Hochschwab

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Hochschwab

Příspěvekod remy77 » pon úno 13, 2017 18:40

booze píše:To neni tak hrozne. Zalezi co jdes lezt. Horsi nastupy jsou v Raxu.

Tak hlavne Preinerwand platte v Raxe nie je "za rohom"
ale aj v Hochschwabe je prave okolo G Hackte dost ciest.

booze píše:No spis jestli se budou resit i bivaky zakazem pro lezce a zacne tam byt nechutny bordel v udoli. Spis bych ocekaval odliv na Hohe Wand a drancovani kempu tam, coz je taky skoda.


Urcite to tam budu ten zakaz aj kontrolovat, jednak pre tu pitnu vodu a hlavne ze najviac to budu porusovat cudzinci.

A mas pravdu, asi si to odnesie Blick camp pri Stollhofe [-o<
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hochschwab

Příspěvekod booze » úte úno 14, 2017 9:32

remy77 píše:Tak hlavne Preinerwand platte v Raxe nie je "za rohom"

Presne to jsem myslel dve a pul hodiny nastup a pak tri hodiny v rajbasech. Jak je to s temi cestami napravo od rajbasu? Jedna se mela rusit, ze jsou tam nejake hnizda.
remy77 píše:v Hochschwabe je prave okolo G Hackte je dost ciest

Vubec neznam :shock: v jakem je to pruvodci? Jak je to odjistene?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hochschwab

Příspěvekod remy77 » úte úno 14, 2017 16:46

O ruseni ciest v Preinerwand neviem nic.

V stene od Ghackte napravo, resp. v juznej stene Hochschwabu. Najdes na bergsteigen.at.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hochschwab

Příspěvekod booze » úte úno 14, 2017 19:16

No ja znam prave ty jizni.
Lezl jsi to?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hochschwab

Příspěvekod remy77 » úte úno 14, 2017 19:41

remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hochschwab

Příspěvekod booze » ned úno 19, 2017 20:27

Slibovane fotky je to z dubna
Hochschvab.jpg
Hochschwab 083.jpg
Hochschwab 030.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hochschwab

Příspěvekod booze » ned úno 19, 2017 20:29

Hochschwab 049.jpg
Hochschwab 056.jpg
Hochschwab 058.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hochschwab

Příspěvekod booze » ned úno 19, 2017 20:31

Hochschwab 069.jpg
Hochschwab 070.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hochschwab

Příspěvekod wawrik » pon kvě 15, 2017 9:24

'Símvás, ako bezpečné (pre štvorročné decko) je stúpanie z údolia na Rotgangboden (801/805) okolo júna? Chcem urobiť okruh od chaty Bodenbauer a potrebujem sa vyhnúť ferate cez G'hackte (tú s harantom nedám, musel by som brať nosič).

Kuba Turek píše: Ve stanu spát se nedoporučuje, nemají to rádi chataři, ochranáři ani turisté. Jestli zalezeš někam daleko ve Žďáráku a překlepeš tam noc, tak to nikoho nezajímá, ale v navštěvovaných údolích a u cest se táboření prostě nehodí.
Fakt tam môže byť problém so spaním pod tarpom? :-k Mám takú predstavu prvú noc prespať v údolí niekde pod južnou stenou Hochschwabu, podľa toho, kde to vyjde, a druhú niekde za Hochwartom, je tam stále veľa snehu a v júni by som snáď nemusel riešiť vodu...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Hochschwab

Příspěvekod apuka » pon kvě 15, 2017 11:18

Podle zakonu (alespon podle AV) je ve Styrsku i stanovani ve volne prirode (mimo les, kde se na to vztahuje lesni zakon, ktery to primo zakazuje v celem Rakousku s vyjimkou po souhlasu majitele) povolene, takza s Tarpem by uz vubec nemel byt problem.
Ale to je teorie...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hochschwab

Příspěvekod booze » pon kvě 15, 2017 11:19

1. Da se uplne v pohode jen dve exponovane mista v horni pasazi.
2. Problem jsem nikdy nemel
Jsou tam mista kde to jde.
Podrobnosti SZ
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hochschwab

Příspěvekod karaya1 » pon kvě 15, 2017 14:07

Co jsem se bavil s kamarádem, co ve Štýrsku žije už léta (a má rakouskou slečnu), správně by se v horách mělo stanovat jen když jde o stav nouze. Jenže kdo se bude (z místních) vláčet se stanem, spacákem apod. pro hypotetickou nouzi, když jim běžně stačí akorát Hüttensack... Chatári to ale berou sportovně: co jsem se bavil třeba na Schiestlhausu, tak jim je "jasné", že kdo má stan, dá si na chatě ve čtyři odpoledne pivo a jde pak dál, někde má tu "nouzi" naplánovanou. Ale nijak je to netrápí, mávají nad tím rukou.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Hochschwab

Příspěvekod Kuba Turek » úte kvě 16, 2017 10:32

Jasně, pokud je jen pár lidí za sezonu, tak je to všem jedno, včetně přírody zzzz Berou Tě nejspíš jako exota, který si chce užít romantickou noc pod hvězdami.

Každá rakouská země to má ve vlastní vyhlášce, ale obecně platí, že přespávat můžeš nouzově kdekoliv (reálně to znamená bez ohně, v malém stanu, daleko od civilizace a chat, se západem slunce usneš a s východem slunce jsi už na cestě). Tyrolsko a Korutany (a možná i někdo další) má možnost volného spaní nad hranicí lesa mimo civilizaci i bez nouze (reálně to znamená u přeplněných bivaků, na dlouhých ledovcích, nebo v osamělých údolích, kde nejsou chaty).
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Hochschwab

Příspěvekod apuka » úte kvě 16, 2017 11:38

Kubo, mas ty informace ponekud blbe. Prave Tyrol a Korutany primo zakazuji spani i nad pasmem lesa, Styrsko zase prave ze povoluje stanovani. Plus se nikde nesmi volne spat v zadnem chranenem uzemi, coz jsou vsechny narodni parky (napr. Hohe Tauern) ale i mensi chranena uzemi (jak bylo spomenutu s Totes Gebirge). A nouzovy bivak ma znamenat opravdu nouzovy, tj. pod stanem asi neprojde a urcite ne planovany. A za nedodrzeni jsou pekne tucne pokuty.
Trocha popsane je to napr. tady nebo jen malo jinak, mozna prehledneji tady, myslim, ze je o tom na OF cele vlakno. Kdo umi nemecky, muze si primo najit clanek na rakouskem Alpenvereinu.

Edit: doplnil jsem prvni link. Je v nem i odkaz na nemecky "original" od AV.
Naposledy upravil apuka dne stř kvě 17, 2017 7:06, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hochschwab

Příspěvekod mike » úte kvě 16, 2017 19:25

@apuka: prvni link nemas dodelany.

Kuba Turek píše:se západem slunce usneš a s východem slunce jsi už na cestě

Tohle uz jsem cetl vickrat a nikdy nepochopil. To ma byt nejaky sadomasochismus ci co? Kdyz uz nekde nouzove prespim, tak proc bych mel vstavat do tmy a zimy? Co se zasadniho zmeni, kdyz budu spat o nekolik hodin dyl?

U mne to funguje presne naopak. Kdyz nekde bivakuju nouzove tj. neplanovane, tak spim dyl a vstavam pozdeji. Jednoduse proto, ze mi predchozi den nevysel puvodni plan, takze jsem sel dlouho do tmy a sel spat pozde, tudiz se potrebuju vyspat. Obcas takhle jdu do pulnoci i dyl, a tak prece nebudu vstavat ve ctyri, abych byl v lete s vychodem slunce na odchodu. A vubec, ani mne nehne, abych v takove situaci lezl ze spacaku pred vychodem slunce [-( To delam jen kdyz jde vsechno podle planu a chci schvalne vyrazet brzo.

Uz se mi stalo, ze jsem takhle zabivakoval tesne vedle stezky, protoze jinde nebylo misto. Rano mne pak prekracovala ranni ptacata a nevypadalo, ze by jim to vadilo :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hochschwab

Příspěvekod Kuba Turek » úte kvě 16, 2017 23:35

apuka píše:Kubo, mas ty informace ponekud blbe. Prave Tyrol a Korutany primo zakazuji spani i nad pasmem lesa, Styrsko zase prave ze povoluje stanovani.


Nemám to blbě. On totiž ten pojem "alpské nouzové bivakování" reálně neznamená, jenom že jsi zabloudil nebo že jsi si zlomil nohu, ale také to, že tam prostě jenom přespíš, protože tam není nic jiného k dispozici.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Hochschwab

Příspěvekod apuka » stř kvě 17, 2017 7:23

Kuba Turek píše:On totiž ten pojem "alpské nouzové bivakování" reálně neznamená, jenom že jsi zabloudil nebo že jsi si zlomil nohu, ale také to, že tam prostě jenom přespíš, protože tam není nic jiného k dispozici.
:shock: :roll: :-k
Tak to teda rozhodne ne... Citat z originalu clanku na strankach AV, cast o spani v pasmu nad lesem:
Übergreifend erlaubt wird das "alpine Biwakieren", also zum Beispiel das ungeplante Notbiwak, zu dem Einzelpersonen im Falle einer Verletzung, eines Schlechtwettereinbruchs oder bei Dunkelheit gezwungen sind. Achtung: Vorsätzliches Biwakieren wird mit einer Zeltübernachtung gleichgesetzt! Bei Zuwiderhandlungen winken je nach Bundesland Geldstrafen bis zu 14.500 Euro.
Coz cesky znamena cca (nemecky skoro vubec neumim, nechal jsem si to vysvetlit znalejsimi):
"Je povoleny „alpine bivak“, napr. neplanovany nouzovy bivak, ke kteremu jsou jednotlivci /mysleno ne vetsi skupiny/ prinuceni v pripade zraneni, spatneho pocasi nebo prichodu tmy/noci.Pozor: predem planovany bivak /tj. kdyz tam jdes s tim, ze se "tam prostě jenom přespíš, protože tam není nic jiného k dispozici"/ se povazuje za nocni taboreni! Za takovy pripad muze byt pokuta az do vyse 14.500 eur. "

Takze jsi trochu mimo
Navic jeste jsi psal, ze "Tyrolsko a Korutany ma moznost volneho spani nad hranici lesa mimo civilizaci i bez nouze" - a ve skutecnosti prave v obou statech je asi nejprisnejsi restrikce, je volne spani primo v zakone zakazano! Naopak, ve Styrsku je prave zakonem povoleno.

Uz jsem psal, ze jedna vec jsou zakonne podminky a jina nakolik se na jejich dodrzovani dohlizi... Popravde receno, kdyz jsem se na neco podobneho ptal primo v informacnim/navstevnim stredisku NP Hohe Tauren, tak vubec netusili, ktera bije. Pricemz kdyz nekde, tam by to vedet meli. Uplne stejne zkusenosti jsou z beznych turistickych informacnich center i jinde - tam zakonne alezitosti (nejenom o prespani) vetsinou vubec neznaji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hochschwab

Příspěvekod skutrjohny » úte črc 30, 2019 9:15

chystam si udelat takovy mensi okruh pres Ebenstein a Hochschwab a chtel jsem parkovat v udoli pri hotelu Bodenbauer (je to kousek od Sankt Ilgen a jsou tam nejake vetsi parkoviste). urcite to nekdo znate, myslim ze to turisti hodne vyuzivaji.
plati se tam nejake parkovne (auto tam bude 2 dny) a nebo je zpoplatneny uz samotny vjezd do toho udoli?
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Hochschwab

Příspěvekod oodoow » úte črc 30, 2019 10:44

Tam to místo neznám, na Hochschwab jsme šli z tohoto parkoviště a tam to bylo zadarmo a dalo se tam v pohodě i přespat vedle auta. Jen bys to měl na Hochschwab delší ale pěknou cestou.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3098
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Hochschwab

Příspěvekod skutrjohny » úte črc 30, 2019 11:03

no, ja jsem si dal za cil prespat na Ebensteinu a odtud (i kdyz ten hreben by jiste stal za to) mne to casove nevychazi. nikde jsem se k tomuto konkretnimu mistu nedocetl, ze by to melo byt placene, ale nekde jsem zas naopak cetl, ze vjezd do podobneho udoli ve stejne lokalite byl zpoplatnen. jako o nic nejde, jen jsem se chtel na to pripravit a zjistit jak takove vjezdy funguji a taky bych musel menit penize.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Hochschwab

Příspěvekod booze » úte črc 30, 2019 13:14

Zdarma
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hochschwab

Příspěvekod mike » úte črc 30, 2019 17:51

@skutrjohny: menit penize? V Rakousku maji Euro ;-) A jezdit po Evrope bez Eura v kapse mi prijde minimalne nerozumne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hochschwab

Příspěvekod skutrjohny » úte črc 30, 2019 19:26

booze píše:Zdarma

:smt023
mike píše:..

no prave, maji eura a my tu mame korunky a proto menit;) momentalne zadnou hotovost nemam, protoze ji vetsinou uziji jednou za uhersky rok. nedavno na Branisku jsem nosil 3 dny po kapsach jen 2,5eur na bus. v civilizaci to jisti karta a na horach se jakekoliv utrate branim.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Předchozí

Zpět na Alpské státy