Poprve do Alp, jak na to

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » stř říj 17, 2018 22:45

Nestezuj si a bud rad ;-) Ja doufam, ze v listopadu jeste snih nebude a budu moct udelat nejakou akci v nizsich rakouskych horach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod remy77 » stř říj 17, 2018 22:58

No konkretne teraz mi to vadilo.
Na nastup na Studlgrat sa nedalo ist po ladovci ale uz od Schere nad chatou sa bolo treba jebat cez kamenolom Luisengrat.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod skutrjohny » čtv říj 18, 2018 7:32

remy77 píše:Aha, takze 673 theklasteig ktora ide po hrebeni Eisenerzer alpen?

jojo, presne tahle. myslim, ze v "Nalehko" jsem cetl kdysi clanek z teto trasy a trosku jsem se inspiroval.

a koukam, ze ty jsi to nedavno sel, jen v opacnem smeru. ja mam v planu ten hreben projit od chaty Modlinger Hutte po Eisenerzer Reichenstein a pak podle casu a chute bud sebehnout do Prabichlu nebo po hrebenu (te 689) do Vordernbergu.

Muzes k tomu napsat neco vic? Je to technicky narocnejsi? Nejake zaludnosti na co se pripravit (prirodni, uredni:) ?
klidne se muzem presunout do te patricne diskuze..
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod remy77 » čtv říj 18, 2018 9:59

Isiel som to v juli. Asi jedna z najkrajsich hrebenoviek v okoli. Na kratkom useku sa krajinne strieda.

V zime to ale bude trochu veselsie. Cast za Wildfeldom ide lesom, kde ak napadne sneh, to bude na sneznice a za Reichensteinom sa do Grose Scharte schadza dost strmym svahom po ocelovom lane, tam by som asi bez maciek a cepina nesiel, zrazy po stranach su dost velke.
Inak na takom kratkom hrebeni bolo slusne prevysenie. Nechce sa mi pozerat gpx ale tusim 35 km a 4200 hm.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod remy77 » čtv říj 18, 2018 10:22

Je tam malo chat, cize aj menej ludi.
Spali sme bez problemov v stane, v zime to bude este viac v poho, kedze v lete to je malo frekventovane.
Z tvojho smeru je prvy exponovanejsi usek od Zeiritzkampel na vychod. Je to travnaty hrebienok ale dost uzky s dlhymi a strmymi svahmi. Zo sedla pod kopcom sa ide lesom, kde to bude ako som pisal asi na sneznice.
Za Stadelsteinom ide chodnik podpod Hochstein severnou stranou. Je to v takom strmsom svahu s mladym porastom, treba sa predierat, vyhodnejsie hlavne v zime bude ist vrchom, cez Hochstein - cesta v lete bola vyslapana aj tadial.
No a ako som uz pisal, usek z Grose scharte v tvojom pripade hore bude najskor na macky. Tam ale vies zist dolu na sever a obist Reichenstein.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod remy77 » čtv říj 18, 2018 10:29

Inak moze to nejaky mod hodit do prislusneho vlakna...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod skutrjohny » čtv říj 18, 2018 10:57

remy77,
apuka píše:Zkus podobne dotazy smerovat na mika :wink:.

ok ;)

miku,

predpokladejme, ze bude tedy zmrzly snih. myslis, ze se to da projit i za pomoci nesmeku? (myslim tim takove ty polomacky) nebo jestli by mi stacily sneznice s gripy? vidim, ze se tam dost traverzuje a jestli tam nechodi moc lidi a nebude to alespon trochu proslapane, tak bez macek bych tam asi nesel
Naposledy upravil skutrjohny dne čtv říj 18, 2018 12:08, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv říj 18, 2018 11:52

Jinak kluci, kdyz uz jste u toho, nevite jak je to tam s Winterraumy chat? Je to otevrene "na miste" nebo potrebujes univerzalni AV klic? Se ptam, kdybychom se tam nekde v zime vybrali...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv říj 18, 2018 12:03

skutrjohny píše:predpokladejme, ze bude tedy zmrzly snih. myslis, ze se to da projit i za pomoci nesmeku?
Zkus podobne dotazy smerovat na mika :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod remy77 » čtv říj 18, 2018 13:04

Skutrjohnny
Viem co su nesmeky, mam Snowline.
Po to sedlo Grose scharte si vystacis aj a nesmekmi.
Zo sedla hore tazko povedat. Zima vie prekvapit.
Zaciatkom maja som isiel po hrebeni Seckauerskych Taurov, snehu uz len zbytky ale medzi Grieskogelom a Geierhauptom sa bez maciek, cepina a asi aj kratkeho lana nedalo prejst. Sneh nedrzal a kazdy pad by znamenal stovky metrov dolu strmymi svahmi.
Skusim najst foto toho useku s lanom, aby si mal predstavu, len neviem, aka bude kvalita. Mali sme dost hmlu.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod remy77 » čtv říj 18, 2018 13:05

apuka píše:Jinak kluci, kdyz uz jste u toho, nevite jak je to tam s Winterraumy chat? Je to otevrene "na miste" nebo potrebujes univerzalni AV klic? Se ptam, kdybychom se tam nekde v zime vybrali...


Reichenstein hutte ma podla webu winterraum otvorenu, bez kluca
https://www.alpenverein.at/reichensteinhuette/
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod fps » čtv říj 18, 2018 14:54

skutrjohny píše:no ja chci druhy nebo 3 vikend v listopadu - dle pocasi. samotny snih by mi tak nevadil. otazka je kolik by ho bylo a v jakem stavu. musel bych se lepe mrknout na ten teren, zatim to je jen v planu

tak dle mě jsou nejlepší měsíce kdy jet do Alp květen, červen, záři, říjen, třetí víkend v listopadu tam bude nejenom nad 2000 m n. m. určitě sníh, a to dost, na Zeiritzkampel 2125 m n. m. má začít padat sníh od 23.10.
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv říj 18, 2018 15:29

:roll: vidis tam tu predvidatelnost? 25 %, to je min, nez kdyz si hodis korunou. Predpoved na tyden dopredu je k nicemu. Zrovna byla tlakova vyse, predpovedi se jeste v nedeli vzacne shodovaly, ze na Slovensku bude krasne minimalne do ctvrtka a jak to dopadlo? Uz ve stredu prselo. Predvidatelnost byla u Meteoblue aspon 75 %...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv říj 18, 2018 15:38

@skutrjohny: apuka myslel tohle. Prohledni si poradne fotky, ty svahy nejdou nijak extremni (do 30 stupnu). Tam, kam chces, jsou myslim vetsi. Sel jsem tu trasu o rok pozdeji bez snehu a je uplne v pohode, lehka turisticka stezka. Snih vsechno meni a zmrzly obzvlast.

Jestli se chces proletet vrtulnikem, tak si radej zaplat vyhlidkovy let. Je to sice fajn, ale kdyz maji podezreni na mozny uraz patere, tak te pripoutaji na pevne luzko a nedovoli ti se ani kouknout z okynka. A po padu na snehu ho budou mit asi vzdycky.

Coz mne privadi k otazce: jak jsi na tom s pojistenim? Mas AV karticku?

Jestli bude moznost zmrzleho snehu, tak si rozhodne vem macky a hlavne cepin. Nebo, a to spis, odloz vylet na jindy. Jestli to spravne chapu, tak jsi v Alpach jeste nebyl a listopad se snehem mi neprijde jako vhodny termin na prvni vylet tam. Lepsi je se seznamit s terenem pri neztizenych podminkach. V lete nebo zacatkem podzimu, kdyz je pekne a snih neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod skutrjohny » pát říj 19, 2018 7:36

k pojisteni se asi nebudu ani vyjadrovat :) uvidim jake budou podminky. nechci tam jit za kazdou cenu, takze.. uvidim. jinak muzete mi sem dat odkaz na nejake pravidelne aktualizovane stranky, kde jsou vsechny vystrahy, pocasi, stav snehove pokryvky? + nejakou mapu lavinovych poli ?? diky
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pát říj 19, 2018 7:58

Pocasi si musis najit stranku, ktere verys Ty - kazdy ma sveho kone :-D. Ale jeden z tech pro horochodce nejhodnotnejsich je urcite nemecky Alpenverein. Mel bys tam mit predpovedi na oblasti, i docela vystizne obrazkove, jen nenajdes na uplne vsechna mista, jsou tam jen vybrane. Nekde se tam proklikas i na vystrahy a na lavinovou predpoved - ale nevim, kdy s lavinami zacnou, to neni tak, ze napadne prvni vetsi snih a uz hlasi.
Podobne ze stejnych podkladu ma i rakousky AV, ale nemecky to ma lip clenene. Kazdopadne, nejhodnotnejsi na jejich predpovedich je slovni predpoved tendenci, ale to je pouze v nemcine.

Mapy lavinovych poli na A a DE Alpy asi nikde nenajdes. Jedine, co muzes je zobrazeni svahu 25, 35, 45 stupnu na mapach na Outdooractive, ale na webu toto uz maji jako placene, v aplikaci to jeste funguje. Nevim, jestli to ma prebrana aplikace Alpenvereinactive. Ta mapka se ale obcas da prepnout na interaktivni mape u nekterych oficialnich infostrankach oblasti - a tam muzes po mape se dostat i uplne jinam, do "sve" oblasti.

Jest eTi doporucuji si na snih a laviny nainstalovat aplikaci SnowSafe. Dostanes se k aktualnim predpovedim pocasi, lavinove situaci a vystraham horskych sluzeb - SK, A, DE - a je tam i par dobrych pomucek. (Dal jsem odkaz na Android, je to ale i na iOS.)

K poijisteni se nevyjadruj ale si jej kup. Pokud chces jen na par dnu/tyden a pujdes pouze po znacene stezce, tak staci komercni, co Te vyjde opravdu na par korun za den a osobu. Jinak si zkus najit info o cene za vyhledani osob, za zasah vrtulniku a za lekarske osetreni (min. spoluucast na EU kartu pojistence, ale mohou Te odvest do soukromeho strediska a tam si to zaplatis cele) v A. Nevim, kolik vydelavas, ale klidne za to muzes dat celorocni plat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod skutrjohny » pát říj 19, 2018 9:07

diky. pak si to doma v klidu projdu. ja chci do budoucna vice proniknout do Alp a jezdit tam casteji, protoze ty nase cesko-slovenske luhy a haje mam jiz prochozene a taky obcas by rad clovek vypustil z hlavy i medvedy a jen tak si v klidu pochodoval a nocoval v lese bez tahani jidla nekde po stromech :)
jeste k tomu pojisteni. jen tak v kostce. na kolik vyjde nejake rocni plnohodnotne pojisteni, u ktereho nemusim resit na co vsechno se to vztahuje apod. ?? predpokladam, ze to pak plati alespon pro celou EU..
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod maty » pát říj 19, 2018 9:56

Pokud hodlas chodit do Alp tak se ti AV vyplati (https://www.alpenverein.cz/) z duvodu slev na chatach. Dalsi varianta je CHS (https://www.horosvaz.cz/chs-trio/) ale uz jsem zazil jak je chatar s timto pojistenim poslal k sipku kdyz chteli slevu. Pokud mimo chaty a jednorazove tak treba Union (https://www.unionpojistovna.cz/cestovni ... line#step1) varianta optimum/sport. Hodlas do tech Alp chodit sam ?
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod skutrjohny » pát říj 19, 2018 10:48

jo, ja chodim hlavne sam. mne to tak vyhovuje. co se tyce tech slev na chaty, tak o to mi moc nejde. nekdy se to muze hodit, to jo, ale ja se chatam vyhybam a neni to priorita
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pát říj 19, 2018 11:03

skutrjohny píše:obcas by rad clovek vypustil z hlavy i medvedy a jen tak si v klidu pochodoval a nocoval v lese bez tahani jidla nekde po stromech
Nechci Ti brat iluze, ale i v Alpach ziji medvedi. Zrovna par i v Korutanech a vychodnim Tyrolsku, plus co se tam dostavaji ze Slovinska :wink:.
Jeste taky by bylo dobre, abys zjistil podminky nocovani v lese v jednotlicych oblastech. Zdaleka ne vsude je to povolene (jak se o A Alpach traduje v CR). Nerikam, ze musi s s tim mit problemy, ale dobre je vedet kde a co si nemas vybirat za mista - i mistni zemedelec se na Tebe muze nasrat a delat Ti docela velke problemy.

Pojisteni: Ja pouzivam kratkodobou Axu (k AV) s rizikovymi sporty kdyz se pohybuji mimo stezek, jinak staci AV. Ale se pojistuji s min. 50% slevou, vetsinou pres Prazskou Plynarenskou, ale staci hledat do goolgel "cestovni pojisteni axa 50" a vybehne na Tebe nekolik moznosti, jak tu slevu ziskat.
Ted jsem neco resil u Uniqua pojistovne a tam mi rekli, ze rocni pojisteni lec. vyloh vyjde od cca 750 Kc i se zimnymi sporty, je to myslim do 3000m po stezkach, vyhledavani a zachrana by mely byt v cene. To by mohlo stat za to i kdybys chaty nevyuzival a AV se Ti nehodilo. Ale nestudoval jsem podminky, zatim si jej nejdu kupovat.

Jinak AV neni nejlepsi na lecebne vylohy, ma male limity, predpoklada vyuziti EU karticky, ale s tim nepochodis, kdyz Te vezmou nekde do soukromeho zarizeni. Ale ma obrovskou vyhodu, o kterem malokdo pise: ma vysoky limit na zpusobene skody, coz se TI na horach muze hodit, kdybys napr. nechtic shodil na nekoho kameny a pod. Ceske pojisteni jsou radove, nekdy i o dva nizsi - a odskodneni je na Zapade nekde jinde nez u nas.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod skutrjohny » pát říj 19, 2018 11:45

tak to musim rict bratrovi o tech medvedech. on kvuli tomu nechodi moc na Slovensko a radeji smeruje sve cesty do Alp. urcite ho potesim :) ale jestli tam ziji jen ty 2 páry, tak je to ok :-D
takze to AV je pouzitelne jen na stezky? no ja hodne casto chodim prave mimo stezky. v Alpach by tomu tak sice nejaky cas nebylo nez bych se otrkal, ale postupne bych se jiste zacal vic a vic zajimat o nejake alternativni cesty a pak by to nebylo moc uzitecne. kdyz uz, tak asi zustanu u nejake jednorazovky. dulezite pro me je, aby zrizeni bylo rychle, levne a obsahle :) pak se te pojistovny budu klidne drzet jako kliste.
myslim, ze zrovna tady v tech Eisenerzer Alpen je to s nocovanim v klidu a muze se navolno, ale presne podminky si uz nepamatuji. mozna to ma sve "ale". ja bych se stejne nekde zašil z dohledu nenechavych oci.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod maty » pát říj 19, 2018 13:05

apuka píše:Nechci Ti brat iluze, ale i v Alpach ziji medvedi.

Ja bych chtel tedy videt toho medveda v Alpach 8-[ Mas nejake overene zpravy kdo ho tam videl ?

https://zpravy.idnes.cz/rakousko-medved ... ranicni_jn
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod remy77 » pát říj 19, 2018 15:02

skutrjohny
AV je poistenie aj mimo chodnikov, tj. aj horolezectvo, ferraty atd. Plati po celom svete okrem Antarktidy, Arktidy a Gronska do 6000m (presne podmienky si najdi). Okrem toho mas 1/2 zlavu na AV chatach na ubytko (niekedy sa zide, lebo nie vsade sa da spat na cierno), v zime niekedy bodne prespat do winterraume a niektore su zavrete na AV kluc, niektore outdoorove obchody ponukaju zlavy na AV.
Co sa tyka Alp, su take velke a rozmanite, ze kym prejdes vsetko co sa ti zapaci, tak sa mimo chodnikov dostanes o "50 rokov".
K tomu spaniu. Treba davat pozor na narodne parky. Mimo nich si pozri na to, ako je oblast frekventovana (chaty). Je dobre nebyt tak na ociach, v oblastiach s malo chatami alebo v zime, ked su chaty zavrete, je to jednoduchsie. Ak nie si hlupy, casom sam prides na to, co je este v norme a co nie. V zime hlavne nemas problemy s vodou :D
Priprav sa na to, ze na rozdiel od CR alebo SR, su niektore chodniky viac technicke. Oni sa jednoducho neseru, kade ten chodnik ide. Ak treba, daju rebrik, schody, lano..
V lete s tym povacsinou problemy nie su, ale v zime tie chodniky niekedy naberaju iny charakter a bez maciek, cepinu a sem tam aj priistenia sa lanom ide o drzku.

Inak na zaciatok v zime je vdacny aj Hochschwab, Seckauerske Taury od Hochreichhartu na JV, Rottemnannske Taury od Seekoppe, cez Plannereck, Windlucken...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pát říj 19, 2018 15:48

@skutrjohny: asi by nebylo od veci si trochu projit forum a pocist si. Zrovna pojisteni se tu resilo dost podrobne, ale jestli nechces, tak jednoduse: kdyz chces jezdit vic do Alp, tak jednoznacne AV.

Jinak jak pise Remy s tim, ze se to lisi is stat od statu, ale zpocatku budes asi chtit Rakousko a tam je to takhle (treba v Italii je obcas vetsi divocina). A ja jen zopakuju, ze listopad mi neprijde jako vhodna doba na prvni vylet do Alp. Krome duvodu, ktere uz padly, pridam kratky den. Je brzo tma a co bys v lete v pohode stihnul, ted nedas. Rano je kosa, to se ti nebude chcit ze spacaku pred vychodem slunce a odpoledne mas cas do 16 - 17. Chozeni s celovkou po Alpach je pak trochu jiny level, opet na zacatek nic moc. Dalsi vec je voda. Kdyz je snih, tak nemas problem, ale zas mas problem se snehem. Kdyz snih neni, tak voda nemusi byt ani tam, kde jindy byva nebo muze byt zamrzla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod skutrjohny » sob říj 20, 2018 12:35

mike píše:@skutrjohny: asi by nebylo od veci si trochu projit forum a pocist si. Zrovna pojisteni se tu resilo dost podrobne.
listopad mi neprijde jako vhodna doba na prvni vylet do Alp. Krome duvodu, ktere uz padly, pridam .............................. .

to pojisteni jeste nijak zvlast neresim. ptal jsem se jen tak pro obraz. az to bude aktualni, zactu se vic.

listopad mozna neni uplne vhodny, ale ani pocasi neni uplne standartni posledni roky, takze to nakonec nemusi byt takovy problem. muzu to nechat klidne na posledni chvili a pak se rozhodnu. premyslim i o nejake variante blize k Vidni. nejake mene frekventovane hory kolem 1600 m.n.m. Jak rikam, snih mi nevadi. vadi mi useky, kde je potreba macek a dalsiho vicemene horolezeckeho vybaveni. nechystam se zdolavat zadne stity. ty Eisenerzerky mi prisly jeste jakztakz. ted uz teda tolik ne :)

jinak ja vim, ze den je kratsi a vim, ze rano byva kosa atd. ja zas takovy zelenac uz nejsem. zimni hory mam rad a casto navolno takto nocuji. ja proste jen nemam zkusenost s Alpami a nemam macky s cepinem a samozrejme i zkusenost s nimi a proto jsem se ptal na narocnost toho terenu. kdyby to bylo neco jako nizko-tatranska hrebenovka a nebylo vylozene spatne pocasi, jdu do toho.
remy77 píše:AV je poistenie aj mimo chodnikov. Co sa tyka Alp, su take velke a rozmanite, ze kym prejdes vsetko co sa ti zapaci, tak sa mimo chodnikov dostanes o "50 rokov

aha, ja jen ze tam apuka psal neco jeste o pripojisteni u AXy, coz pak nechapu.
a nejde o to,kdy to vsechno stihnu projit, ale clovek si pro lepsi navaznost obcas potrebuje naplanovat trasu mimo znacky.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » sob říj 20, 2018 20:59

Nemyslel jsem to tak, ze bys byl zelenac, ale jak pises, nemas zkusenosti s Alpama. Teren je tam jiny, nez u nas nebo na Slovensku a je lepsi si ho nejdriv "osahat" za normalnich podminek.

skutrjohny píše:vadi mi useky, kde je potreba macek a dalsiho vicemene horolezeckeho vybaveni. nechystam se zdolavat zadne stity

To je prave ono. Macky a cepin muzou byt potreba i na jindy jednoduchych stezkach a v Alpach se to nebere jako horolezecke vybaveni, ale jako standardni turisticke. Vem si ten muj pripad, to je bez snehu fakt jednoduchy teren, jedna z nejlip schudnych stezek v cele oblasti, bez snehu s rukama v kapsach. Jenze je to severni kotel a kdyz je nekde snih, tak tam. Nebyl jsem tam poprve, zkusenosti mam dost, s nejakym snehem jsem pocital, nemel jsem ho tam poprve... jenze jsem tam byl poprve v prosinci a ukazalo se, ze snih je uplne jiny, nez ten, co jsem znal z listopadu. Je to v Italli, na jihu, prvni hory od more, takze v Rakousku muze byt takovy snih driv.

skutrjohny píše:nemam macky s cepinem a samozrejme i zkusenost s nimi

Tohle je dost problem, protoze brzdeni cepinem je potreba nacvicit, pri padu jde o sekundy nebo spis o desetiny, telo musi reagovat reflexivne, neni cas nic vymyslet. Najdi si, jak dopadnul (myslim) TooMooX, ktery chodil v zime v Tatrach, pak nekde (myslim) v Julskych Alpach ujel a jelikoz zareagoval spatne, prisel o cepin a dal to nebylo pekne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod remy77 » sob říj 20, 2018 21:36

Skutrjohnny
Skus na zaciatok napr. taky Hochschwab. Da sa spravit v pohode okruh aj na 2 dni, od auta k autu a teren je aj na nesmeky. (Pozor, nie vsade)
Macky a cepin ako pisal mike, su v Alpach casto turistickym standardom. Casom kupis, vyskusas a postupne budes naberat susenosti aj v inom terene ako su SK a CZ kopce. Ak mas rozum a nie si kaskader, tak ak aj v zime zacnes, nic sa nestane.
Okrem AV bumazky odporucam mapy.cz. Zimne znacenie tam nie je az tak rozsirene a niekedy je problem v zime najst chodnik so zasnezenym znacenim.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod skutrjohny » pon říj 22, 2018 9:09

no macky jsem resil je to nejaky rok zpet, ale nakonec jsem se nechal tady nekym presvedcit, ze nesmeky mi budou stacit. a jo, mel ten clovek pravdu. na to moje chozeni mi opravdu staci a jsem za ne vdecny. fakt uzitecna pomucka ty snowliny. ale jak me potreby postupuji, citim, ze je cas i na macky a cepin.

a ten Hochschwab je jako vhodnejsi? je pravda, ze ta centralni cast se jevi jako takova nahorni plosina oproti ostrejsimu hrebenu na te me 673.

nezna nekdo hory kolem Mariazellu? rekneme v takovem severnim pulkruhu?:)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod remy77 » pon říj 22, 2018 15:24

skutrjohny píše:a ten Hochschwab je jako vhodnejsi? je pravda, ze ta centralni cast se jevi jako takova nahorni plosina oproti ostrejsimu hrebenu na te me 673.


Ano, je to akoby plosina.
Zo Seewiesenu je jedna moznost vyjst hore na planinu cez Seebergsattel a po 855. Akurat pri vyssej lavinovke by som sa tomu chodniku vyhol.
Druha moznost zo Seewiesenu je po udoli Untere Dulwitz k Voisthaler Hutte a odtial hore po 850 alebo este daloej po udoli a odtial hore po Graf Meran steig. Je to trochu strmsie ako po 850.
Dalej na zapad ide hore G Hackte, tam bez maciek neodporucam. Zlab na zaciatku feraty je dost strmy, lavovy je uz na macky. A bude tiez lavinozny.
Na opacnej strane sa da ist v pohode hore od Bodenbaueru cez Hauslalm po 840.
Cely vrch Hochswabu od chaty Hauslalm az ponad Seewiesen je potom bez problemov aj na nesmeky.

Schiestlhaus o chvilu zatvaraju (pozeram ze po 26.10.), cize bude to tam potom relativne prazdne a nejake kolecko si uz najdes aj sam
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pon říj 22, 2018 17:19

skutrjohny píše:ja jen ze tam apuka psal neco jeste o pripojisteni u AXy, coz pak nechapu
Jsem to napsal prilis strucne. AV samozrejme plati i mimo chodniku, s tim neni zadny problem.

Tady mas pro mne osobne + a - AV (je to zjednodusene, jsou vyjimky a neni to vse):
+ zachranne prace (25.000 EUR v Alpach je dostacujicich)
+ pojisteni odpovednosti, 3.000.000 EUR, i kdyz se spoluucasti 500 EUR u majetku. Toto ocenis, pokud nechtic nekodo svoji cinnosti zranis, nedej boze usmrtis, napr. ujde Ti noha a shodis par skal na ty pod Tebou nebo jen spadnes na ferate na nekoho pod Tebou - zapadni pojistne castky jsou nekde uplne jinde jako (byvale) ceske "tabulky".
- pojisteni lecebnych vyloh: spoluucast 70 EUR (coz neni takovy problem) a hodne nizky limit (10.000 EUR), navyse prakticky plati jen ve verejnych nemocnicich s tim, ze pritom pouzijes evropskou karticku pojistence. Tudiz pokud Te vezme vrtule do soukrome nemocnice, kde Ti karticku nevezmou, mas smulu, co je nad limitem, hradis a muzes doufat, ze Ti neco vrati pojistovna v CR. Staci to pri beznem otluceni a pod, ale pokud se Ti stane neco opravdu vazneho, je to zalostne malo. To same muze byt, pokud nahle vazne onemocnis a nejblizsi verejna nemocnice je hoodne daleko, soukroma zase za rohem.
- pri vyrizovani musis umet obstojne alespon anglicky

Ja si delam pripojisteni z duvodu vyssich lecebnych vyloh a kdekoliv, abych nemusel resit, kam mohu a kam ne a co si mohu dovolit, co ne. A taky kvuli pripadne asistenci v ceskem jazyku, pokud bych byl po urazu mirne mimo, asi bych pripadnou komunikaci s doktorem nezvladl, obzvlaste napr. vysvetlit nuance kde a co mi je. Bezne pojisteni nabizi i "online tlumocnika/doktora" na telefonu.

A proc komercni pojisteni k AV pri cestach mimo stezek a proc ne po stezkach? Je vetsi pravdepodobnost (ale vubec ne jistota!), ze se Ti neco horsiho stane mimo stezek, nez na stezkach, hlavne kdyz vim, ze momentalne si na technicky slozite stezky kvuli svym problemum nepujdu, klidne se otocim. A na "bezne urazy" mi AV postacuje. Navic nejezdim sam, takze v jeste prijatelnem stavu me vnejhorsim nasadi do auta a odvezou do CR.

Snad Ti je to ted trocha srozumitelnejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy