Vysoké Taury

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vysoké Taury

Příspěvekod kljur » úte led 28, 2014 17:52

Ahoj, hledala sem sice v tématech, ale nenašla :) Máte prosím někdo tip do které oblasti Taur nejlépe, pokud se chceme pohybovat bez vybavení(helmy, lana apod.) ? A nevíte, jak je to s výstupy na vrcholy, které jsou nutné s průvodci,.. Jedná se mi o malinko větší výšlapy ve stylu Vysokých Tater..
Děkuji všem za odpovědi

P.s.: Máme průvdce Tyrolskem a uvažuji o Rother(ale problém s němčinou)
kljur
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte led 28, 2014 14:09

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod progym » úte led 28, 2014 18:16

V Rakousku ti nikdo neurčuje aby si člověk najímal průvodce....
Hory jsou svobodné.
V tomto jsou TA3 snad světovou raritou... :lol:

Najdeš nepřeberné množství kopců, kde nepotřebuješ žádné podpůrné vybavení a to i srdci V.Taur :t:t
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod mike » úte led 28, 2014 18:17

Hmm, rekl bych, ze tu takove tema uz nekde musi byt, ale taky ho nemuzu najit. A nakonec, Vysoke Taury si sve vlakno zaslouzi.

Jezdivam pod Venediger asi tak 15 nebo 16 let, uz to nespocitam. Udoli Virgental, Praegraten. Tam mi to vyhovuje nejvic, bydlet se da ale i v Hinterbichlu (je tam i kemp) nebo uplne na zacatku udoli v Matrei. Praegraten ma vyhodu v tom, ze je tam obchod (Spar) a nekolik restauraci, z nich minimalne jedna velmi dobra. Dalsi vyhoda je infocentrum, kam se chodim radit ohledne pocasi. Vede to tam clovek, ktery delal pres 20 let chatare, zna to tam jako sve boty a da se na nej spolednout.

Hory jsou to skvele, proti Tatram uplne jiny level. Obtiznost se da vybrat podle potreby, od relativne lehkych turistickych stezek az po ledovcove tury a narocne vystupy na vrcholy. Vyber je opravdu velky, byl jsem tam na vic nez 50 tritisicovkach a porad mi jeste nekolik vrcholu zbyva. Naprosta vetsina jednodenni tury nalehko z udoli (coz ovsem znamena velke prevyseni). Dalsi vyhoda je pocasi, je to na jih od hlavniho hrebene a pocasi byva lepsi, nez na severu. Taky se da operativne rozhodnout podle aktualniho smeru vetru; da se jit tremi zakladnimi smery a bezne se rozhoduju rano kdyz vyrazim.

Zadne vrcholy dostupne jen s vudci tam nejsou. Rakousko je civilizovany stat, tam na zadne tatranske moresy nenarazis. Nejake lehci vrcholy uz jsem tu doporucoval, zkus pohledat. Pruvodce od Rotheru vysel i cesky (Osttirol); nic moc tam neni, ale pro prvni seznameni by mohl stacit. Pak existuje i opravdu podrobny pruvodce oblasti, kde je uplne vsechno, ale jen nemecky.

Male varovani. Kdyz jsme tam byli pred hodne lety poprve, odrovnal jsem si kolena. Protoze jsem nemel dostatecnou kondici a chodili jsme vic, nez bylo zdravo. Predtim jsme jezdili taky jen do Tater a tady se da za den nastoupat podstatne vetsi prevyseni (stezky jsou lepsi, bez sutru). Jenze se pak musi zase sejit a svaly to musi odbrzdit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod mike » úte led 28, 2014 18:26

Ty doporucene vrcholy jsem sepsal tady. Jestli mas zkusenosti jen s Tatrama, tak bych z nich vybral jen Sailkopf a Kreuzspitze, jelikoz jsou znacene. Pak jeste Vorderer Happ s tim, ze muze stacit sedlo Turmljoch (znacene) a tam se rozhodnes, jestli jeste nahoru. Prechod pres sedlo je moc pekny sam o sobe. Jinak se tam da udelat spousta peknych tur mimo vrcholy a taky nejake pekne vrcholy pod 3000.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod kljur » úte úno 4, 2014 19:04

Mike, opravdu moc děkuju :) On je internet informací sice plnej, ale není nad osobní zkušenost. Docela sem tápala, ale teď jsi mě aspoň trošku navedl :)
Chtěla sem ještě poprosit, jestli bys neměl i pár tipů na ty "lehčí" trasy..
Moc děkuju
kljur
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte led 28, 2014 14:09

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod mike » úte úno 4, 2014 21:37

NZ :) Jinak je to udoli Virgental, ale to uz nejspis vis. Z CR docela z ruky, ale to je vyhoda, Cechy tam potkavam tak jednou za 3 roky a vesmes fajn lidi.

Lehci trasy jsou v podstate ke vsem chatam. Nevyhoda je vic lidi, zvlast v peknem pocasi, ale porad jich neni zdaleka tolik, jako v Tatrach. Nad chatama uz byva lidi malo. Par tipu na ty zajimavejsi, budu to brat z udoli (a z hlavy, takze v nazvech mohou byt chyby):

- Clarahutte, po znacene ceste z parkoviste a konecne busu Stroeden. Tu zvladnou i rodiny s detma, takze neni spatne pokracovat dal az pod skalni prah na konci udoli. Pak nahoru a dojit ke konci ledovce Umbalkees. Stejnou cestou zpatky. Lehke, paradni pohledy na Rotspitze, Dreiherrnspitze a dalsi hory. Jen to chce dobre pocasi, kdyz je v te oblasti jedine misto, kde prsi, tak to bude prave tam. Skalni prah je vyhlazeny ledovci a misty jsou tam retezy (lehci nez Priecne sedlo). Za sucha v pohode, v desti je sestup trochu narocnejsi.

- Essener-Rostocker Hutte, po znacene ceste ze Stroedenu. Opet nadherne pohledy na Simonnyspitzen, ledovce a spoustu dalsich hor. Urcite to chce pokracovat aspon k Simonnysee a okolo nej k ledovci. Porad rodinny vylet. Da se taky vylezt na Rostocker Eck (vyhlidka, ~2750 m) a pres vrchol udelat okruh. Simonnysee se da i cele obejit a navazat na stezku co vede z Rostocker Ecku, ale znamena to kus volnym terenem (lehkym, ale bacha na pojisteni).

- Turmljoch. Prechod sedla asi 2800 m vysoko, nadherne vyhledy na spoustu hor a ledovcu, rozhodne doporucuju. Da se vylezt jeste na Vorderer Happ (viz popis vrcholu). Stroeden - Essener-Rostocker Hutte - Turmljoch - setup k Johannishutte. Odtud je dolu pomerne dlouhy a nezazivny sestup po ceste (hlina, sterk) az do Hinterbichlu. Kousek pod chatou je stanoviste taxiku, jezdi myslim kazdou hodinu az do 18 (nekdy mozna i po pulhodinach) a stoji asi 10 Euro na osobu.

- Wiesbauerspitze. Pekny vyhlidkovy vrchol, na ktery vede nova stezka (coz mne osobne nastvalo, jelikoz tu oblast mam velmi rad a ted tam lezou lidi ;-)). Stroeden - smer Clarahutte a tesne pres vodopadem Reggenbach (~1900 m) je rozcestnik a odbocka na novou stezku. Tady jsou nejake fotky, v realu je to hezci.

- Eissee. Praegraten (da se dojet na parkoviste smer Bodenalm do asi 1700 m, myto) - Bodenalm - Timmeltal - Eisseehutte a pak pokracovat k jezeru, od chaty se da udelat okruh. U jezera je to velmi pekne, vypada to tam uplne jinak, nez celou cestu predtim.

- Wunalm. (Praegraten -) parkoviste Bodenalm - smer Nilljochhutte a na rozcesti odbocit nahoru smer Wunalm. Nad ni se stezka napoji na Venediger Hoheweg, ktera traverzuje uboci pod Wunspitze smerem na zapad. Pekne a zajimave vyhledy. Stezka pokracuje nad k Eisseehutte, ale do udoli Timmeltal se da sestoupit uz driv a pak k Bodenalm a dolu na parkoviste.

- Muhs panorama weg, velmi pekne vyhledy. Prageraten - Lasnitzenhutte a odtud nahoru po vyhlidkove trase do asi 2300 a pak dolu k Bergersee Hutte. Odtud bud primo dolu do Praegratenu nebo se da vylezt na Bergerkogel (~2650).

- Michltalscharte a Kleinbachtal. Zajimava a min frekventovana trasa, ale taky trochu fyzicky narocnejsi (uzsi stezky, na zaver strmy sestup). Prageraten - Lasnitzenhutte, nahoru a na prvnim rozcesti odbocit doprava pres potok smer Michltalscharte (nebo Rote Lenke). Nahoru do sedla (pres 600 hm) a pak na druhou stranu do udolicka s rozcestnikem. Udolim Kleinbachtal dolu (vodopady) az na cestu k Reichenbergerhutte a po ni strme dolu k Islitzeralm and do Stroedenu. Trasa se da prodlouzit pres Rote Lenke k Reichenbergerhutte (a pripadne jeste ze sedla vylezt na Gosleswand) a na sestupu se pak potkaji, ale to uz bych nebral jako lehkou trasu, prevyseni uz neni male a tam jsem si tenkrat poprve zrusil kolena.

Tras by se samozrejme naslo vic, ale tohle staci aspon na tyden a pak uz budete mit trochu prehled a muzete planovat sami.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Vysoké Taury - tipy?

Příspěvekod draconis » pát čer 20, 2014 9:25

Ahoj všem,

druhý týden v červenci budeme 4 dny v oblasti Hohe Tauern. Vzhledem k tomu, že budeme v této lokalitě poprvé, uvítám jakékoli tipy, co rozhodně neminout a co stojí za návštěvu.

Vzhledem k tomu, že s sebou beru přítelkyni a našeho psa, kteří jsou zvyklí na dogtreky okolo 30-40 km, rád bych něco přibližně takového a v rámci možností rozumně schůdnými stezkami, nějaké horolezectví nepřipadá v úvahu... Chtěli bychom tedy spíš jen tak procházkovat, abych je hned první den neodrovnal nebo nenutil někam lézt po kamenech :D Holt musím brát ohled nejen na ni, ale i na psa, takže prostě nemůžeme všude...

Výchozí bod máme v Maria Alm am Steinernen Meer, auto a kola k dispozici, takže není problém se případně přiblížit, kam bude potřeba.

Díky moc za vaše tipy.
draconis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv bře 20, 2014 16:15
Bydliště: České Budějovice

Re: Vysoké Taury - tipy?

Příspěvekod mike » pát čer 20, 2014 16:06

draconis píše:Vzhledem k tomu, že s sebou beru přítelkyni a našeho psa, kteří jsou zvyklí na dogtreky okolo 30-40 km, rád bych něco přibližně takového a v rámci možností rozumně schůdnými stezkami...

Vysoke Taury jsou jednak velke (hreben ma asi 100 km) a jednak uz jsou to opravdu Hory. 30 km za den je tam extremni trasa, jelikoz to obvykle znamena aspon 2 km prevyseni nahoru i dolu. Mozna by se dalo nekde v podhuri. Dobrych stezek se tam najde spousta, asi to bude chtit vzit mapu a hledat. Koukej po stezkach znacenych jako Hoheweg, to jsou obvykle relativne snadne trasy s peknym vyhledem a nebyvaji na nich velka prevyseni.

