Rottenmannské Taury

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod Olchor » čtv led 5, 2023 8:41

Moc si to spouštění báglu v horách nedokážu představit. Snad by to šlo jen ve velmi krátkých kolmých úsecích, jinak se ti bágl tuty někde zasekne a máš problém. Taky nosím do kopců 5mm repku a na spouštění ( nebo spíš vytahování nahoru) ji použil jen jednou - na Mallorce v kaňonu torrent de Pareis, průchod na těžko, je tam pár kolmých cca3m prahů přes veliké oblé balvany, tam se to hodilo. Jinak repku používám spíš na pomocné zajištění lezecky slabších kamarádů, nebo při hlubším brodění řek. No a vůbec nejčastějc při táboření na sušení prádla. :)
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod ntz » čtv led 5, 2023 14:10

Olchor píše:Moc si to spouštění báglu v horách nedokážu představit. Snad by to šlo jen ve velmi krátkých kolmých úsecích, jinak se ti bágl tuty někde zasekne a máš problém.


:) .. kontrolni otazka ... jak si myslis, ze se lezou v horach, vicedelky, treba v dolomitech a nebo tatrach a nebo nedejboze kdyz planujes v te stene bivakovat ... jeden vzdy leze napred (tzv. na prvnim) a kdyz udela dylku tak "zastanduje" a vytahne bagly ;) .. jako, bagly se zaseknout muzou, jasne ... stejne taky muze priletet vorel a preklovat ti laso a nebo kamzik se vzteklinou, co te shodi do udoli ...

edit: @Olchor - mame stejne prispevku ... 821
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2065
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod apuka » čtv led 5, 2023 15:19

ntz píše:je to na sedak a takove to feratove Y (brzdu) ?
Na pouzivani feratovych brzd na "ne-feratovem" zabezpeceni bacha. Ty reteze/ocelova nebo normalni lana nepocitaji s tim, ze by mely zachytavat pad s brzdou. Taky mohou mít uchyty dalekom od sebe (a taky nepocitaji s "feratovym padem").
Zkus si predstavit, co asi udela s Tebou, kdyz na 10-15-timetrove skoro kolme retezi/lane spadnes na zacatku avbrzda se zachyti az za tech 10-15m o uchyt, ktery nenin dimenzovany na tak velkou narazovou silu. Nejspis bud pretrhnes lano (nejmensi pravdepodobnost), vytrhnes uchyt a padas dal nebo Te to opravdu zachyti. Ale v tom pripade je otazkou, co na to Tve telo a Tve organy... Na feratach mas nepsane pravidlo (netvrdim, ze se vsude dodrzuje, ze bys na lane nemel padat dal nez cca. 5 m. Tj. brzda je taky konstruovana na cca takovy pad. Uz to ie dost o hubu (resp. o organy), padat dalsich 5-10m to znasobuje.

Takze feratovy set pouzit pouze na ferate, ne na retezich/lanech comjsou jako technicka pomucka na drzeni se.

Jinak mi to spousteni/vytazeni batohu na bezne alpske stezce, hlavne znacene mi taky neprijde pravdepodobne. Tam bys mel na tezko prelezt, max. obcas musis pres nejakou diru/skviru, kde ale muzes batoh posouvat pred sebou.
Pokud uz to musis spoustet, tak je to netrivialni lezeni - a o tom jsi nepsal,,ze bys chtel provozovat.
Tu repku bych spise obcas pouzil na uchyceni batohu pri odpocinku na mistech, kde neni misto na jeho bezpecne polozeni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod mike » čtv led 5, 2023 15:38

ntz píše:jak si myslis, ze se lezou v horach, vicedelky, treba v dolomitech a nebo tatrach a nebo nedejboze kdyz planujes v te stene bivakovat

Vzdyt presne to Olchor psal. Kolme useky jdou, problem je s vice polozenyma. Navic ve stene se spis tahaji vaky k tomu ucelu urcene, ne batohy se spoustou popruhy a veci, co se muzou nekde zachytit.

apuka píše:Takze feratovy set pouzit pouze na ferate, ne na retezich/lanech comjsou jako technicka pomucka na drzeni se.

Ano, uz jsem mu psal, ze v tomhle pripade o tom pochybuju. Nepamatuju si presne, jak to vypadalo, je to 11 let, ale spis to byly pomucky na pridrzeni a ne ferata. Taky je ale mozne, ze to dneska vypada jinak. Na Hochschwung tenkrat taky vedla jen strma stezka, ted tam byla natazena lana. Ovsem zas ne feratova, ale volna ukotvena jen nahore (nebo mozna na par dalsich mistech) a s boulema na pridrzovani. Takze feratovy set by tam byl taky uplne k nicemu. Smerem nahoru ta lana spis prekazela, ale pri sestupu si dovedu predstavit, ze bych je pouzil. Zvlast kdyby bylo mokro.

ntz píše:proste to musis udelat tak, aby se neskutalel

Tak se koukni na tu treti fotku v odkazu vyse. Pripada ti, ze je tam nekde misto, kam muzes shora spustit batoh, aby se neskutalel? Ja o tom velmi pochybuju a tohle je jedine misto, kde by se spousteni mohlo hodit.

Jinak horalove nenosi paracord, ale repky ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod ntz » čtv led 5, 2023 20:41

mike píše:Vzdyt presne to Olchor psal. Kolme useky jdou, problem je s vice polozenyma. Navic ve stene se spis tahaji vaky k tomu ucelu urcene, ne batohy se spoustou popruhy a veci, co se muzou nekde zachytit.


ja sice chozeni po horach vzdy nesnasel (zduraznuji "chozeni") .. nejake cesty v horach jsem ale lezl ... a vzdy jsme tahali standardni bagl(y) .. kdyz delas vysokohorske lezeni ze tam jdes na nekolik dnu, tak se proste nosi bagl kterej tahas pres tezka mista, ne vak ... vak se nosi tak max na El Capitana, kdyz si domluvis, ze ta tebe treti den nahore pocka tago :D

kontrolni otazka cislo 2: kdyz si das napr. v tatrach hokejku (nebo nejakou (5ti delku v dolomitech), tak jak chces sestoupit s nejakym pitomym vakem ? Hokejka neni kolma ani previsla, le lehounce polozena a prelejzaj se tam ruzne police a dalsi bordely, pres ktere ty batohy vzdy se peknym soupanim pretahujes .. ze se batoh nekde zachyti je mozny, ale proste se na to nehraje .. samozrejme idealni je mit lehounkej bagl, kterej si neses na zadech, casto ale mas jeden bagl, kde je treba nejaky zelezo navic a kus lasa treba a nebo nechces vycerpat svyho partaka, tak se jeden bagl pretahuje ... u toho pretahovani takhle v horach je spis horsi aby jsi tim baglem neuvolnil nejakej sutr, kterej by ti sundal partaka, takze na tohle se dava pozor spis, nez ze se nekde zachytis .. obvykle ale staci, pokud nelezes uplne kolmo nahoru a jsi treba 2-3 metry bokem, pak ty kameny (alespon v peknejch cestach jako hokejka a nebo dolomity) nejsou problem .. kdyz lezes v nejakym hnusnym zlabku, tak tam samozrejme idealni nepratahovat presne kvuli tem padajicim kamenum

mike píše:Ano, uz jsem mu psal, ze v tomhle pripade o tom pochybuju. Nepamatuju si presne, jak to vypadalo, je to 11 let, ale spis to byly pomucky na pridrzeni a ne ferata. Taky je ale mozne, ze to dneska vypada jinak.


tvl neeee-su dement

mike píše:
ntz píše:proste to musis udelat tak, aby se neskutalel

Tak se koukni na tu treti fotku v odkazu vyse. Pripada ti, ze je tam nekde misto, kam muzes shora spustit batoh, aby se neskutalel?


tvl neeee-su dement #2 :D
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2065
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod Olchor » pát led 6, 2023 9:11

Já jsem lezl cca 20 let jak v Tatrách, tak pár cest i v Dolomitech. Pravda, žádné ukrutné prásky, plánovaný bivak ve stěně jen párkrát. Pokud jsme výjimečně tahali bágl tak jen nahoru ( ty navrhuješ spouštění, to je o mnoho problematičtější) a jen v skoro kolmých, až převislých, krátkých úsecích. I tak se bágl párkrát sekl. Ale druholezec ho pak může vyprostit. To při spouštění nejde, protože buď slaňuješ ( to pak spouštění nemá smysl) , nebo slézáš a vyprošťování je dost riskantní. Mám nachozeno ve velkých horách spoustu km a nevzpomínám si, že bych někdy tuhle techniku při VHT použil.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod ntz » pát led 6, 2023 11:57

Se spoustenim nemam valne zkusenosti, to mas pravdu ... napadlo me po diskusi zde, kdy @mike rikal, ze sestup z toho hrebinku je castecne II (?UIAA) a jsou tam nejake ocelove fixy .. kdyz bych tam sel natezko na 3 denni trail se stanem, varenim, (?fotakem) a dalsima vecma tak ten 15kg bagl spoustet by mozna mohlo davat smysl ..

tu padakovou snuru nosim ... kdyzbych ji u sebe mel a pokud by to spousteni baglu napred necemu pomohlo, tak bych ho zkusil ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2065
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod apuka » pát led 6, 2023 22:11

ntz píše:sestup z toho hrebinku je castecne II (?UIAA) a jsou tam nejake ocelove fixy .. kdyz bych tam sel natezko na 3 denni trail se stanem, varenim, (?fotakem) a dalsima vecma tak ten 15kg bagl spoustet by mozna mohlo davat smysl ..
Znovu TI zopakuji - a nejsem tady sam: na bezne VHT v Alpach opravdu nebudes potrebovat spoustet batoh, mel bys vsechny bezne cesty dat i s nim na zadech.

Alespon ja jsem Te pochopil tak, ze se nechystas delat zadne "mimonske" (tj. mimo znacek a bezne znamych stezek) pochody, hlavne ne v technicky obtiznem skalnatem terenu s vetsim a tezsim lezenim. UIAA II (vyjimecne i III) se najde i na znacenych stezkach, ale nebyva to nic dlouheho nebo tam mas ty lana/reteze jako pomucku na drzeni se (cimz se vlastne hodnoceni obtiznosti snizuje), tj. batoh na zadech nemusis resit.

Pokud ale chces zaradit i delsi a tezsi lezecke useky, tak to uz nebude bezna VHT a taky se to malokdy dela "na tezko" s vybavou na nekolik dnu vcetne veci na spani, vareni a jidla. To spise nechas nekde "pod kopcem", vylezes kopec nalehko s minimalnim nutnym vybavenim, slezes dolu, nahodis si batoh a pokracujes. Ne ze prejdes III+ nebo tezsi kopec s plnou vybavou jednym hrebenem/stenou/zlabem nahoru a dolu pujdes na uplne jinou stranu bez moznosti navratu. To uz je ponekud jina disciplina a rozhodne by to nemeli delat "zacatecnici" bez zkusenosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod sobb » sob led 7, 2023 1:12

ntz: na spouštění batohu někde na turistických cestách v Alpách se vykašli, mám pocit, že ses chytl nesprávné myšlenky.

S lezeckou průpravou bys měl být na většině turistických tras OK. Ale:
Pokud máš pochybnosti, tak si vem s sebou někoho se zkušenostma z Alp. Může Ti to pomoci přinejmenším psychicky. A nebudeš tam sám. Přinejhorším Ti může v obtížných úsecích pomoct.
Druhá varianta je zvolit nějaký jednodušší přechod. A na věci, o kterých pochybuješ, se vydat nalehko. Pak už dokážeš usoudit sám, jaké by to bylo i s velkým batohem. A většinou si to dokážeš odvodit i do budoucna na jiné trasy.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod apuka » sob led 7, 2023 17:56

Tady bych ntz doporucil si sehnat toho pruvodce hlavnym hrebenem Alp, co mike tolik propaguje. Tam mas popsane cesty i mozne, resp. ocekavatelne problemy na jednotlivych trasach, stejne jako i alternativy.

Kdybys mel zajem a nechtel to shanet po netu, mohu se zeptat syna, jestli se jej nevzda - daroval jsem mu to pred rokem, ale ten pruvodce je pro nas vsechny na jednodenni tury vice-mene nepouzitelny, navic on si najde dukladnejsi popisy na rakouskych/nemeckych forach, vcetne internich Alpenverein informaci a for, kdyz neco potrebuje, takze nema duvod se koukat ve knizce. Takze za ten rok jsem toho pruvodce otevrel jednou ja jen tak prolistovat, jinak zapadava prachem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod ntz » sob led 7, 2023 22:04

dekuju mockrat ... mam rozum (alespon myslim) .. pokud bych tam mel jet uplne sam, tak pojedu nalehko a budu zodpovednej a nebudu delat blbosti .. samozrejme ale primarne doufam, ze jeden z mejch partaku se kterejma normalne jezdim a samozrejme kteri projevili zajem bude mit cas a pojede se mnou ..

@sobb .. to s tim batohem me napadlo pac to tak nejak vyplynulo z ty diskuse .. pokud by to byla blbost, tak to delat nebudu .. myslim, ze tu situaci na miste zhodnotim dobre
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2065
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 4:10

ntz píše:mam rozum (alespon myslim) .. myslim, ze tu situaci na miste zhodnotim dobre

Famous last words :twisted:

ntz píše:tak pojedu nalehko

Jestli tam chces spat, tak nepojedes nalehko. Batoh se spanim a varenim neni nalehko. Nalehko je jednodenni batoh tak do 7 kilo komplet.

sobb píše:Druhá varianta je zvolit nějaký jednodušší přechod.

Hlavni hreben Rottenmann Tauern je jednoduchy prechod. Slozitejsi je akorat ten bocni hreben. Muze se mu uplne vyhnout a jit po hlavnim hrebeni z Hohentauern, coz jsem mu doporucoval. Pricemz s lezeckymi zkusenostmi by nemel mit problem ani tam, ale muzou to zmenit (snehove) podminky a pocasi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod Olchor » ned led 8, 2023 8:31

Dobré by bylo třeba srovnání s hřebenem Roháčů, který snad každý z nás už šel. Tam jsou taky krátké zajištěné úseky.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod sobb » ned led 8, 2023 14:57

mike píše:Hlavni hreben Rottenmann Tauern je jednoduchy prechod. Slozitejsi je akorat ten bocni hreben.
Však ano, proto mu to píšu, že se natěžko nutně nemusí cpát do skal.

Z Hohentauern je to docela dlouhý po silnici nebo vedle ní. Ale dá se nahoru vyjet i stopem. Teda v případě, že je dobrý počasí a jezdí lidi. Posledně jsme tam šli na krátký výlet v dešti, nahoře sněžilo. Potkali jsme jedno auto v protisměru, někdo místní jel na chatu. Turista překvapivě ani jeden :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 19:46

Olchor píše:Dobré by bylo třeba srovnání s hřebenem Roháčů, který snad každý z nás už šel.

Ja ne. Pro mne je z Prahy lepsi jet do Rakouska, nez do Tater. Kazdopadne jsem fotky tech zajistenych useku daval vyse, to snad musi stacit komukoliv a jestli ne, muze si dalsi vyhledat na Netu sam.

sobb píše:Z Hohentauern je to docela dlouhý po silnici nebo vedle ní.

Tenhle usek jsem nesel, ale jak tak koukam, asi hodina cesty. Vypada to, ze znacka jde vetsinou mimo silnici. A ze i po silnici je asfalt kratsi, nez kdyz jsme sli udolim po zrusene 941 a to nebylo nic hrozneho. Proste nastup, nejak se do hor dostat musis.

sobb píše:Ale dá se nahoru vyjet i stopem. Teda v případě, že je dobrý počasí a jezdí lidi.

Jo, to by melo jit. Nejezdi tam i nejaka mistni doprava nebo bus? Dobre pocasi je pro ntz podminka nutna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod sobb » ned led 8, 2023 20:36

Ono je to spíš kvůli té silnici takový nezábavný. Ale já jsem rozmazlená tím, že jezdíme autem a často vyrážíme ze sedel či jiných výhodných míst přímo do hor. A když už po silničce, tak aspoň tam, kde normálně auta nejezdí :)

Veřejné dopravy jsem si nevšimla, ale nepátrala jsem. Poprvé jsme měli dost času, tak jsme šli pěšky, mýto se nám platit nechtělo. Vlastně jsme myslím ani nestopovali, zastavili nám sami, jestli nechcem svízt :) A podruhý to byla tak nějak součást procházky, protože bylo jasný, že v tom počasí se někam výš do hor stejně nedostanem.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 20:40

Jo tak, ona je to cesta s mytem. V Rakousku nic neobvykleho. A ano, jsi rozmazlena, ja jsem takovych cest prosel uz spousty ;-) Nekdy projel stopem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod sobb » ned led 8, 2023 20:46

Jj, je to mýtná silnice.
Jasněže jsem, užívám si výhod auta, když ho máme. Pěšo a stopem jsme se tam dřív nachodili dost.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 20:47

Poridili si auto, ale nechtelo se jim platit myto :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod sobb » ned led 8, 2023 20:50

:D Jak kdy, zrovna na týhle cestě jsme ani jednou důvod neměli. Jiné mýtné silnice jsou zajímavější, tam se vyjet vyplatí.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 20:56

Ja jsem sel kdysi i z Hotentauern dolu do Triebenu, proste jsem tam dokoncil prechod a pak sesel na vlak. Pricemz tam nejspis nejaky bus jezdi.

Jako nastup na hreben by mi ten asfalt k chate vubec nevadil, s tim se pocita. Jdu na nekolik dni na hreben a hodina nezazivne cesty mne nevytrhne. Na sestupu to byva podobne, na te nasi trase byl konec po lesni ceste taky docela nezazivny. Proste to patri k veci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod sobb » ned led 8, 2023 21:15

No jo, když jinou možnost nemáš, tak to k věci patří. My se tomu snažíme co nejvíc vyhýbat. Obzvláště při jednodenních výletech. Lesní cesty mi moc nevadí, obzvláště při večerním návratu, ale ježděné silničky jo. Nejlepší je vyrazit z parkoviště rovnou do hor :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 21:26

Vsak jo, zaplat myto a vyraz :twisted: Jde mi prave o ten vicedenni prechod, tam neni auto vyhoda, spis naopak. U jednodennich se taky cestam po asfaltu rad vyhnu, zvlast pokud jsou opakovane. Nastesti se v Rakousku stopuje docela slusne.

Jinak ten sestup na konci nasi trasy je sice lesni cesta, ale pro auta, takze maly sklon, dlouhe serpentiny a celkem otrava. Plus tam nic nejelo, takze ani stop neprichazel v uvahu. To az v udoli, nastesti, po silnici by to bylo dlouhe a busy tam v nedeli nejezdi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod sobb » ned led 8, 2023 21:44

Však ano, tak to jde. Ale je i spousta výhodných nezpoplatněných nástupišť.
Porovnám-li počet našich výletů nalehko vs. natěžko, tak je těch nalehko mnohem víc, proto jsou pro mě ty nástupy podstatné. Ale i natěžko se silnici ráda vyhnu. Nejlépe vybrat dobré nástupiště a pak se k autu vrátit stopem. Nebo v ideálním případě vymyslet okruh, ale to už chce víc plánování :)

Jo tak, to jsem špatně pochopila a považovala to za nějakou strmou lesní cestu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod ntz » ned led 8, 2023 22:47

mike píše:Jestli tam chces spat, tak nepojedes nalehko. Batoh se spanim a varenim neni nalehko. Nalehko je jednodenni batoh tak do 7 kilo komplet.

nalehko u me znamena, ze bych jel s kompaktem .. a byl bych se vsim vsudy potom nekde na vaze kolem 10kg bez vody

mike píše:Hlavni hreben Rottenmann Tauern je jednoduchy prechod. Slozitejsi je akorat ten bocni hreben. Muze se mu uplne vyhnout a jit po hlavnim hrebeni z Hohentauern, coz jsem mu doporucoval. Pricemz s lezeckymi zkusenostmi by nemel mit problem ani tam, ale muzou to zmenit (snehove) podminky a pocasi.

kdybych sel sam, tak se na bocni hreben asi fakt vykaslu, pac mam male zkusenosti z hor a nechtel bych vubec nic riskovat
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2065
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Rottenmannské Taury

Příspěvekod mike » pon led 9, 2023 1:22

Nalehko a natezko jsou zavedene pojmy a nemuzes je pouzivat, jak se ti zlibi. Chces dopadnout jako apuka? Tady jsi navic reagoval na sobb, ktera pouzila pojem nalehko standardnim zpusobem. Tj. jednodenni batoh.

10 kilo bez vody je tady realne, tak nejak jsem to mel taky. Ovsem plus 3 kila vody, jelikoz je potreba brat na cely den.

Technicka: vnorene citace jsem smazal, jelikoz byly uplne zbytecne. Nepridelavej nam prosim praci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Alpské státy

cron