Švýcarsko

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Švýcarsko

Příspěvekod PetrK » pát srp 18, 2006 11:09

Ahoj, chtěli bychom vydat do Švycarska do oblasti okolo Luzernu. Zajímalo by mě, jestli nocování "na divoko" je ve Švýcarsku problém či nikoliv, dáke pokud se někdo najde kdo v této oblasti už byl, budu moc rád za vaše postřehy. Přeju pěkný den.
Petr
PetrK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát srp 18, 2006 11:04

Příspěvekod pavproch » pát srp 18, 2006 11:44

Přesně 13 let staré informace :wink: :

byli sme ve Švajcu drahou 1/2 na čundru po horách i dolinách (vlastně tenkrát to ještě nebyla drahá 1/2, ale přítulkyně) - a na 1. srpna večer (kdy mají státní svátek založení Conferedatio Helvetia - a tenkrát to bylo přesně 800 nebo kolik let - jsem se svezli stopem s nějakým domorodce a ten vykládal, že se v celým Švajcu nesmí spát volně v lese, že to hlídají, platí se pokuty a tak..... tak nás vystrašil, že sme šli spát ne do lesa ale NAD les.... a bylo to krása: kvůli temu kulatému výročí byly snad na všech kopcích okolo ohňostroje....

PS: pocghybuju, že by pořádku a klidumilovní Švýcaři od té doby změkčili pravidla pro spaní ve volné přírodě....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Švýcarsko

Příspěvekod Ježo » pát srp 17, 2007 20:29

Asi se mi poštěstí strávit týden v Bernu. Bohužel ale budu poměrně dost vázaný na toto město, nicméně snad se mi podaří se na chvíli utrhnout... A tak bych chtěl poprosit - nemáte někdo nějaký tip na sólo jedno až dvoudenní výlety někde mezi Bernem a triem Mnich - Panna - Obr?

Díky moc za každý tip,

Ježo
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Švýcarsko

Příspěvekod macikp » úte črc 1, 2008 21:45

Ahoj, potřeboval bych nějak skloubit dovolenou (asi 12 dní i s cestou) ve Švýcarsku. Potřeboval bych ženskou část rodiny usadit u nějakého teplého jezera v blízkosti hor (tak do 50 kilometrů), nejlépe blízko Walliských, nebo Bernských Alp. Aby mohla mužská část rodiny vyrazit někam do hor. Za každou radu, zkušenost a tip předem díky.
macikp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon bře 10, 2008 20:30

Švýcarsko - co vidět

Příspěvekod Karel » stř kvě 4, 2011 6:50

Ahoj,
budu trávit týdenní dovolenou ve Švýcarsku. Nějak jsme v knihkupectvích nesehnali nic použitelného. Takže sháním někoho, kdo by mi poradil, co navštívit, aby človek neplýtval penězi a časem. Budu bydlet v Grindelwaldu. Pokud možno bych chtěl vidět něco typicky Švýcarského, lokálně zajímavého a provozovat nějakou VHT (VHT provozuji hodně, ale ne ledovce; takže pokud tam není nic, co by se dalo na 100% bezpečně zvládnout amatérsky, tak tyto tipy nejsou pro mě). Kdyby byl někdo z Brna a měl tyto znalosti a měl čas, tak bych byl hrozně vděčný, kdybychom se mohli srazit někde v hospodě (pivo platím :-) ).

Předem díky.

Karel
Karel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte říj 11, 2005 6:16

Re: Švýcarsko

Příspěvekod mercator » sob kvě 7, 2011 18:22

Clem Lindenmayer publikoval velmi peknou knizku "Walking in Switzerland" v nakladatelstvi Lonely Planet.
Obsahuje spoustu tipu na vylety (s popisem tras, ruzna narocnost, jedno- i vicedenni akce).
Bohuzel posledni verze vysla v roce 2001, takze neni uplne jednoduche ji sehnat.

Jinak slusne pruvodce pro Svycarsko v anglictine najdes u http://www.cicerone.co.uk.

Na Internetu najdes spoustu uzitecnych informaci:

http://www.svycarsko.info/ - ceska verze webu http://www.myswitzerland.com
http://www.wanderland.ch/en/welcome.cfm - info pro turisty (en, fr, it, de)
http://www.hikr.org/region2.html - reporty z ruznych outdoor akci v nemcine

Zalezi, co tady chces vsechno videt.
Momentalne ziju v Zurichu, takze kdyz budes mit nejake konkretni otazky, klidne se ptej.
mercator
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř led 26, 2011 17:30

Švýcarsko - Sníh 2300mnm - koncem května

Příspěvekod Petre » čtv kvě 12, 2011 9:40

Ahoj, čeká mě služební cesta do Švýcarska a přemejšlím na nějakým víkendovým výletem. Vybral jsem cestu z Linthal do Elm(přespání) a pak do Flims. Nejvyšší body jsou kolem 2300mnm jaká myslíte že tam bude koncem měsíce situace se sněhem? Dá se někde zjistit aktální sněhový stav?

http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=46.8 ... 9&t=h&z=12

Díky za odpovědi.
Obrázek
Uživatelský avatar
Petre
nováček
nováček
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned čer 8, 2008 15:00
Bydliště: Bo city

Re: Švýcarsko

Příspěvekod mercator » čtv kvě 12, 2011 18:06

Zakladni info: http://www.meteoswiss.admin.ch/web/en/w ... ecast.html

Dost casto muzes najit predpoved pocasi / webcam na strankach jednotlivych Gemeinde.

Napr. http://www.linthal.ch/webcamswetter.html
mercator
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř led 26, 2011 17:30

Re: Švýcarsko

Příspěvekod Karel » pon kvě 16, 2011 6:50

@mercator: Shanim nejake zvyhodnene permamentky na zubacky/lanovky/jine atrakce. Nasli jsme nejakou 3 dny ze sedmi jezdeni vybranymi vlaky a lanovkami zadarmo plus dalsi 4 dny za polovic, ale je to dost drahe. Nemas nejake tipy?
Karel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte říj 11, 2005 6:16

Re: Švýcarsko

Příspěvekod mercator » úte kvě 17, 2011 0:02

Zalezi, jak moc planujes cestovat.

Pro turisty tu funguje tzv. Swiss Pass (SP). V podstate je to "litacka" na cele Svycarsko.
Tenhle prukaz si muzes zaplatit na 4, 8, 15, 22 dni nebo cely mesic.
Existuji tri varianty: SP, SP Saver (cestujes s nekym) a SP Youth (mladsi 26 let).
SP ti umozni neomezene vyuzit vlaky, autobusy a lode.
Zaroven muzes vyuzit MHD ve vsech mestech a taky ziskas 50% slevu na mountain-top vlacky a lanovky.

Pokud budes cestovat s nekym, ceny jsou nasledujici:

4d ... 226CHF na osobu (200CHF za SP Youth)
8d ... 326CHF na osobu (288CHF za SP Youth)

Pak existuje varianta s tzv. HalbTax-Abo.
Halbtax je karta se kterou dostanes 50% slevu na veskerou dopravu.
Pro turisty se da koupit na jeden mesic (neexistuje kratsi varianta platnosti) a cena je jednotna 110CHF na osobu.

Ono obecne Svycarsko je jedna z nejdrazsich zemi v Evrope. Takze s levnou dopravou se tu neda moc pocitat.
Kazdopadne kvalita sluzeb je na hodne vysoke urovni. Vlaky jezdi casto a presne na cas.
A svycarska 2. trida vypada casto daleko lepe nez 1. trida Ceskych Drah.
mercator
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř led 26, 2011 17:30

Re: Švýcarsko

Příspěvekod Skimpy » čtv čer 30, 2011 11:11

Ahoj
Mám takový rychlý dotaz. Je ve Švýcarsku možné platit eurem nebo jen švýcarskými franky? Známi odjíždějí na zájezd velký okruh Švýcarskem a v pokynech na cestu mají doporučené kapesné uvedeno v Eurech. Tak si nejsou jistí jestli stačí eura nebo si vyměnit i CHF.

Díky za odpovědi
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Švýcarsko

Příspěvekod Miras » čtv čer 30, 2011 12:14

Platby v eurech nejsou ve švýcarsku problém. Kurz ale není žádná hitparáda, jestli mají v plánu utrácet ve velkým, určitě by se jim vyplatilo mít v kapse i nějakej ten frank.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Švýcarsko

Příspěvekod Skimpy » čtv čer 30, 2011 12:41

AD Miras
Díky za info - Utrácet asi moc ne, jenom ty vstupy, lanovky a nějaké pohlednice :-) jídlo atd mají v ceně. Takže ji vyřídím ať si něco vymění i na franky, však to se nezkazí :-)
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Švýcarsko

Příspěvekod Eric » stř srp 10, 2011 7:35

Nechcem zakladat novu temu, protim neviete niekto ci plati na Domhuette preukaz AV? Alebo mam pocitat s plnou cenou? Idem tam volat, lebo rezervacie beru len telefonicky, no a budem mat co robit si dohodnut cisto rezervaciu, nieto este sa po telefone vypytovat na alpenverein hehe :)) Dik.
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Švýcarsko

Příspěvekod JB » stř srp 10, 2011 8:10

Minulý rok na Domhutte sleva na AV byla, bohužel si už ale nepamatuju jak velká...
JB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 27, 2008 7:52

Re: Švýcarsko

Příspěvekod Eric » stř srp 10, 2011 10:16

Dakujem, potesil si ma. Hociaka zlava potesi :)

Este ale podotazka: Uz mame rezervovane miesta, len pako som sa zabudol spytat, je tam potreba nejaku vlozku do spacaku, alebo plachtu alebo nieco take na postel? Viem, ze na niektorych chatach to vyzaduju. Dik.
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Švýcarsko

Příspěvekod Happy » čtv zář 19, 2013 10:05

Ahoj. chtěl bych se zeptat jak fungují winterraumy v Ch? Je princip stejný jako pod AV, je potřeba mít klíč sebou?
Jedná se mi o Cabane de Tracuit? Díky. Další postřehy vítány.
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Švýcarsko

Příspěvekod sobb » pát črc 29, 2016 17:43

Jak moc bývají takhle v sezóně hory ve Švýcarsku zaturistované? třeba ve srovnání s Rakouskem? Jsem tam byla naposled asi před patnácti lety a ještě mimo sezónu, tak nevím, na co se připravit a jestli raděj naplánovat něco v odlehlejších a méně známých oblastech ... :-k

Případně má-li někdo na jazyku tip na nějaké trasy, tak se podělte. Počítám s několika výpady v různých oblastech tak na 3-7 dní (s návratem k autu, ať už místní dopravou nebo stopem) a jsme teprv na začátku vymejšlení :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Švýcarsko

Příspěvekod Jasme » ned srp 6, 2017 10:26

Ahoj,
máme v plánu v druhé polovině září výlet do Švýcarska, kde krom Glacier Expressu budeme trávit v různých destinacích několik dní, podnikat jednodenní treky a postupně se vracet zpátky k autu.

Mám několik dotazu, na které jsem zatím nenašel odpověď:

1) Jak jsou ve Švýcarsku plné vlaky? Máme zatím lístky jen na Glacier Express, ale zpátky počítám, že lístky koupím až na nádraží, je to dobrá myšlenka? Nebo jsou vlaky hodně plné a není šance až na místě sehnat lístky a je lepší si je koupit dopředu? Jde mi o běžné cestování Zermatt - Bern - Zurich - St. Moritz

2) Dále ty vlaky na sebe dost navazují - když si koupím jízdenku, je to jako u nás, že platí celý den? Tzn. že třeba můžu v nějakém městě si zajít třeba na oběd a pokračovat až za 2 hodiny, nebo se kupují rovnou všude místenky na konkrétní termín a čas?

3) Vyplatí se jen kvůli 1 či 2 dnům ve vlaku kupovat si tu slevovou kartu?


Předem moc díky za pomoc
Kuba S.
Jasme
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte led 20, 2015 10:58

Re: Švýcarsko

Příspěvekod sobb » pon srp 26, 2019 22:11

Náhodně jsem teď narazila na info, že Lukmanierpass (Passo del Lucomagno), je gesperrt. Kdyby se tama někdo chystal ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28


Zpět na Alpské státy