Poprve do Alp, jak na to

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Vachon » čtv zář 4, 2014 13:47

Předpovědi nesedí na tři dny dopředu, ale s pomocí stejných modelů nám OSN, EU a další "autority" prognózujou globální oteplení o minimálně dva stupně za padesát let s jistotou 99,5%. :vom:
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod wawrik » čtv zář 4, 2014 14:56

Však fps píše, že teploty ako jediné sedia :D

Inak mám dojem, že matematické modely pre tak dlhé obdobia sú iné, ako ECMWF a príbuzné.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv zář 4, 2014 15:15

Quido píše:programátoři všech matematických modelů by se tedy měli pustit do práce
Mala technicka - matematicke modely nemaji nic spolecneho s programatorama. Oni max jen prevedou dany model do kodu pro pocitac, samotny model delaji/vymysleji fyzici a matematici
Vachone, ono to je mnohem jednodussi udelat prognozu s velice vysokou pravdepodobnosti za hodne dlouhe obdobi jako na jeden az par dnu dopredu... Myslim, ze jsem uz nekde psal, ze i kdyby nejaky model fungoval 100%-ne, tak uspesnost predpovedi klesa snad logaritmicky s presnosti namerenych dat (teplota, vlhkost, tlak, rychlost vetru, ...) Staci odchylka jedne miliontiny a predpoved na rekneme 3-4. den se dostava do takovych rozptylu, ze by ses hodne divil. Na nektere nemecke meteostrance se da prave toto sledovat - dostanes v jednom grafu rozptyl vypoctenych hodnot (teplota, tlak, vlhkost, vitr) pri dane odchylce. No a meri se na presnost max. stotiny, casto jenom na desetiny. Dlouhodoby vyvoj jedne veliciny se dela uplne jinak, tam neni tak velky rozptyl dat a trendy se daji dobre sledovat. Navic se to vzdy dela s nejakym predpokladem, ze trend nekterych ovlivnujicich parametru bude mit predpokladany smer (napr. ze hodnota CO2 se bude nejakym stupnem zvysovat, atd.).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv zář 4, 2014 15:28

apuka píše:Vachone, ono to je mnohem jednodussi udelat prognozu s velice vysokou pravdepodobnosti za hodne dlouhe obdobi jako na jeden az par dnu dopredu...

Protoze ti ji nikdo nemuze za par dni omlatit o hlavu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv zář 4, 2014 17:12

apuka píše:Plus si uvedom, ze vlastne by nebylo mozne vyjit na zadny ledovcovy vrchol - prakticky vsechny jsou v Kernzone - bez horskeho vodce. To by tam vetsina chat pri dodrzeni uvedeneho rychle zkrachovala... Ani na oficialnich webovych strankach nemas uvedeny zakaz, jenom to, co jsem uz psal.

Navic byva zvykem (v civilizovanych zemich, Tatry neresim), ze zakazy jsou na cedulich primo v terenu, obvykle u parkovist a na zacatku znacenych cest. Tady jsou taky, ale je na nich jen to, jak se v NP mas chovat. Tj. neodhazovat odpadky, nezakladat ohniste, nedelat hluk apod. Co se chozeni tyce, tak je tam myslim jen nezkracovat si znacene cesty, coz je pochopitelne, jelikoz takovou vyslapanou zkratkou pak tece voda (jde o serpentiny).

Byl jsem v HT minimalne na 50 tritisicovkach a jestli vede znacka na 10 z nich, tak moc.

Quido píše:dále, v Hohenm Tauern jsem byl naposledy asi před 10 nebo 12 lety, byli jsme na Kaiser Torl a pamatuju, že nás tam upozorňovaly, že do vnitřního pásma NP se nesmí - nezkoušel jsem, abych zjistil, co se stane, když to poruším - a dnes to může být jinak, nevím...

Jezdim tam pres 15 let a nic se nezmenilo. Kdyby se do kernzone nesmelo, tak se nedostanu nikam, jelikoz ty cedule jsou obvykle na zacatku toho, co povazuju za vystup ;-)

apuka píše:Ale i Rakousku se na Tebe nebude divat dobre majitel, kdyz mu vlezes na ohraniceny pozemek, kdyz tam nevede znacka a Ty ohraniceni (plot, ale i elektricky ohradnik bez upravy na bezproblemove prekroceni) prelezes. A v takovem pripade se muze stat, ze i tam dostanes pokutu.

Myslim, ze vic nez pokuta hrozi, ze na tebe zautoci byk, potrka te koza, poslape stado krav apod. ;-) Protoze, jak pises, kde to dava smysl, jsou tam vsude brany a pruchody. Kdyz nejsou, tak to obvykle ma dobry duvod.

Hele, abych to nejak uzavrel. Rakousko je k turistum a vysokohorskym zvlast velmi pratelska zeme a nikdo vas nebude zbytecne buzerovat. Maximalne vas pratelsky upozorni, ze delate neco, co byste delat nemeli. Jezdim tam hodne dlouho a celkem casto a nikdy jsem nezazil ani naznak neceho podobneho. Naopak, vesmes pratelske chovani a snahu vyjit vstric. Cim vic v horach, tim vic se to projevuje. Vubec si nedovedu predstavit, ze by mne tam nekdo chtel pokutovat za to, ze jdu mimo znacenou stezku. To bych asi vytahl GPS a kontroloval, jestli jsem se nahodou nejak neteleportoval do Tater ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv zář 4, 2014 17:27

apuka píše:Vsichni meteorologove narikaji, ze stav ovzdusi je natolik nestandardni a nestabilni, vzduchove vrstvy tak promichane, ze to tu jeste nebylo a zadne modely s tim nemohou pocitat. Ty totiz jsou postavene vice-mene na letitych pozorovanich a datech - jenomze stalete pozorovani a vyvody dnes jednoduse neplati, pocasi funguje najednou jinak, nepredvidatelne a nepredpoveditelne.
Bohuzel, tak to je a neni to chyba tech nebo onech meteorologu

Tohle neberu. Jejich prace je predpovidat pocasi a mne zajima jen kvalita vystupu. Jak si to zaridi je jejich vec. Mne se taky nikdo nikdy neptal, jak je to co delam slozite, zajimal ho jen vysledek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » čtv zář 4, 2014 17:31

fps píše:mam to taky tak, už koukám jenom na teploty, abych věděl co si vzít hlavně na noc, to jim celkem vychází, ale v ostatním jsou mimo, hold to chce brát membránový komplet i když ho pak vůbec na sebe nedám

Jo, minimalne nepromokava bunda je zakladni vybava vzdycky a kalhoty radeji taky. Stava se, ze ani jedno nevytahnu celou akci z batohu, ale byt tam proste musi i kdyby byla predpoved sebelepsi. Beru to s sebou i kdyz jdu jen nalehko na vrchol, clovek nikdy nevi co prijde a jak dlouho mu to bude trvat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Simi » čtv zář 4, 2014 18:04

mike píše:Jejich prace je predpovidat pocasi a mne zajima jen kvalita vystupu. Jak si to zaridi je jejich vec. Mne se taky nikdo nikdy neptal, jak je to co delam slozite, zajimal ho jen vysledek.

Majku, tohle je trochu blbost. Pocitace jsou vicemene exaktni zalezitost. Zatimco predpoved pocasi je hrani si s pravdepodobnosti na zaklade vstupnich dat, kdy se ti vsechno neustale meni pod rukama a vstupujou ti do toho dalsi necekany vlivy.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv zář 4, 2014 18:19

To si jenom myslis ;-) Nekdy mene nez vice. O vlivy prostredi jde taky, jelikoz aspon to, co jsem delal ja, ovlivnuje chovani operacniho systemu, ktery neni bez chyb, dalsich cizich kusu kodu, chovani konkretniho hardwaru, casovani v radu desitek nanosekund apod. Navic se po mne chtela temer 100% uspesnost a to nekecam, nasi zakaznici byli schopni poustet tisice testovacich cyklu na spouste pocitacu zaroven, takze jim to bezelo treba tyden v kuse, a stacilo, kdyz neprosel jeden a uz jsme to museli resit.

Po meteorolozich nic takoveho nechci, ale cekal bych aspon trochu lepsi uspesnost, nez kdyz se sam kouknu z okna a tipnu si, jak asi bude ;-)

Chapu, jak to myslis, jenze letosni predpovedi jsou opravdu k nicemu, to sis urcite vsimnul sam. Kdyz nevi, tak by to bylo lepsi rovnou napsat. Alpenverein to trochu dela, pisou tam pravdepodobnost predpovedi a dost casto je letos low.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv zář 4, 2014 18:52

Miku, mas ponekud mylne predstavy o meteorologii :D. Jako dlouholety programator TI mohu rict, ze sebeslozitejsi (i systemovy) program je proti predpovedi pocasi velice jednoducha zalezitost... Letos fakt funguje drtiva vetsina meteorologickych jevu naprosto odlisne, jak se to delo desetileti, stoleti a nikdo presne nevi, proc, jen se dohaduji. Ted je to totiz tak, ze ani pravdepodobnost predpovedi se neda urcit, ani priblizne - prave kvuli situaci, kterou nikdo nezna a nezna priciny. Jako by Ti dali za projekt naprogramovat predpoved vysledku voleb s datama o kterych vis jenom to, ze se do voleb budou menit libovolne casto libovolnym smerem a to jeste ani nebudes vedet, jake strany se zucastni voleb. To by bylo skvele zadani, ne?
Meteorologie taky neni exaktni veda, jak si lidi mysli (namerili jsem toto a toto, tak bude tak a tak a kdyz tak nebude, tak to blbe spocitali, jsou spatni meteorologove) - bohuzel je jeste prilis moc neznamych, nemerenych, resp. nemeritelnych a ani neodhadnutelnych velicin a pricin, ktere dost vyrazne promlouvaji do vysledneho pocasi. A pravdepodobnostem predpovedi bezni lidi nerozumi, stejne vidi jenom cisla...
Mimochodem, kdyz jsem byl v Matrei, tak co jsem se kouknul na aktualni AV predpoved, tak se nicim nelisila v zasadni veci - uspesnosti odhadu. Netrefila se ani do teplot, ani do oblacnosti, ..., jedine co se trefili (co vsechny predpovedi) bylo, ze tam dali, ze (alespon) bude prset. Sice obcas predpovidali, ze dnes rano bude silny dest a nakonec bylo cely den docela OK, az vecer zamrholilo (toto vyjimecne) nebo naopak, psali ze bude slaby dest k veceru, pozde odpoledne se zacnou sbirat mraky a lilo jak z konve opakovane vzdy par hodin v kuse celou noc i den (toto skoro pravidelne), jen se po treti ctvrte hodine to roztrhalo a byl nadherni zapad slunce s duhou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv zář 4, 2014 19:20

Ja prece nesrovnavam programovani s meteorologii, jde mi ciste o kvalitu vystupu a nahled na ni (ono je taky rozdil, kdyz na necem dela jeden nebo par lidi nebo cele tymy, kdyz uz srovnavat, tak leda s celym operacnim systemem). Meteorologove prezentuji sve vysledky aniz by k nim napsali, jak jsou si jimi sami jisti. Kdyby napsali sorry, modely letos nefunguji a rosnicka nam chcipla, takze hadame z kavove sedliny, tak bychom se leda zasmali a hadali taky. Jenze pak by asi nastoupila otazka financovani, za to by je nikdo platit nechtel. Takze prezentuji nejake pofiderni vysledky, ktere nemaji s realitou moc spolecneho. Vzhledem k tomu, ze minimalne zlocince z CHMU platim z dani, tak myslim, ze mam narok na ne nadavat.

Proste kdyz neco delam, tak se to snazim delat poradne. Kdyz to z nejakych duvodu nejde, tak se to budu snazit vylepsovat, ale nepolezu s mizernymi vysledky na verejnost. A kdyz se jine, nez mizerne vysledky cekat nedaji, tak pujdu delat neco jineho, treba past ovce ;-)

(stve mne letosni pocasi a jelikoz nadavat na nej nema smysl, tak aspon na ty rosnickare, klidne to ignorujte ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Quido » pát zář 5, 2014 7:04

apuka píše:
Quido píše:programátoři všech matematických modelů by se tedy měli pustit do práce
Mala technicka - matematicke modely nemaji nic spolecneho s programatorama. Oni max jen prevedou dany model do kodu pro pocitac, samotny model delaji/vymysleji fyzici a matematici...



ty jsi ještě větší slovíčkář, než já :lol:
(jasněže jsem měl na mysli tvůrce matematických / digitálních modelů jako celek...)
:wink:

* technická (@Vachon)
předpověď na dny, týdny, měsíce i roky je věc meteorologická, globální oteplování - ať už je takové či makové - je věc klimatická... jinak souhlas :rolleyes:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Správný směr

Příspěvekod Thopas » stř říj 22, 2014 21:44

Zdravím,
rád bych formou tohoto topicu požádal o radu, povzbuzení nebo naopak potlačení sebevědomí a také trochu informací. Nicméně abych to vzal postupně, již nějaký čas se snažím lézt po kopcích a rád bych se postupně dostal i k horám. Mám prochozené české několika denní treky například na Šumavě, v Krkonoších a další, nicméně zahraniční hory jsou pro mě celkem novou výzvou a směrem. Letošní léto jsem se 2 kamarády zamířil na hřebenovku přechod Nízkých tater, který jsme zdárně přešli z Donoval až do Telgártu plně naložení a zatížení bagáží. Nicméně co se mých schopností a fyzických proporcí týče, rozhodně nespadám do kategorie fit.

Velmi rád bych se podíval do Alp, přesněji Nízkých Taur a opět bych to rád s kamrády pojmul formou Treku, vzhledem k tomu že jako studenti musíme koukat kde ušetřit každou kačku a neradi bychom bydleli v penzionu/penzionech. Rád bych tedy formou tohoto příspěvku zjistil, zda-li je to v této části Alp nějak výrazně tvrdší, co jsem koukal vybavení není třeba, ale jestli spíš absolvovat něco nižšího jako mezistupeň, či do toho jít. Případně bych se rovnou zeptal na nějaký tip na trasu, kde by se nepadalo neustále do údolí ale optimálně to byla nějaká forma hřebenovky?

Díky všem za případné vyjádření a názory, budu si jich vážit.

Vojta
Thopas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv led 2, 2014 1:43

Re: Správný směr

Příspěvekod mike » stř říj 22, 2014 21:52

Zrovna tohle tema jsme tu velice podrobne probirali nekolikrat a to vcetne tipu na konkretni trasu. Takze doporucuju pouzit funkci Hledat a precist si, co uz bylo napsano. A az pak se ptat, kdyby to nahodou nestacilo.

Zacit muzes treba v tomhle vlakne, do ktereho toto pozdeji presunu.

edit: slouceno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pát led 9, 2015 21:49

Na zaklade diskuse v jinem vlakne mam malou ukazku toho, co cloveka muze potkat v Alpach a na co ho zkusenosti z Tater nepripravi.

Zacatek listopadu, Karnske Alpy, Alta Via 6, znacena dalkova trasa, jinak tez Cesta ticha, jelikoz neni moc chozena. Cesta je dobre popsana v pruvodci, jdu od bivaku Perugini k bivaku Gervasutti. Vyska necelych 1900 m, na horni hranici lesa, takze Tatram teoreticky docela odpovida. Stezka neni v idealnim stavu, znaceni vybledle, stezka misty malo znatelna, ale porad v pohode. Zbyva posledni usek k bivaku, casu do zapadu slunce je tak akorat:
av6_0.jpg

Tady uz jsem mel ze sutoveho kotle divne pocity u zaludku:
av6_1.jpg

A takhle to bylo potreba projit (stoupani v kleci ma asi 100 vyskovych metru):
av6_2.jpg

Docela to slo, pruvodce akorat varoval pred usekem pod stenou vpravo, ktery na fotkach neni, jelikoz byl puvodne jisten lanem a jisteni bylo odstraneno. Nebylo to nic tezkeho, uzka stezka nad strmym svahem a pri trose opatrnosti nebylo lano potreba. Kdyz jsem dosel ke smotanemu lanu na konci, oddechl jsem si s tim, ze nejhorsi mam za sebou. Chyba lavky.

V suti a pisku byla stezka lehce zariznuta, slo se dobre a vypadalo to, ze za chvili kotel pretravezruju. A pak jsem dosel sem a stezka skoncila:
av6_3.jpg

Fotka je shora, takze zplostena. Ve skutecnosti je i ten zacatek stejne strmy, jako dalsi usek tj. ke 40 stupnum. V hrube suti to jeste slo, tam se daly delat stupy, ale ty vymetene useky byly tvrde jako beton a na povrchu jemny pisek. Bota se do toho dala zaseknout tak na par milimetru a nedalo se na tom ani stat. Stravil jsem na sto metrech asi hodinu a nebyl to prijemne straveny cas. Neslo vylozene o zivot, ale o odreniny a potrhane obleceni jo. Navic, kdybych ujel, tak ten svah koncil v rokli stovky vyskovych metru dole, odkud bych se tezko hrabal. Podarilo se mi to proklickovat po hrubsi suti kolem skaly, ktere jsem se chytal, ale obcas jsem si pripadal jak provazochodec balancujici nad propasti. Hrana boty zasekla na par milimetru ve svahu a kdyby podjela, tezko bych jizdu brzdil. Horsi nez na tvrdem firnu bez macek. K tomu mne tlacil cas, stmivalo se a bal jsem se, ze za tmy nenajdu zacatek cesty ve strme kleci, ktera byla jinak nepruchodna.

Kdyz jsem se konecne dostal do klece, byl jsem uplne mokry od potu, prestoze bylo jen neco nad nulou a byl jsem jen lehce obleceny. Stezku jsem nastesti nasel a k bivaku uz to bylo bez problemu i za tmy. Ale ten kratky neudrzovany usek zmenil lehkou a peknou trasu v nocni muru. Pozdeji jsem nasel, ze Taliani prestali tenhle usek udrzovat, protoze je prilis nebezpecny. Jenze on je nebezpecny prave proto, ze je neudrzovany #-o Dalsi den jsem sel kus po podobnem terenu, ale tam stezka obcas udrzovana byla a i mirny zarez stacil k tomu, aby se po ni slo uplne v pohode. Cestu jsem mel dopredu nastudovanu dobre, ale tohle proste nikde nebylo, vsichni vychazeli ze stavu, kdyz tam stezka jeste byla a pruchod byl jednoduchy.

BTW, napada vas, jak se da neco takoveho rozumne prejit? Macky jsem nemel. Nesmeky jo, ale nevytahnul jsem je, coz mozna byla chyba, ale v tomhle bych jim moc sanci nedaval (kratke bodce). Po prvnim boji na zacatku jsem si aspon nandal rukavice, abych neprisel u kuzi na rukach, kdyby to ujelo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod booze » sob led 10, 2015 13:09

mike píše:BTW, napada vas, jak se da neco takoveho rozumne prejit? Macky jsem nemel. Nesmeky jo, ale nevytahnul jsem je, coz mozna byla chyba, ale v tomhle bych jim moc sanci nedaval (kratke bodce). Po prvnim boji na zacatku jsem si aspon nandal rukavice, abych neprisel u kuzi na rukach, kdyby to ujelo.

Rozumne takove sute prejit nejdou. Asi celkem 2x jsem prechazel sutovisko s piskem. Po chvilce, co jsem sel po hranach bot me zacalo bolet chodidlo. Otocil jsem se tvari ke svahu a traverzoval. Dost pomohl cepin o ktery jsem se opiral a vyvazoval balanc na spickach.
Mnohem hur se mi jde v suti velikosti cca15x15 cm. Porad to jede a mam strach, ze jednou se to nezastavi. Krok dopredu tri zpet. :roll:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod wawrik » sob led 10, 2015 14:38

mike: keby si neštartoval o desiatej a celý deň sa neflákal, došiel by si tam o druhej a čas by ťa nestresoval :twisted:

Vážne, ten úsek (resp. tie hory na fotke) sa mi dosť páči. Závidím.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod oodoow » sob led 10, 2015 15:35

@wavrik: jo, to jsem mu chtěl napsat
Jinak myslim, že když bude člověk chodit mimo nebo po už zrušených cestách, tak by našel něco podobného určitě i v Tatrách.

Na takový terény jsou mnohem lepší měkčí boty, protože tam jde zohnout chodidlo tak, aby se bota přisála celou podrážkou k povrchu a tím se zmenšuje možnost podklouznutí. Tohle ale pomůže jenom do určitého sklonu, pak už smůla. Taky dost záleží, kolik člověk váží. :wink:
Kdo má rád adrenalin, tak kratší věci na pár kroků se dají jakože přeutíkat, ale musí být jistota, že je tam už po pár krocích bezpečí.
V hrubším suťovisku to chce zas pokládat nohu co nejpomaleji a nejopatrněji s rozmyslem. (zvlášť když je pod váma spousta dalších lidí :twisted: )

A souhlas s wavrikem, moc pěkný hory.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod budo » sob led 10, 2015 17:14

Pekne popsany. Z toho bych mel poradny vitr.

~tapatalked~
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » sob led 10, 2015 17:57

@booze: mit cepin, tak si piskam. Normalne bych kopal stupy a myslim, ze by se dal v pohode i zaseknout. Drytooling ;-) A kdybych snad ujel, tak s nim na par metrech zastavim, jako na snehu. Akorat ze ho na podzimni dolomitske vylety neberu. Nebylo to poprve, kdy by se hodil, ale 40 deka je 40 deka...

Se suti mas normalne pravdu, ale tady jsem si vzdycky oddechl, kdyz jsem se do ni dostal. A to i kdyz slusne ujizdela, porad jsem mel aspon trochu pocit, ze mne neco drzi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod fps » sob led 10, 2015 18:11

jojo, moc pěkný, ale tohle není pro toho kdo jede "Poprve do Alp", já bych tohle nedal ani kdybych byl v Alpách po tisící, tudy bych si trasu nikdy nenaplánoval, a kdyby se mi to podařilo si to tudy naplánovat, tak bych to dole otočil, už dobře znám svoje hranice, a že se mi to už několikrát stalo i třeba ve VT, mam vždy záložní plán na to jak to obejít jinudy, i když to budu obcházet třeba celí den, já nikam nepospíchám, obzvlášť na horách
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » sob led 10, 2015 18:14

wawrik píše:mike: keby si neštartoval o desiatej a celý deň sa neflákal, došiel by si tam o druhej a čas by ťa nestresoval :twisted:

Nahodou, ten den jsem vychazel uz v 8:51 ;-) Akorat jsem si jeste vybehl do sedla 300 metru nad predchozi bivak a trochu to tam prochodil, hned dve hodiny pryc. Tady jsem dosel na bivak okolo seste, bez te hodiny navic bych ani nemusel vytahovat celovku. Kratke dny...

oodoow píše:Jinak myslim, že když bude člověk chodit mimo nebo po už zrušených cestách, tak by našel něco podobného určitě i v Tatrách.

Nemyslim si to. Urcite bys tam nasel obtiznejsi tereny, ale ne tohle. Na to potrebujes tvrdy vapenec. Mimo cesty uz jsem toho pochodil celkem dost v ruznych oblastech, ale na tohle jsem narazil jen v jiznich vapencovych Alpach. A takhle hnusne jen tady, normalne je na tom aspon trochu suti, ve ktere se nejak opres, tohle bylo vymetene az na tvrdy podklad, asi voda nebo snih.

oodoow píše:Na takový terény jsou mnohem lepší měkčí boty, protože tam jde zohnout chodidlo tak, aby se bota přisála celou podrážkou k povrchu a tím se zmenšuje možnost podklouznutí. Tohle ale pomůže jenom do určitého sklonu, pak už smůla.

Tady by to uz byla smula ;-) Chapu, jak to myslis, ale na tenhle povrch by se nic neprisalo. Predstav si to jako hladkou naklonenou rovinu, posypanou hrubym piskem. Ani to neni uplne ono, protoze povrch by prisati nevydrzel, vydrolil by se. Tvrdy a zaroven drolivy, minimalni treni. Na fotce to neni uplne videt a ani v realu nebylo. Nejdriv jsem do toho vlezl a po par metrech zjistil, ze stojim na malem kaminku a nemuzu dal ani zpatky. Musel jsem po takovych kaminkach nahoru, horko tezko a i na krev na rukach doslo.

Mekke boty bys navic odrovnal v sutovych usecich, tam jsem se obcas zaboril az po kotniky. Nemluve o predchozich dnech ve snehu a po skale, dolomit je pekne ostry. Myslim, ze by byly na vyhozeni uz v pulce trasy ;-)

oodoow píše:Kdo má rád adrenalin, tak kratší věci na pár kroků se dají jakože přeutíkat, ale musí být jistota, že je tam už po pár krocích bezpečí.

Prave. Takhle jsem se dostal pres posledni vycisteny zleb. Par dynamickych kroku a vedel jsem, ze mne to donese az na sutovy hrebinek s mensim sklonem. Do te doby to neslo, zadny bezpecny pristav nebyl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » sob led 10, 2015 18:30

fps píše:jojo, moc pěkný, ale tohle není pro toho kdo jede "Poprve do Alp", já bych tohle nedal ani kdybych byl v Alpách po tisící, tudy bych si trasu nikdy nenaplánoval

Jenze ona to mela byt normalni znacena cesta a nijak zvlast obtizna. Jak jsem psal, jde o dalkovou trekovou trasu. Az po tenhle kratky usek taky byla a kdyby tam Taliani jednou za rok udelali zarez, jako byl v dalsim useku, tak by to byl jednoduchy chodak a lehci, nez nektere znacene trasy v Tatrach. Vypada to, ze az donedavna i udrzovana byla, asi nasledky krize. Pointa je v tom, ze si muzes trasu slusne naplanovat a stejne se ti muze stat neco takoveho, zvlast v Italii. V Tatrach jsou cesty udrzovanejsi.

fps píše:a kdyby se mi to podařilo si to tudy naplánovat, tak bych to dole otočil, už dobře znám svoje hranice, a že se mi to už několikrát stalo i třeba ve VT, mam vždy záložní plán na to jak to obejít jinudy, i když to budu obcházet třeba celí den, já nikam nepospíchám, obzvlášť na horách

Jenze tohle nejsou Tatry a cesta do civilizace vedla prave tudy. Za sedlem nad bivakem se uz sestupovalo (snadno, pul dne cesty) do obydleneho udoli. Kdyby ses vratil, tak jsi uprostred hor a cesta jinudy by netrvala den, ale aspon dva. A mne jednak dochazelo jidlo, jelikoz jsem trek protahl o dva dny proti puvodnimu planu a jednak melo skoncit pekne pocasi, coz se i stalo. Vyslo mi to uplne presne, sestoupil jsem, prespal dole a dalsi den po poledni prisla studena fronta. Navic by sestup az dolu trval nekolik hodin a v lesnim useku v prvni polovine se spatne hledala cesta i za svetla (vybledle znaceni, zasypana listim). Prejit to byla nejlepsi varianta.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod booze » sob led 10, 2015 18:36

fps píše:jojo, moc pěkný, ale tohle není pro toho kdo jede "Poprve do Alp", já bych tohle nedal ani kdybych byl v Alpách po tisící

Jsem psal v jinem vlakne, tak se budu opakovat. Staci mensi ,,Alpy" Rakousko

Seznameni s Alpami pro zacatecniky:
Schneeberg severni strana
Rax z jiho vychodu
Hochschwab sever i jih
Schladming a okoli
narocnejsi:
Totes gebirge
Dachstein gebirge
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod booze » sob led 10, 2015 18:39

mike píše: a kdyby tam Taliani jednou za rok udelali zarez

Oni moc nedelaji :wink: jednou za rok to by slo. :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » sob led 10, 2015 18:44

wawrik píše:Vážne, ten úsek (resp. tie hory na fotke) sa mi dosť páči. Závidím.

Kdybys nekde netrajdal po Nepale, tak jsi mohl jet se mnou ;-)

Jj, moc pekne to tam bylo, ale tohle uz byl jen zaver, den predtim byl jeste lepsi. Malokdy se mi stava, ze mne krajina uplne ohromi a tady jsem sel pul dne s otevrenou pusou a k veceru jsem z toho byl emocionalne vystaveny ;-) Na fotkach se to bohuzel zachytit nepovedlo, jak jsem i cekal, ten monumentalni dojem. Protoze to tak pusobilo jako celek a fotka zachyti jen maly vyrez.

Friulanske Dolomity, urcite se tam vratim. Libilo se mi to vic, nez "opravdove" Dolomity, co jsou pres udoli. Asi proto, ze tady skaly vystupovaly primo ze zelene. Chce to takhle na podzim, v lete tam musi byt peklo. Uzavrene hluboke udoli a bile skaly, i v ted jsem byl jen v tricku z kratkym a to jsem se par dni predtim brodil snehem a klepal kosu. Beru to jako odmenu za dlouhe cekani na dobre pocasi, vyplatilo se :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod wawrik » sob led 10, 2015 19:10

Tak zasa... v Nepále som zohnal niečo podobné, akurát ja som mal aj dvoch komparzistov do traverzu :-)
IMG_9574[1].jpg

Ale je pravda, že ten „môj“ zosuv veľmi nebezpečný nebol, dramatické boli len šutre, čo sa kĺzali zvrchu.

No, mne práve tá tvoja prvá fotka monumentálna pripadá, preto sa mi to tak páči. A keď ešte píšeš, že tam nikto neotravuje...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » sob led 10, 2015 19:41

Taky pekne, ale aspon je dole potok, kde se kdyz tak zastavis a omyjes si krev ;-)

Ta prvni fotka je jedna z mala, ktera realny dojem dokazala zachytit. Ale uz to bylo v te min impozantni casti, na konci udoli. Priklad tech, ktere to nedokazaly:
av6_4.jpg

av6_6.jpg

Mozna nevypadaji uplne spatne, ale mne zklamaly, protoze za realitou tezce zaostavaji...

Lidi je tam minimum, aspon mimo sezonu. S vyjimkou udoli na druhe fotce, vez uprostred je oblibene vyletni misto. Za ni je bivak, kde jsem spal z patku na sobotu (sam) a nez jsem se vratil ze sedel nad nim, uz tam byli vyletnici a na sestupu jsem jich potkal mozna i dvacet, co lezli nahoru. Jenze byla sobota a fantasticke pocasi, pres tyden bude i tam prazdno. Mimo tuhle malou cast jsem tam ale nepotkal nikoho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod booze » sob led 10, 2015 19:42

Nechci byt OT v Light Backpacking dam to sem.
V lete jsem dolezl nejaky Alpsky hromosvod a sel se jeste podivat na vrchol. Behem 5 minut vznikl mrak a vrcholový kriz zacal bzucet, byl tam starsi par a pan fotil, jak manzelce stoji vlasy. Citil jsem plomby a zacal zdrhat dolu i s manzelskym pareckem (dost jsem je vystrasil) po cca 200 vyskovych metrech byl maly bivak, tak jsme se schovali. Cumeli na me, ze jsem debil, protoze se nic nestalo, najednou pekna rana primo do krize husty. Neprselo, ochladilo se. Mrak zmizel za 30min a bylo zas leto. Podekovali a sli zpet pro batoh, ten byl na sracky. Vecer jsem byl s borcem KO. :drinkers:

Pri zkouseni technik na Dachsteinu, jsem lezl i na vrchol. V ramci treninku, dle zasad pohybu po ledovci jsme byli navazani. Predbehl nas pan kolem 40 s detmi 10 a 13let. Dost jsme ho brzdili a nadaval, ze jsme trotli a amateri. Smal se nasemu navazani atd. (proste frajer pred deckama) Omluvil jsem se mu a pustil ho pred nas. On mel polobotky a nejaky kabatek. Decka kecky a skolni bundy. Zadnou vybavu nic, ani batoh. Proste NIC. Potkal jsem ho na vrcholu a decka vypadaly, ze maji dost. Docela to smrdelo pruserem. Pri navratu to male decko spadlo z maleho previsku nekde uprostred cesty cca 3m. Dolezli jsme k nim, decko bylo dezorientovane, ale OK. Pan zacal velice vysilovat, ze nema pojisteni a blablabla. Decku jsem dal caj, cokoladu, bundu, navazal ho a spousteli jsme si ho s kolegou. Na ledovci nam pan NEpodekoval, bundu nechal na zemi a sel do pi... lanovku.
Pres trhlinu v ledovci byl rebrik a on nebyl schopny prejit. Nechali jsme ho, at si dela co chce. Po chvilce to starsi decko doslo do chaty a zavolalo borce s lanem. Ti ho odvezli.

Pribeh posledni. Opet v Alpach nekde u Schladmingu. Lehky teren, pohoda, leto, slunicko pri navratu z hromosvodu. Ve 2000m lezel na zemi afroamerican s vybavou za 100 000kc :wink: A nad nim stala americanka a pry ma zlomene koleno :-k Tak jsem se podival a nic jsem nevidel. Signal na telefon nebyl, tak jsme udelali nositka a nesli ho dolu. Slecna nesla jeho batoh. Kousek od chaty jsem myslel, ze mam po maratonu a trech infarktech. Nahodou prisel na pomoc pan chatar s uteckama. Nikdo NEpodekoval, ale bylo to cele uspechane, afroamerican uz nemluvil... Chatar ho odvezl do udoli (taky nemel pojisteni) Pani chatarka nas zadarmo napojila a nakrmila, ze jsme zachranci. Spal jsem jak decko. Po dvou dnech, jsem ve meste potkal slecnu americanku, cpala nam Euraky a dekovala. S afroamericanem se rozesla, protoze ten si cele koleno vymyslel, :^o nechtelo se mu chodit a nemel koule to vzdat pred slecnou. :vom: Me malem yeblo. Zal jsem zalil a slecna to cvakla.
Od te doby radeji nic neresim.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Mawenzi » sob led 10, 2015 19:47

tak to je fakt husty, ze tohle je schopnej si nekdo vymyslet [-o<
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy

cron