příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod filman98 » pát črc 22, 2016 11:54

včera jsem šel 2 hodiny do kopce s těma novýma a stím s čím pujdu tam. Byl jsem spocenej jak prase, ale šlapky už nebolely vubec. Na vzdálenost asi 10km(celkově) :D
filman98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon črc 11, 2016 7:44

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod filman98 » pát črc 22, 2016 12:07

Pojedu tam, ale nebudu to hrotit, budu dělat to na co se budu cítit fakt ready. Pokud se už na Gouteru budu cítit v prdeli, tak se na to vyseru a prostě odpočnu tam a půjdu dolů.
filman98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon črc 11, 2016 7:44

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod karaya1 » pát črc 22, 2016 13:15

filman98 píše:teď tady píšeš, že asi zkušenej horolozec a už to bylo na hraně

Kamarád tam byl dvakrát - jednou z Gouteru ve dvojici, teď z TR ve čtveřici (se svou nastávající a dvěma kolegama), tak jeho úsudku stran náročnosti výstupu z TR věřím. Holt jim dlouho trvalo, než se protloukli mixem na Gouter (což je normálně choďák, byť suťový oser), nahoře byli až odpoledne a jeden z jeho kolegů, co váží šedesát i s postelí, dostal hlad a neměl z čeho brát. Musel si dát asi půl hodiny oraz na bivaku, než byl vůbec schopen pokračovat na Gouter, kam došli kolem šesté. Podle jeho slov by to až dolů na TR už nedali.
Ano, došli to a nic se jim nestalo. Ale věděli, že mají čas, na Gouteru na ně čeká postel a teplé jídlo a že bude hezky a nezaduje vichr. Přitom kdybys některou z těch podmínek odstranil, dostaneš ingredience, ze kterých se obvykle vaří pr***.

Každopádně jestli pojedeš, přeju hodně štěstí.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod filman98 » pát črc 22, 2016 14:00

Díky za radu a ještě se zeptám, jak dlouho trvá vylézt z TR na Gouteru průměrně? Dokonce jsem četl, že nějaká zahraniční cestovka právě vyráží z Tete Rousse v 5 ráno, aby měli vrchol pro sebe a že je menší pravděpodobnost toho, že člověk dostane výškovou nemoc a že je to uplně vpohodě :D Každej s tím má asi jiný zkušenosti s tím no. A ještě bych se zeptal na tu cestu z Aiguille du Midi, ta je náročnější(slaňovat umím, dřív jsem s tatem lezl tady v česku)?
filman98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon črc 11, 2016 7:44

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » pát črc 22, 2016 17:12

GreyMouse píše:Grco, nejsi nemocný? Během dvou minut jsi měl dva příspěvky (druhý v Jedle na turach), které vypadají jako by je psal normální člověk

Je z filmana tak rozhozeny, ze vypadava z role ;-)

filman98 píše:Tak, když tu jeden psal, že to vyleze 17 letá holka a její málo trénovaná matka a teď tady píšeš, že asi zkušenej horolozec a už to bylo na hraně xD Tak já už fakt nevím, co si mám myslet

Melo by ti dojit, ze ti neco zasadniho unika. Na tomhle je prave videt ta nezkusenost. Hory nejsou stejne, meni se a zalezi na spouste veci. Snih, led, teplota, slunce, vitr... to vsechno ovlivnuje, jak dlouho pujdes a ne vzdy tak, jak cekas. Kdyz je krasne a teplo, tak snih rychle mekne, jde se hur a trasa muze byt nebezpecnejsi, jelikoz meknou snehove mosty a padaji kameny. Atd, atd. Nemuzes se porovnavat s cizim clovekem, o kterem nic nevis a nevis, v jakem byl stavu. Dobre aklimatizovana 17 holka na tom bude lip, nez zkuseny horolezec bez aklimatizace.

Uz jsem ti to jednou psal: jdes s tatou, ktery ti v podstate dela horskeho vudce. Planovani a rozhodovani je tedy na nem. On musi umet poznat, jestli jsou podminky pouzitelne, umet vycist z predpovedi, jestli je vystup bezpecny a mel by te znat natolik, aby dokazal odhadnout, jestli muzes pokracovat nebo to musite otocit. Bud mu veris natolik, ze se na nej spolehnes, nebo ne a pak tam s nim nechod. Rozhodne nemas na to, abys sam nejak rozhodoval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod filman98 » pát črc 22, 2016 17:21

Já jsem akorát prostě nejistej podle toho, co tady píšete. Ze strany otce slyším, že je to prostě relativně v pohodě, jako že to záhul je, ale dá se to vylezt, že tam lezou i lidi bez větších horolozeckých zkušeností. Na první straně tohoto vlákna tady psal aji nějakej týpek, že to "vylezou i důchodci". A tady píšete (mě to aspoň tak přijde), že tam z 80% zakalím, tak nevím už co si mám myslet. Rozhodování samozřejmě nebude na mě, protože já o horách vím celkem kulový.
filman98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon črc 11, 2016 7:44

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » pát črc 22, 2016 17:50

To je v poradku, ze jsi nejistej. V horach totiz zadna jistota neni.

Nikdo ti nepsal, ze tam z 80% zakalis. Pravdepodobnost se vubec neda odhadnout, snad jen, ze je nenulova ;-) Ano, urcite to vylezou i duchodci. Nekteri a nekdy. Ano, leze tam spousta nezkusenych lidi, ale vetsinou s vudcema, na zapade je to zvykem.

Piseme ti to proto, aby sis uvedomil, ze vystup na MB neni neco jako vylet na Snezku, ale ze tam hrozi spousta realnych nebezpeci. Neznamena to, ze se zrovna tobe neco stane, ale ze se stat muze. Precti si znovu, co psala holka, co zalozila tohle vlakno. Byla na tom trochu jako ty, ale pripravovala se opravdu odpovedne a nakonec to se stestim dala.

Co po nas vlastne chces? Abychom ti napsali, ze je to v pohode a ze to das? Tak to ti teda nenapiseme [-( :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod filman98 » pát črc 22, 2016 18:12

Jsem smířenej stím, že to nebude v pohodě. Dal jsem do toho už dost peněz, takže tam pojedu a alespoň se o to pokusím. Příští víkend pojedu na Sněžku s "plnou polní" a půjdu si to vyšlapat v rámci tréningu. Už jen přemýšlíme, jak to naplánovat, aby (když už by jsme ten vrchol zdolali) jsme se v nějakým rozumným čase vrátili. Tata už si to nepamatuje byl tam před 20 rokama, jen ví, že se od Gouteru na vrchol šlo něco kolem 4 hodin. Už si nepamatuje kolik hodin se jde z Tete Rousse ke Gouteru. Napadlo nás vyrazit brzo ráno třeba ve 4 z Tete Rousse a vylézt si ke Gouteru a podle sil se rozhodnout jestli jít dál a prostě nechat si tam tu časovou rezervu. Když už by jsme na vrchol dorazili třeba v 11 nebo 12, a potom cesta nazpátek, která je prej časově kratší, potom si dát oddych na Gouteru a vyrazit dolů zpět k Tete Rousse. Prej, hlavně aby to nevyšlo, tak že bude v odpoledních hodinách přecházet Colouir, že prej hrozí největší nebezpečí, že člověk dostane šutrem :D Předběžně si vymejšlíme různy alternativy, jak by to šlo co nejlíp vylézt, když se nesmí spát u Gouteru.
filman98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon črc 11, 2016 7:44

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod fps » pát črc 22, 2016 18:32

filman98 píše:včera jsem šel 2 hodiny do kopce s těma novýma a stím s čím pujdu tam. Byl jsem spocenej jak prase, ale šlapky už nebolely vubec. Na vzdálenost asi 10km(celkově) :D

to má být jako trénink na MB? šel si vůbec někdy několik celých dnů za sebou na těžko aspoň po českých horách?

filman98 píše:Já jsem akorát prostě nejistej podle toho, co tady píšete.

jde taky o to jaké bude počasí, když bude hezky, tak to možná zvládneš, ale na horách, obzvlášť těch vysokých se dokáže hodně rychle zhoršit počasí, a když nemáš zkušenosti, a vybavení, tak pak to je docela problém, doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší

filman98 píše:Na první straně tohoto vlákna tady psal aji nějakej týpek, že to "vylezou i důchodci". .

proč by ne, když to jsou důchodci který se celí život věnují VHT, tak to není problém, problém má ten kdo neví nic o HT, natož o VHT
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod filman98 » pát črc 22, 2016 18:42

Říkám, zkusím na co mě budou síly stačit dál to zkoušet nebudu. Kdyžtak se tam vrátím někdy jindy.
filman98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon črc 11, 2016 7:44

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod pickard » pát črc 22, 2016 18:50

filman98 píše:A ještě bych se zeptal na tu cestu z Aiguille du Midi, ta je náročnější(slaňovat umím, dřív jsem s tatem lezl tady v česku)?


Ale notak :) To je pro pokročilé :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod filman98 » pát črc 22, 2016 18:51

Jojo, to už jsem se taky dočetl no :D
filman98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon črc 11, 2016 7:44

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod fps » pát črc 22, 2016 18:51

to je rozumné, to si měl napsat hned na začátku, když se tam budeš případně vracet jindy, tak by bylo dobré se předtím věnovat VHT
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod pickard » pát črc 22, 2016 18:52

filman98 píše:Příští víkend pojedu na Sněžku s "plnou polní" a půjdu si to vyšlapat v rámci tréningu.


Pokud to má být k něčemu, tak si to prosím dej aspoň třikrát dokola.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod fps » pát črc 22, 2016 18:54

jojo, a aspoň sedm dní za sebou
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod filman98 » pát črc 22, 2016 18:54

Tak, když jsem si už koupil všechen tady ten werkzeug, tak stím po tomhle neseknu :D a v česku jsem byl akorát na Labské boudě :D
filman98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon črc 11, 2016 7:44

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » pát črc 22, 2016 19:17

pickard píše:Pokud to má být k něčemu, tak si to prosím dej aspoň třikrát dokola.

Nebud sadista. Kdyz nepadne pri druhem kolecku, tak bude mit pri tretim takove puchyre, ze mesic nevyjde z domu :twisted:

Na otestovani staci jednou. Kdyz budou nejake problemy, tak to neni dobre.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod fps » pát črc 22, 2016 19:19

na test HW to stačí, ale jsme to spíš mysleli jako trénink na MB
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » pát črc 22, 2016 19:26

@filman98: nasel jsem web od horskych vudcu, kteri chodi na MB s klienty z Tete Rouse. Maji to pekne naplanovane i s aklimatizaci na Grand Paradisu, ktere zaroven slouzi k otestovani klientu. Delaji to asi 12 let a program i vetsina toho, co pisou, mi prijde velmi rozumne. Prostuduj si to pozorne cele, vcetne sekce o vybaveni a FAQ, tak najdes odpoved na vetsinu otazek, co jsi polozil. Vcetne casu.

Fakt se mi jejich pristup libi. Na GP jdou pres Chabod, doporucuji poradne boty a hlavne na chatu ucpavky do usi :)

@fps: na trenink uz je ted pozde, to by musel odlozit o rok. Akorat by se odvaril a pak nikam nevylezl (coz by ale nebylo od veci ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod filman98 » pát črc 22, 2016 19:33

Jo, díky za odkaz :) Uvídíme mohlo by se zadařit s dostatkem čaje a brokolicové polívky :twisted:
filman98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon črc 11, 2016 7:44

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod grco » sob črc 23, 2016 10:30

Paneboze, tu je to kazdym prispevkom lepsie a lepsie...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod filman98 » čtv srp 18, 2016 15:23

Tak jsem zpátky. Vrchol jsme sice nezdolali, ale moc nechybělo asi 400m. Začalo se kazit počasí a otce bolela hrozně hlava, takže jsme se museli otočit. Nekoukalo se na to pěkně, jak se vrchol čím dál víc vzdaluje. Ale úspěch je se vrátit né to vylézt. První den jsem vyjeli vlakem a došli k Tete Rousse asi odpoledne a hned ráno ve 3 jsme vstávali a vyráželi na Gouter kam jsme dorazili asi o pul šesté, potom jsme dávali pauzu na čaj a tak a razili jsme dál. Já jsem horskou nemoc neměl a kupodivu ani ten vzduch mě nepřišel nějak strašnej. Spíš než jako dýchání to bylo poznat na tom, že se museli dělat častější pauzy, ale furt mě to přišlo jako klasický zadýchání, když jde člověk do kopce. Podle to prostě člověk musí zažít, to se nedá takhle z netu někde načíst. Každopádně mě celkem zaráží, jak se tu někdo zmiňoval o té 17ti leté holce a její matce, že to vylezli za jeden den z Tete Rousse až na vrchol. Potkali jsme tam jednoho čecha, ten to šel sólo a z povídání jsem pochopil, že už taky má pár vrcholů za sebou a byl uplně hotovej. Byla to šílená darda, co se týče fyzičky. Sešel jsem dolů k Tete Rousse a tam jsem odpadnul :D ale kupodivu ráno to bylo cajk a vpohodě jsme sešli dolů k vláčku, žádná bolest noh, puchýře ani nic podobnýho. Přes rok teďka si vylezu na nějaký 3 tisícovky v Rakousku a příští rok v srpnu snad těch 400 metrů už dorazím. Každopádně ještě jednou děkuju všem za rady :)
filman98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon črc 11, 2016 7:44

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod wawrik » čtv srp 18, 2016 15:30

filman98 píše: Sešel jsem dolů k Tete Rousse a tam jsem odpadnul :D ale kupodivu ráno to bylo cajk a vpohodě jsme sešli dolů k vláčku
Tomu sa hovorí aklimatizácia. Skús teraz vybehnúť na nejaký známy kopec v okolí a uvidíš, aká to bude brnkačka :-D Potrvá to ešte asi tri týždne.

Inak super, že ste boli schopní/ochotní sa otočiť 400 m pod vrcholom :smt023
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » čtv srp 18, 2016 17:20

@filman98: gratuluju k preziti :smt023

V kolik jste asi otaceli? To se muselo zacit pocasi zhorsovat dost brzo, ne?

Chapu spravne, ze jste se pred tim nikde neaklimatizovali? Pak se neni co divit. Caste zastavky a zadychavani se je prave priznak toho, ze telo nema dost kysliku a tedy i nedostatecne aklimatizace. 1200 vyskovych metru v tomhle terenu by jinak nemela byt "silena darda", ale bez aklimatizace samozrejme je. To jsme se ti snazili vysvetlit predem, ale holt sis to potreboval vyzkouset sam ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod filman98 » čtv srp 18, 2016 17:35

Asi do pul osme jsme si davali pauzu u starýho Gouteru. Potom jsem ještě vlezl na novej Gouter a tam jsem si dával druhý ponožky páč mě trochu zebaly nohy :D a potom přišel celkem šok, kdy znavení po nočním výstupu jsme uviděli Dôme du Goûter, kterej byl takovej poslední hřebík do rakve :D a potom k Valotce ten kopec to byl kompletně led..tam jsme si taky davali pauzu..potom jsme šli ještě kousek a otáčeli jsme to..už mohlo být k poledni..viděli jsme takový bouřkový mraky(nevím přesně jestli byly bouřkový, ale byla to pořádná oblačnost), který byli někde u Aiguille du Midi, navíc otca bolela hlava, dostavovala se únava a na vrchol to bylo ještě dobrý 2 hodiny chůze. Já bych na to sílu ještě někde našel, ale už bych neměl sílu slézt dolů do základního tábora. Myslím, že to bylo správný rozhodnutí. Já si ty časy moc nepamatuju..ikdyž tam bylo tak krásně ráno, tak jsme se soustředili hlavně na chůzi a teď nás sere, že jsme neudělali víc fotek :D
filman98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon črc 11, 2016 7:44

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » čtv srp 18, 2016 17:45

filman98 píše:Myslím, že to bylo správný rozhodnutí.
Ano, bylo to asi nejlepsi rozhodnuti :smt023
Smekam, ze jste se k nemu dostali a (jako spravni Cesi :evil:) jste si nerekli, ze to uz proste nejak dame.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16551
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » čtv srp 18, 2016 17:50

filman98 píše:Myslím, že to bylo správný rozhodnutí.

To rozhodne bylo :)

Jo tak, myslel jsem, ze jste z Gouteru vychazeli tak v 6 a otaceli mezi 8 - 9. V poledne uz samozrejme mraky naskakuji. Takze jste sli z Gouteru asi 600 vyskovych metru skoro 6 hodin? To byste na vrcholu za 2 hodiny asi nebyli.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod filman98 » čtv srp 18, 2016 17:53

Já jsem spokojenej, že jsem se dostal aji do těch 4400m+-. Hrozně se mě to líbilo a už se těším na nějakej další kopec, kterej zdolám celej. Člověk potkává vpohodě lidi, co se usmějou, prohodí slovíčko a tak..a hlavně ten nepopsatelně krásnej výhled..z toho mě mrazí ještě teď..fakt ikdyž jsem se tam nedostal, tak toho nelituju..fakt parádní zážitek.
filman98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon črc 11, 2016 7:44

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod filman98 » čtv srp 18, 2016 17:55

Ten Dome de Gouter nám dal fakt zabrat..6 hodin asi ne, ale myslím, že 4 hodiny určitě..jak říkám ty časy si moc nepamatuju..
filman98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon črc 11, 2016 7:44

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » čtv srp 18, 2016 17:59

Spatna pamet a vnimani casu je taky dusledek nedostatku kysliku ;-)

Jeste jsi nenapsal, jak to bylo s tou predchozi aklimatizaci. Zadna?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy