Via Alpina - Švýcarsko

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Via Alpina - Švýcarsko

Příspěvekod Kakolukian » ned led 19, 2014 15:29

Zdravím, absolvoval někdo tůru Via Alpina ve Švýcarsku? http://www.wanderland.ch/de/routen/route-01.html nebo nějakou její část?

Chtěli bysme na to vyrazit v létě a absolvovat to celé z Montreux do Vaduz. Zajímalo by mě hlavně jak je to se spaním pod širákem. Vím, že oficiálně se nesmí, ale loni v létě jsme projeli celé Švýcarsko na kole s tím, že jsme spali ve stanu někde zašití, kde nás nešlo moc vidět, případně jsme se zeptali na nějaké farmě jestli můžem přespat tam a tam a neměli jsme jediný problém. Stan jsme stavěli až při setmění a stejně tak ráno jsme to do 8,9 sklidili a jeli dál.

Ale zajímalo by mě jak je to v horách na těch pěších stezkách? Jestli tam chodí nějací ochránci přírody a dávají pokuty nebo tak něco.
Kakolukian
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv kvě 23, 2013 11:11

Re: Via Alpina - Švýcarsko

Příspěvekod Pavelsni » pát črc 21, 2023 14:29

Už je to staršího data, ale měl bych v podstatě stejný dotaz. Chtěl bych si dát na podzim úsek z Grindelwaldu do Lauterbrunnenu a Kandergrundu včetně Eiger trailu a zajímalo by mě, jak je to tam se spaním nadivoko. Podle všeho se ve Švýcarsku nad horní hranicí lesa může strávit jedna noc, ale tady to je přece jenom profláklá oblast, tak jestli to není jako okolo Zermattu (tam je výslovně zákaz v celé oblasti, ale loni lidi spali i u jezer pod Matterhornem). Voda by pod ledovcem mohla být i v září/říjnu, což?
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Via Alpina - Švýcarsko

Příspěvekod sobb » pát črc 21, 2023 19:38

My tam byli už před nějakou dobou (září 2016), takže se ledacos mohlo změnit k horšímu. Šli jsme výlet přes Grosse Scheidegg a Pfingstegg, dál se pak napojili na Eiger trail a po ní do Kleine Scheidegg. Odtama pak částečně stopem do Grindelwald a zase zpátky přes Gr. Scheidegg.
Spali jsme někde mezi Pfingstegg a Marmorbruch (tam bylo dokonce i místečko s ohništěm, nedaleko stezky), druhou noc jsme se zašili kousek nad Kleine Scheidegg. Oba noclehy bez problémů, ovšem klasickým stylem zalehnout až večer a ráno vstát dřív než se dohrabou první turisti.
Vodu jsme na první noc brali v hospodě na Pfingstegg, druhý den po cestě byly nějaké pramínky a použitelné potoky. Netuším ovšem, zda je to pravidlem i po horkém a suchém létě.
Legálnost myšlenky na spaní venku Ti zajisté vysvětlí apuka :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Via Alpina - Švýcarsko

Příspěvekod apuka » pon črc 24, 2023 8:09

Pavelsni píše:zajímalo by mě, jak je to tam se spaním nadivoko. Podle všeho se ve Švýcarsku nad horní hranicí lesa může strávit jedna noc
Je pravne to ponekud slozitejsi... Obecne/federalne je to (v rozumnych mistech) vice-mene povolene na tu jednu noc, pokud se chovas setrne k prirode, nezanechavas zadne odpadky, atd. Mimo chranene uzemi, oblasti zakazu lovu, atd. Ale - to je "jen" federalni zakon. Kazdy kanton a kazda spravni obec muze podminky omezovat.

Neco obecneho o tom najdes tady (na tuto stranku odkazuji i primo na oficialnich strankach Svycarskeho turismu) a prehled (ale zdaleka ne uplny!!!) zakazanych mist tady (nemecky, ale translator si s tim jakz-takz poradi)

Si to radeji zjisti, jak je to ve skutecnosti. Ja bych se snazil zkontaktovat mistni turisticke infocentra kolem Tvoji trate. Pokud by to ale bylo zakazano, tak obecne Svycari nejsou moc tolerantni vuci cizincum, kteri delaji neco, co se nema - a docela radi "ohlasuji" poruseni jakehokoliv mistniho predpisu na prislusny urad (radeji ani nezkousej hazet sklo - vlastne vynaset cokoli - do prislusneho kontajneru mimo povolene hodiny ](*,)). Plus velice radi kazdeho "ne-Svycara" oberou o penize placenim za vsechno mozne a nemozne, takze bych se zakazem radeji ridil.

Trat Via Alpina je obecne koncipovana tak, abys po kazdem useku mel moznost nekde prespat, vetsinou v obci, nekdy na chatach, nutnost prespani "na divoko" nikde neni. Takze ani vymluva "nemel jsem jinou moznost" Ti moc nepomuze. (Vymluvu "nemam na zaplaceni penzionu dost penez" uz vubec ne.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Via Alpina - Švýcarsko

Příspěvekod Pavelsni » sob črc 29, 2023 13:42

Já mám radši info od někoho, kdo tam opravdu byl (viz sobb) a má s tím praxi a ne kvanta zbytečné teorie, ale dík.
Jak jsem psal, loni spali lidi i u Stelisee pod Matterhornem, kudy jezdí chataři a různí údržbáři a ráno Slováci povídali, že jim nikdo nic neřekl. Já jsem si ustlal na krásné loučce těsně pod slavným visutým mostem nad Randou, ale byl to systém příchod za soumraku - brzy ráno odchod. Je ale fakt, že okolo Jungfrau to bude hodně na očích, ale koukám, že jsou pod tím i nějaké lesíky, tak to snad nebude problém.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Via Alpina - Švýcarsko

Příspěvekod apuka » sob črc 29, 2023 14:25

Pavelsni píše:Já mám radši info od někoho, kdo tam opravdu byl (viz sobb) a má s tím praxi a ne kvanta zbytečné teorie
Hele, ja uz nevim, co jineho bys chtel - dal jsem Ti odkaz na platna pravidla i na (neuplny, bo takovy neexistuje, ale neustale aktualizovany) prehled ze zakona zakazanych mist - primo od svycarskych lidi, co asi nejlip znaji svoji krajinu). Takze chces vedet nebo se domnivat na zaklade informaci lidi, kteri "nekde v okoli nekdy byli". Pricemz se podminky - pravidla vyhlasena kantonem, resp. obcemi - se klidne mohou menit rok od roku.

Stejne tak, pokud jsi liny si napsat dva-tri emaily na mistni infocentra, jaka jsou platna pravidla v jejich "reviru", tak je asi neco spatne...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Via Alpina - Švýcarsko

Příspěvekod mike » ned črc 30, 2023 0:57

Co nechapes na tom, ze lidi zajima, jak to tam funguje realne a ne tve oblibene predpisy a vyhlasky, ktere si ostatne mohou najit sami? V nasem vesmiru jsou to totiz neni to same a nekde to mohou byt naprosto odlisne veci.

(jo, je mi jasne, ze to nepochopis ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Via Alpina - Švýcarsko

Příspěvekod sobb » ned črc 30, 2023 22:14

To sice ano, ale pokud jsem to dobře pochopila, tak součástí dotazu byla i legálnost/nelegálnost dané činnosti. Však i proto jsem tazatele odkazovala na případnou apukovu odpověď. Což je zcela v pořádku. Je dobrý znát obě stránky věci.
Jinak předpisy a vyhlášky se k tomuto tématu hledají celkem blbě, takže apukova práce je v tomto záslužná. Já už tu dříve odkazovala na tu stránku SAC a taky jsem se k tomu dostala celkem náhodou a až po nějaké chvíli hledání.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Via Alpina - Švýcarsko

Příspěvekod apuka » pon črc 31, 2023 11:49

@Mike: Vzhledem k tomu, ze to neni oblast, kde by bylo naprosto bezne neustale narazet na Cechy, spise naopak, tak si myslim, ze uvedene informace jsou naprosto dostacujici - se samozrejmym doplnenim mailovymi dotazy na prislusna mista.

Kdyby ses Ty nahodou (co se asi nikdy nestane) chtel dozvedet, jak to s prespanim nekde v Rakousku je, nestacilo by Ti "oficialni" vysvetleni od rakouskeho Alpenvereinu i s odkazem na ze zakona "vyloucene lokality" a seznam, kde se jinak nesmi doplnovany cleny Alpenvereinu? Navic jeste kdyz se na tyto stranky SACu primo odkazuji jako na vysvetleni stranky federalni vladni agentury Svycarskeho turizmu.
Kdo jiny nez svycarsti turiste by meli vedet, kde je problem? Jeste s tim dodatkem, ze na rozdil od Rakouska ve Svycarsku je obecne/federalne povolene prespavat/bivakovat prakticky kdekoliv az na zakonne vyjimky (ktere jsou v tom seznamu SACu).

At se na mne nikdo nezlobi, ale pokud pri techto informacich nekdo jeste shani informaci od nekoho "kdo s tim ma praxi", tak fakt nevim. Co komu pomuze, kdyz sobb napise, jak to oni zazili pred deviti lety?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Via Alpina - Švýcarsko

Příspěvekod sobb » pon črc 31, 2023 22:01

apuka píše:Co komu pomuze, kdyz sobb napise, jak to oni zazili pred deviti lety?
Krom toho, že je to sedm let, pokud správně počítám, tak zcela jasně uvádím, že jde o informaci už starší. A že se situace mohla změnit. Pokud někdo doplní nějakou novější zkušenost, tak to bude jen dobře. Jinak mi většinou přijde fajn mít i starší info než žádné.
Ostatně, jak píše mike, zrovna tady mohou být legislativa a praxe dost odlišné.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Via Alpina - Švýcarsko

Příspěvekod Pavelsni » sob srp 26, 2023 12:09

Ono jde hlavně o to, že nedřepím hodiny u PC jako někteří místní odborníci na všechno a než se pustím do vyhledávání oficiálních informací, zkusím se poptat, jestli tam náhodou teď někdo nebyl. Přijde mi to rychlejší a užitečnější než kvanta teorie. Jinak musím říct, že treky plánuju docela detailně a studuju i možné noclehy, ale většinou pak stejně improvizujeme, někde si usteleme, ráno vypadnem (samozřejmě po sobě uklidíme) a není s tím problém nikde. Proto bych řekl, že teorie a praxe se v tomhle často dost liší.
Nicméně je mi jasný, že Švýcarsko není moc nakloněno čundrákům, protože jim tam nenechají moc peněz (v podstatě to tak bude v celých Alpách, proto jezdím radši do jiných hor). Ale když jsem loni viděl tu krásu, chci se tam podívat ještě jednou.
Eiger trail bude asi dost zalidněný i v září, o Jungfraujochu nemluvě ale za Lauterbrunnenem už by mohl být klid.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49


Zpět na Alpské státy