Rakouská třítisícovka bez maček :)

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Zdéňa » stř čer 27, 2012 7:22

vonkreuz píše:Pokud máš auto a plán na pulku sprpna, měl bych pro tebe dva dárečky do auta.
Pokud se díváš na vlak, měl bych také dva dárečky. *

Aniž bych si to dneska četl, tak jsem uvažoval právě o Ventu a Kreuzspitce, Similaunu a Swarzkogelu nebo i Wildspitze či jak se to jmenuje - už se mi to za ten rok vykourilo z hlavy ty názvy.

edit: Tak na to koukám a vlakem je to ze Žiliny do Otztalu 16hodin. :vom:


JJ přesně někdy kolem půlky srpna bych tam rád. Teď to ještě nedokážu říct přesně, ale nejlépe v tom týdnu od 11.8. to by se ještě doladilo :wink: Není to ale 100%, ještě rekontruuji byt a do konce srpna se potřebuju přestěhovat :?
Jinak auto mám a plánuju to ve dvou, takže místo by bylo :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Vachon » stř čer 27, 2012 7:27

horis: Měli jsme s počasím kliku, tím spíš, že jsme to šli v listopadu, a navíc přes Marzellkamm (což je ve sněhu docela výzva, z Martin Busch Hütte záživných 12 hodin, když se jde zpátky normálkou).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod qwak » stř čer 27, 2012 11:17

No jasné... nám na Simillaun počasí vyšlo - to bylo parádně od rána - zpátky jsem pak šli vzpomínaným Marzellkamem a už se to začalo trošku kazit. Ale dva dny před tím na Wildspitze #-o ... napadl nám tehda přes noc nový sníh, zakryl všecky stopy i trhliny na ledovci, takže navrch jsem nedošli.
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod horis » stř čer 27, 2012 11:39

Vachon: tak to je pěkné! Na listopad to muselo být hodně záživné!! :o) Tam jsme šli z Martin Busch Hutte, ale trošku jsme cestou k Similaun Hutte sešli, tak jsme si udělali malou okružní cestu téměř k místu k nalzení Otziho:o)
Uživatelský avatar
horis
účastník
účastník
 
Příspěvky: 658
Registrován: pon úno 23, 2009 11:29
Bydliště: Havířov (Ostrava)

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Vachon » stř čer 27, 2012 12:58

Záživné, ale nádherné jasné výhledy :-)
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod apuka » stř čer 27, 2012 16:46

vonkreuz píše:Tak na to koukám a vlakem je to ze Žiliny do Otztalu 16hodin

Kdyz vyjedes brzo rano, da se i pod 11hod a z Ostravy i pod 10 hod :-).
Zase z Vidne se ve vlaku prospis, ja bych doporucil koupit si mistenku z Vidne do Otztalu, min. v sobotu byva dost lidi a stoji to nejake 3 EUR na osobu.
A jeste jedna dobra rada - i kdybys jel z Ostravy pres Viden, kup si listek z Bratislavy+ Ostrava-Viden. Vyjde to o dost levneji :lol: Teda, pokud nemas moznost koupit na rakouske drahy Sommerticket, to bere vse.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod apuka » stř čer 27, 2012 16:49

A na Similaun se dostanes i bez velkeho nebezpeci trhlin, kdyz pojedes od Similaunhutte pres/kolem hreben(e), ale moc zazivne to nebude. Teda pokud se dobre pamatuji. Ale to lano a hlavne macky (ten hezky hrebinek) se hodi...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Niky007 » sob čer 30, 2012 14:54

Jak dlouhé lano na navázání na ledovec byste doporučili? budeme jen 2. Mám doma starou šedesátku, tak bych ji tak nějak podle potřeby šmiknul.
Není stres, není výkon...!
Niky007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř říj 22, 2008 19:33
Bydliště: Vysočina

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Vachon » sob čer 30, 2012 16:04

Řekl bych že ve dvou je nejlepší čtyřicítka. Mezi delším navázáním uzle a nějaký ten konec do batohu.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod mike » sob čer 30, 2012 23:08

Realisticky. Kdyz nemaji natrenovanu zachranu z trhliny, volne konce jsou jim k nicemu. Bud dokaze propadlik vyprusikovat sam nebo jim bude muset nekdo pomoct. Mam to taky tak a nosim 25 m lana, coz je bez koncu tak akorat. Chce to rozhodne uzliky, radeji objemnejsi. Vazat podle metodiky, klidne i vic nez 5, ale ve spravnych rozestupech. Mezi sebou cele lano a hlavne se ho snazit drzet porad natazene, pak je sance, ze pad zachyti uz prvni uzlik..
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Vachon » ned črc 1, 2012 6:10

To je pravda, provozní slepota :-)
Hlavně to lano umět zaštandovat, na to bych doporučil aby měl každý ledovcový šroub, cepín do některého ledu ani nezarazíš (a trochu svádí k lehkovážnosti, že ho prostě nějak zapíchneš a udrží lano s chlapem a batohem).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Niky007 » ned črc 1, 2012 18:10

Cepín sice nebereme, ale šrouby do ledu mám a jsme oba lezci, takže s lanem a jištěním i prusíkama to relativně umíme, jen halt na ledovci to bude poprvý :) Všem moc a moc díky za rady, v úterý vyrážíme, tak ještě hodit kilo do kostela do kasičky za počasí a snad se to povede... :)
Není stres, není výkon...!
Niky007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř říj 22, 2008 19:33
Bydliště: Vysočina

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Vachon » pon črc 2, 2012 12:06

Tak si to užijte a pak dejte vědět jak bylo.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Jirka1 » pon črc 2, 2012 15:19

Kdo vyráží spíše na VHT v termínu svátků a prodlouženého víkendu, auto a znalost Schladming-Radstat mám. Jirka
Uživatelský avatar
Jirka1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 4, 2011 22:03
Bydliště: Altenmarkt im Pongau

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod mike » pon črc 2, 2012 16:33

Niky007 píše:...tak ještě hodit kilo do kostela do kasičky za počasí...

Prihod jeste tisic za to, abys nepotreboval cepin ;-) Kdybych si mohl vzit jen jedinou vec z ledovcoveho vybaveni, tak to bude prave cepin, i macky az potom. Zamysli se na tim, jak:
- zabrzdis pad na firnu nebo dokonce ledu s mackama na nohach (staci 20 - 25 stupnu)
- ceho se budes drzet, kdyz ti partak zahuci do trhliny a ty budes chtit pouzit ledovcovy sroub
- k cemu ti bude sroub na mekcim firnu nebo snehu
- jak pretravezujes kus ledu, kde uz pujdes radeji celem ke svahu a na predni hroty (staci 20 - 25 stupnu)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Niky007 » úte črc 3, 2012 7:15

Máš naprostou pravdu, ale naplánovali jsme podle výše napsaných rad pouze jeden ledovec a to Similaun, který by měl být naprosto bezpečný... Taky tam určitě nebudeme sami, takže si počkáme na nějaký průzkumníky a půjdeme v jejich stopách, co jsem koukal na fotky, tak tam je docela pěkně vyšlapanej chodníček... :) Nehodláme nějak přehnaně riskovat, takže pokud se nám to nebude zdát, zvolíme jiný kopec bez ledu, kterých je tam víc než dost... Alespoň si nerozervu mačkama kalhoty :rolleyes: Spíš mě děsí ta předpověď počasí, vypadá to opravdu špatně, ale doufám... :)
Není stres, není výkon...!
Niky007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř říj 22, 2008 19:33
Bydliště: Vysočina

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Vachon » úte črc 3, 2012 7:19

Dneska se předpověď trochu zlepšuje... V Alpách je možné všechno, na jednu i druhou stranu.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Niky007 » úte črc 10, 2012 6:53

Ahoj ahoj ahoj :)
Tak jsme se ve zdraví vrátili... Vybušili jsme Kreuzspize, Similaun a Saykogel.

Ledovec na Similaunu byl komplet hladkej, docela měkej a vůbec nebyly poznat trhliny. Překvapilo nás, že průvodci vůbec neobcházeli tu prostřední část plnou trhlin a dávali to napříč a viděli jsme tam pár lidí zahučet. Taky hodně lidí chodilo bez maček, my jsme to v nich nahoru vybouchali, ale dolu jsme je už sundali.
Trocha adrenalinu byla, když jsme se šli ještě kouknout cestou dolů na Marcelkamm a udělat pár fotek toho vedlejšího ledovece, tak jsem pak při cestě zpátky zajel po bradu do trhliny, ale vše se zdárně vyřešilo \:D/

Nám se pak nejvíc líbil Saykogel, cesta tam je teda strmá a nohy už jsme měli mrtvý, ale technická s parádním dvojkovým, místy možná i trojkovým, lezením posledních pár desítek metrů a následný přelez hřebenu do dalšího údolí byla naprostá paráda :)
Jen škoda, že počasí stálo za prd, nějaký ty panorámata se moc nekonaly. Na Kreuzspize i Similaunu jsme sotva viděli z pěti metrů kříž :(

Tak ještě jednou hrozně moc díky za všechny rady a tipy... =D>
Není stres, není výkon...!
Niky007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř říj 22, 2008 19:33
Bydliště: Vysočina

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Vachon » úte črc 10, 2012 7:32

Jak ses v té trhlině zastavil? Byla mělká nebo pomohl uzel a natažené lano?

PS: Já tam tedy v letní sezóně nebyl, ale jestli se horští vůdci uživí i na cestě na Similaun, tak je se světem cosi v nepořádku :shock:
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Niky007 » úte črc 10, 2012 8:18

No uživí :) protože ta germánská disciplína je neuvěřitelná. Včera před odjezdem ve Ventu v infocentru mi baba natvrdo řekla, že na Similaun, Wildspitze a Weisskugel, kde jsou ledovce se smí jen s průvodcem. Tak jsem jí řekl, že kecá, že takovej žádnej předpis není, že jsem na Similaunu byl sám. Ona mě zdbala mě, že riskuju a takový ty kecy, že oni to důrazně doporučujou a snaží se protlačit zákaz vstupu na ledovec bez průvodce. Takže když ona tam tohle tlačí lidem do hlavy, tak germáni si poslušně automaticky berou průvodce za 200 € na osobu, kterej je tam pak stejně nechá žuchnout do trhliny :) Ale ekonomika vesnice jim vzkvétá, takže vlastně vše v pohodě...

No já se prvně zabořil po kolena a jak jsem se zkoušel vyhrabat, tak jsem se propadl po pás, pak po prsa, pak po bradu, byl to hnus, vůbec se z toho nešlo dostat a každým pohybem jsem šel dolů... Jedna noha mi vlála nad tou modročernou tmou, vůbec nebylo vidět dno, jen z toho šla zima. Naštěstí druhou nohou se mi podařilo zapřít o cosi pevnýho a po zádech jsem se vykopal ven a rozplácl se tam jak žaba a odplazil se pryč, abych se zase nepropadl... :rolleyes:
Není stres, není výkon...!
Niky007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř říj 22, 2008 19:33
Bydliště: Vysočina

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Vachon » úte črc 10, 2012 8:34

Užijme si dokud to jde. Dřiv nebo později si stejně v Bruselu vylobujou směrnici, zavádějící povinnost mít průvodce i na náledí a pro její vymáhání si každý stát, včetně Malty, bude muset zřídit Ledovcový regulační úřad.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Jirka1 » sob bře 9, 2013 21:38

Ahoj chystá se někdo letos hned z jara jak to půjde v rakousku nad 3000 m.n.m.?? Díky Jirka
Uživatelský avatar
Jirka1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 4, 2011 22:03
Bydliště: Altenmarkt im Pongau

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Zdéňa » stř črc 24, 2013 8:35

Chtěl bych se zeptat, myslíte si, že je třeba na chatě Bonn-Matreier rezervovat teď na víkend nocleh? A deky by tam asi měli být že? Plánuji si vzít jen vložku do spacáku, díky :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Vachon » pát črc 26, 2013 19:12

a) jo
b) jo
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Zdéňa » úte črc 30, 2013 11:41

Díky, nakonec jsme jeli do Ventu a dali klasickou cestu Vent - Hojchochhospitz - Martin Bush. Chtěli jsme ještě včera na Kreuspitze, ale od dopoledne už pršelo, tak jsme to nakonec zabalili. Ale oblast překrásná a možností víc než dost =D>
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod mike » čtv srp 8, 2013 18:38

mike píše:- Steingrubenkogel (3228 m): celkem lehky vystup (CH - I) s nadhernym rozhledem, ale orientacne narocne. Cestou na Clarahutte se tesne pred vodopadem potoka Reggenbach odboci na novou stezku na Mullwitzkopf, z ni se po ~400 hm odboci uz neznacene k jezerum Hohe Gruben (nadhera, bacha na lidozrave ovce), odtud starou stezkou na Schinakl a z nej po hrebeni az ke krizi. Na Schinakl se da jit i od Clarahutte, ale kdo to nezna, nenajde zacatek stezky. Ta je velmi strma a za mokra zivotu nebezpecna.

Sel jsem to letos znovu, a tak doplnim info. Zacatek stezky z Clarahutte uz temer neexistuje. Prvnich asi 200 vyskovych metru. Sel jsem tudy nekolikrat a ani tak jsem ji nemohl najit. Stezka je zarostla travou, znicena sesuvy svahu a strasne snadno se da odbocit na nejakou ovci stezku, co vede do neschudneho terenu. Nekolikrat jsem se musel vracet a jednou jsem nalezl do skal, kde to bylo uz celkem o hubu. A to jsem presne vedel, kam potrebuju dojit. Takze tohle opravdu nedoporucuju, jedine pres Reggenbach.

BTW, Clarahutte se prestavuje resp. stavi nova a vetsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod apuka » stř srp 21, 2013 22:44

Nejsem si jisty, jestli je toto nejlepsi tema na uvedene, ale nenarazil jsem na lepsi.

Trocha letosných upresnujicich zkusenosti k nekterym tritisicovkam z knizky Alpske tritisicovky:
Glockturm: ledovec po leve strane vystupove cesty prakticky uz neexistuje, zato zustalo po nem hooodne pohyblive sutove pole. Mapka v knize kupodivu spravna - na mapach Kompassu je znacena vystupova cesta jinym udolim (nastup znacky jsem tam nevidel) a na mape AV je znaceny vystup z Riffljochu po prave strane hrebene po ledovci - to uz neplati, tam ledovec prakticky taky neexistuje a pruchod by byl slozity!!!
Wiesjagglskopf: v knizce znacena lanovka (do 3000m) je uzavrena a rozebrana, na nastup je treba vyslapat pesky po siroke ceste pod stavajici lanovkou. Stezka je hodne zanedbana, misty zasypana suti, resp. sesunuta, je treba chodit velice obezretne, sut je pohybliva. Manzelka se synem radeji skoncili stezku par metru pred vrcholem, protoze hrozilo sesunuti stezky (i s nimi) hluboko dolu... Pry se to da objet zlebem jeste pred vrcholovym hrbetem.
Cesta odtud na Karlesspitze vypada taky moc zanedbana a nebezpecna. Podle zkusenosti vice lidi je tezko pruchodna, pokud vubec. Od lanovky pod vrchol asi bude schodnejsi a tam se da vyslapat po ceste.
Hoher Riffler - nic se nezmenilo
Breite Krone - my jsme sli z Jamtalhütte pres Kronenjoch. Jednoducha, bezproblemova stezka, s kratkym prekonanim rovneho snehoveho pole v sedle. Da se spojit jako okruh zpatky na Jamtalhutte s dalsimi dvema tritisicovkami z acelkem cca 6,5 hod. Z vrchu v knize popisovana stezka odpovida i co se tyce snehovych poli pri vystupu do sedla.
Furgler - sli jsem na nej z Paznauntalu. Lanovkou ze See, pres Ascherhutte (sterkova cesta, strmy vystup do sjezdovky a pesinka) do Furglerjochu (prijemna stezka) a odtud nahoru (na nekolika mistech zajistena cesta, sut, kamenne pole i lezeni po skalach, mistami snih)
Muttler - technicky nenarocny vystup, ale mezi sedlem Rossbodenjoch a vrcholem na nekterych mistech ruzne pohyblive sutove pole, hodne strmy vystup a kvuli pohybu podlozi nekdy neprijemny. Je treba mit pevny krok a vedet, jak vyrovnat pripadne "proklouznuti" i se suti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod Lucc » čtv srp 21, 2014 14:37

Lezl někdo Hochgall / Collalto na rakousko-italské hranici? Chceme ho asi jen s jedním kamarádem dát poslední víkend v září, pokud by nebylo moc sněhu a/nebo počasí na prd. Působí na mě jako taková těžší turistika (miniledovec bychom nešli), z železa bych bral jen cepín a mačky, ale rád si nechám poradit; co se lezení týče jsem elév. Uvítám každý tip nebo zkušenost (cesty, vybavení, atp.). TIA
Uživatelský avatar
Lucc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob bře 21, 2009 16:27

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod pickard » čtv srp 21, 2014 14:58

Zaujal zde diskutovaný Similaun, možná bych tam provedl rychlou odbočku cestou domů z Dolomit, bude-li počasí a nálada.
Budeme ofšem pouze dva. Jakej je ten ledovec? Počítám, že to je pošlapaný cestičkama od stovek lidí, takže když člověk není debil a má výbavu a jakési zkušenosti, tak to ve dvou jde, ale lépe se optat, než pak přispět do sbírky Vachonovych videi...
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Rakouská třítisícovka bez maček :)

Příspěvekod mike » čtv srp 21, 2014 15:01

@Lucc: nelezl, ale jelikoz jsem na nej z zdalky mnohokrat koukal a libi se mi, info k vystupu jsem hledal. Vystup je za III, asi jen jedno misto, jinak II. To uz je nad horni hranici toho, co chapeme jako turistiku a chtelo by to zkusenosti s lezenim a taky nejspis jistit. Proto jsem tam jeste nebyl. Jinak ta hora vypada opravdu lakave.

Se snehem to asi taky nebude zadna slava, zrovna v Alpach snezi...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy

cron