromů.
Vyhlédl jsem si trek Via Engiadina ( https://schweizmobil.ch/en/hiking-in-sw ... d/route-87 ), který má 160 km, je střední náročnosti a navíc relativně blízko českým hranicím a má hezká panoramata, o která mi jde především. Má představa je taková, že bych rád trek zvládl za 7 dní, nebo aspoň jeho velkou část, kdybych ho nestihl teda projít celý. Kousek od tohoto treku je Švýcarský národní park, kterým ale trek nevede, takže spaní v přírodě by mělo být na tomto treku bez jakýchkoliv porušení zákonů, nebo se snad pletu?
Pokud někdo máte se spaním ve Švýcarsku ve stanu zkušenosti, ideálně na tomto treku, tak mi je prosím sdělte.
Švýcarsko, jak jistě všichni víme, není v EU. Takže potřebuji vyřešit nějakým způsobem internet v mobilu. Jak tento problém řešíte, kupujete SIMku na místě?
Předem všem děkuji za odpovědi a rady! :-)
StopemSvjetem
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř srp 2, 2023 23:27

Re: Via Engiadina - průchod treku se spaním v přírodě?

Příspěvekod oodoow » čtv srp 3, 2023 8:05

Spaní nevím, ale na internet mimo EU používám eSIM. Na mobilu mám aplikaci Arailo a tam se zaplatí nějaká malá částka a oni ti poskytnou eSIM do státu, který si vybereš. Takže stačí si to jenom koupit před vstupem a nainstalovat a je hotovo. Naposledy jsem to takhle dělal v Andoře.
Teď jsem koukal a Švýcarsko: 1GB na 7 dní za $4.50 anebo 2GB 14 dní za $8, 3GB 30 dní za $10.
Oproti Švýcarskému roamingu je to zadarmo. :-)
Podmínkou je, že máš nějaký už lepší mobil, který podporuje eSIM.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Via Engiadina - průchod treku se spaním v přírodě?

Příspěvekod apuka » čtv srp 3, 2023 8:41

O tom spani jsem psal tady, je to obecne pro Svycarsko.

V podstate mas spravnou informaci, ale neni to zakazane pouze v jejich Narodnim parku, ale i v nekolika jinych oblastech (kvuli lovu, slatiny, chranene oblasti) a kazdy kanton i mistni samosprava muze vydat vlastni zakaz. V tom mem prispevku mas odkaz na prehled zakazanych oblasti, ktery je asi nejrozsahlejsi, ktery muzes najit a odkazuje se na nej i SAC, jejich turisticka organizace.

S volnym Wifi je to ve Svycarech bidne, na to se neda spolehat ani v civilizaci, ne to v prirode (mysleno napr. chaty). Ano, resi se to nakupem mistni datove SIMky - nebo jeste lepe jak psal oodoow. Jen u te normalni SIM pocitej s tim, ze ji nemusis sehnat kdekoliv a budes muset poskytnout svuj pas/OP, bude to registrovane na Tve jmeno. Podle toho, kde co sezenes je mozne Sunrise predplacenka, tam bys za 19,90 CHF mel mit 20 CHF kredit a neomezena data na den mas za 3 CHF, platis jen za dny, kdyz to pouzijes. Nebo podle tohoto "prehledu" predplacenku na konkretni pocet dnu.
Problem muzes mit trochu s adresou - prodejci casto chteji svycarskou adresu, hotel nebo ubytovani staci, jenze pro spani v prirode je to trochu slozitejsi :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Via Engiadina - průchod treku se spaním v přírodě?

Příspěvekod Lipon » čtv srp 3, 2023 11:44

jestli máš u svého operátora tarif, přeptej se na roamingové balíčky
jsme pod nějakou rámcovou smlouvou a za nějaký bakšiš se doobjedná balíček dat mimo EU, zkusím zjistit detaily

to Airalo vypadá zajímavě
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4917
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Via Engiadina - průchod treku se spaním v přírodě?

Příspěvekod StopemSvjetem » čtv srp 3, 2023 12:42

Tak jsem se díval na ty eSIMky, vypadá to opravdu dobře. Bohužel to ale můj mobil nepodporuje. Ptal jsem se na roamingové balíčky, tak ty můj operátor neposkytuje.
Tak se dívám na ty zákazy z odkazu http://www.alternatives-wandern.ch/biwa ... erbote.htm a vypadá to, že zrovna kanton Graubünden, kterým se Via Engiadina táhne, má nejvíce zákazů snad ze všech kantonů. To není teda dobrý start. Z té stránky https://www.sac-cas.ch/de/umwelt/bergsp ... iwakieren/ , respektive z té mapy, se dá zjistit, kde lze v přírodě spát? Nevím, jestli to chápu správně, protože neumím německy, a tak překlad poskytl překladač, ale v těch oblastech, které jsou červené, tak se spát nesmí, ty žluté nejsou úplně rozumná volba a v těch zelených se spát smí? Toto jsem usoudil z toho, že pod mapou je nějaký ,,návod", kde (ne)přespávat v přírodě a ten má v sobě taky červenou, žlutou a zelenou (viz příloha). To je ale asi blbost, když národní park svítí zeleně a přitom v něm je přespávání zakázáno. Prosím vás tedy o vysvětlení.

Omlouvám se za velikost obrázku, ale forum mi větší nedovolí kvůli velikosti - jen pro představu.
Snímek obrazovky (114).png
Snímek obrazovky (114).png (337.41 KiB) Zobrazeno 298 krát

csm_SchemaCampBiwak_d_68ee11f843.jpg
StopemSvjetem
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř srp 2, 2023 23:27

Re: Via Engiadina - průchod treku se spaním v přírodě?

Příspěvekod apuka » čtv srp 3, 2023 13:10

Hm... To je tak obrovsky problem si nechat tu webovou stranku prelozit translatorem Googlu? Staci zadat link... :twisted:
Pravda, ten obrazek neprelozi - ale taky se to da prepsat.

Obrazek jen ukazuje, ze nemas spat na chranenych mistech, pokud chces spat v blizkosti chat, tak se zeptej na povoleni na chate, nemas spat na ekologicky citlivych mistech, napr. kolem horni hranice lesa, kde je stanoviste tetrevu a pastva pro sparkatou zver a taky ne v nivach a mokradech. No a ze mas udrzovat dostatecny odstup od hnizdicich ptaku.

Ta mapa je zmensenina "oficialni" svycarske geograficke mapy. Kdyz kliknes na link vlevo nahore ("In map.geo.admin.ch ansehen"), tak se zobrazi velka mapa, kde muzes slusne zvetsovat/zmensovat. Ty barevne oznacena mista jsou jednotlive chranene oblasti - proto ma Sv. narodni park zelenou barvu. Barva nema zadnou primou souvislost s moznosti prespani, ale z druhem oblasti. Kdyz na nejakou takovou oblast kliknes, zobrazi se TI podrobne informace, u vetsiny (?) i doba, kdy plati ochrana (napr. 1.1. - 30.4.). Kdyz je ochrana platna, nesmi se tam stanovat a bivakovat. Pokud tam neni uvedena doba platnosti, myslim si, ze je to platne stale (ale je to jen ma domnenka).

Mas pravdu, ze Engadin je plny chranenych uzemi - ale kdyz si to rozkliknes, zjistis, ze je to vetsinou chranene jen na zacatku roku, nejspise kvuli mladatam kamziku, kozorohu i jine zvere.

Edit: moje znalost nemciny je taky vice-mene jenom pres translator :wink:

Mimochodem - ten link je pristup na skvelou mapu Svycarska.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Alpské státy