Stanování v Alpách

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Stanování v Alpách

Příspěvekod RRR_cz » pát kvě 25, 2012 14:08

čau, zajímalo by mě jestli je povolený nebo jestli se toleruje stavění stanu u chat v alpách. Například na gouteru a tete rouse na mont blancu se normalně stanuje. Zajímalo by mě jestli to tak je všude a když si například nekde ve švícarsku u chaty(Napřiklad Monte Rosa Hute) postavim stan tak jestli mě někdo nevyhodí.
A jak je to se spaním na ledovcích? Někde sem četl že nad hranicí sněhu se smí ale nevim jestli to neni blbost.
RRR_cz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob črc 12, 2008 18:13

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Vachon » pát kvě 25, 2012 14:40

To nejde říct obecně. Například v Německu je obecně zakázané (a pokutovatelné) spát na jednom místě víc než jednu noc, ve Švýcarsku je to rozdílné podle kantonů (např. u těch chat to teď zakazují), v Rakousku po tobě nesmí zůstat nic kromě stop (pokud nejde o soukromý pozemek); v Rakousku na ledovcích není problém.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » pát kvě 25, 2012 16:09

A v Italii v NP Grand Paradiso je zakaz pod 2500 m a nad povolen jen nouzovy bivak. Proste je potreba si zjistit, jak to vypada v konkretni oblasti. Obecne se da rict jen tolik, ze v NP jsou prisnejsi pravidla, nez mimo NP. A ze celkove tam nejsou takovi magori jako v Tatrach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod wawrik » pát kvě 25, 2012 16:16

mike píše:A ze celkove tam nejsou takovi magori jako v Tatrach.

To platí o úplne každom mieste na svete :mrgreen:
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod RRR_cz » pát kvě 25, 2012 16:31

No právě třeba zrovna Na Gran paradisu u tý chaty Vitorio emanuele nebo tak nejak z nás zelenej moc radost neměl a museli sme si to brzo ráno sbalit ještě před odchodem nahoru...A to je to vejš jak 2500mnm(Fakt je že o nouzy nešlo:)). Když to ve švícarsku zakatujou u chat tak dat stan třeba 200m od chaty po cestě se smí??
Stalo se už nekomu že dostal pokutu právě za spaní v takový výšce??myslim nad 3000mnm....Protože pokud tam ráno nechám stan a pujdu nahoru na lehko, tak se vratim dost pozdě a je jasný že pokud mi tam nekdo bude chtít dát pokutu tak si prostě počká...
RRR_cz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob črc 12, 2008 18:13

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Vachon » pát kvě 25, 2012 17:14

RRR_cz píše:.. pokud tam ráno nechám stan a pujdu nahoru na lehko, tak se vratim dost pozdě a je jasný že pokud mi tam nekdo bude chtít dát pokutu tak si prostě počká...


Tohle, obávám se, bude protiprávní, protože "táboření", prakticky všude. Ten stan bys měl sbalit, i když jinak všechno necháš na místě.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » pát kvě 25, 2012 17:21

@wawrik: jsem rad, zes to napsal ty :twisted:

@RRR_cz: zrovna u Vittorio Emanuele muzes byt rad, ze vas rovnou nezkasiroval. Nejproflaklejsi misto. Nouzovym bivakem se mysli prespani ve zdaraku, s tim jsem v GP problem nemel.

Jinak jak pise Vachon, mozna by stacilo stan polozit a nechat veci vevnitr.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Vachon » pát kvě 25, 2012 17:25

Nebo nechat na několika místech atrapy stanů, aby u nich strážci bezelstně čekali, a přespat vklidu jinde :twisted:
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod lebrock » úte čer 12, 2012 18:26

Ahoj, měl bych hodně podobný dotaz. Plánujeme cestu do Rakouska do oblasti Venedigergruppe, což je v národním parku Hohe Tauern, a i když už tu Vachon psal, že v Rakousku po nás nesmí zbýt víc jak stopy, tak bych se vás rád zeptal, jestli to tam platí stejně i v národním parku.

děkuji za odpovědi :)
lebrock
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte čer 12, 2012 18:07

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » úte čer 12, 2012 21:04

No samozrejme, ze v NP to plati obzvlast ;-) Vetsina te oblasti je navic kernzone NP, kde byvaji podminky prisnejsi.

Jezdim tam uz pres 10 let a stanovani rozhodne neni zvykem. Popravde, jediny stan, co jsem tam za celou dobu videl, byl ten, co mela kamoska, kdyz jsem tam byl vloni s nima (ja jsem spal ve zdaraku). Krome toho jsme zalezli do mist, kde moc lidi nechodi, stan nebyl primo na rane a pres den byl polozeny. Jinak jsou tam vsude chaty a spi se na nich. Takze bych to videl leda jako nouzovku v mistech, kde neni jina moznost. Rozhodne ne blizko chaty, leda po domluve a na tu bych moc neveril (nekde jsou ekonomicky docela na hrane, co mi rikali).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Vachon » stř čer 13, 2012 9:28

Spát na ledovci ti nikdo bránit nebude, příjemné místečko je třeba v sedle Rainertörl, přímo pod Grossvenedigerem.

GV.jpg
GV.jpg (200.1 KiB) Zobrazeno 17964 krát
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod RRR_cz » stř čer 13, 2012 14:24

A měl by někdo tip na nejakou pěknou horu v alpách kde s postavením stanu nebude problém?:)...kde tedy není národní park...podobně jako na mt blanku třeba.
RRR_cz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob črc 12, 2008 18:13

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Horal Fanda » stř čer 13, 2012 14:53

RRR_cz píše:A měl by někdo tip na nejakou pěknou horu v alpách kde s postavením stanu nebude problém?:)...kde tedy není národní park...podobně jako na mt blanku třeba.

Ahoj, Walisské Alpy-Sastal. Mrkni sem - vrchol Schwarzbergchopf. V dosahu je několik 4000 vrcholů.
Obrázek
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod vonkreuz » stř čer 13, 2012 15:33

A co třeba Otztalské alpy? Breslauer hutte nebo Martin Bush hutte mají pro členy Alpenvereinu do 26let spaní na matracenlageru za 6€. Na Breslauer hutte je navíc luxusní láger a správcová je ze Slovenska, ale žila i ve Slezku.
Přijde mi to takové zbytečné prudit, když spaní je na úrovni ČR.
Pokud bys volil Otztalky, tak u Martinbush hutte je nalevo "ztracené" údolí, kde je rovina a dá se stanovat. Koukni na fotky ke Qwakovi http://qqwak.rajce.idnes.cz/Otztalske_A ... enec_2011/
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » stř čer 13, 2012 23:34

Vachon píše:Spát na ledovci ti nikdo bránit nebude, příjemné místečko je třeba v sedle Rainertörl, přímo pod Grossvenedigerem.

Sedlo je docela vysoko a nejspis tam bude dost foukat. Taky se tam potkavaji dve trasy a po stanu by mohla slapat ranni ptacata ;-) Jinak na ledovci asi OK, jen to v lete muze byt docela mokre. Dalsi dobre misto je o kus niz na zapad od Kristallwand. Ledovec je tam na velke plose skoro vodorovny a je kus od bezne trasy (pres vrchol Kristallwand moc lidi nechodi, i kdyz je to pekna trasa). Ale obe varianty jsou myslim mimo planovanou trasu pres prazske chaty.

BTW, mate nekdo fyzikalni vysvetleni, proc v sedlech nejvic fouka? Uz jsem nad tim parkrat premyslel. Mam matny pocit, ze by to mohlo souviset s Bernoulliho rovnici, ale jisty si tim nejsem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod vonkreuz » čtv čer 14, 2012 5:53

mike píše:BTW, mate nekdo fyzikalni vysvetleni, proc v sedlech nejvic fouka? Uz jsem nad tim parkrat premyslel. Mam matny pocit, ze by to mohlo souviset s Bernoulliho rovnici, ale jisty si tim nejsem.

Asi tak nejak. Místo, kde se setkávají rozdílné tlaky a podmínky ze dvou stran hrebene.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Vachon » čtv čer 14, 2012 7:56

Foukání hrozí, to je fakt, není dobré tam zapíchnout áčko. Na druhou stranu lokalita v sedle zpravidla eliminuje hrozbu padajícího kamení a prasknutí ledovce pod stanem, což mohou být jinak dost existenční problémy.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Vachon » čtv čer 14, 2012 8:04

2 Mike: Ale zase tam ve větru hezky cinká ten rozcestník s cingrlátky.
cink.jpg
cink.jpg (93.92 KiB) Zobrazeno 17862 krát
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » čtv čer 14, 2012 18:00

Padajici kameni urcite, ale aby ti prasknul ledovec primo pod stanem, to by musela byt fakt smula. Spis bych se bal, ze si v noci pujdes odskocit a zahucis do trhliny. Taky uz jsem videl ploche sedlo, kde bylo trhlin pomerne hodne, asi zalezi na tvaru terenu pod ledem.

Proti cingrlatkum mam ucpavky do usi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » čtv čer 14, 2012 18:05

vonkreuz píše:
mike píše:BTW, mate nekdo fyzikalni vysvetleni, proc v sedlech nejvic fouka? Uz jsem nad tim parkrat premyslel. Mam matny pocit, ze by to mohlo souviset s Bernoulliho rovnici, ale jisty si tim nejsem.

Asi tak nejak. Místo, kde se setkávají rozdílné tlaky a podmínky ze dvou stran hrebene.

Jenze to plati na celem hrebeni. Pritom sis urcite vsimnul, ze v sedlech fouka nejvic. Nekdy staci kousek povylezt a je to o dost lepsi. No, cestou domu se mi to nejak v hlave sesrotovalo a asi to fakt bude ten Bernoulliho efekt. Prekazka proudeni a nejuzsi misto a proto nejvetsi rychlost. Nektera sedla pripominaji hrdlo flasky, tam je to uplne jasne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod Vachon » čtv čer 14, 2012 18:08

Každopádně je dobrý stanovat na rovině, už jsem zažil v noci tak kluzký led, že se hned po vykročení za potřebou boty nezadržitelně rozjely. Nebo při té činnosti důsledně držet ve volné ruce cepín...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » čtv čer 14, 2012 18:33

To ja taky a ani to nebylo na ledovci, obcas je to docela bojovka ;-) Cepinu bych se trochu bal, rozespaly zavravoras a zarazis si ho nekam, kam rozhodne nechces ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod lebrock » pát čer 15, 2012 17:33

mike píše:No samozrejme, ze v NP to plati obzvlast ;-) Vetsina te oblasti je navic kernzone NP, kde byvaji podminky prisnejsi.

Jezdim tam uz pres 10 let a stanovani rozhodne neni zvykem. Popravde, jediny stan, co jsem tam za celou dobu videl, byl ten, co mela kamoska, kdyz jsem tam byl vloni s nima (ja jsem spal ve zdaraku). Krome toho jsme zalezli do mist, kde moc lidi nechodi, stan nebyl primo na rane a pres den byl polozeny. Jinak jsou tam vsude chaty a spi se na nich. Takze bych to videl leda jako nouzovku v mistech, kde neni jina moznost. Rozhodne ne blizko chaty, leda po domluve a na tu bych moc neveril (nekde jsou ekonomicky docela na hrane, co mi rikali).


Děkuju moc. Tak to sem to "nesmí zbýt víc jak stopy" pochopil úplně naopak - že když jen přespíme a ráno zmizíme, tak je to OK. Mojí interpretaci ještě podpořilo to, že když sem tam byl v roce 2010 se známejma (jeden z nich mam dojem řikal, že má nějakej kurz vysokohorskýho průvodce; ostatní maj taky docela zkušenosti), tak sme spali u Grünsee (což neni v NP) a jiná varianta byla kus vedle (což už v NP bylo), takže sem myslel, že to nebude problém. Tak to to holt asi vypadá na ty chaty, no. Nebo myslíš, že tam, kde to neni v NP, to zas takovej problém nebude?

Ještě jednou vám moc děkuju za informace :)
lebrock
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte čer 12, 2012 18:07

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » pát čer 15, 2012 18:46

Mimo NP jsou zas vetsinou soukrome pozemky a pasou se tam kravy. Pripadne ovce, ty i v NP. Ty tam dokazou byt docela otravne, klidne vlezou do batohu i do stanu. Hele, ja fakt nevim, jestli a jaky je to problem. Jen rikam, ze to neni zvykem a turisti spi na chatach, kterych je tam docela hodne. S prukazkou AV, kterou je opravdu dobre mit, jsou ceny za prespani velice rozumne.

Osobne bych to videl tak, ze ke stanovani by mel byt dobry duvod a pak se s Rakusakama nejspis domluvis. Dobry duvod je treba planovany ranni nastup do steny, ktera je daleko od chaty. Pripadne kdyz nekde zatmis a k chate daleko. Dobry duvod neni, ze chces usetrit za chatu.

"Nesmi zbyt vic jak stopy" je samozrejme podminka nutna v kazdem pripade.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod lebrock » pát čer 15, 2012 19:07

Jo, to je všechno pravda, no.

"Nesmí zbýt víc jak stopy" u mě platí vždy :wink:

Ještě jednou děkuji za informace :wink:
lebrock
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte čer 12, 2012 18:07

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod jirka14 » ned čer 2, 2013 21:10

http://www.alpenverein.at/portal_wAsset ... P_2010.pdf

Originál - "Übersicht rechtlicher Rahmenbedingungen" - souhrnu rámcových právních podmínek pro stanování a biwakování v rakouských Alpách přímo od rakouského Alpenvereinu. Aneb jednoduchá odpověď na všechny otázky v tomhle vlákně ohledně stanování a biwakování v Rakousku. Kdo neumí německy, rád cokoliv přeložím. :wink:
Uživatelský avatar
jirka14
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned dub 7, 2013 13:24
Bydliště: České Budějovice, Beskydy

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod fps » pon čer 3, 2013 8:12

já bych byl rád za komplet český překlad
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod mike » pon čer 3, 2013 21:49

Ono se to da hodit do prekladace, ale rucni preklad by byl urcite citelnejsi a uzitecny pro spoustu lidi tady. Diky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod fps » úte čer 4, 2013 7:29

dát jsem to do http://translate.google.cz/#, to sed nedá vůbec číst
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stanování v Alpách

Příspěvekod zoul » úte čer 4, 2013 7:38

Do angličtiny to překládá velmi dobře. Zkusil jsem namátkou odstavec, kde jsem tušil bivakování:

Tents and camping are to be used completely interchangeably. The two terms is reason to believe that you planned stayed outdoors, where the laws do not distinguish whether this a tent, bivy, or the like is used. Of which is to distinguish the "alpine bivouacs." Including the unplanned Notbiwak is to understand that you must make a bad weather or darkness in the event of an injury. This remains excluded from all legal restrictions in each case. Planned and deliberate so bivouac is however to be treated as scheduled tents.


Čili že plánovaný bivak (můj případ) se bere jako stanování. Taky bych moc rád viděl lidský překlad celého dokumentu. Kdyby byl pěkný, aj kačku bych poslal.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Další

Zpět na Alpské státy