Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod mike » úte lis 4, 2014 23:09

Se nedivim, jel jsem minulou nedeli okolo a rikal si, ze tam bych teda nevlezl ;-) Snih byl i v Karnskych Alpach, ktere jsou jizneji a nizsi. Na severnich svazich po kotniky a misty zaveje po kolena, docela mne zpocatku potrapil. Byl i na jizni strane a tam jsem ho opravdu necekal. Nastesti postupne roztal a zbytky mne zachranily, kdyz nebyla (podle pruvodce jista) voda :)

Odkud je to focene? Tenhle hrebinek si nejak nevybavuju...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod Vachon » stř lis 5, 2014 12:45

Zhruba Riffelhöhe, pohled zpátky na sever.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod mike » stř lis 5, 2014 17:17

Aha, tak to je jasne, tudy jsme nesli, sli jsme od Duisburger Hutte. Neni nad to jet do hor po studene fronte, ze? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod fadp » pon čer 17, 2019 18:44

Zdravím,

od 29.6. do 6.7. jedu do Bad Gastein. Byl jsem tam již před třemi roky, pěší turistika (Stubnerkobel, Zitterauer Tisch, Graukogel atd.)

Nyní bych chtěl zkusit nějakou první tří tisícovku. Napadl mě Schareck.

Brzo ráno do autem do Sportgastein, Niedersachsenhaus a Schareck. Buďto jednodenní výstup či dvoudenní s přespáním na Niedersachsenhaus.

Mačky, ferraty, nemám zkušenosti. Chtěl jsem se Vás dotázat, zda mám v tomto termínu počítat se sněhem, zda budu mačky potřebovat, zda si mám vzít úvazy atd. Dá se do zvládnout za jeden den?

Je něco, na co byste mě nezkušeného upozornili?

Popřípadě xistuje nějaká "bezpečnější" třítisícovka v blízkosti Badgasteinu?

Díky moc.
fadp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 24, 2019 20:17

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod mike » pon čer 17, 2019 20:04

Letos je pry snehu jeste hodne a letmy pohled na webkamery to potvrzuje. Urcite bych tedy se snehem pocital.

fadp píše:Popřípadě xistuje nějaká "bezpečnější" třítisícovka v blízkosti Badgasteinu?

Sauleck a Kleiner Ankogel. Kdyz to bude vypadat dobre, muzes pokracovat na hlavni vrchol Ankogelu. Porovnani se Schareckem teda nemam, tam jsem nebyl a nepujdu, lyzarsky areal tesne pod nim je naprosto odrazujici. Sauleck je ale jedna z nejlehcich 3k. Nastupni bod na oboje je Mallnitz, coz je jedna stanice a par minut vlakem z Bad Gasteinu.

edit: macky a cepin bych si ale vzal v kazdem pripade. Nejspis i na Sauleck.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod fadp » úte čer 18, 2019 16:14

Schareck tedy ne. Půjdu na Ankogel a Sauleck, teď jenom koupit macky a cepín :lol: zkušenosti nemám, ale otočit se mohu vždycky.
fadp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 24, 2019 20:17

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod apuka » úte čer 18, 2019 16:23

Mozna zdanlive blba poznamka, ale...
Macky pouzijes vice-mene intuitivne, mozna az na pripadne rozrezani si kalhot :-). Ale kdyz si koupis cepin a neumis s nim zachazet, tak je Ti k nicemu. Mel by ses poradne naucit brzdit - to je jeho hlavni funkce pro turistu. A ty pohyby by se mely automatizovat (tj. ne ze Ti to jednou nekdo ukaze nebo se na to podivas na youtube), jinak se rozjedes tak, ze uz nemas sanci nic ubrzdit - viz graf, co linkoval, myslim, FrantaKrajta ve vedlejsim vlakne... Nebo se prekvapis "zpetnou vazbou" cepinu pri zaseknuti (rozumej tomu skoro vytrhnuti ruky z ramena) tak, ze jej pustis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod fadp » úte čer 18, 2019 17:12

Ahoj, blbá poznámka to není. Ze všeho co jsi napsal, obavy mam.

Pokud máš pro mě nějaký tip, jak obavy eliminovat, např. jak to natrenovat, budu za ně vděčný.

Nebo jsi myslíš, že bych to jít neměl? Děkuji.
fadp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 24, 2019 20:17

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod apuka » úte čer 18, 2019 19:33

Jsem daleko od toho, abych radil, ze "to nemas jit, hlavne kdyz ani nevim jak to tam vypada (na Saulecku ani Ankogeli jsem jeste nebyl) a jake jsou podminky :-).

Ted se u nas cepin na snehu blbe zkousi :-). Asi Ti nezustane nic jineho nez se podivat, jak se brzdi, poradne to po krocich nastudovat, doma to zkouset "nanecisto", pomalu a kdyz se dostanes nekam, kde je bezpecna moznost vyzkouseni na snehu (zacatek firnoveho svahu, prazdne letni lyzarske stredisko, ...), tak vyslapat nejakych 10-15 vyskovych metru a zkouset, kym neprijdes na kloub, co a jak. Zrovna pod Shareckem ze strany od lyzarskeho strediska (myslim, ze je to Molltal) by to byl dobry teren :-). Ake to je na opacne strane kopce nez Gasteinertal :-). Mimochodem si myslim, ze Shareck je docela pekny kopec a vypada vystup na nej z te strany pekne. Z Molltalu slapes az do sedla pod nim vice-mene po "ledovci"/sjezdovce. Ale rekl bych, ze v case jak tam pojedes bude na te ceste jeste hodne snehu a tam bych urcite doporucoval i macky - a hlavne trocha nastudovat, jak je to tam s lavinami, protoze vzhledem k mnozstvi a stavu snehu v tech vysinach je celkem pravdepodobne, ze se tam neco muze uvolnit. Toto je dobre zjistit i u Saulecku a Ankogelu - ale jak jsem psal, tamejsi pomery neznam, jen podle mapy a to jen zbezne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod mike » úte čer 18, 2019 20:15

@fadp: macky a cepin nemusis kupovat, daji se pujcit. Brzdeni cepinem si nastuduj aspon teoreticky a mozna si najdi i nejaka videa. Chce to nacvicovat, kdyz je prilezitost nekde v bezpecnem terenu, coz znamena ne moc prudky svah a hlavne bezpecny dojezd :) Myslim, ze zrovna pod Sauleckem se najdou mista na trenink vhodna, ale zalezi, kolik tam bude snehu, aby z toho netrcely sutry.

U Saulecku je teren pomerne bezpecny a je velka sance, ze tam bude proslapla cesticka. Mozna to ale bude ledove koryto a macky se fakt budou hodit. Akorat teda jednodenni vystup z udoli a zpet je docela zahul, prevyseni 1900 m.

Kleiner Ankogel by mel byt taky pomerne snadny (si to uz poradne nevybavuju...) a jestli lezt na hlavni vrchol uvidis na miste. Musi se prejit mensi hrebinek a finalni vysvih je trochu prudsi. Za sucha zadny problem, za snehu je potreba zvazit situaci. Vystup z udoli je taky dlouhy, ale muzes si usetrit slapani po sjezdovkach lanovkou, tusim do 2600 m.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod fadp » pon čer 24, 2019 8:51

Díky za info, cepín, mačky kupuji a beru sebou. Ankogel za využití lanovky. Sauleck od nejvyššího parkoviště od Mallnitz je to 10 Km, 6 hodin převýšení 1600 m. Zkusím brzo ráno vstát a vyrazit. Pokud dorazím do Arthur...Haus do 10 hodiny a budu se cítit fyzicky dobře, pokusím se o Sauleck. Počítám pouze s 30 l batohem. Pokud v mém plánu vidíte nějakou krajinu, prosím napište.
fadp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 24, 2019 20:17

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod apuka » pon čer 24, 2019 10:46

"Krajina" to neni, jen radim, aby ses poradne podival na mistni webkamery (jeste je hoodne snehu v Alpach skoro vsude), pripadne nejake aktualni reporty (daji se najit nemecky) - a taky predpoved pocasi kvuli bourkam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod mike » pon čer 24, 2019 19:32

@fadp: od toho parkoviste na chatu se da za 1:30 a na vrchol za dalsi 2 hodiny. V idealnich podminkach, ktere nebudou, ale ani tak se nemusis s casem moc stresovat. Kdyz budes na vrcholu ve 4 odpoledne, tak furt v pohode, kdyz teda bude pocasi :) Ve spatnych podminkach mi to jednou trvalo z chaty na vrchol 8 hodin, ale to byl cerstvy prasan a boril jsem se obcas az po pas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod slim2 » úte zář 20, 2022 6:15

mike píše:Tezko rict, nevim, kolik je tam letos snehu. Klidne to muze byt uplne v pohode. Je to popularni vrchol a muze tam byt bezpecne proslapnuta cesticka. Zkus si nejak zjistit, jak to aktualne vypada, ja bych ty macky bral hlavne preventivne. Nebo aspon nesmeky.

Jine cile zase zalezi na podminkach. Osobne se mi mnohem vic libilo na Preintallerhutte (prostredi, chata i osazenstvo). Odtud se da jit na Hochwildstelle, ktera je papirove tezsi, ale jde jen o kousek pred vrcholem. Skalnaty hrebinek, I - II tusim. Sel jsem tam po snehu a prislo mi to v pohode. Horsi je sestup na druhou stranu, pokud bys chtel jit okruh pres Kleinwildstelle, ten je hodne strmy, za snehu radej zpatky stejnou cestou. Prijemnejsi je i vystup na Greifenberg, jde se pres Klafferkessel a da se kdykoliv otocit. Od Gollinghutte stoupas 1000 hm az na vrchol a teprve pak to zacne byt zajimave. Pekny je Waldhorn, ale bacha na cestu, vede po druhe strane hrebene a pod snehem muzes minout prechod (na mizerne mape od KompAssu vubec neni...). Taky uz to neni turisticka dalnice, ale horska cesticka. Atd, je to tam fakt pekne.

edit: tady varuji pred vystupem do sedla Waldhorntorl na zacatku leta prave kvuli snehovym polim... Vlastne jo, ona je to severni strana a muze to byt pekna skluzavka az do jezera ;-) Na druhou stranu na stejnem webu pisou, ze na Hochgolling se da uz v kvetnu a doporucuji vystup na Hochwildstelle tou strmejsi cestou... Holt si pocti, vyber si a na miste se rid podle situace.


Cauec,
muzu poprosit o radu? Chystame se jit z Keinprechthütte pres Gollinghütte - Greifenberg na Preintalerhütte (prip. naopak), ale za poslednich par dni trochu snezilo a asi tam nejakej snih bude. Myslis, ze se to da nebo je to tam nebezpecny. Ta trasa vypada celkem ok, ale pres ten Greifenberg si nejsem nejak jistej. Hochgolling asi uz bude uplne pase, co? Da se k tomu nekde ziskat nejaky info?

Popr. nemel bys nejakej tip tak na 4denni trek, klidne v jine casti alp, kde se to da v projit i s trochou snehu?
Dik moc
m.
slim2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte zář 20, 2022 6:04

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod apuka » úte zář 20, 2022 7:55

Ja TI s trekem neporadim, jen zase doporucuji se kouknout na webove kamery a na predpoved pocasi. Hlavne kolik je kde snehu, jestli ma snezit dal nebo ne a taky hranice snezeni/"nullgradient" (nad tym se moc topit asi nebude). Podle toho si zvolit misto a trat.
Zrovna ve vetsine rakouskych Alp taky nepredpokladaji zadne trendy vyrazneho otepleni v nejblizsim case, takze mozna, co napadlo/napadne ted, v tritisicovych vyskach jeste nejakou dobu bude. Ale to se muze klidne zmenit i v pravy opak :evil:, takze je to treba sledovat.

Ja osobne bych mel vetsi obavy z toho, ze se z napadleho snehu udela hodne mokra brecka a hlavne ze prijde ochlazeni a z te brecky a roztopeneho snehu se stane pekny led. No to zavisi prave od te nulove hranice a ze jake bude pocasi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod mitau » úte zář 20, 2022 8:03

Nemam u sebe mapu, tak jen kratce. Byl jsem tam pred par lety a behem posledniho tydne pred vyletem tam neco nasnezilo.Vetsina prechodu v te oblasti sla v pohode. Gollingscharte v pohode, ta kratka odbocka na Hochgolling nesla (resp. se nam do ni nechtelo). Po sestupu z Gollingscharte na Gollinghutte jsme chteli od chaty jit doprava zase do vyssich casti. Na chate nam rekli, ze to tamtudy prosli jen jedni Cesi a ti se pry borili po pas, tak tam jsm eto obesli udolim.

Aktualni situaci neznam. Nam tehdy dobre fungovalo se ptat na chatach - meli nejaktualnejsi informace a radi poradili. Samozrejme budou radit spis opatrne, ale i tak si clovek mohl udelat dobry obrazek, ajk to asi bude vypadat nahore nad chatou.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod mike » úte zář 20, 2022 20:29

slim2 píše:Chystame se jit z Keinprechthütte pres Gollinghütte - Greifenberg na Preintalerhütte (prip. naopak), ale za poslednich par dni trochu snezilo a asi tam nejakej snih bude. Myslis, ze se to da nebo je to tam nebezpecny.

Zrovna pocasi a snih v Alpach sleduju a ted bych tam nesel. Teda, primo sem jsem nekoukal, ale snih je i pod 2000 m, je kosa a nechce se mu dolu. Nad 2500 m ho klidne muze byt hodne, zvlast kdyz mu pomuze vitr a ono zrovna docela fouka. Podobny snih na konci zari uz jsem zazil (i tady) a byla to celkem narocna zkusenost, kterou nemam chut opakovat. Dvouhodinovou trasu jsem sel 8 hodin, boril se misty az po pas a uplne se odrovnal. Krece do stehennich svalu taky nebyly nic moc.

slim2 píše:Ta trasa vypada celkem ok, ale pres ten Greifenberg si nejsem nejak jistej. Hochgolling asi uz bude uplne pase, co? Da se k tomu nekde ziskat nejaky info?

Na Hochgolling bych vzal macky a cepin, na zbytek mozna taky. Zkus pohledat webkamery z tehle oblasti, jak to tam vypada, ja koukam vic na zapad.

slim2 píše:Popr. nemel bys nejakej tip tak na 4denni trek, klidne v jine casti alp, kde se to da v projit i s trochou snehu?

Tohle zrovna resim a vychazi mi, ze jestli se nestane zazrak a pocasi i predpoved na dalsi tyden se nezmeni, tak bude lepsi pockat nekolik tydnu na otepleni a babi leto.

BTW, jak se to dostalo do tohodle vlakna? Na Schladmingske Taury tu nejake mame, ne?

mitau píše:Aktualni situaci neznam. Nam tehdy dobre fungovalo se ptat na chatach - meli nejaktualnejsi informace a radi poradili. Samozrejme budou radit spis opatrne, ale i tak si clovek mohl udelat dobry obrazek, ajk to asi bude vypadat nahore nad chatou.

Ano, ale to ti pomuze az kdyz jsi na miste a muzes zjistit, ze to proste neprojdes. Jestli to nepujde pres sedla, tak budou nahrani, protoze obchazet to je velmi nadlouho.

mitau píše: Po sestupu z Gollingscharte na Gollinghutte jsme chteli od chaty jit doprava zase do vyssich casti. Na chate nam rekli, ze to tamtudy prosli jen jedni Cesi a ti se pry borili po pas

To je prave ono, nabehl jsem si stejnym zposobem. Snih roste s nadmorskou vyskou rychleji, nez by clovek cekal, a kdyz je teren nerovny, jako treba tady, tak i z relativne malo snehu udela vitr minove pole, kde jsou hluboke zafoukane diry.

BTW, kdyz jsem byl v podobne situaci tady, tak jsem sice vylezl na dva pekne vrcholy, ale zrovna pres Klafferkessel bych ne nepustil, ten byl zasnezeny dost a snih po pas tam klidne mohl byt i kdyz na tech vrcholech nad nim bylo jen 20 - 30 cm.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod slim2 » úte zář 20, 2022 20:38

mike píše:Se nedivim, jel jsem minulou nedeli okolo a rikal si, ze tam bych teda nevlezl ;-) Snih byl i v Karnskych Alpach, ktere jsou jizneji a nizsi. Na severnich svazich po kotniky a misty zaveje po kolena, docela mne zpocatku potrapil. Byl i na jizni strane a tam jsem ho opravdu necekal. Nastesti postupne roztal a zbytky mne zachranily, kdyz nebyla (podle pruvodce jista) voda :)


Ok, diky moc za odpovedi. Jeste teda posledni dotaz - myslis, ze kdyz bychom jeli jizneji, je vetsi sance, ze to bude s min snehem? Treba jak tady pises ty Karnske Alpy? Tchan je aktualne v Dolomitech a podle fotek to vypada na slunicko a snehu pomaaalu. *
slim2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte zář 20, 2022 6:04

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod mike » úte zář 20, 2022 20:42

Nevim, koukni na ty webkamery. Ano, aktualne je pekne, jenze je kosa, takze to nechce tat. Podle aktualni predpovedi ma byt pristi tyden nad Alpama tlakova nize, coz znamena hnusne vsude a mozna dalsi snezeni. Mozna se to jeste zmeni, sam jsem odlozil rozhodnuti na patek, ale zatim jsem ohledne pristiho tydne docela skepticky.

Karnske Alpy jsou niz a jizneji, ale zas je to hrebenovka a v hnusnem pocasi bych ji teda jit nechtel. Jestli se otepli, tak muzou byt bourky a to na hrebenovce fakt nechces.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod apuka » stř zář 21, 2022 10:33

slim2 píše:Tchan je aktualne v Dolomitech a podle fotek to vypada na slunicko a snehu pomaaalu.
Syn je ted taky nekde v Dolomitech a jsem taky pochopil, ze je tam docela slusne. O snehu netusim, moc informaci o nem ted nemame. Zitra maji jit z konference na vylet. a on tam chce jeste pres vikend zustat, aby si udelal nejake svoje vylety. Mozna potom budu vedet o nejake oblasti vic.

Ze je podle fotek "snehu pomaaalu" bych nebral jako smerodatne, hlavne pokud jsou ty fotky mimo vrcholu/sedel a tak. Z dalky to vypada jinak nez kdyz pres to musis prejit :wink:. Presne jak mike psal - staci vitr, zima a i z mala snehu se vytvori minove pole... Je lepsi se koukat na nejake "aktualni" vystupy, pokud je tam popis a fotky. Jen je najit ... :evil:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Goldberggruppe - Sonnblick, Schareck...

Příspěvekod jarous » stř zář 21, 2022 11:17

Ahoj,

Hochgolling bych za sněhu nedoporučoval. Ta východnější cesta je v podstatě po hřebeni a mizerně značená (aspoň teda 2020 byla), vede prakticky jen po kamenech. Ta západnější malinko lepší, ale taky nic moc, zvláště v závěru. Jinak ty přechody a Greifenberg v pohodě, ale je to na každém :)
Užij si to
jarous
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv kvě 10, 2012 19:25

Předchozí

Zpět na Alpské státy