Poprve do Alp, jak na to

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » stř kvě 18, 2022 8:00

sobb píše:Jinak nevím, co přesně jsi tehdy plánoval, ale ferraty jsou zaznačeny i v mapy.cz
Jo, ted na mnoha mistech jsou znacene zabezpecovaci pomucky (ne oznaceni feraty, jen nekolik ikonek rebriku, to je stejne pro feratu i pro jednoduchou natazenou retez) a taky do vysledneho planovani casu uz trochu promitnou jejich pouziti. Od skutecnosti je to ale mile daleko.

Jako via feratu nebo klettersteig maji oznacene jenom vybrane, asi proflaknutejsi feraty. Napr. mas v petikilometrovem okruhu 10 ferat, ale jedna je "nejproflaknutejsi", tu maji na (dokonce barevne) oznacene stezce popsane nazvem feraty a slovem Klettersteig naebo Via ferrata. Ale tech je fakt jenom par a jenom na nekterych znamejsich feratovych mistech a i tam se casteji objevi pouze nazev cesty. Jako dobry priklad je oblast Raxu.
mike píše:pres nej vede dalkova trasa 02, tak bych cekal vyslapanou cestu, ale minimalne nesmeky to chtit bude.
Ta rakouska dalkova trasa Zentralalpenweg 02 vede mnohdy pres ledovce a na nektere useky, kolem kterych (jsem pobyval) bych se neodvazil tvrdit vyse uvedene. Vede i pres "regularni ledovcove cesty", kde potrebujes navazani, macky, cepin a znalosti chuze po ledovci a hlavne zachrany. Samozrejme tam muze byt "vyslapana cesta", ale ne ve smyslu skutrem "urolbovana" a tycemi znacena.

Konkretne napr. v Otztalu trasa kolem Brandenburgerhausu - z HochjochHospitz to byvalo (pred nekolika lety, neznam soucasnou situaci) po B-haus opravdu skutrem ujezdena a vyhlazena stopa na pomerne hladkem a "slusnem" ledovci (tehdy) bez trhlin, znacena tycemi (chatu zasobovali od konce turznacky pred ledovcem skutrem). Ale dal na druhou stranu pres Gepatschferner je to chozene tak o dva rady min a vede to pres nekolik velkych trhlinovych oblasti.

Kdyz se koukam na Bonatiovu trasu, tak tam ten ledovec - podle satelitu - taky nevypada uplne nenarocny a nebezpecny, kde by stacily nesmeky, trhliny tam jsou videt... Samozrejme, ve skutecnosti "v dany cas na danem miste" to muze vypadat uplne jinak - jak bezpecneji tak i horsi nez na satelitnim snimku.

Edit: Jak se koukam, tak Zentralalpinweg 02 vede celkem dlouhou cast i pres ledovec od Kursingerhutte az po Neue Prager Hutte a to kolem Grossvenedigeru, mezi nim a Kleiner Venedigerem. Stejne tak pres ledovce v oblasti Grossglockneru. To taky asi nejsou neskodne ledovce pro "ceprovou ledovcovou turistiku".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » stř kvě 18, 2022 15:18

apuka píše:Ta rakouska dalkova trasa Zentralalpenweg 02 vede mnohdy pres ledovce

Nevede pres ledovce mnohdy, ale obcas. Navic ma variantu 02B, ktera se jim vyhyba uplne.

apuka píše:Samozrejme tam muze byt "vyslapana cesta", ale ne ve smyslu skutrem "urolbovana" a tycemi znacena.

Psal jsem snad neco jineho? Samozrejme myslim lidma vyslapanou stezku, o zadnem urolbovani nebyla rec. Vyhoda stezky je, ze vis, kudy mas jit a mas slusnou sanci, ze se nepropadnes do trhliny.

apuka píše:Edit: Jak se koukam, tak Zentralalpinweg 02 vede celkem dlouhou cast i pres ledovec od Kursingerhutte az po Neue Prager Hutte a to kolem Grossvenedigeru, mezi nim a Kleiner Venedigerem. Stejne tak pres ledovce v oblasti Grossglockneru. To taky asi nejsou neskodne ledovce pro "ceprovou ledovcovou turistiku".

Nejsou, ale stejne tam chodi lidi i bez vybavy prave po tech vyslapanych stezkach. Zrovna ta 02 byva pekne videt v vrcholu. Ne ze bych nekomu radil tam bez vybavy lezt, sam si na Venediger macky a cepin beru vzdycky, ale v nesmekach bych to dal taky. Na rozdil od jinych vrcholu a ledovcu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » stř kvě 18, 2022 16:12

mike píše:Nevede pres ledovce mnohdy, ale obcas. Navic ma variantu 02B, ktera se jim vyhyba uplne.
Uz zase slovickaris... :twisted: Kolik useku je podle Tebe hranice mezi "obcas" a "mnohdy" :wink: :twisted: Tech useku je urcite nad 10 (a to jsem neprochazel zdaleka celou), nekdy kratsi, nekdy delsi. Opakuji - podle mapy, skutecny stav muze byt uz obcas jiny.

No a o variantach se tady nikdo nebavil - Ty jsi psal - bo naklikana mapa po ni vede - pouze o 02, coz je jasne dana cesta, bez pouziti variand 02A a/nebo 02B. Takze netusim, jaky smysl je ma spominat.
mike píše:Vyhoda stezky je, ze vis, kudy mas jit a mas slusnou sanci, ze se nepropadnes do trhliny.
Jo, sanci mas - a taky tam casto prejdes dokonce i bez nesmeku. Ale - coz sam naznacujes - asi to neni uplne dobry napad. Jsem na OF daval priklad u Wildspitze, jak pri nastupu na ledovcovou cast stezky se na jednom miste kousek za zacatkem ledovce za sedlem, v podstate jeste na rovinatem useku vsichni oblekali do ledovcove vystroje. A cestou zpatky uz tam byla krasna trhlina... To je na jakemkoliv ledovci "ocekavatelne" - nestane se kazdy den, ale muze se stat kdykoliv a kdekoliv. Hlavne pri soucasnem oteplovani, kdy se objevuji trhliny na mistech, kde poslednich minimalne 100 let je nikdo nikdy nevidel a kde se ledovec povazoval za naprosto bezpecny.

Nechci se vubec hadat, ze tam, kde pres ledovce vede 02 je to mene narocne nez vetsina jinych ledovcovych cest, to je docela pravdepodobne a nemam tolik zkusenosti, abych to mohl srovnavat, rozhodne vsak to neni jen prochazka pro svatecne ledovcare, kteri nemaji vybaveni ani potrebne znalosti.

Ja jsem jen chtel Bonatiu naznacit, ze bez macek, navazani a cepinu neni uplne dobry napad tam jit, nemusi se to vyplatit. Taky nevime, kdy presne chce jit, kdyby to bylo uz v prostredku leta nebo pozdeji, kdyz uz by tam nebyl zadny snih, tak tam nebude ani ta dobre viditelna vyslapana stezka - zase lepe videt trhliny a jejich stav/rozsah a je mensi pravdepodobnost, ze se nekde pod nima necekane otevre nova (vyloucit se to ale neda). Ze se par hodin po pruchodu 15-ti lidi v mackach v husim pochodu na cistem ledu se uz neda zjistit, kudy se slo se mi pekne ukazalo, kdyz jsme sli v Otztale pres jedno sedlo na chatu na druhe strane a potom rychle zpatky (bo se blizila boure). Nebyli jsme schopni najit vlastni stopy cca 3 hodiny po ceste tam - a to jsme byli cestou tam hned za sebou dve skupiny, v jedne 7 lidi+vudce, ve druhe 8 lidi+dalsi vudce. A to byla stezka skoro celou dobu ve stinu hor, tj. nesvitilo na ni slunce. Ve vysi kolem 2800-3000m.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » stř kvě 18, 2022 16:22

Nemuzu za to, ze mnohdy pouzivas slova spatne :P 02 ma asi 1300 km a pres ledovce to budou dohromady tak (asi nizke) desitky, takze mnohdy je proste nesmysl.

Vsak ja nerikam, ze je to dobry napad, naopak, psal jsem mu, ze neni. Tahle oblast se da v pohode cela projit mimo ledovce, akorat to chce planovat trochu lepsim zpusobem. Na to se prave hodi pruvodce, co jsem doporucoval, jelikoz jsou tam ledovcove i neledovcove varianty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » stř kvě 18, 2022 16:29

Chcel by som sa vyhnut ladovcom. Uznavam, ze niektore trasy sa cez mapy.cz trochu komplikovane planuje (hlavne co sa tyka ladovcov). Pozeral som toho sprievodcu, ale na SK ho nemaju. Hladal som jeho elektronicku verziu, ale nenasiel som ju. Budem musiet zistit ci ho posielaju aj na SK, alebo to inak vyriesit.

Mate najeku zaujimavu trasu vo Vysokych Taurach na 10 dni kde by som sa vyhol ladovcom?
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » stř kvě 18, 2022 16:52

Objednej si ho primo od Rotheru. Parkrat jsem to delal a do tydne mi prisly.

Jo, je v tom pruvodci ;-) Muzes si najit 02B a jit po ni tak dlouho, jak je libo, ta se ledovcum vyhyba. Akorat neni vzdycky uplne zajimava, podle pruvodce se da nakombinovat lepsi. Jako vazne, Venedigergruppe znam jako sve boty, ale jezdim tam do penzionu a denne chodim nalehko nahoru a dolu. Kdybych mel planovat predchod, tak mi to zabere netrivialni cas a v tom pruvodci uz to autor udelal a to hodne dobre. Takze bych ho pri planovani pouzil i ja.

Proste si to naplanuj sam a pak se pripadne ptej.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » stř kvě 18, 2022 20:29

Nebo se koukni na jeden z tech linku, co jsem Ti sem dal, na Osttiroler Heohenwege. Mas tam nekolik "dalkovych tras", muzes si vybrat, nekde i s variantami. Ty delsi jsou Venediger Hohenweg - Sud, Venediger Hohenweg - Nord, Osttiroler Adlerweg. Pokud se kouknes i na ty dalsi, hlavne na Lasorling Hohenweg a Hochalpine Achttalertour (tady mas ke stazeni primo i letak s rozepsanymi useky, vcetne toho, kde se to da kterymi vrcholovymi vystupy "zprestrit"), tak spolu s nekterymi etapami z ostatnych si muzes dat dokopy hezky okruh (i doslova). Nektere etapy se mohou v jednotlivych trasach opakovat.

Existuje i Tuauern Hoehenwegm na webu, sice asi ne vsechno, co je v tom "mikovem" pruvodci, ale najdes tam spoustu informaci. Koukni se tady. Mimochodem je tam i odkaz na popis velke casti 02 Zentralalpenweg i s popisem etap i pekny popis i s fotkami jednoho kratsiho "prechodu". To na predstavu nekterych casti...

Jinak podobne PDF jako u toho Achttalertour muzes najit i tam, co jsme linkoval jinde - Lechtaler Hohenweg, Verwall Hohenweg, Berliner Hohenweg, ale skoro kazda dalkova trasa ma svoji brozurku. Jen ty nejsou ve Vysokych Taurach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » stř kvě 18, 2022 21:40

Kdybych si mel vybrat z tech ve Venedigergruppe, tak asi severni variantu. Hlavne kvuli smeru, ony se nijak zvlast nelisi. Nijak lakave to ovsem neni, jsou to dlouhe traverzy a obchazeni udoli, v principu neco jako tatranska magistrala. Samozrejme podstatne lepsi, ale ja tyhle useky chodim jen kdyz musim, kdyz se chci dostat k necemu zajimavejsimu. Pripadne obcas kus projdu behem odpocinkovych dni. Na druhem konci je Lasorling Hohenweg, tu fakt nedoporucuju uz jen proto, ze tenhle hreben je podstatne min zajimavy.

Ale ja jsem zaujaty, jelikoz je to moje "domovska" oblast a chodim spis tam, kde nejsou stezky a lidi :) Pro nekoho, kdo tam nikdy nebyl, to snad zajimave byt muze.

BTW, na Achttälertour je asi nejzajimavensi usek. Mezi Essener-Rostocker Hütte a Umbaltalem i kdyz je na mape uplne blbe, sejde se az u potoka Reggenbach, ale je to znacene. To je traverz jen na zacatku, jinak pekny vysokohorsky prechod. Ovsem natezko bych to asi jit nechtel, vyskrabat se do sedla je zahul ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » stř kvě 18, 2022 22:24

mike píše:2 ma asi 1300 km a pres ledovce to budou dohromady tak (asi nizke) desitky, takze mnohdy je proste nesmysl.
Ja TI nevim, ale kolik z tech trochu nad 1200 km (ne 1300) vede pres ledovcove oblasti a to jeste tak, aby se dalo prechazet mezi udolimi a chatami? Nezapomen, ze to zacina u Bratislavy, konci u Feldkirchu a snazi se projit nejzajimavejsimi castmi, coz nekdy trasu odvadi od ledovcu, navic se drzi znacenych stezek (tj. pres ledovce taky pouze pres znacky). Jen kdyz spocitas oblasti/pohori, kde vubec ledovec teoreticky muze byt, tak to je kolem 660+ km, ze ktereho ale je poslednich 200 km usek (Samnaun, Verwall, Silvrett, Ratikon) plus konec od Glockturmu (cca 31 km) pres Otztalske Alpy je uz pres "neledovcovou" oblast, stejne tak asi prvnich 20+km na prvnich dvou usecich ve V. Taurach, tj. celkem se teoreticka moznost ledovcu snizi na cca 410- km.

Ja to ale beru tak, ze kolik etap za tyto "teoreticky ledovcove" oblasti ze vsech muze prochazet pres ledovec, alespon pres kousek. Bo asi je blbost pocitat do poctu i oblasti, kde jsou radi, kdyz jim v zime vubec napadne snih... Jak koukam na ten popis useku, tak to vypada ze tech "teoreticky ledovcovych useku" je celkem max 28. Kdyz z nich vyjde jen pro 10, ze opravdu prechazeji ledovec, tak uz to je podle mne opravdu dost, rekl bych "mnohdy" (aby bylo jasno, toto slovo neni zadnym synonimem slova "vetsinou") a ne "obcas"...

Ale zase - misto slovickareni tady jde o to, ze treba najit ty useky, kde to pres ten ledovec vede a kdyz se pres nej nechce, tak jit jinam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » stř kvě 18, 2022 22:29

mike píše:Kdybych si mel vybrat z tech ve Venedigergruppe...
Ja jsem to daval jako reakci na to, ze se Stubaier hohenweg Bonatiovi moc libil. To je taky samy traverz nebo prechod pres sedlo. Takze by se jim to libit mohlo - navic jsou tam vzdy moznosti se nekam vydat na kopec.
Potom taky vem do uvahy, ze Ty celkem casto jdes mimo znacek, zajdes na ledovec - a to mas uplne jine moznosti nez kdyz se drzis znaceni.

A jo, neco je i na tom, ze clovek se na ty cesty diva jinak, kdyz ma na zadech kazdy den tezky ruksak a kdyz si kazdy den jen vybehne "na lehko" :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » stř kvě 18, 2022 23:46

Njn, ty mas proste problem se slovy urcujicimi mnozstvi a mj. i proto je s tebou tak spatna domluva... Viz treba
apuka píše:kolik z tech trochu nad 1200 km (ne 1300

Ta trasa ma podle tebou odkazovaneho webu 1270 km, coz rozhodne neni trochu nad 1200 a ne 1300, ale zaokrouhleno 1300. A tak je to se vsim... Trochu nad 1200 by bylo 1210 nebo 1220.

Nechapu, proc kdyz je rec o trase 02, tak bych z ni mel vytahnout jen ledovcove oblasti. Naopak, ja jsem o ni driv docela uvazoval (a jeste furt to neni uplne out) a prave jsem premyslel nad vybavou tj. co s mackama a cepinem. A vyslo mi, ze je nesmysl je tahat celou dobu, protoze bych je pouzil jen obcas. Takze si je bud poslat nekam na postu, koupit nove na miste nebo zaridit spojku, ktera je doveze.

apuka píše:Ja jsem to daval jako reakci na to, ze se Stubaier hohenweg Bonatiovi moc libil. To je taky samy traverz nebo prechod pres sedlo.

Tuhle neznam, ale ptal se treba na hreben Karnskych Alp a ten rozhodne clenitejsi a chodecky zajimavejsi. Nebo Berlinner Hoheweg, tam taky traverzu moc neni (teda, znam jen zapadni cast), zato jsou tam pekne prechody pres sedla a Schoenbichler Horn.

Abychom srovnali to, co oba zname. Turmljoch. Poprve jsem tam byl s pritelkyni nekdy v minulem tisicileti, byli jsme nadseni, jelikoz jsme jeste nemeli moc zkusenosti a scenerie je tam uzasna. A to jsem netusil, ze na vsech vrcholech, co jsou tam k videni, budu casem stat :) Pak jsem tam byl sam po asi 20 letech a jelikoz uz jsem skoro vsude byl, rekl jsem si, ze to v ramci odpocinkoveho dne zopakuju. Stejny smer z ER hutte na Johannishutte. Scenerie stale skvela, ale jinak ootrava. Ty dlouhe a tahle serpentiny nahoru, kdyby poradne stoupaly, tak jsem tam za polovinu casu. Proste je to dalnice pro svatecni turisty a to mne nebavi. Kdybych si nahore nevybehnul po hrebinku, tak zkazeny den. Kdyz to srovnam s tim prechodem, co jsem psal vys. Taky od ER hutte, vyska jen o neco malo vetsi, ale uplne jiny level. Stezka se strme splha po hrebinku a hrane srazu, stoupas primo do nebe. A to byvala jeste lepsi, nez z ni udelali znacenou a upravili ji, aby jim tam nepadali turisti. Poprve to pro mne byl docela adrenalin a chatar, ktereho jsem se ptal na cestu, mi nabizel vysilacku, kdybych se tam nekde ztratil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Olchor » čtv kvě 19, 2022 7:24

No - já bych hlasoval za ty Karnské Alpy. ( moje srdeční záležitost) Je to níž, ledovce nehrozí. Žádný NP, bivak bez problémů, taliáni spaní venku neřeší. Pár chat tam taky je, ale neznám, nikdy jsem nepoužil. S vodou trochen problém, ale tak 2x za den ji potkáš, třeba hledat , i kousek sejít, ale dá se. Jen v hřebenu Košuta ( pokračování na Karavanky, moc pěkné) celý den nic. Každý den jiný terén, dá se vybrat úsek podle chuti každého soudruha. Kromě profláklých míst minimum lidí. ( pár let už jem tam nebyl, ale snad je to tak i dneska) Jediný problém je návrat, jdeš pořád dopředu a pak se musíš vrátit ( pokud jedeš autem). Stop to vždycky vyřešil. Jen jednu část jsme šikovně zaokruhovali, z Silianu přes Karnské A. a zpět přes Lienzské dolomity, taky pěkné, ale ukrutné krpály.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1001
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv kvě 19, 2022 9:32

mike píše:Berlinner Hoheweg, tam taky traverzu moc neni (teda, znam jen zapadni cast), zato jsou tam pekne prechody pres sedla a Schoenbichler Horn.
:shock: HE???

Na celem BH mas prechod pres jeden kopec (Schoenbichler Horn) a tri sedla (Nördliche Mörchenscharte, LapenScharte a Popbergnieder, pokud se Ti tam povede dojit), jinak slapes skoro vyhradne traverzy, teda az na nastup a sestup a prechod pres udoli kolem prehrady Schlegeisgrund. Samozrejme, pokud nepocitas jako "sedlo" i prechod par bocnych vybezku z "hlavniho" hrebene...
Sch. Horn je az paty den, potom ty tri sedla, ale i tam na Greizer hutte na Kasseler hutte traverzujes cely konec udoli (coz je za bourky z mraku zachycenych o hreben opravdu docela hnus a obcas o zivot, jak to strili vsude kolem a Ty nevidis jen na 10 metru), z Kasseler Hutte zase slapes 6-7 hodin v traverzu a modlis se, aby ani nahodou nezacalo prset, protoze to je potom opravdu o zivot nebo na vrtuli, jak jsem psal).

No a otazka je, jestli by Bonatius hodnotil ty prechody pres sedla, hlavne ty skvele sesupy s tezkym batohem na zadech jako pekne :-). Ja jsem u kazdeho uz mel plne zuby (presneji by se dalo rict plna kolena :-)). Nejvice Te potesi, kdyz vidis pred sebou cil cesty a klesnes na uroven chaty - jenze Te ceka jeste nejakych 400m sesupu a potom to same nastoupat na druhe strane udoli :-).

S tim Zentralalpenwegem je tezke se dopocitat, kolik to ma. Na jednom miste je to 1270, na Wikipedii 1200 a kdyz spocitas kilometras pres jednotlive vetsi celky, tak Ti vyjde 1238, napr. tady zase 1144, jinde (zaznam z realni GPS) dokonce 1068. Kdyz vezmes stejnou GPS, zavisi, do ktere mapy to zadas, rozdily jsou klidne nad 100 km (coz bys mel i primo v terenu, kdybyste sli v peti a kazdy meri na svychhodinkach/navigaci, tak bude mit ruzna data lisici se klidne i o tech 10 % - vidim to, kdyz ja jdu spolu s manzelkou nebo ona se synem, jeden ma napr. 10,8 km, druhy 9,6 km a pod.; neni to tak, ze vzdy jeden ma vic a druhy min ani v tom, ze jeden zacne pozdeji nebo delsi prestavkou /a "nejakym" zaznameme GPS za ten cas/). Zajimave je, ze AV na svych strankach primo pise tech 1270 km, pritom jejich GPS i v "jejich" portalu alpenvereinactive ukazuje celkovy soucet cca 1138 km :(( .
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv kvě 19, 2022 16:10

Olchor píše:Pár chat tam taky je, ale neznám, nikdy jsem nepoužil.

Ja par jo, kdyz jsem chtel na Coglians, tak jsem prespal na chate pod horou, takova mala prijemne italska. A pak dalsi den na rakouske strane u jezera, jelikoz den to byl dlouhy a vecer se udelala kosa a vlhko. Ta zas byla rekonstruovana a velmi moderni. Tohle se da resit podle situace, jak to vyjde a jak ma clovek chut. Nebo tam jit v rijnu, kdyz uz jsou chaty zavrene a pak neni co resit ;-)

Olchor píše:Kromě profláklých míst minimum lidí. ( pár let už jem tam nebyl, ale snad je to tak i dneska)

Ze Sillianu chodi skupiny nemeckych duchodcu a to uz hodne dlouho. Poradaji to nejake jejich cestovky. Chodi po rakouske strane od chaty a chate a da se spocitat, kde ktery den budou, takze se s nima bud mines nebo potkas v protismeru. Coz je teda trochu otravne, protoze se tahnou na kilometry. Ale jinak jak pises a to zvlast pozdeji na podzim, skoro nikdo.

Olchor píše:Jediný problém je návrat, jdeš pořád dopředu a pak se musíš vrátit ( pokud jedeš autem).

Zrovna tady je to nejmensi, podel celeho hrebene vede silnice, kde jezdi busy a podel pulky vlak. Nebo muzes stopovat, jak pises. Kdybys sel Alta Via 6, ta je v podstate kolmo na tuhle, takze mas auto v Rakousku a z Italie se k nemu budes dostavat pul dne. A ja bez auta uz budu v Praze, protoze slezu z hor, sednu na vlak, dojedu do Benatek a odtud je to letadlem neco pres hodinu ;-)

Olchor píše:Jen jednu část jsme šikovně zaokruhovali, z Silianu přes Karnské A. a zpět přes Lienzské dolomity, taky pěkné, ale ukrutné krpály.

Na to jsem taky koukal, ale Lienzske Dolomity uz jsme prochodili kdysi davno. Mozna na to ale jeste dojde :)

Jinak koukni na tu AV6, bude se ti libit. Trochu jiny charakter trasy, ale je zajimava, clenita a svym zpusobem divocejsi. Pro mne je urcite v top 10 z toho, co jsem sel :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv kvě 19, 2022 16:20

apuka píše:Sch. Horn je az paty den, potom ty tri sedla, ale i tam na Greizer hutte na Kasseler hutte traverzujes cely konec udoli

Myslel jsem usek mezi prehradou a Greizer Hutte, to je docela houpacka nahoru a dolu. Mel jsem totiz zato, ze zacina/konci u prehrady, druhy hreben jsem vubec nebral v uvahu a ano, tam dlouhe traverzy jsou. Par dni jsme na tehle strane byli a tam uz bych asi nesel, zato na druhou klidne. Vlastne nekdy jeste musim na Moseler :)

apuka píše:No a otazka je, jestli by Bonatius hodnotil ty prechody pres sedla, hlavne ty skvele sesupy s tezkym batohem na zadech jako pekne

Jo, tohle je druhe extrem. Bud dlouha udoli obchazis traverzem nebo to beres napric a pak mas tohle. Proto mi vychazi nejlip opravdova hrebenovka, ktera je neco mezi. Tady a v podobnych oblastech to v podstate nejde, jelikoz by to nebylo pro turisty, proto ty nizsi hory, co maji charakter Male Fatry na streroidech :)

apuka píše:S tim Zentralalpenwegem je tezke se dopocitat, kolik to ma. Na jednom miste je to 1270, na Wikipedii 1200

Mozna, ale sam jsi daval odkaz na web, kde ma 1270 :P A zrovna ten, ktery vypada celkem duveryhodne. A ano, kdybys to prosel, tak se hodnota namerena pres GPS bude zcela jiste lisit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv kvě 19, 2022 17:56

mike píše:sam jsi daval odkaz na web, kde ma 1270 :P A zrovna ten, ktery vypada celkem duveryhodne.
Jo, jen netusim, jak dosli k tem 1270-ti kilometrum. Maji tam svuj vlastni GPX soubor - pro kazdou variantu jeden. Stahni si zakladni, nahraj to do nejake mapy nebo GPX editoru a skoro jiste se nepriblizis ani zdalky k 1200. Nebo do nejake aplikace, ktera urcite pocita vzdalenost primo z GPS, abys eliminoval mozne ovlivneni mapou, ze by se snazila vyuzit svuj terenni model.

Jinak jasne, pro mnohadenni trek na tezko je fakt nejlepsi hrebenovka, ktera nema takove dlouhe sesupy jako nejakych 1000-1200m na 3-4-5-ti kilometrech a neco podobneho s vystupem, jen preruseneho prespanim na chate.

Zase bych nemohl rict, ze ta severni cast, ten traverz az na Olperer hutte by byla nezazivna a nezajimava cesta, hlavne kdyz to udelas jako manzelka a syn - si prechod z Friesenberghausu na O. hutte, coz je jen 2-3 hodiny zpestreli vystupem na Hoher Riffler. Nas chytla poradna a delsi bourka na skoro nejvyssim bode, na bocnim hrebinku, to se pekne valil potok pres stezku, az jsme se museli i zastavit, drepnout na zem abychom byli "mensi" a doufat, ze to neudre do nas. Proste o zabavu bylo postarano, nebyl sebemensi cas myslet na to, ze je to nezazivne :-). (Vsak vis - Zillertal, co jineho tam cekat nez dest. Vlastne jeste bourku.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv kvě 19, 2022 18:02

apuka píše:Zase bych nemohl rict, ze ta severni cast, ten traverz az na Olperer hutte by byla nezazivna a nezajimava cesta, hlavne kdyz to udelas jako manzelka a syn - si prechod z Friesenberghausu na O. hutte, coz je jen 2-3 hodiny zpestreli vystupem na Hoher Riffler.

Jasne, ze si to muzes takhle vylepsit, ale muj salek caje to proste neni. To si holt musi kazdy rozmyslet sam, co mu nejlip vyhovuje. My jsme tam sli traverz jeste nekde u hranic, nahoru primo a zpatky jsem vymyslel, ze to vezmeme po jine stezce. Strasne dlouhy traverz udolim az na konec a pak po druhe strane zase zpatky. Tvarila se, ze mne zabije 8-[ :D

Jak mam treba rad Grand Paradiso, tak tam vim o jedne stezce, kterou bych sel znovu nerad. Ma presne takovyhle charakter, vzdusna vzdalenost vypada v pohode, ale obchazeni vsech tech hlubokych zarezu zabere pul dne. Furt jdes skoro po rovine a furt se nikam nepohnes. Nastesti je tam asi jedina a dneska se ji snadno vyhnu, poprve jsem si jeste pres neznacena sedla netroufnul.

apuka píše:Vsak vis - Zillertal, co jineho tam cekat nez dest. Vlastne jeste bourku.

Snih. Ten jsme tam taky meli. V cervenci :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv kvě 19, 2022 19:36

Jo, mas pravdu, na to skupenstvi vody jsem zapomel, ten jsme na BHW neuzili, zato jindy v Zillertalu docela ano. Vlastne jeste i led - kroupy.

Jasne ze mas pravu s tema traverzama. Ale hodne to zavisi od toho, kde to vede, co je v okoli, co vidis, atd. Taky znam par traverzu, kde je vyhled naprosto uzasny a neomrzi ani v nejmensim. Navic se to meni skoro kazdym bocnim hrebinkem/"vyslapnutim" ze zarezu. Jen to chce to spravne pocasi - zase ne prazici slunce, protoze tech par hodin na sklaach teda da dobre zabrat, i kdyz jsi kousek pod 3000.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » ned kvě 22, 2022 20:44

Dakujem za tipy. Pozeral som si ich na mape a zistoval obsadenost chat.
Chaty v Zillertalskych alpach su v nasom termine (zaciatok augusta) uz obsadene.

Zatial sme rozhodnuti ist Vysoke Taury a zaujala nas tato trasa Venediger and Lasörling Höhenweg (http://www.casehikes.com/venediger-and- ... -hohenweg/).

Na mape vyzera takto https://en.mapy.cz/s/gepenojoha
Este nie sme rozhodnuty ci pojdeme naznacenym smerom, alebo opacne.

Chcem sa spytat ci nemate s touto hrebenovkou skusenosti?

Mal by som otazky k trasam od chaty Johannis-hutte ku chate Bonn-Matreoer hutte. Podla mapy trva cesta 11h,
podla sprievodcu (vid. link vyssie), trva cesta 5.5 hodiny.
Po ceste je este chata Eisseehutte, ale ta je sukromna.
Hladal som tuto trasu aj na https://www.bergfex.sk/sommer/tirol/tou ... hoehenweg/ a tam trasa od chaty Sajathutte ku Johannis-hutte vedie trasou, ktora nie je na mape vyznacena.

Dalej trasa od chaty Neue Prager Hutte ku chate St. Poltener Hutte ma podla mapy 12 hodin a sprievodca udava 8 hodin.
Su na tychto trasach moznosti bivaku, ak by sme do vecera nestihli prist na chatu?
Ktore casy su viac realne, tie na mapy.cz, alebo v tom sprievodcovi?
Ake mapy este pouzivate na planovanie tras a daju sa z nich vycitat casy?
Dakujem.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pon kvě 23, 2022 1:56

bonatius píše:Este nie sme rozhodnuty ci pojdeme naznacenym smerom, alebo opacne.

Tenhle smer je lepsi. Celkove a taky kvuli nejproblematictejsi pasazi, coz je prechod pres Galtenscharte, tu chces jit smerem nahoru a ne dolu. Zvlast natezko. Nejhorsi je to az uplne nahore, stoupajici traverzy nad sutovymi svahy, nepevna cesticka a provesene lano. Sel jsem to dolu a nebylo to teda nic moc, koukas primo tam, kam muzes ujet a sletet. Mas to i v tom popisu, ver mu, za spatneho pocasi to neni dobry napad.

bonatius píše:Mal by som otazky k trasam od chaty Johannis-hutte ku chate Bonn-Matreoer hutte. Podla mapy trva cesta 11h, podla sprievodcu (vid. link vyssie), trva cesta 5.5 hodiny.

5.5 hodiny by mohlo byt realne, natezko mozna o neco vic. 11 hodin je blbost.

bonatius píše:Po ceste je este chata Eisseehutte, ale ta je sukromna.

Je. A? Docela fajn, doporucuju udelat si kolecko k Eissee, po smeru hodinovych rucicek. Pripadne vylezt na Walhorntorl a Weisspitze, je tam jeden z nejlepsich vyhledu v blizkosti tehle trasy. Technicky to neni tezke, ale byl jsem tam naposled pred mnoha lety, to se slo po horni hrane snehu, nevim, jak to vypada ted. Kazdopadne do sedla je to v pohode a vyhled uz je i tam.

BTW, ma to jeste dalsi plus. Johannishutte byva nechutne narvana, zvlast kdyz je pekne. K veceru se tam neda ani najist, kdyz jdu okolo. Protoze se odtud chodi na Venediger. Tj. tam bych spal jen v nouzi nejvyssi.

bonatius píše:trasa od chaty Sajathutte ku Johannis-hutte vedie trasou, ktora nie je na mape vyznacena.

Nekdy v minulem desetileti tam spadla skala a stezku zrusili. Na starych mapach je.

bonatius píše:Su na tychto trasach moznosti bivaku, ak by sme do vecera nestihli prist na chatu?

V zasade jo, ale jak kde, v nouzi to ale pujde i na cesticce.

bonatius píše:Ktore casy su viac realne, tie na mapy.cz, alebo v tom sprievodcovi?

Pouzivat casy spocitane na mapy.cz ve vysohokohorskem terenu? #-o To snad nemuzes myslet vazne. Casy vzdycky podle pruvodce nebo ceduli v terenu po prepoctu svym koeficientem. Casy v tom popisu vypadaji na prvni pohled realne.

bonatius píše:Ake mapy este pouzivate na planovanie tras a daju sa z nich vycitat casy?

Tady zasadne Alpenverein a ne, casy nevyctes. Od toho jsou pruvodce. Casy se daji vycist z mapy v jednoduchem terenu, ale ne ve vysokohorskem, kde te kratky tezky usek muze zdrzet treba hodinu. Jak to chces vycist z mapy? V tom pruvodci, co jsem ti doporucoval, casy pro vsechny useky i varianty jsou.

Jeste par poznamek. Ty vystupy na vrcholy sis nakreslil sam? A precetl sis o nich neco?
- Kristallwand: je to ferata. Celkem jednoducha, ale musis po ni i dolu.
- Saukopf: ten je OK, ke konci sice par lan je, ale je to jednoduche. Akorat to neni uplna prochazka, 500 hm v suti.
- Tulpspitze, Kreuzspitze, Scherneskopf: misty jistene lany, nejnarocnejsi je zacatek tj. prechod pres Tulpspitze
- Lasoerling: jestli budete mit problemy uz pri sestupu z Pragraten Toerlu, tak o tom ani neuvazujte. Sel jsem to druhou cestou, bylo tam dost jisteni a fakt bylo potreba. Akorat si uz nevzpominam, kde koncilo. Kazdopadne si myslim, ze toho budete mit plne kopyta a lezt jeste na vrchol chtit nebudete.

Jinak doporucuju to same, co mas v tom popise. Jit se podivat na Clarahutte a na Reichenbergerhutte jit pres Dabertal. Je to delsi, ale pohodlnejsi a podstatne hezci. Vystup primo od Pebelalm je trhak, obcas to chodim spis v ramci treninku, natezko bych si to odpustil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pon kvě 23, 2022 7:37

@bonatius: Ze je naprosty nesmysl se spolehat na casy z mapy.cz mimo CR (pripadne, jak mike pise ve velmi jednoduchem ne moc hornatem terenu) je uplny nesmysl. Muze to vyjit ujete na jednu i druhou stranu. I kdyz mam dojem, ze tam udelali zmenu algoritmu pro vypocet v hornatem terenu a ted "prehaneji" v opacnem smeru - co predtim psali, ze trva (z bricha) 1,5 hod, ve skutecnosti to byla ferata na 7 hod, ted klidne pisou mapy. cz i 12 hod. Pri "beznem", tj. neferatovem VHT terenu predtim psali 2-3 hod, ted 11-12 hod, na miste psano (a taky skutecnost pro bezneho turistu) 5-6 hod.
Rozhodne bych veril tem pruvodcum - jak na linku tak i Rotheru.

Co se tyce map - tak nejmin bych veril prave mapam.cz :-). Netvrdim, ze jsou tam spatne, nevim, nekontroloval jsem, ale na zaklade zkusenosti i jinde bych rekl, ze na nich najdes mnoho cest, ktere v terenu (mozna uz) nejsou a nenajdes takove, ktere tam jsou i desitky let. Alpenverein mapy jsou taky hodne zastarale, moc casto je neobnovuji, takze taky se muze stat, ze tam mas starou stezku a nova na ni neni. Coz by se ale dalo napsat o vsech mapach.
Kdyz ale pujdes po hlavnich znacenych stezkach (ty prechody mezi chatami), tak to najdes na uplne vsech papirovych i online. My kdyz jsme tam byli, jsme meli Kompass mapy (ktere mike docela nesnasi a shazuje) a na znacene stezky byly asi nejlepsi z tehdy dostupnych. AV mapy maji pri lidi chodici po stezkach az prilis moc informaci a docela spatne se v nich da orientovat, to se musis naucit. Zase ty informace jsou nezastupitelne, pokud jsi milovnik neznacenych stezek.

Pokud chces ji tz chaty na chatu, tak si zkus najit stranky kazde chaty, vetsinou je maji a taky vetsinou tam maji uvedene doporucene tury z chaty vcetne prechodu na sousedne. Vetsinou i s uvedenim casu.

Dalsi moznosti je si zkusit najit na Outdooractive.com nebo Alpenvereinaktive.com (ale klidne i nekde jinde) popis jednotlivych tras. U beznych a zanmejsich vicedennich trecich je tam casto uvedeny cely prechod po jednotlivych dnech. Samozrejme, ty jednotlive prechody i vystupy na vrcholy dokazes najit i na jinych strankach, zkus zadat do googlu vzdy nazev obouch chat nebo kopce, kam chces a k tomu jeste slovicko "tour".

Co se tyce Johannishutte, ja jsem tam nespal ani nejedl, jen jsme se nechali tam vyvest busem. Jak mike psal, chodi se odtud na Venediger (a ten bus cele hodne zkrati), manzelka se synem taky tak sli, ja jsem sel jinam. Ale ta chata se mi vubec ale vubec nelibila uz ani zvenci a jak jsem tam videl chovani par zamestnancu. Mi to prislo, ze je to jen fabrika na penize a kazdy kdo tam nechce nechat alespon XX Eur je tam ne moc vitany.

Jeste k terminu - zacatek srpna je asi ten nejhorsi termin, co se tyce obsazenosti. To jsou prazdniny v Rakousech i Nemecku vsude, stejne tak i v Holandsku. Do znamejsich destinaci jezdi tehdy i dost Cechu, Slovaku, Polaku a Madaru. Nastesti bude min Rusu. Proste je to nejvetsi spicka.
K Berliner Hohenweg (ale nejenom) - bych se jeste zkusil kouknout, jak to vypada s obsazenosti den-dva predtim nebo potom, jak vychazi "Vas" termin a stejne tak i v opacnem smeru. Pokud byste nastupovali patek, sobota, nedele, tak to je taky nastupny termin vetsiny dalsich. Zacatek pres tyden muze byt mnohem pristupnejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » pon kvě 23, 2022 7:53

Dakujem Vam za informacie.

Co sa tyka casov podla mapy.cz, tak v Stubai tie casy +- hodina sedeli. Myslel som si, ze tu to bude podobne.

Termin je bohuzial dany, deti budu v tabore, a zamestnavatelom.

Co sa tyka smeru trasy, z turistickeho centra mi odpisali, ze mi odporucaju ist presne naopak, teda zo Strödenu do Matreier Tauernhausu. Este si to premyslim.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pon kvě 23, 2022 10:18

bonatius píše:z turistickeho centra mi odpisali, ze mi odporucaju ist presne naopak, teda zo Strödenu do Matreier Tauernhausu
Nevim, do ktereho turistickeho centra jsi psal, nejspise nekam do Matrei, ale uvedom si, ze tam vetsinou budou doporucovat tak, jak to jim vyhovuje. Napr. ze mnoho lidi to chodi tim smerem (pripadne alespon cast) a jim je to vyhodnejsi, pokud se chodi "hromadne". Ze je na jednom konci parkoviste vice prizpusobene na dlouhodobe parkovani... Zrovna v tomto pripade toto muze hrat roli, bo sice obe parkoviste jsou hodne orientovane na jednodenni vylety, ale na Matraier Tauernhausu je to vice zamerene na klientelu, ktera tam necha vice penez - na utratu v restauracich, popojde kousek "dovnitr" pohori, je tam takova osada, kde je dobrych par kramku, kde si muzes koupit ruzne "mistni zajimavosti", je tam rezbarska dilna i jine dilny, s prodejnami, atd., kde se da nechat dost penez (a taky se tam nechava). Navic MTH je hned u duleziteho severojizniho tahu hned za/pred tunelem a hodne se tam zastavuji takovi "prujezdni" navsevnici - prave na jidlo a prochazku. Takze tam asi ne uplne radi vidi zapratane parkoviste "neuzitecnymi" auty.

V neposledni rade taky tam casto davaji radu lidi, co zase tak moc do tech hor - a hlavne ne na prechody - sami nechodi a nemaji zas tak moc tuseni, co je pro turistu natezko vyhodne a co min.

Proto neni az tak moc vhodne se spolehat na jejich rady. To uz spise se zeptat - kde to jde - primo na chate u mist, kde tusis mozny zadrhel. Napr. co Ti mike psal, ze bys to asi nechtel schazet, lepsi nahoru.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » pon kvě 23, 2022 11:08

ohladom parkovania mi odporucili free pakovisko priamo v Matrei a poslali mi aj odchody busov na obidve strany.
Inak tie parkoviska na oboch stranach su platene.

Urcite sa este spytam aj chatarov na smer trasy. Zatial iba zbieram informacie.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pon kvě 23, 2022 17:07

apuka píše:Co se tyce map - tak nejmin bych veril prave mapam.cz

Ja teda vubec nechapu, jak muze nekoho napadnout pouzit na VHT mapy.cz :D

apuka píše:Alpenverein mapy jsou taky hodne zastarale, moc casto je neobnovuji

Schvalne jsem se kouknul a kdyz jsem nasel nejaky udaj o Venedigergruppe, tak rok vydani 2014. To mi prijde v pohode, jak stav ledovcu, tak stezky.

apuka píše:Co se tyce Johannishutte, ja jsem tam nespal ani nejedl, jen jsme se nechali tam vyvest busem. Jak mike psal, chodi se odtud na Venediger (a ten bus cele hodne zkrati), manzelka se synem taky tak sli, ja jsem sel jinam. Ale ta chata se mi vubec ale vubec nelibila uz ani zvenci a jak jsem tam videl chovani par zamestnancu. Mi to prislo, ze je to jen fabrika na penize a kazdy kdo tam nechce nechat alespon XX Eur je tam ne moc vitany.

Ano, bohuzel je to tak. Ja jsem tam parkrat jedl, kdyz jsem se vecer odnekud vracel a presne tak to vypada i vevnitr. Docela rozdil proti jinym chatam v oblasti. Ne ze bych se divil, ale takove chate se rad vyhnu a spal bych tam jen v nouzi nejvyssi. Podobne je na tom treba VEII pod Grand Paradisem, protoze je odtud nejlehci cesta na 4k vrchol. Tam jsem spal a pripadal jsem si jak v kravine, nikdy vic.

Prekvapive i Defreggerhaus je na tom lip, akorat maji cedulky v umyvarkach, ze voda je nepitna, aby si ji lidi kupovali (nejspis tu samou ;-)). Tipuju, ze lidi dojedou vecer taxibusem na Johannishutte, tam prespi a jdou rovnou na Venediger. Takovi ti sberaci zazitku, co jim hory nic moc nerikaji, proste si udelaji carku, dneska vlastne selfie na vrcholu. No a chata se prizpusobi klientele.

bonatius píše:ohladom parkovania mi odporucili free pakovisko priamo v Matrei a poslali mi aj odchody busov na obidve strany. Inak tie parkoviska na oboch stranach su platene.

Ano, je to tak a neni to problem. Busu jezdi na obe strany dost. Na sever trochu min, ale to je pro tyhle ucely celkem fuk.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pon kvě 23, 2022 21:35

mike píše:Schvalne jsem se kouknul a kdyz jsem nasel nejaky udaj o Venedigergruppe, tak rok vydani 2014. To mi prijde v pohode, jak stav ledovcu, tak stezky.
Vydani neznamena aktualni stav v roce vydani. Zakladni podklad bude alespon o rok starsi (kvuli planovani u AV i ze ne kazdy rok delaji plnou aktualizaci u geografickych spolecnosti), stav ledovcu tak o tri nebo vice let starsi (ve vydani 2007 je jejich stav z r. 2004 - a to je jeden z nejlepsich pomeru ze vsech cca 15-ti AV map, ktere doma mam a jsou o oblastech s ledovcem. Uz jsem o tom psal, nektere mapy maji (v case vydani) i 12 let stare podklady stavu ledovcu.
Ale ani ten cca 10 let stary mapovy poklad se neda nazvat jako "v pohode"...

Ale koukam, ze za poslednich cca 10 let vetsinu map znovu vydali, nektere sice jen pretiskli nezmenene, ale najdou se i nanovo zpracovane. Maji ale stejne zvlastni zpracovani - u jedne z mala map, kde to maji vice rozepsane na strankach (57/1 Karnischer Hauptkamm): rok vydani 2020; Stav ledovcu 2019 (!az prekvapive cerstve); mapovy zaklad 2018 pro rakouskou cast a 2019 zahranicni cast. A k tomu dostanes darem booklet - prilohu jejich rocenky (alespon souvisejici s oblasti na mape).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » úte kvě 24, 2022 7:51

Jeste k mapam a casum.

Me dnes rano napadlo, ze pokud bys nastojil na casech, mel bys se kouknout po mape od Kompassu. Ty posledni, co jsme od nich kupovali (i kdyz z jinych oblasti) uz mely k mape i brozurku, kde byvaly uvedene nektere chozenejsi trasy na te mape vcetne casu (realnych, cca co je na cedulich na miste) - a mezi nimi byly prakticky vsechny prechody z chaty na chatu. Ale zase ne moc vystupu na tritisicovky, hlavne ne ty tezsi.

Osobne si ale myslim, ze vsechno lip najdes na internetu, vcetne i popisu tras a zradnosti. Jen neni dobre se spolehat na nektere ceske popisy, hlavne od lidi s "rychlou chuzi" nebo bezcu, protoze uvadeji svoje casy - a ty jsou nekdy ani ne polovicni oproti casum pro bezne tursity (ty z ceduli).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod davvee » stř kvě 25, 2022 8:08

Zdravím,
asi je vlákno neúplně správné. Ale máte zkušenost s pronájmem celé chaty ? Nemyslím, ted horskou chatu. Ale spíš klasické ubytování. Potřebovali bychom vzít sebou psa a ideálně měli celou chatu pro sebe. Něco ve stylu na SVK, kdy si pronájmu celou chatu někde v Podbánském. Hledal jsem něco na bookingu, ale když už jsem něco našel, tak se bavíme o cenách za týden 30 000 :/
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » stř kvě 25, 2022 16:07

Hm, a jakou cekas cenu??? Koukni na ceny apartmanu na tyden, chata je neco jeste jineho, navic je to vetsinou neco vetsiho.

Ale da se obcas najit i na strankach mistnich tur. stredisek/informaci. Potom par (doslova) moznosti muzes mit i na ceskych strankach, napr. tady. Jen jsem tam dal nahdone datum a pocet osob, to uz si upravis. Podobnych stranek mas vice.

I na bookingu mas od nejakych 430 EUR, asi zavisi na miste a case.

Nebo zkus napsat, do jake oblasti chces, zkusim se TI na to podivat, jestli neco najdu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv kvě 26, 2022 9:25

Jeste jsem zapomel dodat, ze se psem nemusi byt problem ani kdyz si sezenete "pouze" apartma, hlavne na rozlohu vetsi. Mys jsme to takto delali a bylo to uplne v pohode jak pro nas, pro ubytovatele i pro psa, casto je to jedine vydavane aprtma v dome a plne k dispozici je i velka zahrada. Treba se vzdy podivat na podminky, popis a fotky. Samozrejme, pokud chces jit velikostne s "kravou" nebo "medvedem" (napr. s vlkodavem nebo kavkazakem), to je trochu jine :-). Jen se je treba vzdy podivat, jestli ubytovani je povolene i se psem. To ale plati i kdyz si pronajimate celou chatu.

Dost blbe ted je, ze posledni dobou uz skoro vsude i v "prirode" na horach se vyzaduje, aby byl pes na voditku. To za nasich casu bylo jeste jen na ohrazenych pastvinach (v obyvane oblasti je to samozrejmost). Takze ted je to s volnym pobihanim/probehnutim o dost slozitejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy