příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » úte zář 6, 2016 15:57

Od toho tam ty tyce jsou :) To uz je ale v podstate normalni jisteni. Jak by to dopadlo bez nich? Dva mrtvi nebo by sis daval vic pozor, kam slapes? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » úte zář 6, 2016 16:11

@Aldo: jak pises, ale zas kdyz mas vybavu na prespani, tak muzes zabivakovat skoro kdekoliv a nepriznive pocasi/okolnosti preckat. Chce to ale ty zkusenosti. Stalo se mi to vickrat a to nenosim stan, ale jen zdarak. Naposled vloni, hledal jsem cestu pres ledovcove sedlo, napoprve ji netrefil, musel schazet, zkouset dalsi... v sedle (necelych 3500) jsem byl asi v 7 vecer a uplne vyrizeny. Kdybych nemel vybavu, musel bych schazet po ledovci na dalsi bivak, coz by trvalo aspon 3 hodiny a nejtezsi usek byl na zaver, to bych mozna ani nedal. Navic byl vecer snih zmekly a boril jsem se do pul lytek, taky bych mohl skoncit nekde v trhline. Takhle jsem si v sedle vykopal "hrobecek", prespal a rano v pohode sestoupil. Bez vybavy by to neslo, v noci docela mrzlo.

@apuka: kolena odejdou spis z netrenovanosti, taky se mi to stalo. Tezky batoh tomu samozrejme neprida, ale mne se to stalo i nalehko, nastesti se to za rok podarilo spravit. Mimochodem na trase, kterou jsem si letos bez problemu zopakoval ciste proto, ze prechazela fronta s bourkami a na nic tezsiho to ted den nebylo. Nebyt te bourky, tak jsem si jeste udelal odbocku na nejakou tritisicovku. Tenkrat byla ta trasa extremni a to jsem byl skoro o 20 let mladsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Aldo » úte zář 6, 2016 16:24

mike píše:@Aldo: jak pises, ale zas kdyz mas vybavu na prespani, tak muzes zabivakovat skoro kdekoliv a nepriznive pocasi/okolnosti preckat.

... a co kydž půjde fronta na dva / na tři dny a potom bude metr čerstvého prašanu nebo ledovka na skalách další dva dny?
To už chce právě ty zkušenosti jinak se z toho posereš i ve stanu. Ty je máš ale polovina zde dotazujících si myslím nikoli.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » úte zář 6, 2016 16:34

Vsak jo. Diky zkusenostem bys mel umet odhadnout (nebo mit info odjinud), jak dlouho to potrva a jestli je lepsi zustat nebo schazet.

Jinak samozrejme souhlasim, pro lidi, co jdou na Snezku a pak na MB je rozhodne lepsi jit tak, jak ti tvi duchodci :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod wawrik » stř zář 7, 2016 8:15

Aldo píše:Jít natěžko někam do velkých hor, někam nad 3000 a výš, už chce fakt pořádné zkušenosti a něco mít nachozené a nalezené.
No neviem, či to je dobré zovšeobecnenie... Do vysokých hôr nad 3000 m chodím často, ale väčšinu skutočne životunebezpečných situácií som zažil na túrach v (niekedy podstatne) nižších výškach. Jednu dokonca len pár desiatok metrov nad morom - a zrovna išlo o situáciu, keď ma počasie priklincovalo na dlhé dni na jedno miesto bez akejkoľvek nádeje na pomoc.

Osobne si myslím, že v týchto extrémnych a nepredvídateľných podmienkach viac pomáha zdravý rozum a hlavne jasný úsudok, ako skúsenosti. Tie mi väčšinou stačili základné alebo načítané.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » stř zář 7, 2016 15:13

Tohle vlakno je implicitne o Alpach a tam se to takhle brat da.

Zkusenosti pomahaji mj. v tom, ze clovek nepropadne panice a neudela nejakou blbost. Nebo neudela blbost, protoze neco nedomysli, bez zkusenosti ho to proste nenapadne. Kdo nikdy neudelal v horach blbost, ktera by v nepriznivych podminkach mohla byt fatalni, at se prihlasi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod komin » stř zář 7, 2016 16:15

Mike: uvedomujes si ale co pises, skusenost je to ze si uz nieco podobne zazil cize si uz musel v prusere byt. Cize to musis zazit az tak sa to da nazvat skusenost. Myslim ze najhorsie co ta moze ohrozit v horach resp. vsade je panika ktora ta uplne ochromi.
"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » stř zář 7, 2016 16:56

Jo, zazil, ale za jinych okolnosti, kdy to nemuselo byt tak narocne. Plus zkusenosti typu, ze vis, co delat, ze vis, jak se situace bude vyvijet dal, ze mas vyzkousenou vybavu, ze s ni umis zachazet... vsechno dohromady. A taky jsou situace, ze kterych vyvaznes se stestim, ktere se priste nemusi opakovat, ale zas uz mas tu zkusenost, takze situaci vyresis lip nebo ji predejdes.

S panikou souhlas, o to prave jde. Kdyz uz jsi podobnou situaci zazil, tak nabeh na paniku bud vubec neprijde nebo ho snaz zvladnes. BTW, nejde jen o ochromeni, nekde jsem tu popisoval bourku tesne pod vrcholem, kdy naopak panika velela utikat co nejrychleji pryc a to jsem mel fakt co delat, abych to zvladnul.

Maly priklad z posledni akce. Stoupal jsem do nejvyssiho sedla ten den (~2900) a za mnou se cernalo a byly videt pruhy deste. Prvni kapky spadly klasicky presne v sedle a taky se ozval prvni hrom. Sedlo je docela exponovane, okolni vrcholky nejsou o moc vys. OK, tohle uz jsem zazil nekolikrat, mam holt takove stesti. Takze sejit kus za sedlo, oblect bundu a jit rychle, ale bezpecne, dolu. Asi 150 hm pod sedlem jsem potkal mladou dvojku, ktera se tvarila trochu vydesene a ptala se, jak je to daleko do sedla. Meli bundy, ale jen kratasy a holce modraly rty. Slusne lilo a behem chvilky se dost ochladilo, tipuju tak o 10 - 15 stupnu. Rekl jsem jim, at si hned oblecnou nepromokave kalhoty (co meli v batohu) a at pockaji, az bourka prejde, protoze jdou primo proti ni a do pul hodiny by mela byt pryc (zkusenost). A at se neboji, jelikoz 20 minut za sedlem je chata a tam je teplo. Poslechli a evidentne byli radi, ze jim nekdo rekl, co delat. Pokracoval jsem dolu a behem te pul hodiny mne bourka predehnala a v sedle se zacalo vyjasnovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Mawenzi » stř zář 7, 2016 19:41

z tohoto duvodu bych rada klidne i nizsi hory, ale s nekym ze zkusenostma a ne sama. clovek se leccos priuci a pak uz treba sam jezdit muze (sou lidi, co jezdej durt sami a uci se casem a zkusenostma ale ja mam radsi i ten prvek zkusenwjsiho partaka.) problem je v tom, ze nikdo zkusenej neveme s sebou cloveka, co ty zkusenosti nema, pac se nwchce omezovat tim, ze treba by musel zkratit vzdalenost, snizit narocnost, jit na mensi kopecky... rada bych trochu vic jezdila treba i do toho rakouska ale sama se bojim z mnoha duvodu a zkusenej horal proste v nabidce neni... takze su odsouzena jezdit s cestovkou, kde je vzdycky vic kompromisu, nez by bylo jindy...

a tohle sou mozna taky veci obecne prospesny, kdy by se ti lidi meli od koho ucit, tak by mohli predejit hromade problemu nebo "nerealnych cilu" vzhledem k aktualnim znalostem atd...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » stř zář 7, 2016 20:22

Nevsiml jsem si, ze by sis nekdy davala inzerat tohodle typu ;-) Treba by se nekdo nasel. Prislo mi, ze kdyz o to nekdo fakt stoji, tak se s nekym domluvit dokaze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Mawenzi » stř zář 7, 2016 20:32

ja uz si davala x inzeratu ruzne a v podstate z toho nikdy nic nebylo, proto tak usuzuju. zkusenost z poslednich par let. nicmene treba se trh zmenil, budu muset vyzkouset znova (to sem uplne napsat nechtela). spis sem to ted myslela dost obecne - ze celkove nektery lidi maj nerealny cile fakt jen proto, ze nevi, ze to je nerealnej cil pac nemaj kde nabrat ty zkusenosti od sluzebne starsich i v lehcim terenu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » stř zář 7, 2016 20:36

Ze bych mel tak spatnou pamet? :-k

Pak je tu druha moznost, zacit postupne a pridavat. Mala Fatra, Tatry, Nizke Taury, Vysoke Taury... ty zkusenosti pak casem prijdou samy. No a taky si clovek muze zaplatit kurz nebo horskeho vudce, to je lepsi, nez zajezd.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 8, 2016 4:57

nebo, ale mam za to, ze catecne jde i o prachy. s kamosema ci zlusenejsim znamym to proste je levnejsi a vic na pohodu nez kdyz za to nekomu platis, psychologicky divny kdyz nexhci delat horskyho vudce, asi by me nenapadlo si takovej kurz delat. to je ale takova moje teorerie, nemusi to byt pravda vubec.

(ps: nemas tady na of uz sem par let nic nedala, vidim jak dopadaj inzeraty cizich :D a navic bych to mela dat do vtipu ale na jednu nohu chroma s plicni nedostatecnosti by rada obcas na hory :D)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod progym » čtv zář 8, 2016 6:51

Hledání vhodného protějšku je opravdu problém (společné cíle i přístup, podobná fyzická kondice, finanční možnosti i nastavení člověka jako společníka). Řešil jsem to docela dlouho a nyní chodím spíše sám. Nutno říci, že sólo akce mají úplně jiný rozměr a bezvadně si to užívám.
Tím jsem ovšem musel vyselektovat ledovcové VHT, protože "chodců samotářů po ledovci bylo vždy dost, ale obvykle jim to vydrželo nejdéle do smrti" :-)
Nějaká horoškola myslím vůbec není od věci, navíc se i tam dají najít lidi společného zájmu.

Mawenzi: nabízel jsem ti MF (duben?) bylo to super, nikde nikdo, na hřebeni bylo tak 10lidí max. :supz:
Naposledy upravil progym dne čtv zář 8, 2016 6:59, celkově upraveno 1
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 8, 2016 6:57

progym ja vim, ale to sem zrovna fakt nemohla:(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » čtv zář 8, 2016 7:38

Mawenzi píše:na jednu nohu chroma s plicni nedostatecnosti by rada obcas na hory
To nejsou omezujici podminky. Ja jsu posledne roky taky jednou na jednu, jindy na druhou a jeste jindy (nejcasteji) na obe nohy plus nejake dalsi casti tela "chromy", jakmile nejdu svoje (hodne kolisave) tempo, tak mam "plicni nedostatecnost" i pri desetistupnovem svahu 50 hm. A prece chodim i do Alp, dokonce letos i do 4000m.
Ze je to drahe sam? Konkretni priklad - schvalne jsem ted vyhledal jizdenku za cca dva tydny z Brna do Otztalu, coz je daleko, az za Innsbruckem, moje nejoblibenejsi alpske udoli, taky to tam nejlip znam a vim, ze jsou tam nadherne primerene cesty pro vsechny, i pro ty "chrome". A vis co mi vyslo platit za vlak? Az jsem si musel trikrat zkontrolovat, ze jsem vsechno zadal dobre a prave premyslim, jestli takovou nabidku nemam vyuzit sam :-):
2016-09-08 08_22_54-Clipboard.jpg

Za tu cenu tam nedas ani autem ve trech. Jenom si potom musis doplatit bus tam, kde chces bydlet. Nebo si koupit na prvnim miste (par km od nadrazi) napr. na tyden Otztal kartu, sice stoji letos 73 EUR, ale mas veskerou mistni dopravu a lanovky zdarma a mohu zodpovedne rict, ze to Ti se zvladanim "zbytecneho" prevyseni (mysleno nem moc zazivny a zdlouhavy nastup/sestup z/do udoli nekam vys) neskutecne pomuze. To bys potom casem zvladla (po mirne aklimatizaci, kdybys mela problem s dychanim) v pohode (mela bys dost casu) i nejakou tu tritisicovku, i nejake jine pekne trasy s nadhernymi vyhledy a pritom bys nemusla znicit koleno, ani se prilis vycerpat. A pritom bezpecne zazijes prakticky vetsinu terenu a "nastrah", co Ti Alpy "nabizi"
Ubytovani se da sehnat za slusnou cenu, je tam spousta chat, daji se dobre vyuzit, da se i v kempu nebo si muzes udelat program, kde budes spat "pod sirakem" (to usetris za kartu, zato vsak budes muset vystoupat vyskove metry za sve - lanovka samotna je dost draha).
Jeste stale si myslis, ze to se zkusenejsim vyjde levneji? Mozna o par kacek, kdyz vi, kde, co a jak, ale tyto veci vetsinou najdes zde na OF nebo Ti je nekdo primo poradi.

edit: jo, a muzes si vyzkouset neco jednoducheho a celkem bezpecneho i na ledovci (skoro primo od busu), ale taky nemusis, i bez toho budes mit zazitky nadherne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re:

Příspěvekod apuka » čtv zář 8, 2016 8:00

komin píše:Mike: uvedomujes si ale co pises, skusenost je to ze si uz nieco podobne zazil cize si uz musel v prusere byt. Cize to musis zazit az tak sa to da nazvat skusenost.
Blbost, nemusis byt v pruseru a prezit to, abys mohl mit zkusenost. Castecne miku uz odpovedel.
Vem si, ze jde nekdo MB, sice dobre trenovany a hor znaly clovek, ktery chodi na hory sice casto, ale pouze za hezkeho pocasi v CRk. Doted furt chodi na jednodennaky s lehkym batuzkem. Pro takoveho je zkusenost prakticky vsechno, co zazije nekde jinde, v jinych podminkach. Staci i nizsi Alpy, ale vyzkousi si napr. chuzi ve skalnatem terenu, v ruznych druzich suti, mozna i ve snehovem poli, mna zabezpecene ceste, idealne casem i nejaky ten lehky ledovec, bude chodit v mackach, prezije (v relativnem bezpeci) rychle stridani pocasi, mozna (radeji nekde na chate :-)) prezije poradnou horskou bouri, zazije, co udela s jeho telem (s tezsim batohem) vystup/sestup nejakych 1300+ m v alpskych terenech, nauci se trocha orientovat v tech vyssich horach, zjisti, ze mu nestaci pullitrova lahev vody na cely den, muze (zase rel. bezpecne) zkouset, kde jsou jeho hranice, co zvladne jeho telo, atd, atd. Toto vsechno jsou zkusenosti, ktere mu (i) na MB pomohou a ktere by mu mohly dost chybet. A postupne muze pridavat vysku, obtiznost, delku.
A jen obycejnych par vyletu stejne delky a prevyseni, ale v narocnejsich podminkach Ti vzdy da dalsi zkusenost - min. ze to, co mi staci na Snezku, mi nestaci v Tatrach, co mi staci v Tatrach, mi nemusi stacit v o 1-2km vys, atd. Zacnes (kolem meho bydliste) Beskydama/Jesenikama, pujdes postupne na Malou Fatru, Nizke Tatry, Vysoke Tatry, prejdes Rohace, pujdes do 3000, do 4000 - vsechny tyto stupne Ti daji neco, co ty predchozi ne. A to jsou ty nejdulezitejsi zkusenosti, ktere Ti minimalne pomohou v tom, ze mnohdy misto postoje "to prece zvladnu, to nic neni a ja jsem borec" budes mit postoj "vim, ze toto je neco, co jsem uz zvladnul, vim, na co mam davat pozor, tak to zvladnu", resp. "neco takoveho jsem uz nekolikrat nezvladnul, v techto podminkach bude lepsi se na to vykaslat a hledat jine reseni". A to je k nezaplaceni...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod progym » čtv zář 8, 2016 8:03

To Apuka a Mawenzi:

zcela OT, ale....
Mawenzi nemůže najít parťáky, Apuka asi chodíš sám, já už také...
Myslím, že jsme všichni okolí Brno...
Nemáte zájem si vyšlápnout Venediger + jeho korunu? Spíše tedy příští rok....letos už volno nenajdu.
Na srpen jsem byl domluvený s nějakými lidmi, ale padlo pro dost triviální ukončení.
Můžeme se potkat, říct si možnosti, priority......třeba zjistíme, že to nikomu vzájemně nevyhovuje.
....prostě mě to jen napadlo :-k :D
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » čtv zář 8, 2016 8:52

Ja bych proti nebyl, jen jsou nejake ale :-): do Alp chodim s rodinou, jen vetsinu casu nechodim s nima, bo jim nestacim + (dalsi ale) ja toho zvladnu (obcas) dost, ale musim jit vlastnim tempem, nekdy rychle, nekdy pomalu, jak mi telo rekne a hodne se to strida. Nechtel bych byt v kuzi nekoho, kdo by sel se mneou a prizpusoboval se :-). No a na Venediger a korunu jednak nemam dost zkusenosti s ledovcema (coz by se dalo napravit) a hlavne ma posledni dobou trochu problem s horsim vyhodnocovanim stupu (neco neurologickeho), kdyz mam na nose (jakekoliv) bryle, coz mi hodne znesnadnuje chodit uzke hrebinky a nektere cesticky. A bez slunecnych bryly zase za chvily jsem odepsany, i pod mrakem, kvuli oku a dal potom nemohu. Proste bych mel nejak primet doktory, aby nektere veci nebanalizovali, protoze pro mne to muze mit obcas fatalni nasledky :twisted:.
Jo, a ja nejsem tak upne od Brna, jsem z OV.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod GreyMouse » čtv zář 8, 2016 10:00

apuka píše:A vis co mi vyslo platit za vlak? Az jsem si musel trikrat zkontrolovat, ze jsem vsechno zadal dobre.

To je jen typ jízdenky, co ji mike použil do Lienze - jednosměrná za 386 Kč :D. Akorát, že si termín návratu nestanovil pevně, ale Až se mi bude chtít, tudíž si zpáteční nekoupil hned doma. No, jestli by ses taky nedivil, kdyby se ti za pár dní nepodařilo jízdenku Ötztal - Brno na tenhle spoj vůbec koupit, přestože teď jde koupit na zítřek včasná (i když už dražší) a na dnešek za plnou cenu ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod grco » čtv zář 8, 2016 10:12

@progym: ja by som sa mozno pridal tiez :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 8, 2016 10:47

apuka: bylo to mysleno tak, ze na takovej inzerat se tezko nekdo chytne navic v situaci, kdy bych ja mela byt ta nezkusena zatez. Jinak zatim mi nejde o penize ale o to, ze se sama proste bojim, nemam zkusenosti, nemam sebeduveru a krz zdravotni problem i fakt, ze s tebou nekdo nekde pocka je psychologicky obrovskej rozdil mezi tim, kdyz se zaseknes sam/s nekym. takze v tom je zakopan pes...

jinak s rychlosti chapu, ja su do kopce pomalejsi, z kopce zalezi na vic podminkach, ono je treba fajn, kdyz sou lidi zvykly, ze na sebe nekde cekaj, v sedle, na vrcholu, v terenove nejistym prostredi.

progym: no nevim jestli na ledovec neni treba uz nejaky zkusenosti?
.třeba zjistíme, že to nikomu vzájemně nevyhovuje. :D se samo stat muze, ale za me proc ne.

(pripadne by nam mike cely to OT mohl presunout nekam jinam :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod progym » čtv zář 8, 2016 10:52

To mawenzi, Apuka, Grco

pošlu SZ ať nezanášíme vlákno :D
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod GreyMouse » čtv zář 8, 2016 10:53

Mawenzi píše:pripadne by nam mike cely to OT mohl presunout nekam jinam :D

Kdybyste změnili "Venediger" na "Mont Blanc", tak nemusí :twisted:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » čtv zář 8, 2016 10:58

GreyMouse píše:...teď jde koupit na zítřek včasná (i když už dražší) a na dnešek za plnou cenu ;-)
To je v poradku, vcasna do A se da koupit jen den predem. Ale to je takydo jineho vlakna.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » čtv zář 8, 2016 11:11

Mawenzi píše:Jinak zatim mi nejde o penize ale o to, ze se sama proste bojim, nemam zkusenosti, nemam sebeduveru a krz zdravotni problem i fakt, ze s tebou nekdo nekde pocka je psychologicky obrovskej rozdil mezi tim, kdyz se zaseknes sam/s nekym. takze v tom je zakopan pes...
Ja to docela chapu, trochu i proto jsem psal o tom Otztalu (ne ze by to bylo jedine takove misto), kde vim, ze si muzes uzit cesticek, kde jsi pocitove mimo civilizace, ale prece jen se pravidelne nekdo objevi, kde to neni nijak nebezpecne a kde Te moc netlaci cas (pokud si nevyberes prilis dlouhou turu), kde to neni nebezpecne, ale naucis se chodit (i mnoho jinych veci, napr. planovat cas) v nezvyklem terenu, kde si turu pripadne i muzes zkratit, atd., atd. Jo, a kde jsou cesticky vice-mene dobre zaznacene na vsech mapach, coz taky neni k zahozeni.
Taky jsme se dost bali, i kdyz jsme byly dva dospele a jedno petilete dite, kdyz jsme tam byly prvne. Ale rychle jsme zjistili, ze kym nebudeme myslet jako v Besydech (casy, vzdalenosti,...), tak se to da (az na tu prvni malou turu na rozchozeni, ktera skoncila asi 800 m sesupem nejdrive na holine, potom v lese mezi koreny a skoncilo na skale, bo tam nebylo zdola videt a nepovazovali jsme za nutne se podivat do mapy na teren - ach moje kolena...).
V te psychologii to hodne je, v pocitu. Prvni par let jsem byl ja ten, kdo pomaha, kdo pocka, kdo vezme, kdo (se tvari, ze :-)) vi, kudy dal, proste, kdo daval tu oporu. Je to ale treba zkusit, abys zjistila, ze urcite mas na vic, nez si myslis.

Jinak presun - nepresun. Stale si myslim, ze se tu pise o vecech, ktere jsou vhodne jako priprava na velke kopce. Spise tan Mont Blanc v nazvu je matouci. MB ma sve specifika, ale pokud by nekdo mene zkuseny chtel na Monte Rosu nebo na Elbrus, ta priprava by mela byt hodne podobna.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » čtv zář 8, 2016 17:07

progym píše:Nemáte zájem si vyšlápnout Venediger + jeho korunu? Spíše tedy příští rok....letos už volno nenajdu.

Pristi rok. Letos jsou tam ledovce v nejhorsim stavu, co jsem je zazil, psal jsem to ve vlakne o Venedigeru. S aktualnim pocasim to bude jen horsi, tohle spravi az zima. Korunu jsem mel sam v planu, z Venedigeru jsem to vzal na Rainer Horn, ale dalsi pokracovani pres Schwarzewand a Hoher Zaun jsem po delsim rozmysleni odlozil na jindy. Pocasi bylo skvele, casu jsem mel dost, ale prislo mi to moc riskantni. Uplne stacilo trhlinove pole v sedle pod Rainer Hornem, ktere tam jindy nebyva a kde se trhliny skoro nedaly poznat, jelikoz je to tam uplne ploche. Proslapnul jsem lehce jen jednu, ale plizil jsem se jak kocka. Ostatni se tam propadali. Shora uz videt bylo, a tak jsem si nasel bezpecnou cestu a zvolil zname zlo (sestup po trase vystupu) pred neznamym rizikem (dokoncit okruh). Nekdy priste to pujdu opacnym smerem, proti smeru hodinovych rucicek, po ranu to bude bezpecnejsi. Doporucuju to same.

apuka píše: No a na Venediger a korunu jednak nemam dost zkusenosti s ledovcema (coz by se dalo napravit) a hlavne ma posledni dobou trochu problem s horsim vyhodnocovanim stupu (neco neurologickeho), kdyz mam na nose (jakekoliv) bryle, coz mi hodne znesnadnuje chodit uzke hrebinky a nektere cesticky.

Na Venediger za dobrych podminek (snih i pocasi) nejsou zkusenosti skoro potreba. Je to chodak, hrebikek je jen tesne pred vrchlolem a neni potreba ho prechazet, pred nim jsi ve stejne vysce, jen nedojdes az ke krizi. No a zrovna letos byl v pohode, prestoze jsem vzhledem ke stavu ledovce cekal to nejhorsi. Navic se da pripadne odjistit, jen se nesmi jit na lane jako ovce, ale po jednom a aspon zarazit cepin a lano okolo nej. Koruna ma myslim jen jeden problem navic, pod vrcholem Rainer Hornu se traverzuje celkem strmy svah (~40+ stupnu), ale neni to dlouhe a byva tam stopa. Dalsi duvod, proc se mi tam nechtelo, bal jsem se, ze by odpoledne mohl snih ujet i se mnou (a takovou jizdu si uz nechci zopakovat ;-)).

Presouvat to nebudu, porad mi to prijde celkem k tematu. Ledaze byste navrhli lepsi vlakno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » pát zář 9, 2016 8:32

apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » pát zář 9, 2016 17:13

Zazitek k nezaplaceni :) Kabinky pak museli nejspis vydesinfikovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod oodoow » stř čer 21, 2017 12:47

Kilian natočil live videjko z Mont Blancu, asi tam maj LTE signál :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3098
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy