Poprve do Alp, jak na to

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pon říj 22, 2018 18:35

maty píše:Ja bych chtel tedy videt toho medveda v Alpach 8-[ Mas nejake overene zpravy kdo ho tam videl ?
Napriklad neco jako "polo-oficialni" tady.

Tys dal link na clanek, ktery popisuje Horni Rakousy, tj. kraj az pri ceskych hranicich. Medvedi jsou vetsinou vice na jihu, kolem slovinskych a italskych hranic (tam i migrujici, nestali), ale obcas i severneji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod maty » pon říj 22, 2018 21:03

Uff, já žil s tím, že medvěd byl v Alpách vyhuben :-k Teď nebudu moci usnout. Do winterraumu snad nevleze.
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pon říj 22, 2018 21:19

Vsak taky byl. Jenze nektere okolni staty si je bohuzel pestuji a oni pak nelegalne migruji i do jinych :? Podobne u nas, kdyby se Slovaci chovali rozumne, tak sve medvedy redukuji a pak by se nemusel resit ten u nas.

BTW, jestli chces chytit depku, koukni se u tohodle clanku na komentare. Tolik lidi, co zrejme nevystrci nos z mesta, co jim medved v nasi prirode prijde jako dobry napad #-o Chtel bych je videt, kdyby ho potkali. No, oni by si s nim ve sve blbosti nejspis chteli udelat selfie :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod dudy » úte říj 23, 2018 6:07

Ten link je dost divnej
:(( :-k
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » úte říj 23, 2018 6:56

Co je na tom divneho? Aby ses kouknul do komentare, musis si zalozit regulerni JIRA task, samozrejme, az potom jak Ti administrator udela uzivatele. To vsechno aby se poctive mohlo kontrolovat a zodpovedni byli okamzite informaci, ze se nekdo ozval a mohli zareagovat - napriklad uzivatele vykopnout nebo alespon zastrelit. Pripadne aby se kazdemu uzivateli poskytla "osobni" verze diskuse :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » úte říj 23, 2018 16:18

Pardon, zkopiroval jsem spatny link, opraveno. Doufam, ze se vam tam nikomu nepovedlo prihlasit, to by byl pruser 8)

Jira je sileny generator pracovniho spamu a mne zrovna jeden prisel pri psani prispevku, a tak jsem se kouknul a nejak se mi do clipboardu dostal ten link #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » úte říj 23, 2018 18:12

Tak to bys mi mohl poradit (klidne v SZ), jak v nem nastavit, aby odpoved na task avizoval na vice jako jednu emailovou adresu, samozrejme ne radu typu vytvorit skupinovy mail... Nam se to nedari a furt zapominam kontrolovat, jestli uz nekdo neco udelal nebo ne, chodi to jen kolegovi v DE (ktery byl napr. pul roku na tatovske dovolene).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » úte říj 23, 2018 18:18

Nemohl, ja jsem jen ubohy nedobrovolny uzivatel a zatim se mi ani nepodarilo najit, kde se da ten spam nejak omezit, aby mi to pri jedne zmene neposlalo treba 3 maily (vcera jich bylo pres 60 #-o).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod skutrjohny » pon lis 12, 2018 21:14

Tak jsem si ty Eisenerzer Alpy dal. On ani nakonec nebyl duvod nejit. Snih zadny, pocasi idealni - doslova paradni. Proste nadherny prodlouzeny vikend.

Obrázek

jo a tady nejake povidani:
http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=27&t=1435&p=503290#p503290
Naposledy upravil skutrjohny dne pon lis 12, 2018 22:45, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pon lis 12, 2018 22:09

:smt023 jezirko je zamrzle, jak moc velka byla kosa?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Stani » pon lis 12, 2018 22:14

Skutr, krásna fotka, na prvý pohľad som si stan vzadu ani nevšimol :)
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod skutrjohny » pon lis 12, 2018 22:49

chce to byt nenapadny:)
mohlo byt tak -1 a -2. na slunci bylo pres den teplo, ale na stinnych mistech se drzel led cely den

do fotografickeho chlubitka jsem pridal nejake povidani a dalsi fotky
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Zimorod » úte čer 18, 2019 17:50

Ahoj, v červenci se s kamarádem chystáme poprvé do Alp, trasa zde: https://mapy.cz/s/3tX0E
Protože jsme zatím v Alpách nikdy nešli nic delšího, potřeboval bych nějaká doporučení od místních zkušenějších, na co si třeba na této konkrétní trase dát pozor, co vzít s sebou atd. Nějaký základní research už jsem provedl jak zde, tak jinde po netu, ale pro klid duše se radši zeptám ještě takhle přímo, nerad bych, aby se něco "pokazilo". :-)

Zkušenosti máme z Česka, Slovenska, Rumunska, Andalusie a Skotska, většinou (i když ne výhradně) ne v zimních měsících, takže obvykle bez sněhu a hlavně bez ledovce, na který svůj dotaz směřuji především.
Díky. :-)
Uživatelský avatar
Zimorod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 12, 2018 19:47
Bydliště: Předbrdsko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod FrantaKrajta » úte čer 18, 2019 21:52

Otázku, jak jste zdatní na ledovce a skalní pasáže a alpinismus musíte vědět sami :)
Ale čistě chodecký terén to samozřejmě není.
Ani jeden ledovec není bez trhlin, dle podmínek i odtrhových u nástupu ke skále. Takže výbava na ledovec a umět jí používat, včetně nacvičené záchrany atd.
I v červenci tam mohou být trhliny ještě pod sněhem a špatně viditelné, dle počasí a sněhu.
Steiner Scharte mezi ledovci je klettersteig (B), z části myslím volně suťoviskem.
Část té Linzer Weg (601) přes Hochkesseleck a Torsteineck je taky spíš steig než jen wander weg, za horších podmínek těžší, i průvodce myslím zmiňuje možné jištění. Etc.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Pierre111 » stř čer 19, 2019 9:02

Budeš potřebovat vybavení na ledovec, tedy mačky, cepín, sedák, helmu a lano. Plus k tomu nějaký karabiny, brzdu, prusíky. Potom se hodí znalosti, jak tyhle věci používat a jak případně někoho vytáhnout z trhliny a základy pohybu v lanovém družstvu. Dál si nezapomeň vzít sluneční brýle aspoň cat 3 a opalovací krém 50. ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Přechody na těžko v Alpách

Příspěvekod davvee » ned čer 23, 2019 10:47

Zdravím,

chtěl bych pravděpodobně v září zkusit přechod Pyrenejí. Alespon části, když nebude prostor na celý úsek.
A potřeboval bych tak nějak trénovat v podobném terénu co je blízko. Bohužel Slovensko není úplně dostatečné.
Z Ostravy se dá za solidní peníze dostat vlakem do Alp, či busem směr Ukrajina, Rumunsko. Ale asi bych byl pro Alpy.
Představa je taková najít oblast,kde je možný třeba přechod na týden či dva na těžko se stanem ve výšce mezi 2000-3000m ideálně již bez sněhu v červenci, či jen s minimem aby stačili jen nesmeky ve výbavě. Technické úseky tam můžou být např něco ve stylu Roháčů v Tatrách. Nejvíc koukám na oblast Nízkych Taur, která je nejblíž. '
Máte tipy na nějaké dálkové treky v Alpách, nebo je toto vůbec realizovatelné v Alpách. Do Alp moc často nejezdím a tak nemám úplně zkušenosti co je tam možné a co ne.

Díky
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Přechody na těžko v Alpách

Příspěvekod fps » ned čer 23, 2019 12:39

- stačí se kouknout na mapy jednotlivých části Alp, a pak si můžeš udělat sám desítky tras na těžko na týden či déle
- na začátek jsou NT dobrém, ale nenáročné trasy se dají naplánovat skoro v každé části Alp, já se třeba obtížným úsekům vyhýbám
- já si trasy plánuji sám, dělám to tak, že kouknu na mapu kompass, nebo na bergfex, nebo na outdooractive, vyberu si část Alp kde jsem ještě nebyl, koukám hlavně na obtížnosti trasy co půjdu, pak si na mapy.cz naplánuji přesnou trasu co půjdu, hlídám si hlavně nastoupené (cca 1500) a naklesané (cca 1500) metry, udělám si v tom .gpx do mapové navigace podle které pak jdu
- od července od 2000 po 3000 m n. m. to už bývá se sněhem celkem v pohodě, i když letošní zima byla na sníh hodně vydatná, tady můžeš kouknou na webové kamery jak je to kde nejenom se sněhem
- v pondělí jedu po dvacáté do Alp na těžko na cca týden, pokaždé do jiné části Alp, tentokrát mám v plánu projít část Stubaier Alpen, a dalších plno desítek tras v Alpách kde jsem ještě nebyl mě čeká, když chceš jakž takž projít Alpy, tak je to na celí život, ne jak Tatry které projdeš za pár týdnů, a to ani nemluvě o těch šílených davech co jsou v Tatrách, v květnu jsem byl na pět dní na těžko na Kalkhochalpen, a nahoře jsem nepotkal ani jednoho turistu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Přechody na těžko v Alpách

Příspěvekod davvee » ned čer 23, 2019 15:10

Má prvotní úvaha je něco takového https://mapy.cz/s/3ucOp
Pak Schladming https://mapy.cz/s/3ucPV
A poslední varianta Ankogelgruppe https://mapy.cz/s/3ucRH

Jsou to jen hrubé náčrty, kde nemám detailně zjištěnou náročnost zatím.
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Přechody na těžko v Alpách

Příspěvekod fps » ned čer 23, 2019 15:31

proč ne, záleží jen na tobě kudy půjdeš, a jakým způsobem to pojmeš, jestli na pohodu (tak to pojímám já), to pak bych to viděl na 7 nebo 8 dní, jestli na výkon, to pak bych to viděl na 5 nebo 6 dní u první i druhé trasy, prošel jsem trasy na mapě kompass kde jsou označení pro případnou obtížnost barevnými lany nebo žebříky, a žádný lana ani žebříky, takže by to bylo nenáročné i pro mě, tříti trasu bych viděl na pohodu 5 nebo 6 dní, jestli na výkon, to pak bych to viděl na 3 nebo 4 dny, ale ta třetí trasa od Lassacher Winkelscharte po Säuleck by byla na mě moc náročná, bíly a červený žebřík na mapě je pro mě stopka, viz screen příloha
Přílohy
Bez názvu.jpg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Přechody na těžko v Alpách

Příspěvekod davvee » ned čer 23, 2019 16:21

U toho co uvádíš jsem také koukal, že to bude asi těžší. A na těžko ne úplně ideál. Zkusím mrknout na nějaké videa. Ale spíš bych počítal s první nebo druhou variantou. Díky za info

Nevím jestli jsem to tady viděl na foru, ale nevíš jak je s lístky kupovanými přes CD v Rakousku ? Dám příklad.
Mám koupeny lístek Ostrava-Schladming za 710Kč s přestupy ve Vídni a Leobenu. Když mi vlak navazující v Rakousku ujede. Můžu jet na stejnou jízdenku dalším ? U lístku je totiž "Lze použít pouze v konkrétním vlaku
Povinný vlak EC 103 v úseku Ostrava hl.n. – Wien Hbf Nepřenosná – vázaná na osobu"
Jestli to správně chápu, tak je pouze povinné jet tím EC 103 a v Rakousku je to již libovolné v daném směru čím pojedu. Ještě jsem právě vlakem do Rakouska nejel, tak zjišťují informace.
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Přechody na těžko v Alpách

Příspěvekod apuka » ned čer 23, 2019 16:46

davvee píše:dyž mi vlak navazující v Rakousku ujede. Můžu jet na stejnou jízdenku dalším ? U lístku je totiž "Lze použít pouze v konkrétním vlaku
Povinný vlak EC 103 v úseku Ostrava hl.n. – Wien Hbf Nepřenosná – vázaná na osobu"
Jestli to správně chápu, tak je pouze povinné jet tím EC 103 a v Rakousku je to již libovolné v daném směru čím pojedu.
Ano, chapes to spravne. Ceske mezinarodne jizdenky s povinnym vlakem jsou koncipovany tak, ze jediny povinny vlak ze spojeni co mas na jizdence je ten preshranicny - ale ten musis vyuzit v plne delce, jak mas napsane na jizdence, tj. ve Tvem pripade od Ostravy po Viden! Cim pojedes predtim a potom, tj. pripoje, je vyhradne na Tebe. Klidne muzes napriklad svoji cestu upravit tak, ze ten posledni IC vlak, co mas na jizdence pouzijes jenom do Selzthalu a tam prestoupis na vlak R 4484, ktery Te postejne trase odveze do Aichu, kde zacinas trasu. Tj. nemusis resit, jak se dostat zpatky.
Odzkousene mnohokrat, i v Rakousku. S poznamkou, ze kdyby EC103 v OV melo moc velke zpozdeni a Ty bys mohl byt nejakym jinym vlakem (ale se skutecnym odjezdem az po planovanem odjezdu EC103!), tak si muzes nechat na stanici v OV potvrdit, ze muzes pouzit ten "rychlejsi" vlak - jen bacha, na toto musis mit jizdenku vytistenou v PDF, kdyz jej mas jenom v Mobilu, nedokazou Ti na to dat potvrzeni #-o.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » ned čer 23, 2019 21:25

Slouceno, jelikoz na vetsinu jestli ne vsechny sve otazky najdes odpovedi v tomhle vlakne. Procti si ho a kdyz tak se pak ptej dal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » ned čer 23, 2019 21:32

Jinak ma pravdu fps, prvni a druha trasa OK, treti ne. Prechod pres Lassacher Winkelscharte patri k jednomu z nejtezsich na znacenych trasach v Rakousku. Ten dalsi zebrik na hrebeni uz je celkem OK, zvlast v tomhle smeru a za sucha. Asi tak 20 m nahoru po kramlich, dole jsou trochu poohybane, ale mozna uz to spravili, uz je to dlouho, co jsem tam byl. Furt je to ale pro zkusene lidi. Usek od Celler Hutte do sedla ale fakt nezkousej, aktualne bude bez macek a cepinu nepruchodny a to mozna i cely rok, dole je kus ledovce. Sam jsem to jeste nesel, ale koukal jsem na to z obou stran a v sedle potkal lidi, co to prave vylezli, stravili na tom strasne casu a rikali neco jako ze nikdy vice :)

edit: vloni jsem v oblasti Ankogelu byl a na Celler Hutte spal. K prechodu sedla jsem neco malo napsal tady: viewtopic.php?p=501372#p501372. Precti si hlavne tu ceduli na fotce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pát črc 19, 2019 8:07

maty píše:Uff, já žil s tím, že medvěd byl v Alpách vyhuben ...
Nenapadava me, kam to strcit.

Nekteri z tech medu maji schopnosti skoro Jamesa Bonda :-).

V tom clanku je zajimavy ten udaj na konci: "V současnosti jich /medvedu/ v tomto regionu /Trentino/ žije 50 až 60."
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » sob črc 27, 2019 13:45

Jeste jedna zprava pro milovniky medvedu: tirolske urady vydaly oficialni stanivisko, ze medved a vlk se nesmi strilet v Tirolsku. Ze strhnuti par ovdi a srn (????)na to neni zadnym duvodem.
DNA testem potvrdili, ze medved strhl zvirata v Pitztale a oblasti Außerfern (Reutte, u D hranic).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » sob črc 27, 2019 22:47

:roll: uz i ti rakusaci blbnou... Proc to davas zrovna sem? Chces odradit lidi, co by chteli poprve do Alp? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Zdéňa » pon črc 29, 2019 13:33

Já bych se nedivil, přijde mi, že tich lidí (včetně Čechů) v Alpách přibývá, hlavně takhle v sezóně :evil:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Lipon » úte črc 30, 2019 13:47

co přibývá, někde už převažují na místními
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » stř črc 31, 2019 13:06

Ahojte,

chceli by sme ist po prvy raz do Alp na nejaku hrebenovku.
Zaujala nas tato trasa:
https://www.outdooractive.com/de/route/ ... b=oax-tab3

Presli ste ju niekto celu, alebo jej cast? Ako je to s vodou po ceste, s moznostou prenocovat bud v chate alebo pod sirakom? Viete o nejakych bivakoch po trase? Stan neberieme.

Kedze rano mozeme vyrazit z BA najskor o 8:30, tak predpokladam prijazd na parkovisko najskor o 12:00.
Da sa potom v rozumnom tempe prist do vecera na chatu Ignaz-Mattis-Hütte alebo Giglachsee Hütte?
Chceli by sme vyrazit z dolnej stanice lanovky (miesto oznacene ako Wanderportal Talstation Gipfelbahn Hochwurzen) bud peso, alebo sa lanovkou vyviest hore na bod oznaceny ako S.
Alebo je lepsie zo soboty na nedelu sa ubytovat v nejakom kempe a na trasu vyrazit az v nedelu rano?

Neviete aspon priblizne kolko stoji lanovka (neviem to na nete najst)?
Ako a kde sa da zohnat ich karta na zlavu (lanovka, bus a ine atrakcie)?

Viete mi odporucit nejake kempy v okoli? Byvaju plne, alebo staci prist a miesto na najde?

Alebo mi viete odporucit inu niekolkodnovu trasu asi do 4 hodin autom od Bratislavy?

Dakujem.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » stř črc 31, 2019 16:18

Z tehle trasy jsem sel jen cast, ale o Schladmingskych Taurach jsme tu uz napsali hodne a melo by ti to odpovedet na vetsinu otazek. Hledej. Pripadne si kup pruvodce od Rotheru, ktereho porad doporucuju, tam je myslim vetsina tve trasy primo popsana.

Ve zkratce: voda bez problemu, chat je tam spousta, bivaky spis ne. Noc ze soboty na nedeli byva na chatach plna, chtelo by to rezervaci nebo jit az v nedeli. Cenu lanovky nevim, tipuju okolo 10 (max 15) Euro.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy