Třítisícovka - Rakousko

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod pripluv » úte črc 29, 2008 19:44

Na Grosser Moseler od Furtschaglhaus to jde, lano se hodí při sestupu na proslanění. Jistili jsme se až nahoře, kde byl sníh vyfoukaný na led.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod mike » úte črc 29, 2008 19:45

Jožka píše:Já se na Schönbichlerhorn chystám v termínu 19.-21. 8. Už se moc těším. Kvůli přítelkyni, budeme přespávat na chatě Furtschaglhaus. Nevíte, jestli tam bývá ve všední den plno? Asi by bylo lepší nocleh zareservovat.

Zavolej si tam. Jestli znas presny termin, tak je dobre si misto par dni predem zarezervovat. Nikdy nevis, kdy na chatu dorazi velka skupina a z poloprazdne je najednou plna. Tahle je dost blizko udoli, takze by te mohli poslat dolu. V lepsim pripade vas nechaji spat v jidelne na zemi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49483
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod mike » úte črc 29, 2008 19:47

Přípluv píše:Na Grosser Moseler od Furtschaglhaus to jde, lano se hodí při sestupu na proslanění. Jistili jsme se až nahoře, kde byl sníh vyfoukaný na led.

No, ja jsem cetl neco o trhlinach v ledovci a doporucenem navazani. Jaky byl nahore sklon? Chodim s jednim cepinem, jako spravny turista ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49483
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod pripluv » úte črc 29, 2008 19:50

ajosakrafix, na ten ledovec pod nástupem jsem úplně zapomněl :oops: . Tak to je blbý, to jo. Jinak jsme to každej lezli s jedním lezeckým, druhej jsme nechali dole pod lezením.
Sklon nic moc, jen chvíli se to zvedá, to jsme cápali po předních hrotech, ale ne extra dlouho.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod mike » úte črc 29, 2008 19:54

Kdyz uz jsem tady...

Labash píše:@pavproch: no tak ja zkusim nak pohledat, jinak busikem nebo vlakem jezdim docela casto, pac ridicem jsem kratce, a rakousko uz je prece jen trosicku dal, to bych si zatim netrouf :wink:

Jak pise Bedrich. Praha - Linz - Jenbach - Mayrhofen a odtud jede autobus. Jenbach - Mayrhofen je soukroma trat a bus z Jenbachu muze byt opravdu levnejsi. Ale zato tam jezdi(la?) parni lokomotiva :)

Zadrhel je na prestupu v Linzi. Jediny rozumny vlak z Prahy Ex 101 JOŽE PLEČNIK ma kvuli bordelu a lemplum z CD pravidelne zpozdeni a na prestup EC 162 TRANSALPIN je jen 10 minut. Takze je temer bez sance ho stihnout a dalsi jede za 2 hodiny. Rakusani holt nejsou na zpozdeni zvykli a petiminutove prestupy nejsou vyjimkou. Kdyz nejede vlak od nas, tak zadny problem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49483
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod mike » úte črc 29, 2008 19:57

Přípluv píše:ajosakrafix, na ten ledovec pod nástupem jsem úplně zapomněl :oops: . Tak to je blbý, to jo. Jinak jsme to každej lezli s jedním lezeckým, druhej jsme nechali dole pod lezením.
Sklon nic moc, jen chvíli se to zvedá, to jsme cápali po předních hrotech, ale ne extra dlouho.

Diky, ale kvantifikuj prosim "nic moc". Docela by mne zajimalo, co to znamena pro cloveka, ktery posila zacatecniky na Hoher Dachstein ;-)

Predni hroty mi az tak nevadi, trhliny v ledovci jo :oops:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49483
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod pripluv » úte črc 29, 2008 20:00

sklon nic moc je tak jakože v pohodě. Co já vím, já ž sotva funěl ... cepín jsem ale jako oporu nepotřeboval, spíš jsem jej držel v pohotovostní pozici, kdybych s sebou švácnul. Takže stále chůze.

Ty trhliny, resp. jedna byla i vidět, bo co to bylo (přesypané trochou sněhu - tři dny předtím přestalko sněžit po týdnu) jsou fakt pitomý.

Hoher Dachstein je pro začátečníky v pohodě, ne?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » úte črc 29, 2008 20:02

na stránkách mám nějaký fotky, ale žádná sláva
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod mike » úte črc 29, 2008 20:11

Fotky klamou, ale celkem bych rekl, ze bych se snad bez lana obesel. Akorat ty trhliny... Nekouknul ses shora, jak vypada ta druha strana?

Hoher Dachstein je pro zacatecniky idealni. Pokud se jich chces zbavit nebo je aspon nadobro odradit od hor ;-) Osobne jsem kdysi davno byl nahore jen lanovkou a pak urolbovanou promenadou k chate, ale stacilo mi videt nastup (pekna odtrhova trhlina), skalu, zastupy lidi v plne polni a nejake fotky.

Zcela vazne, myslim, ze je spousta lehcich tritisicovek a ten Dachstein stejne ani 3000 nema.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49483
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod pripluv » úte črc 29, 2008 20:14

2995 mno ... nebo taky 3004 :mrgreen:

na druhou stranu jsem viděl přesně půl metru do dálky (ostatně jako vždycky na Dachsteinu). Takže netuším.

Z fotek to vypadá, že bys to sjel na bobech (asi jo, ale až do přehrady), když jsem stál pod tím, přemýšlel jsem, proč jsme jednu půlku nechali dole u těch cepínlů a máme jen jednu. Pak jsme stejně zakufrovali, takže jsme si to krásně zpestřili :mrgreen: . Lano se hodí.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod mike » úte črc 29, 2008 20:19

3004 i s 10 m krizem ;-)

No jo, vzdyt rikam, ze klamou. To co vypada jako kolma ledova stena je v realu chodak a zdanlive lehky svah se stane kolmou stenou, kdyz nad nim clovek stoji.

Boby netaham, jezdim po zadni casti tela a batohu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49483
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod Beny » stř črc 30, 2008 8:11

Máte někdo informaci jak to vypadá teďka? (sníh, led) Plánujeme tůru od přehrady Schlegeispeicher na Schoenbichler Horn a zpět. Dík
Beny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř led 16, 2008 16:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ježo » stř črc 30, 2008 9:18

Moje první třítisícovka byl Sauleck, kousek od Ankogelu. Pár fotek jsem nahrál na Picasu:
http://picasaweb.google.cz/martin.netolicky/Sauleck.

Je to úplná pohoda, celý výstup je choďák bez expozice, my jsme obcházeli sněhové pole (na cestě vzhůru, dolů jsme se samozřejmě svezli (s cepínem).)

Na této fotce jde normální, značená výstupová cesta po pravém (východním) svahu.

M.
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod Boyda_08 » čtv črc 31, 2008 12:34

jezo píše:Moje první třítisícovka byl Sauleck, kousek od Ankogelu. Pár fotek jsem nahrál na Picasu:
http://picasaweb.google.cz/martin.netolicky/Sauleck.

Je to úplná pohoda, celý výstup je choďák bez expozice, my jsme obcházeli sněhové pole (na cestě vzhůru, dolů jsme se samozřejmě svezli (s cepínem).)

Na této fotce jde normální, značená výstupová cesta po pravém (východním) svahu.

M.


Muzes napsat naky podrobnosti?? Zadny hor.vybaveni neni potreba? Jak to trvalo casove.. kde prespat? (stan) .. popr. kdokoliv kdo muze doporucit nakou snadnou tritisicovku..:) diky
Uživatelský avatar
Boyda_08
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: úte črc 15, 2008 8:57

Příspěvekod agentw4c » čtv črc 31, 2008 16:14

vzdyt tech vrcholu je mraky, nekdo tady vzpominal nejakou knizku o tritisicovkach
agentw4c
účastník
účastník
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř úno 7, 2007 14:09

Příspěvekod mike » čtv črc 31, 2008 16:20

Jo a navic, definuj, co pro tebe znamena "lehka". Treba takovy Ankogel. V te knize stredni obtiznost, pro mne byla lehka a koukni, co napsal pres par dny Kakos, ktery tam ted byl.

BTW, na nejlehci tritisicovky jsem narazil ted v Grand Paradisu. Mont Taou Blanc 3438 m a za dobreho pocasi v podstate prochazka. Ovsem to pocasi je i tam zasadni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49483
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod Boyda_08 » pát srp 1, 2008 16:17

_mike_ píše:Jo a navic, definuj, co pro tebe znamena "lehka".


Zadny lezeni, jisteni, cepiny... mam zkusenosti leda tak GR20 :) proste nakej pokud mozno "pochodak". Diky za radu kam se vydat..
Uživatelský avatar
Boyda_08
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: úte črc 15, 2008 8:57

Příspěvekod agentw4c » pát srp 1, 2008 17:22

ahoj, tak aby si nerekl, ze ti neporadim, tak jsem si vzal do ruky nejaky info materialy z Ötztalu
Sulzkogel info v ceskem jazyce najdes treba zde
Schwarzkogel 3016m
Nederkogl 3163m
Hangerer 3021m
KreuzspitzeWildes Mannle 3019m
Zischgeles 3004m
venoval jsem tomu 10 minut, takze blizsi
info si musis najit sam
neco mozna na oetztal.com
nikdy jsem na tech kopcich nebyl, takze je mozne, ze nejsou az tak jednoduche, proste nevim
agentw4c
účastník
účastník
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř úno 7, 2007 14:09

Příspěvekod mike » pát srp 1, 2008 18:26

Zadny lezeni, hmm... bez aspon obcasne pomoci rukou (obtiznost I) se neobejdes nikde. Na "lehkych" tritisicovkach se taky obcas najdou ocelova lana. Vystroj ani jisteni netreba, jen se pridrzovat. Na snehove pole muzes narazit kdykoli, dest a mokra skala zvysuji obtiznost, v mlze se da zabloudit do obtizneho terenu a nejhorsi je bourka. S tim vsim se na tritisicovkach v Alpach musi pocitat.

Osobne jsem zacinal na dvoutisicovkach. Co takhle Nizke Taury (Schladming)? Je tam spousta peknych hor mezi 2500 a 2863 m. Kdyz je v pohode zvladnes, mas na tritisicovky dobry zaklad.

Jinak si kup tu doporucovanou knihu a jeste tuhle (popisy nejsou moc presne, ale ty lehci jsou obvykle pouzitelne).

Par tipu, co znam.

- Zillertal: doporucovany Schoenbichlerhorn (3141) je dobry tip. Dal by mel byt rozumne schudny Hoher Riffler (3231), ale tam jsem nebyl.

- Ankogel: Ankogel (3246) a doporucovany Sauleck (3086), kde jsem nebyl. Pak nejspis taky Hafner (3076). Vede tam znacka, ale nebyl jsem tam.

- Venedigergroupe: tam je tritisicovek spousta. Z tech lehcich treba Kreutzspitz (3164) -- asi 50 vyskovych metru je cik-cak cesticka vysekana ve skale a zajistena lanem. Saulkopf (3209), taky kousek s lany, ale v podstate nejsou potreba.

Hlavne si predem kup mapu, sezen popis cesty a oboji nastuduj.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49483
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod Boyda_08 » ned srp 3, 2008 10:23

_mike_ píše:Osobne jsem zacinal na dvoutisicovkach. Co takhle Nizke Taury (Schladming)? Je tam spousta peknych hor mezi 2500 a 2863 m. Kdyz je v pohode zvladnes, mas na tritisicovky dobry zaklad.


Tak samozrejme, ze sem zacinal na dvoutisicovkach.. Korsicka GR20 (+ Monte Cinto 2710mnm), Tatry, v Recku Olymp (2917mnm), atd.... lana jsou vpohode... myslel jsem hory, kde nepotrebuju zadny spesl vybaveni..
Uživatelský avatar
Boyda_08
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: úte črc 15, 2008 8:57

Příspěvekod Ježo » pon srp 11, 2008 21:07

Boyda_08 píše:Muzes napsat naky podrobnosti?? Zadny hor.vybaveni neni potreba? Jak to trvalo casove.. kde prespat? (stan) .. popr. kdokoliv kdo muze doporucit nakou snadnou tritisicovku..:) diky


Takže podrobnosti:

byl to můj první výlet dál do Alp, takže jsem táhl šíleně moc veškerého harampádí včetně úvazků apod, jediné, co jsem použil, byl cepín, ale mělo by se dát i bez něj.

Přijeli jsme do Mallnitz, vyšlapali na Arthur von Schmied Haus, kde jsme přespali. Další den jsme vyšlapali na Ebenegg naproti, což tě asi moc nezajímá. V den D jsme vyšli ráno, šli pořád po značce, až jsme došli nahoru. Choďák, bez expozice, jen se trošku možná zadýcháš.

Co se týče stanu, tak si nejsem jistý, kde to tam ideálně postavit. Před chatou stavět stan mi přijde sprosté, když to postavíš dole na loukách, tak si tím přiděláš dalších 500 výškových metrů. (Z chaty je to 800m nahoru.) A nad chatou to je už dost kamenitý, navíc nevím, jestli tam je i nějaký rovnější plácek...

Prostě pokud umíš brzdit cepínem (kdyby tam bylo nějaké větší sněhovisko) a máš zkušenosti z Tater (Priečné sedlo), tak se opravdu netřeba čeho bát.
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ježo » pon srp 11, 2008 21:10

Ještě: v té mé galerii máš pohled na Sauleck na panoramatu z protějšího kopce (je to ten kopec v mracích, ale neboj, neskrývá se tam žádný špek). Z toho si můžeš udělat představu o terénu - prostě pořád mezi šutrama nahoru...
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod Beny » stř srp 20, 2008 14:32

Minulý týden 14.8. jsem apsolvoval s kamarádem výše zmíněnou tůru od přehrady Schlegeisspeicher na Schoenbichlerhorn. Je to skutečně výborný tip na poměrně snadno dostupný 3134m vysoký kopec. Vyšlo nám počasí takže jsme si to docela užili. Snad jen doplním, že placená cesta k přehradě koštuje pro auto 10 Euro. Chata Furstschaglhaus je ideální zastávkou při cestě tam i zpět:-)
Beny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř led 16, 2008 16:41
Bydliště: Brno

Trojtisícovka v Rakúsku

Příspěvekod tatranka » pon zář 19, 2011 14:39

ahojte, cez víkend plánujeme zdolať niečo nad 3000m :), aby sme to mali do zbierky, nebránime sa feratovému lezeniu, skôr naopak, v hre máme nasledovné možnosti: Wilder Freiger 3418m, Schwarzenstein 3369m, Hoher Tenn 3368m , Schareck 3122m, Hochalmspitze 3360m. je tu niekto taký čo na niektorých vrcholoch bol a odporučil by niečo?

sloučeno,
sobb
Uživatelský avatar
tatranka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte srp 30, 2011 8:48

Re: Trojtisícovka v Rakúsku

Příspěvekod deckardph » pon zář 19, 2011 14:44

tatranka píše: zdolať niečo nad 3000m :), aby sme to mali do zbierky

:vom:
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod kropt » pon zář 19, 2011 15:10

Schareck - krásná a poměrně exponovaná cesta je z chaty Niedersachsenhaus po hřebeni přes Hezog-Ernst-Spitze [2938m] - cesta se jmenuje Proll weg - místy je to taková lehká ferrata, ale dá se bez jištění. Cestou jsou krásné výhledy na Hoher Sonnbilick a okolní ledovce.
Z chaty na vrchol a zpět je to cca 6 hodin - bohužel nemůžu říct přesně bo jsme kvůli vichřici točili cca 200 m (výškových) pod vrcholem.

@deckardph: Není to zbytečný? Každej chodíme na hory z jinýho důvodu a kdo může soudit, že ten jeho je lepší než důvod toho druhýho? Já bych si to tak jako ty, bez dalších informací o tatrance netroufl....
To je pořád řečí o škodlivosti alkoholu, ale když je někde nějaká epidemie, tak je to z vody!!!
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod pavproch » pon zář 19, 2011 17:35

@deckhardph: 100% souhlas.... =D>

(k horám je třeba mít pokoru a nej zdolávat či sbírat)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28356
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod Zdéňa » pon zář 19, 2011 17:53

Böses Weibl 3119 m n m : hezká a jednoduchá hora s výhledem na GrossGlockner, akorát ferrata to není. Od parkoviště Lusknerhaus je to 5 hodin nahoru a cca 3 dolů :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod mike » pon zář 19, 2011 18:14

@tatranka: jak to myslis s tou sbirkou? Jakoze jste jeste na zadne 3000 nebyli nebo byli na spouste a chcete pridat dalsi? V prvnim pripade Hochalmspitze zasadne nedoporucuju (a v okoli bych doporucil Ankogel), v druhem jo, pokud mate slusne zkusenosti. Chce to urcite macky a cepin, feratovou vybavu zvazit podle podminek a zkusenosti. Sel jsem to pres Detmolder Grat (cely) a dolu pak po ledovci na Osnabruckerhutte. Bez setu a ocenil bych ho akorat v jednom useku na zacatku hrebene, kdy se kus sleza (20m?). Nebylo to extra tezke (B?), ale kramle nebyly v dobrem stavu, poohybane a obcas ulamane. Zato lano nove a silne, coz pomohlo. Vystup na vrchol je podle popisu B/C a krome jednoho kratkeho vysvihu bych se bez feraty obesel, ale za mokra by to vypadalo jinak. Nejhorsi byl kratky traverz ledoveho svahu, nekde jsem to tu popisoval (hledej). Jinak jedna z nejhezcich tur, co jsem kdy sel. Chce to dobre pocasi a podminky, jinak muze byt i pekelna.

@deckardph, pp: no tak, dobyvani a pokorovani taky nesnasim, ale sbirka se da delat s pokorou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49483
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod pavproch » pon zář 19, 2011 18:23

huš! :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28356
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy

cron