Poprve do Alp, jak na to

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Quido » úte zář 2, 2014 11:10

pokud zavzpomínám na své začátky, tak v horách mne až tak nepřekvapila tolik zima samotná, jako především chladný vítr a pak když je v kombinaci s deštěm, sněhem nebo se zmrzlou jinovatkou... v bezvětří může být teplota klidně +2°C, ale silný studený vítr z toho klidně udělá hnedle -8 nebo -10°C, což už není sranda...
v takových podmínkách se opravdu vyplatí dodržovat u oblečení systém vrstev (a nakonec se ukáže, že jich nemusí být moc, pokud všechny správně fungují), tak hlavně nějakou neprofuk bundu/mikinu a pak něco kvalitního proti dešti
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod fps » úte zář 2, 2014 13:57

mike píše:Zrovna koukam na webkamery a na hlavnim alpskem hrebeni dneska napadl snih asi od 2200...

taky sleduji, Glocknergruppe se blíží, ale tomu co napadlo bych ani neříkal sníh, to je poprašek který do několika hodin sleze http://www.feratel.com/cz/webova-kamera ... ckner.html, obzvlášť když se má začít oteplovat

Mawenzi píše:kolem Triglavu

tady je předpověď na Triglav http://www.yr.no/place/Slovenia/Other/Triglav/long.html, a ty asi do 2864 m nepolezeš, takže počítej minimální teplota cca +3°C, a to jenom ráno, já 5.9. jedu na šest dní na těžko na Glocknergruppe, budu max v 3000 m, nejnižší teplota ráno má být cca 0°C http://www.yr.no/place/Austria/Salzburg ... /long.html, a já budu mít 2x 200 g/m2 CoolMax scampolo, 2x 200 g/m2 CoolMax triko krátký rukáv, 2x 170 g/m2 CoolMax triko dlouhý rukáv, jedno na sobě, druhé v batohu, a na tom větrovku, případně mambránovku, budu to různě kombinovat, ale nepředpokládám že bych měl mít někdy vše na sobě, já teplou vrstvu vozím až když je pod nulou, ale tohle si musí každý otestovat sám na vlastní tělo, samozřejmě budu mít tunel, čepici, a rukavice, vše jenom slabší
Mawenzi píše:Obávám se, že bude akorát pršet a pršet.

bez membránové bundy, a bez membránových kalhot do hor na víc dní nejezdím
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » úte zář 2, 2014 17:56

Takovy poprasek jsem mel v cervenci v Italii asi ve 2700. Pres noc slezl, ale i tak bylo druhy den ve 3200 asi 30 cm snehu a padaly laviny. A to bylo vic na jih a tepleji. Nepodcenuj to, v horach stoupa snih s vyskou rychleji, nez jsi zvykly. Navic uz je zari a je chladno, takze se klidne muze stat, ze tenhle snih uz od nejakych 2500 - 3000 do jara nesleze. Pevne doufam, ze se pletu...

fps píše:tady je předpověď na Triglav http://www.yr.no/place/Slovenia/Other/Triglav/long.html

Je mi lito, ale norska predpoved ted v Alpach vubec nefunguje. Sleduju ji uz 14 dnu a je k nicemu. Na vic, nez 3 dny dopredu se porad meni a kdyz porovnam kratsi s realitou na webkamerach, tak taky nic moc. Pocasi je letos strasne nestabilni a skoro zadna predpoved nefunguje v horach dyl, nez na 1 - 2 dny.

fps píše:bez membránové bundy, a bez membránových kalhot do hor na víc dní nejezdím

Jj, lepsi, kdyz nejsou potreba, ale je to zakladni vybava.

Mawenzi píše:Obávám se, že bude akorát pršet a pršet.

V takovem pripade je lepsi sedet doma a nadavat na pocasi ;-) Ver mi, ja uz nadavam 14 dni a jak bych rad jel...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod fps » úte zář 2, 2014 18:45

já se na sníh těším, dost už bylo tepla, a snad už vím za ty roky o co jde, moje jedna z hlavních zásada v přírodě je nic nepodcenit

jsem zvědav jak to zase vyjde, ale Norům už moc nevěřím, ty hlásí skoro na všech šest dní na Glocknergruppe déšť, a na dva dny dokonce vydatný, kdežto jinde maximálně lehké přeháňky, a to by mělo být reálnější, protože se sem sune tlaková výše, takže to vypadá dost dobře

cca 700 g v membránové bundě a kalhotách rád v batohu unesu třeba celý výlet
Naposledy upravil fps dne stř zář 3, 2014 10:34, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » úte zář 2, 2014 19:04

Jakeho tepla? ;-) V Alpach snad od konce cervna nebylo pekne dyl, nez den v kuse. Na snih se moc netes, v horach je to fakt neco jineho, nez u nas. Hlavne ta zmena s vyskou je necekana, na 500 vyskovych metrech ho muze pribyt tolik, ze neprojdes a 500 metru prevyseni neni nic ani na hrebenovkach. No, taky jsem byval takhle naivni, ale jeden zarijovy vylet u Ankogelu mne z toho vylecil ;-)

Tlakova vyse byt mela, ale uz nema, podle AV ma byt pocasi o vikendu velmi nestabilni. Italove to potvrzuji a tem verim v Alpach vic, nez Norum. Mam pocit, ze norske modely s horama nejak nepocitaji, maximalne prepocitaji teplotu na podle vysky, ale treba vitr je uplne mimo. Obvykle ma byt stejny jako v udoli, coz je nesmysl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Quido » stř zář 3, 2014 9:15

mike píše:Takovy poprasek jsem mel v cervenci v Italii asi ve 2700. Pres noc slezl, ale i tak bylo druhy den ve 3200 asi 30 cm snehu a padaly laviny.


Vzpominám na Švýcarsko 2010 (Wasserwendi - Interlaken) na přelomu srpen/září, když jsme přijeli, první den v dešti, k večeru se změnil ve zmrzlý déšť a v noci nasněžilo v některých místech až 90 cm sněhu - mnohé hřebenovky nad 2000 m okamžitě zavřeli.... a přestože pak bylo už jen krásně slunečno, sníh se držel ještě 3 dny... 8)


mike píše: Je mi lito, ale norska predpoved ted v Alpach vubec nefunguje. Sleduju ji uz 14 dnu a je k nicemu. Na vic, nez 3 dny dopredu se porad meni a kdyz porovnam kratsi s realitou na webkamerach, tak taky nic moc. Pocasi je letos strasne nestabilni a skoro zadna predpoved nefunguje v horach dyl, nez na 1 - 2 dny.


tak jest - taky to sleduju a letos se od jara skoro každá předpověď, včetně yr.no, trefuje jen vyjímečně, a to i u nás v Beskydech
:roll:


o to více tedy platí: není špatného počasí, je jen špatně vybavený turista :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod apuka » stř zář 3, 2014 9:43

Mawenzi: Ja jsem byl v Julkach na konci cervence. Prselo a prselo, snad krome jednoho dne skoro vzdy cely den s prestavkami. Ale co jsem si odnesl za zkusenost, kterou jsem jeste za nejakych 10 let v Alpach za ruznych podminek nezazil: Nebyl tam ani tak problem s teplotou, resp. chladem, jako spise s vysokou vlhkosti a kombinaci toho prostredi. At jsem mel na sobe cokoliv za obleceni (i jenom jedine funkcni tricko, dokonce i "nahore bez") pri 12-16.ti stupnich (dalsi podminky skoro jedno, dest, slunce, zatazeno, dokonce i vitr), jsem se potil jak blazen i kdyz jsem jeste neudelal ani krok. Kazdy kus obleceni jsem mel tak mokre zevnitr, ze jsem to musel po jednom vylete menit, nedalo se v tom vydrzet (i sam sobe jsem smrdel :mrgreen:) a pritom dalsi tyden jsem to same (po vyprani :wink: ) v pohode pouzival tyden na sobe a nebylo vubec citit.
Takze bych doporucil si dobre hlidat obleceni nejenom z hlediska chladu ale i z hlediska prodysnosti, resp. vetrani a bud vzdy oblecena tak, aby se clovek co nejmene potil - vlhke obleceni Ti bude navozovat nizsi pocitovou teplotu - a kdyz uz, tak se snazit co nejdriv se "vyvetrat" a vysusit.
Rekl bych, ze kolem Triglavu zase nebudes mit (v soucasne meteo situaci) tak velke teplotni rozdily. My jsem obleceni moc nemenily, i kdyz jsem sli z Bovce (cca 400 m nad morem) do 2200 a vys. Rano je chladno i niz a kdyz pujdes vys, bude se s postupem denni doby relativne oteplovat. Jo, taky tvrdim, ze i nad 3000m se v pohode da slapat v jednom tricku, i kdyz je tak +7-8 stupnu i min. Pocitove to vnimas jinak jako v nizine. Jina vec vsak je, kdyz slapes kolem ledovcu - salavy chlad muzes citit, i kdyz bude nad +20...
A neboj se tech hor. Az se Ti bude libit, vem na to jed, ze se do nich budes vracet. Myslim, ze tady na foru si vzdy nekoho najdes, kdo se rad prida, nebo kdo nekoho rad pribere. Ne kazdy je tady horolezec na ledovcove tezko pristupne stity nebo denni 50km prechody na tezko... Navic nektere oblasti, napr. takovy Otztal nebo Zillertal jsou velice vhodne i pro podobne typy, kteri se ponekud jeste boji do hor - sezenes si kartu, na ni je zdarma velice dobra doprava vsude, i do vysokych hor, muzes pouzit lanovky a nejdrive jenom kolem nich nebo po ve velkem pouzivanych cestickach ruznych delek a tezkosti, kde vzdy bude dost lidi, kteri pomohou, kdyby neco. Napriklad k chatam. A pripade spatneho pocasi se jenom nekam vyvezes lanovkou a/nebo zalezes nekam na koupaliste, muzeum nebo jine zajimave misto. Taky jsme tak zacinali, dokonce s malym deckem. A potom zjistis, ze bez problemu zvladnes i neco slozitejsiho, odlehlejsiho a uz se nezastavis :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod apuka » stř zář 3, 2014 10:06

fps: Promin, ze to reknu tak, ale kdyz se tesis v tech vyskach 3000+ na snih pri treku na tezko, tak si spomen na svuj prispevek, kde pises (sice vietnamskou cestinou :lol:): "moje jedna z hlavních zásada v přírodě je nic nepodcení".
Tvoje cesticky pravdepodobne budou vest ve velke mire po dost strmych svazich, kde i 10 cm mokreho a topiciho se snehu muze nadelat i vice jak neprijemnosti. A toho snehu nad Tvoji hlavou bude nasobne vice. Taky si vzpominam, jak jsem sam slapal do sedla pod Hoher Riffler ve Verwallu v mraku - cerstvo napadlo asi 20-30 cm mokreho snehu, postupne troje stop, dvoje stop, jedna stopa az nakonec zadna stopa, znacky nebylo videt, viditelnost cca 10-15m. Nahoru to slo, sice jsem musel hledat cestu, ale bylo to "smerem nahoru", teren jednoduchy. Avsak, kdyz jsem za hodinku sel dolu, tak uz se hodne topilo, jinak podminky stejne. Ja jsem jenom slysel, jak z jedne i druhe strany neco pada, jednou minilavina, jednou kamen nebo skalka. A kdyz kousek ode mne spadla s rachotem skala asi ve velikosti lidske hlavy, tak jsem mel srdce v riti... Bylo to dokopy asi 7-8 minut chuze, kym se zleb rozsiril, ale kaslal jsem na cestu, sel jsem stredem (alespon jak jsem to tusil) ale i tak to padalo par metru ode mne a nemyslel jsem na nic jineho jako na to, ze dole me cekaji... Tak rychle jsem asi nikdy podobny teren neslezl... Cesta od sedla na vrchol byla jeste jina vec, kdyz nevidis znacky a snehu je uz tak 40-50 cm, zapadavas a netusis, jaky je teren, jen to, ze na jedne strane mas pod sebou 100+m sraz a pod nim jeste prudky ledovec.
Kdyz si predstavim, ze v podobnem terenu bych mel slapat hodiny, tak bych to teda zabalil hned na zacatku.
Plus jeste jedna poznamka k tomu, ze teple obleceni si beres az kdyz je pod nulou. Nezapomen, ze budes chodit kolem ledovcu. Rano se Ti lehce stane, ze bude i docela dost pod nulou. Zafouka poradny vitr a pocitove se dostanes v klidu na -15 i min, hlavne kdyz jeste bude i snih. To fakt neni to same jako chodit v CR.
Krajina a cesticky jsou to krasne, dokonce ani ne technicky narocne - ale podcenit je a okolnosti je cesta do pekel, nebo alespon na vyuziti Alpenvereinu....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod fps » stř zář 3, 2014 10:28

mike píše:Italove to potvrzuji a tem verim v Alpach vic, nez Norum.

dej odkaz na stránky kterým v počasí věříš, a nebo i máš ozkoušeno že fungují nejlépe
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Quido » stř zář 3, 2014 10:38

kam se nám podělo funkční prádlo?! :((

:D :D
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod fps » stř zář 3, 2014 11:23

apuka píše:kdyz se tesis v tech vyskach 3000+ na snih pri treku na tezko

pro mě není problém to otočit když na to nemám, nebo když je hodně sněhu či ledu, a třeba to celé obejít údolím, mě nejde o žádné zdolávání vrcholů

apuka píše:Plus jeste jedna poznamka k tomu, ze teple obleceni si beres az kdyz je pod nulou. Nezapomen, ze budes chodit kolem ledovcu. Rano se Ti lehce stane, ze bude i docela dost pod nulou. Zafouka poradny vitr a pocitove se dostanes v klidu na -15 i min, hlavne kdyz jeste bude i snih. To fakt neni to same jako chodit v CR.
Krajina a cesticky jsou to krasne, dokonce ani ne technicky narocne - ale podcenit je a okolnosti je cesta do pekel, nebo alespon na vyuziti Alpenvereinu....

tohle jsem zažil mnohokrát, a nemá cenu abych se znova rozepisoval o tom kde jsem všude za cca 30 let byl, za ty roky to mam vše už vychytané, měl si někdy na sobě tohle všechno "2x 200 g/m2 CoolMax scampolo, 2x 200 g/m2 CoolMax triko krátký rukáv, 2x 170 g/m2 CoolMax triko dlouhý rukáv"? asi ne, tohle vše když na sebe navlečeš, tak to je teplejší než třeba PWS, a tam co budu spát (cca 2500 m n. m.), bude nejnižší teplota cca +5°C
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » stř zář 3, 2014 16:55

fps píše:dej odkaz na stránky kterým v počasí věříš, a nebo i máš ozkoušeno že fungují nejlépe

Letos uz neverim nicemu :? V Italii mi celkem funguje tohle a da se z toho trochu vycist i jih Rakouska. Ale presne to letos bylo jen na den dopredu, dva az tri jen ramcove. No a pro Alpy celkove Alpenverein.

K te diskusi vyse. Vybavy se bat nemusis, kdyz fungujes u nas v zime, tak podzim v Alpach zvladnes bez problemu i kdyby bylo extre hnusne. Co se v Alpach lisi a na co ti dosavadni zkusenosti nestaci je tohle:
- teren: to uz jsem nekde psal. Jinde nez po znacenych cestach nemusis vubec projit nebo je to nebezpecne.
- snih: pribyva rychle s vyskou a muze te zpomalit tak, ze za den ujdes jindy dvouhodinovou trasu nebo neprojdes vubec. Plus laviny, po snezeni nekde hrozi i v lete.
- orientace: kdyz stezky a znacky zapadnou snehem a/nebo prijde mlha, nemusis najit cestu. GPS ti nepomuze, protoze znacky na mapach nejsou nekdy uplne presne a ve vysokohorskem terenu staci 50 m i min horizontalni odchylky, abys neprosel.
- padajici kameny pripadne led: tohle u nas skoro nehrozi, v horach nekde hodne. Je dobre koukat, co je nad tebou. Kameny padaji po snehu, ledu, ze skal a klidne leti i stovky metru. Dalsi duvod, proc chodit po stezkach, jelikoz ty jsou obvykle v ramci moznosti vedeny bezpecne.
- vyska: mirnou vyskovou nemoc nemusis na tele vubec poznat, ale ovlivnuje usudek, jelikoz ma mozek min kysliku. Klidne uz od 2500 metru.

Neber to jako straseni, vsechno uvedene jsem uz zazil i kdyz ne najednou. Prijde mi, ze to beres trochu na lehkou vahu. Zkusenosti sice mas dost, ale u nas a v tomhle pripade je to mozna i na skodu, jelikoz si mozna veris vic, nez je zdravo. Sance, ze to zvladnes a tyhle zkusenosti naberes postupne taky, je velka, ale lepsi upozornit predem. Prijde mi, ze zakladni zkusenosti v Alpach je dobre ziskat v sezone, jelikoz je obvykle tepleji, neni snih, jsou delsi dny a kdyz dojde na pruser, je vetsi sance, ze te nekdo najde.

fps píše:pro mě není problém to otočit když na to nemám, nebo když je hodně sněhu či ledu, a třeba to celé obejít údolím, mě nejde o žádné zdolávání vrcholů

Nekdy to znamena uplnou zmenu planu. Letos mne zastavil asi 30 m firnovy traverz (40 - 45 stupnu se spatnym dojezdem) a trvalo 5 dni, nez jsem se dostal do mista, kam jsem ten den chtel dojit. Musel jsem obejit cele hory dokola pres ctyri 3k+ sedla. A to jsem byl prosim na stezce, ktera sice nebyla znacena v terenu, ale na mape nakreslena byla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Quido » stř zář 3, 2014 18:05

pridam se ke "straseni":

@Co se v Alpach lisi a na co ti dosavadni zkusenosti nestaci je tohle:@
krome toho, ze se nesmis pohybovat mimo znacene a vyhrazene cesty/ trasy, pokud nemas certifikovaneho pruvodce anebo tamnimi urady schvalenou oznamenou vyjimku, a presto toto porusis, muzes dostat nejen tucnou pokutu, ale prdevsim, kdyby se nedejtamtennahore neco stalo a museli te zachranovat, zadna pojistovna ti to neproplati... znamy to provedl, spadl a tahali ho vrtulnikem, sice je vporadku, ale pak mel soud a uz 15 let splaci asi 4 mega a jeste nejaky ten rok slpacet bude
:-k
myslim ze toto uplatnuji uz i na Slovensku

sry za OT :-#
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » stř zář 3, 2014 18:17

Pardon, ale to je nesmysl. Naopak, v Alpach si muzes chodit kudy chces, to neni jako v Tatrach. Pokutu muzes dostat maximalne v prirodnich rezervacich (narodnich parcich) s prisnym rezimem a ani toho bych se moc nebal (chodim v kernzone NP Hohe Tauern mimo znacene cesty pres 10 let). Navic od jiste vysky uz zadne znacene cesty nejsou, nakonec, na ledovcich to ani nejde.

Pojisteni resi Alpenverein. Kdo ho nema a chce v Alpach chodit mimo znacene cesty, je pako a muze dopadnout jako tvuj znamy. Predpokladam, ze fps AV ma. Ja jsem si kotnik zlomil taky mimo znacene cesty a nikdo to neresil. Zato AV karticka zafungovala, zachranari z ni meli vylozenou radost. Neplatil jsem ani Euro za vrtulnik ani za osetreni. Navic mi pojistovna zajistila jeste odvoz na letiste a z letiste domu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Quido » stř zář 3, 2014 18:54

neni to nesmysl, je to pripad ze Svycar... nemyslel jsem pojisteni Alpenverein, ale normalni cetovni pojisteni, treba i s priplatkem VHT apod.

na ledovcich nevim, ale jinde jsou znacene cesty, a kdyz ne v terenu, na mapach jednoznacne... dneska jsou i na Googlu

pochopitelne, Alpenverein to resi, ale taky neplati uplne vsude ( asi ty rezervace a NP budou zrovna vyjimka), takze na to chci upozornit

myslis, ze kdo jede poprve do Alp bez zkusenosti, vi o takovem pojisteni? :wink:
a existuji i mistni "povolenky", asi jak kde
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » stř zář 3, 2014 19:02

Ne, AV plati v Alpach vsude a kdo cte forum, tak si do Alp na takovou akci AV urcite poridi. Prave proto, ze normalni pojisteni nefunguje a uz jsme to tu mnohokrat psali. Jestli vis o nejake konkretni vyjimce z AV pojisteni, tak napis, ale v podminkach jsem na zadnou nenarazil (krome delky akce, tusim 6 tydnu).

A jestli vis, kde se konkretne davaji pokuty za chozeni mimo znacene cesty, tak to napis taky, ja jsem nic takoveho jeste nepotkal (Rakousko, Italie). Obcas byva zakaz taboreni, ale nouzovy bivak je povolen.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Quido » stř zář 3, 2014 19:22

tak prave ve svajcu - a kdyz je nejaka trasa zavrena treba kvuli snehu, tak se jeste nasobi, nekolikrat nas na to upozornovali - pochopitelne jsem to nezkousel, abych se presvedcil :rolleyes:
je ale pravda, ze Svycarsko je treba proti Rakousku "policejni stat"
pochopitelne je taky otazka, kdo ti tu pokutu da :wink:

jinak zrovna v narodnim parku Hohen Tauern myslim, jestli se to nezmenilo, tam jsem byl uz davno
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » stř zář 3, 2014 19:36

Svycarsko nemuzu posoudit, ale do Hohe Tauern jezdim kazdorocne i nekolikrat a nikdy jsem nemel problem. A to se obcas radim ohledne tras na mistnim infocentru kde jsou myslim i ochranari a dobre vedi, ze je to mimo znacky a ve vnitrni zone NP. Mimochodem, mam podrobneho pruvodce oblasti, kde jsou vsechny mozne trasy a smery, vetsina samozrejme mimo znacky. Prodava se primo tam a byva i na chatach.

V Italii jsem se primo v terenu s ochranarem potkal a bavili jsme se o tom, co mam v planu. Porusovalo to minimalne dve pravidla NP (planovany bivak + byl kousek pod 2500 m) a on mi akorat popral hodne stesti.

Ze jsou nektere trasy kvuli aktualnim podminkam zavrene je jina vec. Pokutu v Rakousku asi nedostanes, ale taky te tam mozna nikdo nepujde zachranovat. Treba v zime, kdyz padaji laviny, tak se do nekterych udoli proste nechodi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Aldo » stř zář 3, 2014 20:00

Švýcarsko ano, tam můžeš v přírodě pokutu dostat, to je pravda. Já osobně jsem se s tím nesetkal ale slyšel jsem. Oni švýcaři jsou totiž tak zblblí, že když se někde nesmí chodit tak tam nechodí. No a když tam jdeš, tak jsou z toho tak vyděšeni, že ti tu pokutu dají. :ú
Taky je ale rozdíl jestli seš ve Walisu nebo někde jinde. Walis je stát ve státě a tam platí jiné, spíše uvolněnější výklady zákona než jinde.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » stř zář 3, 2014 20:13

Jde jen o zakazy nebo i o chozeni mimo znacene cesty obecne? Zakazy bych bral, ty asi maji nejaky duvod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Aldo » stř zář 3, 2014 20:16

Podle mě jen o zákazy. To se ale vztahuje i na stezky. jestli je někde zákaz vstupu mimo stezku z důvodu ochrany přírody, tak je tam zákaz. To je ale samozřejmně jen sporadické. Ještě se mi nestalo ve Švajcu, že by mě kdokoliv peskoval, když jsem šel mimo stezku. To je blbost. Další věc jsou soukromé pozemky. Tohle řeší švýcaři daleko citlivěji než třeba rakušáci a bohužel skoro všechno je soukromé. Tak si vyber. Těch omezení v tomhle státě bude asi hodně.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod aksam » stř zář 3, 2014 20:22

Ve Švýcarsku AV funguje bez problémů, letos v Engadinu jsem byl svědkem zlomeniny kotníku, vrtulník přiletěl, sami záchranáři řekli, že AV je ok, že problémy jsou s cestovním pojištěním
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » stř zář 3, 2014 20:28

@Aldo: to zni docela rozumne. Doufam, tam nemaji v horach ploty a na nich cedule jako v USA ;-)

Obrázek

edit: celou tuhle OT diskusi jsem presunul do vhodnejsiho vlakna
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv zář 4, 2014 7:09

V NP Hohe Tauern neni vysloveny zakaz chozeni mimo znacek, jen neco jako doporuceni/zadost vedeni NP aby se neschazelo ze znacenych cest kvuli bezpecnosti i ochrany prirody, navic i pri pripadne zachrane se lip najde clovek, kdyz je na znacene stezce.
Ve Svycarsku jsem moc nebyl, ale rekl bych ze se jedna spise o nedodrzovani narizeni a zakazu (coz je pro mnoho lidi hodne iritujici a tezko dodrzitelne, bo jim to "omezuje osobni svobodu"). Ale ty tam jsou z nejakeho duvodu. A zakazem je i zakaz vstupu na soukromy pozemek bez povoleni majitele - coz je tam asi opravdu problem, protoze skoro vsechno je soukrome. Ale i Rakousku se na Tebe nebude divat dobre majitel, kdyz mu vlezes na ohraniceny pozemek, kdyz tam nevede znacka a Ty ohraniceni (plot, ale i elektricky ohradnik bez upravy na bezproblemove prekroceni) prelezes. A v takovem pripade se muze stat, ze i tam dostanes pokutu. Ale ve volnem terenu ne, max. kdyz tak pokud je nekde rezervace nevyssi urovne ochrany a je tam vyslovene zakaz vstupu.
AV funguje vsude v Alpach bez problemu - u cestovniho pojisteni vsak bacha na to, ze i kdyz mas napr. VHT do 3500m, skoro u vsech pojistoven se to vztahuje pouze pro znacene stezky (samozrejme bez zakazu vstupu) a "bez pouziti jisticich pomucek a horolezeckeho nacini", za coz se povazuje i pouhy uvazek, dokonce i macky. A toto je platne casto i v prvni urovni "rizikovych sportu". Takze jakmile udelas dva kroku mimo znacku nebo jen pro vetsi pocit bezpecnosti navazes nekoho na lano za sebe i na znacene jednoduche stezce mas po pojisteni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Quido » čtv zář 4, 2014 11:09

nemohu posoudit, co se stane, když něco poruším, ani ve švajcu ani jinde, jelikož se nesnažím nic porušit...

AV pochopitelně řeší hodně věcí jinak, nicméně se domnívám, že porušení nějakého zákazu či podmínky asi obejít nemůže...

co jsem popisoval se stalo známému, tak jak jsem se to dověděl - vytáhl ho vrtulník, vše proběhlo hladce i v nemocnici, měl obyčejné připojištění na VHT a na extrémní sporty k cestovním u pojištění, nikdo mu nic neodmítl, ale až byl doma, přišla mu obsílka z pojišťovny k doplnění šetření (likvidace) pojistné události - tam se ukázalo, že něco porušil, podle všeho šel po nevyznačené trase a tím pádem mu pojišťovna odmítla proplatit záchrannou akci a poté léčení v zahraničí... on se nedal a šlo to k soudu a prohrál...

dále, v Hohenm Tauern jsem byl naposledy asi před 10 nebo 12 lety, byli jsme na Kaiser Torl a pamatuju, že nás tam upozorňovaly, že do vnitřního pásma NP se nesmí - nezkoušel jsem, abych zjistil, co se stane, když to poruším - a dnes to může být jinak, nevím...

:?
P8260128_.jpg
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Quido » čtv zář 4, 2014 11:27

na druhou stranu jsou na mnoha místech ve švajcu trasy vedeny přes soukromé pozemky (jak jinak) mezi kravami a karusely ohradníků a nikdo nic nenamítá, kldyž mu nelozíš po louce a nelovíš sviště...
:wink:
na ledovci na Jungfraujoch dokonce lítá vrtulník a pokud nejdeš s průvodcem, vyzývá tě k návratu nebo tě vyzvedne - jestli to pak platíš, nebo ne, to nevím, ale předpokládám že zadarmo to nebude
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod fps » čtv zář 4, 2014 11:37

mike píše:Letos uz neverim nicemu

mam to taky tak, už koukám jenom na teploty, abych věděl co si vzít hlavně na noc, to jim celkem vychází, ale v ostatním jsou mimo, hold to chce brát membránový komplet i když ho pak vůbec na sebe nedám

mike píše:Jinde nez po znacenych cestach nemusis vubec projit nebo je to nebezpecne

to je jasné, v těžkých a vyšších pasážích chodím samozřejmě po značených turistických stezkách

mike píše:Nekdy to znamena uplnou zmenu planu.

to se mi samozřejmě taky už několikrát stalo, chce si to dávat dostatečnou časovou rezervu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv zář 4, 2014 12:40

Quido píše:pamatuju, že nás tam upozorňovaly, že do vnitřního pásma NP se nesmí[/attachment]
Oni toho na mnoha mistech namluvi... Uz nekde tady bylo, ze ve Ventu na informacnim stredisku nekomu rikali, ze na Similaun se smi pouze s horskym vodcem... Tam to bylo "na podporu mistnich vodcu", pravda to samozrejme neni. A HT jsem byl (na mikovo doporuceni) na jednom vrcholku, kam ze znaceneho sedla vedla neznacena stezka, docela znatelna, dokonce i znacena "muzikama" - kdyby se tam nesmelo, asi by to znaceni tak nenechali. Taky v nekterych oficialnich materialech najdes i doporuceni typu "z toho sedla muzete za x minut vyslapat neznacenou stezkou po suti nebo trave na vrcholek nad sedlem/na nejake zajimave misto". Plus si uvedom, ze vlastne by nebylo mozne vyjit na zadny ledovcovy vrchol - prakticky vsechny jsou v Kernzone - bez horskeho vodce. To by tam vetsina chat pri dodrzeni uvedeneho rychle zkrachovala... Ani na oficialnich webovych strankach nemas uvedeny zakaz, jenom to, co jsem uz psal.
AV pojisteni se nestara o (ne)poruseni zakazu vstupu, takova vyluka v pojistnich podminkach neni 8), zato komercni pojisteni maji skoro vsechny pasaz, ze je nelze uplatnit, pokud pri nastani skodne udalosti doslo poskozenym k trestnemu cinu nebo poruseni zakonnych omezeni. Proto je treba si podminky precist dukladne, i kdyz je to blbe cteni.

Trasy vedene pres soukrome pozemky jsou OK - jak jsem psal, tam neprekonavas ohraniceni (resp. zabranu proti vniknuti) - jsou tam znacky a bud brany nebo vstupy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv zář 4, 2014 12:51

fps, mike: letos opravdu neverte min. v cele Evrope delsim predpovedim a i kratkodobym jenom trochu. Vsichni meteorologove narikaji, ze stav ovzdusi je natolik nestandardni a nestabilni, vzduchove vrstvy tak promichane, ze to tu jeste nebylo a zadne modely s tim nemohou pocitat. Ty totiz jsou postavene vice-mene na letitych pozorovanich a datech - jenomze stalete pozorovani a vyvody dnes jednoduse neplati, pocasi funguje najednou jinak, nepredvidatelne a nepredpoveditelne.
Bohuzel, tak to je a neni to chyba tech nebo onech meteorologu
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Quido » čtv zář 4, 2014 12:55

@apuka

OK, tak nějak to asi bude - však já se nehádám...
problém bude u těch komerčních pojišťoven, které se brání vyplatit cokoliv

nicméně tady kolega zpochybnil můj příběh, tudíž jsem to upřesnil... člověk musí být stále ve střehu a potom - kdo chce psa bít, hůl si nejde :wink:

##
programátoři všech matematických modelů by se tedy měli pustit do práce ! :-k

jo jo, kde jsou ty časy, kdy se počasí předpovídalo pozorováním přírody - chování ptáků, sledování slupek cibule a mravenišť... :rolleyes:

:D
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy