Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » ned srp 23, 2015 0:04

Schvalne jsem si natukal jednu trasu ve volnem terenu, co znam (Rakousko, Venedigergruppe). Je to prechod od chaty k chate, kde nejdriv vybudovali turistickou stezku, ale nikdy ji neotevreli, jelikoz usoudili, ze by byla pro bezneho turistu moc obtizna. Takze se chodi bud s vudcem nebo zkusenejsi turisti sami. Stezka je jeste zcasti videt, znaceni taky. Obtiznost bych videl na EE, na konci mozna kousek EEA, tam by to bylo za mokra o hubu. Zadne lezeni, zadne ledovce, jen narocnejsi turistika. Moc pekna trasa bez lidi.

Planovac spocital prevyseni +/- spravne a vyslo mu 3:30. Nasel jsem 11 let stary zaznam z doby, kdy jsem byl jeste mlady a rychly a sel jsem to 5:50 cisteho casu. Chyba 77%, to je v takovem terenu sakra moc. Zabavne je, ze kdyz jsem tam dal celou trasu i s nastupem a sestupem k chatam, vyslo to skoro spravne. 8:32 planovac, 8:43 ja. Akorat ze nastup k prvni chate ukazuje planovac 2:20, zatimco ja jsem tam byl za 1:30 (sestup 2:39 versus 1:25). Takze bych mohl usoudit, ze jsem o 35% rychlejsi a pak bych se v dalsim useku hodne divil. Tim chci rict, ze takove planovani je uplne k nicemu, lehke useky tezce precenuje, a tezsi zas silne podcenuje. Opravdu se hodi jen na to prevyseni (vyslo mu 1960, zatimco ja jsem nameril 1895, to neni spatne).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod apuka » ned srp 23, 2015 0:08

mike píše:Jinak mne obecne zacina desit, jak moc lidi spolehaji na ruzne technicke hracky a aplikace v mobilu.
Tak, tak.
Mama "Chytry" mobil asi 4 mesice a sam na sebe jsem si vsiml, ze prijde prvotni nadseni, co vsechno dokazou aplikace. Potom clovek zjisti, ze mnoho z nich je prakticky "jednorazovka", vyuzijes a zahodis (resp. mel bys, ale nikomu se s tim nechce h(/s)rat, tak to v mobilu zustane. Dalsi je nejaky nastroj (napr. tracklogger nebo navigace na turistiku), jehoz je tisic ruznych variaci od ruzbych autoru. Tak honem stahneme nekolik, zacneme zkouset a zjistime, ze bud nam jen zkouseni konkretni aplikace zabere mnohem vice casu, jak jej clovek bude vubec pouzivat, a dokopy zkouseni vsech variaci uz ani nemluvim, ze je ztrata casu a nakonec se zjisti, ze stejne jedna variace se mi libi v jedne veci a nelibi v jine a to same plati u ruznych na ruzne veci, takze stejne neexistuje ta "vysnena", takze nakonec zase zustane nekolik variaci nainstalovanych. A i tak se casem zjisti, ze jsem pouzil vsechny variace dokopy dvakrat za rok... A to uz nemluvim o tom, ze se stejne vyzkousi a vyuzije zlomek toho, co ty aplikace umi.
Konkretne u trackloggeru a navigaci cim dele zkousim, tim vice zjistuji, co to dela pro mne blbe, co vsechno tomu chybi, atd. Ze ani nejnovejsi mapy neobsahuji zrovna ten usek, kde bych chtel zjistit, kam vede cesta, na ktere jsem, ze GPS sice skvele chyta signal, ale obcas za jistych (mne doted neznamych) okolnosti zrovna na mistech, kde skvele vidi na oblohu nechyti 5 minut zadny satelit, atd. A to jsem jeste nezkouse navadeni na bod zaujmu ani jit zpatky po vlastni stope. Pritom toto jsou asi nejdulezitejsi veci, ktere bych mohl nekdy potrebovat v prirode. Jo, a stejne nejvetsi problem je clovek - zapomenu zapnout/ vypnout trasovani, zapsat dulezity bod na priste nebo zapomenu cely mobil...

Jinak ja osobne cim dal pracuji v IT (a mel jsem moznost se zucastnit i psychologickych vyzkumu, coz nejakou roli sehrava), tim vice ocenuji snahu nekterych skol (zakladnich, hlavne prvni stupen) mit ve vyuce co nejmensi pocet hodin prace na pocitaci a jinych ICT technickych prostredcich a snahu deti k tomu pustit co nejpozdeji. Ty decka budou za 20-30 let stastne za toto a rozhodne nezaostanou ve schopnostech jejich vyuziti za tema, co je pouzivaji od materske skolky - jen mnoho z nich je bude umet pouzivat o neco rozumneji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » ned srp 23, 2015 0:18

Jj, jsem velmi rad, ze jsem se k pocitacum dostal az v 18 na VS. Diky tomu jsem detstvi a pubertu stravil celkem normalne a ne sezenim u pocitace ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod remy77 » úte srp 25, 2015 20:02

Nechcem zbytocne zakladat nove vlakno. Mam otazku k vystupu na Hochalmspitze z Giesener hutte. Je lepsie ist hore cez Detmolder grat hore a Steinere mandln dolu alebo opacne. A este ci je potrebne tahat lano.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » úte srp 25, 2015 20:11

To mas tezky... Ja bych sel radej pres Detmolder grat nahoru, ale predpokladam, ze z druhe strany plati to same (nesel jsem). Otazka je, co je horsi, na chate ti to nejspis reknou.

Lano je taky otazka. Detmolder grat se da jit bez nej, ale nekteri ho tam meli. Zalezi, jak se citis a taky na podminkach. Za mokra by se mohlo hodit a kdyby ten kousek ledovce na zacatku nebyl firn, ale led, tak na sestup mozna taky (plus sroub).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod remy77 » úte srp 25, 2015 20:24

O to mi ide. Mozno Steinere mandln je horsi ale ak je kratsi a su tam nejake zeleza tak mozno by to islo jednoducho na par krat zlanit.
Ja s tazsim terenom nemam problem len asi vezmem zenu a tam u nej to je podla nalady. Ak tak vezmem jedno polovicne lano a par expresiek a sluciek nech ma viac istoty a nieco na zlanenie.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod Zdéňa » čtv srp 27, 2015 18:17

Přiživím se na tomto vlákně. Sice jsem už něco našel, ale třeba bude mít někdo zajimavý tip.

Hledám trek v Alpách na 3 - 3,5 dne. Tzn odjezd autem v pátek ve 3 z Prahy, příjezd do Rakouska a dojít na chatu nebo vyjet v sobotu brzy ráno. Návrat v pondělí pozdě večer. Takže 3 dny chození s tím, že se potřebuji dostat nějak zpět k autu.

Hochschwab, Schladmingské Taury, Rottenmanské Taury mám prochozené, takže něco podobné obtížnosti.
Dík :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod remy77 » stř zář 2, 2015 22:13

Mike: Ten Detmolder si kedy isiel?

Bol som cez vikend na Hochalmspitze z Giesener hutte. Hore cez Detmolder grat, dolu cez Steinere Mandln. Podla topo na bergsteigen ide cast Detmolder gratu v useku pred ferratou po ladovci. V skutocnosti ferrata zacina este pred ladovcom s ide pravou stranou ponad neho. Dolu este vidiet pozostatky stareho istenia. Udajne to preistili asi 2 roky spat.

Cize ak je Detmolder bez snehu, co vdaka jeho JZ orientacii a celkovej exponovanosti, je predpokladam aj napriek vyske vcelku skoro, je ho bez problemov z Giesener hutte vyjst len s ferratovym vybavenim.

Zostup cez Steinere Mandln vedie ferratou ku koncu skoro v kolmej stienke, pod ktorou je usek ladovca asi 100 m. Je bez trhlin ale strmy (odhadom 40-50 st. v hornej časti), cize na zostup sú potrebne minimalne macky. Na konci ferraty je borhak, cez ktory je mozne tu strmsiu cast ladovca zlanit. Par ludi tak schadzalo.

Na to ze bol vikend, vcelku malo frekventovana oblast.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » pát zář 4, 2015 19:16

V zari 2009. Ze to prejistili jsem vedel, ale ze protahli feratu az za ledovec ne. Tim se to cele stava snazsi, pro mne byl prave ten kousek ledovce nejnarocnejsi. Protoze tam byl led tvrdy jak sutr a problemy melo vic lidi, ale to uz jsem psal. Jak tezky je ten zacatek ve srovnani s pokracovanim?

Kdyby byl ledovec 50 stupnu (nad 40), tak nepotrebujes jen macky, ale i dva lezecke cepiny ;-) Co jsem koukal, tak ma byt 35 - 40 stupnu, i to je dost. Ono se to v terenu blbe odhaduje.

Chapu tedy spravne, ze je lepsi udelat okruh tak, aby se pres Detmolder grat schazelo? Mne by tam puvodne vadil prave ten ledovcovy traverz, lip se leze nahoru, jestli ho premostili feratou, tak by mel byt sestup v pohode.

Malo frekventovana oblast to neni, ale jestli myslis minuly vikend, tak bylo idealni pocasi a vsichni byli urcite na Grossglockneru ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod remy77 » sob zář 5, 2015 6:25

mike píše:V zari 2009. Ze to prejistili jsem vedel, ale ze protahli feratu az za ledovec ne. Tim se to cele stava snazsi, pro mne byl prave ten kousek ledovce nejnarocnejsi. Protoze tam byl led tvrdy jak sutr a problemy melo vic lidi, ale to uz jsem psal. Jak tezky je ten zacatek ve srovnani s pokracovanim?


Zaciatok je lahsi. Najprv priamo hore po platniach a potom traverz ponad ten ladovec ako keby po vrstevnici s miernym stupanim, cize lahsie ako pokracovanie. Dokonca na zaciatku v tych platniach je aj normalne lano s volnym dolnym koncom, mohlo by sa to dat zlanit. Len tam tusim bol jeden uzol, nebol na konci, kde by som jeho ucel chapal.

mike píše:Kdyby byl ledovec 50 stupnu (nad 40), tak nepotrebujes jen macky, ale i dva lezecke cepiny ;-) Co jsem koukal, tak ma byt 35 - 40 stupnu, i to je dost. Ono se to v terenu blbe odhaduje.


Asi som to prepiskol, s tym odhadom. Ten vrch je ale na par metroch dost strmy, potom sa to zmiernuje.

mike píše:Chapu tedy spravne, ze je lepsi udelat okruh tak, aby se pres Detmolder grat schazelo? Mne by tam puvodne vadil prave ten ledovcovy traverz, lip se leze nahoru, jestli ho premostili feratou, tak by mel byt sestup v pohode.


Hore cez Steinere Mandln na hreben je tiez ferrata a potom na jednom useku druha. Odhadujem max C, skor B/C. Ale je to len moj odhad. Oficialne som k tomu nič nenasiel. Hore na Hochalmspitze aj dolu som to presiel bez istenia, nemal som akosi pocit potreby (nech to niekto neberie ako navod!), takze obtiaznost moj odhad. Ak chces ist ten kusok ladovca hore, tak ten okruh bude lepsi aby sa cez Detmolder grat schadzalo a aj teren je po Winkelscharte lahsi ako opacne, cize pohodlnejsi na schadzanie.

mike píše:Malo frekventovana oblast to neni, ale jestli myslis minuly vikend, tak bylo idealni pocasi a vsichni byli urcite na Grossglockneru ;-)


Hej myslim minuly vikend. Ja som isiel GG pred rokom cez Studlgrat a v pondelok, ale aj tak hore islo viac ludi ako teraz cez vikend tu. A na normalke boli zapchy. Este ze som nou len schadzal. Preto som mal pocit, ze to tu bolo v porovnani s pondelkom na GG vyludnene :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod dudy » sob zář 5, 2015 8:39

Tohle by nemusel bejt špatnej "trek cca 3 dny".
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod remy77 » sob zář 5, 2015 11:12

dudy: :supz:
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » ned zář 6, 2015 16:10

remy77 píše:Hej myslim minuly vikend. Ja som isiel GG pred rokom cez Studlgrat a v pondelok, ale aj tak hore islo viac ludi ako teraz cez vikend tu. A na normalke boli zapchy. Este ze som nou len schadzal. Preto som mal pocit, ze to tu bolo v porovnani s pondelkom na GG vyludnene :)

V porovnani s GG je vylidnenne vsechno, aspon co jsem slysel ;-) Syndrom nejvyssi hory, na GG musi kazdy i kdyby nikde jinde nebyl. Je to dementni, ale nic s tim nenadelas. To same je Mont Blanc, viz vlakno "Byl jsem akorat na Snezce a v lete jedu na MB" ;-)

Snazim se aspon malicko vyrovnavat skore, byl jsem Rakousku na desitkach 3k (nejspis uz se to blizi stovce), ale na GG ne a nijak mne to nelaka. Ted jsem byl na peti a jen na jedne jsem nebyl sam. A to jen proto, ze jsem v sedle pod vrcholem potkal chlapka, co mel stejny zamer a jelikoz jsme ani jeden neznali cestu, hledali jsme ji spolu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod remy77 » ned zář 6, 2015 19:50

Ja som isiel na GG spontanne, zo dna na den, bol koniec septembra a super pocasie. Ale pre tie strasidelne historky o guidoch a hordach ludi som zvolil Studlgrat.

Po Mb moc netuzim, ale laka ma komercny Matterhorn, ktory mam na plane buduci rok.

Inak uz 2 krat sa mi stalo, ze na Hochschwabe sme nikoho nestretli ale to bol april a maj.Schiestl Haus este zavrety...Idyla :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mitau » čtv črc 5, 2018 0:26

Kdyz uz se tu tak uspesne probiraji tipy na vylety, tak zkusim tohle vlakno s mym dotazem na Alpy:

Pozadavky:
- Rakouske Alpy (Svycarsko je drahe, Italie spis daleko)
- 4+-1 den
- prechod natezko (ale vahu udrzime rozumne nizkou), spani idealne ve stanu, v horsim pripade na chatach
- beru 2 kamarady do Alp, maji zkusenosti s Vysokymi Tatrami, Schladmingskymi Alpami apod., nejaky zaklad s lezenim na umele stene (i to mam pocit, ze u ferat pomuze s jistotou), slusna vytrvalost (nejake 100km pochody apod) a obecne se na horach nechcem flakat ale chodit
- teren co nejzajimavejsi, jaky zvladnou. Takze idealne po ceste nejake feraty B/C nebo C a co nejnarocnejsi turisticke znacky, ledovec ne (nerad taham hmotnost navic kvuli kousku na ledovci)

Zatim planuji Karwendel - Scharnitz, Breitgrieskarspitze, Birkkarspitze, Hallerangerhaus, Rumer Spitze, Hafelekarspitze, Brandjochspitze (viz mapy.cz, u Kompassu neumim vyrkeslit trasu, proto davam odkaz na Mapy.cz). Nevyhoda je, ze po vetsinu doby nejsou zadne poradne feraty, ktere jsou az posledni den nad Innsbruckem, kde muze byt spousta lidi i v pracovni dny. Napadlo me to protahnout na zacatku podel nemeckych hranic po feratach Scharnitz - Westliche Karwendelspitze - Karwendelhaus nebo to vzit po ceste na nejaky vrcholek nalehko, ktery bude stat za to, ale to uz zacina byt relativne dlouhe. Uvitam tip, jak ten okruh vylepsit i casovy odhad, jestli nejsem uplne mimo.

Navrhy na jine oblasti Alp taky beru (i kdyz Karwendel se mi dcela libi), jen nechci Ankogel, protoze ten mam prochozeny a navic je super na prvni seznameni s ledovci.
Naposledy upravil mitau dne čtv črc 5, 2018 15:56, celkově upraveno 1
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1225
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod mike » čtv črc 5, 2018 1:42

Karwendel neznam, ale dam ti dva jine tipy:
- Gesause. Je celkem blizko a je to krasna vapencova oblast, kde je ferat spousta. Bohuzel tam ted taky bude hodne lidi a jelikoz je to NP, stanovat se venku nesmi a chaty asi budou plne. Tohle spis mimo sezonu, ale na Hochtoru a bivaku pod nim jsem potkal lidi i v listopadu (ne moc).
- Lechtalske Alpy, to je jeste vic na zapad, nez Karwendel. Nebyl jsem tam, ale Ivo Petr o tom ve sve knize basni. 100 km dlouhy hreben s minimalnim osidlenim, ale dost znacenych cest, cast zajistenych a chaty se tam najdou taky. Jako bonus se da vystoupit na nektere vrcholky vcetne jedine 3000 severnich vapencovych Alp. Ivo Petr neni zrovna duveryhodny zdroj, ale jako tipy na zajimave oblasti mi vzdycky zafungoval, takze tohle mam v dlouhodobem planu. Rekl bych, ze bys tam nasel to, co hledas, ale konkretni trek tam nema. Jen minitrek pres tu 3k, ktery sam o sobe vypada dost zajimave a odpovida tvym pozadavkum.

Karwendel je v te knize popsan taky, jestli ji nemas. Taky je tam popsan prechod Allgauerskych Alp, ktery taky vypada, ze by ti mohl vyhovovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod apuka » čtv črc 5, 2018 12:19

Jo, cast Lechtaler Hohenwegu, pridat k tomu Parseier Spitze (tam klettersteig neni, nebyl jsem primo tam, ale vsichni pisou, ze je vystupova trasa "poctiva dvojka, ktera nepovoluji polevit ani chvili", takze si myslim, ze o zabavu postarano bude :-)). Krasny a dlouhy hrebenovy klettersteig je nad St. Antonem, ale mam dojem, ze je to uz D, ne B/C.
Nevim, jak se tam chcete dopravit, od toho zavisi, jak nastoupit a kde koncit. Ale napriklad takto by se dalo (zohlednuji, ze pises o zdatnych lidech):
1) St. Anton (nebo Arlbergpass) - Ulmer Hutte - Pazuelfernerspitze - Valluga - Valfagehrjoch - Ulmer hutte
1a) Zurs - Stuttgarter hutte - Valluga (po jedne z variant 01) - Ulmer hutte
2) Ulmer hutte - Arlberg klettersteig - Leuchtkircher hutte - Kaiserjochhaus (kdybyste vynechali klettersteig, tak odbocka na Stanskogel a z Kaiserjochhausu mate moznost vybehnout na Malatschkopf a/nebo Grieskopf
3) Kaiserjochhaus - Ansbacher hutte, mozna "oklikou" smerem na Simmshutte a pote se pod Feuerspitze napojit na cestu na Ansbacher hutte
4) Ansbacher hutte - Augsburger hutte - bacha, to je hodne narocny prechod, jen za dobreho pocasi, protoze je za vlhka hooodne kluzky (vapenec), uprostred je ae bivak, za moznosti bourek urcite ne! Pisou, ze v soucasnosti je tam jeste hodne snehu, zimni vybava nutna!
5) Parseierspitze a pote dolu do udoli.
Pripadne pokud prijedete zavcasu rano, tak zacit v St. Antonu primo na klettersteig, usetrite jeden den.

A rekl bych, ze se na nekterych mistech da najit i slusne misto k prespani, jen nesmi prijit bourka v noci (vetsi cast jde vice-mene hrebenem).

Ale bacha na to, ze jeste na mnoha mistech v Alpach, hlavne nad 2300-2500m bude jeste fakt hodne snehu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hledani vhodneho treku cca 3 dny

Příspěvekod ktx » čtv črc 12, 2018 19:07

apuka píše:4) Ansbacher hutte - Augsburger hutte - bacha, to je hodne narocny prechod, jen za dobreho pocasi, protoze je za vlhka hooodne kluzky (vapenec), uprostred je ae bivak, za moznosti bourek urcite ne! Pisou, ze v soucasnosti je tam jeste hodne snehu, zimni vybava nutna!


ad 4) Hoehenweg pekny a netrivialny, avsak dve najhorsie (personal a/alebo jedlo) rakuske chaty. Zatial nad nimi zvitazili len niektore svajciarske.

6) Pre sikovne nohy odporucam E5 z Oberstdorfu do Merana. Ked sa skmbinuje s autobusom (Mittelberg, Vernago) a lanovkou (Zams), tak sa da za pat dni.
7) Prechody vo Verwalle, mimo Hoher Riffler, uz by nemal byt sneh (hlavne juzna strana by mala byt bez). https://www.verwall.de/hoehenwege.html
_8) Heilbronner Hoehenweg v Allgaeu, neodporucam cez nemecke prazdniny (preplnene cesty a chaty).
9) Via Alta della Verzasca - T6 (nie pre neskusenych a pomalych, oproti 4) este stupen-dva tahsi) dlhy pochod; az v Ticine. Pramene iba pri chatach, chaty zvacsa bez staleho osadenstva (vynimka organizovane/nahlasene skupiny), tj. "wintrac" i cez leto.
Uživatelský avatar
ktx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: pon kvě 12, 2008 16:21

Předchozí

Zpět na Alpské státy

cron