Poprve do Alp, jak na to

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » stř črc 22, 2020 17:51

maty píše:Prošel jsem teď část zentralalpenweg 02A od Bad Hofgastein po Glungezerhütte s mojí ženou :rolleyes: (chtěla vzít do lehčích Alp) Docela pěkné, na hřebenu od Lizumer hutte k Glungezer hutte už mi dost nadávala.

:D mel jsi ji vzit na hlavni 02 a nadavala by uz druhy den :twisted:

Nechces k tomu neco napsat? Tuhle variantu asi moc lidi nechodi, sam jsem ani nevedel, ze jde az tak na sever, znal jsem jen 02B, co se vyhyba ledovcum z jihu.

maty píše:V lagru jsme většinou spali sami nebo jsme měli 5 matrcí pro sebe pak byl oddělený prostor dřevotřískou a tam spal další pár

:prayer: nadhera, kez by to tak bylo vzdycky.

maty píše:... už bylo místo jen na posteli za 22€ s AV.

To neni az tak spatne, v Italii za tohle nedostanes ani lager. Jak dlouho predem sis chaty rezervoval a jak?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod maty » stř črc 22, 2020 21:17

mike píše:Nechces k tomu neco napsat? Tuhle variantu asi moc lidi nechodi
Jak dlouho predem sis chaty rezervoval a jak?


Mě zaujala část Kitzbühelskými Alpami, jsou nadherně vidět celé Vysoké taury včetně Glokneru a Venedigeru. A hlavně tam jsou turistické přístřešky na přespání. Co přesně tě zajímá ?

Rezervace chat cca den předem nebo když jsem byl na internetu a když už jsem věděl, že tam skutečně dojdem. Jednou už to nešlo přes rezervační systém a musel jsem tam volat. To bylo cca 20 hodin před příchodem a taky to prošlo.
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » stř črc 22, 2020 21:32

Nic konkretniho, cokoliv, co prijde zajimave tobe.

Vidis, co by se vlastne stalo, kdyby sis to zarezervoval a pak jste nedosli? On je tam k dispozici Internet? Na hlavnim hrebeni casto neposles ani SMS :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod maty » stř črc 22, 2020 21:47

Tak to netuším, asi by po nás vyhlásili pátrání :D a pak by můj účet umístili na černou listinu :? a ano na těchto hřebenech je občas i signál LTE. Tam kde není jsem se vždy připojil na wifi na chatě a udělal rezervaci na další chatu.
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod davvee » ned črc 25, 2021 22:17

Ahojte kluci,

potřeboval bych poradit s možnosti na méně náročné jednodenní treky skrz převýšení. Beru sebou přítelkyni a budeme příští týden v kempech u Grundlsee a pak v Putterersee. Takže oblasti Totes Gebirge, Wölzské Taury či Schladming. Kde bych chtěl dát ideálně dvoudenní přechod se spaním na chatě. Viz odkaz.

https://www.schladming-dachstein.at/cs/ ... _td_370869

Máte případně nějaké tipy na jednodenní výlety v těchto oblastech, kde se dá jednoduše (či lanovkou dostat na hřeben) a strávit tam co nejdéle času ? Případně jiný na dvoudenní okruh ?

Děkuju
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pon črc 26, 2021 1:26

Doporucim klasiku. Parkoviste Riesachfalle - Riesachsee - Preintalerhütte - Klafferkessel - Greifenberg - Gollinghütte - zpatky na parkoviste. Je to velmi pekna jednodenni trasa, kdysi davno jsme to sli s pritelkyni na prvni spolecne akci v Alpach. Nemeli jsme zkusenosti ani kondici, jen mladi a dobre pocasi. Da se z ni udelat i dvoudenni, v tom pripade doporucuju prvni den prespat na Preintalerhütte a jelikoz tam budete brzo, podivat se nekde po okoli, je tam pekne. Treba zajit k jezerum Sonntagkarsee. Gollinghütte naopak k prespani nedoporucuju, pokud teda nemas rad vojensky rezim ;-)

Na dalsi moznosti doporucuju tohodle pruvodce: https://www.freytagberndt.cz/rother-dachstein/ (vsechno vyse zminene tam je). Taky jsme ho tenkrat pouzivali, asi tak o 25 let starsi verzi :) Koukam, ze tam maji i trasy ve formatu GPX, a tak si je muzes rovnou prohlednout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod davvee » úte črc 27, 2021 9:51

Díky za tip. Tam jsem to měl v plánu.
Ale skrz předpověď počasí z toho asi nic nebude a nepojedeme nikam :/
Máš případně tip na kemp v této oblasti ? Co jsem psal, tak je většina plna.
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » úte črc 27, 2021 17:02

Njn, dobre pocasi je zaklad a kdyz neni, je lepsi akci odlozit. Zvlast ted s tema bourkama, to nahore zazit nechces.

Kempy neznam, v Rakousku jsem nikdy v zadnem nebyl. Tam totiz skvele funguji penziony, spousta mistnich ma v baraku pokoj nebo vic, kde ubytovava turisty. Takze jsme to vzdycky delali takhle. Asi to bude o neco drazsi, nez kemp, ale zas to mas se snidani a je to celkove pohodlnejsi. Netusim ovsem, jak to funguje v dobe koronavirove.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod davvee » stř črc 28, 2021 6:16

A kde hledáš prosím tě penziony ? Klasicky booking/airbnb ?
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » stř črc 28, 2021 7:38

Airbnb urcite ne, obavam se, ze tam se to moc "nenosi". Booking muze byt, ale skoro je lepsi feratel.com. Navic vetsina oblasti ma svuj turisticky portal, kde mas prehled ubytovani a vetsinou i moznost objednavani. Nebo alespon nabizi, ze jim posles poptavku, na kdy pro kolko lidi chces a co vyzadujes, oni to sami rozeslou tem ubytovanim a Ty dostanes nekolik (desitek, nekdy i stovek :-)) nabidek primo od ubytovani. U nas je to prvni volbou - byvaji nejlepsi ceny a nejvetsi vyber.
Na "Tvoji" oblast se na to dostanes i pres link, cos sem dal, je to primo tady.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod davvee » stř črc 28, 2021 9:36

Díky moc za tip na příště.
Já jezdím hlavně na Slovensko a úplně neznám možnosti Rakouska. Co jsem koukal na ten tvůj odkaz, tak se dá sehnat pěkný apartmán se snídání vlastně jen třeba o 300 stovky dráž na noc pro dva než kemp. Což je dost super i ve srovnání s cenou vs Slovensko.
Snad se počasí umoudří a ještě v sprnu/září bude možnost.
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » stř črc 28, 2021 15:32

Jj, to je presne ono. Jeste pamatuju doby, kdy jsme to same dostali ve forme papiroveho katalogu. Pokrok nezastavis ;-)

No a srovnani se Slovenskem... to asi nema cenu, az si to vyzkousis, tak uz na Slovensko chtit nebudes ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » stř črc 28, 2021 16:46

mike píše:srovnani se Slovenskem... to asi nema cenu
Toto si nemuzes odpustit, co? :vom: Kdyz byl naposled na Slovensku v nejakem penzionu/private??? A mohu Ti garantovat, ze i v Rakousku muzes lehce narazit na dost problemu, takze bych to nijak nezobecnoval.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » stř črc 28, 2021 18:42

Ne :P Nevim presne, asi tak 5 let zpatky. V ubytovani odpovidajim tomu rakouskemu domacimu, ovsem bez snidane a celkova uroven o tridu nizsi. Proste ve mne slovenske "sluzby" zanechaly takovou stopu, ze vidim jako svou povinnost pred nima varovat :twisted:

Zobecnovat si klidne dovolim, protoze zkusenosti s obojim mam dost a opet jde o pravdepodobnost. Pomer cena/vykon je proste v Rakousku lepsi a to i kdyz zahrnu jen ubytovani a veci s nim spojene (ochotu, privetivost atd.) a nezahrnu krajinu, ktera tomu dava uplne jiny rozmer. Jediny duvod, proc jezdit na Slovensko maji ti, co to maji blizko (nebo odtud pochazi), coz v pripade Ostravy plati, ale treba u Prahy uz ne.

Popravde, za 25+ let v Rakousku si nevzpominam na zadny zasadni problem, zato na Slovensku to bylo tak pul na pul. U jednoho ubytovani jsme se na prahu otocili a sli radej hledat hotel, tak bylo otresne (vlhky sklep vydavany za penzion).

Samozrejme i v Rakousku se uroven lisi, ale od toho je ten katalog. Za 13 Euro na noc clovek nemuze cekat 5* hotel, ale vzdycky se da najit neco rozumneho za slusnou cenu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » stř črc 28, 2021 21:04

Nechci Ti brat iluzi, ale uz jsem zazili v A, ze "bytecek" byl zanoreny do sklepa, presneji byly to dva pokoje, jeden prodelany na kuchyn a k tomu nejaky pridany kumbalek, kde byl zachod a sprcha. Na cele "apartma jedine "okno", ktere bylo z vetsi casti pod zemi ( :roll:) a otevrit se dalo jen na ventilacku - nechat to tak pres den ale znamenalo mit tam vecer spoustu haveti. Vsechno vlhke i v lete, kdyz bylo v miste venku dva mesice bez sebemensi kapky vody a horko, pokoje zaneradene pavouky (i bez otevirani okna) , atd. A cena teda nebyla nejnizsi, zadnych 13 EUR/noc. A pani domaci se teda - jemne receno - hodne divila, ze nejsme nadseni... Nastesti, prijeli jsme nekde uz pozde vecer, dalsi den byli cely den pryc a dalsi rano uz odjizdeli.

Taky tam na vesnicich neni zadne prekvapeni, kdyz dostanes pokoj nebo apartma s oknama nad hromadami hnoje ze staje (tj. otevrene okno znamena nasat pekny smrad dovnitr) nebo ze hned par jednotek metru vedle je staj, kde od sesti rana az do deseti vecer (nekdy i drive nebo pozdeji) bezi automaticka "linka" na hnuj, co jej hazi na hromadu hned parkoviste aut a bezi tam s malyma prestavkama hlucna automaticka ventilace staje (coz taky znamena smrad, navic hluk, rano Te budi, vecer nemuzes zaspat, auto pres noc napachne od hnoje, pri desti to pekne potece pod auto, aby to mohlo pachnout jeste vice. A taky zadnych 13 EUR/noc...

Neochotnych domacich jsme taky par zazili, rozhodne vice nez na Slovensku. A toto jsou veci, ktere z katalogu nevyctes, max. muzes z nekterych recenzi, ale, bohuzel, na ruznych ubytovacich a hodnoticich portalech se spatne hodnoceni dava za uplne jine veci - za slabe Wifi, maly vyber TV programu, slaby vyber na snidani (kdyz se tam prijde v 9:30, kdyz je cas 7 - 10 hod) a pod.
Bohuzel, musim taky rict, ze obcas narazime na to (a to nejenom my), ze se lidem z CR se davaji prave ty horsi pokoje/apartmany, prave i kvuli tomu, jaky maji o nas zobecnene predsudky podle predchozich zkusenosti nejen svojich. Proto tady casto pisu, ze by si lide meli uvedomit, co kde delaji, protoze na to doplacime hlavne my ostatni.

Dovolim si tvrdit, ze jak v A, tak i na SK mam vice zkusenosti s ubytovanim v soukromi a penzionech nez Ty a ja v poslednich minimalne deseti letech ve kvalite ubytovani (stejne kategorie) ani v ochote "personalu" velky rozdil nevidim. Jen ceny leti v A nahoru mnohem rychleji. Nehodnotim snidane, protoze my si vetsinou varime sami. A taky na SK musim potvrdit, ze ohledne privetivosti domacich hodne plati, jak se do hory vola, tak se z hory ozyva - ja mam malokdy s domacima problem, vyjdou mi v ustrety v pripade jakychkoliv problemu. Stejne tak to ma mnoho jinych ceskych (slovenskych nebo madarskych) ubytovanych. Zato ale - zase u vsech tech trech narodnosti - jsem byl parkrat svedkem toho, jak se privetive chovani domacich zmenilo v "mene privewtive" na zaklade neprijemneho, nekdy primo hnusneho chovani hostu vuci nim. V A jsem se s takovym chovanim hostu malokdy setkal, a kdyz uz ano, tak to byli lidi z Cech :twisted:, kterym nastesti domaci nerozumeli. (No, mozna nejakym Holandanum nebo Nemcum jsem zase nerozumel ja.)

@davee: Z toho popsaneho si nic nedelej. Az si nejake ubytovani vyberes, je dobre se podivat na hodnoceni, alespon na prumernou znamku, pokud nekde najdes (a je dobre si to podle nazvu ubytovani vyhledat i jinde na internetu), preletet si podminky, vybaveni ubytovani - a taky umistneni podle mapy, hlavne pokud byste tam jeli verejnou dopravou. Ono to napriklad kazdy den rano schazet pul hodiny a 300 vyskovych metru na autobus a hlavne odpoledne to same zpet opacnym smerem fakt neni prijemne. Autem je to OK, pesky v prdeli... Napr. kdyz se v Otztale ubytujes "omylem" v Hochsoldenu, to mas asi 850 vyskovych metru nad mestem Solden, kde jezdi busy a cca 2,5 km po asfaltce na nejblizsi zastavku busu, kterym se nekam dostanes. Sice tam jezdi asi dvakrat bus, ale ne zrovna ve vhodne casy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » stř črc 28, 2021 22:14

Holt si asi umim lip vybirat :twisted:

apuka píše:Neochotnych domacich jsme taky par zazili, rozhodne vice nez na Slovensku.

Nebude to nahodou timhle? :twisted:
apuka píše:ohledne privetivosti domacich hodne plati, jak se do hory vola, tak se z hory ozyva

a timhle:
apuka píše:Nehodnotim snidane, protoze my si vetsinou varime sami.

Protoze ubytovani se snidani je standard, zatimco pokoj bez snidane jina sluzba. Tipuju, ze je tim jednak pripravis o cast prijmu a jednak prijdes o pratelskou interakci s nima, ktera probiha typicky prave u snidane.

Jinak jsem myslel slovenske sluzby obecne. Ubytovani v soukromi jsme po par pokusech prestali pouzivat, protoze se to nedalo, a radej jezdili do hotelu. Ktere sice taky staly za houby, ale aspon minimalni standard tam byl. To pred ~5 lety byla vyjimka dana okolnostmi. Ktera nebyla zas tak spatna, jen to proste proti Rakousku byl jiny level.

Za mne at si to kazdy vyzkousi a udela obrazek sam. Nemel jsem v planu o tom zas diskutovat, to jen ty dokazes s jedne kratke poznamky udelat diskusi na nekolik obrazovek :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod terkad » úte srp 3, 2021 12:55

Zlatý Airbnb, případně booking. Ubytováváme se často i na poslední chvíli, čteme recenze a problém snad žádný.
Věřím, že historku o vlhkém pokoji, případně výhledu na hnojiště, by si nikdo z hostů nenechal pro sebe.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » úte srp 3, 2021 15:28

Airbnb nepouzivam, me se nelibi jeho fungovani. Ale na bookingu je problem, ze mas u ubytovani milion uzivatelskych recenzi a ty se vztahuji k celemu ubytovani, ne k jednotlivym pokojum. Navic ani Ty mnohdy predem nevis, ktery konkretni pokoj dostanes, z objednavky to neni jasne. No a klasicky problem vsech zpusobu hodnoceni je, ze se podivas na ty spatne a mas tam par jednotek u kazdeho ubytovani, ktere trochu delsi dobu funguje. No a kdyz si je prectes (alespon pres translator), tak zjistis (prenesene), ze jeden se stezuje, ze je tam zima, druhy ze je horko, ze na co se jeden stezuje, tak padesat jinych to same vychvaluje, ze se zrovna to, co se Ti nezda v hodnoceni je pet let stare a neopakuje se, atd. Takze se podle toho moc ridit neda. Max. se podivat na celkovy prumerny vysledek hodnoceni, kdyz je nizky, tak je tam neco spatne ve vseobecnosti.
Taky je to divne, ale negativni zkusenosti az tolik lidi sdilet nechce - hlavne jak posledni dobou probehlo v Alpskych zemich par soudnich sporu ohledne hodnoceni, kde se ubytovaci zarizeni soudili a spory vyhraly, tj. stezovatele meli necekane vysoke vydaje. Klidne i kdyz z jejich hlediska bylo opravdu spatne, na co se stezovali. Ale ne kazdy si zdokumentuje svuj pobyt dostatecne, aby dokazal, za to bylo, jak pise.

Navic zrovna v alpskych vesnicich je mnoho mensich ubytovanich, ktere se (kvuli velke provizi a jinym vecem, napr. povinne internetove komunikaci) v tech ubytovacich portalech, hlavne v bookingu neobjevi a ani je nelze online objednat, pouze tak, ze napises na informacni centrum s pozadavkem a ani Ti poslou (i) jejich nabidku. Neni to kvuli kvalite ubytovani, ale fakt kvuli te provizi a casto starsi lidi nechteji byt/nejsou online.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » úte srp 3, 2021 16:31

apuka píše:Taky je to divne, ale negativni zkusenosti az tolik lidi sdilet nechce - hlavne jak posledni dobou probehlo v Alpskych zemich par soudnich sporu ohledne hodnoceni, kde se ubytovaci zarizeni soudili a spory vyhraly, tj. stezovatele meli necekane vysoke vydaje.

To jako na zaklade hodnoceni na AirBnb nebo Bookingu? :shock: Mas zdroj? Prislo by mi to docela silene, si predstav, ze u nas rutinne napises hodnoceni na Heureku, nejakemu Moravcikovi se to nebude libit, da te k soudu a vyhraje.

@terkad: pouzivas to i v Rakousku? Ja treba v Italii, ale v Rakousku jsem tak nejak zvykly na ten jejich tradicni zpusob.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » úte srp 3, 2021 16:50

Nema ted zdroj a moc se mi vyhledavat nechce. Ale - myslim, ze to bylo zrovna v Rakousku - i na nasich webovych pravodajskych portalech se asi pred rokem, rokem a pul psali o tom, jak pohnalo ubytovani "spatneho hodnotitele" a nakonec vyhralo, odskodneni a myslim, i povinnou omluvu, to uz si nepamatuji. A tehdy nekde se spominalo, ze to nebyl jediny spor. Jestli to bylo na bookingu nebo jinde, to uz fakt netusim. Jen vim, ze jsem nad tim taky kroutil hlavou, kam ten svet speje.

Na druhe strane, uz i predtim dochazelo k soudnim sporum, viz tento clanek. No a zamysli se nad tim, fakt kolik lidi mysli na podrobne fotograficke a jine zdokumentovani nejakych neprijemnych veci pri ubytovani (napriklad v tom clanku, kdyz nekoho i se synem postipali stenice, ktere prinesl ukazat personalu). Jak mas moznost dokazat, ze veci byly tak, jak pises a ne tak, jak tvrdi majitel? Hlavne kdybys tam byl ubytovany sam...
No a fakt na mnoha cestovatelskych portalech maji zavedenou "kontrolu" negativnich recenzi, viz napr. tady.
A... moc lepsi budoucnost nas fakt neceka :twisted: - viz tady.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » úte srp 3, 2021 21:59

Hmm, mne z toho teda vychazi presne opacny vysledek, nez tobe. Samozrejme ze podnik musi mit moznost branit se zamernemu poskozovani. Ale:

To, že je recenze velmi negativní, ale stále vyjadřuje pouze subjektivní názor, nemůže vést k jeho výmazu.

a zaver:

Žalobám je nutno ale věnovat pozornost i z toho ohledu, že musí být nejen odůvodněny, ale podloženy důkazy. S rozmachem žalob, které nemají opodstatnění a jejich cílem je pouze omezit svobodu projevu a zastrašit uživatele, tzv. SLAPP (Strategic Lawsuits Against Public Participation), je kladen na soudy požadavek provedení testu proporcionality mezi svobodou projevu a ochranou dobré pověsti nebo osobnostních práv. V takovém případě by žalobce nesl náklady soudního řízení protistrany a vystavoval se případné opačné žalobě.

Coz teda chapu, ze je pro tebe tezke, mozna i nemozne vstrebat, protoze proporcionalita je pro tebe neznamy pojem, jak uz jsi mnohokrat ukazal ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod sobb » čtv srp 5, 2021 0:07

apuka píše:ze to bylo zrovna v Rakousku - i na nasich webovych pravodajskych portalech se asi pred rokem.

Máš na mysli Turista si stěžoval na portréty nacistů v hotelu, sám skončil před soudem, nebo ještě něco jiného?
V článku píšou, že soudní řízení mělo pokračovat na podzim, jak to dopadlo jsem už nehledala.
Někomu to celé možná přijde divné, ale přijde mi, že v německy mluvících zemích je téma nacismu asi živější než u nás.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv srp 5, 2021 0:34

Na tom ovsem neni nic divneho :twisted: Apuka by mohl dohledat, jak to dopadlo. Jestli slo o tohle, tak je to neco uplne jineho, nez o cem tu sla rec. Navic podle clanku soud resil prave proporcionalitu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv srp 5, 2021 7:17

Ne, o tohle neslo, vlastne tento pripad jsem si ani nevsiml (no, na ides moc casto nechodim, spise vubec). Tam se jednalo opravdu jen o nejake "bezne zalezitosti" souvisejici s ubytovanim.

A jo, Nemci (alespon nekteri) jsou na toto tema hodne haklivi... Mam kolegu, ktereho inicialy delaji "SS" a kdyz jeho nas tehdejsi americko-indicky sef v mailech oznacoval touto skratkou (stejne jako vsechny), tak se velice silne ozval, ze on si to nepreje, byl na to hodne haklivy, ze se ma pouzit StS (jmenoval se Stefan). Ale ochotne sefovi vysvetlil, proc, jake jsou historicke koreny toho odporu - Americane (zejmena Ti, co se narodili v Indii :-)) zase o historii Wermachtu moc netusi. Jen nevim (momentalne je v jinem tymu), jak se ted stavi k Teamsum, tam MS automaticky taky takto ukazuje ucastniky mitingu a nenasel jsem, ze by se to mohlo nastavit jinak, jen castecne na nekterych mistech pomoci fotky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod oodoow » čtv srp 5, 2021 8:23

mike píše:To jako na zaklade hodnoceni na AirBnb nebo Bookingu? :shock: Mas zdroj? Prislo by mi to docela silene, si predstav, ze u nas rutinne napises hodnoceni na Heureku, nejakemu Moravcikovi se to nebude libit, da te k soudu a vyhraje.

Nevím, kde to Apuka sebral, že se něco takového stalo v Rakousku nebo jiné zemi civilizované zemi.

Každopádně to ale možné je, mi to připomnělo kauzu z Koh Changu z Thajska, kde americký turista napsal špatné hodnocení na trip advisoru, hotel ho dal k soudu a on skončil ve vězení. Nakonec se myslím musel omluvit, aby mohl opustit Thajsko.
Hotelu se to samozřejmě moc nevyplatilo, protože kauza proběhla skrz spousty sociálních sítí a hotel dostal stovky dalších negativních recezení ve stylu: "vyhněte se tomuto místu, pokud nechcete skončit v base". :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Lipon » čtv srp 5, 2021 10:43

Těžko dělat závěry z novinových titulků.

Bez znalosti detailů to je maximálně na přeleštění křišťálové koule a ponechání apukově autorskému výkladu.

V tom thajském případě ta recenze byla dost hanlivá, jestli si dobře pamatuji - v původní zprávě o tom ale žádná zmínka nebyla, až po hledání šlo najít původní znění.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv srp 5, 2021 13:24

Lipon píše:V tom thajském případě ta recenze byla recenze dost hanlivá
Vsak to je prave ono, ze stejnou vec muzes napsat ruzne. Asi nikdo nebude nikoho potahovat za to, ze napise, ze mu nechutnalo jidlo na snidani. Zato kdyby nekdo to popsal zpusobem (a znam par lidi, kteri to takto prezentovali po svem pobyte nekde, i kdyz nekdy z jineho, podobne uletleho duvodu ](*,) ) cca, ze "snidane byla naprosto nejeditelna, bylo nam z toho spatne, pokazilo to nam celou dovolenou" a pod., tak je to neco jineho. Hlavne kdyz potom zjistis, ze problem byl, ze je to vegan a bylo mu spatne z toho, ze byl svedsky pult a tam byla narezana slanina, klobasa (ta i opekana), maslo se chladilo nakrajene ve vode, v misce byla prazenice a jemu prislo spatne, kdyz toto videl, protoze nesnasi pohled na maso a pod. a neumel by si predstavit, ze by svoji snidani (tu zeleninu a ovoce z nabidky) by mel vybirat hned odvedle klobasy, atd., ze u vedlejsich stolu do sebe si budou cpat rohliky s uzenou rybou a ktomu prazenici a parky... Coz ale u recenze napsano neni.

Stejne tak bylo uz i mne (i zbytku rodiny) spatne z "vune", kterou pouzivali domaci na rucniky, az jsme je zabalili do igelitky, schovali na spodek nepouzite skrine a vybrali si vlastni. Ja bych to nikdy nenapsal, ze jsem mel smradlave rucniky, bylo mi z toho spatne, ale taky znam par lidi, kteri by to takto napsali a klidne by se za to i bili...

A to jsou pouze jednoduche veci, ale kdyz je napises blbe, tak muzes celkem dobre poskodit ubytovatele. I kdyz je to pouze "subjektivni dojem". A je spousta moznych veci, jak muzes vrhnout hodne spatne svetlo na ubytovatele prakticky za prd (nekdy doslova :-)).

Ja jsem ale naznacoval neco jineho - kdyz jsi ubytovany sam, muzes narazit realne na neco hnusneho, napises to (napriklad v jednom linku zminovane stenice, muzes to i, jak tam se pise donest ubytovateli ukazat). Mas plnou pravdu, pravem se muzes stezovat. Ale...
Napises tu na pravde zalozenou negativni recenzi, dokonce nejsi ani vulgarni. Jenze ubytovateli se to nelibi - zazaluje Te, ze si vymyslis a poskodil jsi jeho dobre jmeno. On vi, ze tu stenici jsi ihned prinesl, mozna To byla posledni noc tam (kvuli normalnimu konci), mozna Te i prestehoval do jineho pokoje. Ale taky muze vedet, ze jsi s ni bezel za nim, tam jste to spolecne zlikvidovali. Nikdo jiny to neslysel, nevidel, vi, zes fotku neudelal. Tak u soudu rekne, ze to neni pravda, zadna stenice se nenasla, vymyslis si to kvuli jeho poskozeni.

A co ted? Ty nemas jak dokazat, ze to bylo, jak jsi v recenzi napsal a vis, zo ubytovatel to taky vi. Ten muze sehnat X jinych ubytovanych, kteri dosvedci, ze tam zadne stenice nevideli, ubytovatel mezitim mohl vsechno dezinfikovat, stenice zlikvidovat - v extremnim pripade - vyhodit veci a postele (a presunout tam neco z jineho pokoje), vsechno, kde se nasli stopy. Klidne pote muze i zavolat deratizacni sluzbu nebo hygienu na kontrolu - ta (uz) nic nenajde...
Ale Ty (mozna z druhe strany sveta) toto vedet nemuzes. Kdo ma ted dokazovat, ze ten druhy lze, resp. ze ma pravdu? Mike tady zvykne tvrdit, kdyz neco neguje, ze on nemusi dokazovat nic, protoze ten druhy neco tvrdi, cemu on neveri. A ono to tak bude. Komu asi da zapravdu soud, kdyz bude tvrzeni proti tvrzeni, jen v pripade ubytovatele podporene "negativnim svedectvim" jinych, pripadne vysledkem te nasledne kontroly (samozrejme udelane az po zverejneni recenze)???

Tj. jakou sanci ma nekdo, kdo nema dukazy pro svoje tvrzeni, i kdyz napsal vsechno pravdive?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod oodoow » čtv srp 5, 2021 13:38

No, příjemná recenze to nebyla, ale 2 roky vězení je trochu moc a není to úplně dobrej způsob jak si přilákat další hosty. :twisted:

Obrázek
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv srp 5, 2021 14:06

No... Ted se objevi nejaky "vlastenec" a zazaluje recenzenta, ze zaujatosti proti skupine lidi na zaklade narodnosti, statni prislusnosti a pod. Vzdyt je to ted celkem v mode :-). Je tam prece dvakrat napsano, ze byt z CR. :wink:

Nebo jen hotel mel nejakeho ceskeho zradlomanagera zamestnaneho nelegalne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Lipon » čtv srp 5, 2021 14:22

to by mě fakt zajímalo, jak by mi hotel prokazoval, že jsem napsal recenzi s úmyslem ho poškodit ...

ad Thajsko - ty novinářské zkratky, zas a znova - ten chlapík nebyl odsouzen, byl tehdy vzat do vazby (cizinec, tedy nejspíš aby nevzal hned roha) a obviněn na základě jejich zákona proti pomluvám. Se sazbou údajně AŽ 2 roky (což by jako prvopachatel určitě nedostal). Zákon je známý tím, že je směřován proti občanským aktivistům a novinářům - na jeho základě již byl odsouzen nějaký místní novinář za tweet o soudním procesu o pracovních podmínkách na nějaké farmě.
Aby se vyhnul procesu, přistoupil v rámci mediace na omluvu resortu a zpětvzetí své recenze (a hotel mu blahosklonně odpustil). Což ale vůbec neznamená, že ho shledali vinným nebo že by vůbec mohli shledat vinným, akorát to dostalo mediální pozornost. Začalo to tím, že si přinesl svou flašku alkoholu do restaurace a hodlal ji tam zkonzumovat aniž by zaplatil místní obvyklé "corkage fee". Takže si pak ulevil v té recenzi.
To, co někde nemusí znít extra urážlivě, můžou jinde vnímat jako hrdelní zločin (třeba to jeho obvinění z otrokářství).

Takže jak píšu, bez bližších detailů jsou i ty apukovy zmínky o odsouzeních za negativní recenze asi tak směroplatné, jak říkala Máňa z OPBH.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy