Rakouská třítisícovka bez maček :)

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Vachon » čtv srp 21, 2014 17:15

Similaun je vážně choďák a už jsem ho šel i bez navázání (což samozřejmě nedoporučuju).
Chceš-li se relativně bezpečně vyhnout spárám, jdi (ve směru od Similaunhütte) co nejvíc po pravé straně podél svahu (cesta je pak takové táhlé jednoduché esíčko doprava a zase doleva, končící u závěrečného výšvihu). Je potřeba se zprava vyhnout kotli uprostřed, tam se trhliny dělají nejvíc.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod apuka » čtv srp 21, 2014 18:02

Navic se cast cesty mezi Similaunhutte a Similaunem da jit po sutrech ver svahu nad ledovcem - nas tak vzal vodce (Similaun byl konec petidenniho prechodu), ze to pry bude tam jednodussi. To nevim, ale dalo se to bez problemu a nejake znatelne trhliny nebyli ani po ceste na ledovci. Cestou zpatky jsme to vzali po jazyku ledovce az na jeho konec (ale vice-mene na kraji). Snih tam uz nebyl takze trhliny bylo dobre videt a nebyly zadne velke. Ale vodca byl i tak hodne opatrny, rekl bych vice, jak po ceste nahoru.
Shrnuto - da se to opravdu i bez jisteni (ale taky to nedoporucuji, uz jenom kvuli uklouznuti na nekterych mistech), je treba ale i tak davat bacha, obcas nekdo nekam zahuci i ve skupinach horskych vodcu... Ale kdyz mate "nejake zkusenosti" a "nejste debilove", tak za dobrych podminek tezkosti mit nebudete. Kdyby neco, asi tam bude dost lidi, kteri mohou omoci.
Jo, myslim ze mohu psat i za Vachona - predpoklada se, ze pujdete od Similaunhutte, ne pres Marzellkamm a nahoru pres cely ledovec. Tam trhliny jsou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Lucc » čtv srp 21, 2014 18:38

to mike: Já to nechtěl lézt normálou nebo jinou horolezeckou trasou a už vůbec ne od SV z Rakouska, chtěl jsem to vzít nadivoko tou nejlehčí cestou, která mi vychází z Kesseler Huette http://www.kasseler-huette.com/rieserferner_naturpark_hochtouren_hoehenwege.htm. Když kouknu na tuto fotku http://images.summitpost.org/original/90116.jpg, tak prostě přehoupnu sedlo a pak po strmém hřbetu dupat až na vrchol. Samo to celé může zhatit počasí a návěj sněhu na hřbetu, ale to je prostě riziko. Možná ta fotka zkresluje a až uvidím mapu, kterou zatím nemám, tak zjistím, že ten plán je blbost.
Uživatelský avatar
Lucc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob bře 21, 2009 16:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod mike » čtv srp 21, 2014 18:56

Mne to prijde na 99% jako blbost, aniz bych o tom moc vedel ;-) Normalky totiz byvaji nejlehci a kdyby to slo jak pises, tak tam cesta (doporuceny smer) uz je. Takhle nadivoko te muze zastavit par metru skaly, ktere nevylezes a to na fotce zdalky nepoznas ani nahodou a na mape taky ne.

Nevim, ktere sedlo myslis. Podle tohodle je nejlehci normalka z Italie (SZ) a to celou dobu II. Spolu s prevysenim nic lehkeho, ale samozrejme zalezi na tvych zkusenostech a schopnostech (ja bych se velmi rozmyslel a kdyz uz, tak jen v perfektnim pocasi).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Lucc » čtv srp 21, 2014 19:05

Asi to bude, jak píšeš. Škoda. Hochgall je taková moje legendární hora a předmět mnohých vtipů, podobně jako Pikuj nebo Sasso Lungo (Lenkstein). Ta je hned vedle a vede na ni turistická trasa, tak možná půjdeme tam. Přece jen lezci jsme nezkušení (ferratisti už celkem jo, ale to je jiná píseň) a pokoušet se o docela těžkou horu bez zkušeností a na konci září asi není úplně nejlepší nápad. Nebo se raději pojedeme vykropit na Klimentka do Chřibů a je po dilematu.
Uživatelský avatar
Lucc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob bře 21, 2009 16:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod pavproch » čtv srp 21, 2014 19:06

byl sem na similaunu od similaunhutte 2x - v létě i v zimě, v obou případech nenavázaný (se stydim...) je to fakt chodák a speciálně v zimě téměř bez ledovcového rizika... v létě tam bylo pár malých! (nezapadnutelných) trhlin

+ zimhí sjezd z vršku směr Martin busch hutte v 20cm panenského prašanu byl absolutní orgasmus
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod mike » čtv srp 21, 2014 19:26

Lucc píše:... pokoušet se o docela těžkou horu bez zkušeností a na konci září asi není úplně nejlepší nápad.

Presne tak, sice muze byt uplne krasne, ale nejspis uz nahore bude snih, sem tam led a ke vsemu je kratsi den a k veceru kosa. Sestupovat s celovkou ve dvojkovem terenu neni zrovna zabava, zvlast kdyz ti prsty primrzaji ke skale ;-)

Sestupoval jsem v plus minus tehle dobe z Antelaa, ktere je vic na jih a uzil jsem si vseho, co pisu. Snih, led, zima a cast sestupu za tmy. Pricemz je urcite lehci, nez Hochgall a i nizsi. Ten bych videl na cervenec nebo zacatek srpna, kdyz bude stabilni pocasi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod fps » čtv srp 21, 2014 20:29

tady je pěkný popis lehké Rakouské třítisícovky Spielmann 3027m http://www.alpy.net/vp22/vp22.php, já bych měl jít tudy 7.9.14 z druhé strany od severu, přes sedlo Untere Pfandlscharte, tak možná to stočím doleva, a na lehko to vyběhnu na Spielmann?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Lucc » pát srp 22, 2014 16:14

Pokud by přece jen našel někdo se zkušenostmi ze zdolávání Lenksteinu (Sasso Lungo) nebo Hochgallu (Collalto), budu vděčen za info.
Uživatelský avatar
Lucc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob bře 21, 2009 16:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod fps » sob zář 13, 2014 13:02

fps píše:tady je pěkný popis lehké Rakouské třítisícovky Spielmann 3027m http://www.alpy.net/vp22/vp22.php, já bych měl jít tudy 7.9.14 z druhé strany od severu, přes sedlo Untere Pfandlscharte, tak možná to stočím doleva, a na lehko to vyběhnu na Spielmann?

Takže jsem to otočil v cca 2927 m n. m., v tomto místě je pro mě už moc těžká pasáž, a taky se tam všechno pěkně drolilo, to už není nic pro mě. Od Trauneralm, od severu je jediný cca 150 m výškových těžší úsek, obchází se tam menší ledovec, a sesouvá se tam promočený písek, štěrk, kameni, takže to tam pěkně klouže. Od Glocknerhaus, od jihu žádný těžký úsek není.
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod budo » sob zář 13, 2014 14:32

fps píše:......... a na lehko to vyběhnu na Spielmann?


Na lehko? No nekecej! Konečně jsi zahodil dvoukilový pohorky a začals chodit v lehkejch botkách? ☺

~tapatalked~
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod mike » sob zář 13, 2014 21:17

fps píše:Takže jsem to otočil v cca 2927 m n. m., v tomto místě je pro mě už moc těžká pasáž, a taky se tam všechno pěkně drolilo, to už není nic pro mě.

Rozumne, kdyz se na to clovek neciti, je lepsi otocit. Na ktere z tech fotek to bylo? Neprijde mi to z nich obtizne, ale na to se zvyka postupne.

Nechces se trochu rozepsat o tom, jake to bylo, v tomhle vlakne? Konfrontace planu s realitou a taky s tim, pred cim jsme te varovali. Mohlo by to byt zajimave pro dalsi lidi, kteri se rozhodnou, ze uz jim ceske kopecky nestaci a vydaji se do Alp.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod fps » ned zář 14, 2014 9:55

budo píše:
fps píše:......... a na lehko to vyběhnu na Spielmann?


Na lehko? No nekecej! Konečně jsi zahodil dvoukilový pohorky a začals chodit v lehkejch botkách? ☺

~tapatalked~

tam by si se v teniska nedostal ani do 2000m, to nejsou Rottenmannské Taury, tam i značené stezky jsou v sutí a kamení, o vodě ani nemluvě, bez pořádné vysoké obsázky okolo celé boty bez šance

mike píše:Na ktere z tech fotek to bylo?

na fotkách tu část nevidím, ale mam ji natočenou na videu, a i tu pasáž okolo ledovce co se to tam sesouvá, všechny videa mam ještě na kartě ve videokameře, příští týden to přetáhnu do PC, tak je sem když tak dám

mike píše:Neprijde mi to z nich obtizne, ale na to se zvyka postupne.

já si nemám na co zvykat, pro mě to byla hranice za kterou nejdu, to samé bylo kdysi ve Vysokých Tatrách, nebo v Tennengebirge a Dachsteingebirge, já už znám svojí hranici za kterou nemíním jít

mike píše:Nechces se trochu rozepsat o tom, jake to bylo, v tomhle vlakne? Konfrontace planu s realitou a taky s tim, pred cim jsme te varovali.


klidně můžu, ale už jsem byl v Alpách na těžko po páté, takže "Konfrontace planu s realitou" už mam celkem vychytaný, a to co si naplánuji, prakticky vždy ujdu, pokut to tedy nezhatí počasí, nebo vysoká obtížnost, tedy pro mě jako VHT ne horolezce

P.S. už se těším že se tam za necelé čtyři týdny zase vrátím, ale ještě nevím do jakých Alp to bude, to uvidím podle toho kolik tam bude sněhu, a podle toho zvolím výšku kam půjdu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod mike » pon zář 15, 2014 3:45

fps píše:já si nemám na co zvykat, pro mě to byla hranice za kterou nejdu, to samé bylo kdysi ve Vysokých Tatrách, nebo v Tennengebirge a Dachsteingebirge, já už znám svojí hranici za kterou nemíním jít

:lol: to mi pripomnelo, jak jsme prvni roky jezdivali s tehdejsi pritelkyni do Alp. Do penzionu, chodili jednodenni tury nalehko a rikali si, ze u tohodle zustanem, jelikoz nam uz neni dvacet a nebudeme se prece tahat po horach s tezkym batohem a uz vubec ne spat nekde venku, takove silenstvi. Never say never. Povime si to za 5 let ;-)

Hranice jsou od toho, aby se posouvaly. Bude se ti to hodit, vubec nemusis na vrcholy, ale obcas jsou nejobtiznejsi useky pres sedla po znacenych trasach. Je dobre si postupne zvykat na horsi teren a expozici, jinak se muze stat, ze kvuli par metrum neprojdes a budes mit zkazeny cely trek. V Alpach se tak nejak pocita s tim, ze turista zvlada bez problemu obtiznost I (bez rukou uz to nejde) a kratsi useky II (tri pevne body).

fps píše:klidně můžu, ale už jsem byl v Alpách na těžko po páté, takže "Konfrontace planu s realitou" už mam celkem vychytaný, a to co si naplánuji, prakticky vždy ujdu, pokut to tedy nezhatí počasí, nebo vysoká obtížnost, tedy pro mě jako VHT ne horolezce

Myslel jsem spis to, zes byl poprve v opravdu vysokohorskem terenu (nad 2500), jak sam pises, Rottenmann Tauern jsou trochu jinde.

fps píše:P.S. už se těším že se tam za necelé čtyři týdny zase vrátím, ale ještě nevím do jakých Alp to bude, to uvidím podle toho kolik tam bude sněhu, a podle toho zvolím výšku kam půjdu

Jj, taky tak, snad konecne bude rozumne pocasi. Bohuzel ted zrovna na hlavnim hrebenu snezi, ale Dolomity nebo Karnske Alpy to jisti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod apuka » pon zář 15, 2014 9:23

fps píše:... tam i značené stezky jsou v sutí a kamení, o vodě ani nemluvě, bez pořádné vysoké obsázky okolo celé boty bez šance
S tim bych si dovolil polemizovat - potrebujes dobre boty a co nejjistejsi krok - a dobrou predvidavost, jak se konkretni sut bude chovat. Ale celoobvodova obsazka nutnosti urcite neni (odzkouseno pat let Asolo Powermatic 100 i Granite), max pri blbe chuzi (co je tam obcas bezne, protoze hlava musi spracovavat jine veci a nema cas na zkoumani, jestli mi nejaky maly sutr zrovna nebrousi botu) se kuze rychleji opotrebovava.
...
fps píše:já si nemám na co zvykat, pro mě to byla hranice za kterou nejdu, to samé bylo kdysi ve Vysokých Tatrách, nebo v Tennengebirge a Dachsteingebirge, já už znám svojí hranici za kterou nemíním jít
:smt023 Tak by to melo byt, sve (aktualni) hranice by kazdy mel znat. A mel by vedet, kdy a na kolik si muze dovolit je prekonavat, ne se do vseho vrhat bezhlave. Ale taky si myslim, ze prijde cas, kdy se Ti zalibi i slozitejsi useky a postupne si svou hranici na zaklade novych zkusenosti posunes.
fps píše:už jsem byl v Alpách na těžko po páté, takže "Konfrontace planu s realitou" už mam celkem vychytaný, a to co si naplánuji, prakticky vždy ujdu, pokut to tedy nezhatí počasí, nebo vysoká obtížnost, tedy pro mě jako VHT ne horolezce
Souhlas s mikem, zes byl prvne ponekud vys. A tam Tvoje zkusenosti z nizsich poloh jsou jenom castecne prenositelne. Bohuzel, v tech vyssich polohach je plan vs. realita nekdy hodne promenliva velicina, a to nekdy promenliva doslova v radu minut i sekund. Hlavne v oblastech, ktere vedou v oblasti jen nedavno opustenem ledovcem, resp. tesne pod roztapejicim se ledovcem.
Popisoval jsem svoji zkusenost z vystupu na Glockturm po znacce - byla tam sut, pres kterou chodili stovky, tisice lidi, ale kdyz jsem tam byl ja, pode mnou ujel kus svahu a jen tak-tak jsem stihl (nastesti jsem se prave toho obaval, nejak tak jsem vyhodnodtil stav suti, takze jsem to tak trochu cekal) v poslednim okamihu preskocit na pevnejsi pudu, jinak bych skoncil spolu s uvolnenymi skalami o par set metru nize na ledovci. A najednou to tam bylo nepruchodne a jedina (tezko, jenom s opatrnosti) pruchodna cesta vedla o nejakych 10-15 m nize, taky s podobnou moznosti sesuvu. Takovych cest je v tech vyskach docela dost a muze se stat, ze jednu prejdes a pred druhou se musis otocit, bo se stalo neco podobneho ale pruchodna cesta tam neni a kdyz se vratis na predchozi usek, tam uz taky nebude... A v tom pripade Ti nezustane nic jineho, jako bud zkusit se hrat na VHT nebo horolezce, pokud se zda ze takovehto prekroceni svych hranic jeste zvladnes nebo volat o pomoc (pokud tam nekdo chodi, resp. je signal). Toto neni hrozeni, ale v nekterych oblastech, hlavne po destich nebo pri roztapeni snehu a ledu bezna vec. Nastesti (? plan vs. realita?) pouzivanejsi useky pri takovych problemech obcas uzavrou (zakazem a pokutvatelnym, ne doporucenim) nebo (ale to ponekud mene casto :twisted: ) nejaky chodnicek tam udelaji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod fps » pon zář 15, 2014 14:23

mike píše:Never say never. Povime si to za 5 let ;-)

co to je? nikdy neříkej nikdy? říci si to můžeme, ale v mém věku už znám svoje hranice, a ještě k tomu nemam rád výšky, a cokoli co se týká adrenalinu

mike píše:snad konecne bude rozumne pocasi

mě šest dní na Glocknergruppe vyšlo celkem dobře, třetí den dvakrát menší mrholení, nic co by nezvládlo DWR, a pouze lilo cca 1h druhou a třetí noc, což mi v noci nevadí, a pak poslední den, když už jsem byl dole, dvakrát cca 45min liják

mike píše:Myslel jsem spis to, zes byl poprve v opravdu vysokohorskem terenu (nad 2500), jak sam pises, Rottenmann Tauern jsou trochu jinde.

byl jsem i v Tennengebirge, Dachsteingebirge, Totesgebirge, a Glocknergruppe mi v obtížnosti pro VHT připadá cca stejně

apuka píše:
fps píše:... tam i značené stezky jsou v sutí a kamení, o vodě ani nemluvě, bez pořádné vysoké obsázky okolo celé boty bez šance
S tim bych si dovolil polemizovat - potrebujes dobre boty a co nejjistejsi krok - a dobrou predvidavost, jak se konkretni sut bude chovat. Ale celoobvodova obsazka nutnosti urcite neni (odzkouseno pat let Asolo Powermatic 100 i Granite), max pri blbe chuzi (co je tam obcas bezne, protoze hlava musi spracovavat jine veci a nema cas na zkoumani, jestli mi nejaky maly sutr zrovna nebrousi botu) se kuze rychleji opotrebovava.

polemizovat můžeme, ale mě šlo spíš o tenisky (Asolo Powermatic 100 i Granite jsou už pořádné boty, obzvlášť ty Granite), ale "pořádné vysoké obsázky okolo celé boty" je prostě do takových podmínek nejlepší, už jenom kvůli životnosti bot
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod mike » pon zář 15, 2014 15:51

fps píše:co to je? nikdy neříkej nikdy? říci si to můžeme, ale v mém věku už znám svoje hranice, a ještě k tomu nemam rád výšky, a cokoli co se týká adrenalinu

Jo. Pravda, vek je trochu limitujici, ale nemyslim, ze zasadne. Na vysky si zvyknes, ja jsem mel zpocatku zavrate a kdybych tenkrat videl, co dneska normalne chodim, tak to se mnou asi svihne ;-) O lezeckych usecich ani nemluve. Adrenalin je jina vec, ten nema v horach co delat a plati, ze jakmile se ti zacne zvedat adrenalin, je neco spatne. A prave proto je potreba mit prevahu nad terenem a dostatecnou jistotu i v obtiznejsich usecich.

fps píše:mě šest dní na Glocknergruppe vyšlo celkem dobře, třetí den dvakrát menší mrholení, nic co by nezvládlo DWR, a pouze lilo cca 1h druhou a třetí noc, což mi v noci nevadí, a pak poslední den, když už jsem byl dole, dvakrát cca 45min liják

Pravda, koukal jsem obcas na webkamery a pocasi bylo lepsi, nez vypadalo podle predpovedi. Ale porad zadne stabilni azuro, ktere by melo byt na podzim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod fps » pon zář 15, 2014 15:57

fps píše:
fps píše:tady je pěkný popis lehké Rakouské třítisícovky Spielmann 3027m http://www.alpy.net/vp22/vp22.php, já bych měl jít tudy 7.9.14 z druhé strany od severu, přes sedlo Untere Pfandlscharte, tak možná to stočím doleva, a na lehko to vyběhnu na Spielmann?

Takže jsem to otočil v cca 2927 m n. m., v tomto místě je pro mě už moc těžká pasáž, a taky se tam všechno pěkně drolilo, to už není nic pro mě. Od Trauneralm, od severu je jediný cca 150 m výškových těžší úsek, obchází se tam menší ledovec, a sesouvá se tam promočený písek, štěrk, kameni, takže to tam pěkně klouže. Od Glocknerhaus, od jihu žádný těžký úsek není.

tady jsou videa pod Untere Pfandlscharte "Od Trauneralm, od severu je jediný cca 150 m výškových těžší úsek, obchází se tam menší ledovec, a sesouvá se tam promočený písek, štěrk, kameni, takže to tam pěkně klouže." na prvním videu to je v čase 0:36 vpravo od ledovce https://www.youtube.com/watch?v=z1nyckS ... IEfj3QLZiA, na druhým videu to je v čase 0:21 a 1:20 vlevo od ledovce https://www.youtube.com/watch?v=cWK8L-_ ... iA&index=1

a tady je video kde jsem to otočil pod Spielmann https://www.youtube.com/watch?v=bmgtXwZ ... iA&index=3, tam to je hned na začátku, od 0:25 je krásně vidět Grossglockner
Naposledy upravil fps dne stř zář 17, 2014 11:58, celkově upraveno 2
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod mike » pon zář 15, 2014 17:20

fps píše:"Od Trauneralm, od severu je jediný cca 150 m výškových těžší úsek, obchází se tam menší ledovec, a sesouvá se tam promočený písek, štěrk, kameni, takže to tam pěkně klouže." na prvním videu to je v čase 0:36 vpravo od ledovce https://www.youtube.com/watch?v=z1nyckS ... IEfj3QLZiA

Vidis, tohle bych neobchazel a sel primo po snehu. Prave proto, ze mokra sut na okraji byva pekne hnusna. Asi by to chtelo macky nebo aspon nesmeky. Kdyby byl snih mekci, tak i bez nich. Mimochodem, to je ledovec? Vypada to jako vetsi snehove pole jakych je vsude plno.

fps píše:na druhým videu to je v čase 0:21 a 1:20 vlevo od ledovce https://www.youtube.com/watch?v=cWK8L-_ ... iA&index=1

Docela bezny teren, na tenisky opravdu neni ;-) A nejde se v nem nijak rychle.

fps píše:a tady je video kde jsem to otočil pod Spielmann https://www.youtube.com/watch?v=bmgtXwZ ... iA&index=3, tam to je hned na začátku

Nic moc, zvlast jestli sutry nedrzi, ale takovyhle teren potkas i pri prechodu nekterych sedel. Expozice mi tam neprijde skoro zadna a obtiznost CH az I, tohle je dobre zvladat. Idealni je to prelezt po pevnejsi skale, jestli tam nejaka je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod fps » úte zář 16, 2014 15:05

mike píše:tohle bych neobchazel a sel primo po snehu

tak to já když to jde podobná sněhová pole nebo ledovce obcházím, mam strach z trhlin, a truistická stezka vedla okolo, i když díky sesuvům nebyla prakticky vůbec vidět

mike píše:Mimochodem, to je ledovec?

měla by to být část zbytku ledovce Spielmannkees
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod mike » úte zář 16, 2014 15:26

Aha, stezka neni videt. Nepoznam, jak je to vysoke, ale nejspis by se to dalo i sjet po zadku ;-) Trhliny by pri tomhle stavu snehu byly videt, ale bat se jich je rozumne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod apuka » stř zář 17, 2014 9:32

fps, ten ledovec se na kraji urcite da bez problemu "pouzit", jsou tam i stopy. Kdybys nahodou tam "zahucel", tak to bude stejne tak max 1 m.
Takovy ledovec ale muze udelat mnohe prekvapeni, ale ani ne tak tak pekne viditelny, spise nejaky zakryty. Dam par fotek na ukazku, je to z Otztalu kousek pod chatou Schone Aussicht.
Tady videt, ze ledovec "konci" a prechazi ve skalnatou sut...
Led1.jpg

..jenze za par set metru se prijde na kraj te sute pod "konec" druheho ledovce...
Led2.jpg

...a najednou se ukaze, ze ta sut nemusi byt nutne jenom sut, ale pod nim muze byt i skryty ledovec...
Led3.jpg
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod apuka » stř zář 17, 2014 10:07

..a ze to muze byt dost hluboka vrstva ledu a na tom sterku/skal
Led4.jpg

Tady se jednalo o oblasti oznacene cervene - tam kdekoliv mohl byt pod suti led, dokonce ani ze je pod viditelnym kedovcem jezirko neznamenalo, ze par metru vyskove pod jezerem taky nebyl pod suti led...
Led5.jpg

Takze i kdyz se Ti zda, ze led pekne obchazis, tak to tak byt nemusi a za nestastnych okolnosti muzes i na "sutovem poli" zahucet do trhliny. Na ukazce alespon na nekterych mistech bylo dobre viditelne, ze je pod suti led, bo tam tekl potok, ale videli jsme taky mista, kde nic videt nebylo, jenom najednou propadlina 5-10 m siroka a skoro stejne hluboka a tam bylo videt, ze na spodku je krasny led...
A jeste jak jsem psal ve vlaknu o "nepromokavem" obleceni o zkusenosti z Zillertalu, me napadlo nejenom pro fps jedno varovani na ty vyssi hory: Obcas se tam vedou uzke stezky po zdanlive peknych travnatych svazich, nekdy i 60 stupnu nebo i vice strmych. Za pekneho sucheho pocasi pohoda, ale jakmile se objevi i jenom kratsi dest, najednou je to zivotu nebezpecne, protoze blato na stezce hrozne klouze a kdyz nekdo uklouzne, je velka pravdepodobnost, ze bude padat nekolik set metru. Mozna podobne stezky jsou i v nizsich pohorich, ale tady je celkem bezne, ze kdyz skoci travnaty svah, tak konci nekolik set metru vysokym kolmym skalnym stupnem, tudiz v pripade smyku az se i dalsim padem. Celkovy vyskovy rozdil mezi stezkou a teoretickym mistem dopadu muze cinit i vice jak 1000m. Navic je par stezek (prikladem budiz posledni usek Berliner Hohenweg na Edelhutte) dlouhych 8-10 hod chuze za dobreho pocasi absolutne bez moznosti uniku (neni tursiticka cesta pres ten skalni prah a navic prudky travnaty svah bez stezky je extremne kluzky i bez deste)! A zrovna uvedeny priklad je takovy, ze je tam par bocnich hrebinku, ktere se prekonavaji po skalach, ktere jsou za deste taktez mimoradne kluzke (a ten par set metru vysoky skalny prah je i pod nimi), takze pokud se spusti dest nekde na trase, je clovek doslova uvezneny a v drtive vetsine pripadu to konci vyhlidkovym letem v podvesu pod vrtulnikem... Na bivak se taky musi zapomenout.
Mimochodem, kdyz jsem na Berliner Hohenweg byli my, tak z celeho osazenstvi chaty nakonec riskl tuto cestu jen jeden par, ostatni jsme sli udolim a taxikem (jinak 4-5 hod slapani po asfaltce v rekreacnich oblastech), my navic jsme meli ubytovani na Edelhutte, tak jsem se tam vyezli lanovkou. Videli jsme letet vrtulnik na tu stezku a vecer do chaty prisel jeden zachranar a ten rikal, ze tam byli zachranovat ty dva - pan dostal smy, ale mel stesti a zastavil se nejakych 15-20m pod stezkou, jenze se nemohl ani pohnout, jinak by jel dal a pani se ani na stezce uz nemohla pohnout dal. A zachranari tam zachranuji tak, ze se "zavesi" vrtulnik nad stezkou (pristat neni kde) a na lane "jisti" zachranara, ktery tam nejdriv ze vseho udela dobre zajisteny stand (na nejcastejsich mistech maji vybudovane trvale) a odtud se potom spousti vytahnout obet. A ta se musi v podvesu (i se zachranarem) nechat odvest na misto, kde vrtulnik muze pristat, co je nejblize skoro u chaty. Jo, ty dva mely pred sebou jeste dobre 3-4 hod slapani do chaty za predpokladu sucheho pocasi, proste tech 8-10 uz slapali, ale dosli sotva kousek za polovicu trate. A nebyli to zadni nezkuseni mestaci. Vecer primo na chate chatar pri hodinu a pul dlouhe "prednasce" o lokalni predpovedi pocasi durazne varoval, ze predpoved nevesti nic dobreho, ze nam nemuze zakazovat, jen velice silne nedoporucuje tam vkrocit.
Proste je to v tech vyssich polohach ponekud jine, jsou jine nebezpeci a je treba se dobre pripravit - a na to nestaci si vzit napr. ctyrdenni predpoved, mnohem lepsi je se informovat, kde se jenom da (chaty, mistni sedlaci), i kdyz chci byt mimo civilizaci. A jak se rika, ze na horach se rychle meni pocasi, tak v blizkosti ledovcu je to jeste rychlejsi a casto dramatictejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod mike » stř zář 17, 2014 15:42

Jj, tyhle vrstvy sute na okrajich ledovce jsou docela bezne. Okraje ledovce pod suti mohou byt pekne zradne, jelikoz byvaji podemlete vodou a clovek se muze proborit. Proto nekdy radej chodim po ledovci nez po suti okolo. Vzdycky zalezi na situaci, tohle holt chce zkusenosti a casem se to da slusne odhadnout. Ledovce samy o sobe jsou nebezpecne hlavne kdyz je na nich vrstva snehu, ktera zakryje trhliny, ale neni dost silna, aby cloveka udrzela. Tj. treba ted. Naopak, cisty led je celkem bezpecny, jelikoz jsou trhliny dobre videt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Lucc » pon zář 29, 2014 11:48

Po páteční zkušenosti mohu směle říct, že bez maček se dá celkem pohodlně i za ne úplně super počasí zdolat Sasso Lungo / Lenskstein. http://www.summitpost.org/lenkstein-sasso-lungo/152720
Použil jsem akorát cepín, ale jen jako kotvu při sjezdu podvrcholového sněžníku, který mimochodem jel jako po másle. Bonusem může být, že jde určitě o jednu z nejvyšších kót v Alpách, na kterou se dá vybušit bez zvláštního vybavení a vlastně i dovednosti, bohatě stačí základní zdatnost, trocha zarputilosti a odolnost proti rychlé změně nadmořské výšky. Mačky by se ovšem mohly hodit při mrznoucím dešti nebo silném zfirnovatění sněžníku. Pokud někoho zajímají podrobnosti, mohu dodat.
Hochgall nakonec musel ustoupit vznešenějšímu cíli, mojí první opravdové horolezecké zkušenosti, kdy jsem využil ochoty znalého člověka mě dostat normálou na Cima Grande, což se nakonec bez problémů podařilo. Hochgall může počkat.
Uživatelský avatar
Lucc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob bře 21, 2009 16:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod chomejs » stř zář 4, 2019 10:45

Kdyby někdo vyhledával, tak lehoučký je třeba Sulzkogel (3.016 m.n.m), viz http://horama.cz/horama-pesky/alpy/sulzkogel-lehka-tritisicovka-ve-stubaiskych-alpach/ nebo video https://www.youtube.com/watch?v=2b1w3ih8BV8
http://horama.cz/ - tipy na výlety po Česku i zahraničí
chomejs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned pro 4, 2016 10:12

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod mike » stř zář 4, 2019 21:11

NOD32 píše:Potentially unwanted content found

This web page is on a list of websites with uncertain reputation or potentially unwanted content and has been blocked

:-k jste na cerne listine. Tusis duvod?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod apuka » čtv zář 5, 2019 8:17

Zajimave, ja jsem se na jejich stranky normalne dostal - i pres Eset. Nemas Ty u sebe nejakou "panickou" verzi nebo nastaveni? :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod mike » čtv zář 5, 2019 17:50

eset.jpg
eset.jpg (13.77 KiB) Zobrazeno 5219 krát

Mozna sis tam driv pridal vyjimku (nebylo to tady poprve) a zapomnel jsi na to.

Kazdopadne, tohle si musi poresit chomejs, ja na to jen upozornuju. S tim, ze jako moderator zvazuju linky smazat, jestli to v dohledne dobe vyreseno nebude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod GreyMouse » čtv zář 5, 2019 21:03

Mně chomejsovy odkazy taky fungují.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy