příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod remy77 » pon srp 27, 2018 15:14

Pierre111
Evidentne ti pocasie vyslo, ak ti vysli oba kopce =D>
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Pierre111 » pon srp 27, 2018 15:25

Na Alphubel bylo počasí v pohodě i dle předpovědi. Mont Blanc jsme lezli ve čtvrtek, kde byla "díra" v oblačnosti. Středa měla být horší, ikdyž pravděpodobně také nebyla špatná, ze čtvrtka na pátek v noci napadlo na Gouteru 10cm sněhu. Takže jsme měli štěstí na počasí a dobře vybrali. :)

PS: ve Vlákně Rocky klub Praha si můžete případně počíst o jednom setkání na Blancu ;).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » pon srp 27, 2018 19:06

:smt023 co kdyby ses proste trochu rozepsal? Narocnost, podminky, zajimavosti apod, co te napadne. Neco jako s tim mejdan klubem. Urcite to bude nekomu uzitecne, kdyz ne hned, tak nekdy pozdeji. Na me popisy tur a oblasti se mi lidi ozyvaji i po hodne letech. Jen by se obcas hodilo udelat odstavec, jinak fajn :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » pon srp 27, 2018 19:48

@Pierre111_ Kdy jste byli na Alphubeli? Manzelka se synem byly cely minuly tyden v Saastalu a byůi trochu nestastni z pocasi a z predpovedi, ktera se menila hlavne v tom, ze se bourky predpovidaly kazdy den o hodinu-dve drive nez den predtim (zacalo to hned po poledni a koncilo prakticky uz od rana, vys mely byt jeste drive). To, samozrejme docela vylucovalo rozumne vystupy na vyssi ledovcove kopce (uplne se jim ve dvojici po ledovcich s celovkami nechtelo, obzvlast pri moznem snezeni a huste mlze/mraku). Az od soboty melo byt lepe, coz vyuzili na presun na chaty od Zermattu a na "bezne" Breithorny a Polluxa (asi i s Castorem, o tom info zatim nemam, ted jsou na ceste smer domu pres Nemecko; kurna rict si dve vety z Cech do Svycar vyjde pekne mastne...). Dom jim zustane na nekdy jindy.
Tys to musel vychytit asi mnohem lip - nebo ve vedlejsim udoli bylo jine pocasi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Pierre111 » pon srp 27, 2018 21:54

Ok tak ja snad zitra nejaky kratsi popis napisu :). Prijeli jsme v sobotu do Vispu. V nedeli jsme sli na Tasch hutte a v pondeli rano vyrazili na Alphubel. V nedeli v podvecer trochu prselo, myslim tak kolem pate. Cesta na vrchol nam trvala tak 5,5-6h velmi pomalym tempem. Z teto strany se jedna o klasicky chodak, dle meho nazoru max PD. Nejvetsi nebezpeci jsou seraky na svahu Alphubel pod kterym se musi projit. Lezeni zde neni zadne. Serakum se lze vyhnout, ale musi se jit po prudkem svahu odhaduji ze to bude do 45 stupnu spis tak 40 a pravdepodobne tvrdy firn misty mozna led. Pocasi bylo celou dobu dobre, velmi teplo a jasno az polojasno. Zatahlo se az tak kolem ctvrte a spadlo par kapek.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » pon srp 27, 2018 22:18

Aha, oni dorazili do Saas Grundu myslim v pondeli (nebo uz v nedeli?) - asi prinesli spatne pocas, tehdy se to lamaloi. Zase meli dobre pod Ortlerem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod remy77 » stř zář 5, 2018 13:40

remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » stř zář 5, 2018 16:25

Hmm, to by mne zajimalo, jak se budou stavet k tomu, kdyz nekdo vyleze na horu z Italie a sestoupi do Francie (coz byl muj ideovy plan).

Jinak nic proti, mejdan klub si holt bude muset najit jinou horu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod progym » stř zář 5, 2018 16:37

Tohle jsem měl před pár taky v plánu....
Nahoru přes Gonelu papežskou a dolů via 3monts přes Midi.
Vlastně krásný traverz MB a výstup rozhodně méně navštěvovaný obecně už vůbec ne těmi co si sahají poprvé na velkej kopec.
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » stř zář 5, 2018 16:40

No, ja jsem to chtel sejit normalne pres Gouter, ale furt mi tam haproval 15 kilovy batoh, co bych musel pretahnout pres vrchol. Nebo aspon pres Vallotku, tam by se asi veci daly nechat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod progym » stř zář 5, 2018 17:54

Hádám, že bys nespal na Gonele a bral nahoru "kemp"? :D
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » stř zář 5, 2018 19:18

Spat na Gonelle jsem chtel, ale myslel jsem to tak, ze bych byl predtim tyden v Grand Paradisu, abych se slusne aklimatizoval a tam chodim s plnou vybavou a spim na bivakach. No a taky bych potreboval spani na sestupu, bud v nouzi na Gouteru nebo u Tete Rouse. Takze bych prave ten "kemp" mit musel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Kuba Turek » stř zář 5, 2018 21:01

Takhle jsme to šli kdysi my se stanem. Bylo to fakt pěkné. Pokud by to šlo, doporučuji ještě k tomu přidat Bionassay a byl by to dokonalý traverz Mont Blanc.

My to měli časově takhle: Dopoledne busem z Courmayeuru do Val Vény, potom ledovcem Miage nahoru (spaní na ledovci bez stanu kousek před odbočením do skal).

Půl dne na chatu Gonella (spaní ve společné noclehárně), voda nad chatou v potůčku, průzkum ledovce nad chatou.

Brzo ráno za tmy přes ledovec Dome do sedélka Grises, po hřebeni na Gouter, přes chatu Vallot na Mont Blanc, dolů přes sedlo Brenva, okolo Mauditu a přes Tacul dolů pod Midi už skoro za tmy (spaní ve stanu).

Půldenní přechod horní částí údolí Valée Blanche do sedélka Flames před chatou Torino a další půlden sestup na mezistanici lanovky Belvedére (spaní ve stanu).

Půl dne sestup do Courmayeru.

Dalo by se sejít tak zajímavěji od Midi rovnou celým údolím Valée Blanche až do Chamonix, ale museli bychom se vracet drahým busem tunelem pod Mont Blanc nazpátek do Courmayeru.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Pierre111 » čtv zář 6, 2018 9:15

Travers pěkný ale Bionnassay už je obtížnost AD, což dost lidí tady z fora nechodí. Mike myslím psal že maximálně nějaké PD, navíc chodí sám a to by byl hřebínek na Bionnassay zajímavý, já bych to sám nešel. :D Ale jinak je to super cesta, možná jí příští rok pujdu.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod filman98 » čtv bře 21, 2019 21:40

Zdravím,
pamětníci si mě možná pamatují, blázen bez zkušeností, tréningu a vybavení, co chtěl za každou cenu vyšplhat na MB :lol: No, abych se dostal k jádru věci, za ty tři roky jsem už nějaké ty rakouské a švýcarské kopce vyběhl a ve zdraví seběhl, tak bych si chtěl letos v létě splnit můj dávný sen a vydupat si MB. Loni tam bylo dost smrťáků na normálce a četl jsem něco o nějakých restrikcích, online booking na Gouter je zatím zavřenej. Chystá se tam někdo letos? Případně orientuje se někdo v tamní situaci a ví jak to bude s letošní sezónou? Díky.
filman98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon črc 11, 2016 7:44

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Pierre111 » stř čer 26, 2019 9:12

Na MB jsou prý pro letošní sezonu nějaké omezující pravila, něco jako "permit". Našel jsem tu vyhlášku jen ve francouzštině, kterou ovládám jen opravdu v základech. Nevíte o tom někdo něco, případně odkaz na ty pravidla v angličtině ? Díky.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Chara-din » stř čer 26, 2019 10:37

Na Lezci k tomu byla zpráva. Pokud si to vybavuji dobře, tak nahoru na horu můžeš jen pokud máš zaplacené spaní na chatě. Vůdci mají přednostní právo rezervací míst. Aktuálně vyprodáno do konce srpna. Blank mě ale nezajímá, takže podrobnosti jsem nezjišťoval a mé info může být nepřesné.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Pierre111 » stř čer 26, 2019 11:18

Jo vypadá to tak. Nová pravidla dle stránek například Gouteru platí od 1.června. Navíc co jsem pochopil, je zakázané i stanování kdekoliv jinde, než na tábořišti Tete Rousse, kde ale nově má být zbudováno pět velkých stanů s postelemi pro 8 lidé, celkem tedy 40 lidí. Cena 30e za noc. Jiné stany se asi nebudou moc stavět. Povolení k výstupu je vázáno právě na tu rezervaci. Pokuty jsou velké, dokonce až dva roky vězení. Týká se to samozřejmě jen klasické cesty.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod FrantaKrajta » stř čer 26, 2019 11:20

Francouzskou normálkou - zákaz volného stanování nově včetně u Tete Rousse, např. anglicky zde. Stanový basecamp u Tete Rousse na rezervace (online), omezeně míst, jejich stany. Patroly mají checkovat "permity" (tedy rezervace) už na přístupu i na cestě. Těžké sankce za nedodržení. Je to celkem nové a rezervační systém rozběhli teprve nedávno, tak v tom byl dost zmatek, jak to bude fungovat v praxi se uvidí... Zmíněná vyhláška ve francouzštině zmiňuje výslovně normálku, kudyma chodí nejvíc lidí, ostatní cesty asi při starém.

EDIT: vidím, že už jsi to našel :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod pavproch » stř črc 10, 2019 9:01

Ty woe, 300k EUR + 2 roky natvrdo, dyž se vyspím na Mt. Blancu.

Myslím (vím), že sa tam už nikdy nepodívám.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod karaya1 » stř črc 10, 2019 10:22

Musíš tam holt přijít přes Freney a utéct k Midi :twisted:

Ale je to úlet.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » čtv črc 11, 2019 0:16

Mejdan klub ma po ptakach :twisted:

@pp: neni to 300k a dva roky, ale AZ tolik. Ty dostanes jen 150k a rok. Jako duchodcovskou slevu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod HonzaPlzenak » úte črc 23, 2019 15:29

Jak je to (v létě) s vodou na chatách pod Blancem a na Gran Paradisu? Něco jsem si k tomu dohledal, ale některé informace byly dost staré. Z toho co jsem našel:

Gran Paradiso:
Chabod: Tekoucí pitná z vodovodu, sprcha za 3€
Vittorio Emanuele: Tekoucí pitná z vodovodu, sprcha za ?€

Mont Blanc:
Tete Rouse, Gouter: Není ani užitková na mytí, pitná balená cca 5€ / litr

Můžete to někdo prosím potvrdit?
HonzaPlzenak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2016 13:16

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » úte črc 23, 2019 18:01

Muzu potvrdit Grand Paradiso. Na Chabod jsem byl naposled vloni a bylo to takhle. U VEII tece voda primo pred chatou, klasicke turisticke napajedlo. Nabiram tam, kdyz jdu okolo. Spal jsem tam jednou, ale uz je to davno a na sprchu si nevzpominam. Mam pocit, ze jsem se ani nedostal do umyvarny, byl tam strasny naval, jako ostatne vzdycky.

Jestli tam chces spat, tak doporucuju Chabod. Chata je vyrazne prijemnejsi, nebyva tak narvana a i vystup na vrchol je zajimavejsi. Plno tam byva v patek a sobotu. VEII je neco jako kravin, velkovykrmna a neustala narvana. Na obou je dobre si udelat rezervaci, staci si rict dole v Pontu v infobudce, zavolaji tam. Na Chabod jsem nekolikrat spal bez rezervace, ale bylo to pres tyden. Na VEII se bez rezervace nechytas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod HonzaPlzenak » úte črc 23, 2019 22:43

Díky za odpověď. Chaty na GP už máme rezervovné na konec srpna, aby nám to navazovalo na rezervace Gouteru a Tete Rousse. V neděli máme přejezd z ČR a spíme v kempu Gran Paradiso, pondělí Chabod a aklimatizační výstup na bivak Sberna, úterý vrchol Gran Paradiso a nocleh na VE2. Ve středu přejezd do Chamonix a výstup na Tete Rousse, kde spíme v letošní novince bejskempových stanech. Pokud nás nebude omezovat počasí, čtvrtek výstup na Gouter a v pátek výstup na Blanc. Záložní varianta pokus o Blanc ve čtrtek a sestup na Gouter. Samozřejmě když počasí bude proti nám, nebo se někomu nebude dařit jak bychom si představovali, tak si užijeme volna ve vysokohorském prostředí a Blanc poctíme naší návštěvou třeba někdy jindy. Nebo taky ne. V pátek máme ještě noc na Tete Rousse BC a v sobotu návrat do ČR.
HonzaPlzenak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2016 13:16

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » stř črc 24, 2019 0:35

To je docela naslapane, ale dava smysl. Mne by tohle jako aklimatizace nestacilo, ale jestli jste mladi a silni, tak to treba pujde. Hodne nejiste je pocasi, na konci srpna se to lame, ale treba budete mit stesti. Pak napis, jak to dopadlo a sve dojmy z chat.

Jestli pujdete na Chabod z Pontu, tak davejte bacha na odbocku, abyste nedosli az k VEII. Neni tam rozcestnik a odbocka neni moc videt, tenhle usek je nejspis zruseny a "oficialne" je cesta jen od VEII, coz je nejakych 200 hm navic. Odbocka je ale uplne v pohode, kdyz ji najdete, nechapu, proc ji zrusili, asi setrili barvou ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » čtv črc 25, 2019 15:39

Souhlasim s mikem v tom, ze je to jako aklimatizace hodne na hrane. Teda pokud neznate dobre reakci svych organizmu na podobne vysky, jinak to muze byt docela neprijemne - a to vubec nezavisi od Vaseho veku, trenovanosti a pod.
Vim, ze i nekteri guidi delaji mirne podobne aklimatizaci, ale vetsinou mezi to jeste prikladaji dalsi aklimatizacni vystup(y).
Docela bych Vam doporucoval si v lete udelat nekolik vyletu do vysokych poloh, to muze trochu pomoci. Ale stale mejte na mysli, ze je teda hodne velky rozdil mezi 4000m a 4810m. Hlidejtensimi svuj zdravotni (a nejlepe i psychicky stav), to vsechno dokaze silne ovlivnit reakci organizmu na vysku.

A potom napiste, jak jste dopadli.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » čtv črc 25, 2019 18:27

Mne prijde na hrane spis ten zacatek. Druhy den do 4000+ m. Ne ze by to neslo, ale bude to stat za to? Bolehlav a zombie plazici se z poslednich sil k vrcholu? ;-) Samozrejme, kdyby behem predchozich par tydnu parkrat vylezli do 3000+, tak to bude v pohode.

Zajimalo by mne, co je lepsi strategie z hlediska aklimatizace. Spat po sestupu ze 4000 ve 2750 na VEII nebo slezt az do Pontu o 800 m niz (~1960)? Z hlediska pohodli je to jasne, VEII jen v nouzi nejvyssi, ale jde o tu aklimatizaci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Pierre111 » pon črc 29, 2019 9:30

Proč spíte na Tete Rousse a pak vystupuje na Gouter a zde opět spíte ? Podle mě je to tak maximálně dvě hodiny cesty a pár set metrů výšky. Šel bych rovnou z Tete Rouses, podle mě se to dá v pohodě zvládnout. Případně vystoupil rovnou na Gouter. Ušetříte finance. Klasická cesta na MB je docela o ničem, zažiješ asi to nejhorší co VHT nabízí :D. Osobně bych šel jinou cestou, třeba z chaty Cosmique. Lze pak zůstat na Gouteru nebo Tete Rousse, případně by možná šlo i sestoupit k vlaku a jet rovnou dolů. Je to samozřejmě o něco náročnější trasa jak technicky tak fyzicky, ale rozhodně nic extrémního.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod HonzaPlzenak » úte črc 30, 2019 21:32

Pierre111 píše:Proč spíte na Tete Rousse a pak vystupuje na Gouter a zde opět spíte ? ...
Těch důvodů je více. Pokud bychom vynechávali první spaní na Tete Rousse, tak by to vypadalo asi tak, že ráno vstáváme na VEII, snídáme, balíme a vyrážíme dolů k autu. Dejme tomu že vycházíme v osm. Dvě a půl hodiny než se vrátíme do kempu pro auto. Přejezd do La Fayet hodina a půl. Dokoupení zásob a přebalení batohu hodina. Nějaký oběd další hodina. Takže bychom vyjížděli zubačkou v 14:30, možná o hodinu dříve. Ve čtyři vycházíme z od horní stanice zubačky, kolem sedmé se dostaneme ke Grand kuloáru, kolem deváté na Gouter. Děláme večeři a s trochou štěstí jdeme v deset spát. Před pokusem o vrchol budeme mít tak 4 hodiny spánku a poměrně náročný předchozí den. Kuloár navíc procházíme v době, kdy je sníh měkký a tudíž je větší riziko pádu kamenů. Pokud nám nevyjde počasí, tak máme smůlu a druhý pokus o výstup není. Možná lepší varianta by byl výstup z Tete Rousse a spát tam i druhý den, nebo sestoupit z vrcholu jen na Gouter. I tak je to ale dle mého zbytečně hektické. Chceme si to tam trochu užít, mít čas se občas rozhlédnout, nebo udělat nějakou fotku a ne nahánět scházející minuty.

Jinak 700 výškových metrů bych asi nenazval pár set, když je to blíže k tisíci, než k páru ;)

mike píše:Mne prijde na hrane spis ten zacatek. Druhy den do 4000+ m. Ne ze by to neslo, ale bude to stat za to? Bolehlav a zombie plazici se z poslednich sil k vrcholu? ;-) Samozrejme, kdyby behem predchozich par tydnu parkrat vylezli do 3000+, tak to bude v pohode.
Když jsme byli na Monte Rose (neorganizovali jsme to my, byl to ledovcový kurz), tak jsme vyráželi v 10 dopoledne lanovkou z 1 200 m, vystoupali do 3 600 m a spali v 3 400. Druhý den jsme v byli v jednu odpoledne na Signalkuppe v 4 554 m. Tedy 3 300 m za 27 hodin. Další dvě noci jsme měli v 3 600 m. Bolest hlavy jsem nepociťoval, ale výstup takto bez aklimatizace dal pořádně zabrat. Na druhou stranu náš horský vůdce z toho měl plicní edém a letěl dolů vrtulníkem a pobyl si týden v italské nemocnici. A to měl přecejen nachozeno a nalezeno v těchto výškách dost.

mike píše:Zajimalo by mne, co je lepsi strategie z hlediska aklimatizace. Spat po sestupu ze 4000 ve 2750 na VEII nebo slezt az do Pontu o 800 m niz (~1960)? Z hlediska pohodli je to jasne, VEII jen v nouzi nejvyssi, ale jde o tu aklimatizaci.
Jeden čas jsem si přesně k tomuto něco hledal, ale myslím, že jsem nic z důvěryhodného zdroje neašel. Ale lidi to tak běžně dělají a tvrdí, že to ničemu nevadí. Z lajckého pohledu to ale vidím jako méně vhodné, takže preferuji sestup do údolí uprostřed dne a ne na noc.

-----------------------------------------------------------------------

Někdo tu nevím o kolik stránek zpět zmiňoval, že zpáteční lístek na zubačku z La Fayet platí jen dva dny. Psal jsem jim kvůli tomu mail a pro nás (ve středu nahoru a v sobotu dolů) platí zpáteční. Takže buď to už není aktuální info, nebo mi z infolinky odepisoval nějakej trotl a budeme při jízdě zpět dost překvapení :lol:
HonzaPlzenak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2016 13:16

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy

cron