P.S. Mam pocit, ze tu podobne tema uz mame. Pozdeji se podivam a kdyz ho najdu, tak to s nim sloucim.

edit: slouceno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod apuka » pát čer 20, 2014 22:18

Silne souhlasim s mikem. Muzes byt trenovany na 30-40 km tury denne u nas, ale v terene 2500+ v Alpach to je o necem jinem a lehce se muze stat, ze 5-7 km-ova streka Te odrovna vic, jak doma celotydenni chozeni kazdy den 30 kilaku. A kazdyma 100 vyskovyma metrama se to bude projevovat silneji. Delat 30-ti km-ovou trasu za den se normalne da tak nanejvys v udoli pod horama. Tady - stejne jako skoro vsude ve vyssich a tezsich horach - se trasa nepocita na kilometry ale na hodiny a na vyskove metry. A je k tomu dobry duvod...
A dalsi poznamka: pes ktery je sice zvykly na tereny v CR, muze mit rychle problemy s chuzi v sutrovitem, sutovem terenu. Jeji labky na to nemusi byt vhodne "vytrenovane", musi se na to prizpusobit postupne! Navic i u nej plati, ze vyska se muze (ale taky nemusi) silne projevit, kazdopadne pocitej s tim, ze nad temi 2500m vysky (ale nejspise uz mnohem niz) bude mnohem rychleji unavovat (ridsi vzduch, mene kysliku), jeho reakce mohou byt pomalejsi, otupelejsi a kvuli neznalosti podminek taky ne vzdy adekvatni (a mohou byt i velice necekane, obcas i agresivni i u pokojneho psa), cimz mohou sebe (a hlavne pri pouziti dogtrekingoveho "uvazku" i sveho partnera) ohrozit na zdravi i na zivote. A bude se to kazdym dnem a hlavne od rana k veceru zhorsovat.
Proto radeji opravdu nepocitejte s vrcholovymi turami, vyjma jednoduchsi cesty na mene narocne a asi mensi vrcholky, hledejte mistnim infocentrem doporucovane tury a prechody (i ty "Hohenwegy"), oni vetsinou pocitaji i s ucasti mene trenovanych a starsich lidi. Radeji pridejte na konci takove tury dalsi usek podle stavu Vas vsech - ale nezapomente, ze Vas vzdy ceka jeste i sestup, ktery muze byt na konci dne nekdy velice drsny na klouby a svaly (pro klouby psa obzvlast!).
Jinak ale se psem by problem byt nemel, vetsinou neni zakaz je vodit, jenom casto ho budou chtit mit na voditku - pasou se tam kravy, ovce a kozy i tam, kde bys je nikdy necekal a ten pes dokaze udelat peknou paseku, kdyz je vyleka. Vlastni zkusenosti se psem v ALpach rikaji, ze tamejsi zvirata malokdy jsou zvykle na psy - i na mensi zareagovani stekotem se dokazi leknout a cele stado uhanet bez hlavy na druhou stranu udoli, coz v tom terenu muze byt pro ne zivotu nebezpecne - a pozdeji i pro Tebe, kdyz Te uvidi jejich majitel... A pokud mas pastyrske plemeno, obzvlast ovcacke, tak si pis, ze reagovat bude.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod mike » pát čer 20, 2014 22:49

Tak. Vyskove metry jsou zasadni a pak cas tj. obtiznost terenu. Kilometry skoro nehraji roli, kdyz nejde o delsi pristup v udoli.

Moje nejdelsi trasa ve Vysokych Taurach mela neco pres 39 km, prevyseni 2700 m nahoru a 3000 dolu a sel jsem to 14.5 hodiny cisteho casu. Extrem, ktery uz nejspis nikdy nezopakuju, sel jsem to schvalne posledni den, protoze po tomhle jsem byl schopen jen lezet ve vlaku a pak doma. Pricemz 30 - 40 km chodim u nas bezne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod draconis » pon čer 23, 2014 15:22

Se zvýšenou náročností počítáme, ale nedokázali jsme si vše lépe představit, protože v takovéto výšce budeme poprvé. Děkuji tedy za upozornění.

BTW toto téma mi úplně uniklo, i když jsem hledal - asi špatně. Takže se omlouvám za duplicitu.

Díky všem, jdu pátrat :)
draconis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv bře 20, 2014 16:15
Bydliště: České Budějovice

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod Vachon » pon čer 23, 2014 15:58

Když budeš uvažovat o konkrétní trase nebo jejich alternativách, koukni se na webové stránky chat, kde budeš spát nebo kolem kterých půjdeš (jejich vlastní nebo na stránkách Alpenvereinu) a tam je vždycky časový odhad přístupových tras (z údolí) a výletních cest (do hor a k dalším chatám). V Rakousku to bývají realistické odhady (vyjma extrémních povětrnostních podmínek, pokrytí sněhem apod). Když si to pak srovnáš s mapou (já si ve složitějších případech pro přehlednost na kus papíru kreslím schematický diagram dané oblasti s časovými vzdálenostmi), dá se naplánovat rozumný itinerář.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod mike » pon čer 23, 2014 16:23

Presne tak. V cestine se da neco najit tady. Na mape jsou linky na chaty a u nich casy pristupu a prechodu. V nemcine tady, mapa funguje podobne a da se presouvat do vedlejsich oblasti (k te spravne se asi budes muset doklikat, primy link na Glockner nejak nefunguje). Casy jsou pro imaginarniho prumerneho turistu, ale celkem (treba proti Tatram) funguji a po case si clovek udela vlastni prepocitavaci koeficient.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod Vachon » pon čer 23, 2014 16:41

Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod draconis » úte čer 24, 2014 10:37

Ještě jen dotaz ohledně vysokohorských silnic - rakouská dálniční známka platí i na Großglockner Hochalpenstraße nebo je tam mýtné placené zvlášť a na kolik to případně vyjde?

Díky.
draconis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv bře 20, 2014 16:15
Bydliště: České Budějovice

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod ketrin » úte čer 24, 2014 11:26

kazdopadne pocitej s tim, ze nad temi 2500m vysky (ale nejspise uz mnohem niz) bude mnohem rychleji unavovat (ridsi vzduch, mene kysliku), jeho reakce mohou byt pomalejsi, otupelejsi a kvuli neznalosti podminek taky ne vzdy adekvatni (a mohou byt i velice necekane, obcas i agresivni i u pokojneho psa), cimz mohou sebe (a hlavne pri pouziti dogtrekingoveho "uvazku" i sveho partnera) ohrozit na zdravi i na zivote. A bude se to kazdym dnem a hlavne od rana k veceru zhorsovat.
Určitě není od věci na tohle riziko upozornit, ale zas draconise zbytečně neděsme :wink: se psy mám po horách (až do 3600 HM) něco nachozeno a žádná psí výšková nemoc :mrgreen: se nám nikdy nepřihodila.
Pes musí být samozřejmě všeobecně poslušný, v dobrém slova smyslu protřelý životem - zvyklý na všecko možné, fyzicky i psychicky odolný a ovladatelný i na dálku - to pokládám za důležité, jsou místa, kde je vodítko nebezpečné, pes si musí poradit sám a taky si sám poradí většinou líp, než bychom čekali. Čtyři nohy a ocas poskytují docela slušnou stabilitu.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod jonas » úte čer 24, 2014 13:47

draconis píše:Ještě jen dotaz ohledně vysokohorských silnic - rakouská dálniční známka platí i na Großglockner Hochalpenstraße nebo je tam mýtné placené zvlášť a na kolik to případně vyjde?

Díky.

Stačí kouknout na stránky.

http://www.grossglockner.at/de/preise/
jonas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte úno 20, 2007 22:34

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod Vachon » úte čer 24, 2014 16:37

Mýto (dost vysoké) je tam zvlášť. Navíc se na zimu silnice zavírá.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod MT7 » stř čer 25, 2014 6:38

Uživatelský avatar
MT7
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob kvě 24, 2014 6:14

Re: Vysoké Taury léto 2014

Příspěvekod draconis » pon kvě 2, 2016 16:04

Omlouvám se za opětovné otevření dva roky starého vlákna. Nicméně než zakládat nové, kterých je tu na toto téma už vícero, bude asi lepší se ptát zde.

Předloni máme výlety po NP Hohe Tauern za sebou, bylo to fajn, ačkoli kvůli počasí jsme spoustu naplánovaných výletů museli zrušit a dost jsem improvizoval.

Nicméně tak se nám líbilo, že jsme se rozhodli tuto lokalitu zopakovat. Tentokrát jsme ubytováni přímo v Zell am See a opět se obracíme s prosbou o radu na výšlapy po okolí. Možno popojet autem kamkoli v dosahu do cca 80-100 km, pokud to bude stát za to.

Opět se budeme pohybovat se psem na postroji, takže ferraty a nějaké horolezení nepřipadá v úvahu. Hledáme tedy jednodenní túry s výchozím bodem dostupným autem.

Určitě si pořádně nastuduji tipy od Mike v tomto příspěvku, tip na Clarahütte už jsem našel i jinde na webu a líbí se mi. Taky bychom si tentokrát nechtěli nechat ujít přehrady nad Kaprunem, ale netušíme, jak je to tam pěšky průchodné. Vím, že je možné tam jet autobusem a lanovkou, jaká dostupnost je pěšky?

Taky mám trochu obavu, protože tentokrát jedeme o dva měsíce dříve, jak je to s dostupností některých míst kvůli sněhu. Předloni jsem naplánoval túru poblíž Krimmlu a paní v infocentru řekla, že přes noc napadlo metr a půl sněhu a je to neprůchodné (první týden v červenci) :D

Jinak má smysl šlápnout si Schmittenhöhe nahoru (přímo z Zell am See)?

Předem díky za tipy a případné odkazy.
draconis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv bře 20, 2014 16:15
Bydliště: České Budějovice

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2016 16:12

OK, prejmenoval jsem vlakno, at je to obecne.

Ty me tipy se ti hodit nebudou, z Kaprunu je do udoli Virgental docela daleko. Navic je to na druhe strane hrebene a musi se projet placenym tunelem (asi 10 Euro). V podstate je to uplne opacny konec Vysokych Taur.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod draconis » pon kvě 2, 2016 19:17

Na Clarahütte jsem myslel právě projet skrz Felbertauerntunnel do Matrei im Osttirol a dále do Strödenu, kde bychom nechali auto. Pokud to za to stojí, cca 60 km není problém se autem přiblížit a 16€ (denní tarif pro průjezd tunelem, tzn. tam a zpět) není tak hrozné.

Ale věřím, že máš buď Ty nebo někdo jiný spoustu dalších tipů v záloze, tak sem s nimi! Čas se krátí... :)

Předloni jsme se taky chtěli podívat k vodopádu pod Grossglockner Hochalpenstrasse (Fusch - Ferleiten), ale cesta byla zavalená a neprůchodná. Vzhledem k tomu, že Hochalpenstrasse nejspíš letos pojedeme, asi bychom se tam taky podívali.
draconis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv bře 20, 2014 16:15
Bydliště: České Budějovice

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2016 19:55

Tak to pak jo. Jen pocitej s tim, ze tech 60 km bude aspon hodina, cesty jsou obcas celkem uzke, klikate a do kopce. Zvaz i jine trasy, co jsem psal, kdybych tam mel jet jen na den, tak nevim, jestli bych volil tuhle...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod draconis » pon kvě 2, 2016 21:30

Jasně, s cestou se počítá. A další tipy prosím?

Jde nám o celodenní túry. Nehoníme výškové metry ani sportovní výkony, ačkoli se jim nebráníme... Na Schmittenhöhe to má smysl? A taky ty nádrže (Kapruner Stauseen) nás lákají.

Minule se nám asi nejvíce líbil výšlap na Seebachsee, který jsem naplánoval vlastně tak nějak improvizovaně náhodou. Nepotkali jsme prakticky nikoho a bylo to tam moc hezké.
draconis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv bře 20, 2014 16:15
Bydliště: České Budějovice

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod apuka » pon kvě 2, 2016 22:14

Pokud netrvate na nejake tritisicovce, tak Vam doporucuji vylezt sponad Matrei (auto zaparkujete bud u stareho kostelika nebo na - ponekud divnem a roztahlem- parkovisti. najdes to na mape) na Grosser Zunig. Tam vyhlidky (za dobreho pocasi) urcite budou na vsechny strany plus pridavkem i smerem dolu. Ale cekej docela dobre prevyseni, i kdyz to neni extran narocna cesta.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2016 22:39

No ja nevim, nepsal, ze chce jit se psem? Toho bych na Zunig fakt netahal ;-) Jinak samozrejme skvely vyhled, pohled z vrcholu jak z letadla, popis tury jsem tu myslim nekde psal. Mam tu zaznam z roku 2002, to jsme tam byli podruhe, a prevyseni 1950 m nahoru i dolu. Cisty cas skoro 9 hodin, to jsme ale jeste nemeli moc nachozeno.

@draconis: nedavno jsem objevil tenhle web. Je tam spousta tur s popisy i fotkami. Nastav si filtr nahore, najed si na oblast, kterou chces a rozklikni cislo, to je pocet tur. Treba tam najdes neco zajimaveho. Sam to v okoli Kaprunu moc neznam, tam jsme akorat jezdili lyzovat. Nevidim totiz duvod jezdit na hlavni hreben VT ze severu, byva tam skoro vzdycky horsi pocasi a navic tam jezdi Cesi :? Kolikrat se mi stalo, ze jsem vylezl z jihu na nejakou tritisicovku, celou cestu i nahore bylo azuro a na severu sedely mraky. Nebo kdyz jsme se vracivali pres Zell am See, tak jeste pred tunelem bylo krasne a na druhe strane prselo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod apuka » úte kvě 3, 2016 7:35

Pravda, psa jsem nejak prehledl, ale...
Pokud je ten pes zvykly chodit po horach, tak ten vystup od Matrei mu nebude cinit vubec zadne problemy. Kdyz se podivas na fotky zde, tak je jasne videt, ze i ten zabezpeceny usek je pro psa v pohode pruchodny. Obecne lidi, kteri se psem do hor nechodi, netusi, ze vetsine psu dela teren vetsinou mensi problem nez pro pana, vyjma zebriku a hodne strmych retezu.
V nejhorsim pripade z Zunigtorlu se vyberou na Kleine Zunig, tam opravdu zadny problem nebude. Dole je mozne jit i jinou cestickou, z rozbocky u Zunigsee smerem na Arnitzalm a odtud dole na parkoviste Guggenberg.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod draconis » úte kvě 3, 2016 9:57

Super, díky moc za tip! Na třítisícovce netrváme. Zunig vypadá moc dobře, jestli to projde u přítelkyně, určitě ho zkusíme. Nebude tam v půlce května ještě sníh (vzhledem k letošnímu počasí)? :)

Ačkoli dle fotek si nejsem jistý, jak to tam bude právě pro psa průchodné. Ale třeba tato a další fotka ve mě nechává trochu pochybnosti. Fotky mohou zkreslovat, nevím, jak to vypadá v reálu.

Pes je zvyklý chodit po horách, převážně v českých podmínkách (i jinde), ale cca do 2000 m. Nicméně ani minule neměl v Alpách vůbec žádný problém s celodenními túrami. V českých podmínkách je zvyklý s námi chodit 30-40km, fyzicky je zdatný (dělá coursing, agility atd.), takže o něj strach nemám. A otočit to kdyžtak můžeme vždycky... :D

Jinak kdyby někomu dalšímu pomohlo v inspiraci, našel jsem ještě toto: http://www.hohetauern.at/images/dateien-hp/2012/Folder%202011_E_LD.pdf.
draconis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv bře 20, 2014 16:15
Bydliště: České Budějovice

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod draconis » úte kvě 3, 2016 10:04

mike píše:popis tury jsem tu myslim nekde psal.

Myslíš, že bys mi to prosím mohl zkusit najít? Díky moc.

mike píše:nedavno jsem objevil tenhle web

Jj, ten je fajn. Znám ho už delší dobu, hlavně díky tomu, že jsem na něj přišel přes appku pro Android. Člověk to pak může mít u sebe v mobilu/tabletu, což je fajn. Nově by měla s poslední aktualizací umět uložit data i pro offline použití... :wink:

draconis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv bře 20, 2014 16:15
Bydliště: České Budějovice

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod apuka » úte kvě 3, 2016 11:38

Na tech fotkach je videt, ze pes to muze obejit po trave a po mensich skalach, respektive je tam pod lanem pesinka pro cloveka. Pokud nemas krysarika nebo naopak nejakou velkou dogu, tak by to problem byt nemel. To muzes vyzkouset i nekde v CR, kde je par skalek. Co je ale dulezite, tak nesmis mit strach o toho psa, protoze on to vyciti a zacne byt nejisty - a potom problem byt muze. My jsme se stredne velkym psem prosli par horsich veci v Alpach. A na mnoho mist kde si pes "zasel podivat" bych ja nekdy nevlezl (ani nevylezl :-)). Je ale pravda, ze to bylo hodne obratne pastyrske/(nejenom) ovcacke plemeno.
A jak jsem psal, pokud se Vam nebude znat nebo budete nekdo mit dost, mate moznost na konci jit pouze na Kleiner Zunig, odkud jsou vyhledy taky krasne a tam uz zadny problem neni (taky jsou tam fotky, jak sli dolu pres nej). No a uplne v nejhorsim muzete zkratit turu z Zunigalmu pouhym prechodem skoro po vrstevnici na ArnitzAlm. I tak si vyhledu na Venedigergroup a Glocknergroup uzijes, jen moc neuvidis Lienzske Dolomity.

Jeste me napadava, ze byste mohli taky vyslapnout z Matrei na Rotkogel a potom po hrebeni dal, az kam se Vam bude chtit. Z toho kopce je taky moc hezky vyhled (napr. na Zunigy :-)). Na tom kopci bude mozna par lidi, protoze se kus pod nej da vyvezt lanovkou, ale vetsina se vybere pouze po asfaltkach do restaurace, pripadne k dalsi lanovce dolu do Kalsu. Tam je to opravdu bez tezkych mist pro psa, i kdyz my jsme cesticku z Matrei nesli, jen vetsinu cesty videli z vrchu. Trocha horsi je hrebenovka, tam to moc znacene neni, ale pesinka tam je a na vrcholovych skalach je mista dost pro lidi i psa. Z Rotkogelu dal je par jistenych useku, ale to kvuli srazu pod, je tam dost siroka pesinka, takze pro psa suvix. Konec koncu podivej se napr. tady, jsou tam fotky - oni ale byli dost zavcasu, jeste tam byly zbytky snehu. Dolu muzete jit bud zpatky nebo na druhe strane, vice-mene po

Jinak v mikovem Virgentalu je skoro jedno, kde se zastavis, do ktereho udoli, ke kteremu hutte zajdes, bude vsude hezky. Jen ty prevyseni z udoli...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Další

Zpět na Alpské státy