Stanování v Alpách

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Vachon » úte čer 4, 2013 8:27

Tak si prostě jen před ulehnutím ke spánku vymkni kotník nebo spusť nečekaný déšť a máš to úplně legální nouzový bivak!
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod zoul » úte čer 4, 2013 8:59

Kotníky by mně vyšly tak na dva noclehy, což není moc praktický. Asi ale začnu plánovat denní úseky tak na 10–15 hodin chůze, aby mě večer vždy bezpečně zaskočila tma.

Ale vážně, já se chatám nevyhýbám kvůli penězům, prostě radši spím venku. Usínat pod hvězdama, počítat místo ovec netopýry a ráno se budit za svítání je prostě dobrý. Pokud je to aspoň trochu možné, klidím se přitom z dohledu a cesty lidem, většinou uléhám až se západem slunce, vstávám brzy a beru za naprosto samozřejmé, že po mě nezůstane ani ň, takže si nepřipadám jako škodná.

Sám bych ale nerad, kdybych venku běžně narážel na stany a spáče. Asi je to věc míry a citu.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod fps » úte čer 4, 2013 10:18

zoul píše:Ale vážně, já se chatám nevyhýbám kvůli penězům, prostě radši spím venku. Usínat pod hvězdama, počítat místo ovec netopýry a ráno se budit za svítání je prostě dobrý. Pokud je to aspoň trochu možné, klidím se přitom z dohledu a cesty lidem, většinou uléhám až se západem slunce, vstávám brzy a beru za naprosto samozřejmé, že po mě nezůstane ani ň, takže si nepřipadám jako škodná.

+1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Olchor » čtv čer 6, 2013 10:31

Už jsem spal pod stanem v Rakousích aspoň 100x a nikdy žádný problém. Chce to najít zašité místo, postavit až večer a ráno brzy vypadnout. Stejně jak u nás. Kdo se bojí, se*e v síni.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod apuka » čtv čer 6, 2013 10:43

Olchore, promin, ale toto je typicky cesky pristup - jak ocurat vsechno. V tomto jsem nedostizitelni - vymyslet jak co obejit tak, aby se na to neprislo.
Potom se ale nemuzeme divit, ze za chvili vsude, kde se objevime s nama jednaji velice obezretne, vydavaji dalsi a dalsi zakazy a narizeni, atd...
A nepis o tom, ze zanechavas vsechno v puvodnim stavu, ze Te ty zakazy omezuji, ze nic nenicis, atd. O tom to neni. Je to o tom, ze hlavne ja, ja, ja a vsechno a vsichni ostatni jsou mi ukradeni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » čtv čer 6, 2013 15:29

:smt023
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Olchor » čtv čer 6, 2013 19:30

Ano, přiznávám se, tábořím v rozporu s předpisy a nařízeními ( už 40 let!!), občas plivu na chodník, ba na něj tu a tam vjedu na kole, používám sprostá slova, občas jedu nepřiměřenou rychlostí a sám si podle situace rozhoduju, který příkaz má smysl a který ne. Neb nejsem stádo. Samozřejmě neposlušná ovečka může dostat vyhubováno od ovčáka, ale tohle riziko unesu.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » čtv čer 6, 2013 19:33

O tom ovsem apukuv komentar nebyl, ze?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod apuka » pát čer 7, 2013 10:28

Nech ho, miku. Stejne asi nechape, o cem jsem psal...

Olchore: Vazne si myslis, ze clovek se stane "nestadovym" tim, ze budeš posuzovat "prikazy" jenom a pouze podle toho, jak se Ti zrovna hodi???
Kdyz prijdu na cizi uzemi, prijde mi uplne normalni, ze se budu snazit podle moznosti co nejvice dodrzovat mne "domacimi" stanovena pravidla chovani, i kdybych se doma choval jinak. Tohle neni stadovost. Rika se tomu respekt... A taky muzu rict, ze prave proto mivam s domacima dobry vztah - a kolikrat se dozvim, ze některý pro mne zdanlive nesmyslny "prikaz" ma sve velice silne opodstatneni, o kterem jsem ani netusil.
Nebo Tobe by prislo OK a v poradku, kdyby nekdo chodil po setmeni, kdyz uz spis do vedlejsiho pokoje, tam si ustlal, v kuchyni si uvaril ve Tvych vecech (i kdyby ze svych potravin) veceri, umyl a odlozil nadobi, vyspal se, rano odlozil periny a vytratil se jeste pred Tvym zbuzenim - a tohle delal napr. tyden kazdy vecer? A ze kdybys ho nacapal, tak by si, ovcaku, te "ztracene ovecce" pouze vyhuboval? Ponekud pochybuju... A v principu se toto v cem lisi od taboreni na cizim proti vsem predpisum?

Jeste jedou Ti sem dam jednu vetu s me puvodni reakce. Zkus si ty nasledky a dusledky (a vlastne i priciny) domyslet a promyslet. Je to opravdu to, o co se (i kdyz nevedomky) snazis?
"Potom se ale nemuzeme divit, ze za chvili vsude, kde se objevime s nama jednaji velice obezretne, vydavaji dalsi a dalsi zakazy a narizeni, atd..."

Preju, at se Ti dari dal - ale nam ostatnim, kteri dokazeme mit ten respekt preju, aby Tobe podobnych bylo cim dal min.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Olchor » pát čer 7, 2013 14:58

Mám dost rozumu a zkušeností, abych posoudil, co je v pořádku a co ne. Myslím, že těch pár lidí, co volně táboří jsou pro přírodu o hodně menší zátěž, než horské chaty. Člověk, který si táhne na hrbu plnou polní má obvykle k přírodě o dost vřelejší vztah, než ten, co se doveze autem, nebo lanovkou na chatu. Chaty způsobují zvýšené soustředění lidí na malých plochách a příroda dostává na frak. Dost mi to vadí a tak se snažím vyhledávat pohoří, kde je této komerce minimum. Bohužel takových míst ubývá a to zase vadí mě.
Howgh.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod fps » pát čer 7, 2013 18:20

Olchor píše:Myslím, že těch pár lidí, co volně táboří jsou pro přírodu o hodně menší zátěž, než horské chaty. Člověk, který si táhne na hrbu plnou polní má obvykle k přírodě o dost vřelejší vztah, než ten, co se doveze autem, nebo lanovkou na chatu. Chaty způsobují zvýšené soustředění lidí na malých plochách a příroda dostává na frak. Dost mi to vadí a tak se snažím vyhledávat pohoří, kde je této komerce minimum. Bohužel takových míst ubývá a to zase vadí mě.
Howgh.

+1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod jonas » pát čer 7, 2013 18:55

Olchor píše:Mám dost rozumu a zkušeností, abych posoudil, co je v pořádku a co ne. Myslím, že těch pár lidí, co volně táboří jsou pro přírodu o hodně menší zátěž, než horské chaty. Člověk, který si táhne na hrbu plnou polní má obvykle k přírodě o dost vřelejší vztah, než ten, co se doveze autem, nebo lanovkou na chatu. Chaty způsobují zvýšené soustředění lidí na malých plochách a příroda dostává na frak. Dost mi to vadí a tak se snažím vyhledávat pohoří, kde je této komerce minimum. Bohužel takových míst ubývá a to zase vadí mě.
Howgh.

Vidím to úplně stejně.Někdy teda spím na chatě a vyrážku z toho nemám ale noc v hoře ,ve stanu nebo ještě lépe pod širákem je o něčem jiném.Jsem asi nenapravitelný romantik ale mně se líbí i ta krysa na zádech.-)je teda fakt že s přibívajícími léty ,přibívá i těch nocí na chatě.A o to víc si pak užiju ten širáček:-)
jonas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte úno 20, 2007 22:34

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » pát čer 7, 2013 19:16

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod apuka » pon čer 10, 2013 8:21

Olchor píše:Mám dost rozumu a zkušeností, abych posoudil, co je v pořádku a co ne.
Stale nechces chapat, že jdes na "cizí pozemek", kde jsou stanovena nejake "pravidla pouzivani". Kdyz se Ti nelibi, mas svobodu se rozhodnout, ze pujdes jinam. O tom je svoboda, ne o tom, ze kdekoliv si muzu delat, co JA uznam za vhodne. Nereagoval jsi na priklad "nezvaneho nocleznika", tak alespon napis, jestli by Ti prislo normalni a vhodne, kdyby nekdo chodil stanovat do Tve zahrady u domu a zanechal za sebou vzdy poradek, proto, ze "posoudil, ze je to tak v poradku". A kdyby se Ti to nelibilo, v cem se toto lisi od pripadu, kdyz Ti prijdes do Alp, ktere nalezi nekomu jinemu a on nechce aby se tam stanovalo a Ty stejne tam stanovat budes, protoze Ty jsi "posoudil, ze je to v poradku"??? A stejne tak nechces reagovat na to, ze na to nakonec doplacime my, kteri respektujeme, ze jsem na cizim...
Myslím, že těch pár lidí, co volně táboří jsou pro přírodu o hodně menší zátěž, než horské chaty. Člověk, který si táhne na hrbu plnou polní má obvykle k přírodě o dost vřelejší vztah, než ten, co se doveze autem, nebo lanovkou na chatu. Chaty způsobují zvýšené soustředění lidí na malých plochách a příroda dostává na frak.
Nechci tady zavadet debatu o zpusobech ochrany prirody, tak prosim, nereagujte nikdo podobne. Podivej, mne se taky moc nelibi rakousky system ochrany/neochrany prirody stavejici vice-mene na stavbu sjezdovek a predelani Almu a Hutte na zabavne-oziracsko-zracske-masovoturisticke centra s prvoradym zajmem obrat co nejvice lidi o co nejvice penez. Ale jak jsem psal, je to moje svoboda rozhodnuti, jestli to akceptuji (to jeste neznamena souhlas) a pujdu tam nebo neakceptuji a pujdu jinam.
Na druhe strane si ale uvedomuji, ze netusim, kde se co prave chrani a co tomu skodi, resp. neskodi, co prospiva. Ze ne vzdy je dobre "absolutni klid" od vseho, je videt i u nas nebo na Slovensku. Taky vim, ze kdyz si postavim na noc stan a rano dam vsechno do poradku, tak to misto v puvodnim stavu nikdy nebude a muj kratky pobyt tam muze mit dost nasledku ovlivnujicich floru a faunu i na vetsim prostranstvi i na delsi dobu, i kdyz ja ocima nic neuvidim (napr. kvuli memu pobytu a pachu se nejaky zivocich, ktery tam je doma a byl zvykly tam chodit, tam chodit prestane). A proto nechci hodnotit tamni ochranu jako spatnou. Mozna ze Ty "mas dost rozumu a zkusenosti, abys posoudil, co je v poradku a co ne", mozna i mas pravdu, ale i tak je tady otazka, jestli mas pravo "na cizim" se chovat podle vlastnich pravidel. Jinak, bohuzel, plati, o cem je link mika.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod grco » pon čer 10, 2013 8:42

Co mate vkuse s tym, ze vas niekto chce obrat o peniaze? Nik vas nenuti nikam chodit a platit za sluzby :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Eric » úte čer 18, 2013 8:58

Ahojte. Tiez (asi uz s pribudajucimi rokmi) spavam vo velkej miere na chatach, nerobi mi problem zaplatit nejakych 12 € za noclah v lagri, jedno - dve piva vecer tiez nie su na zahodenie. Teraz vsak ideme s kamosom na Hochkonig liezt na Torsaule len jednu cestu, cize tam ideme iba na jeden den a tam poblizku nie je nic. Tri hodiny pod nastupom je jedna chata Mitterfeldalm ale ta je sukromna (nie OeAV) a tak predpkladam nehorazne ceny. Precital som si par blogov a vsetci to riesia stanovanim pri stene. Neviete nieco blizsie ? Dik :)
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Eric » pon črc 8, 2013 9:01

Odpoviem si sam - pri stene si to nedokazem predstavit, tam nie je miesto pre stan, jedine este pred vezou, ale to je tiez na povazenie. Nasli sme jedine miesto, viditelne ako past na oku, samozrejmostou bolo, ze stan sme hned po vychode slnka zhodili.
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Stanování ve Švýcarsku

Příspěvekod Gymbo » sob dub 18, 2015 8:17

Rád bych během letošních prázdnin prošel zelenou trasu z Via Alpina a momentálně řeším ubytování. Jak je to se stanováním/spáním pod širákem v této oblasti? Je možné si normálně rozhodit malý stan nebo si ustlat pod hvězdami? Pokud ne přímo někde v přírodě, tak alespoň poblíž vesnic, kolem kterých se prochází? Děkuji za všechny postřehy.
Gymbo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob dub 18, 2015 8:06

Re: Stanování ve Švýcarsku

Příspěvekod macrelka » sob kvě 23, 2015 15:44

Ahoj, ve Švajcu je to blbý v tom, že co kanton, to jiný pravidla.. V některých chráněných územích je stanování přímo zakázáno a je to na všech cedulích, jinde to napsaný prostě není.. My spali ve stanu ve svahu kousek pod Matterhornem a nic se nám naštěstí nestalo, i když kolem letěl vrtulník a muselo jim bejt jasný, že když se v 7 večer škrábeme nahoru mimo veškerý chaty, že tam budeme spát.. Poblíž vesnic bych to nedělala, velmi často jsou všude cedule o soukroých pozemcích, zákazu kempování apod., dlouho byste hledali.. Když už, tak v přírodě se někde zašít asi půjde, ale předpisy si asi budeš muset nastudovat u jednotlivých konkrétních území..
Uživatelský avatar
macrelka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: čtv led 5, 2012 18:05
Bydliště: Nera - město chemie :-))

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod pavproch » sob kvě 23, 2015 17:05

doparoma napřed se zeptám strejdy gůgla a pak teprve píšu... samozřejmě že tady už takové vlákno je.... sloučeno
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod booze » sob kvě 23, 2015 17:52

@ marcelka pokud je to navod, tak odporuje CH zákonům. :vom: Ten vrtulník je kontrola kopce.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod sobb » ned pro 15, 2019 21:40

Kempování a bivakování ve Švýcarsku, materiál SAC,vpravo na stránce ke stažení i pdf v EN

na stejné stránce i biwak verbotsliste
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » ned pro 15, 2019 21:56

Super. V podstate doporucuji normalni chovani, na ktere rozumny clovek se vztahem k prirode prijde sam. Akorat teda spalovani toaletaku mi neprijde jako moc dobry napad :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod apuka » čtv bře 30, 2023 15:18

Dam to sem, i kdyz je to odpoved na mika z vlakna o Triglavu, tyka se to ovsem Grand Paradisa.

mike píše:Takze ze sve zkusenosti: NP Grand Paradiso, nouzovy bivak nad 2500 m je mozny.
s jeho vlastnim upresnenim
mike píše:Je mozny byla moje formulace, ktera mela znamenat, ze je legalni. Coz je.

Ve skutecnosti mike mluvi pravdu velice castecne.

Pravidla NP Grand Paradiso mluvi docela jasne (po italske casti je tam i anglicka verze, konkretne na konci Article 10:
It is forbidden to camp using a tent or bivouac throughout the whole Park area outside areas specifically equipped for camping. Alpine emergency bivouacs are permitted for only one night in areas not served by refuges or other structures available for the purpose or where [i]there are refuges nearby which are unable to provide accommodation because they are full[/i].

Takze cesky cca: Nesmi se na celem uzemi NP GP ani stanovat ani bivakovat krome kempu. Nouzovy alpsky/horolezecky bivak (to alpske/horolezecke je nejspise mysleno "v alpskem terenu") je povoleny pouze mimo oblasti obsluhovane chatami nebo i v blizkosti chat, kdyz ty jsou plne.

Ale zase do toho vstupuje chapani pojmu "nouzovy bivak" - zadne predem planovane prespani "nekde mimo chatu" neni nouzovy bivak. To je takovy, ze je clovek okolnostmi nuceny prenocovat kvuli nemoznosti dojit do chaty nebo civilizace. Tj., jak jsem uz parkrat psal, bivak typu "dojdu, kam me nohy dovezou a tam prespim" toto nesplnuje.

Dale k tomu stanovani/bivakovani patri i Article 9 - v celem arealu NP je zakazane pouzivat cokoli s otevrenim ohnem. Vyjimkou je, ze se "kempingove varice" (to jsou i ruzne varne systemy na plyn, dokonce i drivkac) se smi pouzzivat na na to vyhrazenych mistech za "podminek absolutni bezpecnosti". Zadne jine vyjimky (pro turisty) z toho nejsou.
Tj. i kdyz dojde k nouzovemu bivaku, nesmi se tam varit ani na plynu ani benzinakem ani drivkacem, protoze nejspise tam nebude vyhrazene misto.

Pokuty jsou od 25 do 1032 EUR..

Co jsem popisoval, je stav podle zakona - jak se to vymaha, je veci jinou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » pát bře 31, 2023 1:52

Hele, byl jsi nekdy v GP? Asi ne, ze? Prijde mi docela perverzni konicek studovat pravidla NP, kde jsi nikdy nebyl a asi ani nebudes :D

Ja jsem si ta pravidla letmo precetl nekdy pred 15 lety, kdyz jsem tam jel poprve. Tenkrat tam byla hranice 2500 m, mozna je od te doby zmenili. A co myslis, ze to znamena pro mne? Vubec nic. Budu se tam dal chovat jako driv tj. slusne, nic po mne nezustane a ani ten ledovec pri nouzovem bivaku nezapalim :twisted:

Se strazci parku jsem se jednou primo bavil, to jsem tu psal, chteli mne za tmy omylem zachranovat. S mym planovanym bivakem zcela mimo mista k tomu urcena nemeli nejmensi problem. Protoze to nejsou zabedneni byrokrati a vedi, ze na Horu, jez byla mym cilem, se jinak rozumne vylezt neda. Zadna chata ani bivak tam neni a z udoli je to moc daleko.

Takze si uzivej svych pravidel, delej si dobre nad predstavou pokut nezdarnym alpinistum a ja si letos doufam budu opet uzivat GP v realu :)

Ranni fotky z nouzoveho bivaku na ledovci, ktery jsem nezapalil:
nouzovy_bivak1.jpg
nouzovy_bivak2.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod EjdouuRotacak » pát bře 31, 2023 8:24

2 Olchor
+1

2 Mike
+1
nádherná ložnice. Spal sis jako pán <3
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod apuka » pát bře 31, 2023 8:53

@mike: Jesti sis nevsiml, jsem psal, jake jsou skutecna pravidla (pro Ty, ktere to zajima, protoze /si/ nechteji delat problemy a snazi se mistni pravidla dodrzovat) a taky, ze toto "je stav podle zakona - jak se to vymaha, je veci jinou".

Tak si laskave nech svoje priblble poznamky o "zabednenych byrokratech" a pod. O podobnych pohledech jsme se uz davneji bavili. Ty jsi tehdy opakovane tvrdil, ze dodrzujes mistni pravidla - az do okamihu, kdyz jsem Ti ukazal, ze to neni pravda, tehdy jsi otocil na klasicky cesky "delam to, co si myslim, ze nevadi", tj. najednou Te uz skutecna mistni pravidla presatala zajimat. No a jak videt z tech citatu z jineho vlakna na zacatku meho prispevku, tvrdil jsi, ze je GP legalne bivakovat nad 2500m - a to pravda takto ve vseobecnosti opravdu neni, nikde neni uvedena zadna hranice 2500m - i kdyz vim, ze se to neoficialne povazuje za hranici alpinskeho pasma. To ale neni tak dulezite, jako ten pojem "nouzovy".
Hlavne ale je ten prispevek cileny na ty lidi (hlavne z CR), co se na GP vyberou, jdou po normalce, ale nechce se jim platit za ubytovani na chate, tak se vyberou kousek nad chatu a tam si postavi stan - pro ty by melo byt jasne, ze je to nelegalni, s vyjimkou kdyz je chata plna a odmitne je ubytovat.

Jeste jsem to sem dal i proto, ze (nastesti) jeste stale jsou lidi, kteri by se chteli dozvedet, co kde plati a co je/neni ze zakona povolene - a mnohdy to neni tak jednoduche najit. Na strankach NP GP se to taky pomerne meni, co je uvedene a v jakem jazyku. Jeste pred cca 3/4 rokem tam byl jen letak italsky a anglicky, kde uz ale byly mnou uvedene dva body, ale chybela cast toho bodu ohledne prespavani a nejake "upresneni" bylo ve FAQ, ted uz je ve FAQ trochu jina formulace.

BTW1, ja jsi pamatuji, ze ses tehdy odvolaval na nejakou holku-ochranarku, co se zabyvala sledovanim kozorohu. Tak ta bylo ochranarka a ne strazce parku nebo prislusnice horske policie (nebo jak jsou to oficialni oznaceni v Italii). No a tam jsou pravomoci pomerne dobre dane, ochranari ani zachranari pokuty neudeluji, dokonce ani nemaji pravo Te odnekud vykazat. Na druhe strane strazci zakona nezachranuji (pokud nejsou zaroven cleny mistni "horske sluzby").

BTW2, mas pravdu, ja sjem v GP nebyl, ale koukal jsem se po tech pravidlech vloni, kdy tam sli manzelka se synem. Jen sjem to mel na tabletu a az ted jsem si vsiml, ze to tam mam pripravene, abych to dal na OF, tak jsem si poslal link na PC a napsal prispevek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » pát bře 31, 2023 16:09

@EjdouuRotacak: diky. Spis jako zimni kral, v noci dost mrzlo, ale zas jsem diky tomu videl fantasticke hvezdy :)

apuka píše:pro Ty, ktere to zajima

A je tady nekdo takovy? ;-)

apuka píše:tvrdil jsi, ze je GP legalne bivakovat nad 2500m - a to pravda takto ve vseobecnosti opravdu neni, nikde neni uvedena zadna hranice 2500m

Pred tema 15 lety tam byla, od te doby ji zrejme zrusili nebo je napsana jinde.

apuka píše:BTW1, ja jsi pamatuji, ze ses tehdy odvolaval na nejakou holku-ochranarku, co se zabyvala sledovanim kozorohu.

To byl druhy pripad. Holka s kozorohy a ochranari primo z jejich stanice, co mne chteli za tmy zachranovat. Tady jsem to oboji psal: viewtopic.php?p=531696#p531696.

Jaky meli status netusim, ale predpokladam, ze kdyby jim vadilo, ze tam spim, tak mi to aspon reknou. Nerekli, chovali se vsichni velmi pratelsky.

Ono je fakt zabavne, jak na jednu stranu vykladas pravidla pro turisty extremne restriktivnim zpusobem a na druhou omlouvas polofunkcni statni podniky, jak to maji tezke a jak to nejde a jak pro ne musime mit pochopeni :D Treba tohle:
apuka píše:Tj. i kdyz dojde k nouzovemu bivaku, nesmi se tam varit ani na plynu ani benzinakem ani drivkacem, protoze nejspise tam nebude vyhrazene misto.

je naprosto nesmyslne, kdyz jsem v nouzi, tak kvuli tobe neumru hlady. Navic je tam spousta bivaku, u kterych ani ve kterych zadne vyhrazene misto neni a samozrejme tam vsichni vari. Ono to pravidlo ma nejaky smysl, pro bezne turisty v pasmu vegetace. Nahore jsou jen sutry a snih, tam se fakt nic zapalit neda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod apuka » pát kvě 26, 2023 9:24

Kdyby tady jeste nekoho zajimali aktualne platne podminky v Rakouskych spolkovych zemich, tak tady je rakouska "vladni" stranka, kde se da prekliknout na jednotlive spolkove zeme a zobrazi se ve zkratce pravidle v te zemi. Jako prvni podobna stranka jsou tam i odkazy na zakony v prislusnych zemich.

Na tech strankach se najde vice uzitecnych informaci.

Zajimavosti je i to, ze na kole v lese je dovoleno jezdit pouze se souhlasem majitele lesa a to i na vsech lesnich cestach a stezkach! Jinymi slovy bud po "cyklostezce" nebo se musi s majitelem lesa jizda dojednat. Ten "obecny souhlas" (tj. "cyklostezka") by mel byt v terenu dobre viditelne oznacen.

Taky asi bude pro mnohe prekvapujici, ze veskere drevo v lese, vcetne polamanych nebo spadlych vetvy, spadlych stromu i klesti] patri vlastniku lesa a jeho sber a pouziti je povolene pouze s jeho souhlasem. Tj. napr. posbirani klesti pro ohen "jen tak" je protipravni.

Je to nemecky, ale translator si s tim docela poradi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Zdéňa » pát kvě 26, 2023 9:36

apuka píše:Zajimavosti je i to, ze na kole v lese je dovoleno jezdit pouze se souhlasem majitele lesa a to i na vsech lesnich cestach a stezkach! Jinymi slovy bud po "cyklostezce" nebo se musi s majitelem lesa jizda dojednat. Ten "obecny souhlas" (tj. "cyklostezka") by mel byt v terenu dobre viditelne oznacen.

Jo Rakousko je v tomhle docela drsný. Známý bydlí na jihu Rakouska u hranic se Slovinskem a ty dvě země se na kole nedají vůbec srovnat. V Rakousku je plno cest, kam člověk může autem, ale na kole je to zakázané. Myslím štěrkové, úzké cesty v horách co vedou na pastviny. Regulovat cyklistiku určitě ano, ale tohle je extrém. Rozdělat oheň by mě naštěstí už hezkých pár let nikde kromě Skandinávie nenapadlo, ale to bivaky neřeším. Večer přijdu lehnu, ráno odejdu.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy

cron