Poprve do Alp, jak na to

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » stř kvě 3, 2017 13:56

@booze: Vzdyt prave, na mnoha mistech jsem spokojeny, stejne jako Ty. A s klidnym svedomim doporucim vice mist jako velice dobry start na spoznani Alp. Jen ne jako nejlepsi.

@skutrjohny: Rakousko mas jeste amap.at (pokud mas trpelivost se proklikavat), ty jsou cca stejne jako Alpenvereinacke, mapy i s planovacem pro cele Alpy mas na outdooractive.de, Kompass taky umi planovani. Navic nektere ty mapy nabizeji vice, kdyz se registrujes a prihlasujes, i zdarma.

Problemem s el. planovanim je, ze nekde nemas casy a tam, kde mas, jsou pocitany obcas hodne blbe, neda se na to spolehat - jsou ujete na obe strany. A kdyz mas kilometry, ty Ti v Alpach absolutne nic nerikaji, na to si musis zvyknout a fakt neplanovat turu podle delky, ale casu. Jen ten se musis naucit nejlepe sam urcovat podle terenu a vyskoveho profilu.

A ty detaily, ktere na linkovanych mapach nejsou - tak to fakt neni otazka map, to si musis vyhledat jinde. Promin, ale kdyz ja planuji turu a je tam spousta naprosto zbytecnych detailu, tak se mi planuje mnohem hur, proto nemam moc rad nektere online mapy. Tady vetsinou nejsi v civilizovane krajine, mas prevazne jenom prirodu, obcas nejake staveni. A napr. kdyby se v rak. alpach mely znacit vsechny kaplnky a krize, to bys mel papir zaplneny jen om tema znackami. Mapy slouzi jako pomucka hlavne na planovani tury a na orientaci v terenu. (Kdyby zbytecne znacene zajimavosti znemoznili dobre odhadnout napr. profil trate, tak by takovou mapu zadny turista nekoupil.) Ostatne - z hlediska zodpovedneho planovani - nepodstatne detaily se hledaji na jinych strankach.
Konec koncu, mne osobne napr. na planovani vubec nevyhovuji mapy Alpenvereinu, protoze se mi v jinych detailech ztraceji mne dulezite veci - ale je jasne, ze pro nekoho jsou mnohem dulezitejsi prave ty detaily, ktere mne zavazi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod pickard » stř kvě 3, 2017 14:20

Pokud jde o plánování, tak to je podle mého názoru v Alpách velmi těžké skoro s každou mapou. Samozřejmě, s narůstajícími zkušenostmi se zvyšuje dovednost odhadnout náročnost a prostupnost terénu podle dobré mapy, nicméně to se pravidelně odvíjí od toho, že člověk v oblasti už byl a má představu, jak to tam asi vypadá. Jinak to může být na pouze na základě mapy obrovská střela vedle.
To se v mírné krajině typu ČR nestane. Pokud v ČR odhadnu čas na základě terénu, jak je zobrazen v mapě, podstatně se spletu jen výjimečně. V Alpách není neobvyklé, že něco trvá dvakrát tak dlouho, jak se zdálo, přičemž si vybavuju i jistotu čtyřnásobku, kdy jsem 750m vzdálenosti šel přes dvě hodiny, aniž by mapa jakkoli naznačovala, že to tak bude.

Podle mého názoru je nejspolehlivějším zdrojem pro plánování dobrý průvodce a reporty na internetu od lidí, co to fakticky šli.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod pickard » stř kvě 3, 2017 14:28

Ještě jedna poznámka k plánování. Možná je to jen můj dojem a třeba mě někdo opraví...

Oproti ČR a podobným rovinatým zemím je v Alpách podstatně omezenější možnost za pochodu větvit a měnit trať. V ČR se obvykle jde... a když je hezky, tady zastavíme, když se bude chtít, vylezeme támhle na rozhlednu, tady se rozhodneme, jestli ještě dáme vodopád vlevo nebo půjdeme k propasti vpravo. Prostě vždycky se dá někam odbočit, někudy to zkrátit a něco si přidat.

V Alpách je terén poměrně vertikální a většinou neprostupný. Změny jsou těžké. "Ještě jedno sedlo" neznamená 300m po pěšině navíc, ale 800m po šutrech navíc. "Uvidíme, někudy to projdeme" často znamená, že uvidíme hovno a půjdeme zpátky.

Možná je to jen subjektivní dojem, nicméně mi připadá, že v Alpách musí být plán o poznání důkladnější a přesnější a že je potřeba jej podstatně důsledněji dodržovat. Je to rekreace, je to hezké, je to dopočinek, ale TAKÉ se musím dívat na hodinky, metry a mapu, jestli jsem tam, kde mám být, tehdy, kdy tam mám být.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod booze » stř kvě 3, 2017 15:39

:smt023 Pravda plus hodne casto to smrdi pruserem.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8285
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » stř kvě 3, 2017 16:13

:smt023
pickard píše:"Uvidíme, někudy to projdeme" často znamená, že uvidíme hovno a půjdeme zpátky.
Tak to je ten lepsi pripad. Mnoho tragedii Cechu a Slovaku melo podobny zacatek...
Navic dalsi veci je pocasi - podminky se mohou velice rychle a velice dramaticky zmenit prichodem mlhy, bourky. Tam to je fakt o jinem nez v CR.

Zase na druhe strane, pokud se budou drzet znacenych stezek a to vetsinou lehkych nebo stredne tezkych bez narocnych useku (v te kompasacke mape plna, resp. carkovanacervena cara) a podivaji se na rozbocce nebo pruvodci na casy, tak vetsinou problem nebude. Ale taky se na to neda uplne spolehat. Hlavne v tech vyssich oblastech se obcas zmeni podminky (obzvlaste sesuvy) a najednou je to o necem jinem. Taky mapy nemusi zobrazovat spravny a aktualni stav stezek i terenu (u Kompasu to urcite uvede mike, ale plati to o vsech mapach). Ale to je spise vyjimka nez pravidlo. Jen je dobre se podivat pred cestou na aktualnejsi popisy na internetu, pripadne na miste se poptat v infocentrech.

Jo, prvnikrat bacha na vyskovy profil a na strme sestupy! My jsme prvnikrat prvni den chteli jit na malou prochazku, psali nejake tri hodiny. Potom jsme u salase videli hodina a pul na chatu, tak jsme tam sli. V pohode, i dole zpatky k salasi. Ale tamjsme si vybrali podle mapy "mirne primejsi" stredne tezkou, stejne dlouho znacenou stezku. A na te jsem si prakticky odrovnal kolena hned prvni den... A ze podobny pribeh uz zazilo hodne lidi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » stř kvě 3, 2017 18:39

@pickard: v podstate muzu podepsat uplne vsechno, cos napsal, a tak jen par poznamek na doplneni.

Ad chaty: obvykle mivam vlastni spacak, a tak ho necham lezet na posteli a nacpu do nej veci. Jeste nikdy s tim nebyl problem. Zrovna na Preintaler Hutte, co jsem doporucoval, jsem takhle "bivakoval" nekolik dni a nebyl jsem sam. Samozrejme neni od veci se zeptat chatare, jestli jim to nevadi, vzdycky se tvarili, ze je to samozrejmost. Ano, dopoledne chatu uklizeji a predpokladaji, ze lidi jsou nekde venku, ale veci jim nevadi.

Mozna to tak nemusi byt uplne vsude. Potkal jsem chatu s "vojenskym" rezimem, kde by to mohlo byt jinak, ale spal jsem tam jen jednu noc. A znam jeste jednu, kde je na pokojich cedule, ze cekaji, ze do 8:00 bude pokoj vyklizen, ale opet jsem tam nebyl dyl.

pickard píše:Podle mého názoru je nejspolehlivějším zdrojem pro plánování dobrý průvodce a reporty na internetu od lidí, co to fakticky šli.

Plus info od mistnich, idealne chataru nebo rozumnych (!) vudcu. Nejlepsi je, kdyz existuje AV pruvodce, ty jsou velmi podrobne a spolehlive.

V CR celkem casto jezdim bez mapy a neplanuju skoro vubec, proste nekam dojedu a do vecera nejak dojdu nekam na nadrazi. Po stezkach, po loukach, pres kopce. Zrovna v nedeli jsem se ve tretine cesty dostal tam, kde jsem to vubec neznal, mapu jsem nemel, ale v dalce jsem videl cil a vedel smer. Pak jsem potkal lidi, co mne nechali kouknout do mapy, kde jsem se ujistil, ze to ramcove vidim spravne, a tak jsem pokracoval a po nejakych 20 km jsem byl na nadrazi. Zadny problem.

V Alpach bych si tohle nikdy nedovolil, tam se snazim predem sehnat co nejvic informaci a odhadnout obtiznost a dobu trvani jednotlivych useku. Plus mozne varianty. Ne vzdycky dopadne vicedenni trasa podle puvodniho planu, ale skoro vzdycky vim dopredu, do ceho jdu a co od toho muzu cekat. Vetsi volnost si dovolim jen v oblastech, ktere dobre znam a mam je prochozene, tam pak muzu menit i jednodenni plan dne podle chuti a situace.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod pickard » stř kvě 3, 2017 18:40

Těma svejma poznámkama teda nechci nikoho odrazovat. Já si myslím, že je to naopak takhle zajímavější a zábavnější. Ale prostě je potřeba mít na paměti, že každej výlet je trochu výprava, která potřebuje plán o rozumné podrobnosti, přiměřenej průzkum předem a rozumnou míru dodržování a monitoringu cestou.
Časem se vytříbí cit pro to, kdy můžu jen tak jít a kdy musím řešit...
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod davvee » čtv črc 13, 2017 19:27

Vzhledem k tomu,že nejsem schopen dát dohromady auto do Alp,tak zvažuju to vzít po vlastní ose busem,vlakem. Ale má to háček. Jsem z Ostravy a to pak výjde docela draho. :D Tak hledám nejlevnější spoje v tomto směru do jakékoliv pěkné části Alp s kopečky kolem 2000m.

Ztm mi nejlépe vychází regio do Prahy vlakem a z Prahy busem Leošem do Salzburgu. Zpáteční cca 1300 Kč
Pak druhá volba přímý spoj Ostrava-Viden Leoš bus cca 350 Kč a pak nějakým místním vlakem z Vídně.

Máte nějaký jiný tip ? Pokud teda neberu v potaz spolujízdu,stop apod.
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv črc 13, 2017 21:37

Jednoznacne vlakem. ZKus v eshopu CD najit spojeni nekam, prakticky kamkoliv v Alpach (i Zillertal, Otztal, Sant Anton am Arlberg, ale i smer Villach), pri trose stesti je za jedne smer pod 600Kc na osobu kamkoliv. A kdyz koupis zvlast z Breclavi a tam normalni vnitrostatni jizdenku, mozna jeste par korunek usetris.
Ale ted jsem to nekontroloval, snad se to nezmenilo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv črc 13, 2017 22:28

Jj, vlak, asi pres Breclav a Viden, jet pres Prahu mi prijde ujete. E-shop, hledat spojeni a 3 dny dopredu vypadnou levne vcasne jizdenky. Dat se to nakombinovat, nejlevneji myslim vychazi do 100 km od hranic po nasem uzemi, takze odtamtud mezinarodni a tam nasi. Zmeny jsou skokove, protoze na ty akcni jsou pasma. Nekde tu byl odkaz na tarif, ze ktereho je to videt. Ta nejlevnejsi stoji okolo 380 Kc po celem Rakousku a do tech 100 km u nas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod davvee » pát črc 14, 2017 20:47

Já včera hledal vnitrostátni jizdénky v Rakousku z Vídně zde https://tickets.oebb.at/de/ticket/
A byly to neskutečné pálky,například z Vídně třeba do Rax. A za 1h jízdy to snad bylo 400 Kč. Tak nvm kde hledat lepší ceny.
Z Ostravy ted jezdí Flixbus a Leoš za cca 300Kč. Otázka pak jak z Vídně někam do hor.
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pát črc 14, 2017 21:09

Hledej na CD eshopu a hledej jizdenku az do cile. Ty akcni jsou diky tem pasmum stejne po celem Rakousku (nebo levnejsi do nejake vzdalenosti od hranic), takze je celkem jedno, kam jedes. Kdyz hledas v Rakousku, tak samozrejme platis maximalni moznou cenu, kterou neplati ani Rakusaci, jelikoz ti maji vsichni jejich slevovou kartu na 50 %. Jestli mas CD IN kartu, coz se vyplati velmi rychle, tak mas automaticky Rail+. coz je automaticky 25 % sleva, ale jen na jizdenky pres hranice.

Mozna by sis mel precist vlakno o CD, tam se vsechno tohle probiralo.

edit: tady mas dva priklady nejlevnejsich jizdenek. Za tech 375 Kc se da jet po celem Rakousku, 188 Kc jen do nejake vzdalenosti od hranic, po konec pasma. I tak je oboji neskutecne levne, jen si to chce trochu nastudovat a pohrat si z eshopem. Mas i tam i ceny bez slevy a rozdil je fakt vyrazny.
jizdenka1.jpg
jizdenka2.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod davvee » pát črc 14, 2017 21:25

Díky moc,nastuduju a něco vyberu.
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod davvee » sob črc 15, 2017 13:56

Tak jsem koukal a chce to fakt najít vhodné kombinace stanic. Například spoj z Ostrava - Schladming lze koupit za 600 Kč,což mi příjde jako fajn cena. Z Břeclavy pak od 350-500 Kč.

Nějaký tip na vhodnou oblast pro člověka co pojede solo a poprvé do Alp ? Oblasti, kde člověk potká lidi. Kde je víc chat, menší obtížnost a orientace. Ideálně tedy hory,kde potkám dostatek lidi v případě pruseru s dobrým značením a orientaci. A již s minimem sněhu.


Trip by to byl tak 4-5 dní včetně cesty.

Viděl bych to na jednodenní okruhy se spaním pod horama,připadně horské chaty při nějakém přechodu.

Ztm mám v merku oblasti Schladming ,Ennstalské Alpy,Totes Gebirge, Rottenmannské Taury.

Zkušenosti viceméně jen z hor ČR a Slovenska (Fatry,Tatry). Tatry: Západní,Roháče,Vysoké (v létě i zimě), Vysoká a další značené a neznačené vrcholy.
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » sob črc 15, 2017 16:46

S tema zkusenostma muzes prakticky kamkoliv v rakouskych Alpach po znacenych a neledovcovych stezkach :-). Ty cesty tam nejsou o nic slozitejsi nez jsi udelal v Zapadnych a Vysokych Tatrach, jedine byva z udoli vetsi prevyseni a roli muze hrat vyska, hlavne prvni den-dva nad 3000 po prijezdu z OV. Na mnoha mistech se pri ubytovani v udoli pouzivaji lanovky nebo autousy a "taxibusy" k nekterym almum a chatam, co Ti usetri mnohdy i 1000m prevyseni a nezazivne slapani po zpevnene polnacce.
"Vcetne cesty" 4-5 dnu je z OV ponekud blbe, protoze prakticky dva dny obetujes cestovani a bud nastoupis az pozdeji odpoledne nebo odejdes nekdy kolem poledne. Jedine, ze bys jel rano nocnim vlakem z Polska, ale to nebudes mit to vyhodne cestovne... Nebo pokud ve vlaku dobre spis, tak jet do Vidne vecer a odtud nocnim vlakem (22:55) nekam dal, napr. do St. Anton am Arlberg (6:46), jizdenka na sezeni Viden - St. Anton se da sehnat od 29 EUR, do Vidne si to "zoptimalizujes", muzes se tam dopravit i jinak nez vlakem), kde muzes prakticky primo od vlaku vyrazit na tury na nekolik stran bud do Verwallu nebo do Lechtalskych Alp. Ubytovat se muzes bud v udoli, na 3-4 dny si najdes hezke trasy nebo jit po chatach, asi bys stihnul i okruzni cestu, napr.:

1. den St. Anton - Konstanzer Hutte - Kuchenjochli (-"vybehnes" na Scheibler /2978m/) - Darmstadter Hutte
2. den Darmsadter Hutte - Schneidjochli ( - Saumspitze 3039) - Fatlarscharte - Niederelbehutte
3. den Niederelbehutte - Schmazgrubenscharte - Edmund Graf Hutte, pri dobre kondici jeste muzes rano vybehnout na Kreuzejochspitze (2919m) od hutte, ale je to uz delsi vyslap, nebo si nechat sily na vecer a z EG Hutte vystoupit na zapad Slunce na Hoher Riffler (2168m), ktery je naprosto uzasny a vyhled z nej je na pulku rak. Alp, skoro cele Nemecke a cast svycarskych a italskych. Tento vrchol videt z jinych vyssich vrcholu snad z pulky Rakouska.
4. den EG Hutte (-Hoher Riffler) - Pettneu - St. Anton

alternativne

4.den EG Hutte (-Hoher Riffler) - Pettneu - Kaiserjochhaus, zde bych nezapomel vecer vybehnout na Malatschkoph, kopec s od Pettneu hodne divnym tvarem
5. den Kaiserjochhaus - Schindelsattel - (mezi nimi s odbockou na Stanskogel 2757m) - Leutkircher Hutte - Kapall - St. Anton
Zpatky do OV zase muzes nocnim vlakem

Ty useky jsou docela dlouhe, kdyz nevylezes na kopce, daji se v pohode zvladat, da se to jeste pokombinovat i jinak, abys to naplanoval podle toho, co zvladnes. Krome 5. dne najdes vsechno potrebne na specializovanem webu Verwallrunde.

Ber toto ale jen jako jeden tip, mozna ne uplne nejlevnejsi, ale zato zajimavy a do oblasti, kde moc Cechu nejezdi a hory a teren (Verwall) hodne pripominaji V. Tatry a rozhodne stoji za to, navic je to dobre zvladnutelne, kde je to tezsi, najdes i alternativni, lehci variantu. Navic usetris cas vlakem v noci - kdyby Ti to za to stalo, za 49 EUR se uz da sehnat i lehatko...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » sob črc 15, 2017 23:31

davvee píše:Ztm mám v merku oblasti Schladming ,Ennstalské Alpy,Totes Gebirge, Rottenmannské Taury.

Cokoliv z toho pujde, ale jako idealni prvni akci v Alpach doporucuju Schladmingske Taury. Vzdycky a myslim, ze jeste nikdo nebyl nespokojen. Uz jsem tu o nich napsal dost a nejen ja, najdi si to a precti. Odpovidaji presne tomu, co chces. Lidi tam v sezone nebude uplne malo, ale zas zadne davy jako v Tatrach.

V zasade mas dve rozumne moznosti. Bud trek (Schladming) - Riesachfalle - Obertauern, coz je na 4 - 5 dni od chaty k chate a z Obertauern ti jeden bus do Radstadtu (vlak) nebo se usidlit na Preintalerhutte a odtud vyrazet do okoli, trasy na 3 - 4 dny se tam najdou. Je tam krasne, chata je velka, prijemna a levna (nebo aspon byvala). Bydlet ve Schladmingu a vyrazet odtud se da taky, ale nedoporucuju, musel bys denne do hor a zpatky busem, coz je pomerne omezujici casove. Navic resis penize a tohle by vyslo draz.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod davvee » ned črc 16, 2017 9:24

Děkuju za tipy, těch krásných míst je v Alpách tolik,že vůbec nvm co si vybrat. Právě bych chtěl trochu jiné hory,než Tatry,jelikož tam jsem pečený vařený. Nějaké vápencové třeba.
Moc se mi líbí Berchtesgaden,trek kolem konigssee či hřebenovka Watzmann.Hochschwab take vypadá pěkně,akurát je daleko od železnice.

A ještě dotaz,když jsem koukal na ty vlaky a levné jízdenky,tak to není jak v ČR,když mám koupenou jizdenku v nějakém směru např. Ostrava-Praha a v tomto směru můžu za 24h např. vystoupit v Olomouci a pak pokračovat jiným vlakem směr Praha. Jde mi to,že když třeba pojedu přes Salzburg,že bych si rád prošel třeba město apod.
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » ned črc 16, 2017 19:04

Do Alp muzes jezdit cely zivot pokazde jinam :) Vapencove Alpy jsou pekne, ale nesplnuji to, cos na zacatku psal. Muzou byt obtiznejsi, stezky jsou horsi... snad Gesause, ale tam bude v lete mraky lidi a i tam jsou na vrcholy feraty s nezajistenyma usekama za II.

Schladmighske Taury jsou dost jine, nez VT (IMO mnohem lepsi), toho se nemusis bat. Jak jsem psal, na zacatek idealni a az se otrkas, muzes si vybrat neco dalsiho. Za mne ovsem kdyz vapencove Alpy, tak Dolomity nebo Karnske Alpy a ne v lete, ale na podzim. Nejlip letadlem do Trevisa, je to prekvapive levne a rychlejsi, nez cokoliv jineho. To ale az nekdy pozdeji.

Podminky vsasnych jizdenek si nastuduj na webu CD. Urcite tam mas povinny vlak pres hranice, ale dal se to uz myslim chova jako normalni jizdenka a jizdu prerusit muzes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » ned črc 16, 2017 19:27

Jo, Vcasne jizdenky Evropa od CD maji jediny povinny vlak, a to preshranicny. Ale pokud si chces prohlidnout napr. Salzburg, nohy Ti moc dobre neposlouzi, asi budes muset koupit nejake jizdenky na MHD - a ty mohou byt dost drahy spas.

Jinak, kdyz jsem ja psal "pripominaji VT", myslel jsem tim, ze vzdalene podobne vypadaji a jsou taky zulove. A ze je to tam podobne zvladnutelne, spise jeste jednoduseji. Ale bacha na to, teren a charakter tam bude o dost jiny, vzdalenosti taky :-). Proste, az tam vstoupis, pocitis rozdil a az zacnes jezdit do ALp zjistis, ze i kdyz Ti neco vzdalene pripominaji, pokazde je to jine nez znas. A toto plati vsude, nejenom u Verwallu a nejenom s Tatrami.
Jo, jiinak kdyby ses z toho St. Antonu vybral na Sever a ne na Jih, mas tam Lechtalske Alpy, ktere jsou zase naprosto jine :-). Ale toto je taky caste v Alpach.

At se vyberes kamkoliv, bude tam hezky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » ned črc 16, 2017 19:28

Krome Zillertalu. Tam bude hnusne :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod davvee » ned črc 16, 2017 19:43

Sophina volba fakt něco vybrat. Hodin jsme strávil nad mapou a eshopem CD,ale rozhodnout se neumím. :D Možná bych jel už ted ve středu po práci,jestli dostanu volno. Ted se mi moc zalíbila oblast Tennengebirge z těch vápencových.
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » ned črc 16, 2017 20:33

I v Zillertalu dokaze byt tech 4-5 dnu hezky. Nekdy... (ale nemyslim si, ze bude pristi tyden :wink:).
@davee: Bacha na to, abys stihl nejakou levnou jizdenku. Je tam kontingent a na posledni chvili se muze stat, ze uz sezenes jen drazsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » ned črc 16, 2017 21:39

Jj, dokaze, v tomhle tisicileti uz se to jednou stalo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod davvee » ned črc 16, 2017 21:42

Koukal jsem no,většinou je třeba alespon 3 dny dopředu kupovat. Takže mám obavu, že to ted neklapne. Počasí taky vypadá všelijak. Tak uvidíme,snad to nedopadne další nouzovkou v Tatrách :D

Každopádně díky všem za spoustu cenných informací, ted jen potřeba se odhodlat a jet sám. S tím mám někdy fakt problém.
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » ned črc 16, 2017 21:51

Jo, ty nejlevnejsi jsou aspon 3 dny dopredu, to je pravidlo. Dalsi jsou uz drazsi, ale den dopredu porad o dost lepsi, nez plna cena. Akorat nemusi byt ani jedny, je jich omezeny pocet, pak si to chce pohrat se stanicema (obema), casto se neco najde.

Nejhorsi je to poprve, chce to prekonat a casem z toho bude rutina ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod jenam » ned črc 1, 2018 9:09

Poprvé do Alp jak na to - vyřešeno pomocí tohoto vlákna - Schladming. A velká spokojenost. Speciální poděkování zdejšímu propagátorovi této oblasti mikeovi.
Teď mám nový dotaz. Podruhé do Alp, kam? Chceme jet v půlce srpna, přechod 5-6 dní, nejlépe vlakem. Nahoďte mi prosím pár tipů.
jenam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř srp 27, 2014 14:17

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Kuba Turek » ned črc 1, 2018 11:40

Nevím, jak přesně vlaky, ale FlixBus + místní lokálky určitě. Tady je pár tipů do Rakouska:

Totes Gebirge (okolo pohoří) od chaty k chatě
Gesäuse (vždycky nahoru a dolů přes údolí, často s lehkými ferátovýmí/lezeckými úseky)
Dachstein + Gosaukamm (pod ledovci)
Tennegebirge přes rozlehlou vrcholovou plošinu téměř bez chat
Hochkönig okružní trasa okolo celého pohoří (někde může být o pěkném víkendu hodně lidí)
Salzburgeralmweg - 20denní trasa pro klasickou pěší turistiku v úrovni horských pastvin
Glocknerrunde - 5denní trasa těsně pod ledovci ve Vysokých Taurách
Adlerweg - 20denní turistická trasa přece celé Tyrolsko včetně Východního Tyrolska
atd, atd, atd
Naposledy upravil mike dne pon črc 2, 2018 0:48, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 736
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » ned črc 1, 2018 11:52

Kdyz vlakem, tak pokud nevadi dojet trochu dal (cena je cca stejna) a chcete spat na chatach, podivej na Verwall rounde a vyberte si nejakou cast s pocatkem na Darmstadter Hutte nebo Konstanzer Hutte. Zacit muzete v St.Anton am Arlberg, primo od nadrazi, stoji tam (asi) vsechny Railjety z Vidne na Bludenz a Zurich. DH je odtud cca 3,5 hod, KH 3 hod, takze se to da pekne spojit s cestovanim. Konec si dejte do Pettnue, odtud je to do St. Antonu cca 6 km pesky nebo busem. Doporucuji z Edmund Graf Hutte jeste vyslap na Hoher Riffler, jeden z nejlepsich vyhlidkovych vrcholu v Rakousku.
Jsou tam mozne i varianty a kombinace podle moznosti a obtiznosti, taky par vystupu na pekne vrcholky pri ceste. Takze zadny problem nakombinovat podle chuti a sily. Jo, v nejhorsim je taky moznost sejit do Paznauntalu a odtud busem do Landeku na nadrazi.
Je to tam neco jineho nez kolem Schladmingu. A byva(lo) tam (relativne) min lidi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod fps » ned črc 1, 2018 12:57

jenam píše:Teď mám nový dotaz. Podruhé do Alp, kam? Chceme jet v půlce srpna, přechod 5-6 dní, nejlépe vlakem. Nahoďte mi prosím pár tipů.

já to dělám tak, že kouknu na mapu kompass.de, chce to zvolit podrobnou turistickou mapu Sommer, vyberu si část Alp kde jsem ještě nebyl, koukám hlavně na obtížnosti trasy co půjdu, pak si v outdooractive.com naplánuji přesnou trasu co půjdu, hlídám si hlavně nastoupené a naklesané metry, udělám si v tom .gpx do mapové navigace, taky hledám trasu aby to bylo vždy v dojezdu vlaku, 20.6. až 24.6. jsem byl na Warscheneckgruppe, včasná jízdenka mě stála slušných 1002Kč tam a zpátky, kupoval jsem to Selzthalu, jelikož v časná jízdenka se do Spital am Pyhrn neporodává
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pon črc 2, 2018 1:56

jenam píše:Poprvé do Alp jak na to - vyřešeno pomocí tohoto vlákna - Schladming. A velká spokojenost. Speciální poděkování zdejšímu propagátorovi této oblasti mikeovi.

Skvele :) Mozna by ses mohl trochu rozepsat, jake to bylo, co je tam noveho atd. Pro dalsi, co budou chtit jet poprve do Alp.

jenam píše:Teď mám nový dotaz. Podruhé do Alp, kam? Chceme jet v půlce srpna, přechod 5-6 dní, nejlépe vlakem. Nahoďte mi prosím pár tipů.

Muj tip je predchod Obertauern - Mallnitz. Radstadske Taury a Ankogel. Viz treba tady. Doprava v pohode, vlakem do Radstadtu a busem do Obertauern. Zpatky primo z Mallnitz, odtud jede kazde dve hodiny IC/EC smer Salzburg.

Proc? Je to logicke pokracovani prechodu Schladmingskych Taur a teren se postupne stava divocejsim a na konci je opravdu vysokohorsky, ale porad to neni nijak zvlast obtizne a ledovcova vybava neni potreba. Cestou muzes vylezt na svou prvni tritisicovku: Ankogel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy