Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Příspěvekod LenkaG » pon črc 24, 2023 12:54

Ahoj, jako začátečník na treku hledám informace ohledně hygienických podmínek při spaní na chatách Rakousko a Slovinsko.

Vloni jsme se v Rakousku setkali s tím, že spacák musí být prohnán mikrovlnkou předtím, než si ho odnesu na pokoj. Což byl se spacákem ze syntetiky a kovovými zipy problém.
Letos se chystáme do Slovinska a nevím, jaké podmínky jsou tam - z některých chat nám napsali, že je "desirable that you have a sleeping bag", jinde zase "recommended your own sleeping bag or sheet".

Máte s tím prosím zkušenosti? Když hledám v Googlu "hüttenschlafsack", najdu ledacos, bavlna, syntetika, hedvábí, mikrophaser.
Když už budeme něco takového kupovat, tak ať se to hodí i pro tu mikrovlnku.

Dík předem za rady.
LenkaG
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon črc 24, 2023 12:27

Re: Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Příspěvekod ntz » pon črc 24, 2023 13:40

pff ... to si mozna z tebe delaj legraci ... nejel bych nikam na chatu, kde mas davat spacak do mikrovlnky .. co treba kovove zipy ?
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1943
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 24, 2023 14:01

vlozce (bavlna, umelina, nejaka forma fleesu) by to vadit nemelo? tam vetsinou zadne kovove casti nejsou

naopak snad vsechny spacaky krom 100% mumii maji zipy, a vetsinou kovove.. a v takove mumii bez zipu bych spat asi nechtela.

takze pokud staci vlozka, vzit klido nejakou bavlnu, pokud je vyzadovan vlastni spacak, tak nevim...

premyslim, co maji quilty, tam se zipy nedavaji, ne?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9318
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Příspěvekod booze » pon črc 24, 2023 14:21

Quilty vetsinou nemaji zip.
Ta mikrovlnka je kvuli svrabu. Vlozku bud bavlnu nebo hedvabnou. Umelou z Thermolite apod. na zvyseni tepelneho komfortu. Tenka umela je neprijemna na telo.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8285
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Příspěvekod LenkaG » pon črc 24, 2023 14:23

Žádná legrace, opravdu to tak praktikují, třeba https://www.gruttenhuette.at/unterkunft/ je velice striktní - prevence proti štěnicím.
Jinde to bylo víceméně na ubytovaných, jestli mikrovlnku použijí nebo ne - ale k dispozici za tím účelem byla.

Takže jsem založila tohle vlákno, abych se poptala, jakou vložku případně koupit, jestli s tím má někdo zkušenosti.
LenkaG
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon črc 24, 2023 12:27

Re: Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Příspěvekod mike » pon črc 24, 2023 14:29

Hedvabnou. Protoze je ma nejlepsi pomer vaha/vykon a sbali se do maleho balicku. Moje ma 100 g. Rakusaci je pouzivaji bezne, kdyz chodi od chaty k chate, co jsem videl, tak takovou mela vetsina. Uz jsem ji dlouho nepouzil, jelikoz na chatach spim malo a kdyz uz, tak jdu natezko a mam spacak (a nikdo s nim nikdy nemel problem). Driv jsem ji ale pouzival a byl jsem s ni spokojen, za mne nejlepsi varianta.

S tou mikrovlnkou je to sila, na to jsem jeste nastesti nenarazil. Spacak bych tam rozhodne nedal a to ani bez zipu. Stacila by trocha vlhkosti v peri, aby mu ublizila, jelikoz mikrovlnka je schopna ji uvest behem chvilky do varu. Hedvabnou vlozku bych tam asi dal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Příspěvekod booze » pon črc 24, 2023 14:52

Plastovy zip v mikrovlnce vcetne kovoveho jezdce nic nedela. Podle vlnove delky a tvaru materialu to ani neprskne.
Ta vlhkost v peri je zajimava teorie a dost by me to zajimalo.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8285
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Příspěvekod apuka » pon črc 24, 2023 14:57

No, stejne je otazkou, jestli se ty mikrovlny za minutu dostano ve spacaku vsude. A jeste dostetecne dlouho na to, aby zahubily stenice. Resp. - co kdyz se muj spacak do mikrovlny nevejde, pouze silne slozeny?

U mne by takove opatrebi spise hodne zvysilo pozornost - a zacal bych zkoumat, jestli na te chate nemaji problem se stenicami/svrabem.

Jinak doporucuji taky hedvabni. Drazsi, ale ne tak moc. Hygienictejsi a prijemnejsi nez Ba, o umeline ani nemluvim. U nas se za dobrou cenu da sehnat napr. v Decathlonu.
Naposledy upravil apuka dne pon črc 24, 2023 16:01, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Příspěvekod mike » pon črc 24, 2023 15:00

@booze: zalezi hlavne na tvaru a umisteni, vlneni v mikrovlnce neni rovnomerne. Takze by se mohlo stat, ze se kousek zipu lokalne prehreje a treba roztavi umelinu okolo. Kazdopadne, kovove veci se do mikrovlnky strkat nemaji a i na te chate pisou, ze proto vlastni spacaky se zipem neakceptuji (coz mi prijde sila).

Peri samozrejme nemam nijak overene, ale zkus si dat do mikrovlky vlhkou houbicku na nadobi, coz se doporucuje jako desinfekce. Po 30 sec se z ni kouri.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Příspěvekod Lipon » pon črc 24, 2023 15:42

čistě hedvábná vložka je docela drahá, ve směsi s bavlnou stojí o dost míň, je přitom stále lehká a sbalitelná (140g Sea to Summit) a spí se v tom příjemně
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4876
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Příspěvekod ntz » pon črc 24, 2023 15:55

ja o nejake hedvadne vlozce uvazuju, je to ale silene drahy .. to uz by vyslo lip sehnat ten matros a poverit zenu (matku, babicku, sousedku, svagrovou) aby ji usila ..

ps. nebudu to hledat, nedavno jsem tady ale psal, ze bych bral satenove pyzamo a nebo vlozku do spacaku a vsichni se mi silene vysmali a ted z vas leze, ze "hedvabne" (Vs satenove - neni to totez ?) vlozky pouzivate
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1943
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Příspěvekod apuka » pon črc 24, 2023 16:13

@ntz: saten ≠ hedvabi (slovne: saten muze byt i z jineho vlakna nez hedvabi).

Jinak usit si to doma - ten material (ciste hedvabi prislusneho tkani a sily) zase neni tak levny a potrebujes jej tak 4 metry (nekde u Frydku-Mistku je pan, ktery se specializuje na prodej ruznych hedvabnich latek, mame doma od nej vzornik, ale bych si netroufl vybrat, co by se na toto hodilo), kdyz pocitas i se srazenim, jeste o neco vice. Navic se hedvabni latka vhodna na vlozku se neda sit na jakemkoliv sicim stroji a s jakoukoliv niti. Resp. niti se da - ale kazdym pranim se vice projevi, pokud si pouzil nevhodnou nit.

Kdybys to ale chtel zkusit, zjisti max. srazivost a latku hned po nakupu jednuduse vyvar ve vrouci vode nejakou dobu. Sij az po uschnuti. Jinak se TI bude stale vice a vice srazet.
Lipon píše:ve směsi s bavlnou stojí o dost míň, je přitom stále lehká a sbalitelná (140g Sea to Summit)
Ti nevim, decathlonacka ciste hedvabni stoji tisicovku, cca pulku toho, co ten StS Ba-hedvabi.
Naposledy upravil apuka dne pon črc 24, 2023 17:18, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Příspěvekod mike » pon črc 24, 2023 16:27

Svou (Ferrino) jsem pred cca 20 lety kupoval taky za tisicovku. Coz mi dneska neprijde nijak drahe. Klidne bych tu od Decathlonu koupil.

@ntz: neni to totez.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spacák / vložka na chatu, Rakousko, Slovinsko

Příspěvekod Lipon » pon črc 24, 2023 20:42

tak to je možný, tak já viděl jen někde asi u zelenýho čtverce za nějaký 4 litry
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4876
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...


Zpět na Alpské státy