Bergamské Alpy (Orobie)

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod goro » pon srp 30, 2010 8:52

Ahoj,
na konci září budu s přáteli v italském Bergamu, chtěli bychom podniknout nějaký výlet do hor, máme na to tak 4 dny - takže ne moc daleko. Lecco, Valbodione, Sondrio, Tirano, Edolo?

Snažím se najít nějaké informace o horách v té oblasti (Bergamské, Orobské alpy), ale na webu toho moc není - a nebo fakt neumím hledat.
Tak prosím poraďte, kdo to tam znáte.

Chtěl bych buďto nějaký přechod hor po hřebenovce, s možností spát ve stanu nebo v bivakovacích boudách, nebo se utábořit na nějakém strategickém místě a vyrážet hvězdicovitě na tůry do okolí - nalehko, případně na ferraty (obtížnost -+D). Chtěl bych co nejvíš, ovšem nebudeme mít vybavení na ledovec, čili max. tam, kde lze dojít bez maček.

Pokud máte v elektoronické podobě nějaké mapy nebo průvodce této oblasti, budu rád, když mi je pošlete,nebo dáte odkaz.

Díky
Naposledy upravil goro dne úte říj 19, 2010 9:45, celkově upraveno 1
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: poraďte hory u Bergama

Příspěvekod goro » čtv zář 2, 2010 10:40

Zatím mám vymyšlenu hřebenkovu přes Orobské Alpy. Vlakem do Lecca, bus do Introbio. Nahoru po 101 na Pizzo Tre Signori, Monte Azzaredo, Pizzo Redorta, možná Pizzo de Coca. A dolů do Valbondione a busem zpět do Bergama. Je to dobrá trasa, nebo je v okolí i něco hezčího?

Chci se zeptat, jak je to v horách se spaním ve stanu? Jsou nějaká vyhrazená místa u chat, nebo se u chat naopak spát nesmí?
A jak je to tam s vodou?

Největší problém budeme mít asi první noc: přiletíme večer po osmé, chceme najít někde na okraji Bergama klidné místo, kde se můžeme nenápadně zašít se stanem. Máte s takovým přespáním někdo zkušenost? Myslíte, že se dá takové místo najít? Nebo přímo poraďte konkrétní flek.. Díky
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: poraďte hory u Bergama

Příspěvekod amigo » čtv zář 2, 2010 12:33

goro píše:Největší problém budeme mít asi první noc: přiletíme večer po osmé, chceme najít někde na okraji Bergama klidné místo, kde se můžeme nenápadně zašít se stanem. Máte s takovým přespáním někdo zkušenost? Myslíte, že se dá takové místo najít? Nebo přímo poraďte konkrétní flek.. Díky

konkrétní místo neznám, ale jednoduše po příletu dojdeš/dojedeš na kraj města/vesnice, najdeš první klidné místo a spíš. pokud se vám nebude chtít až za město, tak to můžeš zvládnout na nádru, nějaký zastávce, (nech se inspirovat místníma bezdomovcema) - v těchto případech ovšem raději beze stanu :twisted:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: poraďte hory u Bergama

Příspěvekod mike » čtv zář 2, 2010 17:38

Normalne jo, ale zrovna tahle cast Italie je takova roztahana mestska aglomerace, kde na konci jednoho mesta zacina dalsi. Kolem nadrazi je docela rusno, je blizko centra. Mozna by se neco naslo, hned vedle je autobusak, tak treba preckat do rana na lavickach... Nebo proste zustat na letisti a rano odjet busem na vlak (jede primo k nadrazi). Osobne bych asi vzal Google Maps a popojel vlakem co nejdal smerem k horam a prespal tam. 8 vecer jeste neni tak pozde, v Bergamu jdou zavazadla rychle (ne jako v Malpense...), bus jezdi kazdou chvili a na nadrazi to neni daleko. S trochou stesti se da na nadrazi dostat za pul az tri ctvrte hodiny po pristani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: poraďte hory u Bergama

Příspěvekod goro » sob zář 4, 2010 16:22

no ohledně toho přespání u Bergama, našel jsem na satelitních snímcích takové místo, budu rád, když mi to zhodnotíte, jestli je to OK.


Otevřený obchod jsem nakonec taky našel - hned u letiště by mělo být nákupní centrum Orio i s hypermarketem otevřeným každý den.

