Poprve do Alp, jak na to

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » stř črc 31, 2019 17:34

bonatius píše:Neviete aspon priblizne kolko stoji lanovka (neviem to na nete najst)?
:(( Staci zadat nazevmlqnovkynan"preise" a primo to na Tebe vyskoci...

Co se tyce slevove karty, nevim jakou mas na mysli. Maji tam sezonni kartu, ale za tak vysokou cenu (139 EUR) jej urcite nechces. Mozna u nich taky je sleva na dopravu (1 jizda za 1 EUR) plus par jinych veci, ale toto ziskaji jen hoste s Guest Card, tj. ubytovani dole.
Pokud existuje jeste nejaka jina k zakoupeni, v pripade pouziti jen na lanovku nahoru a dopravu zpet za tyden cena za ni se urcite neoplati, nevrati se.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » ned črc 5, 2020 14:37

Ahojte,
minuly rok sme boli prvy raz v Alpach a sli sme velku cast tejto trasy https://www.outdooractive.com/en/route/ ... r/1373213/ .
Teraz by som potreboval poradit nejaku podobnu trasu, v inej casti Alp, od chaty k chate na pat dni s tym, ze prva chata by bola maximalne do piatich hodin od parkoviska (predpokladany prichod na parkovisko okolo 12:00).
Malo by to byt pekne pohorie, s krasnymi, vysokymi kopcami, vodou aspon raz denne, kde chodi malo ludi.
Popripade nejaku trasu, kde nevadi prespanie v stane.
Nemate niekto skusenost ako je to teraz s chatami v Alpach? Viem, ze sa treba objednat a co si na chatu priniest. Je na nich vela ludi, su vybookovane daleko dopredu?
Dakujem.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » ned črc 5, 2020 17:19

bonatius píše:Je na nich vela ludi, su vybookovane daleko dopredu?
Zase na Tebe vytahnu, ze mas hledat link na Alpenvereinu na prime objednavani chat. Ktera tam neni, holt musis tam zavolat (nebo zkusit napsat). Kontakty zase najdes na strankach Alpenvereinu.

Edit:
Kdyz chces trasu kde bude malo lidi, mozna by bylo taky vhodne napsat cca termin, kdy bys to chtel delat. Ted pres leto bude podle mne vsude docela dost lidi. Cast Nemcu, co do Alp chodi prijde a prijde i cast, ktera spise chodi k mori ale hlavne bude i Rakusanu mnohem vice, protoze taky ve velkem budou dovolenkovat doma.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » ned črc 5, 2020 23:11

bonatius píše:Malo by to byt pekne pohorie, s krasnymi, vysokymi kopcami, vodou aspon raz denne, kde chodi malo ludi.

Nic takoveho v lete v Alpach neexistuje. Leda za extremne hnusneho pocasi a to tam nechces ani ty. Malo lidi je jedine na podzim, kdyz zavrou chaty. Od konce zari, pulky rijna, nekde az od listopadu. To chodim ja a je to super.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pon črc 6, 2020 18:47

Ale sem-tam existuje. Jen se tezko hleda nekolikadenni trek, protoze to by bylo docela vyjimecne.

Napriklad na takovem Hochstubaihutte nad preplnenym Soldenem (Otztal) jsem byl asi trikrat a jen jednou jsem se tam setkal za cely den s asi trema lidma, i to jen sli na denni vylet. (Pravda, jednou to bylo v lijaku.) Ale tam se nejdrive vyvezes busikem (za 7 EUR kdyz nemas mistni kartu) a potom poctive slapes 3 hod. ne uplne snadnou cestou do kopce asi 1200 vyskovych metru a na druhou stranu zase to cele musis seslapat dolu. A nesmis byt moc pomaly, protoze dole nestihnes posledni busik, coz znamena dalsi dve hodiny a par set metru slapani. Cimz se nestiha pivecko a neco pod zub nejdrive dole v gasthausu, potom v hutte i s obedem a nakonec znovu dole (pripadne na druhem Almu). A to uz se nemeckym duchodcum az tak moc nechce.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pon črc 6, 2020 19:17

Dotaz byl prave na vicedenni trek. Taky znam mista, kde je lidi minimum a vetsinou zadni. Ale je to prave tak na jednodenni vylet nalehko.

Vicedenni treky bez lidi i v lete se daji najit v Italii, ale tam uz je to trochu jiny level. Alpinismus, macky a cepin nutne a podminky drsnejsi. Ze tam nejsou lidi ma svuj duvod :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pon črc 6, 2020 19:25

Zrovna tam , co jsem psal by se dalo neco najit ve Stubaiskych Alpach tak na 3 noci/4 dny s tim, ze by se obcas na kratkem useku mohly potkat i mirne davy lidi (kolem lanovky) - podle casu, kdy tam dorazi. A ze to neni uplne okruh, musela by se pouzit mistni doprava. Zato nemusi byt cepin, neni to nic extrra drsneho, i kdyz VHT to je, jsou tam i kratke useky ledovce (tak na 2x20 min), ale vyznacene a rolbou upravovane trasy na chozeni bez macek a cepinu, proste pro "ledovcove cepry". Jen se ta cesta upravuje podle pocasi, kdyz je hezky tak ano, kdyz ne, tak ne - a obcas se tam nejaka trhlinka na ceste objevi. Prekrocitelna, ne hlboka, ale je tam (ale jeden z tech ledovcu se da obejit po dvou tritisicovkach se znackou).
Mozna by to mohlo byt i na vic, ale dal to vubec neznam (je to uz v Italii), tak se nemohu vyjadrit ohledne mnozstvi lidi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod obda » čtv črc 9, 2020 9:26

mike píše:
bonatius píše:Malo by to byt pekne pohorie, s krasnymi, vysokymi kopcami, vodou aspon raz denne, kde chodi malo ludi.

Nic takoveho v lete v Alpach neexistuje.


Jezdím do Alp druhý týden v ćervenci, a to tam ještě moc lidí nebývá. Přes týden jsme se ženou měli mnohokrát matrazenlager jen pro sebe. Ono je na mnoha oblíbených trasách často ještě sníh, a ne všude začínají prázdniny 1. července jak u nás. První týden nejezdím, to tam jsou Češi, co využívají prodlouženého víkendu kvůli svátkům ;)
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » čtv črc 9, 2020 9:32

Ja teraz volam na rozne chaty a zistujem ci maju v danom termine volne miesta. Niekde ano, nikede nie. Uz sa mi stalo, ze na planovanej trase su vsetky chaty az na jednu v strede trasy volne.

Ako je to v Rottemanskych Taurach? Da sa tam stanovat? Pozeral som mapu a vela chat som tam nevidel.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod obda » čtv črc 9, 2020 10:02

Možná teď s COVIDem je to jiné :-k Mimo pá/so jsem v tuto dobu nikdy nic nerezervoval a ještě si mi nestalo, že by někde měli plno a já se se ženou nevešel (vždy lager). Ale mohli jsme mít jen kliku, co já vím.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv črc 9, 2020 10:54

obda píše:Možná teď s COVIDem je to jiné :-k Mimo pá/so jsem v tuto dobu nikdy nic nerezervoval
Tak to si pis, ze je to jine. Zakladni pravidla ted jsou (v Rakousku, jinde to muze byt jine):
- Bez rezervace Te jednoduse neubytuji (bez vyjimky - zadne prijdu a pokud maji volno, tak spim).
- Musis mit vlastni spacak a polstar (ne huttenschlafsack/vlozku, ale spacak, deky ani polstar nedostanes).

Uz toto si myslim, ze zredukuje mnozstvi ubytovanych lidi, krome chat, co jsou rel, dobre dostupne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv črc 9, 2020 15:25

obda píše:Ono je na mnoha oblíbených trasách často ještě sníh, a ne všude začínají prázdniny 1. července jak u nás. První týden nejezdím, to tam jsou Češi, co využívají prodlouženého víkendu kvůli svátkům ;)

To je vsechno pravda :) V Italii zacinaji prazdniny 15.7. a kdyz jsem to obcas o par dni pretahnul, tak rozdil v poctu lidi byl znat. S Cechama taky, proto to chce jezdit trochu dal a ne treba na Dachstein :) Bohuzel je zasazen i Ankogel, ale treba Osttirol uz ne.

Puvodni dotaz byl ale na malo lidi. Tohle je rozdil mezi nemalo a hodne :twisted:

bonatius píše:Ako je to v Rottemanskych Taurach? Da sa tam stanovat? Pozeral som mapu a vela chat som tam nevidel.

Co konkretne myslis? Hlavni hreben nebo ten kratsi vedlejsi? Na hlavnim je Edelrautehutte na zacatku a Planneralm na konci. Prejit za den se to da, ale je to pomerne dlouha tura. Na dva dny je v pohode a stanovat se tam da. Akorat na hrebeni neni voda. Posledni pouzitelna je pod sedlem Perwuzpolster (fajn misto na prespani, ale mozna moc blizko zacatku) a pak uz jen par jezirek se stojatou vodou. Byl jsem tam ale na konci rijna, mozna je to v lete trochu lepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod obda » čtv črc 9, 2020 21:00

apuka píše:
obda píše:Možná teď s COVIDem je to jiné :-k Mimo pá/so jsem v tuto dobu nikdy nic nerezervoval
Tak to si pis, ze je to jine.
Uz toto si myslim, ze zredukuje mnozstvi ubytovanych lidi, krome chat, co jsou rel, dobre dostupne.


Pravidla jsem si letos taky nastudoval 8) Otázka je, jestli bude místa na chatách víc, nebo míň než jiné roky. Tj. budou Rakušáci/Němci víc dovolenkovat doma? Kolik lidí oseká nutnost tahat spacák/rezervovat? Kolik míst ubude kvůli rozestupům v lágru?

Upřímně řečeno, mne taky odrazuje nutnost telefonovat německy do x chat (k tomu typicky dvakrát - nejdřív pro zjištění stavu a pak pro samotnou rezervaci, když na trase bude všude volno) a plánovat dopředu, bez ohledu na počasí a aktuální stav.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pát črc 10, 2020 6:25

obda píše:mne taky odrazuje nutnost telefonovat německy do x chat (k tomu typicky dvakrát - nejdřív pro zjištění stavu a pak pro samotnou rezervaci
Nemusis. Velka cast chat (mozna i vetsina, ale to netvrdim) ma moznost objednavat pres online rezervacni system AV.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod bonatius » pát črc 10, 2020 8:02

Moja skusenost s rezervovanim si noclahu na chatach je nasledujuca.
Niektore chaty su zatvorene, alebo este ani neotvorili. Niektore maju na netu rezervacny system, kde je prehladne vidiet vytazenost jednotlivych chat v danom casovom useku, kedy tam planujem ist. Na zvysne chaty musis but poslat mail, alebo zavolat. Niektori chatari na mail odpovedia do dvoch hodin, ini na druhy den a ostatni vobec. Co sa tyka telefonovania, da sa s nimi dohovorit anglicky, ale tiez je problem sa na jednotlive chaty dovolat. Niekde sa dovolas hned a ked im volas za pat minut tak to iba vyzvana, alebo sa ozve zaznamnik. Ine maju iba zaznamnik, alebo vobec nedvihaju. Ked som sa rozpraval s chatarom, ze sa neviem dovolat na dalsiu chatu tak mi odporucil poslat sms.
Na jednu chatu som sa dovolal az po dvoch hodinach, telefon bol nedostupny.
Naposledy upravil mike dne pát črc 10, 2020 15:36, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s citaci
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pát črc 10, 2020 8:24

To mas pravdu - ja jsem se na jednu chatu pred par lety dovolal az treti den :evil:. A to vzdy vyzvanelo. Proste malo personalu, hodne lidi (byla to chata, kam se chodi ve velkem z udoli) a ja jsem si az ten treti den uvedomil, ze volat rano, v poledne a brzo odpoledne a hlavne k veceru nema smysl, to se vari a obsluhuje. Jednoduse musis vystihnout nejakou volnou chvilku chatare/spravce, coz nekdy vubec neni snadne.
A ano - taky na mnoha chatach maji blby signal, kam se nemusis vubec dovolat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod obda » pát črc 10, 2020 12:12

apuka píše:Nemusis. Velka cast chat (mozna i vetsina, ale to netvrdim) ma moznost objednavat pres online rezervacni system AV.


Tak třeba v Nízkých Taurách 00 nic, a v těch Vysokých taky žádná hitparáda. Velkou částí bych to rozhodně nenazval. A už jsem byl několikrát na chatě, kde to bez němčiny fakt nešlo ;)
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pát črc 10, 2020 12:25

No tak holt, letus se bud prizpusobis nebo pujdes nekam jinam... (pokud Rakusane nezavrou hranice).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Zdéňa » pát črc 10, 2020 12:35

Jo většina chat je v Tyrolsku a dále na západ. Pohodlí online objednávání je fajn, na druhou stranu, ale jak je to takhle snadné, tak ty chaty budou plnější a plnější. My museli dát letos dvě noci na jedné chatě protože vše kolem bylo plné.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pát črc 10, 2020 13:53

Ja bych to tak cerne (??? tragicky, abych byl barvokozne korektni???) nevidel. Vis, kdyz si to objednas online, tak musis zaplatit zalohu, pokud si dobre spominam. A kdyz neprijdes, nebo zmenis plany, zaloha propadava, at je to jakkoliv daleko dopredu.
A Nemci i Rakusane sice na chatach v hospode nechaji penez dost, ale na to prepadavani "za nic" jsou docela haklivy, takze objednavaji az opravdu vedi, ze tam pujdou. S vyjimkou, kdyz to zrusi kvuli podminkam/pocasi, bo mnohym jeste vice vadi, kdyz si to nemohou uzit bez poradneho promoceni.

Jinak az tak uplne jednoduche to objednavani neni. Jen najit adresu, kde to udelat da praci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod jarous » pon črc 20, 2020 7:33

Ahoj všem,

nevím, jestli to není spíš na nové téma, kdyžtak si s tím admin poradí, pokud uzná za vhodné... Ale k věci: Něco už nachozeno mám a na výletech do Alp mě vždycky ohromně bavila ta úžasná volnost. Doma si naplánuji oblast kam chci jet, stanovím si přibližnou trasu, počkám si na příhodné počasí a jedu. Bez rezervace a s vědomím, že když dojde ke změně trasy, využiju jinou chatu (naposled nedávno v TG, kdy mi po cestě neplánovaně "odešly" boty). Jasně, už jsem taky spal v jídelně na lavici, protože jinde nebylo místo, ale s tím se počítá a nikdy nebyl problém. Vždyť chaty vznikaly proto, aby poskytli útočiště každému, kdo přijde a tuto filozofii převzaly i alpské svazy, už sama kategorie "schutzhütte" leccos napovídá.
A dneska? Skoro mi to připadá, že čínská chřipka je dobrá záminka pro další plíživou regulaci. Nutnost rezervace bych snad ještě pochopil, kapacita chat je kvůli stanoveným vzdálenostem mezi spícími omezená. Se skřípěním zubů bych skousnul i varování, že pokud bude někdo ubytován ve stavu nouze bez rezervace, je chatař povinen nahlásit ho místní hygieně a hrozí mu karanténa - tak jako dejme tomu, aby se tam nehrnul každý druhý bez rezervace.
K rezervaci samotné - jsou chaty, které jsou zapojeny do online rezervačního systému a co jsem namátkou zjišťoval, pokud už chtějí nějakou jistinu, by mělo teoreticky číslo karty. Ale jsou chaty, kde bez předem poslaných peněz rezervaci neudělají (ty "echt" mají navíc upozornění, že přespání v rezervaci, NP... je přízně zakázáno). A nezkoumal jsem, jestli je možno platit kartou, nebo je třeba bankovní převod. A bez rezervace to nejde - protože čínská chřipka. A tím se mi nějak ztrácí původní smysl fungování chat a chození po horách vůbec. Nehledě na to, že ne každý Čech, Slovák apod. má účet v € a pak se mu záloha pěkně prodraží a její připsání na účet nájemce chaty taky chvíli trvá. Skoro bych se nebál použít profláklé slovo dyškrymináce.
Tak jsem se chtěl zeptat, jestli jste třeba někdo neřešil tuto věc se svou AV sekcí (Wien, Edelweiss, Innsbruck...) a nemáte nějaké bližší info. Co se mi povedlo s mojí omezenou znalostí němčiny dopátrat, regule k čínské chřipce (coroně) byly stanoveny spolkem horských svazů (www.vavoe.at) a rád bych věřil, že jsou pouze dočasné. Ale známe, jak to může fungovat - když už se to osvědčilo a plebs si zvyknul, tak to necháme. Aspoň máme přehled...
Jarda
jarous
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv kvě 10, 2012 19:25

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pon črc 20, 2020 7:56

@jarous: Ty regule byly v tom svazu domluvene, aby mohly byt jednotne, at uz vlastni chatu v A jakykoliv "horsky svaz". Ale opravdu to jen byla domluva, aby se nestalo ze kazda chata, kazdy svaz a kazda sekce si to udela podle sveho a chudak turista, kdyz chce jit na tyden od chaty k chate nebude tusit, kde co od nej pozaduji, protoze na kazde chate to bude jinak. Takto vis, ze si musis vzit vlastni spacak, plachtu, povleceni na polstar (s erarem nemuzes pocitat) a musis si udelat rezervaci.

ALE - zakladni regulaci je narizeni vlady AT, kde jsou uvedene pozadavky, co se ma pri ubytovacich sluzbach splnit. Pres to nemuze jit zadny svaz! Podobne narizeni plati i pro jina ubytovaci zarizeni v AT, nemysli si, ze je to pro ne jednoduche.

Takze pokud chces neco resit, mel bys to resit s rakouskou vladou. Hodne stesti k tomu :wink:

To Tvoje "když už se to osvědčilo a plebs si zvyknul, tak to necháme. Aspoň máme přehled" mi prijde v teto situaci trochu ujete a jako nepochopeni situace. Nevim, jestli si uvedomujes, ze tady jdo hodne o "preziti" tech chat. Jakmile by se na nektere nakazeni (i prespani pozdeji zjisteneho nakazeneho) objevilo, tak bude (docasne) zavrena a do karanteny pujdou vsichni - jak personal chaty, tak pravdepodobne by meli i vsichni, co tam tehdy spali, napriklad vcetne Tebe. (Otazkou je, nakolik funguje preshranicni komunikace mezi hygienami/zdravotnimi sluzbami.). Jinak by lehce mohlo dojit v trochu mensim k tomu, k cemu v zime dochazelo v lyzarskych strediscich - Ischgl, Solden, Zillertal. A to je asi posledni, co si kdo preje, protoze ted uz to povede k silne regulaci oblasti, v nejhorsim muze vest i k narizeni uplne zavrit chaty.

Navic je to jedna dulezita otazka - co mame my jako Cesi (ale take napr. Nemci) co mluvit do toho, jak rakusane resi ochranu obyvatelstva? Mame na to sebemensi pravo?

Pro jistotu: mluvim o chatach v Rakousku. V Italii, Nemecku, Svycarsku,... jsou pravidla nastavena jinak

A nerikej COVIDu "cinska chripka" - s chripkou to fakt nema nic spolecneho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pon črc 20, 2020 21:27

Taky bych nebyl paranoidni. Letos je vyjimecny rok, kvuli koronaviru je vsechno jinak. Nevidim zadny duvod, aby tohle zachovali, kdyz nebudou muset, byli by sami proti sobe. Je to opruz jak pro ne, tak pro navstevniky a budou mit kvuli tomu mensi obsazenost, takze mozna budou mit ztratu. Provozovat chatu je spis konicek, nez vydelecny podnik, s par chatarema jsem se na tohle tema bavil. Najem, ktery plati DAV/OEAV neni uplne maly a kdyz dojde na nejaky necekany vypadek, tak prijdou o trzby, ale najem platit musi tak jako tak. Znal jsem jednu chatarku, ktera to nakonec vzdala pote, co na pristupovou cestu spadla nekolik let za sebou na jare lavina a na zacatku sezony se tam nekolik tydnu nedalo (turisticky) dostat, coz pro ni bylo likvidacni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod jarous » úte črc 21, 2020 6:26

No tak jo. Už jsem trošku vychladnul. A když mě to přestane bavit, budu chodit po bývalém Československu pod širák jako zamlada 8)
Jenom teda dva podoteky pro @apuka: Nemyslím si, že by předchozí rezervace mohla jakkoli ovlivnit, jestli se na chatě objeví někdo nakažený. A za druhé - chřipka to nejspíš není, ale z Číny to nejspíš je. Tak abychom nezapomněli, komu za to vděčíme.
Mějte se fajn.
Jarda
jarous
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv kvě 10, 2012 19:25

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » úte črc 21, 2020 8:29

jarous píše:Nemyslím si, že by předchozí rezervace mohla jakkoli ovlivnit, jestli se na chatě objeví někdo nakažený.
Ne, to neovlivni, ale tady nejde jen o rezervaci ale i o dodrzovani odstupu pri spani. Ja jsem to myslel tak, ze kdyby zustalo vse pri starem, tak by lidi spali (obcas nejenom) v matrezenlageri namackani na sebe - vsak jsi sam psal, zes obcas spal v jidelne -, ty erarni deky a polstare by byly sberkou vseho, co do nich nakaslali, nadychali, naslinili, co na nich spali. Proste idealni stav na vznik ohniska.
V soucasnem stavu by meli mit prehled, kde kdo spal a kdyz se nekdo nakazi, umi dohledat nejohrozenejsi. Navic i pricky, co se ted snazi delat mezi mistami pomahaji zastavit prenos.

Mike ma velkou pravdu, ze to je na maloktere chate silne ziskove. Jako ubytek samotnych noclezniku pro chatare problem neni, protoze penize za toto stejne jdou vyhradne Alpenvereinu. Chatar zije prakticky vyhradne z toho, co na chate proda - jidlo, piti, predmety. U noclezniku je to pro ne polopenze - a to uz na vypadku lidi pociti. Samozrejme jeste vice jim zisky znizuji omezeni pri konzumaci v jidelne (vzdalenosti, mnozstvi liidi, povinna dezinfekce, atd).
Takze to ber tak, ze delaji vsechno proto aby alespon jakz-takz prezili a (po???)pristi sezonu uz mohli fungovat zase jako drive.

Edit: jen aby bylo jasne, co jsem psal, plati pro chaty Alpenvereinu. Nevim, jak je to u jinych spolku a jasne, ze soukrome chaty to maji uplne jinak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod maty » stř črc 22, 2020 9:42

Prošel jsem teď část zentralalpenweg 02A od Bad Hofgastein po Glungezerhütte s mojí ženou :rolleyes: (chtěla vzít do lehčích Alp) Docela pěkné, na hřebenu od Lizumer hutte k Glungezer hutte už mi dost nadávala.

Co se přespaní týká, tak jsme dost využívali přístřešky a dvakrát pod tarpem. Tuxské Alpy jsme prošli celé po chatách. Mám z toho dost zvláštní pocit. Nekolikrát jsme procházeli jen okolo chaty, kde nebyl plán spát jen tak pro informaci jsem se zeptal, zda-li můžem praspat, odpověd byla vždy že ne když nemáme rezervaci. Chataři jsou takový nejistý a ostražitý (jako by se báli nějaké kontroly).

Rezervační systém dost omezuje počet míst ke spaní. V lagru jsme většinou spali sami nebo jsme měli 5 matrcí pro sebe pak byl oddělený prostor dřevotřískou a tam spal další pár (v týdnu) o víkendu jsem nestihl včasnou rezervaci a už bylo místo jen na posteli za 22€ s AV. Nicméně mi to nedalo a ptal se nato. Chatař říkl, že už má lager plný. V lagru ale 10 míst a obsazeno jen 2. To už je pro ně plný stav :roll:
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod maty » stř črc 22, 2020 9:47

Ještě doplním, že někde chtěli vidět spacák a vložku na polštář pokud měli. Deky a někdy ani polštář na chatách nejsou.
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » stř črc 22, 2020 11:16

maty píše:Chataři jsou takový nejistý a ostražitý (jako by se báli nějaké kontroly).
Tak kontroly, resp. ze by dopadla spatne se urcite boji.

Jako normalne si moc nedelaji z nejakych hygienickych predpisu (s jidlem, spanim, ...), tak ted je ponekud jina situace a ta kontrola muze dopadnout hur, pracdepodobne taky bude duseldnejsi - prave kvuli problemum, co byly v tech lyzarskych strediscich (ja to tady furt opakuji, ale kdyz se odpocita Italie a Spanelsko, tak z toho zbytku nakazenych v Evrope, hlavne zapadni je skoro pulka odvoditelna az po Ischgl, St. Anton, Solden a Zillertal). Taky jim hrozi zaloby v pripade, ze by nekdo prokazatelne nakazil na chate - z tohoto hlediska me docela zajima vysledek hromadne zaloby na Ischgl...

Navic pravdepodobne (uplne jisty si tim nejsem) v Rakousku jeste stale je nejaky typ nouzoveho rezimu a v tom pripade jsou i postihy nekde jinde. Takze jim jde o hodne.

Jinak diky za potvrzeni, ze to fakt tak funguje i v realu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod obda » stř črc 22, 2020 12:23

maty píše:Ještě doplním, že někde chtěli vidět spacák a vložku na polštář pokud měli. Deky a někdy ani polštář na chatách nejsou.


Co jsem to studoval, tak mne zaujal ten povlak na polštář. Co když si chci dát pod hlavu mikinu a polštář nepotřebuji? A jinak to mají chaty uvedené různě, někde chcou i vlastní prostěradlo.

P.S. Já to letos kvůli nutnosti rezervací a přesného plánování dopředu nakonec odpískal (taky mi hodně vyhovuje ta volnost a rozhodování ze dne na den), a vyrazil se ženou na Slovensko. Jako obvykle jsme se zrušili víc než v Alpách :D, protože těch výškovejch metrů nachodíme mnohem víc (výstupy a sestupy do údolí každý den, hned první den přes 1700 metrů směrem dolů). Holt každodenní sestupy 1000-2000 vejškovejch na naše kolena už nejsou úplně vhodné [-X, i když nahoru to ještě dáváme.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » stř črc 22, 2020 12:41

Ja jsem na OF nekolikrat popisoval body, co se ted v Rakousku na chatach pozaduje. A D, I a CH jsou podminky jine a mohou se docela dost lisit. Taky se muze lisit na soukromych chatach.
Co se tyce povlaku na polstar, je to vedene (v A) jako povinna polozka - nejenom kvuli uspineni polstare ale cele oblasti pod Tvoji hlavou, napr. i matrace. Takze jestli tam chces mit mikinu misto polstare neni relevantne. Ale jak je to nakonec vyresene na konkretnim miste, konkretni chate, co presne se vyzaduje muze byt trochu odlisne - i kdyz by nemelo byt.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy