Třítisícovka - Rakousko

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod pickard » úte čer 13, 2017 17:51

můžu mluvit za léto. Zlab je tak zajímavý, že bych tam nevlez ani za peníze. litaj tam sutry jak cyp. v létě se obliza zleva po skále, za dva, pár trojkovejch kroků. trhliny jsou zřetelné, solo bych to nesel. ty sutry jsou ale fakt na hovno. celý to horní plato je hromada kamení a všecko to valí dolů tím kuloárem jak trychtyrem. je potřeba hned vylizt na skalní žebro nad to prostě.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod mike » úte čer 13, 2017 18:01

Diky, odradil jsi mne dostatecne :) Jestli tam pujdu, tak z Italie, pripadne bych jeste zvazil cestu pres Waxeggkees (spis ne). Proti zlabum nic nemam, ale proti letajicim sutrum hodne. Nektere jsou holt schudne jen kdyz je hodne snehu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49461
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Příspěvekod pickard » úte čer 13, 2017 18:05

hele, mne se to líbilo. prostě se to obejde, no
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod pickard » úte čer 13, 2017 18:12

pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Příspěvekod pickard » úte čer 13, 2017 18:12

pokud jsem teď postnul blbost, tak se omlouvam. mobil
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod mike » úte čer 13, 2017 18:27

V pohode, jako obrazek to nefungovalo, a tak jsem z toho udelal link.

Z ktere casti cesty tohle je? Kdyby se ti chtelo, tak bys mohl udelat neco jako fotopruvodce, podle ktereho by se dalo rozhodnout, jestli je to pro konkretni osobu schudne nebo ne. Jak jsou tam ale kroky za III a hrozi padajici sutry, tak to pro solistu asi fakt neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49461
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Příspěvekod pickard » úte čer 13, 2017 18:49

toto je nad tím kuloárem. asi nemám dost fotek na průvodce, ale dám se víc z velkyho pocitace
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod Pierre111 » stř čer 14, 2017 8:12

Takže za mě. Trhlin v ledovci jsem si nevšimnul žádných a ni náznaku. Možná byly pod sněhem, ale po ledovci jdeš jen chvíli. Cestou zpět jsme šli ve vlastních stopách nenavázaní, tak doufám, že tam žádné nebyly. Ano žlab je poměrně prudký. Jak to myslíš s těmi procenty ? :) Já bych odhadoval průběh tak od 30° do 45° jedno místo možná 50°. Tu fotku vůbec nepoznávám :) vše bylo pod sněhem, i vrchol. Kameny žádné nepadali. Cestou zpět jsem měl v tom nejprudším místě trochu obavy, že by to mohlo ujet. Nicméně už jsem nebyl tak vysoko a kdybych ten pád trochu ukočíroval (nenarazil do nějakého balvanu po straně), tak by se mi nemuselo ani moc stát. Cesta nahoru, když to bylo umrzlé byla v pohodě. Další blbé místo byl poslední výšvih na vrchol. Vrchol jsme oblézali zprava, byl tady opět zasněžený strmý svah a dost umrzlí. pokud by to tady klouzlo, tak to budeš těžko zastavovat a potom by následoval pád. Tady jsme se při sestupu cítili asi nejhůř.
Odkaz na fotky na instagram asi fungovat nebude co ?
Jo a měl jsem poprvé La Sportiva Tranbo Cube a obstáli dobře. Několik hodin brodění v mokrém sněhu a úplně sucho.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod apuka » stř čer 14, 2017 11:45

Pierre111 píše:Cestou zpět jsem měl v tom nejprudším místě trochu obavy, že by to mohlo ujet. Nicméně už jsem nebyl tak vysoko a kdybych ten pád trochu ukočíroval (nenarazil do nějakého balvanu po straně), tak by se mi nemuselo ani moc stát.
Ja myslim, ze mike se Te ptal (a ja bych se ptal stejne), jestli ses nebal ze ujede cely svah, tj. ze si strhnes lavinu. Kdyby jo, tak zadny pad neukocirujes a staci par desitek metru, abys byl zavaleny. No a to bys musel mit sakramentske stesti, aby se Ti "nemuselo nic moc stat".
Jo, dulezite je, ze se to nestalo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16622
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod Pierre111 » stř čer 14, 2017 11:55

Z laviny jsem obavy neměl ale v těhlech věcech se tolik nevyznám. Sklon to má už dostatečný, ale prostě to vypadalo kompaktně. Byly tam i nějaké stopy od lidí co lezli před námi. Nebylo to nafoukané, spíš několikrát povolené sluncem a znovu umrzlé, taky to nevypadalo, že by tam nedávno sněžilo. Tvrdý povrh a pod ním měkčí sníh.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod apuka » stř čer 14, 2017 12:11

Pierre111 píše:Z laviny jsem obavy neměl ale v těhlech věcech se tolik nevyznám.

No, nechtel jsem to rikat predem, ale podobnou odpoved jsem tak trochu ocekaval... Bohuzel, ponekud typicky ceske (slovenske, ...).

45st. svah - to uz je poradne lavinozni. "Vypadalo kompaktne" vs. "tvrdy povrch a pod nim mekci snih" :roll: :(( To druhe az tak dobre podminky nevesti...

Doporucil bych se TI podivat na blizsi info o lavinach, lavinoznim terenu a testovani unosnosti svahu, atd. A to cele nemyslim vubec nijak osobne, spise jako dobrou radu, aby ses v budoucnosti mohl lepe ohodnotit situaci. Nic vic, nic min. Moje zkusenost totiz rika, ze cim vice do te problematiky clovek zabredne, tim vice se zacne divit, ze se jeste pod lavinou nikdy neocitl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16622
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod Pierre111 » stř čer 14, 2017 12:35

Něco přečteno mám, na nějaký sondy nebyl čas ani vybavení. Je skoro půlka června, dle situace vypadalo, že dlouho nesněžilo, nafoukáno tam také nebylo, dost lavin už asi byla popadaných. Tím žlabem taky vede oficiální cesta. Sníh byl kompaktní. Prostě jsem neměl pocit, že by to mělo spadnou. Taky si nesmíte představovat že tam byly hromady sněhu.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod apuka » stř čer 14, 2017 14:53

Nechci strasit, spise upozornit na moznost nebezpeci.
Vsak prave, byla pulka cervna, muselo tam byt (alespon misty) alespon metr snehu (zapadal jsi po pas), snih navrchu tvrdy, zmrzly, pod povrchem zmekly, nize kdovi jaky, jak je to na povrchu zeme, se uz vubec nedozvis, jestli to tam drzi nebo ne, Ty sice rikas, ze byl kompaktni (???), ale popsane tomu spise odporuje. Je pravda, ze je to mnohem lepsi nez opacne - na vrchu propadavajici, pod tim tvrda vrstva Jenze ta tvrda vrstva tam byt muze, bez testu se o tom nedozvis. 45st. svah, teplota, ze se topi (a bude se i zespodu, alespon na krajich... Pri trose stesti se pri zatizeni odtrhne hezka deskova lavinka a kdyz je snih v nektere vrstve alespon trochu soudrzny, mozna stahne toho dost sponad Tebe.
Pierre111 píše: Prostě jsem neměl pocit, že by to mělo spadnou.
Prave, co se tyce lavin, na svuj "dobry" pocit moc nedavej. A na to, ze tudy vede "oficialni cesta" taky ne - ta pocita s tim, ze se tam pujde, kdyz jsou vhodne podminky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16622
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod Pierre111 » stř čer 14, 2017 15:32

Hele debatu okolo lavin bych ukončil. Pár hor už jsem slezl a ty jsi na místě nebyl, takže těžko můžeš posoudit jaká byla situace, popis nepopis. Samozřejmě že vím, co je to lavina, vím jak se může odtrhnout deska atd. Žádnou zkoušku sněhu jsme nedělali. Vzhledem k tomu jak je cesta dlouhá a jsou na ní rozdílné podmínky by jsi ten sníh musel zkoušet víckrát a na některých místech by to šlo asi dost špatně.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Třítisícovka - Rakousko

Příspěvekod mike » stř čer 14, 2017 19:45

Jo, myslel jsem lavinu nebo spis sesuv. Jak do snehu pali slunce, tak se to muze stat. Takovych uz jsem videl i v cervenci dva az tri mesice po poslednim snezeni. Ony nebyvaji az tak velke, ze by to cloveka zavalilo, ale jede se snehem a neda se to moc ubrzdit, vlastne jsem si na necem takovem zlomil nohu. Tam byl ale pod snehem led, o kterem jsem nevedel a jak jsem na to sednul, tak se snih rozjel se mnou. Bylo to jako tekouci reka a led pod tim jak sutr, takze brzdeni cepinem jen snizovalo zrychleni a zastavit se nedalo. Svah mel do 35 stupnu, na vetsim bych to fakt zazit nechtel. Stalo se mi to vickrat, ostatni pripady bez ledu, jen se rozjela horni zmekla vrstva. V tom taky cepin moc nebrzdi, protoze pro zmenu nema v cem. Lopatka o neco vic, nez zobak, ale i tak malo a bylo treba brzdit celym telem. Bez toho ledu je to i zabavne a zminene sjezdy byly zamerne, jen nesmi byt v dosahu zlom, pres ktery bys mohl prepadnout :)

Taky moc nepoznam, kdy sesuv hrozi a kdy ne. Blbe je, ze se 100x nic nestane a po sto prvni je pruser, coz byl pripad te me zlomene nohy. Podobnych svahu jsem sjizdel desitky...

Pierre111 píše:Cestou zpět jsme šli ve vlastních stopách nenavázaní, tak doufám, že tam žádné nebyly.

Radej se nekoukej na svou cestu na Google maps :) Jednou jsem se takhle docela vydesil, presel jsem po snehu a na fotce asi z konce leta tam byly trhliny jako prase (a mel jsem tam neprijemny pocit walking in the air...)

Pierre111 píše:Jak to myslíš s těmi procenty ?

Puvodne jsi psal 45 %, coz je 45 metru stoupani na 100 m, tedy nic extra. Na rozdil od 45 stupnoveho svahu, coz je 100 % a pro mne horni hranice, na kterou si bez jisteni troufnu a jeste ne vzdycky.

Pierre111 píše:Odkaz na fotky na instagram asi fungovat nebude co ?

Tezko rict, muzes to zkusit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49461
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Předchozí

Zpět na Alpské státy