Poslední, co potřebujeme vyřešit, je jak sehnat v neděli bombu na vařič.
Koupit v nějakým kampu po cestě?
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: poraďte hory u Bergama

Příspěvekod kakos » ned zář 5, 2010 9:52

necu ti do teho kecat, ale tam se asi nevyspite :(( , sto metru od dalnice a kousek od letiste tam bude docela hluk, nehlede na to, ze tam je videt hodne stezek, takze tam pri peknem picasi bude pobihat a jinak sportovat cele to prilehle satelitni mestecko grassobbio, asi bych to resil jako mike, za dve tri hodky musite byt z toho blazince nekde na periferii :wink:
"Hora nemůže být dobyta, jelikož to není nepřítel, může nám posloužit jen k tomu, abychom překonali sami sebe...."
A nejhorší smrt je z vyděšení - takže to berte s humorem, stejně z tohodle života nevyváznete živí.
Nová galérka
Starší výcvaky
kakos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 642
Registrován: stř říj 3, 2007 19:47
Bydliště: 49°42'5"N, 17°4'32"E

Re: poraďte hory u Bergama

Příspěvekod sobb » ned zář 5, 2010 10:26

pokud budete mít čas a možnost odjet, tak nevidím důvod proč tam zůstávat
kdyby ne, tak Tebou vybrané místo může být použitelné ... soudím dle mapy, neznám to tam ... taky si tímto způsobem vždycky vybíráme spaní v okolí letiště (a občas se pak divíme :mrgreen: )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Bergamské Alpy

Příspěvekod goro » úte říj 19, 2010 9:43

Tak jsme již zpět, byl to hodně příjemný výlet, tak sem aspoň napíšu tipy, kdyby někdo hledal informace tak jako my. O Bergamských Alpách toho moc není..

Letěli jsme s Ryanairem do Bergama za 130,-kč
pak busem na nádraží, tramvají do Albina, tam jsme přespali ve stanu na louce u řeky (bez problémů).

Druhý den jsme ráno jeli busem do Valbondione, vylezli jsme kolem serijskych vodopádů na chatu Curo, do večera jsme došli ještě na chatu Coca.
Třetí den cesta na chatu Brunone, moc pěkná panoramatická trasa.
Čtvrtý den jsme došli na Rif.Longo, asi nejhezčí úsek cesty.
Pátý den sestup do Foppola, odjezd do Piazza Brembana, přespání v parku u řeky.
Šestý den busem do Bergama, prohlídka města, lanovka na Citta Alta, pizza (vynikající) a odlet domů.

Počasí v polovině října bývá ještě dobré. I když jsou ráno teploty kolem nuly, brzy začne svítit slunko a dá se jít celý den v krátkým tričku.
Jen první dva dny byla značná mlha.

Chaty jsou zavřené, to znamená, že se dá spát ve winterraumech zdarma, ty jsou velmi hezky vybavené(matrace, deky, čisto..).

Celkově parádní výlet za pár šupů, mohu vřele doporučit, bylo tam fakt nádherně!

Kdyby chtěl někdo poskytnout podrobnější info, stačí říct.
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod goro » stř srp 3, 2011 20:12

Ahoj, rád bych opět oživil tohle téma, protože za měsíc se tam chystám zase vrátit a tak chci zkonzultovat, jestli tady někdo zná tuhle část hor a dokázal by poradit. Chystám se jít mírně odlišnou trasu než minulý rok, plán výpravy postupně vzniká tady http://via.skauting.cz/orobie/

Hlavně si nejsem jistý tím úsekem z Corno Stelly do sedla Passo Publino. Chtěli bychom to sejít dolů a zůstat v bivaku Pedrinelli. Znáte to tam někdo? Dá se to jít?

A ještě otázka: Dá se bezpečně dostat na Pizzo Redortu bez maček? Chtěl bych jít od chaty Brunone po 248 k ledovci Vedretta Secreti a pak ho nějak obejít na vrchol. Je to tam v pohodě i bez maček?
Totéž mě zajímá při přechodu ze sedla Passo Coca k bivaku Corti.

Pokud tam někdo jezdíte a máte nějaké tipy či doporučení, třeba i které jiné hory v okolí byste doporučili, tak se rád nechám inspirovat. Díky!
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod maja » ned zář 4, 2011 23:09

Ahoj,
v první řadě dík, použila jsem váš itinerář a bylo to super :-) Až na drobné detaily viz níže (ale trochu jsem ho upravovala).
Takže v první řadě z Corso Stella po hřebínku vede cesta? Ptala jsem se na vrchu místních lidí z CAI Sondrio a ti se tvářili dost nevěřícně, resp. nikdy tam nešli. Každopádně se to dá celkem v pohodě obejít po pěkné cestě a není třeba se vracet. Doporučili mi sejít dolů na druhou stranu kopce po značce až k jezírku s piknikovým stolem a pak dál k rozcestí. Odtud vede cesta, která není značená, ale je pěkně vyšlapaná, nahoru do sedla k bivaku (mimochodem, ten si užijte, je nejlepší za celou cestu :-) ). Cesta z rozcestí mi nešla najít, ale když člověk od žluté (!) cedule vyrazí vzhůru, dřív nebo pozdějc dojde k pěšince nebo k mužikovi.
Další problém byl výstup na Monte Masoni. Nenašla jsem tu pěšinku, takže sem slezla k jezeru a pak se snažila ten kopec obejít a vylézt nahoru jinudy (konkrétně z jihu, ale šla jsem spíš ze západu). Jak již bylo několikrát řečeno (mimo jiné v tvém itineráři), mapy Kompass nejsou moc přesné... takže jsem vylezla na jiný kopec :-) Ale z něj vedla pěšina na Monte Masoni. Zabralo to chvíli a nebylo to asi úplně bezpečné, ale šlo to i s relativně velkým batohem.
Pak relativně v pohodě, až k přechodu přes Ol Simal. Myslím, že nejsem tak úplně pomalá (obvykle mi všechno trvalo cca stejně nebo míň než čas odhadovaný CAI), ale sestup dolů mi zabral přes dvě hodiny. Je pravda, že mě už bolely kolena a tak, ale zase na druhou stranu jsem šla sama... je to dost sutí a padá to, takže budete muset čekat. Myslete na to, protože trasa na den je dost dlouhá. A za Passo di Coca je ledovec :-) Moc pěkné překvapení, mimochodem. Neměla jsem mapu, takže jsem to zjistila až v sedle a fakt jsem litovala, že jsem se vyhecovala a vylezla nahoru a nespala u jezera Lago di Coca. Rozhodně bych se být vámi nevracela. Jednak ledovec a druhak ta suť mezi jezerem a sedlem je jedna z míň příjemných. Možná by stálo za uvážení přespání v R. Coca (ale bude ještě otevřené) nebo u jezera. Je tam pěkný plácek a spousta velkých kamenů, pod některými se dá i schovat. Každopádně bivak Corti je pěkný, akorát mi nešel plyn.
Obecně myslím, že máte docela dlouhé trasy na den, ale zase to tam asi nefunguje jako třeba v rakouských Alpách, že by odpoledne přišla bouřka... mraky se hromadí pár dní a pak prší najednou.
No, snad to trochu pomohlo (a oplatilo vám vaší přípravu, kterou jsem si půjčila :-) ). Třeba si ještě na něco vzpomenu nebo se ptejte.
maja
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned zář 4, 2011 22:52

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod goro » pát zář 30, 2011 20:26

Ahoj Majo, jaké milé překvapení! děkuju za odpověď!
Už ji teda čtu po návratu, ale i tak jsem příjemně překvapen, že se tu po dlouhé době objevil někdo, kdo tyhle hory zná.
Samozřejmě tvým připomínkám dávám za pravdu. Všem.
Z Corno Stelly dál žádná cesta nevede, ale našel jsem popis cesty, jak to jedna parta lezla ze Stelly na Monte Chiericco, což je z hřebene La spala už jen malý kousek. Pravda nakonec byla taková, že ten hřeben je velice ostrý a trasa fakt těžká. Bez batohu bych to dal, ale je to fakt těžké. Později mi správci na chatě Longo říkali, že to jde přelézt, ale že to je fakt hodně těžké. Nic pro naši výpravu. Obchůzku Tebou popisovanou jsme tam ale nikde neviděli. Z Corno Stelly vede nějaká cesta dolů? Jinam než zpět k Lago Moro? Nic takového jsme neviděli, jen prudké srázy.
My jsme nakonec lezli zpět, pak jsme spali kousek pod Lago Moro ve stanech.

Další den jsme šli rovnou na Rifugio Longo, takže výstup na Masoni jsme obešli, což mně mrzí. Na Longo jsme vychytali zavírací víkend, takže nám správce nalíval víno, rozdal všechny dobroty z chaty a nakonec jsme se tam zakecali tak dlouho, že jsme tam zůstali i na noc v locale invernale, šli jsme se koupat na přehradu Lago Diavolo (dvakrát jsem to přeplaval :)), takže se spalo super. V noci byla pořádná bouřka, ale naštěstí taky jediná za celou naši cestu.

Pak jsme vylezli na sedlo Selleta, na Frattini jsme vařili oběd (plyn jede), a pozdě odpoledne jsme došli na Brunone.
K chatě Coca jsme nedošli, museli jsme jít spodní panoramatickou 330 a u Lago Avert jsme odbočili do Valbondione.
Takže jsme nestihli ani výstup na Redortu, ani nocleh v biv Corti, ani další cestu kolem Pizzo Coca... To vše si nechávám na příště. :) O ledovci za Passo Coca jsem věděl, je na mapě, píšou to i stránkách CAI Bergamo, prý je ale bez trhlin a má jen mírný sklon, tak jsem si říkal, že to omrkneme a kdyby to nebylo bezpečné, postavíme stany nebo se vrátíme přespat na Rif. Coca. Ty jsi to přešla bez maček v pohodě? Jaká je to cesta?

Celkově Ti dávám za pravdu, že jsem měl trasy o něco těžší, než naše skupina byla schopná zvládnout. Na druhé straně jsem to tušil a byli jsme na to připraveni (měli jsme stany a propočítaný čas, abychom stihli sestoupit v pohodě dolů a stihli letadlo bez stresů). Výlet jako celek se ale velmi povedl, bylo tam moc krásně a co nejdřív se zase plánuju vrátit. Cest je tam hodně a tyhle hory se mi moc líbí!

Majo, ty jsi to šla úplně sama?
Máš někde z té cesty nějaké fotky?
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod maja » pon pro 12, 2011 17:10

Ahoj,
omlouvám se za pozdní odpověď. Ale nemyslím, že bych řekla, že ty hory znám :-) Nikdy jindy jsem tam nebyla a tohle bylo taky jenom pár dní, i když docela nabitých.
Z Corno Stelly dolů fakt vede ještě jedna značka. Je to hodně nenápadný, kdyby přede mnou nešel nějaký místní, tak ten začátek asi taky nenajdu (vypadá to, že vede dolů tím srázem). Pak dál už je to jedno, když člověk ví kam chce dojít, ale taky jsem jí párkrát ztratila. Možná je nějaká stará nebo nevím. Třeba jí najdete příště :-)
Co se týče ledovce... asi je v pohodě, ale já tam přišla fakt se západem slunce, začínala být zima, byla jsem utahaná a sama a vůbec :-) Ale bez maček to jde, i když pomalej. Ale s ledovci nemám moc zkušeností, takže těžko zhodnotím, jestli to bylo nebo nebylo únosně bezpečné. Rozhodně by se mi nechtělo vracet a stavět stany už vůbec ne. Nikdy jsem to nezkoušela na takovýhle místech, ale myslím, že to v tom sedle nejde. Je to de facto skála. Vracet bych se nechtěla, protože ta cesta do sedla byla docela vysilující. Kromě mlhy a zimy, což není vždycky, se to strašně sype, takže to jde pomalu. Ale byla tam místy taková pěšinka, takže se člověk neztratí...
Šla jsem sama, i když ve Frattini jsem se potkala a minula s kamarádem, ale to je na dlouhé povídání... fotky najdeš na http://lemmur.rajce.idnes.cz/Alps_Orobie/ Popisky jsou možná nicneříkající, takže se klidně ptej :-)
maja
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned zář 4, 2011 22:52

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod majlan » sob dub 28, 2012 21:47

Zdar, máte někdo zkušenosti i se západní částí hřebene? Mám tím na mysli stezku 101 se začátkem buď v Cassiglio nebo někde poblíž. Jde mi hlavně o časovou náročnost, přespání a vodu.

Díval jsem se na vaše zprávy z té východní části a vypadá to dobře, ale napoprvé bychom chtěli zkusit spíš větší pohodu, aspoň se tak západní část tak jeví. :-)

Díky za odpověď!
majlan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob dub 28, 2012 21:44

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod goro » sob čer 2, 2012 7:35

za 14 dnů půjdeme úsek od Rif.Benigni dál na východ. Otestujeme nějaké nové úseky a pak dám vědět.
S vodou by neměl být problém, Orobie je plná potoků a pramenů.
Časovou náročnost lze najít na netu, alespoň základní časy mezi chatami.
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod majlan » sob čer 2, 2012 9:22

Kdy vyrážíte? My letíme 20.

Takže podél trasy se dá voda nabrat v pohodě? Ačkoliv my se nakonec asi na velký výlet nevydáme, možná tak něco na jeden den, mohl bys doporučit něco takového?

Díky!
majlan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob dub 28, 2012 21:44

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod goro » sob čer 2, 2012 10:08

Tak my letíme 13-20.6.
Voda podél trasy v pohodě, alespoň v centrální a východní části, kde to mám projité.
Pokud tam chcete na den, IMHO to nemá cenu, když blíž k Bergamu je spousta hor na 1-2 dny akorát.
Třeba já jsem teď 16-18. květen byl na Resegone. Fotky zde http://goo.gl/MVC1h
To se dá vylézt i za jeden den. Nebo třeba Passo Zambla a Monte Alben. Nebo Grigna nad Leccem.
Orobie je daleko (2 hodiny cesta tam, 2h zpět) a moc velký převýšení, než aby to na den stálo za to.
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod majlan » sob čer 2, 2012 14:15

Díky za info, podívám se na to. Dají se někde v Bergamu sehnat mapy okolí?
majlan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob dub 28, 2012 21:44

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod goro » sob čer 2, 2012 14:52

Mapy se sehnat dají, hlavně kompass. Třeba v knihpupectví na Puerta nova, z hlavní ulice doleva.
Stejné mapy jdou sehnat i u nás, mám je koupené.
Jsou ještě i lepší mapy, ale zatím jsem na ně nenarazil. Až budu mít v Bergamu volno, zkusím pohledat.
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod majlan » čtv črc 19, 2012 13:36

Ahojte, tak tady najdete naše zážitky z putování po okolí Bergama:
http://www.seitler.cz/low-cost-vylet-do ... ast-prvni/
majlan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob dub 28, 2012 21:44

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod majlan » pon kvě 6, 2013 9:03

Tak mě napadlo, goro, na tvém odkazu http://via.skauting.cz/orobie/ jsem četl, že z letiště do centra se dá dojít pěšky - kudy? Po té hlavní silnici/dálnici?
majlan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob dub 28, 2012 21:44

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod goro » pon kvě 6, 2013 19:18

dá se to jít celé po chodníku. je to tak hodina chůze (pokud nebloudíš), ale cestou nic pěkného ani zajímavého.
trasu jsem zaznačil do mapy - zde http://goo.gl/maps/UUmYE
autobus jede cca 12-25 minut, podle zácpy, průměr je tak 17minut. Lístek 2.1€ nebo v Orio centru jde koupit hromadná pro 10 jízd za 18€
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod majlan » pon kvě 6, 2013 19:52

Díky. Jak se tu totiž dřív řešilo místo k přespání poblíž letiště, tak my jsme přespali 2x tady na poli - http://goo.gl/maps/gXYXT a naprosto v pohodě, jen tam ráno budí letadla, ale člověk stejně nehledá ždáný Hilton. Ani jedou jsme tam ale nešli z letiště, takže nevím, jestli se dá rozumně dojít po té Via dei Prati až k letišti, ale vypadá to, že by to mohlo jít.

A ještě k té tvé trase - předpokládám, že se dá prodloužit buď na východ nebo západ, kdyby tam chtěl být člověk ještě o pár dní déle, že? Akorát by asi bylo potřeba nabrat více potravin/vody (i když tam jsou vlastně prameny). Zatím poslední věc, co mě zajímá - jak jsi vyřešil ten vařič, resp. bombu?
majlan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob dub 28, 2012 21:44

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod goro » ned kvě 12, 2013 10:45

majlan píše:Díky. Jak se tu totiž dřív řešilo místo k přespání poblíž letiště, tak my jsme přespali 2x tady na poli - http://goo.gl/maps/gXYXT a naprosto v pohodě, jen tam ráno budí letadla, ale člověk stejně nehledá ždáný Hilton. Ani jedou jsme tam ale nešli z letiště, takže nevím, jestli se dá rozumně dojít po té Via dei Prati až k letišti, ale vypadá to, že by to mohlo jít.

A ještě k té tvé trase - předpokládám, že se dá prodloužit buď na východ nebo západ, kdyby tam chtěl být člověk ještě o pár dní déle, že? Akorát by asi bylo potřeba nabrat více potravin/vody (i když tam jsou vlastně prameny). Zatím poslední věc, co mě zajímá - jak jsi vyřešil ten vařič, resp. bombu?


ad prodloužení trasy - jasné, prodloužení jde možné, na západ jsme vyzkoušeli nástup z Ornici přes údolí Val de Inferno, doporučuju.
Ještě hezčí by mohl být nástup z Introbio nebo z Valtorty. Je tam pěkná hřebenovka, asi další 2-4 dny cesty, podle tempa.

Na východ je možné prodloužení na více tras, včetně přechodu na další horské celky (Pressanella, Adamello, Bernina, které jsou velmi blízko)
Nebo to otočit na jih a dojít až do Bergama, resp. Albina na tramvaj, (přes Areru a Monte Alben).


ad prameny - na většině trasy naprosto bez problémů, vody je dost, postupně jsme snižovali zásoby nesené vody, stačí jedna petka, vodu potkáš mockrát denně.

ad vařič - měli jsme plynový (typ se závitem system ala var) - bombu jsme koupili v outdoor hypermarketu kousek od letiště (DF Sport Specialist), 10 minut pěšky z letiště. Směr Orio centrer, za podchodem doprava a projít pod dálničním mostem. První budova před váma je DFSS. Malá bomba 250g asi 5 euro.
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod Sonicx55 » pát bře 28, 2014 15:54

Zdravím, s kamarátmi uvažujeme do Bergamských Álp tak som si našiel toto fórum a tu som sa dostal až na album na FB uživateľa GORO a ten album len utvrdil, že by som tam chcel ísť....pekne popísaná trasa a pekné fotky :) chcem sa spýtať na náročnosť, boli nejaké úseky, že treba istenie alebo nieco take ? A ako to je s vodou pocas cesty je dost horskych pramenov a na bivakoch je voda ? Lebo planujeme že by sme išli tak v polke Júla a budem rád za nejake doplnujece info + tipy :)

Trasa: https://www.facebook.com/bretislav.fiala/media_set?set=a.3997690465227.2172829.1369973318&type=3

+ bivaky su zadarmo....a tie chaty, kolko stoji cena na noc na osobu ? a dá sa aj stanovať pri tých chatach alebo bivakoch akby bolo plno alebo by sme sa rozhodli usetrit o cosi ?

+ kolko Vás vyšiel ten výlet bez leteniek dohromady ?

+ a ako to je s elektrinou...na chatach sa da dobiť foťák prípadne mobil ? :)


vopred dakujem za skorú odpoveď ;)
Uživatelský avatar
Sonicx55
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát bře 28, 2014 15:47

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod goro » stř dub 2, 2014 14:22

Ahoj,
omlouvám se za pozdní odpověď, chvíli jsem byl na cestách.

K otázkám:
Náročnost tras - je to dost různé, od pohodlných širokých cest až po úseky s řetězy, v některých místech i lezecké cesty, každý tam najde, co potřebuje. Klasický přechod hřebene jde vést po několika trasách, většina je pro trénované turisty v pohodě, na konkrétní vybranou trasu můžu dát reference, pokud ji mám projitou.

S vodou je to v pohodě, každý den se několikrát dá nabrat voda, je tam hodně pramenů nebo horských potůčků.
Kvalita v pohodě, pili jsme bez převaření, nikomu nic nebylo.

Chaty: každá je otevřená jinak, to se dá zjistit na stánkách CAI Bergamo, jsou tam i ceny. Obvykle se platí kolem 20 euro/os, pro členy CAI/Alpenverein/apod. je cena kolem 10 eur. Někdy se dá ukecat sleva, nebo spaní v zimní místnosti zdarma nebo za drobné bakšišné. Pokud je chata zavřená, zimní místnost je k dispozici zdarma, je stále otevřená.
Vybavení se liší, od luxusních, kde je elektřina, plynové vařiče, až po velmi skromné. Pokud je chata otevřená, elektřina je tam vždy.
Kromě toho je po cestě pár bivaků, ty jsou otevřeny celoročně a zdarma.
Spaní ve stanu kdekoliv naprosto bez problémů. U chat jsme tedy nespali, buďto uvnitř, nebo jsme potkali lepší místa pro stan jinde. Ale chataři jsou většinou velmi pohodoví.
Pěkný nocleh byl na Benigni, Longo, Pedrinelli, Brunone.

Pokud jde o ceny, platili jsme vždy jen letenky, jídlo a místní dopravu.
Autobus z Bergama stojí 5-6 eur.
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod Sonicx55 » čtv dub 3, 2014 12:12

Takže dá sa to prejsť tie úseky aj bez lezeckej výbavy áno ? Lebo v popise trasy som si nič také nevšimol :)

Čítal som keď sa človek poistí u Alpenverein tak má zľavy na ubytko a aj stravu na chatách čo stojí poistenie cca 50€ ;) ale keď chce človek ušetriť tak stáčí komplet poistenie od Axa za cca 14€ a prespávanie v bivakoch, poprípade v stanoch (chcel by som výlet ,,low cost,,) .....lebo to od Alpenverein máš členstvo na rok a myslím si, že keď ideš raz ročne do Álp tak sa to až tak moc neoplatí :)

Inak také niečo ako ,,sprcha,, ste riešili štýlom potokov a jazerá (plesá) či dá sa na chatách za osobitný poplatok ospršiť ? :)

Z letiska sa dopravíme ATB aiport busom za cca 5€ na autobusovú stanicu
do Bergama (autobus.stanica je asi konečná či ? lístok kúpime v buse ? ) Potom sa dostaneme na autobusovú stanicu kde si treba kúpiť už lístok až do Ornica ? <- Keďže pôjdeme linkou B z Bergama do Piazza Brembana a odtiaľ prestupnou linkou B50A smer Valtorta (vystúpime v Ornica). A tá tarifná zóna H ,,akka,, znamená presne čo, dá sa aj niečo iné kúpiť tým smerom ? :D

A v bivakoch sú tiež nejaké variče či to len na chatách boli ? :)

Trasy sú dobre značené, viditeľné ? :) podľa mapy kompass 104 a 105 sa bude dobre orientovať ? :)


sorry, za takéto otázky, ale pýtam sa pre istotu keď už si tam bol aby sme nezablúdili a nestrácali čas zbytočne aby sme to stihli za svetla :D :)


ďakujeeem Ti za skorú odpoveď :)
Uživatelský avatar
Sonicx55
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát bře 28, 2014 15:47

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod Sonicx55 » ned kvě 11, 2014 14:29

Letenky už objednané v termíne 14.júl až 21.júl :) už som si pozisťoval nejaké veci čo som chcel vedieť lebo tu sa človek nedočká. Už sa neviem dočkať :t:t potom dám potrebné info po výlete keby čo ;)
Naposledy upravil mike dne ned kvě 11, 2014 22:31, celkově upraveno 1
Důvod: zrusena naprosto zbytecna a nesmyslna citace celeho dlouheho predchoziho a navic vlastniho prispevku
Uživatelský avatar
Sonicx55
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát bře 28, 2014 15:47

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod Vachon » ned kvě 11, 2014 14:34

V Alpenvereinu máš pojištění pro sportovně-turistické aktivity na celý rok a navíc výrazné slevy na prakticky všech alpských turistických chatách.
Takže, zjednodušeně řečeno, se ti vyplatí už zhruba při třech noclezích nebo by se ti vyplatilo jen na pojištění kdybys navíc jel na pár dnů (kamkoliv) lyžovat apod.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod Sonicx55 » ned kvě 11, 2014 21:45

ďakujem ;) ale mne stačí komplet poistenie u Axa (14€) a spanie ideme riešiť v bivakoch, prípadne v spacákoch pod širákom ;) bude to low-cost výlet za cca 150€ so všetkym...a lyžovať nelyžujem, takže by to bolo pre mňa zbytočné, vyhodiť cca 50€ za poistenie :)
Naposledy upravil mike dne ned kvě 11, 2014 22:32, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Uživatelský avatar
Sonicx55
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát bře 28, 2014 15:47

Re: Bergamské Alpy (Orobie)

Příspěvekod Emgee » ned črc 23, 2017 23:54

Rozhodli jsme se s přítelkyní, že strávíme dovolenou v severní Itálii (Lombardii), protože to tam určitě bude hezké, a letenky Praha-Bergamo s WizzAirem jsou levné. Při plánování treků v přilehlé části Alp se však ukázalo, že je k tomu na netu celkem málo podkladů. Proto sem píšu report, jak jsme to nakonec udělali a jaké to bylo.

Termín: 29.6.2017 - 9.7.2017
Počet lidí: 2
Cíl: chodit po horách spíše jednodušším terénem a prokládat to vegetem u vody a trochou památek/kultury.

Zvolili jsme následující plán: z Bergama se přesunout do Sondria a dále do oblasti Berninských Alp (z fotek na googlu se nám zdály hezké, a dle turistické mapy tam bylo celkem dost tras - např. Alta Via di Valmalenco). Po 4denním treku se přesunout k Lago di Como a tam se zrekreovat. Pak se přesunout do Locarna ve švýcarském Ticinu a udělat nějaké výlety v údolí Val di Verzasca. Potom návrat do Bergama, jeho prohlídka a domů. Až na drobné odchylky jsme plán dodrželi:

29.6 - přílet v podvečer do Bergama. V DF sportu u letiště ( http://www.df-sportspecialist.it/df-spo ... -al-serio/ ) kupujeme bombu na vařič (šroubovací Campingaz, ale měli tam i jiné typy). Stíháme vlak do Sondria, jezdí to až do večera ( https://www.rome2rio.com/s/Bergamo/Sondrio ), cena cca 10e/os. Pozor, lístek se kupoval v jakési sámošce kde nepřijímali karty, a na mnoha dalších menších stanicích to bylo později stejné. V Sondriu jsme zkoušeli Couchsurfovat, ale s krátkým předstihem, nikdo se neozval, tak končíme ubytovaní přes AirBnB za asi 750/os.&noc.

30.6 - vycházíme pěšky přímo ze Sondria po Sentiero Rusca. Cesta vede částečně po silnici, částečně po stezkách. Docházíme do Arquina, kde vede most přes impozantní katarakt říčky Torrente Mallero. S výjimkou kataraktu by se ale tenhle úsek spíš dal vynechat (stopováním, které nám v dalších dnech šlo skvěle, nebo jezdí i bus Sondrio-Chiesa). Z Arquina stopujeme až do osady Franscia (krásné místo). Odtamtud jdem pěšky přes [46.299499, 9.907751] k přehradě Campo Moro, stan stavíme na trávníku v zatáčce cesty někde tady [46.306276, 9.925723] (chtěli jsme původně ještě jít dál směrem Rif. Bignami, ale začlo pršet a přehradní zeď byla pro pěší zavřená. Byla tam sice cedule, že máme jít do baráku co tam stál, a je možné, že by šlo přejít na druhou stranu nějakým tunelem ve zdi, ale nezjišťovali jsme to).

1.7. měníme plány a místo na Rif. Bignami jdem na Rif. Carate, protože má milá se obávala obtížného terénu mezi Rif. Bignami a Rif. Marinelli. Navíc ve vyšších polohách nasněžilo. Během odpočinku na Carate začíná další vánice, celkem je venku tak 5 - 10 cm, naštěstí máme návleky. Pokračujem na Rif. Marinelli, kde přespáváme (pro non-Alpenverein člověka ve vlastním spacáku 26eur/noc). Teče tam voda, která je prakticky pitná, ale bez garance. Zjišťujeme, že vlivem naší kondice, těžkých batohů a sněhu musíme počítat dvojnásobné časy než říkají rozcestníky.

2.7. sestupujem z Rif. Marinelli do mohutného údolí Scerscen. Sestup je místy exponovaný, s přelézáním velké suti. Původní plán jít dál přes Lago di Tricheco opouštíme (sníh, pro nás náročné). Místo toho sestupujem údolím Scerscen k Campascio. Údolí je nádherné. Spíme na krásném palouku někde tady [46.3061553N, 9.8979969E]

3.7. stoupáme přes Passo Campolungo (s výstupem na Monte Motta k horní stanici lanovky - doporučuju, super kruhový výhled včetně celého masivu Berniny) k Lago Palú, koupačka, sestup a posléze stopem přes Chiesu a Sondrio až do Colico na břehu Lago di Como. Tam spíme v campu Lido di Colico (1 noc ve vlastním stanu 10eur). Je odtamtud výhled na krásnou horu Sasso Manduino (stála by za výlez...). Koupačka (teplota i čistota vody je ok).
Shrnuto, trek v Berninských Alpách se mi moc líbil, hory krásné. Překvapilo mě malé množství lidí, s výjimkou refug jsme turisty skoro nepotkali. Částečně to mohlo být neideální předpovědí počasí a tím že v itálii ještě tou dobou nezačly letní prázdniny.

4.7. Zahajujem přesun do Locarna. Chcem dopnit zásoby v supermarketu (naproti nádraží), pže ve Švýcarsku čekáme vyšší ceny, ale zapomínáme na siestu! (zavíraj 13:00-15:30 nebo tak něco). Nakupujem na poslední chvíli v nějaké sámošce, ale stačí nám to.Busem do Gravedony (asi 5e), pak bus Gravedona-Lugano (skoro 20 CHF! Nevim jestli je to tak drahý kvůli nějakým mýtům, přejezdu hranic či co), vlak Lugano-Bellinzona-Tenero u Locarna (cena 13 CHF). V Teneru jdem do Campu Miralago. Důvod: původně jsem rámcově myslel že ve Verzasce půjdem nějakou část hřebenovky Alta Via di Vallemaggio/Verzasca, nebo jiný vícedenní přechod. Při bližším zkoumání se však ukázalo, že to není vhodné. Ty hřebenovky jsou údajně velmi obtížný terén, a dno údolí je pod nimi zaříznuté víc než kilák, a to se nám žádným z dostupných způsobů přelézat nechtělo. Takže jsme to vyřešili campem v Teneru a dvěma jednodenními výlety. Cena je 12 CHF za stan a 36 CHF za osobu a noc (mají pár placů i za 26 CHF, ale byly plné).

5.7. Paní recepční nás příjemně šokuje tím, že nám na dobu našeho pobytu v campu vystavuje tzv Ticino Pass, na který máme všechny busy a vlaky po Ticinu zdarma, +slevy 30% na lanovky apod. Jedem (skutečně zdarma) busem do Sonogna, pak pěšky do Cabioi a dál dnem údolí, pak otáčíme a sestupujem do Brione, odtud opět busem do campu.

6.7. balíme se, ale batohy necháváme v campu. Busem jedem k dolní stanici lanovky na Cimettu. Vyjíždíme lanovkou (po TicinoPass slevě zpáteční za 25CHF), odtud pěšky na Cima della Trosa a zpět, procházka po Locarnu, do campu pro věci, vlakem do Milana (díky TP se platí jen úsek Chiasso-Milano... 6 eur). Shodli jsme se totiž že nám Verzasca stačila a radši si improvizovaně prohlídnem Miláno. Přespáváme přes AirBnB. Verzascu hodnotím tak, že to tam je sice pěkné, ale ne víc než spousta jiných alpských údolí, a jestli ta destinace stála za celkem dlouhý přesun je s otazníkem. Ale aspoň to díky Ticino passu nestálo tolik.

7.7. batohy dáváme do úschovny na nádraží (asi 10eur/den). Začínáme prohlídkou Il Duomo včetně vnitřku a střechy, Galeria Vittoria Emmanuele, kostel sv. Ambrože a spoustu dalších kostelů (starých a hezkých). Poslední večeři nedáváme pže je komplet zabukovaná, a na technické muzeum s modely da Vinciho nemáme sílu. Okolo Castello Sforzesco si jdem odpočinout do Parco Sempione (samo o sobě nic úžasného, ale ve městě mi jinak dost chyběla zeleň, takže vítané). Pak zpět na nádraží a vlakem do Bergama. Přes Booking.com jsme si rezervovali nocleh v “VIP Apartments Bergamo” nebo tak něco. Naše ubytování je kobka bez okna ven kterým by se dalo normálně větrat, ale bylo to levné a poloha byla dobrá, takže pro naše potřeby dobré.

8.7. celý den lozíme starým (resp. “vysokým”) městem, Citta Alta. Jsem unesen, je to krásně zachovalá stará čtvrť na kopci s výhledem až do Milána, spousta krásných starých domů, kostelů v různých stylech. Atmosféricky to u mě daleko předčilo celé Miláno. U věže “Rocca” jdem do malého bergamského muzea historie (hlavně historie regionu, Garribaldi a italské obrození), ale mají tam vše jen italsky :-) Večer máme kliku, že se zrovna koná festival Notte Bianco, tak obrážíme různé koncerty v kostelech apod až do půlnoci.

9.7. batohy dáváme do úschovny u nádraží (4eur). Vylézáme (ne přes Citta Alta, ale pod hradbami, kde je to taky pěkné) pěšky na Castello di San Vigilio, který se nachází ještě nad samotným Citta Alta a je odtamtud na něj dobrý výhled. Den předtím jsme si ani pořádně nevšimli že tam ten hrad je, ale za výlez to stálo. Po sestupu už jedem na letiště a dom.
Když v horách potkáte nějaký neřád, seberte ho a vyhoďte pod horami do koše. Stojí to za to. Vlastně nejen v horách.
Emgee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv črc 21, 2011 9:54

Další

Zpět na Alpské státy