Poprve do Alp, jak na to

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv kvě 12, 2022 8:54

Tak tam budes docela vysoko - nad 2700m... Koukal jsi se na nejake webcamery nebo aktualni stavy, abys mohl trochu odhadnout vyvoj? V tech vyskach by jeste zacatkem cervna mohl byt snih i tam, hlavne na severnich svazich.

Rekl bych taky, ze pri te delce a prevyseni na 3/4 dny si docela troufas. Hlavne posledni den to bude asi pekny sesup :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » čtv kvě 12, 2022 9:39

@davvee: ako to je s ubytovanim na tejto trase, alebo vo vseobecnosti v talianskych Alpach?
Kolko priblizne stoji noclah, maju aj lagre? Predpokladam, ze talianske Alpy budu drahsie ako rakuske.
Platia v talianskych chatach zlavy Alpenverein, alebo treba mat ine poistenie?
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv kvě 12, 2022 10:49

Sice jsi to neadresoval mne, ale...

Ohledne ceny se neda odpovedet vseobecne. Zavisi to na chate, na vlastnikovi, kde je, nakolik je "oblibena", atd. Nekde jsou ceny i vyrazne levnejsi nez ve vetsine A chat, nekde jsou zase vyrazne vyssi. Soukrome jsou casto v proflaklych lokalitach a zaplatis tam jako v prumernem hotelu, nekdy i vice. Zase casto najdes v odlehlejsioch koncinach chaty na prekrasnych mistech, kde budes z ceny hodne prekvapeny - ale pozitivne.

AV myslis asi OEAV. Na ty mas slevy urcite na chatach vlastnenych nejakym AV (rakousky, nemecky, jihotyrolsky) nebo italskeho alpskeho klubu (nebo jak se jmenuje). Na soukromych vetsinou nemas nic. Ale musis si to overit na konkretni chate.

BTW, se zadnym pojistenim to nema nic spolecneho. Kdyz mas napr. OEAV, tak platis za clenstvi, ke kteremu prakticky zdarma dostavas (resp. "je v cene") i to cestovni pojisteni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod sobb » čtv kvě 12, 2022 11:24

bonatius: na chaty se podívej na stránkách CAI, případně je i celkem dobrá stránka Rifugi di Lombardia
Na chatách, které patří CAI máš v rámci mezinárodní reciprocity slevu i s průkazem Alpenverein.

davvee: Na týhle trase bych měla obavu o průchodnost okolo Pizzo Coca. Kotel a okolí u Lago di Coca si myslím, že může být vysněžený, stejně tak sedlo pod Cocou. A tam jsou zrovna celkem náročně úseky.
Bylo by dobrý se před odjezdem kouknout na web kamery anebo se zkusit dotázat na refugiu Coca nebo Baroni al Brunone. Zrovna na stránkách Coca mají informaci, že ještě v druhé půli července roku 2014 byla stezka 302 kvůli sněhu neprůchodná.

Případnou další diskuzi konkrétně k Alpi Orobie zkuste směrovat do příslušného vlákna, tady to zapadne.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod davvee » čtv kvě 12, 2022 11:55

Koukal jsem na kamery. Sněhu už moc není. Ale právě zmíněné úseky a severní by mohly ještě být kritické bez výbavy. Co jsem koukal, tak v kotlu pod Coca se sníh drží i v létě. Je to něco sedlo Váha.
Budu to sledovat. Samozřejmě v plánu by to bylo na víc než 3 dny. Když tak bych jel až v červenci o svátcích.
Naposledy upravil davvee dne čtv kvě 12, 2022 12:09, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv kvě 12, 2022 11:59

sobb píše:na chaty se podívej na stránkách CAI, případně je i celkem dobrá stránka Rifugi di Lombardia
Plus v ramci "vo vseobecne v Talianskych Alpach", konkretne jizni Tirolsko stranky jihotyrolskeho AV, tam najdes v sekci download i jejich ceny podle kategorii. Stejne tak najdes, kdy je ktera hutte otevrena.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » pon kvě 16, 2022 9:18

@apuka: skusal som nahodne kliknut na zopar chat v Taliansku a pod 35E na osobu som sa nedostal. Vsetky maju uvedenu cenu aj s ranajkami. Cenu len cisto za ubytovanie som tam nevidel.
Ak vues odporucit nejake chaty za rozumne ceny, najlepsie bez ranajok, daj, prosim, vediet.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pon kvě 16, 2022 10:21

No, ja TI asi nic nedoporucim. Ja stavim na zkusenostech/platbach syna a manzelky a par osobnich nahlednuti do par chat jen v predsini, kde byly uvedene ceny. Ale u mne to bylo vetsinou na hranicich A/IT na italske strane. Navic vetsinou uz par let zpatky.

Co ale vim, tak AV chaty by mely mit ceny cca 10-15 EUR/matrazenlager, 15-20 EUR/viceluzkovy pokoj na noc pro dospele s AV prukazkou, bez ni jsou ceny az dvojnasobne. To jsou ceny bez snidane, za tu zaplatis tak 11-12, mozna i vice EUR. Ale bacha na jednu vec, pokud bys chtel jist vlastni veci, tak Ti mohou nauctovat klidne 5 EUR/noc - za to, ze tam nejis. Plus pocitej, ze nejspise oficialne voda nebude pitna. Kdyz ale mas snidani, mas narok na litr caje do flasky pri snidani. Za samotnou horkou vodu (Teewasser, ale to nejspise jen pri veceri, rano na to nebudou mist cas) bys zaplatil s AV kartou cca 3 EUR (jeste pred par malo roky to bylo za euro). Proste chatari taky z neceho musi zit a z ceny pro prenocovani nemaji ani cent, to jde AV, chata zije jenom z jidla a piti. Z tohoto duvodu najdes casto chaty, kde je mozne prespani pouze vcetne snidane.
Potom mas par opravdu proflaklych chat na vyhledavanych mistech, kde Te ubytuji pouze s polopenzi za cenu jako v hotelu.

Italske chaty, krome par ciste soukromych nejspise budou za podobne ceny, zase ale je mozne, ze

Ty uvedene ceny jsou jeste z lonska, netusim, jestli se neco zmenilo, resp. do leta zmeni (ono to u AV chat je podle kategorie a standardniho tarifu AV).

Opakuji, davej si pozor a zjisti dopredu, jestli nepotrebujes mit rezervaci - kvuli covidu se to zavedlo a bez rezervace by Te meli jednoduse odmitnout ubytovat. Taky musis pouzit vlastni ruksak a polstar. Toto tam je jeste stale, netusim, jestli to do leta zmeni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pon kvě 16, 2022 19:05

bonatius píše:skusal som nahodne kliknut na zopar chat v Taliansku a pod 35E na osobu som sa nedostal. Vsetky maju uvedenu cenu aj s ranajkami. Cenu len cisto za ubytovanie som tam nevidel.
Ak vues odporucit nejake chaty za rozumne ceny, najlepsie bez ranajok, daj, prosim, vediet.

Tohle ale jsou rozumne ceny. Na Italii :D Mam pocit, ze pod 30 Euro jsem tam nikde nespal, bezna cena je spis 45 - 50, ovsem se snidani i veceri. Pricemz jidlo je italske tj. snidane nic moc (ale kdyz chces, tak se najis), ale vecere tri chody a skvela. U kazdeho chodu byva na vyber tak ze dvou variant. Ono je to jak pise apuka, chatari zijou hlavne z jidla a piti, pricemz Taliani si na oboji potrpi a nemaji problem za to zaplatit. Navic Italie neni zrovna levna zeme.

V Rakousku to same poridis za polovinu, pricemz se to muze tykat chat v jiznim Tyrolsku, jelikoz to jsou mentalne furt Rakusaci a kdyby te tam shodili padakem, tak rozdil nepoznas.

Za sebe doporucuju nesetrit, ty prachy si radej vydelat a Italii si uzit. Stoji za to, ja tam z casti jezdim prave kvuli jejich jidlu :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » pon kvě 16, 2022 20:57

@mike: nepoznam talianske Alpy, zatial mam skusenosti len z rakuskych Alp.
Vedel by si mi, prosim, doporucit nejaky trek v talianskych Alpach tak na 10 dni. Podmienka je aby bola po ceste kazdy den voda a ak by sa dalo aj bivakovat tak by to bolo velke plus.
Dakujem.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pon kvě 16, 2022 21:15

Hmm a co by sis tak asi predstavoval? Italie je velmi rozmanita. Na 10 dni obvykle mivam Grand Paradiso, ale to je vysokohorsky trek se sedly nad 3000. Zcasti po ledovcich, macky, cepin a schopnost s nima zachazet nutne. Taky orientace, jelikoz obcas je to volny teren bez znaceni nebo s italskym tj. mizernym (a mlha taky neni vyjimecna). To je v podstate zasadni rozdil vsude, kde jsem byl, pekne rakouske stezky moc necekej. Jen na hlavnich turistickych tazich, kdyz chce clovek klid, tak je to trochu divocina, ale to je na tom to pekne.

Ohledne Dolomit a Karnskych Alp jsem neco napsal treba tady: viewtopic.php?p=511103#p511103. Skvela byla treba Alta Via 6, tu si snad nekdy projdu znovu a jinak. Ta se da nakombinovat na spoustu zpusobu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » pon kvě 16, 2022 21:45

hladam nieco kde nebudem potrebovat macky a cepin.
Minuly rok sme sli Stubaisku hrebenovku a velmi sa nam pacila. Hladam nieco podobne.
Ak by si vedel o niecom podobneom aj v Rakusku...

Pozeral som aj Karnsku hrebenovku, len tam je problem s vodou.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pon kvě 16, 2022 21:55

Podminku kazdy den voda splnuje i hrebenovka Karnskych Alp, tu muzu klidne doporucit. Stejne tak AltaVia 6 a i ostatni, co jsem sel. Jezdim tam na podzim, kdyz je vody nejmin a da se to. Jen to chce vodu brat, kdyz je, a necekat, ze bude kazdou chvili.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » pon kvě 16, 2022 22:03

myslis tuto trasu https://www.tyrolsko.cz/zazitky-v-tyrol ... -hoehenweg
alebo viac po talianskej strane?
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pon kvě 16, 2022 23:36

Za mne vic po italske strane, ale zalezi na tom, kdy tam chces jit. Na podzim je lepsi italska, tam je prijemne teplo, zatimco na rakouske je kosa a nekdy i snih a led. V lete to muze byt naopak, dokazu si predstavit, ze na italske strane bude pekelne vedro. Na Monte Coglians jsem byl po pulce zari, mel jsem krasne a pres poledne bylo celkem horko. Da se to klidne stridat podle situace a pocasi, neni nutne se drzet jedne strany. Pricemz na italske strane jsou stezky divocejsi a hur znacene, pakrat jsem tam zakufroval, ale zas to bylo zajimave.

Prijde mi lepsi to jit opacne, z vychodu na zapad. Uz jen proto, ze ze Sillianu chodi tlupy nemeckych duchodcu a nechces se s nima kazdy den potkavat. Tomu se da nejspis zabranit tak, ze vyjdes v jiny den.

Prosel jsem to mezi sedlem Plockenpass a Sillianem, dal na vychod to neznam. Co jsem slysel, tak je to taky fajn a teren mirnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » úte kvě 17, 2022 9:49

bonatius píše:Minuly rok sme sli Stubaisku hrebenovku a velmi sa nam pacila.
Pod tou "hrebenovkou" myslis Stubaier Hohenweg? Ja jen, ze ten moc po hrebeni/-ech nevede, je to spise traverzovka a pokud hledas neco takoveho, je to uplne jiny pozadavek nez pozadavek hrebenovky.

Neco podobneho mas o kus vedle - v Zillertalu, Berliner Hohenweg. Ale tam spise ubytovani na chatach nez stanovani (oficialne je tam stanovani povoleno vyslovene pouze v kempu). Ehm, s vodou tam neni problem, je ji (vetsinou vice nez) dostatek, z dola i z hora :-).
Kdybyste tam jeli, tak jen znovu upozornuji na posledni poradny usek, na Ahornutte - nevyberte se na nej, pokud prsi nebo se ocekava dest. S nejvetsi pravdepodobnosti byste si uzili let vrtulnikem. Je to tam za mokra hodne nebezpecne - az 60 stupnove travnate svahy s uzkou hlinenou (tj. blatitou a kluzkou) stezkou na 8-10 hodin. Ted uz pry alespon je jedna ustupova stezka, ale ted uz ji na mapach nemohu najit...

Tento Hohenweg je na 8 dnu, ale muzete si k nemu pridat na zacatku, na konci nebo nekde uprostred nejaky doplnkovy vylet podle chuti - napr. vystup na Hoher Riffler z Friesenberghausu nebo z te same chaty nepujdete primo na Olperer hutte, ale pres Fresenbergscharte prejdete kolem tuxkeho ledovce kolem jeskyne Spanangelhohe na KasselerScharte, odtud si muzete vybehnout na Kleiner Kasseler (pomerne jednoducha cesta, i kdyz asi stale neznacena) a zpet na sedlo, dal na Gerauer hutte a pres Alpainerscharte na Olpenerhutte. Tady to mas na mapach.cz.
Stejne tak muzes jit z Olperer Hutte na Pfitscherjochhaus a pripadne i Rotbachspitze (jen cesta zpet je stejna). Atd, moznosti tam mas dost.

Cepin a macky normalne nepotrebujes. Jen mozna koncem cervna, zacatkem cervence jeste muzes ve vyssich polohach narazit na neprijemne snehova pole, ale to prakticky i kdekoliv jinde. Bacha kolem Berliner Hutte, je tam nauzcna stezka po ledovcem "opracovanych" skalach - na mnoha mistech je i primo na stezce pekne kluzko, casto se tam nekdo natahne a dost to boli :evil:.

Potom mas podobny hohenweg v Lechtalskych Alpach, ten je na nekterych usecich uz narocnejsi. Nebo Verwall Runde, kde uz obcas muzes projit i usekem se zbytkami ledovce - ale normalne se tam chodi dokonce i bez macek, nenavazany, zavisi asi od okolnosti. Oba tyto hohenwegy maji vice moznosti kombinace etap, muzes si to udelat, jak chces - a napriklad se i vyhnout tomu ledovcovemu nebo jinemu neprijemnemu useku.

Dalsi je potom Venediger Hohenweg, atd. atd. V Rakousku najdes mnoho podobnych "predpripravenych" hohenwegu, to je tam docela oblibene. Vetsinou z chaty na chatu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » úte kvě 17, 2022 12:11

@apuka: ano, tu sme sli, len sme si ju trochu rozsirili ked nam to pocasie dovolilo
dakujem za odkazy, tie odkazy som nepoznal

posledny odkaz ma zaujal, skusobne som si naklikal tuto trasu https://sk.mapy.cz/s/kusurutofa len je po ceste niekolko ladovcov. Neviem v akom su stave a ci treba mat macky, cepin a lano. Nejake snesne polia ci male ladovce sme presli len s palicami, ale nemame s nimi ziadnu skusenost.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » úte kvě 17, 2022 12:41

Na otazku Ti spise odpovi mike, nejvetsi cast trasy je jeho "oblibena oblast", asi z fora tam ma nejvice nachozeno, ja jsem tam byl jenom jednou a to jeste jsme chodili tak poruzne.

Rekl bych, ze "opravdovy" ledovec na te trase je az od bodu c. 13. Jinak vypada, ze spise pujdes kolem nebo po hrebeni nad - anebo ze tam ani podle leteckych fotek ledovec davno neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » úte kvě 17, 2022 17:09

Znam to na zapad od tunelu, tam na ceste zadny ledovec neni. Ten na vychod nevim, jelikoz pres nej vede dalkova trasa 02, tak bych cekal vyslapanou cestu, ale minimalne nesmeky to chtit bude. Navic bych to rozhodne sel opacne, z vychodu na zapad. S vodou neni problem, s bivakovanim ano. Chat tam neni uplne malo, jsou relativne blizko od sebe a bivakovani neni moc zvykem, mozna se ani nesmi, je to kernzone NP. Zas ale ty chaty maji normalni rakouske ceny.

Tohle je ale blbost, klikat trasu v nezname oblasti do mapy. Doporucuju koupit tohodle pruvodce. Je tam popsan cely prechod pres Nizke a Vysoke Taury, vcetne nekolika peknych hrebenovek. Pekne po dnech a kazdy usek ma nekolik variant. S delkou, prevysenim i obtiznosti. Jsou tam popsany chaty i kde se najde voda i vystupy na vrcholy pri ceste. Na planovani prechodu v Taurach jsem nic lepsiho nepotkal. Ze je to nemecky neni zadny problem ani kdyz clovek neumi, ja neumim a i tak jsem podle toho naplanoval a uspesne prosel spoustu tras. Pricemz z hlediska hrebenovek jsou asi lepsi Nizke Taury, tam se jde cele dny vylozene po hrebeni typu Mala Fatra na steroidech.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » úte kvě 17, 2022 18:29

Dakujem za informacie. V Nizkych Taurach sme boli pred tromi rokmi, presli sme tu ich najznamejsiu trasu, popri jazerach, cez Hochgoling.
Radi by sme sa teraz pozreli tam kde sme este neboli.
Chcem si pripravit viac tras, lebo neviem ako to bude s chatami cez leto, ci budu kvoli covidu, vyzadovat povinne rezervacie, alebo uz sa bude dat ubytovat bez rezervacie.
Uz sa nam stalo, ze sme kvoli rezervaciam museli zrusit naplanovanu trasu, lebo dve chaty v strede cesty boli v danom termine plne a museli sme narychlo vymyslat novu trasu a zistovat ci su v danom termine volne chaty.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » úte kvě 17, 2022 20:26

To jste asi byli ve Schladmingskych Taurach, Nizke Taury jsou podstatne vetsi a krajina se docela meni. Fakt doporucuju toho pruvodce, mas to tam i s fotkama a kdyz budes planovat podle nej, mas program na roky. Byl jsem tam ani nevim kolikrat, pokazde jinak a nikdy jsem nelitoval. V pruvodci je popsana i cela Venediger Hoheweg a konec tras je prave tam, kde mas ty zacatek, ve Stroedenu.

Jelikoz v Rakousku prave covidova opatreni zrusili, tak bych se toho moc nebal. Na chate samozrejme plno byt muze, ale v Rakousku se mi to snad jeste nestalo. Kvuli covidu to asi bylo jine, protoze rozestupy a tedy min mist, ale to uz snad nebude.

Jinak dost zalezi na tom, kdy chces jet. V sezone byva plno, za mne jsou nejlepsi podzimni Karnske Alpy a Dolomity.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » úte kvě 17, 2022 21:59

mike píše:Jelikoz v Rakousku prave covidova opatreni zrusili, tak bych se toho moc nebal.
Opatreni na chatach zase moc spolecneho s rakouskymi covidovymi opatrenimi nemaji. To jsou pravidla Alpenvereinu - jak rakouskeho, tak nemeckeho i jihotyrolskeho, nevim jestli se k tomu pripojil i slovinsky.

Na strankach OEAV pisou, ze by se prakticky vsechny tyto omezeni meli uz zrusit na letni sezonu. Ale stejne zadaji, aby se mista rezervovala predem na rezervacnim portalu. Taky tam neco pisou o nove funkci, neco jako "digitalni kontrola luzka", vypada, ze se da (nebo bude dat) na dalkove trasy si naklikat chaty a najednou zjistit dostupnost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod sobb » úte kvě 17, 2022 22:22

mike píše:Tohle je ale blbost, klikat trasu v nezname oblasti do mapy.
Proč blbost? Běžně plánujem trasu podle mapy, průvodce nepoužívám. Občas si jen najdu na netu popis úseků, který mi přijdou problematický.

Nikterak tím nechci zpochybnit užitečnost dobrýho průvodce, ale i plánování podle mapy mi přijde zcela OK, pokud má člověk v horách aspoň trochu zkušeností.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » úte kvě 17, 2022 22:33

Nedelej apuku ;-) Byla to samozrejme trochu zkratka, ale pro tenhle pripad to IMO plati. Ano, kdyz mas nejake zkusenosti a vis, do ceho jdes, tak muze byt planovani podle mapy OK, i ja to tak obcas delam. Ale kdyz uz o te oblasti uz neco vim nebo jsem tam byl a obcas si k tomu neco dohledam. A ne ze vezmu mapy.cz, naklikam par bodu a planovac mi je pospojuje ;-) To mozna u nas, ale to stejne chodim vetsinou bez mapy ;-)

Tady doporucuju pruvodce a vim, proc to delam a proc tohodle konkretniho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod sobb » úte kvě 17, 2022 22:42

Nedělám, protože mi to prohlášení prostě nebylo jasné a tak jsem se optala, jak to myslíš :wink:
Řekla bych, že bonatius to bral jako nástřel trasy, s tím, že si chtěl zjistit hlavně možnosti přechodu přes ledovce.
Dál si to už může upravit podle případných rad tady nebo informací z netu. Průvodce není nezbytný, i když zajisté může být fajn a třeba zjednodušit plánování. Jenže když to vezmu podle sebe, tak různých průvodců mám povícero, a stejně si na ně nakonec ani nevzpomenu a plánuju v kombinaci mapa + porůznu info z netu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » úte kvě 17, 2022 22:48

Ja taky, ale zrovna tenhle a par dalsich mi byl vickrat velmi uzitecny. Protoze je v nem vsechno potrebne pohromade i s variantama. Zrovna tady se to velmi hodi, ta naklikana trasa je sice asi pouzitelna, ale varianty z pruvodce jsou lepsi. Co se tyce ledovcu, tak prave tady na variante zalezi, vetsina se da obejit, ale zmeni to klidne nekolik dni trasy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » úte kvě 17, 2022 22:55

No, v Alpach je pouzit naklikane trasy na mapach.cz nekde fakt blbost...

Taky jsem si to jednou zkousel. Naklikal jsem trasu, kam jsem chtel jit, kvuli mapackemu pocitani potrebneho casu (ten si podle zkusenosti mohu prizpusobit sobe). Zdalo se mi, ze mi jeste par hodin zustane, tak jsem pridal dalsi kopec a pouzil zkratku na puvodni trasu odtud. Vyslel mi cas o cca 3 hod delsi. Jen mi uplne nedalo a kouknul jsem se, co to tam je za trasu - a zjistil, ze ten usek na necelou hodinu je skoro kolma ferata C/D na stene 700 vyskovych metru, bezne pocitana na 7 hodin. Samozrejme na mapy.cz naznacena jen stezka. Plus ty dalsi pristupove/sestupove/spojovaci stezky sice trochu jednodusii, ale kdyz jsem dal dokopy skutecne chozene casy tech "pridanych" useku, tak mi vyslo nejakych 14 hodin, navic v obtiznosti, ktera je nad me moznosti. A to nebyla tam zadna tritisicovka ani zadny ledovec.

Napodobne je to s ledovcem v trase.

Kdyz uz, je mnohem lepsi se podivat, kam chci jit na nejake jine mape nez mapy.cz, kde jsou i zapsane trasy a tam zkusit neco najit i s popisem. Bohuzel, posledni dobou se vetsina techto stranek dala na placeni za obsah, kam presunuli casto i trasy. Napr. outdooractive / alpenvereinactive. Ale staje se jeste par jich da najit. Napr. Bergfex, Almenrausch (hlavne Tyrolsko a Bavorsko) a jine.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod sobb » stř kvě 18, 2022 0:14

mike píše:Ja taky, ale zrovna tenhle a par dalsich mi byl vickrat velmi uzitecny.
Ale jo, proč ne, jen mi přišlo divné to tvrzení, že plánování dle mapy je blbost, nic víc :wink:

apuka: Však jistě, plánovat dle mapy.cz je jen prvotní základ, i když poměrně slušný, pak je fajn se podívat na lepší horské mapy, klidně i papírové, když už se pro nějakou tu oblast rozhodnu.

Jinak nevím, co přesně jsi tehdy plánoval, ale ferraty jsou zaznačeny i v mapy.cz
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » stř kvě 18, 2022 0:20

On neni pruvodce jako pruvodce. Tech dobrych je jen par a jsou to prave tyhle specialy od Rotheru. Podobne maji rozepsane vsechny Alta Via v Dolomitech a ty mi taky dost daly. Vlastne je pouzivam prave na takovehle delsi prechody, kdyz chci byt nekde na miste, tak radej AV bichli pro danou oblast, tam jsou pro zmenu vsechny vrcholy a cesty na ne. No a kdyz ani to neni, tak holt mapa, ale dobra 1:25000, Google a pak pruzkum v terenu :)

Mapy.cz jsou podle mne dobre u nas a na Slovensku, v Alpach jen pro zakladni prehled. To uz jsou teda lepsi mapy, co mam v Locusu a ani ty nejsou nic moc, chce to do nej dostat AV mapy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod sobb » stř kvě 18, 2022 0:38

To asi ano, ale mně prostě průvodce nic neříkaj a víceméně je nepoužívám, plánování podle map (a zdrojů na netu) na naše výlety úplně stačí.

V lehčím terénu jsou mapy.cz celkem v pohodě. AV mapy mi osobně graficky úplně nesedí, ale taky je používáme. Vlastně máme ve sbírce směsku map různých vydavatelů, a s kvalitou je tak jak kde.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy