Vysoké Taury

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod Zdéňa » pát srp 2, 2019 8:54

Děkuju moc, vím, že tuhle oblast znáš i poslepu :mrgreen:
Ten první den - přijde mi to lepší jak jít rovnou k chatě ze Strodenu nahoru. Odbočit nahoru nad Turmljoch jsem tu od tebe někde četl.. takže se sedla severním směrem? Jestli tam je cestička tak to najdeme :)
Druhý den - ok, já si to myslel, že to bude zbyečné. Matky mít budeme, děti snad zůstanou doma :mrgreen: Ty jezera- koukal jsem na ně i předtím, ale přišlo mi zbytečné k nim jít a zase se vracet stejně. Takže bych o GPX poprosil (mail pošlu).
Třetí den - ok. nerad se vracím kus stejnou cestou, ale tady to jinak nejde.

Díky moc.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod apuka » pát srp 2, 2019 13:19

Zdéňa píše:Odbočit nahoru nad Turmljoch jsem tu od tebe někde četl.. takže se sedla severním směrem? Jestli tam je cestička tak to najdeme
Dovolim Ti castecne odpovedet, protoze mikovu radu jsem si taky vyzkousel
V sedle jednoduse zboc nahoru v opacne smeru jak je ferata. Kolem vrsku je logicka cesta, pozdeji (obcas) jsou tam dokonce muzicci. Ja jsem nahoru sel jednou cestou, smerem dolu nejak jsem natrefil na jinou, (ne)obtiznosti uplne stejnou.
Hned na vrsku nad sedlem (jen par metru vysky, ale musi se to trochu obejit aby ses tam dostal) je mala plosinka, kde kvitne vyslovene bozi zahradka -spousta horskych kvitek, ktere potesi (nejenom) zenske oci. Samozrejme zavisi to od obdobi, kdy tam budes.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » pát srp 2, 2019 21:16

Zdéňa píše:Děkuju moc, vím, že tuhle oblast znáš i poslepu

Je tam jeste par mist, kde jsem nebyl, ale to myslim ani vetsina mistnich ;-)

Zdéňa píše:Ten první den - přijde mi to lepší jak jít rovnou k chatě ze Strodenu nahoru. Odbočit nahoru nad Turmljoch jsem tu od tebe někde četl.. takže se sedla severním směrem? Jestli tam je cestička tak to najdeme :)

To urcite, na chate jsi z parkoviste na necele dve hodiny a co pak? Vrcholek jak psal apuka. Najdete to, kdyz teda bude videt a kdyz nebude, tak to stejne nema smysl. Do mailu jsem ti prihodil i tohle i s kouskem pokracovani po zubatem hrebeni, ale to je zbytecne, je to dead end, bez lana se pokracovat neda (dal se musi jinudy).

Zdéňa píše:Druhý den - ok, já si to myslel, že to bude zbyečné.

Rostocker Eck je takovy kopecek mezi horama, budete mit zajimavejsi trasu a skoda plytvat silama. Vlastne uz tam jdu jen kdyz chci na Malhamspitze nebo sestupuju z ni.

Zdéňa píše:Ty jezera- koukal jsem na ně i předtím, ale přišlo mi zbytečné k nim jít a zase se vracet stejně. Takže bych o GPX poprosil (mail pošlu).

Stoji to za to i s navratem, ale z Hochkarscharte je to takhle lepsi. Trasu jsem nasel i s vystupem na predvrchol Quirlu (Quirlwand), ale to klidne vynechejte, vyhled je skoro stejny, jako ze sedla. Traverz Hochkarem je v pohode, pak je to trochu kamenite a jsou tam muzici az po sedlo. Nebyl by to dobry napad za mlhy a to by opet nemelo smysl nebo kdyby tam jeste bylo hodne snehu, ale to jsem zazil jen jednou.

Zdéňa píše:Třetí den - ok. nerad se vracím kus stejnou cestou, ale tady to jinak nejde.

No, jde... nahoru po skalach, pak kus pres ledovec, traverz pod hrebenem Rosshufu na Hinteres Umbaltorl, pod Ahrnerkopfem na Vorderes Umbaltorl a pak uz po znacce na bivak a dolu k chate. Tuhle trasu jsem ti ale ani neposilal, to uz je alpinismus, mozna i PD-, a bez macek a cepinu to obvykle nejde.

Kazdopadne si to uzijte, chce to hlavne dobre pocasi. Kdy jedete?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod jendakrupka » pon čer 8, 2020 19:17

Ahoj, neměl by někdo z místních zkušených turistů nějaké tipy na letní jednodenní tůry/výlety v oblasti Vysoké Taury?
Možná by to ani nemuselo být někde kolem Grossglockneru - ubytování budeme mít v Matrei, ale nevadí mi zajet si jinam. Takže v dojezdové vzdálenosti, cca 100km.

Zatím mám v plánu Innergschlöss - Schlatenkees - Neue Prager Hütte, a něco se startem z Hochalpenstrasse.

Hledám něco bez ferat, bez nutnosti mít ledovcové vybavení, a pokud možno se začátkem a koncem bez lanovky - takže parkoviště nebo bus. Minule, když jsme projížděli, tak jsme šli Kals - Stüdlhütte a zpět, prostě takový menší výlet, kolem těch 1500hm a 10h, a takové i hledám. Moc to tam ale neznám, jezdíme většinou do jiných oblastí.

Děkuji předem za každý případný tip. Tipy ze starších příspěvků vlákna už studuju :wink:
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » pon čer 8, 2020 19:22

Jj, studuj, sam jsem jich sem daval dost. Rychle hledani: viewtopic.php?p=340109#p340109 a viewtopic.php?p=386245#p386245. Nejspis jsem toho napsal jeste vic, cti i diskuse okolo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » pon čer 8, 2020 19:24

Jeste dodam:
jendakrupka píše:Zatím mám v plánu Innergschlöss - Schlatenkees - Neue Prager Hütte

Tohle je pry pekne otravne a nezazivne. Kdyz uz, tak si dej okruh pres Wildenkogelscharte (nahoru, je to dost strme).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod apuka » úte čer 9, 2020 11:51

jendakrupka píše:prostě takový menší výlet, kolem těch 1500hm a 10h
:shock: :shock: Mensi vylet? A jeste pripadne "v dojezdove vzdalenosti 100km" nebo busem? :-) (Vzpomen si na toto az budes chtit prejit nekam z Matrei do Kalsu pres Lienz :mrgreen:.

Bylo toho popsano dost,nejen od mika, musi se trochu hledat.

Kazdopadne, pokud si chces uzit a nepotrebujes nutne jen na tritisicovky, nevynech vystup na Grosser Zunig (udelas i okruh pres ArnitzAlm). Parkoviste je (male) u Nicolauskirche nebo dal po stejne silnici na Guggenberg jich je nekolik podel cesty, stezek je nekolik hned ze silnice, casem se spoji - rozhodne vice nez na mapach.

Potom z Kalsu z parkoviste se da na opacnou stranu jako na Studlhutte, napriklad na Boses Weibele, cestu i muzes vybrat podle sebe a najdes tam nekolik "odbocek" na dalsi vrcholky, co nekde tady psal Mike. Jen toto je lepsi zacit brzo rano, kdyz jeste neni tolik lidi na proflakle ceste mezi chatami.

Nad Lienzem muzes vylezt na Schleinitz, idealne pres feratu pres Sattelkopf (v podstate jednoducha, jeden usek B/C). Cesticek je zase vice, muzes si vybrat sam. Parkovat muzes pred osadou Zettersfeld, kde je lanovka, ale jde se pres placenou silnici.

Tyto cesty jsou vetsinou mene narocne nez mikove a dostanes se autem do (relativne) pouzitelne vysky. Bohuzel tady plati, ze ke mnoha kopcum vede cesticka dlouhe hodiny pres udoli a prevyseni bude potom moc pekne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » úte čer 9, 2020 14:52

1500hm a 10h se ti zda moc a pak ho posles na Zunig? ;-) Ten mam v zaznamech skoro 2000 hm a 9 hodin, ovsem cisteho casu bez pauz (celkovy nemam, to jsem jeste nemel GPS). Jako jo, skvela hora resp. dve, uzasne vyhledy, ale fakt to neni mala tura.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod jendakrupka » úte čer 9, 2020 16:11

Omlouvám se, jestli jsem to napsal špatně. Ale vím, že spousta lidí chodí dlouhé treky, s přespáním venku nebo po chatách, nebo třeba feraty, nebo vyběhne 2000hm jen s běžeckou vestou. A podle toho to naše chození je opravdu většinou takový menší výlet :D

Jinak do Alp jezdím pár let, byť většinou jinam než kolem Grossglockneru, i když i tam už jsem asi tři dny strávil. Trochu tedy vím, že 100 km je tam na dlouho. Ale zase mi nevadí si přivstat, a taky jsem to dal jako horní hranici, kdyby se našlo něco hodně zajímavého. Stejně jako ty časy - když to bude kratší tůra s pěknými výhledy, tak nemusím nutně šlapat celý den.

Z Kalsu jsem byl na Stüdlhütte a zpět, to bylo celkem fajn.

Určitě si projdu všechny tipy, a děkuji za ně. Já si trasy většinou hledám na Bergfexu, ale šlo mi o to, jestli mi nějaká pěkná tůra neutekla. Přece jen, lépe je si přečíst něčí zkušenost, než jen koukat do mapy.

Trochu omezující je pro mě i to, že se snažíme sice dostat co nejvýš na parkoviště, ale potom vše vyšlapat bez lanovky, takže s tím převýšením počítám, a zas tak mi to nevadí...
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » úte čer 9, 2020 17:46

Ono neni potreba nikam daleko jezdit. Matrei je idealni misto na bydleni, je v podstate uprostred a vsechna vychozi mista by se mela vejit do 20 km. Pricemz se da chodit i rovnou z Matrei (Zunig, Ochsenbug, Sudetendeutsche Hütte...). Pred mnoha lety jsme v Matrei bydleli dvakrat nebo trikrat a vystacili jsme si s mistni dopravou. Pak jsem zacal jezdit do Praegratenu a nemam potrebu nikam jezdit, bud jdu primo nebo busem do Stroedenu, maximalne taxikem k Johannishutte. Protoze zajimavych mist a vystupu je tam spousta.

Nejdal je rozumne jet do Lienze, ale i to mi prijde zbytecne, Lienzske Dolomity jsou zajimave, ale je to uplne jiny styl a stoji za to si na to vyhradit tyden a bydlet primo v Lienzi nebo okoli.

jendakrupka píše:Trochu omezující je pro mě i to, že se snažíme sice dostat co nejvýš na parkoviště, ale potom vše vyšlapat bez lanovky, takže s tím převýšením počítám, a zas tak mi to nevadí...

Tohle je OK. Jednak tam skoro zadne lanovky nejsou a jednak tam takhle chodi skoro vsichni (krome nas, co nejsme lini a chodime primo z vesnice ;-)). Stezky az po chaty byvaji pekne a prevyseni se nabira snadno. Osobne tam mivam prumer na turu z udoli okolo 1600 m, lepsi tury jsou pres 2000. Protoze prvnich 800 - 1000 m je za dve hodiny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod apuka » úte čer 9, 2020 18:48

Uz jsem to jednou napsal - a zapomel poslat pred vypnutim PC ](*,) ...
mike píše:1500hm a 10h se ti zda moc a pak ho posles na Zunig? Ten mam v zaznamech skoro 2000 hm a 9 hodin, ovsem cisteho casu bez pauz
Jako jedšn vylet je to OK, ale na kazdy den je to vice nez dost, kdyz k tomu pripocitas jeste i cestu z/na ubytovani. To uz potom nemas ani kdy veceret a spat.
Ja jsem na Zunig posilal z Guggenbergu(ne primo z Matrei), odtud je to (oba Zunigy) neco pres 1700 m (v zavislosti na miste parkovani a nalezene stezcemuzes nabrat par desitek metru navic) a zvladnout se to da docela v pohode zvladnout za 8-8:30 hod i s prestavkami na jidlo a kochani. Zkus se kouknout na popisy lidi. Bez Kleiner Zunigu se jeste usetri 100+ metru a nejaky cas.

Ale jasne, tento vylet by se mel nechat jako jeden z hrebu dovolene. Ten kopec a vyhledy za to urcite stoji. Jen je dobre mit pekne pocasi (Lasorling to sice neni, ale i tak pritahuje blesky dost).

S tim usetrenim vyskovych metru to delame taky tak. Neni to o lenosti, ale ten cas straveny na mnohakilometrovych ne moc zazivnych stezkach, kym se clovek dostane "do hor" se da lip vyuzit tam. Napriklad i mikem spominane taxi na Johannishutte.
Dobre usetris i v Defreggentalu, kdyz vyjdes az na italske hranice, odtud mas taky par cesticek. Nebo conjsem popisoval, zponad Lienzu na Schleinitz po placene ceste. Tam se da z Matrei dostat i mimo centrum Lienze. Pro neznale - dostat se pres to mesto je nekdy pri trose "stesti" i na hodinu a vice, jizda krokem od krizovatky/kruhace ke krizovatce.
Ale i ze Strodenu uz je to dobre.
Mike ma pravdu i s L. Dolomitami - ty jso nejhezci z kopcu, a uplne kdyz jsi na kopci, sviti Ti slunicko a koukas na L. Dolomity, jak jsou tam zavoje tezkeho deste a jak se tam hezky blyska :lol: . Coz v tech oblastek neni vubec zridkave.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod oodoow » úte čer 9, 2020 20:12

@jendakrupka: V Matrei jsem byl asi 8 dnů a každý den byl zajímavý výlet na nějaký pěkný kopec, kámoš nám k tomu udělal i takové průvodce, jako kudy tam dojít, kde nechat auto, jaká je obtížnost + varianty výletů pro různé obtížnosti, tak ti to můžu když tak přeposlat.
Byly to vrcholy: Grosser Muntanitz (3 232 m), Petzeck (3 283 m), Glödis (3 206 m), Grosser Lenkstein (3 236 m) / Rosshorn (3 068 m), Rostocker Eck (2 749 m) / Türml (2 845 m) a snad ještě něco.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » úte čer 9, 2020 20:34

apuka píše:Jako jedšn vylet je to OK, ale na kazdy den je to vice nez dost, kdyz k tomu pripocitas jeste i cestu z/na ubytovani. To uz potom nemas ani kdy veceret a spat.

Jak jsem psal, delam tam prumer 1600 m denne a jeden rok jsem mel i 1800, 8 - 11 dni. Stridam tezke a lehke tury tj. kdyz je jeden den pres 2000, tak dalsi odpocinkovych 1300. Samozrejme i s cestou a veceri v hospode, uz jsou zvykli, ze dorazim minutu pred zavrenim kuchyne (ve 21:00) :)

Tohle ma kazdy jinak, pro nekoho je to pres caru, terminatori se budou citit nevytizeni ;-)

apuka píše:Ja jsem na Zunig posilal z Guggenbergu(ne primo z Matrei), odtud je to (oba Zunigy) neco pres 1700 m (v zavislosti na miste parkovani

Jo, da se tam kus popojet a usetrit vysku, my jsme sli primo z Matrei a jeste jsme bydleli kus na protejsim kopci.

apuka píše:Jen je dobre mit pekne pocasi (Lasorling to sice neni, ale i tak pritahuje blesky dost).

Za bourky je tam nebezpecny kazdy kopec a na vrcholu fakt byt nechces. Zazil jsem, prezil jsem, ale fakt to nebylo nic moc, nekde jsem to tu popisoval (bzucici kameny...).

apuka píše:Neni to o lenosti, ale ten cas straveny na mnohakilometrovych ne moc zazivnych stezkach, kym se clovek dostane "do hor" se da lip vyuzit tam.

Jasne, to by vtip. Taky se necham svezt nebo si neco stopnu, kdyz je kam. A zvlast zpatky stopuju casto, jelikoz posledni bus ze Stroedenu jede pred patou, coz je na mne dost brzo a tech 5 km udolim uz se mi obvykle nechce. Ale stopovani funguje jen do tmy, pak uz nejezdi a kdyz nahodou neco jede, tak nezastavi. No a sestup z Johannishutte je fakt otrava, 9 km po ceste, to se snazim chytit posledni taxi, ale uz se mi stalo, ze jsem to cele sel. Z Venedigeru az do Praegratenu.

Jen dodam, ze nektera parkoviste jsou placena a nektere cesty taky. Je dobre s sebou vozit ubytovaci kartu, jelikoz pak je bud sleva nebo zadarmo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » úte čer 9, 2020 20:43

oodoow píše:Byly to vrcholy: Grosser Muntanitz (3 232 m), Petzeck (3 283 m), Glödis (3 206 m), Grosser Lenkstein (3 236 m) / Rosshorn (3 068 m), Rostocker Eck (2 749 m) / Türml (2 845 m) a snad ještě něco.

To jsou vsechno pekne vrcholy, ale mel bys k tomu napsal prevyseni, rekl bych, ze vetsina bude terminatorskych ;-) Treba ta posledni, normalni turisti chodi bud Rostocker Eck nebo Turml(joch), ale ne oba najednou. On je okruh pres Rostocker Eck docela dlouhy, sice by se to dalo urychlit, kdyby se slo od chaty nahoru a zpatky stejne, ale to by udelal jen metrozrout, protoze by prisel o nejpeknejsi cast.

Muntanitz z Matrei by se mozna dal, kdyby se popojelo nahoru po ceste na Glanz, tim se usetri mozna i 600 hm.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod jendakrupka » úte čer 9, 2020 21:45

mike píše: Protoze zajimavych mist a vystupu je tam spousta.


To věřím. Já si z toho zatím vybral asi Turmljoch ze Stroedenu, to vypadá na pěknou tůru.
Placená parkoviště mi nevadí, nevadí mi ani mýtné. Jen těm lanovkám se vyhýbám. Ale ani tam nejde až tak o peníze.

oodoow: Děkuji za tipy, ale ty třítisícovky asi nebudou úplně jednoduché, a nejsem si jistý, zda budou v našich silách. Ale zkusím si k nim ještě něco načíst. Kdyby mne něco více zaujalo, tak bych byl rád, kdybys mi mohl nějaké informace přeposlat. Děkuji.

apuka: Böses Weibl z Kalsu (nebo z parkoviště Lucknerhaus) je normálně přístupný, tedy pro běžné turisty? Také to vypadá jako zajímavá trasa. A ten výstup na Zunig vypadá taky dobře, hlavně není potřeba z Matrei nikam daleko jezdit.

Děkuji za všechny tipy, je to spousta pěkných tras, určitě z nich něco vyberu.
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » úte čer 9, 2020 22:03

jendakrupka píše:Já si z toho zatím vybral asi Turmljoch ze Stroedenu, to vypadá na pěknou tůru.

Dobra volba, akorat sestup od Johannishutte je fakt dlouhy. Kdyby se vam nechtelo, tak z parkoviste kus pod chatou jezdi taxi (v podstate funguje jako shuttle bus). Myslim, ze kazdou pul hodinu, za nejakych 10 Euro a posledni jede v 18. Tohle uz ale muze byt jinak, viz tady: https://www.huettentaxi.at/?page_id=60

jendakrupka píše:A ten výstup na Zunig vypadá taky dobře, hlavně není potřeba z Matrei nikam daleko jezdit.

Tohle urcite doporucuju. Byl jsem v Alpach na hodne vrcholech (pres 100) a na tenhle nezapomenu, letecky vyhled je unikatni. Akorat to chce nemit zavrate, moje tam tehdy umrely hruzou :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod apuka » stř čer 10, 2020 7:16

Jeste je pekny vyhlidkovy vrchol Rotenkogel na Matrei, skoro "naproti" Zunigu pres udoli. Jsou tam opravdu hezke vyhledy.
Da se na nej i z udoli, z Kalsu nebo Matrei, ale (hlavne z Matrei) to jde delsi dobu pres hodne civilizovanou oblast a uz je to zase dlouhy a hodne prevyseni. Zrovna na ten kopec se oplati vyuzit lanovky (ani v nejmensim nemyslim financne :twisted:) a pouzit to jako vylet na odpocinkovy den. Takto se da zkombinovat s dalsimi kopci na druhe strane od lanovky. Taky je dobre jit hned rano, potom uz byva vice lidi.
Nevim, mozna se da nekam z jedne nebo druhe strany dostat autem vys, to by se dalo. Cesty vedou az skoro na hreben...
jendakrupka píše:Böses Weibl z Kalsu (nebo z parkoviště Lucknerhaus) je normálně přístupný, tedy pro běžné turisty?
Urcite, manzelka se synem tam sli od Lucknerhausu. Dokonce, myslim, je uvedeny i v knizce Alpske tritisicovky. Rozhodne tam vede znacka - cast cesty od Lucknerhausu je ale hodne frekventovana (prechod mezi chatami), proto jsem radil vyrazit co nejdrive rano.

Jo, na doporuceni oodoowa se divej tak, ze zrovna on je asi ten nejvetsi terminator zde na foru :wink:. Takze kopce pekny, ale jeho jednodenni vylety nejsou pro kazdeho, vsak uz to mike naznacoval.
mike píše:Muntanitz z Matrei by se mozna dal, kdyby se popojelo nahoru po ceste na Glanz, tim se usetri mozna i 600 hm.
Jenze stale Ti zustava nejakych 1800++ a cesta mozna 11 hod... Navic hrozi, ze nahoru dojdes az odpoledne, kdy vice hrozi bourky.
mike píše:delam tam prumer 1600 m denne ... dorazim minutu pred zavrenim kuchyne (ve 21:00)
Jenze taky na to cely rok trenujes :wink:. Taky jsi psal, ze z toho potom nejakou dobu doma regenerujes... No a kdyz se chces najist (i kdybys nevaril sam) a jsi ubytovany nekde dole a ne zrovna primo v hospode, tak vetsina lidi potrebuje trochu casu i na spani :wink: My si jeste i varime sami, veceri i polevku na snidani, to uz se blbe stiha.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod oodoow » stř čer 10, 2020 8:01

jendakrupka píše:oodoow: Děkuji za tipy, ale ty třítisícovky asi nebudou úplně jednoduché, a nejsem si jistý, zda budou v našich silách. Ale zkusím si k nim ještě něco načíst. Kdyby mne něco více zaujalo, tak bych byl rád, kdybys mi mohl nějaké informace přeposlat. Děkuji.

Však tam jsou varianty pro turisty různých výkonností. Třeba ten Turmljoch vypadá takto a Muntanitz takto.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod apuka » stř čer 10, 2020 14:08

oodoow píše:Třeba ten Turmljoch vypadá takto
Myslim, ze pro vetsinu beznych turistu by ten Vas popis Turmljochu po absolvovani cele trasy (a to jeste bez ferat) s tema cca 2050+m prevyseni skoncilo totalnim znicenim po slapani po te nezazivne ceste z Johannishutte dolu. Hlavne v pohorkach...
Mne tyto zaverecne cesty vzdy odrovnaly vice nez cely zbytek dne. I kdyz to nebyl sestup s 800 vyskovymi metry, klidne mohlo byt i po rovine.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod oodoow » stř čer 10, 2020 14:46

@apuka: Pokud nosíš boty, v kterých tě odrovná 6km procházka klidně i po rovině, tak je to asi na zamyšlení se nad investicí do kvalitnějšího obutí. :)
Jinak já po té cestě dolů nešel, tak nemůžu říct, jak moc je záživná. Šel jsem z Hinterbichl na Kreuspitze, pak na Johanishutte a pak na Turml a pak dolů přes Rostocker Hutte.
Rostocker Eck jsem vynechal, bo už nebyla morálka. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » stř čer 10, 2020 15:14

oodoow píše:Rostocker Eck jsem vynechal, bo už nebyla morálka. :)

Tse, to jsi houby terminator :twisted:

oodoow píše:Jinak já po té cestě dolů nešel, tak nemůžu říct, jak moc je záživná.

Pro mne je nejmin zazivna ze vsech cest tam. Jinde mi sestupy zas tak nevadi, ale tady jdes proste pro rovne ceste pro auta, furt z kopce, odpoledne ve stinu, vyhledy nic moc, proste se jen nejak dostat dolu. Nejlip u chaty ukradnout nekomu kolo a sjet na nem do udoli :D

Jako jo, za hodinu jsem dole, ale je to proste otrava a jak je to furt monotonni, tak nohy dostavaji vic zabrat. Nejde o boty, ale o stehenni svaly, ktere maji za sebou celodenni vystup a tady celou dobu musi brzdit. Jinymi slovy, kdyz muzu, tak si to odpustim, kdyz to jinak nejde, tak to holt preziju, ale nic mi to neda.

Na druhou stranu, pro cloveka, co tam jde poprve, to tak spatne byt nemusi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » stř čer 10, 2020 15:34

apuka píše:Jeste je pekny vyhlidkovy vrchol Rotenkogel na Matrei, skoro "naproti" Zunigu pres udoli. Jsou tam opravdu hezke vyhledy.

Jak pod nej vede lanovka a chodi tam miliony lidi? My jste tou lanovkou jednou jeli a pak sli na Sudetendeutsche Hütte. Uz bych to neopakoval a nedoporucuju. Kvuli te lanovce, lidem, ale i celkove, vzdyt to tam vypada jak nekde v Tatrach na magistrale :vom:

Skvely vyhled muze byt z Ochsenbugu, k tomu jsem se jeste nedostal. Pres udoli od Zunigu, o 250 m vyssi a jako bonus je to tritisicovka se znackou, pry lehka. Autem se da vyjet az do 1450 m, takze celkove prevyseni bude o neco mensi.

apuka píše:Jenze stale Ti zustava nejakych 1800++ a cesta mozna 11 hod... Navic hrozi, ze nahoru dojdes az odpoledne, kdy vice hrozi bourky.

Chodi se samozrejme podle cerstve predpovedi. Neni to velky problem, na naproste vetsine vrcholu jsem byl nejdriv v 15, ale klidne i v 18. Nejsem zadne ranni ptace a kdyz dojedu do Stroedenu v 10:30 (druhy bus), tak je to furt OK na nejakou 3k.

apuka píše:Taky jsi psal, ze z toho potom nejakou dobu doma regenerujes...

Samozrejme. Dovolena je od toho, aby si clovek dal co nejvic do tela. Odpocinout si muze v praci :twisted:

apuka píše:No a kdyz se chces najist (i kdybys nevaril sam) a jsi ubytovany nekde dole a ne zrovna primo v hospode

Jsem ubytovany dole, chci se najist kazdy den a nebydlim v hospode. Presto mi to funguje a to potrebuju spat minimalne 8 hodin, pri te zatezi radej vic. Kdyz vyrazim v 10 rano po snidani, tak holt musim tu hospodu do 21 stihnout a taky stiham.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod apuka » stř čer 10, 2020 16:37

oodoow píše:Pokud nosíš boty, v kterých tě odrovná 6km procházka klidně i po rovině, tak je to asi na zamyšlení se nad investicí do kvalitnějšího obutí.
Zaprve, z Johannishutte na parkoviste v Strodenu, jak je psano v tom Tvem "itinerari" je to 7,8 km a ne 6.
Zadruhe, mike uz o tom neco napsal, ja jen pridam, ze to neni v botech ale hlavne v psychice, ktera po dni plnem peknych veci a zazitku najednou musi delat neco, co ma jediny smysl - dostat se dolu na ubytovani, shodit si veci, najist se a jit spat - a nema Te co jineho na te ceste zaujat. Hlava potom uz potom hleda duvody, na co "nadavat" a nohy jsou prvni na rane - mas to najednou vice-mene monotonni pohyb po vice-mene rovne a zpevnene silnici. Nejenom ty stehenne svaly ale i chodidla dostavaji dost zabrat. Holt, ty boty jsou v prvni rade dfo terenu a pohorky do tech oblasti do sloziteho terenu, tak to az tak dobre nezvladaji na rovine. Jenze vzit si neco co mi zvladne tu cestu nejlepe, tak budu trpet cely den v terenu, takze asi tak.
Na tom nic nemeni, pokud Ty chodis v nejakych bezeckych botech - to je Tvoje volba a Tvoje nebezpeci zraneni. Navic chodis/"skorobezis" uplne jinak nez ja, takze se to srovnavat neda.
mike píše:Jak pod nej vede lanovka a chodi tam miliony lidi?
Musis jit prvni lanovkou hned po otevreni. My jsme tam byly tak, ze jsem cestou na vrchol nikoho nestretli a cestou zpet jsme se "stridali" na mezivrcholcich se skupinou par lidi, kteri na kazdem vrcholu zahranim nejake melodie na trubce a primluvou spominali na nejakeho sveho zesnuleho clena, docela drzic pietu. Az uplne mezi lanovkama (z Matrei a Kalsu) uz tam bylo trochu vice lidi, ale to uz jsem sli dolu, takze tech par minut to bylo v pohode.
Jinak ten hrebinek je nahodou pekny, kdybys sel dal (nebo opacnym smerem) mas tam i lehci lezeni (I - II-) po druhem hrebeni (to navazani se na fotkach nehodnot :-)).
Je tam naprosto uzasny pohled na Grossglockner i na cele okoli, viz toto video od 3:07. Takovy neuvidis nikde jinde (coz muzes rict o kazdem vrcholu :-D).
@jendakrupka: taky si koukni tu 360 st. panoramu odtud, protoze vidis prakticky vse, co mas v okoli Matrei dostupne.

Vubec tam ani od lanovky az tak moc lidi nechodi, resp. casto po prvnim predvrcholu otoci, protoze zase to neni uplne snadna cesta, jasne, nic tezkeho, ale jsi nad srazem, uzky chodnik tu na hrebeni, tam ve svahu, sem-tam snehove pole (hlavne po letnim snezeni), natazene draty na zajisteni, atd., proste zadna Milesovka.
mike píše:Kdyz vyrazim v 10 rano po snidani, tak holt musim tu hospodu do 21 stihnout a taky stiham.
To je zase Tvoje volba. Ja v 10 uz jsem radeji davno nasnidany a nekde na ceste, dokonce i s lanovkou (viz vyse).
Co bytostne nesnasim (hlavne na horach a na dovolene) je prave "musim to stihnout a taky stiham", protoze potom se zacnu moc koukat na hodinky a zacnu byt nervozni a zacnu chodit rychleji, spechat vic nez je pro mne zdravo a tim se odrovnavam stale vic a vic, jak se dostavam z konformni zony.
Pro mne dovolena neni o zhuntovani se ale o tom, ze si chci uzit prijemnych pocitu a ne shonu - honit se muzes v praci :wink: :evil:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » stř čer 10, 2020 19:03

apuka píše:Musis jit prvni lanovkou hned po otevreni.

Nastesti nemusim :twisted:

apuka píše:To je zase Tvoje volba.

Jiste. Ja jen rozporuju to, ze se to neda stihat. Da a vetsinou uplne v pohode.

Vstavam na snidani v 8 a jelikoz jsem po ranu fakt pomaly, tak se vybatolim nejdriv v 9:30. Kdyz chci jit hodne dlouhou trasu, tak se domluvim s panem domacim na snidani na sedmou, jelikoz pred osmou jede prvni bus na Stroeden. Byvaji to trasy do okoli Dreirherrnspizte, jelikoz je to fakt daleko, tam je to i s navratem okolo 30 km, 2000 m prevyseni a terenni cast neni uplne jednoducha. Za pekneho pocasi je to ovsem uzasne.

apuka píše:Co bytostne nesnasim (hlavne na horach a na dovolene) je prave "musim to stihnout a taky stiham", protoze potom se zacnu moc koukat na hodinky a zacnu byt nervozni a zacnu chodit rychleji, spechat vic nez je pro mne zdravo a tim se odrovnavam stale vic a vic, jak se dostavam z konformni zony.

Ja ale nic takoveho nedelam. Proste naplanuju trasu tak, aby mi to vyslo a pak uz jen spoleham na sveho autopilota v hlave, ktery vi presne, kdy musim nejpozdeji jit a jak rychle, abych se dostal zavcas tam, kam potrebuju.

apuka píše:honit se muzes v praci

Proc bych se mel v praci honit? Neznas prace neni zajic, neutece? :twisted: Ono se to docela doplnuje, na dovolene se zrusim fyzicky a pracuju hlavou. Akorat teda s vekem uz hlava odmita pracovat, kdyz jsem fyzicky unaveny, to driv nebyvalo :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » stř čer 10, 2020 19:47

oodoow píše:Třeba ten Turmljoch vypadá takto a Muntanitz takto.

Mne na tom zaujalo hlavne tohle:

Ráno doporučuji budík nastavit na 6:20hod, udělat snídani, sbalit si věci na celodenní trek, a pak se přesunout autem na místo. Odjezd z místa našeho ubytování: Matrei in Osttirol (1 050 m) /cca 06:40hod/

Njn, terminatori. Za 20 minut se daji leda tak sbalit veci a dolit olej, aby nevrzali :twisted: (osobne 20 minut po probuzeni jeste nezacinam ani snidat ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod jendakrupka » stř čer 10, 2020 21:19

mike píše: Akorat to chce nemit zavrate, moje tam tehdy umrely hruzou :D


Tak to by právě mohl být problém :cry:
Závratě, nebo spíš strach z výšky, to je věc, se kterou bohužel bojuju celý život. Takže tím to asi pro mne padá.

Není to tak, že bych se rozklepal na každém kopci, to bych asi do podobného fóra nepsal. Ale mám určité hranice, které se bohužel jen těžko překračují...

Proto preferuji pohodové výlety před opravdovým lezením po horách. A raději nachodím deset kilometrů navíc, než bych se na pár metrů vázal někde na lano.

Ale i tak jsem dostal spoustu tipů, určitě některé trasy letos projdeme. A díky i za odkaz na to taxi.

oodoow: Moc děkuji za odkazy, je to pěkně zpracované. A opravdu rozdělené pro různé výkonnostní kategorie.
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » stř čer 10, 2020 23:51

To nemelo byt na odrazeni. Naopak, tohle je dobra sance, jak se toho zbavit. Mne se to povedlo, lecba sokem. Docela bezpecna, v podstate tam neni kam spadnout a na vrchol vede pohodlna stezka. Vrcholovy hrebinek par metru ke krizi muzes dat klidne po ctyrech, mista je tam dost. Normalne bys to ani nezaregistroval, ale jde o to, ze vidis 2 km pod sebe, pohled jako z letadla. Coz dokaze s psychikou trochu zacloumat i kdyz k tomu neni realny duvod.

Jestli nemas opravdove zavrate tj. netoci se ti hlava a nemas potrebu tam skocit, jen strach z vysek, tak je to dobra prilezitost, jak se ho zbavit. Mne to opravdu hodne pomohlo, mel jsem to taky a do te doby jsem si kazdou chvili v horach rikal "proc sem progrca lezu". O tomhle se mi pul roku zdalo, ale dalsi rok jsem zjistil, ze je to mnohem lepsi a od te doby jsem prosel veci, kde to nebezpeci bylo realne a kde bych si driv proste sednul a umrel hruzou. Na Zunig jsme o par let pozdeji vylezli znovu a to uz se mnou nic nedelalo.

Za pokus nic nedas. Uz vystup k Zunigsee je pekny a do te doby nic zavratneho neni, pak muzes na Maly Zunig, tam uz jsou vyhledy pekne, ale furt je to jeste travnaty kopecek a kdyz dokazes prejit do sedla, tak uz se muzes na Velky Zunig pustit. Nakonec, otocit to muzes vzdycky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod apuka » čtv čer 11, 2020 8:26

Presne tak - na Velky Zunig pujdes, az kam Tva psychika dovoli a tam se proste otocis. Nebo jen neodbocis ze stezky na vrchol ale obejdes ho (pokud Ti pujde). Nakonec i Maly Zunig a ten druhy kopec nad Zunigsee (Ganitz ???) a odtud na Arnitzalm je pohodovy vylet s peknymi vyhledy. Proste hrotit to nemusis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod jendakrupka » čtv čer 11, 2020 15:26

Zbavit bych se toho chtěl, ale zatím se mi to nedaří. :cry:
Závratě nemám, hlava se mi netočí. Jen se prostě zaseknu, a dál to nejde. Musím se otočit.
Takže žádné visuté mosty, lanovka na Dachstein, nebo Pět prstů tamtéž. :(

Ale ten Zunig zkusím. Přesně jak píšete - maximálně se otočím zpátky. Zbytek party může ten kousek dojít beze mne. Pokud je to pěkná tůra s výhledy, byla by škoda se o ni připravit jen kvůli mému strachu...
A pravděpodobně zkusíme i navrhovaný Böses Weibl. Viděl jsem nějaká videa z výstupů na YT (vím, že video zkresluje), a snad bych to zvládnout mohl.
A třeba opravdu ten strach nějak překonám, to by byl příjemný bonus.
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Vysoké Taury

Příspěvekod mike » čtv čer 11, 2020 15:38

Jj, zkus. Ja jsem vubec necekal, ze to bude mit takovy efekt a byl jsem za nej velmi rad. V podstate to byla takova iniciacni tura, diky ktere jsem zacal chodit po opravdovych horach.

My jsme puvodne chteli jen na Maly Zunig. Z vrcholu jsme to vzali pres sedlo a tam jsme potkali nejake duchodce, kteri sestoupil z Velkeho. Ma draha se nastvala a rekla si, ze kdyz to dali oni, tak my taky. No a kdyz chtela nahoru ona, coz nebylo uplne bezne, tak co mi zbyvalo? :D

To, co pises, se da prekonat, holt to chce zatnout zuby a jit. Psychika se da natrenovat. Posouvanim hranic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy